ii I NIEUWSTIJDINGEN. 9| DINSDAG 4 AUGUSTUS 1942 2e Jaargang No. 62. Officieel K I Bureau Grootzand 55, Sneek TeL 3005 HINDELOOPEN en STAVOREN Uitgave firma’s E.J. Drijfhout 'en Kiezebrink Co. rf. Duitschiand strijüi voor iuiuPU. waarin vereenigdt DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST rfdred. L. KIEZEBRINK ^.oemstraat 31 Sneek 3RA I VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS van Men organisatievermogen der Duitsche kameraden, Een tevreden rooker.Extra tabak voor imkers, pe imkers zijn zeer ingenomen met het besluit, dat fcun een kilogram rooktabak (per bedrijf) extra is uitstekend zou zijn en dat hij zich persoonlijk het lot der achtergebleven verwanten zou aan trekken. de er beslissing valt op het chterland. 21.26 21.24 21.21 Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek Augustus 6.05 Augustus' 6.07 Augustus 6.09 verplicht te verduisteren zonsondergang tot zonsopgang. CONTINGENT VAN 375 MAN NAAR HET OOSTFRONT VERTROKKEN. Het afscheid te ’s-Gravenhage. In den Dierentuin te ’s-Gravenhage hebben Donderdagmiddag om half zes de commandant van het Ned. Vrijwilligerslegioen luitenant-ge- neraal Seyffardt, de leider der N.S.B., ir. Mussert en SS-Gruppenführer Rauter afscheid genomen van een contingent manschappen, dat Donder dagavond naar verschillende opleidingskampen vertrok om over eenige weken te gaan deel nemen aan den strijd aan het Oostfront. Onder hen bevonden zich E. Voorhoeve, hoofd van de afdeeling „actieve propaganda” van het departement van volksvoorlichting en leider van de propaganda der N.S.B., H. Leeuwenberg, ge machtigde van den leider voor Noord-Brabant en M. Schuurman, algemeen zangleider der N.S.B., die het meerendeel der 375 vertrekken- den hadden geworven op hun tournée door ons land. Deze zullen bij de Waffen SS en ’t vrijwil ligerslegioen worden ingedeeld. Tevens werd afscheid genomen van een groep hooger- en middenkader van het stafkwartier der W.A. die binnenkort zal volgen. Reeds vroeg in den middag hadden zich vele verwanten en belangstellende leden op de open ruimte achter het gebouw verzameld. Een po dium was daar opgesteld, gesierd met het em bleem der beweging tegen een achtergrond van vlaggen en spandoeken. Nadat de manschap pen zich over de volle breedte in eenige gele deren daartegenover hadden opgesteld, de grqep stafkwartier der W.A. voor het spreekgestoelte had plaats genomen en een muziekcorps der Ordnungspohzei den tijd met het spelen van eenige marschen had gekort, werden generaal Seyffardt, ir. Mussert en Gruppenführer Rauter om half zes met gejuich ontvangen. Na een korte inspectie betraden zij het podium en richtte generaal Seyffardt het woord tot de mannen. Toespraak van generaal Seyffardt. Deze wees, er op, dat de aangetredenen een dapper besluit hebben genomen. Dapper, aldus spreker, omdat ge weet dat ge komt te staan tegenover een niets ontzienden vijand 'en uw moed en uithoudingsvermogen zwaar op de proef zullen Worden gesteld. Het is verheugend, dat gij met zoovelen zijt. Spreker verzekerde den mannen, dat hun ma- terieele verzorging aan het front, dank zij het Ce imkers zijn zeer ingenomen met het besluit, dat van overheidswege hun een kilogram rooktabak (per bedrijf) extra is toegestaan. Vooral hls de bijen gaan zwermen, kunnen zij, behalve het masker, hun smokertje «iet ontberen. (V.P.B.-V.N.P.