I i NIEUWSTIJDINGEN. I Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYM^RITSERADEEL IJLST HINDELOOPEN en STAVOREN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1942 2e Jaargang No. 63. Jon Uitgave s firma’s E.J. Drijfhout en Kiezebrink Co. Bureau Grootzand 55. Sneek Tel. 3005 en IJLST ÜUHSClildliü StlcjUl' Vüüi waarin vereenigdt DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang VERGEEFSCHE SOVJET-AANVALLEN OP WORONEZJ. I VERSCHIJNTi DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS Verbod BEKENDMAKING. t foejjen-Zee i I 6.11 6.12 6.14 6.15 verplicht te verduisteren van 10 ii op: 8 9 T 21.19 21.18 21.16 21.14 De Duitsche legertrein trekt door Rostov. Na verbitterden strijd is de stad Rostov stormenderhand door de Duitsche troepen genomen. De eerste colonnes trekken de stad binnen. (V.P.B.-Scherl-P.K. Raible-s.), Denk £on onder 8 Augustus 9 Augustus Augustus A,ugustus REIST NIET OP ZATERDAGMIDDAG. In verband met de overstelpende drukte, die de spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te ver werken krijgt, wordt van bevoegde a zijde op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig mo gelijk gebruik te maken van den Za terdagmiddag om te jeizen, daar de treinen dan overbelast zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen ma- kt;n van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut, Zaterdagsmid dags moeten reizen, wordt aangeraden van de speciale „seizoen-treinen” ge bruik te maken, die, in verband met de vacantiespreiding, reeds van 4 Juli af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zaterdags middags voor 12 uur de plaats van bestemming te bereiken, of te réizen na 19 uur. Zondags worde bij voor keur tusschen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur gereisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rijden er, zooals be kend, Zondags niet. HET DU1 TSCHE WEERMACHT S- BERICHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEty FüHRER, 6 Aug. Het opperbevel van de weerJ macht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus werd het spoorwegknooppunt Tichoretsk genomen en de1 spoorlijn ten N.W. der stad over een breed front bereikt. Beweeglijke formaties der infanterie-di-> visies rukten verder op naar het Zuiden. Forma, ties jachtkruisers steunden in aanvallen op groote hoogte en in scheervluchten de pantser- troepen bij de uitbreiding van het bruggenhoofd over den Koeban. Ten Z. van Worosjilovsk verbraken snelle for maties in snelle opmarsch over den Koeban de groote spoorwegverbinding tusschen Zwarte Zee en Kaspische Zee. Ten Noorden van de Sal vordert de aanvali van Duitsche en Roemeensche troepen goed. Aan' de successen in dit gebied hebben de Roemeen sche formaties een bijzonder aandeel. In de groote bocht van de Don werdentij dens hevige afweergevechten 25 vijandelijke pantserwagens kapot geschoten. Gedurende den nacht zette de luchtmacht haar aanvallen op spoorweginstallaties in het achterwaartsche gebied van den vijand voort. In het gebied van Rzjef duren de zware gevechten voort. Ten Noorden van de stad hebben de Sovjet-troepen tijdens vergeefsche aanvallen 28 pantserwagens verloren. Ook aan den Wolchov stortte een door pantserwagens ondersteunden aanval van den vijand ineen. Aan het Oostelijk front zijn .gisteren 180 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten; 6 eigen toe stellen worden vermist. Na storingsvluchten overdag van afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen boven West-Duitsch ge bied, heeft de Britsche luchtmacht in den af- geloopen nacht militair zonder effect