o NIEUWSTIJDINGEN. Officieel Orgaan van de gemeent''n SNEEK W YMBRITSER ADEEL IJLST HINDELOOPEN en STAVOREN Duitschland strijdt voor Europa. DINSDAG 7 JULI 1942 2e laargang No. 54. Bureau Grootzand 55, Sneek Tel 3005 Üitflavee firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT VAN ZONDAG. DUITSCHE VOORHOEDEN BEREIKEN DEN DON. VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS Zon op: Men is van at I i EEN WAARDEVOLLE KOI 22.01 22.00 21.59 J.-L!J-U- DOOPSGEZ. GEMEENTE. BALK. Ds. W. I. Fleischer alhier heeft bet beroep naar de Doopsgez. gemeente 1« Steenwijk aangenomen. Sident van Oldenburg, Joel. Wat Europa hvaard is tegenover de vernietigers van alle teultuur, de bolsjewisten, moeten tentoonstel lingen als deze leeren. Niet*het lot der kol keren afzonderlijk is in het geding, maar het bestaan van Europa als geheel. Onder de aanwezigen waren ook de ge-' (delegeerde van den Rijkscommissaris voor Kuid-Holland, dr. Schwebel en de gemeen- VERKLARING VAN DEN GROOT MOEFTI. BERLIJN, 3 Juli. (D.N.B.). De groot-Moefti van Jeruzalem heeft heden ten overstaan van' vertegenwoordigers der wereldpers een verkla ring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: De geweldige overwinningen van de Duitsch- ftaliaansche troepen hebben groote vreugde ge wekt in het geheele Oosten en in het bijzonder van alle Arabische volken. Deze overwinningen hebben de bewondering van alle Arabieren voor generaal-veldmaarschalk Rommel, voor zijn geniale strategie en de dapperheid der formaties der spilmogendheden vergroot, aangezien zij in den strijd tegep de gemeenschappelijke vijanden, Engeland en het jodendom, benevens tegen het gevaar van het bolsjewisme werden bevochten, dat na de bezetting van Iran nabuur is gewor den van de Arabische landen. Algemeen gezien zullen deze successen een groot effect hebben óp het resultaat van den oorlog, want zij brengen Engeland’s nederlaag, in dezen oorlog dichterbij en beteekenen het begin van het einde van het Britsche rijk. Egyp te, dat het Engelsche imperialisme ruim zestig jaar uit eigen ervaring kent en vastberaden en intransigent bestrijdt, heeft geen dag den strijd voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid verge ten. Egypte, dat zonder vrees tegen Engeland is opgestaan, zelfs toen dit in 1919 het hoogte punt van zijn macht had bereikt, vat de berich ten van de huidige gebeurtenissen met groote voldoening op en weet, (lat het oogenblik ge komen is om zich definitief van de vreemde heerschappij te bevrijden en de onafhankelijk heid van de Nijldeita te verwezenlijken. Ik ben er zeker.van, dat Egypte en alle overige Arabische landen in het Nabije Qosten hun na tionale doel in volledige vrijheid en souvereim- teit bereiken. DE SPILMOGENDHEDEN GARANDEEREN DE SOEVEREINITEIT VAN EGYPTE. De Duitsche en dé Italiaansche regeering hebben de volgende gemeenschappelijke verkla ring afgelegd: Terwijl de strijdkrachten van de mogend heden van de spil zegevierend over Egyptisch grondgebied optrekken, bevestigen zij plechtig, dat het in hun voornemen ligt de onafhankelijk heid en de souverejniteit van Egypte te eerbie digen en te waarborgen. De strijdkrachten van de spil betreden Egypte niet als een vijafidig land, doch uitsluitend met het doel, de Engel- schen van Egyptisch grondgebied te verdrijven en tegen Engeland de militaire operaties voort te zetten, die bestemd zijn het Naburige'Oosten te verlossen van de Britsche overheersching. De politiek van de spil is gebaseerd op het beginsel, dat Egypte toebehoort aan de Egypte- naren,. Bevrijd van de banden die het verbinden met het Britsche empire en die het genoodzaakt hebben de gevolgen van den oorlog te onder gaan, is Egypte bestemd zijn plaats in te nemen in de gemeenschap der onafhankelijke en sou- vereine volkeren. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat een koe van den landbouwer U. L. Stoffel- sma te Wijckel gedurende vijf achtereenvol gende ja ren telkens twee koekalveren. hel leven schonk Dr. GöBBELS OVER DE ONMOGELIJKHEID VAN EEN INVASIE. De toegang versperd. In het jongste nummer van het weekblad „Das Reich” publiceert Rijksminister Dr. Göbbels onder de titel „De toegang tot Europa ver sperd” een artikel, waarin uitvoerig het van ge allieerde zijde zoo levendig besproken onder werp van een zgn. tweede front in Europa wordt behandeld. Dr, Göbbels vergelijkt een volk, gelijk het Engelsche, opgevoed in de overtuiging, dat het alle slagen kan yerliezen om dan tenslotte to<± de eindoverwinning te behalen, met een voet balteam, dat alle wedstrijden tijdens de com petitie verliest en toch nog zeer naïef gelooft de beker te kunnen winnen. Het zal echter in de laatste ronde in het geheel niet meer aan bod komen, daar het reeds van te voren is uitge schakeld. Men zou veronderstellen, dat jüist de Engelschen het meeste begrip zouden hebben voor een dergelijke overweging, doch dat is geenszins het geval. Churchill en Roosevelt zijn tot iedere ongerijmdheid en dwaasheid in staat en zullen hoe moeilijker hun toestand wordt, ook des te eerder bereid zijn de grootste dwaas heid tp begaan, wanneer zij ook maar een schijn van succes belooft. Derhalve is thans niemand in staat te zeggen of, wanneer, hoe en waar zij het voornemen hebben een zgn. twepde front te vormen. De oorlogvoering van den Führer heeft van het begin af rekening ge houden met de verst verwijderde mogelijkheden in verband met de getroffen en nog te treffen maatregelen. Dat is thans vanzelfsprekend in het Westen het geval en wel in een dusdanige omvang, dat men bijna zou wenschen, dat de Engelschen eens een poging zouden doen om dit te ondervinden. Het is derhalve meer dan naïef, wanneer men in Londen gelooft, dat men de Duitsche oorlogvoering door het gepraat van een tweede front zenuwachtig zou kunnen maken. Er staat daarom in het Westen geen Duitsche soldaat meer en geen Duitsche soldaat minder. Het is den Engelschen dikwijls genoeg zeer duidelijk medegedeeld, dat de toegang naar Europa stevig versperd is. Zij zouden bij een poging om ergens in Europa aan land te gaan, een debacle beleven, in het licht waarvan hun catastrophe van Duinkerken volkomen zou ver- bleeken, want deze keer hebben wij in tegen stelling met vroeger de betere troeven in han den. Den Engelschen staat op het Europeesche continent, geen enkel hulpvölk meer ter beschik king, dat zij vooruit kunnen sturen of voor het dekken van een terugtocht kunnen achterlaten. Zij zijn geheel alleen aangewezen op hun eigen militaire leiding en op de dapperheid van hun troepen en te oórdeelen naar de door hen tot dusverre afgelegde proeven van bekwaamheid op andere oorlogsfronten, zal men daarvan al leen niet al te veel mogen verwachten. Ook de hoop het bezette achterland tot een opstand te kunpen aanzetten is naïef. Een dergelijke poging zou vermoedelijk slechts een paar uur duren. Dit ziet men ook in Noorwegen, in Nederland, in België en ook in Frankrijk zeer duidelijk in. Dr. Göbbels vraagt verder wat Engeland zich voorstelt van de vorming van ’n tweede front. Afgezien van ’t toenemende gebrek aarf, de voor iedere invasie noodzakelijke scheepsruimte, zou een invasie alleen dan, zij het dan ook een be scheiden succes kunnen hebben, wanneer zij op verrassende wijze zou worden uitgevoerd. De Engelschen hebben echter uitdrukkelijk de