B' NIEUWSTIJDINGEN. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL Duitschland strijdt voor Europa. 2e Faargang IJLST van <1 Bureau Grootzand 55, Sneek TeL 3005 No. 50. Uitgave: firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink S Co. DINSDAG 23 JUNI 1942 w!iiii wnwiïriüiiiii éuii iuwiii m tengewone 'aflossing op geldleeningen (zie volgno. 850b) 107800.—. Blijft ƒ22327.09. en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang HINDELOOPEN en STAVOREN waarin vereenigdt DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT o (V.p.B.-FQjyg29öd2silfia9K«fcê2> t VERSCHIJNT-DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS i>eiik om het verduisteren. •MI I landsche 44 in het VVehrmachtsheim door -Gruppenführer Ranter - - - - X 4-^. nvimnanfiih 1 er bij °0 versleept zouden zijn. Dan zou Nederland onder water het land een ruïne. Al deze voorspellingen heeft men in den wind geslagen. Hoe had alles an ders gekund. Hij riep vervolgens dé grootsch- SNEEKER NIEUWSBLl 1 IH"1 III"■IJLWUl V VICTORIE DU1TSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. het Het ,bij” en niet slechts bij de hand lijn. be- moe- 22.05 22.05 22.05 Met betrekking tot de steunverleening is ech ter bepaald, dat de steunregeling met ingang van 22 Juni is gesloten voor allen, die zijn goedgekeurd voor werk in de werkverruiming. Voor afgekeurden, gedeeltelijk werkloozen en bijzondere gevallen, waarover met den Rijks- dienst voor de werkverruiming overleg is ge pleegd, blijft de steunregeling geopend. Voor gemeenten, die door het sluiten van de steunregeling ten gevolge van vervoersmoeilijk- heden of gebrek aan werkverruimingsobjecten in moeilijkheden zouden geraken; zijn plaatsen in een wèrkkamp, zoowel voor normaal als licht werk, beschikbaar. De rekening van kapijaalsinkomsten en -uit gaven van het G.E.B. over het tijdvak 1 Ja nuari tot 1 September 1941 wijst een nadeelig saldo aan, ontstaan door uitbreidingen (zie volg no, 850c) van ƒ4399.50. Ook dit saldo zal uit de naastingssom moeten worden bestreden. Blijft beschikbaar 17927.59. Dit bedrag komt in aanmerking voor storting in het fonds voor uitbreiding van het stadhuis (volgnos. 850d, 772a en 813). SNEEK, 18 Juni 1942. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST EN HULP BIJ BOMINSLAG. Men schrijft ons: Men zal zich wel eens afgevraqgd hebben op welke wijze er voor de burgerij gezorgd wordt indien zij onverhoopt dopr bominslag zou wor den getroffen en welke taak de Nederlandsche Volksdienst daarbij te vervullen heeft. Kort samengevat zou men die taak als volgt kunnen formuleeren: „Na bominslag is de burgerij, in den letter lijken zin des woords, wat de sociale hulpver- leening betreft, geheel op den Nederlandgchen Volksdienst aangewezen”. Bij bominslag van geringe beteekenis komt die taak niet zoo sterk tot uitdrukking. In dat geval bepaalt de N.VJ3. zich tot het uitkeeren van de z.g. overbruggingssteun (directe finan- cieele hulp) en het verleenen van den nood- zakelijken bijstand. Er is evenwel een coördinatie tusschen de betrokken instanties tot stand gekomen, waar bij de volledige sociale hulpver leen i n g na bomipslag^ van zóó ernstigen aard, dat van een „ramp kan worden gespro ken, in handen van den N.V.D. is gelegd. Het signaal „ramp” wordt uitgegeven vanwege den Rijksinspe'cteur voor de Luchtbescherming en wordt rechtstreeks opgevangen door het Prov. Bureau van den N.V.D. te Leeuwarden. Hierna komt het Provinciaal Bureau en het Plaatselijk N.V.D.