H NIEUWSTIJDINGEN. Olficieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL Duilsciiland strijdt voor Europa. 2e Jaargang IJLST c Uitgave firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. Bureaa Grootzand 55. Sneek TeL 3005 No. 55. OPROEP. VRIJDAG 10 JULI 19421 waarin vereenigdt DRIJFHOUT'» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT Aan de ingezetenen van Wymbritseradeel. en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang HINDELOOPEN en STAVOREN VERSCHIJNTl DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS %gü op: van onze jeugd straks uitgegroeid is tot sterke, wils- i concentratiekamp overgebracht, BRITSCH—AMERlKAANSCH. CONVOOI VOOR EEN GROOT DEEL VERNIETIGD. EEN ZWARE KRUISER EN 28 SCHEPEN GEZONKEN. - .w 21.59 21.58 21.57 21.56 15C.MÜVO, OAV UW HÜ«5H<X.W GRvXTTVNO NgT HEER KAN KuS>Pf H. U'.SVROOWEFt Olr GE.VAAQLUKE SCHUVO, OAT L1VV HU6HOIW t Denk om het verduisteren. 2on onder: 11 Juli 12 Juli 13 Juli 14 Juli krachtige menschen, dan heeft ons land ook weer een toekomst, want zulke menschen zullen iets tot stand kunnen brengen. Dö varani'ö-Iznlrcr»»/^ ten de zwakke kinderen tijdelijk weer sterker, maar dit betrof alleen het lichamelijke. Kwamen die kinderen weer in hun oude omgeving terug, dan verslapten de lichamelijke krachten al weer spoedig, dan was daar weer de oude sleur en was dra alles weer gelijk. De kinderen, die zijn uitgezonden, behouden zoo’n schat van overstel pende herinneringen, dat die ejen stempel op hen zal drukken. Het zal de kinderen zelfstandig ma. ken, en het zal niet zoo zijn, dat zij, die het niet betalen kunnen, niet mee zullen profiteeren van deze uitzending, neen, juist zij zullen in de eerste plaats gaan. Zij zullen zich niet meer de achteraf gezetten voelen, maar de bevoorrech ten. Dat zal hun zelfvertrouwen schenken en dat is het, wat onze jeugd zoo dringend noodig heeft: vertrouwen in zichzelf en in de toekomst. Dan zijn er de Moedertehuizen. Zijn ze noodig? Let maar eens op de vele ar beidersvrouwen, moeizaam duwend achter een kinderwagen, waarin een of meer kinderen, nog enkele bij de wagen misschien en soms nog eenige er achter. Een zorgelijke trek heeft ze op haar gezicht, omdat de zorgen haar geen oogen- blik met rust laten. Hoeveel moeders loopen er' zoo niet? Het zou voor hen heerlijk zijn, eens heelemaal vrij te zijn van alles, niet voor het eten zorgen, géén bedden opmaken, niet was- schen, strijken en naaien. Wat vacantie is, kun nen ze zich niet indenken; dat is iets, dat voor hen niet is weggelegd. Toch wel! Dank zij de Ned. Volksdienst kan ook de moeder uitrusten. En als ze'dan over eenige weken weer thuis komt, is het geen overspannen moeder, maar een moeder, die met vreugde haar taak weer opneemt, die weer de moed en kracht heeft om verder te gaan, die het leven weer aan kan. Er zijn zooveel moeders, die het noodig hebben, maar de huishouding w'acht en ze gaan door, ook al ontbreken vaak de krachten er toe. Als ze ziek geweest zijn, hebben ze zichzelf al lang weer voor genezen verklaard, want ze kunnen niet langer gemist worden. Voor deze moeders zijn de moedertehuizen. En laten ze niet denken, dat het zonder, haar niet gaan zal» De Volks dienst zal er voor zorgen, dat zij daar een onbe- zorgden tijd doorbrengen, want het groote doel is: een gezonde moeder, die weer met vreugde haar taak opneemt, die weer de kracht heeft om de dagelijksche zorgen onder de oogen te zien. En tenslotte de Gezinszorg. Niet alleen bij de Moederuitzendingen wordt de gezinszorg ingeschakeld. Tiet arbeidende volk van Nederland moet weten, dat de N.V.D. ach ter hem staat om te zorgen en te helpen wan neer en waar dat noodig is, zoo bijv, bij ziekte van de moeder; als de moeder ontbreekt en de vader met de kinderen is achtergebleven. Daar staat de N.V.D. klaar om te helpen. Gezinszorg wil zeggen: zorg voor het gezin, voor moeder en kind, zoowél op financieel gebied, als hulp in de huishouding, hulp bij baby-uitzet, klee- ren enz. Wanneer het Nederlandsche volk zich eenmaal bewust is van die zorg, zal het zijn eigen zor gen verlichten. Het zal vertrouwen krijgen in de toekomst, omdat het weet, dat men het beste met hem voor heeft. De Winterhulp beweegt zich ook op het terrein van deze gezinszorg. Deze winter hebben reeds velen ondervonden, wat het wil zeggen, een extra gift te ontvangen. De N.V.D. is de zon voor ons volk, die dat volk zal helpen zich weer op te richten om weer door te groeien en bloeien als een kerngezond volk. JOODSCHE FIETSENZWENDELAARS. ’s-Gravenhage, 6 Juli. In verscheidene gevallen zijn Joden, die door verkoop of ruil van rijwielen de verordening van den Commissaris-generaal voor de Veiligheid over rijwielen in Joodsch bezit van 22 Juni 1942 Lauden overtreden, gearresteerd en naar een Nederlanders! Plicht en eer dwingen den man te strijden voor het behoud van zijn leven en voor een beveiligde toekomst van zijn gezin en zijn volk. Dat doel kan echter door nietsdoen en ijdel gepraat nooit bereikt worden. Het feit, dat vele jonge Nederlanders metterdaad mede werken, heeft bewezen, dat ook zij willen helpen bij den opbouw van het nieuwe Europa. Wilt gij u dan nog afzijdig houden, Nederlanders? Uw dappere kameraden strijden aan het Oostelijk Éront tegen het bolsjewisme en het Jodendom. Voor u allen bestaat de gelegenheid, in de afdeelingen der Waffen-SS of van het Vrijwilligerslegioen Neder land mede te helpen aan de vernieti ging van dezen wereldvijand. Strijdt ook gij mede voor een nieuw Europa, voor éen betere toekomst van uw eigen land en volk. Aanmeldingen kunnen geschieden bij: Erganzungsamt der Waffen-SS, Ergan- zungstelle Nordwest, den Haag, Stad- houderslaan 132. De eerstvolgende keuringen voor de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland zijn vastgesteld op 15 Juli, 10 uur, Groningen, Concerthuis, Poele- straat; 14 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. Aangenomen worden mannen van 17 tot 40 jaar, ten minste 1.65 meter lang, voor den duur van den oorlog, voor twee of voor vier jaar. Voor onder- Ijqud der familie, voor zoover het kost winners betreft, wordt gezorgd. Bewijzen voor vrij vervoer van de plaats van inwoning naar de keuring kunnen worden aangevraagd bij de Erganzungsstelle Nordwest, den Haag. Stadhouderslaan 132. Vervoerbewijzen voor de terugreis worden bij de keu ring, of men wordt goedgekeurd of niet, uitgereskt. NA SEBASTOPOL. In aanvulling op het weermachtsbericht van 3 Juli 1942 maakt het opperbevel van de weer macht over den val van de vesting Sebastopol de volgende eindcijfers bekend: In het verloop van de gevechten,.die van 7 Juni tot en met 4 Juli met een buitengewone hevigheid werden ge voerd, werden 97.000 gevangenen, onder wié de plaatsvervangende legerleider, generaal Nowi- kof, gemaakt. 467 stukken geschut, 26 pantser- wagehs, 824 mitrailleurs, 758 granaatwerpers, 86 pantserafweerkanonnen en 69 stukken lucht doelgeschut werden buitgemaakt of vernietigd. De buit aan zware en lichte infanteriéwapens is nog niet geheel geteld De bloedige verliezen van den vijand zijn ge weldig en moeten getaxeerd worden op 30 tot 40.000 man. 3597 kazematten en verdedigingsinstallaties van elke soort, waaronder de beide modernste en sterkste bolwerken Maxim Gorki I en 11, met elk 4 Kanonnen van 30.5 c.M., werden genomen, alsmede rond 137.000 mijnen onschadelijk ge maakt. Ontsnapt zijn alleen, zooals door verkla ringen van gevangenen werd bevestigd, enkele hoogere officieren en commissarissen, alsmede in de eerste dagen van den aanval enkele trans porten met gewonden. Nedersaksische, Brandenburgsche, Silezische, Saksische, Frankische, Sudeten-Duitsche en Rijn- landsche divisies, alsmede