aan dacht gevestigd op hun desbetreffende voor nemens en zelfs af en toe commando’s gestuurd, opdat de Duitschers toch vooral maar niet zou den vergeten, dat zij in het westen moeten oppassen. In ieder geval zijn de Duitsche voor zorgsmaatregelen in het westen zoodanig, dat Duitschland door niets verrast kan worden. De tijd werkt alleen voor hem, die de tijd weet te gebruiken. Een strategie, die zich uitput in een defensief, zal langzamerhand het initiatief en de activiteit van een volk verlamknen en wie in het verloop van een historische worsteling het juiste oogenblik voorbij laat gaan, laat onder bepaalde omstandigheden alles voorbijgaan. Men weet niet of Churchill een uitweg uit dit dilemma wil zoeken. Duitschland is in ieder géval -in de grootst mogelijke omvang voorbe reid en beveiligd. De Duitsche oorlogvoering maakt af en toe weliswaar gebruik van een improvisatie, doch zij is daarop niet gebaseerd. De Duitsche leiding acht Churchill tot iedere waanzin in staat, doch zij weet echter ook, dat vanzelfsprekend een wanhoopsdaad zijnerzijds van Duitsche zijde beantwoord zal worden met de daad, die het Engelsche volk van de laatste illusies zal berooven. De populaii-e ziekenverzorger van den Nederlandschen Omroep, Frans Verlaan, Is Zaterdag 20 Juni begonnen met een nieuwe uitzending voor de zieken, ditmaal voor de kleuters. Hier ziet men hem sprookjes vertellen temidden van zijn aandachtige luisteraars. Eiken Zaterdagmorgen van 11.0011.20 uur is deze interessante uitzending over den zender Hil versum II te beluisteren. (V.P.B.-Polygoon-Ned. Omroen-Vermeulen-sA tuigen niet op hun steunpunten terug. Het tot zinken brengen van een schip van 5000 ton, waarvan het weermachtsbericht van gisteren melding maakte, dat het in het Ooste lijke deel van de Middellandsche Zee was ge torpedeerd, is bevestigd. In de omgeving van Lentini wierp een En- gelsch vliegtuig gisteren enkele bommen neer. Er vielen hierdoor geen slachtoffers. Ook schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld Micab- ba op Malta doeltreffend gebombardeerd. Bij een andere actie hebben Duitsche jagers een Spitfire vernield. Denk om het verduisteren. Z.on onder: 8 Juli 9 Juli 10 Juli VIJF JAAR OORLOG IN CHINA. NANKING, 6 Juli. (Domei). In een rede ter gelegenheid van den 5den verjaardag van het Chineesche conflict heeft generaal Hata, bevel hebber van het Japansche expeditieieger in China, verklaard het regime van Tsjoengking te zullen vernietigen. Hoewel Tsjoengking thans geheel van Engeland en de Vereenigde Staten is afgesloten, aldus Hata, staat het den opbouw van een Oost-Aziatische welvaartssfeer nog in den weg. Daarom kan de heilige kruistocht niet tot een goed einde worden gebracht zonder dat het regime van Tsjoengking wordt onderwor pen. Door hun onophoudelijke aanvallen op de Tsjoengkineesche hoofdmacht hebben de Japan sche troepen de voorgenomen gemeenschappe lijke actie van Tsjoengking, Engeland en de Vereenigde Staten tegen Japan verijdeld. In het bezette Chineesche gebied wordt de opbouw op politiek en economisch gebied voortgezet, waardoor de nationale Chineesche regeering het bestaan van het Chineesche volk kan verbeteren. De bliksemsnelle Japansche operaties, onlangs in Noord-China en Tsjekiang ondernomen, hebben de operatiebases van Tsjang Kai Sjek vernietigd, zoo besloot Hata. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS BERICHT. ROME, 6 Juli. Het weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Amn het Egyptische front activiteit van gemo toriseerde afdeelingen en wederzij dsche leven dige activiteit van de artillerie. Aanvallen van vijandelijke gepantserde verkenningswagens werden overal snel afgeslagen. Formaties van de Duitsch-ltaliaansche lucht macht vielen troepenafdeelingen en autocolonnes met, mitrailleürvuur aan en sloegen deze uiteen. Een zeer groot aantal vrachtauto’s werd in brand geworpen of zwaar beschadigd. In' verschillende luchtgevechten werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Eenheden van de Italiaansche luchtmacht bombardeerden de haveninstallaties van Alexan- drië, Suez en Port Saïd. Van de overdag uitge- GAU WESER-EMS. Tentoonstelling te Leeuwarden. Vrijdagmiddag is in het Friesch Museuiml te Leeuwarden de tentoonstelling geopend van werken van Duitsche kunstenaars uit de gouw Weser-Ems. Deze tentoonstelling is tevoren te Groningen gehouden. De opening vond plaats in de porselein- zaal, waar de gedelegeerde van den Rijks- comniissaris voor de provincie Friesland de gasten welkom heette, in het bijzonder de sprekers, de heeren van Maasdijk, voorzitter van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurge- hieenschap, Minister-prasident Joel uit Ol denburg en prof. Gorsemann uit Bremen i voorts Oberbereichsleiter Effger, als verte genwoordiger van den Rijkscommissaris, den .commissaris der provincie, baron van Ha- Tinxma thoe Slooten en Gaupropagandaleiter jSchulz uit Oldenburg. Prof. Gorsemann bracht in het bijzonder fle groeten over van de Duitsche kunste naars. Deze tentoonstelling is geen «verköops- ten toon stelling, ze is een bewijs van dank baarheid voor hetgeen de Nerjerlandsclto kunstenaars in den loop van het vorigb jaar in Duitschland hebben gebracht. Spr. stel- Be het schouwen van het kunstwerk in het Jicht als een bijzondere mogelijkheid van geestelijk contact. Op dezen grond kunnen Be Nederlander en de Duitscher elkaar vin nen De heer van Maasdijk herinnerde aan de .tentoonstellingen, die Tn den loop van het jyorig jaar te Hagen, Keulen, Osnabrück en ifpidenburg zijn gehouden, evenals aan die per Westfaalsche kunst te Amsterdam. Be toogden zij het vorig jaar de verdediging van gemeenschappelijke cultuur, heden worden Be tentoonstellingen gedragen door den zin, Bewustzijn in het léven te roepen voor de verwantschap van beide volkeren. Spr. stel- öe den geestelijken samenhang tusschen Ne- Öerland en Duitschland op den voorgrond, die op de basis van het nationaal-socialis- tne elkaar zullen vinden. De laatste spreker was de Minister-pra sident van Oldenburg, Joel. Wat Europa (waard is tegenover de vernietigers van alle jcultuur, de bolsjewisten, moeten tentoonstel lingen als deze leeren. Niet -*het lot der, net bestaan van Europa als geheel. (delegeerde van den Rijkscommissaris voor Zuid-Holland, dr. Schwebel en de gemeen- lelijke autoriteiten van de stad. 1 JODEN MOGEN WONINGEN VAN NIET-JODEN NIET BETREDEN. Naar aanleiding van* verschillende vragen Wordt er van bevoegde Duitsche zijde, ter voor koming van misverstand,' uitdrukkelijk op ge wezen, dat paragraaf 2 van de tweede beschik king voor Joden van den commissaris-generaal Voor de openbare veiligheid zoo moet worden ppgevat, dat het aan Joden volstrekt verboden is woningen van nief-Joden te betreden. Uitgezonderd zijn in de desbetreffende be schikking nader aangeduide bijzondere gevallen. O P R O E P. Familieleden en kennissen van de in Neder- Jandsch-Indië geïnterneerde N.S.B.’ers en sym pathiseerenden, die voorkomen op de lijst, af gedrukt in „Volk en Vaderland” van 13 Maart 1942, worden uitgenoodigd onder mededeeling van naam en voorletters, volledig adres en familierelatie, de volgende gegevens betreffende tie geïnterneerden te verstrekken aan het hoofd kwartier der N.S.B., commissariaat Indische zaken, Zeestaat 76, Den Haag: laatst