-Zeylemaker-s.) Rede van ir. Mussert. Gij staat op het punt, mijn kameraden, óns vaderland te verlaten. Door niemand zijt gij hier toe gedwongen, geen dienstplicht dreef u, maar de meesten, wellicht allen, zullen gedreven zijn door idealisme, wetende, dat de mensch, die geen idealen meer heeft, afdaalt tot het niveau van het dier. I Het nieuwe Europa teekent zich reeds af, doch eerst zal de geweldige kolos van het commu nisme moeten worden neergeslagen. Dit is de groote verdienste van het nationaal-socialisme, die niemand het meer zal kunnen ontnemen, dat het geheel Europa gered heeft van den onder gang in een bolsjewistischen chaos. Nog is het zoo dat, waar het nieuwe Europa uit ’t Westen bedreigd wordt, geen Nederlanders de wacht kunnen betrekken, dat Duitschers dit voor ons moeten doen. Maar ik ben er van over tuigd, dat eenmaal ook Nederland zijn plaats in het Westen zal innemen om te waken tegen het kapitalisme, dat van dien kant dreigt. Zoo juist bereiken mij berichten over het voor’ treffelijk werk, dat de Nederlanders in de N.S. K.K. verrichten. Wanneer gij gelezen hebt over den slag in de Javazee, zult gij hebben verno men hoe daar een klein eskader uitvoer, weten de, dat het in flarden zou worden geschoten. Deze Nederlandsche mannen zijn gegaan, omdat het hun plicht was. Inderdaad: er is in dit volk nog heroïsme. Houdt ook gij dan de Nederlandsche- vlag hoog. Wij weten immers hoezeer deze vlag om laag is gehaald. Toespraak van Gruppenführer Rauter. Nadat het muziekcorps het Wilhelmus had ge speeld, richtte ook SS Gruppenführer Rauter nog eenige woorden tot de kameraden van Waf fen SS en legioen. Hij memoreerde, dat het legioen in den strengen winter van het afgeloo- pen jaar zich aan het Oostfront bijzonder heeft onderscheiden. Het ijzeren kruis eerste klasse werd aan 35/leden uitgereikt en het ijzeren kruis tweede klasse aan -860 leden. Spreker wenschte den vertrekkenden veel wapengeluk en sprak de hoop uit, dat zij zich zouden gedragen als ver tegenwoordigers eener nieuwe front-generatie. Nadat hij een Sieg Heil op den-Führer had uit gebracht, dat driewerk werd herhaald en het muziekcorps de Duitsche volksliederen had ge speeld, droeg ir. Mussert de manschappen over aan den vertegenwo<M>.g>?r van de Erganzungs- stelle der Waffen SS. Als attentie had het thuisfront er voor ge zorgd, dat een pakket voor ieder der manschap pen aanwezig was. Meisjes hadden de mannen voorts een bouquet in de kleuren van het legioen op de borst gespeld. Om ongeveer 7 uur vertrokken de vrijwilligers, voorafgegaan door een stafmuziekkorps van de Duitsche politie naar het station Hollandsche Spoor, Hier verscheen de plaatsvervangend lei der van de N.S.B., de heer C. van Geelkerken, in gezelschap van den gemachtigde van den lei der baron van Haersölte. Zij onderhielden zich geruimen tijd me’t de vertrekkenden. Ook ver scheen na eenigen tijd SS Gruppenführer Rauter, die eveneens enkele woorden met de mannen wisselde, waarna de trein onder een luid „Hou zee”-geroep vertrok. straf is bedreigd, handelingen in strijd met de bepalingen van deze verordening gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden, of met een dezer straffen. Artikel 13 belast met hef opsporen van de m deze verordening vermelde strafbare feiten behalve de ambtenaren, bedoeld bij artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering, alle amb tenaren van rijks- en gemeentepolitie. Zij zijn bevoegd elke plaats, daaronder begrepen geslo ten lokalen, erven en woningen, binnen te tre den, voor zoover zij dit voor een goede vervul ling van hun taak noodig oordeelen. Indien hun de toegang wordt geweigerd, verschaffen zij zich dien zoo noodig met behulp van den ster ken arm. In woningen treden zij tegen den wil van den bewoner niet binnen dan vergezeld van een commissaris van politie of van den burgemeester van de gemeentè, dan wel voorzien van een al- gemeenen of bijzonderen schriftelijken last van den procureur-generaal bij het gerechtshof of van den officier van justitie of van een bjjzon- dergn schriftelijken last van den commissaris van politie