hl w 1 t if; Duitschland strijdt veor üurota. W® No. 61. 2e Jaargang 31 bttffave s firma’s E. J. Drijfhout M Kiezebrink Co. Bureau i Grootzand 55. Sneek Tel 3005 en IJLST i SNEEKER COURANT, 82e Jaargang HINDELOOPEN en STAVOREN - W waarin üereenigJ: DRIJFHOUT’, NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL 'T. I VERSCHIJNTi DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS V* van het rijksmmisterie CORRESPONDENTIE N goedwillende Is wel- niet het barmhar- M» •rt 21.32 21.30 21.29 21.27 rr» V* 'j ■r DOODVONNIS VOLTROKKEN. Qfficieel wordt bekend, gemaakt: De Nederlander Arie de Haan uit Rotterdam, die bij vonnis van het Duitsche gerechtshof van 1 Juli 1942 wegens communistisch optreden als saboteur was ter dood veroordeeld, is vandaag terechtgesteld door den kogel. Deze brug was eigenlijk niet voor motorverkeer gebouwd, maar een or donnans weet elke hindernis te overwinnen! (V.P.B.-Scherl-P.K. Meisel-s.) maar we denken hierbij dan ook niet aan de oorlog, deze heeft hierop geen invloed meer, is voor rekening van de weermacht, die reeds ont zaglijke offers heeft gebracht. De N.S.V. gaat steeds voort met het werk voor moeder en kind. Legio zijn de ontspannings- en herstellings- tehuizen in Duitschland, enorm populair zijn de collecten van de N.S.V., een zaak van het ge- J— fx fx 1 I "t J. 11 k - die de collectebus ontwijken, maar hun aantal’ wordt steeds kleiner. ---r, - iijn.uvm [Qi gtana gekomen door machtsuitbuiting. ónze rijkdom zal ontstaan uit verantwoordelijkheid, ivier suc ces heeft deze ons de oorlog doen aanvangen, met hetzelfde succes zal de oorlog daardoor tot een goed resultaat worden gebracht. Onder nieuwe nood en nieuwe offers zal een nieuw millennium ontstaan. Zonder nood en of fers is het toekomstige tijdperk onmogelijk, daarom is deze tijd een tijd voor sterke naturen. Deze nood en offers vormen de voorwaarde voor de welvaart der Germaansche volkeren. Kreisamtsleiter A. Woltmann sloot hierna deze vergadering, die o.a. werd bij gewoond door den Beauftragte van den Rijkscommissaris, Ministe- rialrat Ross, en door een vertegenwoordiger van den Districtsleider van de N.S.B. in de provincie Friesland, den heer G. de Jong. BEPERKING ORGANISEEREN VAN KERMISSEN. De secretaris-generaal van het departement van binnenlanjjsche zaken heeft aan de burge meesters bericht, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het volgende heeft bepaald: Het organiseeren van kermissen in den om vang, waarin deze in enkele provincies worden gehouden, schaadt de arbeidsprestatie in de voor den oorlog belangrijke bedrijven en belast door het transport van kermistenten enz, op de spoor wegen het goederenverkeer. Daarom -zijn voor- loopig verboden alle transporten van dergelijke kermistenten, draaimolens enz. per trein of met andere voertuigen, gedreven door benzine, an dere brandstof en generatoren. Voor ƒ68000 aan zilverbons gestolen. Te Amsterdam is een vrachtauto gestoten waarin zich o.a. twee geldtrommels «net ƒ68000.aan zilverbons bevonden. De auto zelf is later, leeggeplunderd, teruggevonden.. DE KAUKASUS BEDREIGD. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn be richt aan zijn blad: Nu de gevechten in den grooten boog van den Don hun einde naderen, bestaat er eenige aan leiding aan- te nemen, dat binnenkort het Duit sche opperbevel het met spanning tegemoetge- 1 ons geknoeid en geëxperimenteerd werd. .D. heeft zijn oog gericht op den dus spr°. graag op in onze organisatie, want hij weet, wat liefdadigheid is, dat men geen ivonderen doet met een tientje. Eertijds was er geen binding tusschen het liefdadigheidsbestuur én het volk aan de eene kant en dpt bestuur en jle collectanten aan de andere kant. Maar