T I I Bekendmaking NIEUWSTIJDINGEN, 1 Duitschland strijdt voor Europa. Olficieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK W YMBRITSER A DE EL IJLST 2e Jaargang USTUS 1942 DINSDAG 11 No. 64. Uitgave firma’s E. J. Drijfhout en Kiezebrink Co. Bureau Grootzand 55, Sneek TeL 3005 HINDELOOPEN en STAVOREN waann vereenigds DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang I 4 van ce- V VICTORIE DUITSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. in der ZEESLAG BIJ SALOMON-EILANDEN. 12 Britsch-Amerikaansche oorlogsbodems' tot zinken gebracht. HET 1TALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. Het 804e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Zwakke activiteit van land- en luchtstrijd krachten aan het Egyptische front. Britsche vliegtuigen lieten bommen vallen -op eenige centra van achterwaartsche verbindingen, waar bij 5 burgers van Lybië werden gedood. De schade was gering. De luchtmacht van de As ondernam overdag en ’s nachts aanvallen od vliegvelden oo Malta. Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, Kloosterstraat 17 Sneek EXTRA-DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHTEN. WEER 103.000 B.R.T. VERNIELD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FïiHRER, 8 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Onze duikbooten hebben in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in felle aan vallen zeven schepen, die deel uitmaakten van convooien op de vaart AmerikaEngeland, met een gezamenlijken inhoud van 49.000 b.r.t, als mede een bewakingsvaartuig tot zinken ge bracht. In het centrale deel van den Atlantischen Oceaan, in Amerikaansche wateren en voor de convooihavens der West-Afrikaansche kust, vie len aan haar torpedo’s nog acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 54.181 b.r.t. ten offer, alsmede een Amerikaansche torpedojager. Onder de tot zinken, gebrachte schepen be vonden zich een groot munitieschip, alsmede een met pantserwagens en vliegtuigen geladen schip, dat naar Alexandrië onderweg was. Met de vernietiging van deze 15 schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 103.000 b.r.t. is aan de Engelsch-Amerikaansche ravi- tailleeringsscheepvaart door onze duikbooten weer een zwaar verlies toegebracht. KRASNODAR GENOMEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 9 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Duitsche infanteriedivisies, op voortreffelijke wijze gesteund door afdeelingen der luchtmacht, hebben na buitengewone marschprestaties en in zware gevechten bij tropische hitte, sterke stel- iingeiMen Noorden van den Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke wapenindustrie be langrijke hoofdstad van het Koebangebied, Krasnodar, genomen. MAIKOP BEZET. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht maakt bekend: De stad ^laikop, centrum van het belangrijke oliegebied aan den Noordrand van den Kau- kasus, is vandaag om 18.20 uur door snelle formaties stormenderhand ingenomen. trokken is, werken, dat mag toch geen bezwaar zijn, gezien de dingen waarom het gaat, waar over de vorige spreker reeds gesproken heeft. Wij zullen trouwens straks als het weer vrede is'werk moeten zoeken in andere landen, daar het dan in Duitschland niet meer noodig zijn. Spr. denkt daarbij aan Noord-Franrijk, waar vooral voor de landbouwende bevolking een taak is weggelegd. Als we onze koloniën voor goed verloren hebben spr. ziet dat som ber in dan kunnen onze zonen daar geen toekomst meer vinden en zal het Nedërlandsche volk een groot deel van zijn overtollige arbeids krachten daar moeten inzetten, waar het ook vroeger heeft gepionierd, n.l. in de landen in het Dosten. Wij zullen de jeugd er op moeten instel len, dat ze haar bestaan elders moet vinden, en op deze wijze zal gaandeweg het Nederlandsche volk zich vrijwillig inzetten in dit pionierswerk. Mocht echter onverhoopt het Nederlandsche volk verdeeld blijven, zooals het’thans is, dan zullen wij, die met de taak van de ordening van het economische leven belast zijn, toch voortgaan op deze weg en een deel van het Nederlanasche volk moeten verplichten tot d.t werk. Men ver- gete niet, dat ’t vorig jaar alleen aan wachtgeld 25 millioen is uitbetaald, als men er aan denkt, wat-dit voor het volksinkomen van een arm en klein volk als we nu geworden zijn, beteekent, zal men billijken, dat er maatregelen genomen worden om ineenstorting en verschrompeling van ons volk ‘tot een staat van de 5e of 6e rang te voorkomen. Als er dan thans gewerkt moet worden in een land, dat toevallig ook onze be zetter is, mag niet vergeten woroen, dat het ook het land is, waar arbeid en arbeider geëqpd worden, als nergens elders, en dat er goede be staansmogelijkheden zijn. Als spr. nagaat, dat alleen al zij, die uit Groningen over de grens werken, sedert Mei 1940 3 a 4 millioen gulden naar huis zonden, zit daar een