fl NIEUWSTIJDINGEN. Duitschland strijdt voor Europa. Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST HINDELOOPEN en STAVOREN 2ejaargang No. 60. waarin Uitgave Urmas E. J. Drijfhout pn Kiezebrink Co. BurSJai Grootzand55, Sneek TeL 3005 NAT. SOC. VORMINGSSCHOOL TE LUNTEREN GEOPEND. De N.S.B, zal haar regeerplicht als een roe-l BATAISK STORMENDERHAND GENOMEN. - DINSDAG 28 JULI 1942 vereenigd: DRIJFHOUT» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang I t ver- vanv i verscheidene vijandelijke op- sla; - i 21.3.7 21.33 21.33 Juli Juli Juli Juli 5 35 Juli 5.56 Juli r 5.58 Men is verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. Denk /orf onder: 29 30 31 2on .op: 29 30 31 is Zaterdagmiddag is- te Lunteren de nationaal socialistische vormingsschool geopend met toe spraken van ir. Mussert en van prof. dr. R. van Genechten, leider van de hoofdafdeeling „Vor ming” der N.S.B. Prof, van Genechten sprak over „een nieuw volk, een nieuwe cultuur”', waarna ir. Mussert het woord voerde over de taak der N.S.B. voor de toekomst van ons volk". Spr. zeide o.a.: De strijd van het nationaal- socialisme is gericht tegen communisme en 'kapitalisme. Het communisme moge thans zijn opgelost, het kapitalisme is dit -zeker nog niet. Er zijn kapitalisten in de beweging gekomen en zij hebben een zwart hemd aangetrokken en „Houzee” geroepen, in de veronderstelling, dat zij alleen daardoor nationaal-socialist waren ge worden. Zoo is het niet alleen hier gegaan, doch ook in Duitschland, Ook zijn er nóg altijd ras echte marxisten, die hun, rol weten te spelen. Ordening in nationaal-socialistischen zin zal er echter komen, maar dan geen ordening voor bankiers, geen ordening voor de kapitalisten, doch voor het volk. Geen opruiming van de kleine zelfstandigen, integendeel, een ordening, Waarbij de menschen, ieder op zijn plaats, de volksgemeenschap hebben te dienen. Met na- tlruk waarschuwde spr. tegen hen, die vermomd als nationaal-socialisten de beweging en haar beginselen schaden. Sterk moet de N.S.B. worden, opdat zij op ruiming kunne houden onder de voor ons volk Verkeerde elementen. Tot Mei 1940 hielden de democraten de N.S.B. gebonden. Toen kwam de tragiek voor ons volk, waardoor het Duitsche volk zich genood zaakt zag de wacht bij de zee te betrekken. Indien men zich tegen den regen wil bescher men, dan kan men een paraplu opsteken. De N.S.B. heeft den regen zien aankomen en zij heeft er op aangedrongen, dat men de nationaal- sociahstische paraplu gereed zou houden. Doch Ce aanhangers van vorige regeeringen zeiden in Ce eerste plaats: het gaat niet regenen, en als het toch gaat regenen, dan hebben we de para plu van Colijn of van Oud. In 1940 is het gaan regenen als baksteenen, doch de bescherming liet ons in den steek,, Toen «eiden genoemde aanhangers: wat ’n gemeene lui zijn toch die N.S.B.’ers, zij hebben ffêt laten regenen. Nog altijd verkeert de N.S.B. in het stadium, gat zij veel voor ons volk zou kunnen doen. Eens echter zal het zoo ver zijn, dat het natio naal-socialisme hier in Nederland moet regeeren. iWil het Nederlandsche volk wellicht dat eerst alles verloren zak zijn? „Moderne religieuze schilderkunst In de St. Walburgskerk te Zutphen. In de kapel van Gelderland s jBchoonste en grootste kerk heeft jhet werk van Herman van den Boogaard een volkomen gerecht vaardigde plaats gevonden. Een boekje van de kapel met voorstel lingen, geïnspireerd op aanhalin gen uit den Bijbel. (V.P.B.-V.N.P.-Zeylemaker-s.J OEFENINGEN IN TEGENWOORDIGHEID VAN DEN BEVELHEBBER DER WEERMACHT. Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland maakt bekend: DF bevelhebber der weermacht in Nederland, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, heeft, in gezelschap van den chef van zijn generalen staf, generaal-majoor Drum, dezer dagen nieuwe verdedigingsinstallaties van het leger aan de Nederlandsche kust en zware artillerie der ma rine geïnspecteerd. Hij nam deel aan oefeningen der troepen in het achterland en woonde een oefening in de bestrijding van valschermtroepen bij onder lei ding van den commandeerenden generaal en bevelhebber in de Luftgau Holland, generaal- vlieger Siburg. ping aanvaarden. Indien zij het niet deed, wie zou het dan wel moeten doen? Wij aanvaarden die roeping gaarne, aldus spreker, omdat wij ons geloof in de toekomst van ons volk en in de juistheid van den door ons ingeslagen koers behouden hebben. Wij verliezen daarbij niet uit het oog, dat de groote dingen, thans niet hier in het Westen, doch in het Oosten gebeuren. Voor Europa is- het groote belang, den oorlog in het Oosten te winnen. Daarna komt de strijd in Europa om het vermomde en vermolmde communisme en kapitalisme uit te roeien. Wij hebben tot taak met al onze krachten zoowel aan het Oostfront als aan het thuisfront er toe mede te werken, dat die oorlog wordt gewonnen, want straks zal ons allen- worden gevraagd, wat wij gedaan heb ben in den strijd tegen kapitalisme en commu nisme. Wanneer honderdduizenden hun leven geven voor Europa, dan mogen de overigen niet afwachtend blijven staan toekijken. Dank zij het genie van Hitler zal de tijd komen, dat overal het nationaal-socialisme zal zijn gevestigd, niet voor een jaartje, maar voor honderden jaren. Spreker eindigde met den wensch, dat ook in dit vormingshuis onder leiding van prof. Van Genechten, zal worden gedaan, wat noodig is om ons volk hiervan bewust te maken. De openingsplechtigheid werd beëindigd met het gezamenlijk zingen van het zesde vers van het Wilhelmus. Met een driewerf houzee werd de roep hierna van een der aanwezigen, „met Mussert voor volk en vaderland” spontaan beantwoord door allen, die de gloedvolle rede van den Leider had den aangehoord. selijke aanvalsactie oten. ities jagers hebben gisteren eit eigen toestellen 120 bolsje- gen vernield. Bovendien brach- beschikking metalen voorwerpen ten gunste van het Rijk der Nederlanden verbeurdverklaren. De eigenaar of houder van metalen voorwer pen, aan wien een beschikking in dezen zin is medegedeeld, is gehouden Tie metalen voor werpen aan de in de beschikking genoemde in- stantie en op den aldaar bepaalden tijd in te leveren. Hij ontvangt, indien hij zulks verlangt, van het Rijk der Nederlanden de metaal waarde der ingeleverde voorwerpen vergoed. In bijzon dere gevallen kan hem op verzoek, een hoogere vergoeding worden uitgekeerd. Hij, die opzettelijk of door schuld in strijd handelt met deze voorschriften, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Naast de straf kunnen de metalen voorwerpen, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, worden verbeurdverklaard. De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken). Deze verordening is Donderdag in werking ge treden. Zij wordt aangehaald als „metaalver- ordening”. MUSSOLINI IN NOORD-AFRIKA. ROME, 25 Juli. (D.N.B.) Van 29 Juni, den dag der verovering van Mersa Matroe, tot 20 Juli heeft de Duce, naar van officieele Italiaansche zijde bekend wordt gemaakt, in het Marmarische operatiegebied vertoefd. Hij heeft dagelijks be- sprekingen gevoerd met het opperbevel in Noord-Afrika. Op zijn reis bezichtigde de Duce troepen, vliegvelden, vlootsteunpunten, Italiaansche en Duitsche lazaretten, ravitailleerings- en oplei- dingsstations en Italiaansche kolonistendorpen. Hij reikte den piloten van het vijfde luchteskader dapperheidsonderscheidingen uit. Het onverwachte verschijnen van den Duce wekte groote geestdrift onder de troepen, die zich na hun bliksemsnellen opmarsch van 7ÜO km. gereed maken om opnieuw georganiseerd en van nieuwe uitrusting