bekende woonplaats, beroep, leeftijd, gehuwd of onge huwd, aantal en leeftijd der onverzorgde kinde ren, eventueel andere persoonlijke omstandig heden, plannen tot repatrieering. Een lijst van geïnterneerden zal op aanvraag Worden tdëgezonden. Deze oproep geldt niet voor de belanghebbenden, die zich reeds schrif telijk of mondeling met genoemd hoofdkwartier 8 Juli5.28 9 Juli 5.29 10 Juli5.30 verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. GANDHI EN DE ONAFHANKELIJKHEID VAN 1NDIE. Volgens bericht van het D.N.B. uit Genève meldt de correspondent van de Evening Standard te New Delhi: Gandhi treft alle voor bereidingen om binnenkort een campagne te be ginnen tegen alle in Indië wonende vreemdelin gen, vooral echter de Engelschen. Naar verluidt, staan er drie hoofdpunten op Gandhi’s program: 1. Opheffing van de,zoutwet. 2. Schadeloosstelling van alle Indiërs, wie om militaire redenen door de Britsche autoritei ten gelast werd hun woning Je verlaten. 3. Verdrijving van alle vreemdelingen uit Indië, met inbegrip van de Engelschen, Ameri kanen en Chineezen. De correspondent voegt hieraan toe, dat Gandhi met deze campagne waarschijnlijk niet voor afloop van de zitting van de Congrescom missie zal beginnen. Hij heeft evenwel zijn aan hangers reeds verzocht, in zekeren zin een psychologische basis te leggen voor de uitvoe ring ‘van dezen „laatsten kruistocht van Gandhi Voor de onafhankelijkheid van Indië.” DE VAL VAN SEBASTOPOL. Vorige Woensdag is Sebastopol gevallen. Een hardnekkige worsteling van 25 dagen heeft tot dit succesvolle einde geleid; zwaar en moei zaam was de strijd, want de vesting Sebastopol stond bekend als de sterkste land- en zeevesting der wereld. De moderne bouwtechniek had hier op uitnemende wijze “gebruik gemaakt van de natuurlijke rotsige bodemgesteldheid en een ver- dedigingsstelsel opgebouwd, dat buitengewoon zware aanvallen kon doorstaan. Maar de mili taire aanvalskracht der Duitsche en Roemeen- sche troepen hield geen halt voor deze vesting werken. Onverzettelijk en onweerstaanbaar drongen de Astroepen op, stelling na stelling werd bedwongen, en thans is dan de gansche vesting veroverd, en waaien de Duitsche e:i Roemeensche vlaggen zegevierend over de stad. Tot op de laatste dag van het beleg heeft de verwoede worsteling geduurd. De bolsjewisten hadden zich genesteld tusschen de hoogten ten Westen van de Internationale kloof en ue grens der stad, voor een"Taatste wanhopige tegenstand, een tegenstand die door duikbommenwerpers werd uiteengeslagen. De vliegtuigen baanden de. opdringende infanterie met zware bommen een weg door de stellingen in en om Nikolajewska. De van geringe hoogte neergeworpen bommen sloegen geweldige blokken uit de rotswanden, die groote stukken der vijandelijlfe loopgraven met de manschappen en wapens bedolven. Van gelijke kracht was het effect der bommen, die neergeworpen werden bij de ingangen der rots- tunnelg. Rotsblokken ter grootte van een huis met vijf verdiepingen blokkeerden de toegangen tot de onderaardsche rotsstellingen en stelden daarmede vele, goed gecamoufleerde en voor de Duitsche artillerie moeilijk te raken vijandelijke batterijen buiten gevecht. De in de binnenstad door de vorige aanvallen van duikbommenwer pers aangerichte vernielingen werden in de loop van Dinsdag nog vergroot. Kazernes, spoor- wegdepots, hangars, electriciteits* en gasfabrie ken gingen na door bommen getroffen te zijn, in vlammen op. Ook het verkeer per veer en de in de haven voor anker liggende vrachtschepen werden in de loop van deze luchtaanvallen ge troffen. Verscheidene schepen werden daarbij tot zinken gebracht. Zoo van alle kanten in het nauw gedreven, heeft de vestingcommandant de wanhopige worsteling moeten opgev.en; weer eens te meer-is de onoverwinnelijke kracht der Duitsche en met hen verbonden legers gebleken. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn be richtte aan zijn blad: De val van SebnséwpgJ, meet men vooral die beteekenis toe, dat de Sovjets niet alleen een belangrijke oorlogshaven maar ook een hoek- pijler en een steunpunt hebben verloren, welke tot dusver de beheersching van de Zwarte Zee door hun vloot en de verdediging van de straat van Kertsj mogelijk maakten. Deze mogelijk heid is nu uitgeschakeld en men houdt er nu rekening mee, dat zeer binnenkort het gebied van de Zwarte Zee, zoowel het land- als zee gebied, bij de komende militaire operaties een zeer belangrijke rol zal spelen. De maritieme strijdkrachten der verbonden troepen in de Zwarte Zee zijn niet groot en bestaan hoofd zakelijk uit kleine eenheden van de Duitsche, Italiaansche en Roemeensche vloten, meest tor- pedobootjagers en motortorpedobooten, doch ge zien den eigen aard van de Zwarte Zee, en het feit, dat de Sovjet-Russische Zwarte Zee-vloot na den val van Sebastopol in de Oostelijke Zwarte Zee is samengedrongen, neemt men aan, dat juist deze kleine en snelvarende eenheden tot een beslissing kunnen bijdragen. S.P.T. meldt uit Istamboel: In verband met een bericht over de aankomst van enkele kleine Sovjet-oorlogsschepen in Turksche havens, dat van officieele Turksche zijde nog niet werd bevestigd, wijst men er in Turksche marine-kringen op, dat er voor de Sovjet-vloot in de Zwarte Zee drie mogelijk heden bestaan: 1. Turkije om doorvaart door de Dardanellen te verzoeken. 2. De oorlogsschepen in Turksche havens te laten interneeren. 3. De schepen zelf tot zinken te brengen. In politieke kringen alhier acht men de mogelijk heid, dat een doorvaart door de Dardanellen zou worden verleend practisch uitgesloten. De tweede mogelijkheid, die der interneering, acht men’de waarschijnlijkste, daar de Sovjet- régee- ring reeds in het vorige jaar een dergelijke mogelijkheid tegenover de Turksche regeering zou hebben aangeduid. MULO-EXAMEN. Geslaagd voor A: H. L. Bovenkerk te Oudemirdum, voor BH. S. Hoekstra te Sij- brandaburen, *P. Ligthart, Sneek. meisje. SNEEK. Zaterdag 4 Juli slaagde te Lei den voor de Ver. van Spraakleeraren als spraakleeraar de heer G. Aardema, onderw. ja,, d. Chr. b. 1. o. school alhier. Voor bladen en tijdschriften oplageboek verplicht. Het Verordeningenblad der Nederlandsche Kultuurkamer bevat een verordening van den president, waarbij aan uitgevers van nieuws bladen en tijdschriften de verplichting wordt opgelegd, een oplageioek aan te leggen en regelmatig bij te houden. Deze boeken zul len periodiek ter controle moeien worden ingezonden. C- Aangezien tot nu toe de oplagecijfers ge heim waren, tastten adverteerders veelal in het duister ten aanzien van de werkingSH sfeer hunner reclamp. De voorspiegelingen, welke advertentie-acquisiteurs den adver- teerders deden, waren niet zelden ver bezij den de waarheid. Aan dezen misstand heeft de Nederlandsche Kultuurkamer thans een einde, gemaakt. Ook in het gebied van Rzjef werd de aanval, ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand, in sterke veldversterkingen en het ondermijnde, moeilijk begaanbare terrein voortgezet. Overdag werden luchtaanvallen gedaan op vijandelijke troepenonderkomens en op ravitail- leeringscolonnes in het gebied van het Ilmen- meer en ’s nachts op het spoorwegverkeer en ravitailleeringssteunpunten ten Westen van Moskou. Artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke mdustrieele installaties te Leningrad. Het