blijvende aanvallen ondernomen op het industrie-gebied van het Rijnland en Westfalen. De schade, die in woonwijken van eenige steden is aangericht, is gering. Vijf der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers ten val gebracht. Aan de Zuid- en Oostkust van Engeland heeft de luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht ten deele in scheervliicht voor den oorlog belangrijke installaties met bommen van zwaar kaliber aangevallen. ’s-GRAVENHAGE, 4 Aug. In het Veror deningenblad is opigenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, waarbij het houden van duiven wordt verboden. Hij, die duiven houdt, moet deze binnen een week slachten^ de pooten, waaraan een ring is bevestigd, bij den burgemeester 'inleveren en zijn slag onverwijld sluiten, waarna, de burgemeester de slagen verzegelt en onderzoekt of de ringen van alle ten gemeentel) uize geregi streerde duiven zijn iugeleverd. De in- en uitvoer van duiven is verboden. Hij, bij wien een duif binnen vliegt ot die op andere wijze een duif daadwerkelijk in zijn bezit krijgt, moet deze met de zich bij de duif bevindende berichtkoikers en mededee- lingen, aan den dichtstbijzijnden burgemees ter afgeven. Pootringen en diergelijken mogen niet worden afgenomen. De burgemeester dient er voor zorg te dragen, dat duiven zonder eigenaars of ver wilderde duiven onverwijld worden gedood. Hij, die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met een bepaling van deze verordening, wordt gestraft met gevangenis straf van ten minste drie maanden, doch ten hoogste van vijf jaar: in bijzonder ernstige gevallen kan tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien ja- ren worden opgelegd. Hij, die kennis krijgt van het ongeoorloofde houden van duiven en zulks niet onverwijld aan den burgemeester aangeeft, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. De bepalingen van deze verordening zijn niet van toepassing ten aanzien van: a. Dui ven, welke door de Duitsche weermacht wor den gebruikt of in beslag zijn genomen; b. Duiven, welke door^ den Rijkscommissaris (commissaris-generaal 'voor Financiën en Eco nomische Zaken) wegens haar bijzondere fok waarde zijn vrijgesteld en met betrekking tot welke de aan de vrijstelling verbonden voor waarden worden nagekomen; e. Duiven, wel ke in dierentuinen worden gehóuden, op een zoodanige wijze, dat zij niet kunnen wegvlie gen; d. Lachduiven, welke in afzonderlijke kooien worden gehouden. Deze verordening treedt in werking op Vrijdag 7 Augustus, o<p welken datum, de ver ordening 140/1941 betreffende het houden van durven buiten werking treedt. ,>ni liet verduisteren. SNEEKER NIEUWSBLA Hoofdred. L. KIEZEBRINK VERSCHIJNT» DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS Kloósteretraat^01—SnéJk Bloemstraat 31 Sneek - Kloosterstraat 17 - Sneek Oosten, om daar meae te helpen aan een betere voedselpositie is daarbij» ten zeerste gebaat. Alleen met inspanning van allé krachten en de zorgvuldigste indeeling der benoodigde rant soenen, is he't mogelijk, 'T J - volking te voeden, het komende jaar 1942’43 gewaarborgd. Dat deze voedselvoorziening gering is en dat zij eens weer beter moet worden, weet ieder van ons. Derhalve stellen Duitsche- en Nederlandsche in stanties pogingen in het werk om de aanvullende hoeveelheden brood en koren uit het Oosten te betrekken. Het gaat ef dus niet om, dat 3 mil- lioen Nederlanders naar het Oosten vertrekken, doch dat wellicht 3000 of 30.000 Nederlandsche pioniers van het beste gehalte ginds het bestuur van landgoederen op zich nemen. De gijzelaars en het tweede front. Tenslotte 