voorzien, tezamen met 'de Duitsche troepen, de tweede phase van den in te gaan. jp den terugweg verbleef de Duce eenige uren in Athene, waar hij op het vliegveld van Tatoi door generaal Geloso, den commandant van het 11de leger en door minister Chigi werd ontvangen. Na een plechtig bezoek aan den Acropolis begaf de Duce zich naar de grenadiers van het vierde regiment en naar het cavallerie- regiment Guide uit Milaan, waar hij geestdriftig werd ontvangen. In het gebouw van de Italiaan sche legatie ontving de Duce den Duitschen ge zant te Athene, von Altenburg, den chef der Grieksche regéering generaal Tsolakogloe, den minister van economische zaken, dr. Gotzamanis en den burgemeester van Athene Gehirdiados. Op 20 Juli des avonds landde de Duce op het vliegveld van Guidonia, nadat hij 20 dagen lang ruim 6000 km. per vliegtuig had afgelegd over zeeën en woestijnen. V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. ROSTOF gevallen. Doorbraak door geheele front. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Juli. (LhN.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Troepen van het Duitsche leger, de Waffen- S.S. en Slowaaksche formaties zijn, met voor- treffelijken steun van de luchtmacht, door de krachtig versterkte, diepe defensiestellingen van Rostof over het geheele front heengebroken en hebben na harde gevechten de als verkeers- en havencentrum belangrijke stad stormenderhand genomen. DV zuivering der stad van de resten van den vijand is nog aan den gang. HET DUITSCHE WEERMACHTSBER1CHT VAN ZONDAG.. DUITSCHERS OVER DEN DON TEN Z. EN O. VAN ROSTOF. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Juli. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Zuiden en ten Oosten van Rostof werd in hevige gevechten de overgang over den Don verover-d. De pogingen van den vijand om een geordend en samenhangend afweerfront op den zu.delijken oever van den Don op te richten zijn mislukt. Een Sovjet-kanonneerboot werd door de luchtmacht m de monding van den Don tot zin ken gebracht. Op de Wolga wierpen gevechtsvliegtuigen bij aanvallen overdag en ’s nachts twee tanksche pen met een gezamenlijken inhoud van 6.(100 ton in brand en brachten drie met ravitaillee- ringsgoederen geladen groote sleepschepen tot zinken. - In de groote bocht van den Don zijn Duitsche en Roemeensche troepen in gevecht met vijan delijke infanterie- en pantserstrijdkrachten. Zij hebben met hun voorhoeden den Don bereikt. In het gebied van Woronesj mislukten ook gisteren aanvallen van de bolsjewisten door den schitterenden strijdgeest van onze troepen. Ten Noordwesten van Woronesj werden omvang rijke troepenconcentraties van den vijand door een geconcentreerden aanval van formaties in fanterie, pantserwagens en de luchtmacht uiteen geslagen. Tegenaanvallen van den vijand lever den geen succes op. Alleen in één sector van een divisie werden gisteren 48 vijandelijke pantserwagens vernie tigd. Aan het overige Oostelijke front slechts plaat selijke gevechtsactivjteit. Op Malta werden in de installaties van de vliegvelden Luca en Halfar nieuwe vernielingen aangericht. Voor Port Said werd een vrij g.oot koopvaardijschip door bommen beschadigd. Aan de Oostkust, van Engeland bestookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht bij goed zicht op den gond de haven van Middlesborough met een groot aantal brand- en brisantbommen. Na hevige ontploffingen ontstonden uitgestrekte- branden. Nadat enkele Britsche vliegtuigen Overdag in het Rijn-Main-gebied lukraak bommen hadden neergeworpen, viel de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht West-Duitschland aan en weer vooral Duisburg, Homberg en Moers. De burgerbevolking leed verliezen. Vooral in woonwijken ontstond deels aanzienlijke schade aan gebouwen. Door nachtjagers en luchtdoel- arfillerie werden 11 der aanvallende bommen werpers neergeschoten. Sovjet-bommenwerpers ondernamen storings- aanvallen zonder eenige uitwerking op Oost- Pruisiscn gebied. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 24 en 25 Juli 128 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. BESCHIKKINGSVERBOD VOOR METALEN. Verplichting tot aangifte en bevoegdheid tot veibeurdverklaring. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende een be- schikkingsverbod, een verplichting tot aangifte, alsmede de bevoegdheid tot verbeurdverklaring van metalen voorwerpen (Metaalverordening). Metalen voorwerpen in den zin van deze ver ordening zijn: 1. gedenkteekenen; 2. kerkklok ken; 3. gedeelten en toebehooren van gebou wen; 4. walsen; 5. melkbussen; 6. bierleidingen en brouwerijketels; 7. bedrijfs- en inrichtingsbe- standdeelen van alcoholfabrieken; 8. bedrijfs- en inrichtingsbestanddeelen van cafè’s, bedrij ven, welke maaltijden verstrekken, alsmede huisvestingsbedrijven; 9. bedrijfs- en inrichtings bestanddeelen van wasscherijen; 10. letterrnetaal; 11. muziekmatrijzen; 12. onderdeelen van buiten bedrijf gestelde benzinelaadstations; 13. electri- sche geleidingen, voor zoover deze zich niet binnen gebouwen bevinden, indien deze voor werpen geheel of voor een overwegend deel uit koper, lood, tin, nikkel of uit legeeringen daar van bestaan. Het is verboden zonder vergunning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor finan- cieele en economische zaken) of van een door dezen aangewezen instantie over metalen voor werpen te beschikken. Hetzelfde geldt eveneens ten aanzien van het beschikken, waartoe iemand, op grond van een vóór het in werking treden van deze verordening aangegane rechtshandeling is verplicht. Rechtshandelingen, welke in strijd met het in het eerste lid vervatte verbod worden aange gaan, zijn nietig. Met rechtshandelingen worden beschikkingen, welke bij wijze van executie of beslaglegging geschieden, gelijk gesteld. De eigenaar of houder van metalen voorwer pen moet déze binnen een door den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en econo mische zaken) te bepalen termijn bij de „Rüstungsinspektion”, afdeeling nijverheid, Carel van Bylandtlaan 30 te ’s-Gravenhage, aangeven. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor •financiën en economische zaken) kan door mid del van een tot den .eigenaar .of houder gerichte BIJ DE NEDERLANDSCHE BOEREN IN WIT-ROETHEN1E. 1. „De eerste twee maanden zijn we in Riga geweest zoo schrijft ergens in het-JJosten, éen der Nederlandsche Oostlandboeren in een uit- voerigen brief aan den heer Max Blokzijl, welken brief wij hieronder afdrukken. De inhoud is zoo duidelijk en oprecht en geeft zoo’n juist beeld van de toestanden aldaar, dat wij hem onzen lezers niet willen onthouden. „Vrijdag voor Pinksteren zijn we allen uit Riga vertrokken de onmetelijke ruimte in. Ik ben.met mijn zoon doorgereisd naar Baranowit- sqhe en we kwamen daar den tweeden Pinkster dag aan. Het -was een mooie reis en we hebben veel gezien. De stad Dunaburg heeft veel ge leden van den oorlog, zoo hier en daar een geheelen Russischen trein onderaan de spoor baan, evenzoo vernielde tractoren, pantsers, tanks, auto's enz. Daags na Pinksteren werden we met een auto afgehaald en naar- Nowa- Mysch (nieuwe muis) gebracht, een groot dorp 6 km. Zuidelijk van Baranowitsche, dat enkele honderuen km.’ s ten Zuiden van Minsk ligt. Onze komst in Nowa-Mysch bleek niet onmid dellijk verwacht te worden door onze chefs, reden waarom ze ons nog 12 km. zuidelijker lieten brengen naar het landgoed „Proesinowa”. Ook daar kwamen we geheel onverwacht, maar dat was daar geen bezwaar blijkbaar. Een zeer vriendelijke dame noodigde ons uit binnen te komen en kregen de mooiste