legertrotpen van alle volksstammen tezamen met Roemeensche divi sies infanterie en bergjagers hebben in dit suc ces een gelijk aandeel. De totale verliezen van de Duitsche troepen bedragen 872 officieren en 23239 onderofficieren en manschappen, waarvan 190 officieren en 4147 onderofficieren en manschappen zijn ge sneuveld, 11 officieren en 1580 onderofficieren en manschappen worden vermist en de overigen gewond zijn. De troepen van het leger zijn door het Duit sche corps gevechtsvliegers voor den korten af stand op voorbeeldige wijze gesteund, dat zich in ononderbroken aanvallen overdag en des nachts doeltreffend in den strijd tegen doelen te land en op zee heeft gemengd. In de periode van 2 Juni tot 4 Juli werdén 23.751 aanvalsvluchten door gevechtsvliegtui gen van allerlei soort uitgevoerd; 123 vijande- lijkè vliegtuigen werden neergeschoten en 18 op den grond vernield. Talrijke vijandelijke pant serwagens, kazematten, batterijen, kazernes, munitie- en olie-opslagplaatsen werden vernie tigd, 4 torpedojagers, 1 duikboot, 3 motortor- pedobooten, 6 kustvaartuigen en 4 vrachtsche- t-nirv/m rrineran z-\ Q1 xxazvzx» Duitsche en Italiaansche zeestrijdkrachtep be stookten de vijandelijke scheepsbewegingen voor Sebastopol. Het gelukte hun de vijandelijke ra- vitailleering en het wegvoeren van transporten te belemmeren, 3 bolsjewistische duikbooten, 2 schepen van elk 10.000 b.r.t, een transportschip van 5000 b.r.t en 2 met troepen geladen kleine eenheden tot zinken te brenger en zoodoende in belangrijke mate bij te dragen tot het succes van den aanval. De aanval begon met de doorbraak door de landbrug van Perekop op 21 September 1941 en eindigde met de bestorming van de sterkste zee- en landvesting Sebastopol op 4 Juli 1942. De aanval kostte den vijand het verlies van 430.000 man aan gevangenen, 1198 pantserwa gens en 2102 stukken geschut en zal niet als een overwinning der bolsjewisten, zooals de vijandelijke propaganda het tracht voor te stel len, doch als een roemrijk blad van de Duitsche en Roemeensche weermacht in de geschiedenis worden opgeteekend. Dp TOEKOMSTIGE POSITIE VAN DE KLEINE NATIES. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn be richt aan zijn blad: In een rede voor de Weensche Academie van Wetenschappen heeft de Duitsche minister van justitie, dr. Frank, de problemen van de nieuwe ordening van Europa, vooral het probleem van de toekomstige positie van de kleine naties, van juridisch-politiek standpunt gezien, behandeld. Hij sprak in dit verband van Europa als van een kameraadschap der Europeesche volken onder leiding van de daartoe geroepenen op basis van een wederzijdsche rechtvaardige arbeidsverdee- ling. Wat betreft deze arbeidsverdeling stelde de spreker in het licht, dat deze zich reeds in haar ontwikkeling bevindt, en hij dacht daarbij aan de omstandigheid, dat op het oogenblik mil- lioenen Europeesche arbeiders in dienst van den oorlog ojn Europa werkzaam zijn. Voor het eerst in dé geschiedenis van Europa is daaruit, trots vele moeilijkheden en alle bestaande mis verstand ten spijt, een Europeesche gemeen- schapsstemming gegroeid, aldus dr. Frank. Even wel erkende hij, dat in het middelpunt van alle discussies over het komende Europa de kwestie van de souvereiniteitsrechten staat, d.w.z. 'de kwestie in hoever een eigen souverein staats wezen in de gemeenschap der Europeesche vol ken’ mogelijk kan worden geacht. Dit eigen SN EÊ KERNIE U W S BHij Hoofdred, U KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. BOLSJEWISTISCH AFWEERFRONT TEN W. VAN DEN DON OVER MEER DAN 500 K.M. AAN HET WANKELEN GEBRACHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN, FiiHRER. 9 Juli. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De doorbraak in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front heeft het bolsjewistische afweer- front ten Westen van den Don over een breedte van meer dan 500 K.M. aan het wankelen ge bracht. Over deze geheele oppervlakte zijn Duitsche en verbonden troepen in beweging. Snelle formaties en vooruitgeschoven afdeelin gen van de infanterie achtervolgen den wanor delijk wegvluchtenden vijand scherp. Sterke for maties van de luchtmacht mengden zich door voortdurend aanvallen in de gevechten te land en sloegen overdag en ’s nachts de terugtrekken de vijandelijke colonnes uiteen. In ’t gebied ten Noorden en Noordwesten van* Orel hebben de Duitsche troepen in hevige ge vechten, die vier dagen duurden, krachtig onder steund door de luchtmacht, de ter verlichting van zijn Zuidfront aanvallenden vijand terugge- slagen en hem zware verliezen toegebracht. Tot dusver wérden in totaal 289 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In het achterwaartsche gebied ten Zuiden van Rzjef werden de ingesloten vijandelijke strijd groepen van alle zijden aangevallen en meer en meer opeengedrongen. Aan het Wolchovfront mislukten nieuwe vij andelijke aanvallen op een bruggehoofd. De vij and leed hierbij zware verliezen en verloor 17 pantserwagens. Na luchtaanvallen op Moermansk ontstonden in het stad- en havengebied vérscheidefte uitge strekte branden. Gisteren overdag werden 75^ bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten; 2' eigen toestellen worden vermist. In de periode van 23 Juni tot 6 Juli verloor de bolsjewistische luchtmacht 980 vliegtuigen; daar van zijn 837 in luchtgevechten, 99 door de lucht- doeiartillerie en 2 door formaties van het leger vernietigd. De overige werden op den grond ver. nield. In dezelfde periode gingen 89 eigen toestellen verloren. van de Él Alamein-steiling door een piaatsêiiji ken aanval teruggeworpen. Op Malta plaatsten Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en ’s nachts bomtreffers op vliegVeldinstallaties. In luchtgevechten werden 11 Britsche vliegtuigen neergeschoten. De Britsche luchtmacht viel in den afgeloopen nacht enkele plaatsen in het N.W. Duitsche kustgebied aan. De burgerbevolking, vooral in de stad Wilhelmshaven, leed verliezen; 3 der aanvallende bommenwerpers werden neerge schoten. Aan de Engelsche kust viel een flottielje mo- tortorpedobooten onder bevel van den chef van de flottielje, luitenant ter zee le klasse Feldt, een Britsch convooi aan en‘ bracht 6 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenljjken in- houd van 19.000 b.r.t., waaronder 2 tankschepen, tot zinken; een ander schip werd door torpedo- treffers beschadigd en is waarschijnlijk gezon ken. In de Duitsche Bocht werden door de een heden der kustartillerie en door de havenbescher- mings-en rivier-flottielje sedert het begin van - den oorlog 400 Britsche vliegtuigen neergescho ten. Bij de operaties van de luchtmacht tegen het groot EngelschAmerikaansch convooi in de Noordelijke Ijszee hebben de le luitenant Behn ke, 2e luitenant Hennemann en onderofficier Braun zich door zeer dapper optreden onder scheiden. Luitenant Hennemann vond bij de ver nietiging van de zware Amerikaansche kruiser den heldendood. De bolsjewistische bewering, dat het Duitsche slagschip „Tirpitz” torpedotreffers heeft gekre gen is geheel verzonnen. Het slagschip is noch beschadigd, noch aangevallen. Zoals reeds'aan meerderen Uwer bekend zal zijn, is ook in onze gemeente in het kader der zelfbescherming, de z.g. blok- organisatie ten behoeve van hulpverlening «ain de burgerij bij ongevallen tengevolge yan luchtaanvallen, ter hand genomen. In een vijftiental dorpen zijn reeds de z.g. blpkploegen gevprmd. Het spreekt, dat, zal 'de blokploeg in geval van nood effectief kun nen’ optreden, een eenvoudige uitrusting zal imoeten worden aangeschaft. Waar blokbescherming wil zeggen zelf bescherming en niets anders bedoelt te zijn dan van te voren georganiseerde