I r Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK W YMBRITSER A DEEL IJLST HINDELOOPEN en STAVOREN n^?tr»atL\lK1EZETnrek VERSCHIJNTi DINSDAGS* EN VRIJDAGSAVONDS - Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Duitsciiiduu str.jüi voor Europa. NIEUWSTIJDINGEN. /RIJDAG 24 JULI 1942 2e Jaargang IJLST I No* 59* k"- Uitgave lirma’sEJ. Drijfhout in Kiezebrink Co. Bureau Grootzand 55. Sneek Tel 3005 4^ f I- fj Voor vaeanMegangers. -- A VERSCHIJNTi DINSDAGS* EN VRIJDAGSAVONDS in van Za- i •O O' <4* m •t« V VICTORIE DUIÏSCHLAND WIN1 VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. 21.43 21.41 21.40 21.39 De strijd aan de Don. Een door Stuka's bestookte brug, waarover de vluchtende Sovjettroepen zich in veiligheid trachtten te stellen. (V.P.B.-Scherl-P.K Ra>ier-s.’ Akker- en weidebouw. Ten aanzien van den akker- en weidebouw zeide de directeur-generaal van den Landbouw, dat vooral de barre winter de zaak dreigde te bederven, mede door gebrek aan materiaal en tekort aan kunstmest. Het grootste project was het scheurplan 1941/’42, dat tevens een factor vormde voor de inkrimping der veehouderij. Daartegenover stond de uitbreiding van het aan tal grasdrooginstallaties, waardoor voor honder den boeren de voederzorgen werden opgeheven, In verband met de overstelpende drukte, die de spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te ver werken krijgen, wordt van bevoegde zijde op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig mo gelijk gebruik te maken van den Zater dagmiddag om te reizen, daar de trei nen dan overbelast zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen ma ken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absöhiut Zaterdagsmid dags moeten reizen wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen” ge bruik te maken, die, in verband met de vacantiespreiding, reeds van 4 Juli af in dienst zijn gesteld. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zaterdagsmiddags vóór 12 uur de plaats van bestemming te be reiken, of te reizen na 19 uur. Zondags worde bij voorkeur tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur gereisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rijden er zooals bekend Zondags niet. ZESTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Zeven uit een convooi, bestemd voor Afrika. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 Juli. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben van een zwaar beveiligd convooi met oorlogsmateriaal, bestemd voor Afrika, op den Atlantischen Oceaan ten Noorden van de Azoren zeven schepen met een inhoud van 38.000 b.r.t., 'o.m. een groot munitie- schip, dat in de lucht vloog, in den grond ge boord. Een duikboot is doorgedrongen tot in de St. Laurence-rivier en heeft daar drie schepen met een inhoud van 15.000 b.r.t., die in bewaakte convooien voeren, in den grond geboord. Een vierde schip met een inhoud van 4500 b.r.t. werd getorpedeerd en door de bemanning op het strand gezet. Bovendien zijn in het Amerikaansche gebied zes schepen met een inhóud van 51.000 b.r.t. tot zinken gebracht en werd een vrachtschip door een torpedotreffer zwaar beschadigd. In totaal verloor daarmede de vijandelijke ra- vitailleeringsscheepvaart in de laatste vier da gen door Duitsche duikbooten 16 schepen met een inhoud van 104.000 b.r.t. tuinbouw heeft door koude en sneeuw eveneens geleden. Akker- en weidebouw lieten de ge volgen van dezen poolwinter zien in uitwinte- ring en late ontwikkeling van het plantenbestand. Door den totalen inzet van den boer voor zijn volk is het hem echter gelukt om de bezwaren van den feilen winter te overwinnen. De veehouderij een zwak punt. Een zwak punt vormt de veehouderij, daar de nog steeds të groote veestapel aan de voe- derproductie eischen stelt, "waaraan niet kan worden voldaan. Zoo zal het tengevolge van den vrijen aanfok van koekalveren noodzakelijk zijn een groote hoeveelheid dezer dieren uit de markt te nemen. De veestapel werd echter niet verder beperkt dan tot 80 pct. van normaal.De huidige