kamer te onzer beschikking. Drie weken hebben we daar met zeer veel genoegen doorgebracht totdat onze privéwoning in Novzr-Mysch ter beschikking was, waar we inmidcEïsP reeds weer een week zijn. De tijd vliegt om. Onze Chefs, twee Sond.er- Fiihrers in den rang van luitenants, zijn pracht kerels, echte kameraden,-ml. twee boeren, de een uit Würtemberg en de ander uit Oldenburg, beide met een bedrijf van 50 a 66 ha. Wij kun nen best met hen opschieten; ze zijn eiken dag op kantoor om alle landbouwaangelegenheden te verzorgen en hebben het heel druk. Het lijkt daar soms wel een bijenkorf van in- en uitgaan. Spoedig zullen wij wat arbeid kunnen over nemen op een voor ons passend terrein. Die drie weken moesten we maar gebruiken om pp controle te gaan naar groote landgoederen (staatsbedrijven) en dien tijd hebben we ons zeer ten nutte gemaakt. We hebben veel gezien en gehoord, wat ook in ons vak te pas komt of kan komen. Laat ik beginnen met het bedrijf, waar we 3 weken zijn geweest. Daar heeft zich ook als <fp zoo vele plaatsen een tragedie af gespeeld. Den echtgenoot van de eigenaresse hebben de bolsjewieken naar Siberiëgesleept, ha‘ar vader, een oude man van 80 jaar, die bij haar is, hebben ze 9 maanden in de gevangenis gezet en toen de straat opgeschopt; haar moe der, die Duitsche van afkomst is, hebben ze laten doodhongeren. Zoo is het bijna op alle staatsbedrijven, waar wij zijn geweest. Voordat de Duitschers de bolsjewieken op de hielen kwamen, hebben ze bijtijds-de beenen genomen, maar zij hebben alles geroofd en gestolen, n.l. 30 koeien, 12 paarden, alle varkens, wagens, machinerie, werktuigen, huisraad en linnengoed, ja tot zelfs de bijen toe, zoodat onze mevrouw, zooals we haar noemen, die met haar dochter thans 19 jaar naar Duitschland gevlucht was, weer terug kwam en mets, maar dan ook heelemaal niets meer terug vond. Het laat zich begrijpen in welk een deSolaten toestand' alles was, als men weet dat er in dien tusschentijd 13 bolsjewistische gezinnen in haar 8 kamers hadden gewoond. In één van de kamers hebben ze de varkens ondergebracht, en toen mevrouw terug kwam lag de mest er nog 2 voet hoog, om van alle ongedierte maar niet te spreken. Op andere staatsbedrijven Werd gewoonlijk het kasteel, het landgoed of het huis bij het ver laten nog vaak in brand gestoken. Dat is rfu de cultuur van het bolsjewisme! Hoe velen Neder landers daar nog de zegeningen van verwachten, is toch wel onbegrijpelijk. Laat velen Zondags in de kerk hun handen niet meer vouwen voor een sovjet-overwinning, want dan begaat men een misdaad tegen elke beschaving en de menschheid. Velen in Nederland zullen van dit alles onwetend zijn, maar laten zij zich dan leiden door hen, die'het wel weten. Zoover zijn we helaas nog niet, 't Is alles nog veel erger dan ik hier vertel; het tart gewoon elke beschrijving. Mevrouw is een vrouw van zeer goede af komst, was rijk, doch is nu straatarm, doordat de bolsjewieken van haar landgoed een staats bedrijf hebben gemaakt en waar zij nu door de Duitsche overheid als Verwalterin op haar eigen voormalig goed is aangesteld. Ze hoopt na den oorlog eerst haar man en een gedeelte van haar land weer terug te krijgen. Na haar terugkomst heeft zij met haar dochter de armeiruit de mou wen gestoken en alles na weken van hard wer ken weer op orde gekregen. Ze was voor ons een echte moeder en we zullen haar nog vaak bezoeken. Mevrouw spreekt goed Duitsch, als zoovelen hier, zoodat we goed konden conver- seeren. Nooit meer bolsjewisme, zeide mevrouw, want dan vlucht ik naar Duitschland om hier niet weer terug te keeren, want die angst daar gaat een mensch aan ten gronde. Ik waagde het te zeggen aan de hand van portretten: U bent in 4 jaar tijd 10 jaar ouder geworden, „Nee”, zei ze, „minstens 20 