-apparaat van vrijwillige me dewerkers onmiddellijk in actie. De door den Plaatselijken Luchtbeschermings dienst tijdelijk in schoolgebouwen e. d. onder- gebrachte^ burgers worden door den N.V.D. van schadekaarten voorzien, welke o.a. recht geven op b o n 1 o o z e, in restaurants te nuttigen, koude en wanne maaltijden. Voor de betaling daarvan wordt aan de slacfiibffers een bedrag geven deze schadekaarten recht op de nood zakelijkste textielgoederen en schoeisel, even eens zonder punten of bonnen, ja zelfs zonder directe betaling! Daar de schadekaarten bovendien noodig zijn om eventueel brandstoffen, voorschotten op ge leden schade, kaarsen voor verlichting e. d. te bemachtigen is het duidelijk dat elke getroffen burger in zóó sterke mate op den Nederland- schen Volksdienst is aangewezen dat hij buiten' den N.V.D, in den letterlijken zin des woords niet leven kan. De Nederlandsche Volksdienst doet evenwel méér dan waarop de burgerij op vertoon van de schadekaarten recht heeft. De N.V.D. orga niseert alle maaltijden, helpt bij de bediening, is behulpzaam bij de aanschaffing van kleeding en schoeisel, bereidt verdere evacuatie voor, zorgt, zoo noodig, voor gratis spoorkaartjes enz., enz. Hierdoor is wel duidelijk geworden dat de N.VJD. zijn plaats heeft midden in het volk en dat er zich omstandigheden kunnen voordoen waarin men het, of men nu wil of niet, niet buiten dezen dienst kan stellen. Daarom behoort ieder gezinshoofd lid van den Nederlandschen Volksdienst te zijn, zoowel in het belang van de gemeenschap als in dat van zijn eigen gezin. Doch er is méér. Wil de N.V.D. zijn taak naar behooren kunnen vervullen dan is snelle uitbrei ding van het dagelijks wassend aantal vrijwil lige medewerkers dringend noodig. Dan zal de IW.D., Ook na bominslag, tot grootsche presta ties'in staat zijn! Meldt U dus aap als medewerker(ster) en/of lid van dep N.V.D.! Daarmede bewijst U Uw volk eén grooten dienst. Met elkaar kunnen wij voor elkaar ont zaglijk veel bereiken. Neemt nog heden een be sluit en stelt U onder de leuze „Voor het Volk Door het Volk” onmiddellijk ter beschikking van het buurtschapshoofd, adres: H, Laskewitz, Stationsstraat 28 (Centrum); Chr. de Bouter, Stationsstraat 30 (Noord); T. Keizer, Fred. Hen drikstraat 16 (Zuid-Oost); J. de Leeuw, Prins Hendrikkade 24 (Noord-Óost). SNEEK. Te Heerenveen slaagde voor het middenstandsdiploma* algemeene handelsken- nis A. Gr. Zijlstra, alhier. Pl.v.v. Hoofdredacteut C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek Hoofdred. L. KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek blijkt te hebben begrepen, dat heit P.B. een, document -is, dat zijn diensten vooral bui tenshuis zal moeten bewijzen en heeft dientengevolge voor gezorgd het P.B. zich te dragen, zoodait het bij controle eerste aanvrage kan worden getoond. Het is echter niet voldoende indien P. B. aanstonds getoond kan worden., moet „L.j - - „Bij” zijn wil in dit geval zeggen: volledig; bijgewerkt. Wijzigingen van adres en bo roep, huwelijk en huwelijksontbindingen ten er binnen vijf dagen door de secretarie- ambtenadr op worden vermeld. Men zorge dus voor een volledig-bijge^ werkt persoonsbewijs. Het is een uitdrukkelijk voorschrift en wettelijke eisch dat de hierboven aan gege ven wijzigingen binnen vijf dagen op uw! persoonsbewijs worden vermeld. Wie hier-r in nalatig is, is evenzeer strafbaar als hij,- die verzuimt het persoonsbewijs bij zich te deel *ónzer "landgenooten dragen, GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. De Burgemeester van Sneek heeft, ter waar neming van de taak van den gemeenteraad, mét ingang van een nader te bepalen datum be noemd tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare school voor U.L.O. en aan die voor het centrale 7e en 8e leerjaar Mej» H. J. J. FranSen te Rotterdam. Memorie van toelichting, behoorende bij het ter waarneming van de taak van de gemeente raad genomen besluit van den burgemeester der gemeente SneeK van 18 Juni 1942, no. X 07.352.71 tot: I. buitengewone aflossing op geldleeningen, II. wijziging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1942. Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf is inge volge besluit van de Staten der provincie Fries land met ingang van 1 September 1942 genaast. Tot het tijdstip waarop het bedrijf feitelijk door de provincie wordt overgenomen wordt het door de gemeente op de bestaande voet beheerd, Uit.de omtrent de uitvoeringvan het naas- tingsbesluit gehouden besprekingen is gebleken, dat de provincie er geen prijs op stelt de lee- hingsschulden, welke op het genaaste bedrijf drukten, over te nemen, doch er de voorkeur aan geeft, dat deze schulden buitengewoon .worden afgelost. Na betaling van de in 1-942 .verschuldigde gewone aflossingen op geldleenin gen ad, in totaal 9200.zal de ten behoeve Van het G.E.B. aangegane leeningsschuld nog bedragen: 3J-2 geldleening 1933 1400.3% geldleening 1937X ƒ36400.3'4 geldlee- ning 1939111 ƒ70000.—. Samen 107800.—. c-p volgno. 850b is dit bedrag in uitgaaf ge- réiü..iu oe geldgevers hebben zich bereid verklaard mede te werken aan een wijziging van de lee- pingsvoorwaarden in dien zin, dat het extra af geloste bedrag in mindering wordt gebracht op de in volgende jaren verschuldigde gew^je af lossingen. Terzake van de buitengewone aflossing op de leemngen 1933 en 1939 111 is een conversie ver goeding verschuldigd van 1 van het extra afgeloste bedrag (zie volgno. 853)., Over het extra afgeloste bedrag zal nog rente verschuldigd zijn van de datum der laatste rentebetaling af tot het tijdstip der buitengewone aflossing. Deze rente bedraagt: voor de geld leening 1933, 31/2 van 1400.van 15 Aug. tot 1 October 1942 6.26; voor de geldlee ning 1937 X, 3% van ƒ36400.van 1 Juli 1942 tot 2 Januari 1943 ƒ682.50; voor de geldleening 1939111, 3'4 van JTOOOO.— van 15 Aug. tot 1 October 1942 —.ƒ290.69. Samen (zie volgno. 301) ƒ979.45. Hef provinciaal bestuur heeft toegezegd, de rente welke over de schuld Van het G.E.B. tot de-datum van aflossing verschuldigd is, zoo mede de te betalen conversievergoeding aan de gemeente te restitueeren. De volgnummers 240 en 811a hebben op deze terugontvangst betrekking. De overeenkomstig de bepalingen der Electri- Citeitsverordening voor de provincie Friesland berekende naastingssom, welke aan de gemeen te zal worden uitgekeerd, zal Ongeveer bedragen 167700.Over dit bedrag zal de provincie van 1 September 1942 af tot de datum der be taling een rente vergoeden, welke thans wordt begroot op ƒ5000.Samen 172700. “Bij het opmaken der gemeentebegrooting voor 1942 is onder volgno,, 240 reeds geraamd een terugontvangst van de provincie van de in 1942 door de gemeente verschuldigde gewone aflos sing op geldleeningen, aangegaan ten behoeve van het G.E.B. ad. ƒ9200.Deze uitkeering moet worden beschouwd als een gedeelte van de naastingssom en dient derhalve op volgno. 240 te worden verantwoord, Na de datum, .waarop de naasting plaats vond (1 September 1941) zijn van het bedrijf teruggevorderd en ten bate van het dienstjaar 1941 verantwoord, de door de gemeente uit eigen middelen aan het G.E.B. geleende gelden ten bedrage van 33372.91. Ook deze uitkeering moet worden beschouwd te zijn gedaan in mindering op de .verschuldigde naastingssom. Op volgno. 