vee stapel maakt thans nog 84 pet. uit Van dien der vooroorlogsche jarerijj waarbij het jongvee van jonger dan een jaar zelfs een aantal dieren om vat van meer dan 130 pct. van die normale hoe veelheid. Daarmee is de fabel van den zoo sterk gereduceerden rundveestapel voldoende weer legd. Daar tegenover staat, dat de te groote veestapel niet kan worden gevoed. Van over heidswege zijn daarom maatregelen genomen om het overtollige jongvee uit de markt te nemen. Spreker zette de regeling uiteen, op welke wijze dit geschiedt enjcdncludeerde aan de hand daar van, dat de eigen verantwoordelijkheid van den boer (die onder het stelsel der crisisorganisa ties volkomen verloren dreigde te gaan) op nieuw wordt gesterkt. Dat het met de veehouderij intusschen toch nog niet heelemaal in orde is, weet spreker aan het vooroorlogsche landbouwbeleid, dat den vee houder zijn verantwoordelijkheidsgevoel ont nam. Gezien de groote offers, die de boer tliahs brengt, sprak de directeur-generaal de hoop uit, dat deze inzet van den veeboer straks ook zijn afspiegeling mag vinden in den melkprijs, die hem zijn bedrijf mogelijk maakt, hem een rede lijk levensonderhoud verschaft en hem daarbij tevens dringt in de richting van een zoo groot mogelijke melkproductie. /De inzet van den Ne- derlandschen veeboer zal niet vergeefsch zijn, daar zijn vee straks overal in het groote nieuwe Europa zal worden, gevraagd. De groentevoorziening. De heer Ruiter ging vervolgens over tot be spreking van de groentevoorziening, die tijdelijk iets te wenschen heeft gelaten, wat men den tuinder echter niet mag verwijten, daar hij voor zware opgaven is gesteld, en niet opgewassen is tegen de ongunst der natuur. Bovendien be draagt de consumptie van groente in deze tijden meer dan het dubbele van het normale ver bruik. Spreker herinnerde verder aan de telers van kasbloemen, die 50 pct. van hun bloementeelt hebben omgezet in goenteverbouw, aan de ge meenten, die parken en plantsoenen bestemden voor de teelt van voedingsgewassen en aan de volkstuinders, die de voedselproductie op een paar honderdduizend tuinen krachtig hebben aangevat. nog na- DE NEDERLANDSCHE BOER VERZEKERT ONZE VOLKSVOEDING. Radio rede van G. J. Ruiter. De directeur-generaal van den Landbouw, de heer G. J. Ruiter, heeft Dinsdagavond een radio rede gehouden. Na herinnerd te hebben aan zijn radio-rede van 30 Maart j.l., waarin de directeur-generaal van tien Landbouw een oproep deed aan de boeren 9n Nederland om zich geheel in te zetten in dienst van hun volk ten bate der voedselvoor ziening en hun eer daardoor hoog te houden, keide spreker, dat men thans weliswaar nog niet kan zeggen hoe het resultaat van de landbouw productie 1942 zal worden, maar dat toch voor het komende jaar de volksvoeding is veilig ge steld, waarvoor den boer een woord van groote Erkentelijkheid van regeeringswege toekomt. De heer Ruiter wees er op, dat ooer en boerenbedrijf het fundament vormen van ons volksbestaan, waarvoor ook de consument waardeering dient te hebben. De veestapel heeft in den winter van 1941/M2 txtra eischen gesteld aan de veevoedinrr De I gediend bij den burgemeester der plaats van inwoning. Degenen, die hun fiets hebben ingeleverd ponder haar terug te krijgen of te zien ver vangen door een andere, krijgen van den burgemeester van hun woonplaats schade vergoeding, bovendien zullen zij voorkeurs» behandeling1 genieten bij de aanschaffing Van een ander rijwiel. BESCHIKKINGSVERBOD VOOR METALEN. Verplichting tot aangifte en bevoegdheid tot verbeurdverklaring. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende een be- schikkingsverbod, een verplichting tot aangifte, alsmede de bevoegdheid tot verbeurdverklaring van metalen voorwerpen (Metaalverordening). Metalen voorwerpen in den zin van deze ver ordening zijn: 1. gedenkteekenen; 2. kerkklok ken; 3. gedeelten en toebehooren van gebou wen; 4. walsen; 5. melkbussen; 6. bierleidingen en brouwerijketels; 7. bedrijfs- en inrichtingsbe- standdeelen van alcoholfabrieken; 8. bedrijfs- en inrichtingsbestanddeelen van cafè’s, bedrij ven, welke maaltijden verstrekken, alsmede huisvestingsbedrijven; 9. bedrijfs- en inrichtings bestanddeelen van wasscherijen; 10. lettermetaal; 11. muziekmatrijzen; 12. onderdeden van buiten bedrijf gestelde benzinelaadstations; 13. electri- sghe geleidingen, voor zoover deze zich niet binnen gebouwen "bevinden, indien deze voor werpen geheel of voor een overwegend deel uit i koper, lood, tin, nikkel of uit legeeringen daar van bestaan. Op de bepalingen komen we in het volgend nr. terug DE GANG VAN ZAKEN IN HET OOSTEN. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Zooals uit de berichten van het Duitsche op perbevel blijkt, worden de bolsjewistische troe pen in het gebied ten Westen van den Don steeds meer door de in verschillende richtingen, oprukkende strijdkrachten van de spil in het nauw gedreven en door omsingelende bewegin gen in steeds kleinere deelen gesplitst. Juist door, dat de aanvallen uit verschillende richtingen ge schieden, hebben de in den afgeloopen winter in koortsachtig tempo versterkte verdedigingswer ken van de bolsjewisten, die overwegend op aanvallen uit Westelijke richting waren bere kend, aanzienlijk aan beteekenis verloren. Pas als men de landkaart van Europa beziet en het gebied, waarin zich al deze gevechten af spelen volgens den juisten maatstaf kan beoor- deelen, blijkt van welk een enorme uitgestrekt heid het is en welk een ontzaglijke prestaties de zuivering er van vereischt. De pogingen van Timosjenko door hevige aan vallen met sterke pantserstrijdkrachten in het ge. bied van Woronesj, dat in het Noorden van dezen gevechtssector de rol van verdedigings- front speelt, zijn ingesloten troepen te ontlasten, zijn onder zware verliezen mislukt. Intusschen zijn de oacraties reeds gevaarlijk dicht de belangrijke stad Stalingrad genaderd. De bedreiging van deze stad aan de Wolga is voor de bolsjewisten buitengewoon ernstig, daar het verlies hiervan voor hen het verlies van een belangrijken scheepvaartweg zou beteekenen. Dat de gang van zaken aan het Oostelijke front ook Engeland en de Vereehigde Staten Piet bezorgheid vervult, is begrijpelijk. Ook is het niet verwonderlijk, dat onder de gegeven om standigheden de roep om een tweede front weer krachtiger weerklinkt. Omtrent de mogelijkheid van een tweede front weigerde men gisteren in de Wilhelmstrasse zich uit te laten, doch uit vroegere verklaringen is bekend, dat men óok op deze mogelijkheid voorbereid is en alle ge beurtelijkheden met vertrouwen tegemoet ziet. In dit verband is ook een beschouwing interes sant in de „Berliner Nachtausgabe” die schrijft: „Het is voor hen, die twee maanden geleden nog verkondigden, dat het jaar 1942 voor liet En- gelsche en Amerikaansche volk alsook voor het bolsjewisme zegevierend zou verloopen, zaak zich ermede bezig te houden, wat zij moeten doen, nu voorjoopig alleen door een vrij groote actie van Duitsche en verbonden troepen aan het Oostelijk front en alleen aan een deel hier van een voor de bolsjewisten uiterst kritische situatie is ontstaan. Het is ook zaak voor Roosffvelt en Cl.nrchill, te overwegen, wat zij tegen de uitwerking van Duitsche, Italiaansche en Japansche overwinnin gen op de overige porlogstooneelen denken te doen.” Naar het A.N.P. meldt schrijft de Moskousche correspondent van Exchange Telegraph, dat men te Moskou rèkening houdt met de mogelijkheid, dat Timosjenko RoSlow zonder strijd zal opge ven om zijn troepen naar het Zuiden terug te trekken. De toestand der bij Rostow geconcen treerde Sovjet-troepen is acuut geworden, na de ontruiming van Worosjilowgrad. Timosjenko, aldus dit bericht, is vastbesloten zijn tactiek van terugtrekken vol te houden om zijn leges in tact te houden voor de verdediging van de Kau- kasus. Denk om het verduisteren, j&on onder: 25 Juli 26 Juli 27 Juli 28 Juli Zon op: 25 Juli 26 Juli 27 Juli 28 Juli Men ie HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BER1CHT. HEVIGE GEVECHTEN BIJ EL ALAMEIN EINDIGEN IN HET VOORDEEL VAN DE AS. Het Italiaansche communiqué van Donderdag luidt: Hevige gevechten hebben zich gistere aige- speeld in de zóne van El Alamein. De smjd, die een uitzonderlijk hardnekkig karakter kreeg, eindigde in het voordeel van de As-ftoepen. De tegenstander werd overal teruggeslagen. Er wer den tegenaanvallen op hem gedaan, waarbij hij zware verliezen aan menschen en materiaal leed; 800 gevangenen, in meerderheid Nw.