jaar”. Volgens de portret ten was ze op 37-jarigen leeftijd een jonge vrouw, maar de doorgestane angst had haar zwaar aangegrepen. GEMEENTELIJKE AANGELEGENHEDEN. De Burgemeester van Sneek heeft ter waar neming van de taak van den gemeenteraad, met ingang van 1 October a.s. de verordening, regelende de tarieven en voorwaarden, voor de levering van water door de gemeente-waterlei- ding te Sneek in het belang van de verbruikers en tevens van een vlotte invordering der ver schuldigde gelden in'die zin gewijzigd, dat de bestaande kwartaal-inning van de watergelden wordt gewijzigd in een maandelijksche inning. Bij besluit van den Commissaris der provincie Friesland van 16 Juli 1942, no. 70, is goedge keurd het besluit van den "Burgemeester van Sneek tot opheffing met ingang van 1 Juli 1942 van de cursus voor openbaar vervolgonderwijs. VERDUBBELING MINIMUM EN MAXIMUM GELDBOETEN. In het verschenen Verordeningenblad is op genomen een verordening van den Rijkscommis saris, waarbij het minimumbedrag der geldboete wordt gebracht van vijftig cents op een gulden. Voorts wordt bepaald, dat, waar in strafbepa lingen een maximum van de geldboete is genomen, dit maximum wordt verdubbeld. AANMELDING NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede: De destijds in de dagbladen verschenen op roep tot aanmelding voor het lidmaatschap van de Nederlandsche Kultuurkamer behoeft de vol gende aanvulling: Filmgilde. Onder opgave van naam, adres en beroep (in blokletfers) dienen zich aan te mel den bij de Kultuurkamer: personen en instellingen, die films voor cine matografische doeleinden verkoopen; personen en instellingen, die yopieën van films verkoopen, bestemd voor projectie in besloten kring. SLACHTOFFERS VAN ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. ’s-GRAVENHAGE, 25 Juli. (A.N.P.) Uit de i luchten der Britten blijkt steeds een zekere s 'eiselloosheid, als zij boven Nederlandsch ge- t»ed komen. Als zij eens, zooals enkele dagen geleden, in het wolkendek naderbijsluipen en op Zee visschersbooten onder vuur nemen, dan mo gen zij dat genist in het credit van het tweede front boeken. Meer dan lichtzinnig is het evenwel, als zij zich laten verleiden geen militaire doelen aan te vallen, maar in plaats daarvan hun aanvajlen met bommen of schietwapens te richten op bur gers en hun vredige erf. Dat heeft de laatste dagen. alleen al 6 dooden geëischt en verschei den zwaar- en lichtgekwetsten. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 27 Juli. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van Rostof is de krachtig sterkte en taai verdedigde stad Bataisk na een strijd van 2 dagen door Duitsche troepen stormenderhand genomen. Eskaders gevechts- toestellen, jachtkruisers en slagtoestellen baan den hierbij de infanterie een weg. Verder naar het Oosten rukten snelle forma ties ver naar het Zuiden op. In de groote bocht van den Don hebben Duitsche en Roemeensche divisies infanterie in nauwe samenwerking met formaties tanks en het luchtwapen den vijand teruggeworpen en den Don over een breed front bereikt. Ten N.W. van Kalatsj staan formaties tanks en snelle troepen in zwaren strijd met bolsje wistische tanks en strijdkrachten der infanterie, die wanhopig het htuvelterrein ten Westen van de rivier trachten te houden. Zware luchtaanvallen zijn gericht op het ravitailleeringsverkeer van den vijand op de Wolga en op spoorwegdoelen ten N.-W. van Stalingrad. Aanvallen op het bruggenhoofd Woronesj zijn opnieuw bloedig afgeslagen. In den slag ten N.