807b is mitsdien in ontvangst ge raamd 130127,09. Van deze uitkeering is be stemd voor bestrijding der kosten .van de bui- ZORGT VOOR EEN BIJGEWERKT PERSOONSBEWIJS. Het departement van Binnenlandscihe Za ken deelt Èet volgende mede: In verschillende gemeenten wordt in deze weken door de plaatselijke politie controle geoefend op het persoonsbewijs. De geval len waarin proces-verbaal moet worden op gemaakt wegens het niet bij zich dragen van het persoonsbewijs zijn gelukkig niet groot. Het overgrooté ite.l z:.zz: TOBROEK BEZET. Ook Bardia en El Gobi ingenomen. EOOFDKWART1ER VAN DEN FiiHRER, 21 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Duitsche en Italiaansche troepen hebben gis teren onder bevel van den General-oberst Rom mel het grootste deel van de zwaar versterkte vesting Tobroek stormenderhand veroverd. Daarop heeft hedenochtend een Engelsche parle mentair de overgave van de vesting bij den staf van een lialiaansch legercorps aangeboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dusver werden ruim 25.000 gevangenen gemaakt, onder wie verscheidene generaals. Er is een onafzienbare hoeveelheid aan wapens, oorlogsmateriaal en voorraden buitgemaakt. In taaie achtervolging van de verslagen‘Brit ten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingenomen. HET DUITSCHE WEERMACHTS- BER1CHT. Noordelijk kustfort van Sebastopol ver overd. 28000 gevangenen in Tobroek. Nachtelijk gevecht voor Nederlandsche kust. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 22 Juni. Het .opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het Noordelijk deel van de vesting Sebasto pol werd -na hevige gevechten het kust fort veroverd en het terrein ten Noorden van de Sewernaja baai van den vijand gezuiverd,. De vernietiging van de op de uiterste landtong nog vechtende overblijfselen van den vijand is aan den gang. Aan het overige omsingelingsfront hebben Duitsche en Roemeensche troepen, ge steund door sterke formaties van de luchtmacht, verscheidene versterkte en taai verdedigde heuvelstellingen stormenderhand veroverd. Her haalde tegenaanvallen der bolsjewisten leverden geen succes op. Boven Sebastopol en ten Oos ten van de Donetz schoten Duitsche jagers gisteren overdag 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het Zuidelijk deel van' het Oostelijk front bestookten eskaders torpedovliegtuigen met goede uitwerking spoorweginstallaties en ravi- tailleeringscolonnes van den vijand. In den centralen sector van het front werden yerscheidcl'c vijandelijke aanvallen afgeslagen, dene boisjewrat«>or|,e gebied werden verscliei- Aan het Wolchov front viel de vijandnopmcL,e>. met vrij sterke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens, aan. De verbitterde gevechten duren nog voort. In Noord-Afrika viel een Duitsche flotilje mo- tortorpedobooten op 21 Juni des ochtends voor de haven van Tobroek een vluchtende formatie van kleine Britsche eenheden aan en vernietigde deze volkomen. Een patrouillevaartuig, 6 kust vaartuigen en een transportschip van 4500 b.r.t./ dat reeds door luchtaanvallen beschadigd was, werden tot zinken gebracht, 3 andere kustvaar tuigen werden opgebracht, 175 man werden ge vangen genomen^ Een Duittche flotilje mijn- vegers baande zich een weg door de mijnver sperringen in de binnenhaven van Tobroek. Het aantal bij de gevechten om Tobroek gemaakte gevangenen is tot 28000 gestegen. Meer dan 100 pantserwagens werden buitgemaakt of vernie tigd. Het tellen van de buit aan stukken geschut en zware wapenen is nog niet geëindigd. Op Malta werd het vliegveld Luca dooi Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Voor de Nederlandsche kust hebben mijn- vegers in een nachtelijk zeegevecht 3 Britsche motorkanonheerbooten tot zinken gebracht en verscheidene vijandelijke eenheden zwaar be schadigd. De vijand staakte daarop den strijd. Versperringsbrekers en marine-artillerie schoten 2 Britsche bommenwerpers neer. Het haven- en stadsgebied van Southampton was in den afge- loopen nacht het aanvalsdoel van de luchtmachtj Door brand- en brisaiitbommen werd aanzien lijke schade veroorzaakt in de voor den oorlog belangrijke installaties. De onder bevel van vice-admiraal Weichold in de Middellandsche Zee opereerende Duitsche zeestrijdkrachten hebben zich bij de ravitaill^e- ring van N.