'besprak de Hauptdienstleiter de kwestie der gijzelaars, in verband met de inva- siegeruchten en het z.g. tweede front. Elkeen, die het waagt Duitschen militairen of civielen dienstinstanties moeilijkheden te berok kenen, wordt met de gestrengheid van de wet gestraft. Niemand kan ontzien worden. Meer dan 1000 Nederlanders zijn gegijzeld en moeten met hun leven instaan voor de daden, die hun volksgenooten in onbezonnenheid plegen. Elkeen moet zich van dezen maatregel goed bewust zijn en er niet op rekenen, dat Duitsche militaire instanties daarvoor zouden terugschrikken. Zrj het ook de geringste sabotage, terstond zal mei de hardste maatregelen geantwoord worden. Laat het tweede front over aan de Duitsche sol daten en de civiele besturen, dan sal niemand iets gebeuren. Elkeen zal ook daardoor zichzelf en zijn volk van dienst zijn. Wat er ook mag komen, deze woorden blijven geldig: „Geen vierkante meter grond Zullen wij prijsgeven.” Duitsche soldaten hebben deze grond van Engelsche en Fransche troepen ge zuiverd en zullen het ook verder weten klaar te spelen. JAPANNERS BEZETTEN EILANDEN. GROEPEN IN ALFOEREN-ZEE. "TOKIO, 6 Augustus. (Domei). Het keizerlijk hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat Ja- pansche vlooteenheden op 30 Juli j.l. strategische punten bezet hebben op de *Kei-eilanden, de VERDEDIGING VAN EUROPA’S WESTKUST. Eenige dagen geleden, zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn, hebben Speer, de Rijksminister voor wapening en munitie, en de generaal der Waf- fen-S.S., Dietricl^ commandant van de Leib- standarte Adolf Hitler, vergezeld van den ma- rinebevelhebber, eenige der krachtigste verster- kingswerken bezocht, die tot verdedigirig.van de kust van het Europeesche vasteland zijn aange legd. Beveiligd door onvernielbaar schijnende ring- kazematten met meterdikke wanden van gewa pend beton, omgeven door een kring van batte rijen tot beschieting van kleine doglen op zee en vijandelijke vliegtuigen, staan de stukken van de batterijen vér dragend geschut. Voor en ach ter deze reusachtige stukken geschut staat bat terij naast batterij. Uit de lucht, van land noch zee uit, is niets opvallends te zien. Er is echter geen doode hoek, de draagwijdte der stukken van de eene bat terij doorsnijdt die van de volgende. De aan valler kan landen, waar hij wil, hij wordt irrelk geval gepakt, allereerst door de mijnversper ringen op zee, door de zoeklichten en het vuur der zwaarste, zware, middelzware en lichtere marine-artillerie. Zou het afzonderlijken aanval lers toch nog gelukken er door te komen, dan wachten nieuwe wapens en afweermaatregelen op hen: landmijnen, zwaar gebetonneerde ma- chinegeweernesten, prikkeldraadversperringen en vervolgens handgranaten, vlammenwerpers en handvuurwapens. Vóór het geval de aanvaller er de voorkeur aan mocht geven troepen uit de lucht te landen, zijn de versterkingswerken in staat naar voten, naar achteren, naar links en naar rechts gelijktijdig aanvallen van allerlei aard af te slaan.Onmiddellijk achter de versterkings werken van de marine beginnen de diepe verde digingslinies van leger en luchtmacht. Naar het DNB van militaire zijde verneemt, heeft een aantal buitenlandscfie journalisten op uitnoodiging van het opperbevel der weermacht de. versterkingswerken en verdedigingsinstalla- ties aan de kust van het Kanaal bezichtigd. De talrijke batterijen vérdragend geschut in onder komens van verdiepingen hoog, de technisch op de meest volmaakte wijze uitgeruste steunpun ten en de ontelbare bases van zeer sterke for maties jacht- en gevechtsvliegtuigen