-W. van de stad werden de bolsjewisten, na vernietiging van de ingesloten gevechtstroepen, voorbij hun uitgangsstellingen naar het Noorden teruggeslagen. Bij deze zware afweergevechten zijn sedert 10 juli alleen in den sector van één legercorps 751 vijandelijke tanks vernietigd. In den centralen sector werden bij een plaat- bataljons in Duitsche tegenover 3 wistische vn.o o ten Italiaanscne jagers 3 vijandelijke vliegtuigen ten val. In Egypte is in het Zuidelijk deel van de stel ling El Alamein een vijandelijke aanval afge slagen,. Het aantal der in de afweerslag sedert 22 Juli vernietigde Britsche tanks is gestegen tot 146 en het aantal gevangenen tot 1400. Op vliegvelden op het eiland Malta werden door bomtreffers verscheidene Britsche vlieg tuigen op den grond vernield. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen gisteren voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland en in de Midlands gebombardeerd. In het Kanaalgebied en aan de Duitsche Bocht verloor de vijand tijdens luchtgevechten 6 toe stellen. Na vruchtelooze storingsaanvallen overdag op West-Duitsch gebied is in den nacht van 26 op 27 Juli de stad Hamburg en omgeving dooi het Britsche luchtwapen met brisant- en brandbom men bestookt. De burgerbevolking leed vrij zware verliezen. Bijna uitsluitend in woonwijken werden talrijke gebouwen vernield en bescha digd. Nachtjagers, afweergeschut, marine-artille- rie en patrouillebooten schoten 37 der aanval lende bommenwerpers neer. SNEEKER NIEUWSBLAD Hoofdred. L, KIEZEBRINK VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS Kloosterstraat Bloemstraat 31 - Sneek Kloosterstraat 17-Sneek DOODVONNISSBN VOLTROKKEN. Officieel wordt bekend gemaakt: De door het Duitsche Obergericht in het Amsterdamsche j distributie-proces tegen Cornells Nicolaas de i Vries, Augustus Theodoras van Batum, Abra- ham Pots en Petrus Albertus van Dieren ge velde doodvonnissen zijn door fusilleering vol trokken. De tegen Alexander Theodorus Thuring en Louis Kesseler gevelde doodvonnissen zijn door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied in den vorm van gratie gewij- zigd'in vijftien jaar tuchthuisstraf. De Haagsche correspondent van de L. Crt. schrijft aan zijn blad: Een officieel bericht in de krant heeft de ge ruchtmakende Amsterdamsche bonnendiefstal in den nacht van 13 op 14 Juni ’41, toen door inbraak een werkelijk fantastisch groot aantal bons van allerlei soort uit een distributiekantoor werd ontvreemd in de herinnering wakker geroepen. Van sommige bons werden hoeveelheden gesto len, die voldoende warep om een plaats van 20.000 inwoners gedurende een jaar van de ge bruikelijke rantsoenen te voorzien. Men mocht echter er in slagen een gedeelte der gestolen bons op te sporen vóór zij in den zwarten han del verdwenen. Anders zou onze voedselvoor ziening ongetwijfeld den weerslag van dezen geweldigen zwendel merkbaar hebben onder vonden. Bij het destijds in den Haag gevoerde proces tegen de daders werden 6 doodvonnissen uit gesproken, terwijl een groot aantal anderen tót la'ngere of kortere gevangenisstraf werd veroor deeld. Volgens het bericht van gisteren heeft de Rijkscommissaris nadien aan twee der ter dood veroordeelden gratie verleend, in den vorm van 15 jaar tuchthuisstraf, terwijl de vier anderen inmiddels ter dood zijn gebracht. Men hoede zich hierbij voor onjuiste con clusies, alsof het met vonnissen in dergelijke zaken achteraf nog wel mee zou vallen. Het tegendeel is waar! In de officieele toelichting bij bovenbedoeld bericht wordt nadrukkelijk ver zekerd, dat het hier een hooge uitzondering geldt, op instigatie van den Rijkscommissaris, maar dat in de toekomst zonder twijfel nog strengere straffen zullen worden gegeven. De kwestie der voedselvoorziening is, met name in oorlogstijd, van primaire beteekenis. Wie zich daaraan vergrijpt of deze in gevaar brengt, kan op geen genade rekenen. Dergelijke diefstal aan het volk, hoe gering ook, zal voorbeeldig wor den gestraft. om liet verduisteren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1