NIEUWSTIJDINGEN. Nol 57. Duitschland strijdt voor Europa. OfïiCieei Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST HINDELOOPEN en STAVOREN Ze Jaargang Bureau Grootzand55, SneeJ Tel 3005 -j en IJLST ÖftflHVéT ftrma’s Kj. Drijfhout bn Kiezebrink Co. VRIJDAG 17 JULI 1942 waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang &>n onder '/■- iy van vroegere ^stadgenot» le Cilie I I 21.52 21.51 21.50 21.48 wer- ge- Rotsvestingen Uitwerking van Duitsche bommen en granaten. en massieve betonnen bunkers rondom Sebastopol na artilleriebeschieting eh stuka-aanvallen. (V.P.B.-P.K. CaêPö'-Schei-l-s.) prijs is en blijft het parool. BESLUIT VAN HET BESTUUR DER CONGRESPARTIJ. Eventueel lijdelijk verzet. Naar radio-Delhi nader bekend maakt omtrent het Dinsdag te Wardha genome» besluit van het dagelijksch bestuur der Congrespartij, noo- digt deze partij de Engelsche regeering en de Engelsche troepen uit, Indië onvoorwaardelijk te verlaten. Anderzijds verklaart dit besluit evenwel, dat de Indische Congrespartij geen stappen zal doen en zooveel mogelijk elke han delwijze zal'vermijden, waardoor de geallieerde landen in moeilijkheden worden gebracht. Voorts wordt betoogd, dat een vrij Indië met Engeland een handelsverdrag op de grondslag van gelijke rechten zou sluiten. Na de terug tocht der Engelschen uit Indië zal een voorloo- pige nationale regeering worden gevormd, waar in alle belangrijke groepen van het Indische volk zijn vertegenwoordigd. Tevens zal een wetgevende vergadering worden bijeengeroepen, die een nieuwe constitutie moet ontwerpen. Voortzetting van de Britsche heerschappij in Indië,. aldus vervolgt het besluit, zou de oorlog in Indië brengen en leiden tot bezetting van Indië door Japan. Indien de Engelsche regeering dit besluit der Congrespartijniet aanvaart, ziet deze zich ge dwongen gebruik te maken van al de kracht van het lijdelijk verzet om de politieke rechten en vrijheden van het Indische volk onder leiding van Mahatma Gandhi te verdedigen. Uit Wardha wordt aan het agentschap Reuter gemeld, dat het mtvoerend comité van de Pan- Indische Congrespartij Mahatma Gandhi heeft gemachtigd de leiding van de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid in Indië op zich te nemen. Deze campagne zal worden voort gezet tot de Britsche regeering de volledige politieke onafhankelijkheid aan Indië zal hebben verleend. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BER1CHT. Het Italiaansche communiqué luidt als volgt: In den centralen sector van het Egyptische front heeft de vijand onze stellingen' fel aaftr gevallen. De aanvallen werden echter overal ge stuit en wij hebben terstond tegenaanvallen ondernomen. Wij maakten ruim 1200 gevange nen en vernielden een aanzienlijk aantal tanks. Het luchtwapen heeft met sterke formaties deel genomen aan de felle gevechten en de vijan delijke strijdkrachten evenals het vijandelijke luchtwapen aangevallen; 4 vliegtuigen werden door de jagers van de 4e stormafdeeling neer gescholen, die daarmede sedert het begin van de huidige operaties in Noord-Afrika hun 132e luchtoverwinning behaalden. Bovendien brach ten Duitsche vliegtuigen de Royal Air Force het verlies toe vap een Curtiss en een Spitfire. Britsche vliegtuigen hebben Benghazi gebom bardeerd; eenige huizen beschadigd en onge veer 10 Arabieren gedood of gewond. Het af weergeschut vernietigde een Engelsch vliegtuig. De luchthaven van Micabba is weer door onze en Duitsche luchtformaties geboqibardeerd. De installaties werden hèrhaaldelijk getroffen. Van de operaties van den dag keerde één onzer vliegtuigen niet terug. Op de Atiddellandsche Zae hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen een Engelsche kruiser aangevallen en beschadigd. zS'ftk.'lKlg! HET DUITSCHE WEERMACHTSBER1CHT. ACHTERVOLGINGSGEVECHTEN IN DONGEBIED VOORTGEZET 7 VERBITTERDE STRIJD BIJ EL ALAMEIN. UIT HET HOOFDKWART1ER VAN DEN FüHRER, 16 Juli. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front worden de achtervolgingsgevechten ruste loos voortgezet. Ingesloten en afgesneden groe pen van den vijand trachten tevergeefs naar het Oosten door te breken. De verliezen van den tegenstander en de binnengebrachte buit’ -zijn tot dusver niet te overzien. Sterke formaties van het luchtwapen hebben de achterwaartsche ver bindingen van de bolsjewisten aangevallen en talrijke colonnes uiteen gedreven. De gevechts vliegtuigen hebben Rostof en verscheidene havens aan de Kaukasische kust gebombar deerd. In voor den oorlog belangrijke instal laties der stad Rostof ontstonden verscheidene groote branden; een vrachtschip werd door voltreffers tot zinken gebracht. Tegen het bruggehoofd van Woronesj heeft de vijand zijn sterke tankaanvallen voortgezet. In samenwerking met het luchtwapen zijn alle aanvallen in harde gevechten bloedig afgesiagen. Aan de rest van het Oostelijk front sléchts gevechten van plaatselijke beteekenis. In de Finsche Golf hebben eenheden van de Duitsche marine 2 •i^lsjëwistische duikbooten tot zinken gebracht. In Egypte werden met sterke sTFijdkrachten uitgevoerde aanvallen van den vijand in den centralen sector van de stelling El Alamein af geslagen. In de loop van de verbitterde gevechten den in tegenaanvallen 1200 gevangenen maakt en een aantal tanks en vrachtauto’s ver nietigd. In het Westen van de Middellandsche Zee is een Britsche kruiser door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen en met voltreffers van bommen beschadigd. Bij aanvallen van Britsche jagers op de kusten van de bezette gebieden in het Westen, gelukte het in de loop--van gisteren 6 vijandelijke vlieg tuigen neer te halen. vrienden van in Nederlandsch-Indië geïn terneerden, verzoekt- hét commissariaat voor Indische zaken.van de N.S.B., Zeestraat 76. Den Haag, er nog eens met nadruk op te wijzen dat de geplaatste bekendmaking uit sluitend betrekking heeft op de aanvan kelijk in Nederlandsch-Ind geïnterneerdn, en later naar Britsch-Indië verboerde leden van of sympathiseerenden met de N.S.Bi. Zij betreft dus niet krijgsgevangenen in het algemeen. Op verzoeken om inlichtingen betreffende krijgsgevangenen kan het genoemde commis sariaat^ dus geen uitsluitsel, geven. FILMS OVER DE OPLEIDING DER NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS, ’s-GRAVENHAGE, 14 Juli. In het filmjournaal „Holland-nieuws” zullen de volgende weken voortdurend opnamen te zien zijn van de oplei ding der Germaansche vrijwilligers uit Neder- land. Uit deze opnamen blijkt, dat onze mannen onder de beste omstandigheden tot goede sol daten worden opgeleid. De verblijven liggen in een mooie omgeving, die een achtergrond geeft voor den tijd der opleiding, welke steeds als mooiste indruk in het leven van ieder afzonder lijk een prettige herinnering zal vormen. Er is alle'mogelijke gelegenheid om. op allerlei manieren den vrijen tijd door te brengen en dit I vormt aan het slot van den dag een compensatie voor de zware uren van den dienst. De sport- opleiding vormt een essentieel onderdeel van de algemeene opleiding. Zij voedt den betrokkene stelselmatig op tot moed en hardheid. Bij de sportopnamen kan men in het bijzonder een heele reeks «kranige Nederlandsche - sportmen- schen herkennen. Een grondige opleiding in de behandeling van alle moderne wapens geeft den vrijwilliger alle militaire