-Zeelanders en Indiërs, vielen ons in handen, 130 pantserauto’s werden op het slagveld vernield. Het Duitsche expeditiecorps in- Afrika en de Italiaansche divisies Trieste en Brescia onderscheid den zich in het bijzonder tijdens deze zware operaties. Vliegtuigformaties van de As mengden zich herhaaldelijk in den slag. In lucht gevechten werden 3 vijandelijke toestellen neer geschoten door Italiaansche jagers, 6 door Duit sche. Een ander toestel werd neergeschoten door luchtdoelartillerie van een onzer groote le- gerafdeelingen. Bombardementsacties op de basis Micabba veroorzaakten aanzienlijke schade aan militaire installaties. Duitsche jagers van het escorte ver nietigden 4 Spitfires tijdens verscheidene ge vechten. Ten N.O. van Port Said brachten onze vlieg tuigen, ondanks de hevige reactie van den vij- ook voor den komenden winter. Ook het aantal silo’s is sinds 1940 meer dan verdubbeld en er zijn duizenden gierkekiers gebouwd. Het scheurplan is gelukt. Het groote scheurplan om honderdduizend H.A. grasland om te leggen m bouwland is, hoe. wel niet alles precies volgens het plan is ver loopen, gelukt, niettegenstaande de winter het scheuren heeft belemmerd en er schaarschte heerschte aan paarden, materiaal en pootgoed/ Ook op dit punt vroeg spreker waardeering van laag tot hoog voor dezen inzet, omdat hierdoor is gezorgd, dat onze voeding in den komenden winter naar menschelijke berekening verzorgd zal zijn. De heer Ruiter stelde daartegenover den groe ten tegenslag, dat het koolzaad grootendeels en het wintergraan voor een belangrijk percentage is uitgewinterd, maar voegde daaraan toe, dat de tegenslag ten deele is opgeheven door ver bouw varï blauwmaal- ad, qok al is de totale oppervlakte aan oliezaden te Klein gebleven en de te verwachten olieproductie daardoor te klein öm een normaal vetrantsoen te kunnen handhaven. Geen aardappelzorgen. Daartegenover staat een uitbreiding van de teelt van broodgraan (ongeveer 10 pet.) en van aardappelen. Deze laatste teelt was reeds het vorig jaar belangrijk gestegen i tot een peil, dat nog niet eerder was bereikt eii dat 60 pet. ligt boven de oppervlakte in 1940. Aardappelzorgen behoeven we voor den ko menden winter althans niet te hebben, aldus spreker. Onvoorziene omstandigheden daargela ten, kan de bevolking een aardappelrantsoen ontvangen, dat zoo hoog is, dat distributie er van overbodig zou zijn, indien andere factoren daarvoor niet zouden blijven pleiten. Het nieuwe scheurplan. De directeur-generaal merkte voorts- op, dat juist het vetrantsoen door de slechte grasproduc tie (met als gevolg mindere melk- en vetproduc- tie) te laag is geworden, mede door vermin dering van de graslandoppervlakte ten gevolge van het scheuren. Het vetrantsoen moet worden verhoogd met behoud van de broodgraan- en aardappelpositie. Er moet daarom opnieuw gras land worden gescheurd (pl.m. 80.000 H.A.) en de teelt van oliezaad (kool-, raap- en blauw- maanzaad) uitgebreid (pl.m. 50.000 H.A.). Niettegenstaande de hooge eischen, die daarbij aan den boer worden gesteld, durfde de heer Ruiter de verwachting, uitspreken, dat ook dit groote plan zal gelukken en aldus de voedsel voorziening, met name de vetvoorziening, in 1943, wordt verzekerd. Ondanks vele schaduwen staan wij er thans beter voor dan in Maart. De directeur-generaaal van den Landbouw eindigde zijn rede, met te zeggen, dat de Neder landsche boeren aan den oproep tot vollen inzet ten behoeve van de voedselvoorziening, gevolg hebben gegeven, en zegde hun daarvoor uit naam van het Nederlandsche volk en van de re- geering hartelijk dank. Daartegenover stelde de heer Ruiter het recht van