met hun be tonnen startbanen en omvangrijke beveiligings- insts»llatiesrtegen vijandelijke valschermtroepen, maakten een sterken indruk. Oefeningen van Duitsche legerformaties tezamen met eenheden van marine en luchtmacht versterkten dit beeld van de Europeesche gereedheid tot afweer. De oefeningen bewezen, dat de zonder voorbeeld in de geschiedenis zijnde Europeesche kustwal voortdurend'en sterk tot afweer gereed is. Uit de berichten van journalisten van neutrale lan den zal de wereld vernemen, in welke mate Europa voorbereid is op een invasie en welk ri sico alleen de poging zou beteekenen op dez,en niet te overwinnen muur van versterkingen los te stormen. Van militaire zijde wordt aan het D.N.B. me degedeeld: Sinds vier weken is Woronezj stevig in Duit sche handen. Alle pogingen der bolsjewieken, deze belangrijke stad door massale aanvallen van talrijke divisies en pantserbrigades te heroveren, werden door den Duitschen afweer verijdeld. Ruim 800 pantserwagens verloren de bolsjewieken bij de Duitsche afweergevechten alleen in dezen gevechtssector. Duizenden en nog eens duizenden bolsjewieken bleven voor de Duitsche stellingen dood liggen. Een Duitsche divisie, overwegend bestaande uit Opper-Silezi- sche infanteristen, heeft aan Jiet bruggenhoofd van JVoronezj dagenlang stand gehouden tegc de aanvallen van zes vijandelijke divisies en drie pantserbrigades. Tot 36 maal per dag herhaal den de bolsjewieken hun aanvallen, die alle mis lukten door het geconcentreerde afweervuur der Duitsche wapens. Ook het optreden van sterue artillerie en luchtstrijdkrachten vermocht den bolsjewieken geen succes te bezorgen. Verder zij ru.de Duitsche troepen in het gebied van de rivier de Koeban bezig de terugtrekken de bolsjewieken te achtervolgen. Terwijl hier en ten Zuiden van den benedenloop van de Don de Duitsche aanval over een breed front aan ter rein wint, ondernemen de bolsjewieken vergeef sche ontlastingsaanvallen in den Noordelijken sector. Aanvallen van de luchtmacht brachten een merkbare verlichting voor de Duitsche troe pen, die in een door voortdurenden regen zeer modderig geworden terrein moesten vechten. Duitsche jagers schoten 45 vijandelijke vliegtui gen omlaag. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front herhaalde de vijand zijn volkomen ver geefsche aanvallen op een bruggenhoofd aan ae Wolchow gelijktijdig van het Zuiden, Zuid-Oos- teri en Noorden. Aan het omsingelingsfront van Leningrad werd een plaatselijke Duitsche aanval met suc ces ondernomen. Ook in dit gebied bemoeilijk ten de aanhoudende regenbuien het optrekken der Duitsche troepen. In luchtgevechten scho ten Duitsche jagers boven den Noordelijken sec tor van het Oostelijke front 39 bolsjewistische, vliegtuigen neer-, GANDHI’S STANDPUNT INZAKE 1ND1E. Een vrij Indië zal met Japan onderhandelen. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Britsche berichtendienst publiceert den tekst van het besluit, dat Gandhi aaa de werk- commissie van het Voor-Indische Congres heeft voorgelegd. Gandhi zegt daarin, dat de voorstel len van het Britsche oorlogskabinet, die door Sir Stafford Cripps uiteengezet zijn, het Britsche imperialisme als nooit te voren in al zijn naakt heid onthuld hebben. De commissie is van n;ee- ning, dat Engeland niet in staat is Indië te ver dedigen en dat er een eeuwige strijd tusschen de belangen van Indië en die van Engeland be staat. Omdat Engeland jegens Indië nog steeds een politiek van wantrouwen voert, is er geen reden, waarom de verdediging van Indië niet zou worden toevertrouwd aan de gekozen vertegen woordigers van