of in gemeenten, waar geen commissaris is, van den burgemeester. Van dit binnentreden wordt binnen tweemaal vier en twintig uren pro- ces-verbaal opgemaakt. Daarin wordt mede van het tijdstip van het binnentreden en van het daarmede beoogde doel melding gemaakt. De opsporingsambtenaren zijn bevoegd zich van bepaalde door hen aan te wijzen personen te doen vergezellen. In dit geval wordt hiervan in het proces-verbaal melding gemaakt. Artikel 15 verklaart de bepalingen van deze verordening niet van toepassing op de leden van de Duitsche weermacht, van de „Waffen SS” en op het overige personeel daarvan, op de leden der Duitsche politie en van het personeel van 4e bureaux van het Duitsche rijk of van de Natio- naal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in het bezette Nederlandsche gebied, wanneer de zen in uniform zijn gekleed of- een behoorlijk le gitimatiebewijs, voorzien van een foto bij zich dragen. Deze verordening is 1 Augustus in werking getreden. AANMELDING VAN GASTEN Door inrichtingen en particulieren. ’s-GRAVENHAGE, 3 Aug. Het 1 Augustus jl. verschenen Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, houdende uitbrei ding der verplichting tot aanmelding (aanmel- dingsverordening) In artikel 1 wordt bepaald: De houders van ondernemingen, welke dienen tot het bij wijze van bedrijf of in het algemeen belang verstrekken van huisvesting aan reizigers en vreemdelingen, dan wel tot het verblijf van herstellenden (b,v. hotels, herbergen, pensions, liefdadige instellingen, herstellingsoorden, jeugd herbergen, tehuizen voor dakloozen), particuliere personen, die geregeld kamers verhuren, alsmede de bestuurders van kloosters, ordetehuizen, re traitehuizen en tehuizen van kerkelijke genoot schappen, zijn verplicht de personen, wien huis, .vesting wordt verstrekt, op een door den secre- taris-generaal yan het departement van Binnen- landsche Zaken voorgeschreven aanmeldingsfor mulier bij het plaatselijk hoofd van politie aan te melden. Voor iederen persoon dient een afzonderlijk aanmeldingsformulier te worden gebruikt. Slechts kinderen beneden 15 jaren kunnen met een ouder op een gemeenschappelijk formulier Worden aangemeld, waarbij slechts van de per soonlijke gegevens van den ouder opgave dient te geschieden en van de onder diens geleide zich bevindende kinderen beneden 15 jaren slechts het aantal behoeft te worden opgegeven, De aanmeldingsformulieren dienen zes uren na aankomst van den aan te melden persoon, bij personen evenwel, die vóór 22 uur aankomen, in ieder geval uiterlijk te 23 uur, en bij perso nen, die na 22 uur aankomen, uiterlijk des vutr- hüddags te 7 uur bij het plaatselijk hoofd van politie te worden ingeleverd. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT. BOVENLOOP VAN DEN KOEBAN GENADERD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Aug. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het Oosten nadert het pantserleger, dat voor de achtervolging wordt gebruikt, de bo venloop van den Koeban. Onsamenhangende plaatselijke tegenstand van den vijand werd ge broken en talrijke buit, vooral stukken geschut, gemaakt. Ten N.W. daarvan werden vijandelijke achterhoeden van den Jeja-sector naar het Zui den geworpen. Ook' hier duurt de opmarsch voort. Tusschen Sal en Don drijven Duitsche en Roemeensche troepen den vijand naar het Oos ten terug. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers hebben in deze gevechten inge grepen. De achterwaartsche verbindingen der Sovjets in het Koebangebied, vooral de spoor weg BakoeRostof, stond aan zware aanvallen bloot. In de groote bocht van den Don werden nieu we Sovjet-russische tegenaanvallen afgeslagen en 85 pantserwagens vernietigd. Eskaders duik bommenwerpers en slagvliegtuigen, alsmede af- deelingen hichtdoelartillerie der luchtmacht, na men ook aan deze gevechten met succes deel. Tijdens nachtelijke aanvallen op de scheep vaart op de Wolga werden 2 tankïiooten en 6 vrachtschepen tot zinken gebracht; 9 vracht schepen werden beschadigd. Ten Noorden van Rzjef, aan het Wolchov- front en voot Leningrad mislukten verdere aan vallen van sterke vijandelijke strijdkrachten, die blijkbaar ter ontlasting van het sterk in het nauw gebrachte Zuidelijke front door den tegenstan der werden uitgevoerd. In Lapland veroverden Duitsche infanterie en bergjagers, met effect door duikbommenwerpers gesteund, een door den vijand sterk bezette en versterkte hoogte. Tijdens hardnekkige boschgevechten werd een groot a»tal vijandelijke gevechtsstellingen vernield. W Aan het Moermansk-front hebben bergjagers tijdens succesvole -stoottroep-operaties verschei dene vijandelijke gevechtsstellingen vernield. De Sovjet-russische luchtmacht heeft gisteren 114 vliegtuigen verloren; 5 eigen toestellen wor den vermist. Op Malta werd het vliegveld Halfar door Duit, sche en Italiaanschê gevechtsvliegtuigen met goedgerichtè bommen bestookt. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een transport- zeilschip tot zinken gébracht. Aan de Oostkust van Engeland en in de Mid lands heeft de luchtmacht gisteren en in den af- geloopen nacht voor den oorlog belangrijke in stallaties op verscheidene plaatsen aangevallen, In den tijd van 23 Juli tot 2 Augustus heeft de Britsche luchtmacht 248 vliegtuigen verloren, waarvSn 84 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot Brittannië 78 eigen toestellen verloren. Particulieren. Volgens artikel 2 dienen particuliere perso den en openbare of particuliere inrichtingen, wel ke niet bij wijze van bedrijf of geregeld een persoon boven 15 jaren, al of niet tegen vergoe ding Fanger dan vier en twintig uren te hunnent huisvesting verstrekken, hiervan in elk bijzonder geval binnen vier en twintig uur na aankomst yan denzelve een schriftelijke aangifte bij het Jolaatselijk hoofd van politie in te leveren. De per soon, die huisvesting verstrekt, en degene, wien huisvesting wordt verstrekt, zijn beiden voor de inlevering der aanmelding op gelijke wijze ver antwoordelijk. De verplichting op grond van het vorige lid geldt niet, wanneer de in een particulier huis houden opgenomen persoon tot den hem op- jiemenden persoon staat in de rechte linie dan wel in de zijlinie tot en met den derden graad Van bloed- en aanverwantschap. Artikel 4 schrijft voor, dat de tot aanmelding gehouden personen het aanmeldingsformulier eigenhandig naar waarheid dienen in te vullen en te onderteekenen. Onjuiste, onvolledige of on. leesbare gegevens dienen door den logies ver- Strekkenden persoon te worden aangevuld. Indien een tot aanmelding verplichte persoon Weigert het aanmeldingsformulier in te vullen, zijn persoonlijke gegevens op te geven, dan wel het formulier te onderteekenen, dient de logies verstrekkende persoon onverwijld, in het betref fende geval eerst telefonisch het plaatselijk hoofd van politie daarvan in kennis te stellen. Artikel 5 verplicht de houders van de ge noemde huisvestingsgelegenheden een vreemde lingenregister te voeren. Krachtens artikel 7 zijn de bestuurders van Ziekenhuizen, klinieken, inrichtingen voor kraam- yerpleging, sanatoria en dergelijke inrichtingen, in geval van verhindering hun vertegenwoordi gers, verplicht, aan het plaatselijk hoofd van po litie op verzoek een volledige lijst der in de in richting ter behandeling opgenomen personen benevens derzelver persoonlijke bescheiden ter inzage over te leggen. Personen, die opgenomen worden met schot-,’ steek-, of slagverwondingen, dan