-Afrika en bij het storen van de vijandelijke verbindingswegen en in den strijd tegen vijandelijke zeestrijdkrachten bijzonder onderscheiden. De mijnveger onder bevel van den len stuur man Oeser heeft zich in het zeegevecht voor de Nederlandsche kust onderscheiden. Bij de gevechten voor Sebastopol hebben zich de leiders van een uit infanterie en pioniers samengestelde gevechtsgroep, kapitein Walter en de commandant van een pioniersbataljon kapitein Graumann, door bijzondere dapperheid onderscheiden. CHURCHILL WEER IN AMERIKA. STOCKHOLM, 19 Juni. (D.N.B.). Naar de Britsche berichtendienst in een extra-bericht meldt, is te Londen officieel medegedeeld, dat minister-president Churchill in de Vereenigde -Staten is aangekomen, in gezelschap van sir Alan Brooke, chef van den generalen staf van het Britsche rijk, en generaal-majoor Ismay, secretaris van den chef van het stafcomité. Uit Washington meldt de Britsche berichten dienst, dat het Witte Huis heeft medegedeeld dat Churchill zich wederom in de Vereenigde Staten bevindt om onverwijld met Roosevelt besprekingen te voeren over de vraag, hoe de oorlog gevoerd en „gewonnen” kan worden. De berichtendienst meldde voorts, dat Don derdag te middernacht in het Witte Huis een conference was bijeengeroepen. Vier vraagstukken. STOCKHOLM, 19 Juni. (D.N.B.) De diploma tieke medewerker van Reuter schrijft, dat er aanleiding is om aai^ te nemen, dat Churchill’s bezoek aan Washington „uitsluitend zakelijke, motieven” heeft. De vier groote vraagstukken van het oogen- blik zijn: de vorming van een tweed.e front, het transportvraagstuk, de strategie in het naburige en het Verre Oosten, en de Amerikaansche leve ranties aan Engeland, de Sovjet-Unie en China. De aanwezigheid van generaal sir Alan Brooke en generaal-majoor sir Hastings Ismay is van beteekenis, aldus de medewerker. Men kan niet verwachten, dat Churchill zich gedu rende zijn verblijf .in de V. S. in het openbaar zal vertoonen. Hij zal zeker niet voor de radio (spreken of bij bijeenkomsten tegenwoordig zijn. ‘Den meesten tijd van zijn7 bezoek zal hij met gesloten deuren besprekingen met Roosevelt over dringende oorlogsvraagstukken hebben. Een der belangrijkste oogmerken van zijn be zoek is het scheppen van de mogelijkheid tot ^^^stól^hssingen” BERLIJN, 19 Juni. (A.N.P.) Omtrent de plot selinge reis naar Amerika van Churchill ver klaart men in Berlijnsche politieke kringen, dat hiermede opnieuw de zwakheid van Engeland bewezen wordt, dat geen uitweg meer weet te vinden uit de vier problemen, die Reuters di plomatieke correspondent in verband met de reis genoemd heeft en waarvan de kwestie der scheepsruimte de voornaamste zou zijn. De reis moet als een alarmeerende uiting van de grootste verlegenheid beschouwd worden, waarin de geallieerden zich bevinden. De ver klaring van den Engelschen nieuwsdienst, dat Churchill in Amerika geen tijd zal hebben om in het openbaar te verschijnen, geen radiotoespra ken zal houden en niet aan vergaderingen zal deelnemen, kenmerkt den toestand voldoende. In Berlijnsche politieke kringen constateert men voorts, dat de reis bovendien beschouwd moet worden als een agitatorische manoeuvre om een afleiding te hebben voor de jongste militaire nederlagen der geallieerden aan alle fronten. In dit verband wijst men vooral op de Éngelsche nederlagen in Noord-Afrika, op "de ontwikkeling