den boer om de plaats in volk en maatschappij in te mogen nemen, die hem zoo duidelijk toekomt. L. C. INLEVERING VAN FIETSEN. Officieel wordt bekend gemaakt: De Duitsche weermacht heeft voor haar doeleinden een aantal heerenfielsen noodig'. De inlevering van de gerequireerde rijwie len, die een geringe fractie van alle fietsen in Nederland vormen, moet uiterlijk 22 Juli hij de Duitsche weermacht zijn geschied. Bij den spoed, waarmee de fietsen moeten worden ingeleverd, was het menigmaal on vermijdélijk, dat de Nederlandsche organen, die met de uitvoering zijn belast, ook be slag niesten leggen op de fietsen van per sonen, die principieel uitgezonderd moesten worden van den inleveringsplicht, le weten «die arbeiders (b.v. fabrieksarbeiders, mijn werkers enz.), alle in den landbouw werk zame personen en degenen, die voor de uit oefening van hun beroep het rijwiel vol strekt noodig hebben. Aan deze groep van personen zal evenwel op last van den Rijks- icommissaris, zoo mogelijk, vóór 15 Augus tus hun fiets teruggegeven of een andere ter beschikking worden gesteld. De uitvoering van deze bepaling berust bij de Nederland sche autoriteiten. Desbetreffende verzoeken moeten behoorlijk gemotiveerd worden in- GELUKWENSCH VAN DEN FüHRER AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. ’s-GRAVENHAGE, 22 Juli. De Fühier heeft den Rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart op diens 50sten verjaardag zijn foto toegezonden en een schrijven, waarin hij hem de hartelijkste gelukwenschen aanbiedt en dankbaar de groote verdiensten erkent, die dr. Seyss-Jnquart voor het Duitsche volk, de beweging en het Rijk zien heeft' verworven,. Uit Berlijn meldt D.N.B., dat de Berlijnsche pers ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van dr. Seyss-Inquart het werk van dezen man in groot-Duitschen zin en in den geest van het nationaal-socialisme schildert. De „Völkischer Beobachter” betoogt, dat de naam Seyss-Inquart onverbrekelijk is verbonden bij de samensmelting van de Oostmark met het Rijk en dat dr. Seyss-Inquart thans als RijkS- minister en Rijkscommissaris voor hei bezette Nederlandsche gebied zijn opdracht, de pacifi catie van Nederland, met succes uitvoert. VRIJSTELLING VAN DR KIJWIELVORDERING. Het departement van Binnenlandsche •en maakt bekend: 1. Van de inlevering van heerenrij wielen •KP1 vrij ges leid: a.) Personen, voorzien van een Ausweis Van den Rijkscommissaris, ten bewijze, dat jqj bij het Rijkscommissariaat werkzaam zijn. b) Personen, voorzien van een Augweis van den commissaris-generaal voor de open pare veiligheid den Befehlshaber der ord- liiungspolizei of den Befehlshaber der Sicher- ïieitspolizei, ten bewijze dat zij bij Duitsche Ipolilie-instanties werkzaam zijn; c) Leden van de Nederlandsche politie, de brandweer of de luchtbeschermingsdienst; d) Personen met opsporingsbevoegdheid; e) Zij, die in het bezit zijn, van een ambts- tfjjwiel- f) Zij, die in den landbouw werkzaam zijn; g) Handwerkslieden, waaronder worden Verstaan fabrieksarbeiders, mijnarbeiders en óverige handarbeiders; li) "Personen, die het rijwiel voor de uit oefening van hun beroep ter beoordeeling van den burgemeester volstrekt noodig heb ben. 2. Personen, beboerende tot een der. on der 1 sub fï t/in h genoemde categorieën kunnen, teneinde hun rijwiel ongehinderd te kunnen gebruiken, zich op een nader dooi den burgemeester van hun woonplaats be kend te- maken plaats en tijd vervoegen. In- dien zij deugdelijk kunnen aantoonen, dat fcij inderdaad daarop aanspraak kunnen ma ken, zal hun een schriftelijk bewijs van vrijstelling worden uitgereikt, dat bij ge bruikmaking van het rijwiel desgevraagd moet worden vertoond. 3. Personen, die deugdelijk kunnen aan- toonen dat hun rijwiel in beslag is genomen »n behoonen tot een der onder 1 genoemde categorieën kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats be- lend te maken plaats en tijd ver voegen ten einde zoo mogelijk in het bezit te worden gesteld van het eigen rijwiel dan wel van teen ander ter beschikking staand rijwiel. 