Indië. Dé deelneming van Indië aan den oorlog, al- AugUStUS Augustus - 10 Augustus 11- Augustus Men is zonsondergang tot zonsopgang. dus Gandhi, heeft niet den steun van de Indische bevolking, maar is een zuiver Britsche daad. Als Indië vrij wordt, zal het waarschijnlijk zijn eer ste stap zijn met Japan te onderhandelen. De .commissie is daarom van meening, dat de En- gelschen zich uit Indië moeten terugtrekken. De problemen van minderheden in Indië zijn een werk van de Britsche regêering en zij zouden mèt de Engelschen verdwijnen. Op grond van dit alles verzoekt de commissie Engeland in het belang van zijn eigen veilig heid, de veiligheid van Indië en de zaak van den wereldvrede, Indië vrij te laten, zelfs als Engeland geen afstand doet van al zijn Aziati sche en Afrikaansche bezittingen. De commissie wenscht het Japansche volk en de Japansche regeering de verzekering te ge ven, dat Indië geen vijandschap tegen Japan of tegen een anderen staat koestert. Naar Reuter uit Bombay meldt, zou Gandhl zich bereid hebben verklaard deel te nemen aan een door den liberalen leider Saproe voorgestel de Round Table-conferentie. De geheele Italiaansche pers, aldus SPT uit Rome, wijdt uitvoerige beschouwingen aan een „geheim verdrag” dat tusschen Groot-Brittannië en de Sovjetunie zou zijn gesloten en waaroij de Noordelijke en Noord-W estelijke provincies van Britsch-lndië onder militair toezicht van de Sovjetunie zouden worden geplaatst. De Popolo di Roma schrijft hierover o.a.: Het gaat hier, geenszins om een geschenk aan de Sovjetunie. De Britsche politici beoogen slechts het Indische land te verdeelen nu de Britsche heerschappij te sterk wordt bedreigd. Door een verdeeling van Indië in een Britsche en een Sovjet-invloedssfeer, aldus dit Italiaansche blad, kan de Indische be volking niet‘tot een groote, over het geheele land verspreide actie komen. Het blad verwijst ver volgens naar Iran, waar men op dezelfde wijze te werk zou zijn gegaan. Te Londen maakt men zich, naar S.P.T. meldt, ietwat ongerust over de resultaten van de eerste vergadering van de Indische Congrescommis sie, die Vrijdag onder leiding van Gandhi zal bijeenkomen. Men is over het algemeen van meening, dar de betrekkingen tusschen Indië en het moeder land in een kritiek stadium zullen geraken, in dien het niet mocht gelukken Gandhi uit te scha kelen. De kranten schrijven, dat Engeland de be wegingen van dezen „allergevaarlijksten en ge- raffineerden politicus, die werkt onder het mom van een gelouterd idealist te zijn”, niet uit het oog moet verliezen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het 800e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front hebben Italiaansche en Duitsche formaties vliegtuigen herhaalde aan vallen ondernomen op vijandelijke troepen en stellingen en in. luchtgevechten 6 Britsche toe stellen neergeschoten. Vijandelijke luchtaanvallen op Tobroek en Mersa Matroe veroorzaakten eenige schade. Een Britsche machine werd vernietigd. Tijdens de operaties op Malta schoot een for matie Italiaansche jagers, die de bommenwerpers vergezelde, 2 Spitfires omlaag. Een ander Britsch vliegtuig onderging hetzelfde lot tijdens luchtgevechten met Duitsche jagers. Engelsche vliegtuigen poogden in het Centrale bekken van de Middellandsche Zee een van onze convooien aan te vallen. Een vijandelijk toestel werd getroffen door het afweergeschut van cle begeleidende vaartuigen en stortte in zee. Het convooi leed geen schade. Een van onze toestellen is van zijn opd>. uit het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee niet teruggekeerd. Het