als Ba’ar een familie-vader staat als buurtschaps- of Blokhoofd, valt het standsverschil weg en zul len de problemen gezamenlijk kunnen worden opgelost. Wij zullen kameraden voor, elkaar zijn, Én door die kameraadschap zal ons vqlk lang-' zamerhand één geheel worden. Een volk, dat in neg ve eenheid zichzelf wil blijven, gaat ten bn. Ln wij. mogen er trotsch op zijn, dat wij in het Duitsche volk een broedervolk hebben gevonden, dat Nederland weer een kans wiF geven. In Duitschland heeft de Winterhilfe het volk weer bijeengebracht; is het dan zoo vreemd, dat wij onze Duitsche kameraden vragen, ons den weg te wijzen? Het is niet gemakkelijk tegenwoordig idealist te zijn, maar als we een rotsvast vertrouwen jiebben in onze overwinning, elkaar maatschap pelijk de hand geven en samen vechten en bou wen, dan zullen we er komen. Velen zijn reeds pp hun posten ingezet, in het besef, dat zij goed iSverk verrichten. Na een kort overzicht gegeven te hebben van hetgeen de N.V.D. van plan is in de toekomst Je doen, deed spr. uitkomen, dat de idealisten ji de •c gedachte, die de grondslag vormt van’ .D.-werk. In den N.V.D. wórdt echter niet politiek gedaan, ieder go Ook betreedt de N.V.D. onder ons volk thans de juistheid inzien van hat.-soQ. gedachte, die de T N.V.r aan kom. figheidserf van de kerk, alleen hét Niemands land: boven het levensminimum nog iets geven. Voor ons allen, zoo besloot de heer Dekker sijn rede, is een schoone. taak weggelegd: meer eden werven in onze omgeving. Een volk dat eeft, bouwt aan de toekomst; een volk dat leeft, louwt aan den N.V.D., onder de slagzin: Voort iet Volk door het Volk, of, «ooals Trbelstra ligt flO jaar geleden zei: Eén voor allen, allen voor eén. Hierna sprak, ingeleid door den heer A. Wqft- mann, Kreisamtsleiter der N.S.V. in Friesland, tie heer Reher van het Haupt^mt für Vbljts- wohlfahrt te Berlijn, over het onderwérp „Völkische Wohlfahrtspflege”. De heer Reher sprak over de gemeenschap-, pelijke nood, die de Nederlanders in 1038 flw niet interesseerde. Nu wel, want deze is één levenskwestie geworden voor Europa en v.por de geheele wereld; waar nood is, kan geen levens vreugde zijn, eerst moet dus de nood aan dec kant, die Duitschland leerde de krachtin tp., Scheppen om het tégen gansch Europa op re’ kunnen nemen. De nationaal-socialistische wetten, waaraan Duitschland de kracht ontleende, geheel Europa te overwinnen, zijn juist gebleken. De welvaart kon in Duitschland gegrondvest worden; de welvaart, het levensdoel, dat-iedere moeder haar BIJ DE NEDERLANDSCHE BOEREN IN WIT-ROETHENÏE. 11. We zijn ook nog op een landgoed geweest van 860 ha., een erf van 18 ha., waarop de be drijfsgebouwen smaakvol zijn opgesteld met aan weerszijden hoog en laag hout, 4 ha. boom gaard, ongeveer 10 ha. prachtig vischwater, Maar voor het grootste deel uitstekende grond, had onze grootste belangstelling. Het kasteel is door de bolsjewieken afgebrand, terwijl overal dood en verderf gezaaid is. Tenslotte wil ik nog een staatsbedrijf in vogel vlucht beschrijven, „Stara-Mysch” genaamd (oude muis). Een landgoed, bereikbaar door twee lanen met bosschen aan weerszijden. Daar woonde nog een Gravin van 70 jaar. Ook hier "is het kasteel verbrand, zoodafcde gravin in het vorige jaar van de bolsjewieken bij gratie nog in de arbeiderswoning mocht wonen, en daar het kasteel verbrand is, nog in deze woning huist. Toen zij hoorde, dat wij Hollanders wa ren, liet ze vragen of we bij haar ook wilden komen, hetgeen wij natuurlijk gaarne hebben gedaan. Ze sprak Fransch, Duitsch, Engelsch, Poolsch en Russisch. Vroeger reisde ze vaak in de landen, welke talen ze sprak; ze was veel in Nice in Frankrijk, ook wel in Weenen. De gravin heeft