4. Een nadere bekendmaking betreffende de vergoeding van in beslag genomen rijwie len is binnenkort te verwachten. 5. Aan de burgemeesters worden - dere aanwijzingen verstrekt. SNEEKER NIEUWSBLA waarin vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Bloemstraat 31 bneeic Kloosterstraat 17 Sneek HET DUITSCHE WEERMACHTSBER1CHT. DE RAND VAN DE STAD ROSTOF BEREIKT. IN EGYPTE HERHAALDE AANVALLEN AFGESLAGEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 23 Juli. Het opperbevel van de weer- macht maakt bekend: Duitsche en Slowaaksche troepen zijn door de versterkte bruggenhoofdstelling voor Rostof heengebroken ert'hebben in verdere aanvallen de rand van de stad bereikt Een, van de terugtocht naar Rostof afgesneden,vijandelijke groep strijd krachten is verslagen, Spoorweginstallaties ten Zuiden van de mon ding van den Don en transportbewegingen van den vijand zijn overdag en ’s nachts het doelwit geweest van vernietigende luchtaanvallen. Ten N.W. van Woronesj zijn vrij sterke aan vallen van den vijand in harde gevechten af geslagen. Hierbij heeft een divisie infanterie 39 tanks vernietigd. In het gebied achter het front in den centra- len sector is een uitbraakpoging van uiteenge dreven vijandelijke groepen mislukt. Onder óe talrijke gesneuvelden bevindt zich de comman dant van de 18e bolsjewistische cavalerie-divi- sie, generaal Ivanoko. Aan het Wolchovfront en aan het omsinge- lingsfront van Leningrad heeft de vijand weer tevergeefs aangevallen. In de Finsche Golf hebben gevechtsvliegtuigen een bolsjewistisch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en een tweede beschadigd. In Egypte hebben de DuitschItaliaansche troepen der stelling El Alamein, gesteund door het luchtwapen, vaak herhaalde aanvallen over dag en ’s nachts in verbitterde gevechten op korten afstand, afgeslagen. Hierbij werden ruim 1000 gevangenen binnengebracht en 131 Brit- sche tanks vernietigd. Aan de Z.- en O.-kust van Engeland heeft het luchtwapen gisteren en vannacht bomtreffers ge. plaatst op voor den oorlog belangrijke installa ties van verscheidene plaatsen. In het tijdvak van 10 tot 22 Juli heeft het BriJsche luchtwapen 189 vliegtuigen verloren, waarvan 114 boven de Middellandscne Zee en in Noord-Afrika. In dien zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot Brittannië 40 eigen vliegtuigen verloren. and, waardoor eenige leden van de- bemanning werden gewond, door torpedo’s een schip van 10.000 ton uit een convooi tot zinken. Op 15 Juli hebben onze afdeelingen opnieuw de oase Dzjaraboeb bezet. VERBOD VAN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BR1TSCH-INDIE OPGEHEVEN. STOCKHOLM, 22 Juli. (D.N.B.) Naar de En- gelsche berichtendienst meldt heeft de Britsche regeering in Indië besloten het verbod van de Indische communistische partij en haar organi saties op te heffen, in een oproep verklaarde de regeering, dat zij zou voortgaan met het vrij laten van alle leder] van de comriiunisrische partij. In een verklaring dienaangaande zegt de Brit sche berichtendienst verder, dat het ontslag van de Indische communisten uit de hechtenis on voorwaardelijk geschiedt. Reeds is een groot aantal communistische agenten vrijgelaten, ter wijl nog bestaande bevelen tot arrestatie zijn in getrokken. VERVOER VAN GROENTE DOOR VOLKSTUINDERS. Indien tuin buiten gemeente van inwoning is gelegen, is bewijs var insclirijving noodig. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt inzake het vervoer van groente en fruit nader mede, dat het aan een volkstuindef toogestaan blijft, eigen geteelde groente en fruit te vervoeren van volkstuin naar woning. Indien, zijn volks tuin echter gelegen is buiten de gemeentes zijner inwoning, moet hij in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving als volks- tuinder bij een Gewestelijke Landbouwen- sisorganisatie,. dat hij bij aanvrage moei kunnen toon en. 5.49 5.51 5.52 5.53 verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. - - i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1