bureau van den weermachtsbe- velhebber in Nederland deelt mede: De vele woorden, die op het oogën- blik vooral in de vijandëlijke propa ganda worden gewijd aan de oprich ting van een „tweede front” aan de Europeesche Westkust en vermoedelijk pok wel in Nederland, en de hiermede door den vijand uitgesproken hoop, in dat geval op steun van de bevolking te kunnen rekenen, geven aanleiding, om de Nederlandsche bevolking op de meest dringende wijze te waarschu wen. Iedereen moet er zich van be lust zijn, dat hij met zijn leven speelt, wanneer hij in geval van een vijande lijke landingspoging de geringste po ging zou wagen, den vijand te helpen Of hem ook slechts indirect te begun stigen. In aller herinnering zullen nog wel leven de gebeurtenissen die heb ben plaats gehad na het neerkomen van Engelsche vliegers, die door de bevolking van geld en kleeding zijn voorzien, en verborgen gehouden wer dén, en welke gebeurtenissen ten slotte tot doodvonnissen tegen de betrokke nen geleid hebben. Wanneer ooit een Engelschman of een zijner bondgenooten Nederlandsch grondgebied betreedt, hetzij aan de kust of in het achterland, dan geldt er voor de bevolking slechts één gebod: iedereen blijve thuis en zoeke bij luchtgevaar, zoo mogelijk in schuilkel ders zelf, bescherming tegen de ge vechtshandelingen. Wie de straat op gaat, stelt zich bloot aan het gevaar te worden doodgeschoten. Wie den vijand begunstigt, moet eveneens de gevolgen daarvan dragen. De ervaring leert, dat een dergelijke waarschuwing nooit vroeg genoeg kan worden verstrekt. Mocht het op Neder landsch grondgebied tot gevechtshan delingen komen, dan zal de bevolking door-aanplakbiljetten, de radio of op andere passende wijze nog nadere nauwkeurige voorschriften verkrijgen hoe zij zich zal hebben te gedragen. BELANGRIJKE VERKLARINGEN VAN HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van ae Ortsgruppe Waubach in het Arbeitsbereich Her N.S.D.A.P. heeft Zondag de leider van het Arbeitsbereich, commissaris-generaal -Schmidt ’n toespraak gehouden, waarin deze opheldering Verstrekte over verschillende kwesties, welke op het oogenblik in Nederland bijzonder actueel zijn. De Jodenkwestie. Aan de hand van overtuigende voorbeelden toonde commissaris-generaal Schmidt aan hoe het Jodendom vooral in Frankrijk, doch ook in Engeland en Amerika tot den oorlog tegen ÏJuitschland heeft opgehitst en de volkeren stel selmatig den oorlog ingedreven heeft, zooals het bok in hoofdzaak schuldig is aan de moord op .60.000 Volksduitschers in Polen. Wie zal het ons als Duitschers derhaive euvel duiden, zoo vervolgde commissaris-generaal Schmidt, wanneer wij in den verbitterden, be slissenden strijd, d.e het lot van de volgende eeuwen zal bepalen, dezen gevaarlijken tegen stander uitschakelen? Of het een Duitschen, pranschen, Belgischen, Zwitserschen of Neder- Jandschen Jood betreft, steeds is hij de verte genwoordiger van zijn ras. Om die reden moet deze ergste en meest gehate vijand ook hier uit het Westen verdwijnen. Wij hebben ook arbeidskrachten noodig en hebben die Joden daarom in arbeidskampen on dergebracht, ten deele hier in Nederland. Het grootste deel echter moet in het Oosten werken en daarmede weer goed maken wat het met «ijn ophitsing ten aanzien van den oorlog heeft misdreven. Wij zijn geen barbaren, wij willen jpok-den Joden toestaan dat hun gezinnen mee reizen. Zij moeten echter ginds in het verwoeste Oosten in de ledige steden een begin maken Riet het opruimingswerk. Hun lot zal hard zijn, maar laten wij ook niet vergeten, dat zij eens ?rm en haveloos onze landen zijn