bekwaamheden, die aan, het front noodig zijn. Voor het lichamelijke welzijn wordt uitstekend gezorgd. Duidelijk ziet men in de films, hoe de vrijwilligers door ge specialiseerde geneesheeren medisch verzorgd worden, alsook een werkelijk uitstekenden kost genieten. Voor vele Nederlanders zal het bijzonder be- langwekkend zijn, in de films eigen verwanten of bekenden te herkennen. Het filmjournaal zal de komende weken dan ook beslist de moeite waard zijn. ENGELAND EN DE SGV.IET-l NTE. Samenwerking uitvloeisel van jarenlang gevoede politiek. SLACHTOFFERS DER BRITTEN. Een der laatste nachten heeft de Brit bij z’n Ranvalsvluchten ook weer enkele bommen op Nederlandsch gebied laten vallen. Zooals ge woonlijk is bij dit luk rake uitworpen slechts tiviele schade ontstaan. Helaas zijn zes burgers gedood en twee gewond. BEKENDMAKING Aan familie en vrienden van in Nederlandsch-Indië geïnterneerden. Naar aanleiding van de in de bladen ge plaatste bekendmaking aan ia nilie ed n en DE VERORDENING TEGEN SABOTAGE. Een toelichting. ’s-Gravenhage, 14 Juli. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft ter waar schuwing van onbezonnen elementen tegen daden van sabotage, waartoe de vijand de laat- ste-tijd de bevolking der bezette gebieden in versterkte mate opzet, een vrij groot aantal gijzelaars gevangen doen zetten. Tot hetzelfde doel, de beveiliging van de uitvoering van zijn militaire opdracht, is ook gisteren de verorde- ning van kracht geworden betreffende de afweer Van daden van sabotage, gericht tegen de be- •- eettingsmacht. Herhaaldelijke, tegen de bezettingsmacht en in het bijzonder tegen installaties van de Duitsche iweermacht gerichte pogingen tot sabotage heb ben aanleiding gegeven tot hét gebruikmaken Van Nederlanders voor de bewaking van be paalde objecten. Herhaaldelijk moest worden geconstateerd, dat zulke bewakingsopdrachten* diet, of niet voldoepde nagekomen werden. Dat kan alleen reeds met het oog op de openbare Veiligheid, welker handhaving ook in het belang van de Nederlandsche bevolking is, niet geduld (worden. Wie een hem ter bescherming tegen daden van sabotage verleende opdracht onder (Welke omstandigheden of invloeden tot deze idaden ook aanleiding mocht zijn gegeven, niet plichtsgetrouw en nauwgezet nakomt, Stelt zich bloot aan de zwaarste bestraffing en wordt vol gens art. 1 van de genoemde verordening met de dood gestraft. Vrijheidsstraffen kunnen Blechts in minder ernstige gevallen worden ge geven,. Zelfs in geval van een slechts door na latigheid ontstane overtreding van een bewa kingsopdracht worden deze straffen gegeven, Wanneer door de daad eenigerlei schade is ont staan. De meedoogenlooze bestrijding van alle daden kan sabotage en andere tegen de bezettings macht gerichte misdaden eischte echter niet slechs een intransigent optreden tegen ieder, die bereid is tot dergelijke „daden, maar ook de Scherpste bestraffing van allen, die, op de hoogte pijnde van een dergelijke daad, ook wanneer daartoe slechts plannen bestaan, hun plicht tot loyaal optreden jegens de bezettende macht Schenden. Volgens art. 2 der verordening wordt degene, die van een misdrijf tegen de bezetten de macht of van het voornemen tot zulk een tnisdrijf in geloofwaardige vorm kennis krijgt tn nalaat een instantie der Duitsche weermacht bf der Duitsche politie onverwijld hiervan te Verwittigen, gestraft met dezelfde straf, waar- tnee de dader wordt bedreigd, voor het geval het misdrijf wordt volvoerd. Dat beteekent, dat bij een misdrijf, waarop de doodstraf staat, niet alleen de dader zelf, maar ieder, die op eeniger lei wijze in geloofwaardige vorm kennis heeft gekregen van het plan