burenhulp, ligt het voor de hand, dat de kosten hiervan door de inwoners van het blok (het dorp) dienen te Worden gedragen. Met mij zult U van oordeel zijn, dat, wan neer een kleine groep dorpsgenoten zich ge heel vrijwillig en belangeloos jnzet om in geval van nood aan de medeburgers de hel pende hand te bieden, van deze medeburgers Pl.v.v. Hoofdredacteur C, SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek staatswezen zou naar'de meening van den spre ker echter in toenemende mate de kleine volken in gevaar kunnen brengen, als dit eigen staats wezen met de door de leiding van Europa nood zakelijk beschouwde levensprincipes in conflict zou komen, Het kan niet het doel zijn aan ge vaar blootstaande staten met de vérgaande sou vereiniteitsrechten op te richten of in stand te houden,'doch het doel njoet volgens dr. Frank zijn dé garantie van ^en „eigen-volksche” ont wikkeling van de leiding van Europa te verkrij gen. Juist de garantie van een „volksche” cul- tureele eigen ontwikkeling moet voor alle vol ken belangrijke!’ zijn dan een onnuttige, het bud get overmatig belastende weermacht, vooral voor kleine staten. Uit deze situatie, welke vooral de huidige oorlog naar voren heett gebracht, trekt de Düit. sche minister van justitie dé conclusie, dat de nieuwe ordening van Europa niet bij de voort zetting van een’ geheel verzwakkende zooge naamde vérgaande souvereiniteit van lederen staat, ook niet van kleine volken tot stand kan komen. De taak bestaat veéleer daaruit dat de volken van Europa zich zelf aan de leidende machten van Europa toevertrouwen. Naast de er. kenning van den „volkschen” cultureelen eigen aard van andere volken zullen zij het vooral als hun'taak beschouwen het recht in de Europee. sche gemeenschap dezelfde domineerende rol te verschaffen als het in hun eigen staatkundige nieuwe ordening inneemt. Recht beteekent ook naar de sapienvattende formuleering van den spreker in het raam van de nieuwe ordening van Europa de door de leidende macht gega. randeerde bescherming van de zwakken tegen mogelijke overvallen, de bescherming van de kleine volken en van de kleine ©economische potenties, vooral echter de bescherming van het kleine Europa tegen de machten van het geweld in de wereld. Inag worden verwacht, dat zij die dorpsge noten de blokploeg financieel in staat istelien aan te schaffen wat voor hun uit- Imsting nodig is. Ik vertrouw dan ook, dat wanneer dezer dagen door de leden van de blokploeg voor dit mooie doel een beroep op Uw mede- .Werking zal worden gedaan, U zieh niet on betuigd zult laten en een ieder Uwer naar yermogen zal bijdragen. Sneek, 6 Juli 1942. De Plaatse! ijk Luchtbeschermingsleider in de gemeente Wymbritseradeel, F. TJABERINGS, burgemeester. s JEUGDUITZENDINGEN, MOEDERTEHUIZEN EN GEZINSZORG. Gemeld wordt, dat de Nederlandsche Volks dienst thans ook de beschikking heeft over een aantal tehuizen in ons eigen land, waar kinderen een aantal weken kunnen genieten van zon en buitenlucht, waarin zij voortdurend onder me dische controle staan en waarin alle zorg aan hun gezondheid wordt besteed. Gok wordt ge meld, dat Zondagmiddag te Aalten ’t derde moe- dertehuis van den N.V.D. officieel geopend is. Waarom moet de N.V.D. zich nu ook nog met jeugd- en moederuitzendingen bemoeien?, is de vraag van velen. Hierover hield zuster Barkman, leidster van de afdeeling Gezinshulp van den N.V.D., onlangs een rede in een te Sneek ge houden scholingsvergadering van N.V.D. en iW.H.N. Waren er vroeger soms geen vacantiekolonies en moedertehuizen? Kan een huisvrouw wel uit haar gezin gemist worden? Een dienstmeisje kun je tegenwoordig niet eens krijgen; wat kan dan die Gezinshulp van de Volksdienst worden? Het lukt nooit!, is de eindgedachte. De Ned. Volksdienst is echter een andere jopinie toegedaan. Het moet en kan lukken, het moet