binnengeko- hien. Nu hebben zich in deze kwestie vertegen woordigers van de kerken gericht tot den Rijks- Éommisaris en tot den generaal der vliegers ^Christiansen en zijn voor hun Joodsche geloofs- genooten opgekomen. Ik heb met een vertegen woordiger der kerken gesproken en hem uiteen gezet, dat in onze principieele houding niets ge wijzigd kan worden, doch dat er in de uitvoering der maatregelen een onderscheid kan worden foegestaan, wanneer het kleine groepen betreft. De rij wiel vordering. Wanneer ik thans overga tot een andere kwes tie, n.l. de vordering der rijwielen, dan wil ik terstond beginnen met er op te wijzen, dat de jijwielvordering niet geschiedde om de Neder- fandsche volksgenooten te verbitteren, doch als .noodzakelijke maatregel voor de Duitsche weer macht moest worden uitgevoerd. Wanneer de rijwielen van de arbeiders en boeren werden meegenomen, dan was zulks in begjnsel niet de wil van den Rijkscommissaris en lyan den weermachtsbevelhebber, want beiden hadden opdracht gegeven, dat deze groepen hun rijwiel moesten behouden. Daar de tijd echter Ürong, moest er gehandeld worden. Had er een betere geest van vrijwilligheid onder de bezit tende klasse der Nederlanders geheerscht, dan Jiadden dezen terstond in de bres kunnen sprin gen. Anders praten zij altijd over de eenheid van ale Nederlanders. Wanneer het er echter om gaat, dat de bezittende zijn rijwiel moet afstaan, ,öm het aan den arbeider weer terug te geven, $an kan men met 60 politiebeambten een ge-, heelen dag door de villawijken loopen, waarna iian aan 't einde van dien dag in totaal 42 rij wielen verkregen zijn. Wat zou het niet mooi zijn, wanneer thans al degenen, die hun rij wielen'uitsluitend gebruiken i>m er pleziertochtjes op te maken, hun fietsen ‘ter beschikking zouden stellen van de Neder landsche burgemeesters..Ik bedoel, dat het ge- inakkelijk moest zijn om van 4 millioen rijwielen ifer 100.000 af te staan. Wanneer deze kringen éindelijk eens de teekenen des tijds begrepen hadden, zouden zij hun rijwiel afstaan en het geven aan hem, die het voor zijn werk noodig heeft. Het valt niet te ontkennen, dat deze maatre gel hard is geweest. De Rijkscommissaris heeft Échter reeds laten mededeelen, dat hij aan allen een schadeloosstelling van 50 gulden voor hun rijwiel zal laten uitkeeren en zorg zal dragei>dat £ij zoo spoedig mogelijk een gebruikt of nieuw rijwiel terugkrijgen, voor zoover zij een fiets Voor hun werk noodig hebben. De zwarte handel. Een andere kwestie is die van den sluikhandel gn van de woekerprijzen. Vorige week Vrijdag zijn vier saboteurs doodgeschoten. Anderen worden nog berecht en wachten hun rechtvaar- Öige bestraffing af. 1200 zijn er reeds in een Jramp ondergebracht en leeren daar, wat orde ning beteekent. Hun zal worden bijgebracht, wat het zeggen wil in het zweet zijns aanschijns zijn brood te verdienen. I Onze voedselpositie. Door een fout bij de pers is onlangs in Ne derlandsche en Duitsche bladen gemeld, dat er 8 millioen Nederlanders naar het Oosten zouden fcioeten verhuizen. Dit bericht is door de Engel- Iche radio geweldig opgeblazen, maar het feit Was, dat 300 boeren .vertrokken ziin naar het tot houden van duiven. Dieren moeten binnen een wéék worden geslacht. kzUölCH, Mill uuus nic-viv. tv hvijjvu uuu vvu mviviv bewerking der gronden. Ook de Nederlandsche Alleen met inspanning van allé krachten en ogelijk, de Nederlandsche be- i. De oogst staat er goed voor en daarmede is ook de voedselvoorziening voor 1 deze voedselvoorziening gering is en dat zij eens

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1