in Oost-Azië en op de vernietigen de nederlagen der bolsjewieken aan het Ooste lijk front, waarbij nog komt het steeds hope- loozer wordende probleem der scheepsruimte. Woorden, zooals gespróken door Roosevelt’s secretaris Early bij d8 ontvangst der Amerikaan. sche journalisten, waarbij hij o. a. zeide, dat Churchill gekomen was om „over de overwin ning” te praten, worden hier derhalve als be lachelijke frazen gekwalificeerd. Men kan -zoo betoogt men hier den toestand vergelijken met de positie van twee drenkelingen, die elkaar stevig vasthouden, omdat zij beiden van elkaar d“e redding verwachten. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS. BERICHT. Het 755e communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Na de voltooiing der bezetting en zuivering van Tobroek zijn de troepen van de As thans bezig nieuwe linies te bezetten in de richting van de grens tusschen Libië en Egypte. Een eerste oppervlakkige schatting van de gemaakte buit te Tobroek laat zien dat er ver overd zijn: eenige honderden kanonnen, eenige honderden motorvoertuigen, een honderdtal pantserwagens en groote opslagplaatsen met munitie, levensmiddelen en brandstof. De gevan genneming van 25.000 man, onder wie verschei dene generaals, wordt bevestigd. De luchtmacht heeft op den aftocht zijnde vijandelijke strijdkrachten hevig met machine- geweervuur bestookt. 2 Curtiss-machines wer den door Duitsche jagers neergehaald, gen derde toestel werd door het luchtdoelgeschut Aian Benghasi neergehaald. Een qnzer toestellen is niet teruggekeerd, Formaties bommenwerpers hebben de basis Halfar op Malta aangevallen. In de Middelland sche Zee werden 6 torpedovliegtuigen van het type Beaufighter in luchtgevechten vernietigd. Zou onder: 24 Juni 25 Juni 126 Juni Zon op 24 Juni 5.19 25 Juni 5.19 26 Juni 5.20 Men is verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. BEKANNTMACHUNG. Musterung der Geburtsjahrgange 1906 und 1907. Alle mannliche Reichsdeutschen'der Geburts jahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drenthe und Overijssel b/d. Wehrmachtkom- mandantur Zwolle, Rojensingel 13, am 3.7.42 Vorm. 8 Uhr 30 die Buchstaben A—M; am 4.7.42 Vorm, 8 Uhr 30 die Buchstaben N—Z. Die Meldepflichtigen haben militarische und sonstige Ausweispapiere und 2 Passbilder Grosse 37 X 52 m.M. in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Byillen- rezept mitzubringen. Juden haben nicht zu érscheinen. 0 Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als S Stünden ein Zehrgeld. (Voor hun vertrek naar het Oostfront werden de vrijwilligers der Neder landsche U in het VVehrmachtsheim door -Gruppenführer Rautcr en den leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert, toegesproken. Gruppenfiihrer Itauter en de voorman der Nederlandsche (j, J. H. Feldmeyer, inspee- teeren de aangetreden vrijwilligers. BIJEENKOMST DER N.S.B. Aanhankelijkheidsverklaring aan Mussert in het Utrechtsche stadion. UTRECHT, 21 Juni. In een indrukwekken de betooging in het Stadion te Utrecht kwamen Zaterdag 20 Juni meer dan drie duizend func tionarissen der N.S.B. bijeen om aan den leider der N.S.B., Mussert, een persoonlijke aanhanke lijkheidsverklaring af te leggen. Het groote Stadion was alom met vlaggen en emblemen der Nationaal-Socialistische Bewe ging versierd. Nadat zich onder marschmuziek de functionarissen der N.S.B. in het middengras- veld opgesteld hadden, kondigde klaroengeschal de aankomst van den Leider aan. Alles rees omhoog om Mussert den groet te brengen. De tribunes waren tot de laatste plaatsen bezet. Na het binnendragen en opstellen der vaandels voerde het eerst de plaatsvervangend Leider der N.S.B., Van Geelkerken, het woord. In