zoo kunnen kómen, dat de jeugd geniet van een heerlijke vacantie in een gezonde om geving; dat iedere huismoeder gelegenheid krijgt uit te rusten van haar meestal zoo zware taak. De meisjes en jonge vrouwen uit het volk zullen door de Volksdienst worden opgeleid, zoodat zé geschikt worden om de huishouding van zulkfe moeders over de nemen als deze van een zeer ^eker welverdiende rust gaan genieten. In de eerste plaats zijn er de Jeugduitzendin gen. Hoeveel kinderen zouden nu inderdaad hun va- tantie in een gezonde omgeving doorbrengen? Niet veel waarschijnlijk! En als we denken aan vele volkskinderen vooral die in de stad kan bijna niet eens van het woord vacantie ge sproken worden. Voor meisjes beteekent -het pver het algemeen moeder helpen door op de kleine broertjes -en zusjes te passen en door boodschappen te doen. De jongens uit deze ge zinnen weten meestal niets beters te doen dan straatslenteren. Wanneer de kinderen uit dit milieu in een andere omgeving overgebracht worden, dan zal dit niet alleen een gunstige in vloed hebben op hun lichaam, maar ook op hun geest; er zal een gezonde geest wonen in een gezond lichaam. Niet alleen arbeiderskinde ren, maar alle kinderen hebben dit noodig, want de tegenwoordige gemiddelde jeugd groeit op in slapheid en futloosheid. Zeker, wij deden aan sport, op dit gebied sloeg Nederland steeds een goed figuur. Maar slechts een klein gedeelte van Neêrland’s jeugd nam aan de sport deel, en zoolang niet de geheele jeugd er aan deelneemt, klopt er iets niet. Het water is voor iedereen, maar welk percentage van de Neder landsche jeugd kan zwemmen. Wanneer deze .vraag in de verschillende steden en dorpen van de provincies werd gesteld, zou het resultaat zeer ongunstig blijken te zijn. De jeugd heeft de toekomst en het is de plicht .van het geheele Nederlandsche volk er voor te Zorgen, dat deze toekomst goed is. Wanneer 11 Jüü5.31 12 Juli5 32 13 Juli5 33 14 Juli5.34 JJeh is verplicht te verduisteren, tonsonderga.ng tot zonsopgang. BERLIJN, 7 Juli. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt nog de volgende bijzonder heden mee omtrent het groote succes van Duit sche luchtstrijdkrachten en duikbooten in de Noordelijke Ijszee. Op den ochtend van den tweeden Juli werden voor"de eerste maal 38 koopvaarders, geëscor teerd door zware zeestrijdkrachten, torpedoja gers en korvetten gesignaleerd in de Noordelijke Ijszee, waar zij in Obstelijke richting voeren. Met geringe snelheid bewoog het konvooi zich tusschen groote ijsschotsen langs de grens van het pakijs. Op den middag van dezen dag vielen de Duit sche gevechtsvliegtuigen voor de eerste maal aan. Ofschoon de oorlogsschepen dezen aanval beantwoordden met hevig afweervuur van hün luchtdoel- en scheepsarnller.e én verscheiden vijandelijke vliegtuigen ter beveiliging boven het konvooi cirkelden, braken de geveciitsvliegtuigen door deze versperring heen. Een vrachtboot, die aan den buitenkant der formatie voer, werd reeds in het eerste stad.um van den aanval zoo zwaar getroffen, dat zij buiten den-gordel van escorteerende strijdkrachten stil bleef liggen. Verkenners, die contact onderhielden, namen na derhand waar, dat dit vrachtschip na hevige ont ploffingen zonk. - Ondanks ongunstige weersomstandigheden hielden de Duitsche verkenners ook den derden Juli contact met het konvooi. De verbetering van den weerstoestand op den avond van den vierden Juli werd gebruikt voor een nieuwen aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen. Tegen halfnegen werden de koopvaarders, die in vijf njen voeren, ten Noordoosten van het Bereneiland aangehouden. De Duitsche toestellen naderden -op tachtig meter hoogte in verscheiden golven. Na enkele minuten barstte een vracht boot, zwaar getroffen door twee bommen, uit elkaar en zonk. De overige vaartuigen, die tanks, vliegtuigen en munitie aan boord hadden, poogden in zig- zag-koers de bommen der Duitsche vliegtui gen te ontgaan, maar nog drie andere trans portschepen vin 21.000ton. in totaal zonken brandend tusschen de dravende ijsschotsen, koopvaardijschepenV^Trmt-ef’danTiÖ.