wel in een an deren op een strafbare handeling duidenden toe stand, moeten door alle deze inrichtingen, onder opgave van den aard der véfwonding onverwijld in het betreffende geval eerst telefonisch, bij het plaatselijk hoofd van politie worden aangemelo Artikel 10 bepaalt, dat de houderi van onder nemingen van de in art. 1, eerste lid, genoemde soorten en de particuliere personen, die gere geld kamers verhurén, voor zoover dit nog niet is geschied, hun tjedrijf, resp. hun werkzaam heid, binnen een week na het in werking treden clezer*’verordening bij het plaatselijk hoofd van politie moeten aanmelden. De houders van nieuw te openen ondernemingen moeten van den aan vang van deze werkzaamheid ten minste twee Weken van te voren bij het plaatselijk hoofd van politie aangifte doen. Bij de aanmelding moeten de ligging van het huis, waarin het huisvestingsbedrijf zich bevindt alsmede de localiteiten, welke door het huisves tingsbedrijf worden gebruikt, nauwkeurig wor den aangeduid. Het plaatselijk hoofd van poli tie kan aanvullende gegevens betreffende het huisvestingsbedrijf verlangen. Volgens artikel 14 reikt het plaatselijk hoofd Van politie den persoon, door wien de aanmel ding geschiedt, een verklaring uit, dat de aan melding heeft plaats gehad. De opening of voortzetting van het bedrijf Zonder een verklaring van aanmelding is verbo- Bij artikel 12 worden voor zoover niet op 'grond van andere voorschriften een zwaardere DE AMERIKAANSCHE EN BRITSCHE SCHEEPSVERL1EZEN IN JULI. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: In den strijd tegen de Amerikaansche en Brit sche scheepvaart werden door de marine in de maand Juli 98 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 632.400 b.r.t. tot zinken gebrapht, waarvan 92 koopvaardijschepen van tezamen 613.400 b.r.t. door duikbooten en zes met een g.ezamenlijken inhoud van 19.000 b.r.t. door tor- pedo-motorbooten. Zes schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Verder brachten eenheden der Duitsche marine vier duikbooten, zeven torpedomotorbooten en drie bewakingsvaartuigen tot zinken en bescha digden twee torpedobootjagers en verscheidene torpedomotorbooten. Door de. luchtmacht wer den in denzelfden tijd 30 koopvaardijschepen van tezamen 183.500 b.r.t. tot zinken gebracht en zeventien koopvaardijschepen beschadigd. Aldus hebben Engeland en de Vereenigde Staten in totaal 815.900 b.r.t. van de voor hun oorlogvoering zoo belangrijke scheepsruimte verloren. dag vertragen. Wan slagveld en niet in HET ITALIAANS-iE WEERMACHTS BERICHT. Het 797e Italiaanschê weermachtsbericht luidt als volgt: In Egypte levendige duels tusschen de artil lerie. Aanzienlijke activiteit in de lucht aan weerskanten. De Italiaansch—Duitsche lucht- k macht bombardeerde troepenconcentraties en vijandelijke voertuigen met zichtbaar resultaat. Het luchtdoelgeschut van de divisie Trento ver nietigde 2 Britsche vliegtuigen. Het vliegveld Halfar op Malta werd door for maties van de As gebombardeerd. Twee Spit fires werden-un luchtgevechten door Duitsche jagers neergehaald. Herhaalde luchtaanvallen op een van onze con- vooien in de Middellandsche Zee misluktón vol komen, dank zij de snelle manoeuvre der sche pen en doeltreffende reactie der escorteerende vaartuigen, DE BRITSCHE BOMBARDEMENTEN. BERLIJN, 1 Aug. (D.N.B.). De diploma- tieke correspondent van het D.N.B. schrijft: In een radiorede tot het Duitsche volk heeft de Engelsche luitenant-generaal der vliegers, Har ris, verklaard, dat het doel der Britsche lucht aanvallen op Duitsch gebied minder is het ver nielen van militaire installaties dafi wel intimida tie der burgerbevolking. Harris meent door een systematische terroriseering het Duitsche volk er toe te kunnen