tot de daad, doch na gelaten heeft hiervan volgens voorschrift aan gifte te doen, zijn leven heeft verspeeld. Artikel 3 der verordening dient eveneens tot ifle veelomvattende, doelmatige afweer van alle pandelingen, gericht tegen de bezettende macht. Het is gericht tegen een ieder, dié een persoon, Van wien hij weet, of, de omstandigheden in aanmerking genomen, moet aannemen, dat hij deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende mogendheid of een dergelijk misdrijf in de zin heeft, niet onverwijld aangeeft bij de Duitsche politie of de Duitsche weermacht of die een flergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of In andere vorm steun verleent. In al deze ge vallen wordt de schuldige als regel getroffen IBoor dezelfde straf waarmee de geholpen dader (Wordt bedreigd, in-geval "het misdrijf is vol leerd. Een nieuw element met betrekking tot de Strafvervolging brengt tenslotte artikel .5 der .Verordening. Volgens dit artikel zijn van nu af functionarissen der Nederlandsche politie .of leden van een formatie, die gesteld is onder de instructies en bevelen der Nederlandsche politie, Onderworpen aan de buitengewone rechtsple ging voor leden van SS en politieformaties met bijzondere opdracht, “is zij een strafbare hande ling tegen de bezettende macht plegen. Daardoor wordt ooj< deze verordening een Ondubbelzinnige, scherpe waarschuwing aan het hdres van al degenen, die thans spelen met de gedachte, dat zekere, door hen gehoopte acties der vijandelijke mogendheden het signaal zou- uen kunnen zijn voor eigen handelingen, gericht tegen de bezettende macht. Moge ieder besef fen, dat al dergelijke pogingen in de kiem wor den gesmoord en dat allen, die zich daaraan in eenigerlei vorm medeplichtig mochten maken, met onverbiddelijke hardheid onschadelijk wor den gemaakt. terie de zwaarste prestaties geëischt. Onder de bergen van bolsjewistische gesneuvelden werden behalve talrijke hooge commissarissen en offi ciëren ook de chef van den generalen staf en de eerste officier van den generalen staf van het 39ste Sovjetleger gevonden. De zuiveringsacties worden nog voortgezet, zoodat een verdere stij ging van het aantal gesneuvelden en van den bujt verwacht kan worden. Duitsche jagers, die tijdens den slag van 11 dagen ruim 100 bolsje wistische vliegtuigen neerschoten, maakten de lucht boven het omsingelingsfront vrij van vij anden en schiepen daarmede de voorwaarde voor de succesrijke Duitsche luchtaanvallen op de ingesloten bolsjewistische divisies. MINISTER GöBBELS OVER DEN TOESTAND. Groot vertrouwen in de verdere ontwikkeling. Het D.N»B. meldt uit Berlijn: Minister Göbbels heeft op de werkzitting der leiders van de Rijkspropagandabureaux op 13 en 14 Juli een uitvoerig overzicht van den mili tairen en politieken toestand gegeven. Hij legde er den nadruk op, dat de vijandelijke propa- gandaleugens over de vernietiging van de Duit sche weerkracht ineengestort zijn en in toe nemende mate plaats maken voor pessimisme 'aan vijandelijken kant. Dit pessimisme wordt 1 nög versterkt door de Britsche nederlagen in Noord-Afrika en vooral dopr de stijgende scheepsverliezen, welke een voor Engeland en de Vereenigde Staten catastrofalen omvang heb ben aangenomen. Met het oog op deze voor hen zoo ongunstige militaire ontwikkeling nemen de geallieerden steeds meer hun toe vlucht tot getallenbluf en tot het oprichten van nieuwe „psychologische fronten.”