destijds ook 60 Hollandsche koeien op de boerderij gehad en was blij met een kiekje van één mijner beste koeien uit het vaderland. Ook zij heeft veel geleden; haar twee dochters zijn bij het Centrale Roode Kruis in Duitschland. Iedereen waarmede men spreekt zegt, nooit meer bolsjewisme, dan liever de hel in. Zij vroeg of we nog eens terug wilden komen, nou dat beloofden we. De gravin draagt haar Tot ge laten in de hoop, dat het straks na den oorlog voor goed eens beter zal worden. Men heeft hier anders de laatste 25 jaar met die revoluties en oorlogen wat meegemaakt. Wat zijn wij in Nederland dan verwend! Landbouw en veeteelt. Wat landbouw en veeteelt betreft, is het hier veelal allerbedroevendst. Koeien, je neemt er bij wijze van spreken onder eiken arm een en loopt er mee weg. De hoeveelheden pielk zijn mini maal, per koe 1 a 2 liter per dag. Eén heele stal geeft niet meer dan twee koeien in Holland. Hoe kan het ook anders, als de dieren eiken dag worden gehoed door kinderen of oude men- schen op braakland waar niets dan een beetje onkruid staat en verder langs wegen of in bos schen. Op den duur krijgt of houdt men een ge- WAARSCHUWING TEGEN VALSCHE CONFISCATIES. Naar het schijnt zijn er de laatste dagen in Den Haag personen bezig geweest om onder valsche voorgevens wollen dekens, naaimachi nes en radiotoestellen „op te vorderen”. Uit naam van den burgemeester en den hoofdcom missaris van politie van ’s-Gravenhage wordt meegedeeld, dat hun van een dergelijke vorde ring niets bekend is. Men heeft hier dus blijk baar met oplichters te doen. Het publiek zij op zijn hoede en geve niets af dan tegen vertoon van een behoorlijk legitimatiebewijs. Ook te ’s-Hertogenbosch hebben zwendelaars fietsen en dekens gevorderd”. ziene afsluitende overzient publiceert over dit deel van het offensief, hetwelk van zulk een groote beteekenis was. Ofschoon niet, gelijk ten vorigen jare, geheele Sovjet-legers vernietigd wer den, heeft de Sovjet-Unie’ook ditmaal aanzien lijke verliezen geleden, vooral wat betreft ma terieel, productiebases van kolen, ertsen, graan en groote industrieën. Deze verliezen acht men hier niet meer goed te maken, ook niet indien nieuwe industriegebieden ten Oosten en ten Westen van den Oeral nog meer voor de oor- logsoeconomie worden uitgebreid. Daarbij komt nog een zeer belangrijk resultaat van deze fase van den veldtocht, n.l., dat de Kaukasus en zijn oliegebied thans aan een acute bedreiging bloot staan. De stootrichting van de legergroep von Bock gaat ten deele naar het Zuiden, terwijl de andere belangrijke stootrichting 'die is* naar Stalingrad en dé Wolga, met Astrachan in de verte. Het bereiken van dit doel zou beteekenen, dat het gebied, dat zich ten Zuiden van de lijn RostofAstrachan bevindt, van het overige Sovjet-Rusland wordt afgesneden, een strate gisch plan met zulk een geweldigen radius, zoo. als dat eenige maanden geleden hier nog niet voor mogelijk werd gehouden. MUSSOLINI’S VERJAARDAG. BERLIJN, 29 Juli. (D.N.B.) De Führer heeft den Duce ter gelegenheid van diens 59sten ver jaardag het volgende telegram doen toekomen: „Hedén, op uw verjaardag, Duce, feliciteer ik u van hartë, mede namens het Duitsche volk in kameraadschappelijke saamhoorigheid. Deze fe licitaties gelden vooral uw persoonlijk welzijn en den bloei van het fascistische Italië. In de onwrikbare overtuiging, dat onze volkeren ge meenschappelijk met de bondgenooten van de as in dezen strijd om Europa’s vrijheid en toe komst de eindoverwinning zullen behalen, be groet ik u op dezen dag zooals steeds op de meest hartelijke wijze.” HET 1TALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het Italiaansche communiqué van Donderdag luidt: De operatieve bedrijvigheid aan het Egypti sche front heeft zich gisteren beperkt tot acties van patrouilles en artillerie-duels. Onze vlieg tuigformaties deden met succes aanvallen op vliegvelden en centra achter de vijandelijke* j linies. Eén onzer toestellen keerde niet op zijn Vliegtuigformaties van de As hebben militaire installaties op Malta gebombardeerd. Aanzien- lijke verwoestingen werden aangericht in de doelen. Twee Spitfires werden in luchtgevech ten neergeschoten door Duitsche jagers. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisantbommen laten vallen op de omge ving van Licata. Eén burger werd gewond; schade werd niet waargenomen. Jüoii op: 1 Augustus 2 Augustus 3 Augustus 4 Augustus Men is LIEFDADIGHEID OF WELVAART? N.V.D. EN N.S.V. Maandagavond j.l. is onder bovengènoemden titel een groote propaganda-vergadering Van de Nederlandsche Volksdienst gehouden in de groote zaal van de „Harmonie” te Leeuwarden. Het podium was voor deze gelegenheid feestelijk versierd met vlaggen, spandoeken en emblemen en een groot aantal bloemen en planten, afge staan door den Gem. Plantsoendienst. De direc tie van de N.T.M. had, om de talrijke bezoekers uit alle deelen van onze provincie naar Leeu warden te vervoeren, als bijdrage een extra tram laten loopen van Drachten via Heerenveen en terug. De heer L. Dekker, provinciaal leider van den N.V.D. in Friesland, sprak het eerst, na een inleidend woord van den heer H. de Boer, pl.v.v. prov. leider. Spr. ging terug naar de jaren vóór 1940, toen •men reeds aan liefdadigheid „deed”, en wel met 8187 charitatieve vereenigingen, die haar be staan dankten aan ons democratisch stelsel: Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Deze waren evenwel niet in staat de no,od te lenigen» (Het grootste gedeelte van de kosten voor sociale sorg (86 kwam voor rekening van de Staat). Integendeel, de nood werd steeds groo- ter, doordat teveel gelet werd op de fihanciëele iiood en de moreele nood, de groote inwendige Vijand van een volk, over het hoofd gezien werd. Ons land had 4 a 500.000 werkloozen, flie niet meer meetelden. Ondanks de vele lief- tiadigheidsvereenigingen, was de nood nooit grooter dan in 1940; eenerzijds was er welvaart én anderzijds de werkloosheid met al haar ge volgen, een situatie welke ons volk verslapte. De materialistische Nederlanders, die enkele jaren geleden aan liefdadigheid hebben „ge- hen thans wel uitschakelen, het zou verloren energie zijn, het nogmaals met hen te probee- ren. Zij hebben hun volk niet lief, maar willen in hun eigen groep van liefdadigheid koninkje spelen. Reeds vroeger is in ons land erkend, dat het pp die manier niet langer ging. Er moest een Overkoepeling van het charitatieve werk komen, een samenbundeling van krachten. Het is niet verwonderlijk, dat de armen de laatste jaren paar Duitschland keken, waar men reeds de Winterhilfe en de N.S.V» (National Sozialis- fische Volkswohlfahrt) kende, terwijl in land nog De N.V.I sociaal-gezonden arbeider; hem nemen we, al- hij weet, wat "liefdadigheid is, ^dat men geen geen binding tusschen het liefdadigheidsbestuur 1- —Z. w.«v11» «4«% nnttn 1o M 4- am z4 «1 4- ZXO 4-11111* (jil collectanten aam de andere kant. Maar als Denk om het verduisteren. Zon onder: 1 Augustus 2 Augustus if, August^ 4 Augustus 6.