brengen, dat het tegen zijn regee- ring opstaat en evenals in 1918 door een opstand in het binnenland de overwinning der legers in een nederlaag verandert. De luitenant-generaal der vliegers Harris schijnt werkelijk zoo naïef te zijn, dat hij aan de uitwerking van zijn dreigementen gelooft. Hij vergeet niet alleen de lessen, die het Duitsche volk uit den eersten wereldoorlog heeft geput, doch ook het feit, dat de geestelijke houding van iederen Duitscher tot dezen oorlog een der meest essentieele factoren is. Zelfs een Dorothy Thompson heeft onlangs op dit belangrijke on derscheid tusschen de Duitsche en Angelsaksi sche oorlogvoering gewezen. Het is inderdaad zoo, dat de Duitscher, evenals zijn bondgenoo- ten, precies weet, waarvoor hij strijdt, terwijl Engelschman en Amerikaan deze kennis ont breekt. Onder die omstandigheden houdt in de groote Duitsche steden, waar thans huizenblok ken en oude cultuurmonumenten door Britsche en Amerikaansche bommen worden vernield, de- bevolking rekening met de noodzakelijkheid van haar offers. Zij weet niet alleen, dat dergelijke bouwwerken na den oorlog opnieuw zullen ont staan, doch ook, dat de boven haar woningen uitgeworpen bommen den te velde staanden bloedverwanten gespaard blijven. De Duitschers zijn in het incasseeren niet minder hard dan de Angelsaksen of de Russen. De dreigementen van den luitenant-generaal der vliegers Harris zijn derhalve een stoeit in het luchtledige. De Engel- schen mogen nog zooveel Duitsche vrouwen en kinderen door bommen vermoorden, kathedralen, ziekenhuizen en arbeiderswoningen in puin leg gen, de beslissing van n oorlog zullen zij geen Denk om het verduisteren. Zon onder: 5 Augustus 6 Augustus 7 Augustus Zon op: 5 6 is SNEEKER NIEUWSBLA V VICTORIE DU1TSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. EXTRA BERICHT VAn"hËÏ DUITSCHE OPPERBEVEL. 167.000 TON SCHEEPSRUIMTE TOT ZINKEN GEBRACHT. Hei opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben de vijandelijke scheepvaart weer zwaar getroffen. Uit krachtig beschermde convooien werden in het centrale deel van de Atlantische Oceaan en voor de Ame rikaansche kust tot zinken gebracht vijf schepen met 41.000 b.r.t, H2 afzonderlijk varende sche pen met 73.000 b.r.t, 5 vrachtzeilschepen en-’n bewakingsschip. Voor de Westkust van Afrika zeven schepen met 53.000 b.r.t. en in het Ooste lijke bekken van de Middellandsche Zee 5 vracht-zeilschepen. Uit konvooien in de Atlan tische Oceaan werden door torpedotreffers zwaar beschadigd een torpedojager en twee schepen met 17.000 b.r.t. en in de wateren van Cyprus een Britsche torpedojager. Het Duitsche duikbootwapen heeft daarmede de torpedeeringen van deze maand verhoogd met opnieuw 167.000 b.r.t. De vijand verloor weer 24 koopvaardijschepen, 10 vrachtzeilsche pen en een bewakingsvaartuig, behalve de als beschadigd vermeld^ schepen en torpedojagers. HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT VAN ZONDAG. DUITSCHERS RUKKEN OP NAAR DE KOEBAN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 2 Aug. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front rukken snelle formaties en infanterie-dtvisies in ononderbroken achtervolging van den vijand op in de richting van de Koeban en breken het hier en daar nog taaie verzet van de vijandelijke achterhoeden. Talrijke ingesloten groepen wer den verniet.