. Aan het einde van zijn uiteenzetting ver klaarde dr. Göbbels met nadruk, dat de toe stand een zeer groot vertrouwen -in de verdere ontwikkeling vergunt. Overwinnen tot eiken flicttusschen Duitschland en de Sovjet-Unie”. „In dit gesprek met den Sovjet ambassadeur Maisky”, aldus schrijft het Hamburger Frem- denblatt, „onthult Vansittart zich reeds in 1935 als| de geestelijke leider van een Brifsche omsingelingspolitiek tegen Duitschland met actieve medewerking van het ‘bolsjewisme. Het Britsche bondgenootsch^o met de Sovjet- Unie, dat reeds begin 1935 van Engelsche zijde gesuggereerd werd op een tijdstip dus; dat de Sovjetambassadeur er nauwelijks .aan durfde denken is intusschen geworden tot het bestanddeel van een Britsche politiek, die, na, de nederlaag van bolsjewisme tot den politie-agent van Enge land in Europa wilde maken. Niet de zoo genaamde vernedering tier Westelijke mogend heden te München en niet de bezetting van Praag heeft dus Engeland de gedachte aan een tweeden omsingelingsoorlog tegen Duitschland gegeven. Den mannen uit de om geving van Vansittart' heeft die omsingeling als einddoel reeds in het begin van 1935 voor den geest gestaan. Voor hen wordt dus slechts een s.treven van jaren bekroond, wan neer zij thans de voldoening kunnen hebben, dat de bolsjewisten de bondgenooten van En geland zijn geworden en dat zij zich in het geval van een geallieerde overwinning de door Engeland aangestelde politieheerschers van Europa mogen gevoelen”. MILITAIR OORDEEL OVER DE DUITSCHE VORDERINGEN IN HET OOSTEN. Het A.N.P. méldt uit Berlijn: Terwijl men hier op het oogenblik karig is met het doen van gedetailleerde mededeelingen over het verloop der krijgsoperaties aan het Oostelijk front, doen militaire kringen uitkomen dat de situatie voor de Duitsche en verbonden troepen in het Zuidelijke deel van dit front bui tengewoon gunstig is. Reeds enkele malen heb ben deze kringen gewezen op de vergelijking, die gemaakt kan worden met den gang van zaken tijdens den veldtocht in Frankrijk in 1940; terwijl het vijanóelijke commando zijn troepen in het geheel nie t meer in de hand heeft en elk overzicht van den toestand heeft verloren, bevinden zich de Duitsche troepen ver in den rug van den tegenstande', zonder dat deze ech ter precies weet waar. Uit alles blijkt, dat de bolsjewisten in het on zekere verkeeren omtrent de hoofdrichting, waarin het Duitsche off^ sief in het Zuidelijke deel van het front zich beweegt. Zooals men het van militaire zijde uitdrukte, Timosjenko is „groggy” geslagen. Het is begrijpelijk dat het Duitsche opperbevel onder deze omstandig-, heden zeer spaarzaam is met het geven van plaatsaanduidingen, ook een verschijnsel dat herinneringen aan den veldtocht in Frankrijk, toen deze reeds in een ver gevorderd stadium was gekomen, wakker roept. De gevechten hebben thans het gebied be reikt, waar de zwarte aarde van de Oekraïne overgaat in een met diepe kloven doorsneden steppengebied, een moeilijk terrein, dat vertra gend op de operaties werkt. Niet alleen de Duitsche opmarsch wordt hierdoor evenwel vertraagd, ook de terugtocht der bolsjewisten ondervindt hiervan de gevolgen. Uit Egypte, aldus zeide men, is nog geen nieuws vernomen. -Duitsche militairen noemen El Alamein een Britsche verdedigings- en een Duitsch-ltaliaansche aanvalsstelling. Zoolang Rommel in deze stelling blijft, heeft hij naar Duitsche opvatting den toestand in de hand. Hij zal in die stelling blijven, tot hij het besluit neemt tot nieuwe operaties over te gaan. Naar het opperbevel der Duitsche weermacht t.a.v. de nieuwe overwinning der Duitsche troe pen in het gebied van Rzjef nader mededeelt, is door de vernietiging van een groote vijande lijke groep strijdkrachten weer een zuivering van het grondgebied tot stand gebracht. Tijdens den zwaren Winterslag hadden de bolsjewieken door massaal gebruik van menschen en