— 6.01 6.03 6.04 verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. kind een goede toekomst kan verzekeren. Voordat het nationaal-soeialisme in Duitsch land aan de macht kwam-, heerschte daar een géést van algeheele wanhoop en verslagenheid. Ajtijd waren er revoluties tegen de nood, ieder vocht voor zichzelf. Maar als men ooit had kun nen vermoeden, wat het nationaal-soeialisme zpu brengen, had men er nooit tegen gestreden. Thans is er veel in Duitschland ten goede ver anderd, hoewel het niet gemakkelijk geweest is, het volk op tê voeden. Er moest heel wat werk voor worden verzet. En Duitschland had Europa rustig zijn noodlot tegemoet kunnen laten gaan, maar nu is het de taak van Duitschland, Europa tot het vaderland van zijn talrijke volkeren te maken. Dat Duitschland niet alleen zijn eigen welvaart op het oog had, maar die van geheel w?. n +i» r Europa, daarvan is de huidige oorlog het bewijs, vvit-Koelheiiie twintig jaar lang de Sov- en eens zal geheel Europa Adolf Hitler eeren l—-f‘ --J als het grootste genie van zijn tijd. Dit alles staat met welvaart in nauw contact. Het welvaartsbegrip is in Duitschland een cul tuurbegrip, het is niet iets, om er de armen mee gelukkig te maken, zooals het hier was, waar men 4 a 500.000 werkloozen had en er niet in wist te slagen aan deze ongezonde toestand een eind te maken. Voor het oplossen van c ken moet het volk tot een hechte eenheid Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek degenereerd ras over. Voor vakbekwame Hol landsche fokkers ligt hier een geheel terrein braak, een taak met toekomst. Dan dienen eerst goede kunstweiden te worden aangelegd, want zoo gaat het niet. Hier is een achterstand van 100 jaar in te halen. Duitschland heeft echter reeds èen begin gemaakt op dit gebied door het zenden van 100 goede stieren, die we heb ben aangetroffen op landgoederen. De akker bouw is al precies hetzelfde. Men kent hier geen grondbewerking en ook geen gewassenverple- ging. Alles is zoo wanordelijk en vol onkruid en meer dan een menschenleven achterstand. Ook beschikt men niet over iets dat op een behoorlijk werktuig lijkt; nog vaak ziet men een eg met houten tanden, enz. Gereedschap voor „verpleging” van het gewas kennen ze ook niet, dus zaaien en maaien. Echte roofbouw! Er zul len natuurlijk nog wet wat jaren overheen gaan eer het wat begint te lijken. Men vindt hier zelfs geen behoorlijken weg. Ook met den ak kerbouw heeft Duitschland met de verbetering een begin gemaakt door den invoer van een zeer groot kwantum goede tweescharige ploe gen en cultivatoren tegen ongelooflijk lage prijzen. Maar het ontbreekt de meesten aan be hoorlijke trekkracht. Als die menschen met hun systeem hier het leven houden, dan is er met ons systeem en met vakbekwame boeren hier I een zeer groote toekomst. Maar eerst ontslui ting van het gebied en handel, anders gaat het niet. Nu hebben we de opdracht een z.g.n. M.T.S. in te richten. Een M.T.S. is een station, waar tractoren, machines en werktuigen kunnen worden gemonteerd en gerepareerd. Wij zullen alles electrisch inrichten in twee joodsche ker ken, die naast elkaar staan en gemakkelijk aan elkaar kunnen worden gebouwd, we hebben dan een enorm groote hal. We hebben al heel wat personeel: monteurs en tractoristen, dus nu werk genoeg. Ook komen er binnenkort een 100-tal dorschmachines uit Duitschland. Met de verdeéling in ons rayon worden wij ook belast. We hebben een aardige werkkring en een dito privéhuis met een paar prima chefs, dus heb ben niets te klagen en zijn vol goeden moed aan den arbeid, al kom je in oorlogstijd veel moeilijkheden tegen met verkrijgen van mate riaal, enz. Ik hoop, dat ik er in geslaagd ben U in vogel vlucht een kijk achter de schermen te hebben gegeven. Spoedig hoop ik iets uit Nederland te vernemen, want we hooren niets Met onze radio kunnen we Holland niet bereiken. Met hartelijke groeten van de Oostlandboeren, Piet en G,ert Vnw^on'derstrepèn’) Aan den heer G. Schoorl, H. 3zo. Güterbewirtschaftungs-Ges’lrtchaft, Ostland. Aussenstelle-Baranowitsche Leitstelle-Brest Weiss-Ruthenië. (Rood onderstrepen en