tusschen de Noordkaap en Spitsbergen in Oostelijke richting varende konvooi werd ook gisteren door duikbooten en vliegtuigen aange vallen. Hierbij vernietigden gevechtsvliegtuigen vier koopvaardijschepen met een gezamelijken inhoud van 24.000 b.r.t. en beschadigden eli schepen. Duikbooten brachtén yan deze bescha digde schepen een met pantserwagena geladen Amerikaansch transportschip van 7.000 b.r.t. en een ander schip van 5.000 b.r.t. tot zinken. In Egypte werden Britsche tegenaanvallen in het verdedigingsstelsel bij de El Alamein-stelling afgesïagen. De vijand verloor in luchtgevechten 19 vliegtuigen. Aan het Suez kanaal werd het Britsche steunpunt voor vliegtuigen Cantara met bommen bestookt. Bij luchtaanvallen op Malta werden overdag 14 Britsche vliegtuigen neergeschoten. HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. SOVJET-STRIJDKRACHTEN TEN WESTEN VAN DE DON INGESLOTEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 6 Juli. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De operaties in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front verloopen volgens de plan nen. Sterke vijandelijke strijdkrachten, die ten Westen van de Don zijn ingesloten, staan voor hun vernietiging. Nieuwe, door pantserwagens gesteunde, ontlastingsaanvallen der bolsjewisten, stortten ineen. De luchtmacht steunde met sterke strijdkrachten de operaties en deed zware aanvallen op het vijandelijke ravitailleerings- verkeer op wegen en spoorlijnen. Ten Noorden van Orel viel de vijand met sterke strijdkrachten, gesteund door talrijke pantserwagens en formaties van de ludhtmacht aan. De vijand werd soms in een tegenaanval met zware, bloedige verliezen teruggeslagen. Talrijke vijandelijke pantserwagens werden ver nietigd. De gevechten duren nog voort. In het gebied van Rzjef werd de eigen aanval voortgezet. In hevige luchtgevechten gisteren overdag schoten Duitsche jagers aan het Ooste lijk front 127 vijandelijke vliegtuigen neer, waarbij slechts 3 eigen toestellen verloren gin gen. In Egypte duren de gevechten om de El Ala mein-stelling voort. Luchtstrijdkrachten bombar, deerden de haveninstallaties van Alexandrië en Port Said en vielen Britsche concentraties van pantserwagens en auto’s aan. Op Malta veroorzaakten aanvallen overdag en ’s nachts van Duitsche gevechtsvliegtuigen vrij zware branden in de installaties ,van het vlieg veld La Venezia. SNEEKER NIEUWSBLA rioofdred. U KIEZEBRINK VMSCHUNT. DINSDAGS. EN VRUDAGSAVONDS K1S±^^ C Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 5 Juli. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Zuidwesten van Sebastopol zijn de laat ste vijandelijke groepen na hardnekkig verzet vernietigd of gevangen genomen. Hiermede is de slag om Sebastopol geëindigd. De definitieve cijfers van de gevangenen en den buit worden nog gepubliceerd. In het zeegebied van Rostof hebben jacht vliegtuigen van de Kroatische luchtmacht een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken ge bracht en een andere boot zwaar beschadigd. Na de doorbraak door de bolsjewistische stellingen tusschen Charkof en Koersk hebben de voorste afdeelingen van de Duitsche en ver bonden troepen den Don bereikt. Wanhopige tegenaanvallen van bolsjewistische pantserfor- maties werden met zeer zware verliezen voor den vijand af geslagen. Sterke formaties ge vechtsvliegtuigen en torpedovliegtuigen steun den door onophoudelijke aanvallen de opruk kende divisies en brachten den vijand nieuwe zware, bloedige verliezen aan menschen en mate rieel toe. In luchtgevechten werden 51 bolsjewis tische vliegtuigen neergeschoten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1