tanks in dit gevechtsgebied vol oerwouden en moerassen een indeuking van het front tot stand kunnen brengen. Nadat de strengste winterkoude voor bij was, namen de Duitsche troepen den strijd op tegen de geïnfiltreerde bolsjewieken, die in maandenlange plaatselijke aanvallen ruim 45.0(10 man aan dooden .en gevangenen verloren. Op 2 Juli,begon de omsingelende Duitsche aanval, die op 5 Juli leidde tot een doorbraak door het zwaar versterkte vijandelijke stellingensysteem en tot de omsingeling van de bolsjewistische groep strijdkrachten en tenslotte tot versplinte ring en vernietiging van de ingesloten vijande lijke formaties. In den loop van zeer zware boschgevechten werden van de Duitsche ihfan- WIJ EN ONZE GfjZELAARS. Onder bovengenoemde titel schrijft de Haag- sche redacteur van het Nieuwsblad v. h. Noor den aan zijn blad: Het wordt eentonig en moeizaam; maar steeds weer blijkt het noodig: waarschuwen en appèl- leeren aan het gezond verstand. Het gaat im mers om geen geringe zaken. De jongste Bekendmaking van den Weermhchtsbevelhebber zegt het benauwend duidelijk: „Deze gijzelaars zullen bij daden van sabotage der bevolking aangepakt worden. Zij staan borg met hun leven.”, Laten wij de dingen toch in hun ware ver- Duitsohland, het [houdingen zien. Oorlog is geen spelletje, ook al moge hij dan wél eens lijken op een vernuftig partijtje schaak, waarbij de toeschouwers met ingehouden adem, het spannend spel van zet fn tegenzet gadeslaan. Oorlog is bittere en bloedige ernst. Wie daaraan nog mocht twijfelen, melde zich voor het Oostfront en ervare het aan den lijve! Daarom is het een vanzelfsprekendheid, dat geen enkele strijdende partij in een bezet gebied al of niet georganiseertd ondergrondsch gewroet tegen haar gezag kan dulden. Wanneer ons land niet door Duitschland, maar door En geland was bezet, zou dat precies hetzelfde zijn. Het kan eenvoudig niet anders; elke bezet tende macht is dat tegenover zichzelf en tegen over haar op leven en dood strijdende soldaten zelfs verplicht. De verbeten aard van den hul digen oorlog, met name de Europeesche strijd tegen den Sovjet-kolos, brengt met zich mee, dat bovendien thans met de uiterste gestreng heid moet worden öpgetreden. In Londen weet men deze dingen evengoed als in Berlijn. Daar om is de wijze van oorlogvoering, welke de leidende groep in Londen, nu men daar in uiterste benauwdheid begint te verkeeren, voor de bezette Europeesche gebieden meent te moe ten propageeren, in wezen laf, onwaardig en schuldig, Het uitstrooien van pamfletten, waarin tob- allerlei sabotage wordt opgewekt, is ver draaid gemakkelijk, als men daarbij zelf buiten schot blijft. Bovendien missen zulke daden ook elke practische beteekenis; de oorlog duurt er geen dag korter of langer om. De eenigen, die er gevolgen van ondervinden, zijn wijzelf en onze eigen landgenooten. Ongeveer een duizend tal van deze laatsten zijn nu als gijzelaars ge arresteerd. Hun lot ligt in onze handen. En wie durft het,op zijn verantwoording te nemen, dat ook maar één dezer menschen, van wie velen een gezin achter zich hebben, het onschuldige slachtoffer zou worden van zijn, desnoods goed bedoelde doch niettemin zinlooze, daden? In dit verband mogen wij ten slotte nog herinneren aan wat wij reeds eenige maanden geleden schre ven: „Een herhaalde, zeer ernstige en dringende oproep, als van Nederlander tegenover Neder lander, om zich in ’s hemels naam te bedenken en te onthouden van elke tegen de Duitsche weermacht en het Duitsche gezag gerichte actie, is derhalve op zijn plaats. Wie nu nog niet hooren wil, zal het wel moeten voelen. Maar ^frwijl het reeds afkeurenswaardig