zijn korte toespraak, die herhaaldelijk door applaus onderbroken werd, bracht Van Geel kerken in het bijzonder het jaar 1931 in herinne ring, toen Mussert den moed had, den strijd op te nemen tegen de internationale machten, dje Nederland op den weg naar den afgrond brach ten. In het verloop van zijn rede onderstreepte Van Geelkerken de enge verbondenheid op leven en dood van de Nederlandsche nMionaal-socia- listen met den levensstrijd van het Duitsche volk en zijn Führer Adolf Hitler. Daarop schetste hij het doel van deze samenkomst: dopr een persoonlijke belofte van trouw de aanhankelijk heid aan Mussert te bekrachtigen. De woorden van Van Geelkerken werden luide door de 'duizendkoppige menigte toegejuicht. Daarop nam de leider der N.S.B. zelf het woord. In een forsche redevoering, waarin hij in het bijzonder het strijdjaar 1937 uitvoerig behan delde, heinnerde hij zijn kameraden aan de moei lijke, maar ook trotsche jaren van strijd. Nog eenmaal riep hij zijn voorspellingen in herinnering, die hij in Februari 1940 in hét Am- sterdamsche Concertgebouw uitgesproken had. Tóen had hij reeds verklaard, dat eens de dag zou aanbreken, dat de regeering in Engeland zou zitten en onze goudvoorraden naar Amerika -<..,pt zoucjen zjjn jjan zou Nederland onder staan, alle bruggen zouden stuk zijn en in den wind geslagen. Hoe had alles heid van het Nederlandsche volk in herinnering en schetste de verschillende phasen van ont wikkeling, die .volk en land in den loop der eeuwen doorgemaakt hebben,. Uitvoerig besprak voor den' afstand van Kar^ k'-ilandsche volk nog zijn taak in nauwe verbondeAiii/ïiV’”iWiemy.ol Groot-Duitsche rijk vervufde. Breedvoerig schil derde hij de menigvuldige oorlogen, die Neder land in den strijd om zijn bestaan tegen het steeds naar het Noorden opdringende Frankrijk en tegen Engeland, dat ons land van de zee wilde verdringen, heeft moeten voeren. Speciaal tegen Engeland en de Engelschgezinde Neder landers richtte hij het scherpe verwijt alle ellen de van het oogenblik over Nederland gebracht te hebben. De N.S.B. heeft reeds in 1935 den moed ge had, een anderen koers in te slaan dan de machthebbers van die dagen in domme ver blindheid tot eiken prijs gevolgd hebben. Sedert 1935 leeft de N.S.B. in sterke verbondenheid met de Bruinhemden van Adolf Hitler, en de Zwarthemden van Mussolini. Indien het Neder landsche volk in 1937 de idealen der nationaal- socialistische beweging gevolgd zou hebben en niet geluisterd had naar dr. Colijn en den heer Oud, zou dit land veel leed gespaard gebleven zijn. Het slot van de rede, die herhaaldelijk door luide betuigingen van instemming onderbroken werd, was een dringend beroep op zijn leden, de beweging in haar lotsverbondenheid met de Germaansche volkeren trouw te blijven. Na deze grootsche betooging had een voorbij- marsch van alle aanwezigen voor den leider der N.S.B. in het Na«saupark plaats. Enkele uren lang nam Mussert het défilé van zijn kamera den, die in lange rijen met opgeheven arm aan hem voorbijgingen, af. Voor alle deelnemers zal deze 20ste Juni met zijn indrukwekkende aan hankelijkheidsverklaring aan den leider der N.S.B. een mijlpaal in de geschiedenis def na- tionaal-socialistische beweging in Nederland zijn. (A.N.P.). DE WERKVERRUIMING. De Centrale Persdienst van het N.A.F. meldt: De Rijksdienst voor de Werkverruiming heeft de volgende regeling getroffen: In tegenstelling tot vorige jaren zal dit jaar niet tot beperking van de werkverruiming wor den overgegaan, met dien verstande, dat de ver plichting tot het aanvaarden van passend werk in het vrije bedrijf, onverminderd blijft bestaan, 1 ..x

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1