^d. Formaties van de luchtmacht steunden de aan vallen van het leger en richtten bovendien on ophoudelijke aanvallen op de achterwaartsche verbindingen der bolsjewisten. In de groote bocht van den Don veroverden Duitsche en Italiaanschê troepen een bolsjewis tisch bruggenhoofd. Sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand mengden zich met succes in deze gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op het scheepvaart en veerbootverkeer werden vijf Wolga-schepen door bomtreffers tot zinken gebracht, vijf andere alsmede een veerboot, werden beschadigd. Van 23 Juli tot 1 Augustus vernietigde een pantsercorps in het gebied ten Noordwesten van Kalatsj 482 meerendeels zware en zeer zware tanks. Ten Noorden van Rzjef vielen de bolsjewisten ook gisteren herhaaldelijk aan. Zij werden in vérbitterde gevechten, deels in een tegenaanval, met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In de Finsche golf beschadigden gevechts vliegtuigen twee bolsjewistische vrachtschepen door borntrefters. In de periode van 21 tot 31 Juli verloor de bolsjewistische luchtmacht 815 vliegtuigen, hier van werden 641 in luchtgevechten, 66 door de luchtdoelartillerie en 11 door formaties van het leger vernietigd, terwijl de rest op den grond werd vernietigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 61 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus het vliegveld Heliopolis bij Cairo aan. Verscheidene hangars werden in brand geworpen en zeven op den grond staande vliegtuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen heeft gisteren in den loop van den middag op groote hoogte storingsvluchten ondernomen boven het West- dïïitsche gebied. Door bomrngn op woonwijken in enkele steden ontstonden verliezen onder de burgerbevolking en'schade aan gebouwen. Twee vliegtuigen werden in luchtgevechten neerge schoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte de luchtmacht in den afgeloopen nacht, zonder eigen verhezen, voor den oorlog belangrijke in stallaties in Norwich met brisant- en brandbom men. In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd ten Noorden van Zeebrugge, bij een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaartuigen en EngeL sche motortorpedobooten, een Engelsche mo tortorpedoboot tot zinken gebracht en een an dere in brand geschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus ontstond voor de Fransche kust een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaartuigen, Engelsche motor torpedobooten en motorkanonneerbooten. Hierbij werden twee Engelsche motortorpedobooten waarschijnlijk vernietigd. Op andere booten wer den treffers waargenomen. De eigen strijdkrach ten bleven onbeschadigd. DE JONGSTE DUITSCHE SUCCESSEN TER ZEE. Met betrekking tot het extra-bericht van Vrij dag omtrent de nieuwe groote successen van de Duitsche duikbooten deelt het opperbevel der Duitsche weermacht nog het volgende mede: Het tot zinken brengen van de schepen ge schiedde in een operatiegebied van meer dan 5200 zeemijlen. Van de Amerikaansche Oostkust over den Atlantischen Octaan tot in het zeege bied van Cyprus vielen de Duitsche duikbooten onophoudelijk den vijand aan en hebben zij de ravitailleeringsScheepvaart nieuwe'zware verlie zen toegebracht. De zware bescherming van zijn bedreigde zeewegen door den Vijand kan niet verhinderen, dat zijn schepen zoowel aan de Amerikaansche als aan de Afrikaansche kust op het uitgestrekte zeegebied van den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee aan de duikbooten van de mogendheden van spil ten offer vallen. Het feit, dat zich onder de tot zinken gebrachte sche pen niet minder dan tien zeilschepen bevinden is kenmerkend voor het toenemende gebrek aan scheepsruimte van den vijand. Daar de zeilsche pen niet, zooals de grootere schepen ver op zee behoeven te gaan, doch in de onmiddellijke na bijheid van de kust hun plaats van bestemming trachten te bereiken, staan zij niet in dezelfde mate bloot aan de aanvallen van de duikbooten als de grootere koopvaardijschepen. T Ti!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1