is, wanneer iemand op een dergelijke wijze wil spelen met zijn eigen leven, komt er in dit geval nog hij, dat men zijn volks- en stadgenooten mede in het verderf kan storten. En dat alles voor da den, die geen zin hebben en waarmee ten slotte niets van beteekenis wordt bereikt. Laat men zich, voor zichzelf, zijn gezin en zijn volksge- nooten, het oude rijmpje steeds voor den geest houdefi: „Bezint eer ge begint; want eerst ge daan en dan gedacht, heeft menigeen in leed gebracht.” BERLIJN, 13 Juli. (D.N.B.) Het Hambur ger Fremdenblatt publiceert een artikel, waar in onder meer een diplomatiek document wordt bekend gemaakt, welks inhoud, zoo als het blad verklaart, aantoont, „dat de Britsche samenwerking met de Sovjet-Unie het uitvloeisel van een jarenlang gevolgde politiek is”-. Het document bestaat uit aan- teekeningen van den toenmaligen Franschen ambassadeur te Londen, Corbin, die een on derhoud van Corbin met den permanenten onderstaatssecretaris van het Foreign Office, sir Robert Vansittart, weergeven. Ten bewij ze van -de echtheid publiceert het blad te vens het facsimile van het manuscript. De voorgeschiedenis wordt gevormd door de Engelsch-Fransche conferentie tq Londen op 3 Februari 1935. In het communiqué over die conferentie werd de wenschelijkheid uit gesproken van een algemeene regeling der wopenvraagstukken, van een "fuchtpact en een systeem van veiligheid met inbegrip van Duitschland, dat zou worden aangevuld door een Oostelijk pact met de Sovjet-Unie naar het vporbeeld van het. Westelijk pact van Locarno. Corbin schreef: „Sir Robert Vansittart heeft mij gezegd er slechts voordeelen in te zien, dat de x regeering der Sovjet-Unie officieel haar goedkeuring hecht aan de regeling, ge noemd in het Engelsch-Fransche communiqué van 3 Februari”. „Vansittart”, zoo schreef Corbjn verder,- „heeft den avond teyoren bezoek van den Sovjet-amhaissadeur gekregen en hem, daar de Siovjet-ambassadeur uiting gaf aan een zekere vrees ten aanzien van de uitwerking der door de_ Britsche en Fransche ministers genomen besluiten, gezegd, dat het Duitsche gevaar een gemeenschappelijk gevaar voor geheel Europa beteekent en' het dus onver standig zou zijn te denken, dat Engeland! onverschillig zou blijven toezien bij een con- NEDERLANDSCHE KINDEREN MET VACANTIE NAAR DUITSCHLAND. De Nederlandsche Volksdiénst, die, zooals gemeld, dezer dagen de beschikking heeft gekregen over een aantal kindertehuizen hier te lande, blijft evenwel ook nog in de ge legenheid kinderen naar de mooiste plekjes van Duitschland te zenden. Zaterdag 18 de zer vertrekt weer een transport van -eenige honderden kinderen uit' Rotterdam en de pro vincies Zuid-Hoiland en Limburg naar Würt temberg, waar zij in de on^eying van Stutt gart en Ulm aan de Donau bij pleegouders! zullen worden ondergebracht. DE VACATUREN IN DE NED. HERV. KERK. Op 1 Juli j.l. bedroeg het aan al vaealuren in de Ned. Herv. Kerk 191 iepen 187 op 1 Januari j.l. en 202 op 1 Juli 1911. Over de versehiilende provincies zijn zij als volgt verdeeld: Groningen 25, Friesland 31, Drente' 5,'Overijsel 6, Gelderland 23« Utrecht 8, Noord-Hoiland 41, Zuid-Hollaml 30, Zeeland 8, Nhord-Brabant 12 en Lhn- burg 2. C» SNEEKER NIEUWSBLAD Hoofdred. L. KIEZEBRINK VERSCHIJNT» DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek van 16 Juli Denk om het verduisteren. 18 Juli 19 Juli Bo Juli 21 Juli op: 18 Juli 5.40 - 19 Juli 5.41 20 Juli 5.42 21 Juli 5.43 Men is verplicht te verduisteren' Zonsondergang tot zonsopgang. Te Haarlem slaagde voor het M.U.L.O.- examen onze vroegere ^stadgenoo te Cilie Haenen. ?WC! h«U.F.-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1