ödÓ töirtöS JujKen gfngeiTvërlorën zwaar beschadigd, dat zij de reis niet konden voortzetten en brandend of met zware slagzij achter ’t konvooi bleven liggen, waar zij voor n deel ’t slachtoffer werden van de aanvallen der duikbooten, verscheiden dezer door de luchtaan vallen zwaar getroffen vrachtschepen werden nog in den loop, van dienzelfden nacht door de be manning verlaten en drijven stuurloos rond iri de Barentszzee. Den 5den Juli trof de Duitsche lüchtmacht de schepen, die omstreeks 700 K.M. ten Noorden van Moermansk, langs den rand van het pakijs voeren, bijzónder vernietigend. Deze koopvaarders, die over een afstand van 300 K.M. waren verdeeld, poogden afzonderlijk in Oostelijke richting te ontkomen. Bij dezen aanval, die op den middag van den vijfden Juli over grooten afstand werd gedaan, werden nog acht booten na duik- en scheeraan- vallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen van het type Ju 88, in den grond geboord. Twee vaar tuigen van 14.000 ton te zamen liepen zoo zware schade op, dat de bemanning in de reddings- booten ging en de schepen aan hun lot overliet. Bovendien brachten Duitsche gevechtsvliegtui gen een zwaren Amerikaanschen kruiser tot .zin ken. Op den ochtend van den zesden Juli dreven scheepsresten en wrakken benevens verlaten en bemande reddingsbooten tusschen de ijsschotsen rond én gaven den weg der vernietiging aan, dien dit konvooi, ha de aanvallen van Duitsche luchtmacht en duikbooten, had afgelegd. Zeereddingsvliegtuigen, die over de resten van dit voorheen 38 schepen tellende konvooi heen- vlogen brachten een vrij groot aantal Amerikaan sche zeelieden in veiligheid ea namen hen ge vangen. Even na- zeven uur ’s ochtends werden de overblijfselen van dit zwaar geteisterd konvooi opnieuw gebombardeerd. Een brandend koop vaardijschip, dat talrijke vliegtuigen als dekla ding had, zonk na een scheeraanval van een Duitsch gevechtsvliegtuig. Bovendien werd nog een vrachtschip van 7000 ton door bommen op achter- en voorschip, nadat het vlam had ge vat, in den grond geboord. In totaal werden zoodoende door de luchtfor maties van Generaloberst Stumpff tot dusver 19 koopvaarders van 122.000 ton in totaal tot, zin ken gebracht. Tevens werden door duikbooten negen vijan delijke schepen van 70.400 ton in den grond ge boord. Van zes daarvan konden de namen wor den waargenomen. Vier van deze schepen had den gepantserde gevechtsauto’s, vliegtuigen, re- serveonderdeelen voor tanks en vliegtuigen, mo torvoertuigen en munitie aan boord. In drie ge vallen brachten duikbooten schepen tot zinken, die door aanvallen der luchtmacht waren be schadigd. Het konvooi werd door de aanvallen der Duitsche duikbooten uit elkaar gejaagd. Met de 28 schepen van 192.400 ton in totaal, die door gevechtsvliegtuigen en onderzeeërs tot zinken waren gebracht, en die met het oog <Tp de lange reis van Amerika en Engeland door de gevaarlijke Ijszee en op de buitengewoon waar devolle lading uit de beste vaartuigen bestonden, ging een hoeveelheid van 250.000 ton oorlogs tuig verloren. Deze 'hoeveelheid zou voldoende zijn om een leger van 50.000 man geheel uit te rusten met tanks, artillerie, handwapens, munitie, benzine, voedsel en ook vliegtuigen. Door de nauwe samenwerking tusschen de Duitsche luchtmacht en de Duitsche.duikbooten wordt het bolsjewistische front rriet blijvend ge volg verzwakt, terwijl anderzijds de Duitsche weermacht en haar bondgenooten door dezen nieuwen krachtigen slag, toegebracht in de Noordelijke Ijszee, merkbaar worden ontlast, H

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1