blauw kruis over ’t adres). INSPECTIE DER DEFENSIE AAN DE KUST VAN HET KANAAL. Bunkerstellingen en grachten, tankvallen en versperringen. BERLIJN, 28 Juli. (D.N.B.) Van bevoegde zijde verneemt het D.N.B.: De zeer uitgestrekte, diep geëcheloneerde, fortificaties aan de kust van het Kanaal in Noord-Frankrijk zijn dezer dagen door den techniscben staf van den Duitschen opperbevelhebber ih Frankrijk bezichtigd. Het betreft hier een systeem van uiterst mo derne fortificaties, aan welker bouw thans bijna twee jaar tienduizenden geschoolde arbeiders gewerkt hebben. Bij de inspectie bleek, dat deze bunkerstellingen en grachten, de automatische tankvallen en versperringen, evenals de andere vestingwerken grootendeels gereed zijn en dobr de troepen zijn overgenomen. Op grond van de ervaringen van dezen oorlog, zoo verklaarde een vestingingenieurdien inspec teerenden officieren, kunnen de Duitsche fortifi caties aan de kust van het Kanaal de modern ste en technisch volmaakste van haar soort ge noemd worden» BERLIJN, 28 Juli. (D.N.B.) Ten aanzien van den omvang der versterkingswerken in Noord- Frankrijk verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat meer dan 200.000 arbeiders aan de Kanaalkust per maand een half millioen kubie ke meter staalbeton hebben verwerkt. Daarbij heeft men 100.000 kubieke meters rotswand laten springen. Bij de duizenden reeds voltooide versterkings werken komen er thans nog honderden, die op grond van de ervaring technisch volmaakt zul len worden uitgerust. RESULTATEN VAN ZES MAANDEN DUIKBOOT-ACTIE. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Sedert 24 Januari hebben alleen Duitsche duikbooten 616 schepen met een inhoud van 3.843.200 brt. in den grond geboord. Elke 24 uur zonken in deze 180 dagen ten minste drie schepen naar den bodem van den Atlantischen Oceaan, de Noordzee, de Middellandsche Zee of van de Amerikaansche wateren. Elk van deze schepen had een gemiddelde tonnage van 6500 brt. Van de 616 schepen wa ren er 453 met een inhoud van 2.517.700 brt., transportschepen en 163, met een inhoud van 1.325.500 brt., tankschepen. Bij de catastrophe van het groote konvooi op de Noordelijke Ijs zee, waarbij 38 schepen met ruim 230.000 brt. en 350.000 ton oorlogsmaterieel voor de bolsje wieken in den grond werden geboord, ging de volledige uitrusting voor een leger van ten min ste 50.000 man verloren met inbegrip van de voor den gemotoriseerden oorlog noodige ben zine. heëte^it^Lvo^^-’z^^orwJ meniën: zal zijn geraakt. Toen ->«.«_-x_i- vvy op uitnoodiging van het rijksministerie voor de bezette gebieden in het Dosten door ÖSulemeu, die met hen reisd'pii en van ae ze gebieden er nauwelijks van hebben dur ven droomen, dat door de Nederlanders men schen, machines en economische goederen voor de ontwikkeling van hun economische kracht beschikbaar zouden worden gesteld, zooals in het algemeen gesproken de pro jecten in hun geheel een teeken zijn van den ommekeer in het .economische willen. De geschiedenis heeft geleerd, hoe zegenrijk ten tijde van de Hanze het verkeer tusschen Nederland en de gebieden aan de Oostzee was. Deze oude economische mogelijkheden openen zich weder door de overwinning van het Duitsche rijk. De voordeelen van de po sitie der groote ruimte bieden zich zoowel voor Nederland alsook veer de gebieden aan de Oostzee en het nut voor geiieai Europa bestaat hierin, dat economische krachten aan den eenen met mogelijkheden aan den ande ren kant samengiebracht worden, die, ge scheiden, beide braak hadden gelegen. - v' j dik - - Eenige verslagen en nieuwsberichten moe ten wegens gebrek aan plaatsruimte tot het volgend no, bljjveii staan •Ml - 1 Hoofdred. L, KIEZEBRINK Bloemstraat 31 Sneek HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. PROLETARSKAJA STORMENDERHAND VEROVERD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 Juli. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Ten Zuiden van Rostof achtervolgen formaties van het leger en de Waffen-S.S. in ten deele zware gevechten met vijandelijke achterhoede- troepen den wijkenden vijand. Ten Zuiden van de rivier Sal hebben snelle troepen de stad Proletarskaja stormenderhand genomen en op verscheidene plaatsen de laatste groote spoor wegverbinding tusschen het Kaukasus-gebied en de rest van de Sovjet-Unie verbroken. Hierbij onderscheidde zich éen Brandenburgsche divisie tanks in hooge mate. Bij afweer van vijandelijke ontlastingsaanval- len vernietigde een Württembergsch-Badensche snelle divisie gisteren in verbitterden strijd 68 grootendeels zware tanks. Sterke groepen ge vechtsvliegtuigen steunden na een succesvolie luchtverkenning den aanval van het leger. In de groote bocht van den Don werd den vijand de terugtocht naar het Oosten afgesne- In het gebied van Woronesj heeft de vijand gisteren weer 18 tanks verloren. In den middensector en ten Zuiden van het Ilmenmeer werden in moeilijk terrein succes- volle plaatselijke gevechten geleverd. In het hooge Noorden zijn bij luchtaanvallen de ravitailleerings- en werfinstallaties bij Moer- mansk, benevens een groot troepenkamp ten Westen van de Baai van Kola zwaar getroffen. Storingsaanvallen van afzonderlijke Britsche bommenwerpers, die overdag onder de bescher ming van zware bewolking op steden in het Rijnland gedaan werden, hadden slechts geringe uitwerking. In den afgeloopen nacht vielen formaties Brit sche bommenwerpers enkele plaatsen in de Saar-Palts aan, vooral woonwijken in de stad Saarbrücken, waarbij o.a, de Gouw-schouwburg compleet verwoest werd. De burgerbevblking leed verliezen; 7 der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten, 2 andere door schepen der Duitsche marine boven de Duitsche Bocht omlaag gehaald. Aan de Oostkust van Engeland heeft een ge vechtsvliegtuig overdag voltreffers van bommen - OBjit^tallaties^van een wapenfabriek, waar Voor de Nederlandsche kust hebben patrouil levaartuigen van 10 aanvallende Britsche snel- kanonneerbooten er 4 tot zinken gebracht en een andere in brand doen vliegen. De vijand staakte den strijd. -ite: ECONOMISCHE MOGELIJKHEDEN VAN HET OOSTLAND. En de belangstelling van Nederlandsche zijde. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De „Völkischer Beobachter” wijdt een artikel aan de economische mogelijkheden in het Oostland en gewaagt in dit verband van de belangstelling, die hiervoor van Nederland- sehe zijde bestaat. Het blad wijst op het verschil in ontwik keling tusschen Litauen, Letland en Estland eenerzijds en Wit-Roethenië anderzijds Ter- 7-' ..o jet-heeischappij heeft moeten verduren, heb ben de drie genoemde Oostzeestaten zich eco nomisch vrijer kunnen ontwikkelen. In de toekomst zullen deze gebieden kunnen dee len in de nieuwe waardeering, die da land bouwproducten in het nationaal-socialistische economische leven genieten. Gebieden waar levensmiddelen gewonnen worden zullen in <le toekomst precies dezelfde beteekenis heb- |dhprh+la"X v.ra.agstuk' als in kapitalistische tijden de streken, den samengebundeld. Dit is een vredeswerk; WayF 8OU“ wérd -j._,- - aldus schrijft de V. B. dan verder, schijnen ook de Nederlanders te denken, die weten te rekenen en die in de geschiedenis hun ondernemingsgeest bewezen hebben. Elet dagbladbericht,- dat van de peis van een Nederlandsche deputatie door het Oostland melding maakte, was zoo verrassend, dat het wij óp uitnoodiging A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1