groote steun in voor ons volk. ij gaan dan ook voort op deze weg en waken daaroij voor de arbeidersbelan gen en voor die der gezinnen, die achter bleven. De arbeider wordt daar over de grens ook niet losgelaten; hij heeft steeds contact met Neder- 'lanasche- en zusteroiganisat.es en kan alle be zwaren ter plaatse voorleggen. De mogelijkhe den voor onze arbeidersbevolking zijn daar schier onbegrensd. Vrijwel ieder die hjer geen werk heeft, kan het daar vinden, en wel gewaardeerde en goed betaalde arbeid. De verzorging is er ook goed en wat voor spr. zeer zwaar weegt, is, dat de jonge arbeiders in Duitschland allerlei opleidingsmogelijkheden hebben, waarvoor wij hier in tijden, dat wij het goed konden betalen, niet hebben gezorgd. TOKIO, 9 Aug. (D.N.B.) Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier deelt mede: Japansche marinestrijdkrachten ondernemen sedert 7 Aug. hevige aanvallen op Britsch-Amerikaansche ge combineerde vlooteenheden, die in de wateren van de Salomon-eilanden zijn verschenen, en brengen den- vijandelijken oorlogsschepen, be nevens den transportschepen vernietigende sla gen toe. De strijd duurt nog voort. Tot dusver zijn de resultaten: tot zinken ge bracht een slagschip van onbekend type, twee zware kruisers van het type „Astoria”, bene vens twee zware kruisers van het type „Austra lia”, meer dan drie kruisers van onbekend type, meer dan vier torpedobootjagers en meer dan tien transportschepen. Zwaar beschadigd werden drie kruisers van ’t type „Minneapolis”, meer dan twee torpedobootjagers en meer dan één transportschip. Bij luchtgevechten zijn ruim 41 vijandelijke machines neergeschoten. De Japansche verliezen bedragen zeven machine», die door rechtstreeksch optreden tegen het doel verloren gingen. Bovendien zijn twee kruisers licht beschadigd. Zij blijven echter bekwaam tot het uitvoeren van operaties. Deze zeeslag zal, naar het hoofdkwartier hier aan toevoegt, in het vervolg den naam dragen: „Zeeslag bij de Salomon-eilanden”. CHURCHILL NAAR DE SOVJET UNIE. STOCKHOLM, 8 Aug. (D.N.B.) Aftonbla det verneemt, via Bern, dat Churchill plotseling naar de Sovjet-Unie vertrokken is. Volgens diplomatieke kringen te Bern acht men te Londen de positie der Sovjet-Unie zoo kritiek, dat alleen Churchill haar door persoon lijk ingrijpen in het Oosten kan redden. Een z andere reden voor de reis zou zijn, dat Chur chill Stalin onder vier oogen wil vertellen, wat men te Londen over de oprichting van een tweede front denkt. De derde en wellicht voornaamste reden zou zijn, dat Churchill zich er een heldere voorstel ling van wil maken, hoe en waar krachten en personen te vinden zijn, die bereid en in staat zijn, Rusland als bondgenoot voor Engeland te behouden, indien het bolsjewistische regiem als gevolg van zijn militaire nederlagen in een crisis zou geraken. Het is nl. bekend, zoo wordt ver der gezegd, dat men in bepaalde Londensche kringen sinds lang in contact probeert te gera ken met Sovjet-generaals, die bereid zouden zijn den oorlog aan Engelands zijde voort te zetten voor het geval Stalin en zijn bewind zouden oo- houden te fungeeren. •100.000 Nederlandsche arbeiders, w waarbij nog 20.000 z.g. grensgangers kwamen? Nooit heeft spr. vroeger een verwijt gehoord, dat er zooveel arbeiders in Duitschland gingen werken, maar nu gaat dat vergezeld van allerlei kwade ge dachten. Duitschland zou ons verplicht hebben zooveel arbeiders te leveren! Spr. kan geen cij fers noemen, maar wil wel zeggen, dat het aan tal Nederlandsche arbeiders, dat nu in Duitsch- land werkt, niet zoo heel veel grooter is dan dat vóór 1914, en dat de menschen ook nu geheel uit vrijen wil gaan. Men vreesde, dat wij c verordening, die ons de bevoegdheid gaf de ar beidsplicht op te leggen, zoo zouden toepassen, dat er geen arbeider in Nederland over was. Om aan die fabel de basis te ontnemen, wil spr. wel zeggen, dat het hier in Gioningen zoo is gegaan, dat over de geheele linie slechts aan 3 menschen de verplichting is opgelegd en dat aUeen, omdat het jongelui waren, die zelf wel wilden, maar geen toestemming van vader en moeder konden krijgen. Het is altijd nog zöo bij de Nederland sche arbeiders, dat als men een kwestie opt. en eerlijk met hen bespreekt, alle vooroordeele^ er in gebracht door menschen die er belang bij hebben de zaak te vertroebelen, wegvallen. Ook de arbeider voelt, dat de politieke en economi sche figuur vroeger een geheel andere was, dap die zal zijn in de jaren, welke komen. Vroeger werden de werkloozen ondersteund op zooda nige wijze, dat ze net het hoofd boven water konden houden .Bij een enquête destijds in Am sterdam gehouden, bleek, dat 58 procent der ar beiders geen mogelijkheid meer zag, in het pro ductieproces ingeschakeld te worden. Dat was toch ten hemel schreiend. Niet het ergste was, dat de steun ons volk 150 millioen gulden per jaar kostte, maar wél, dat een groot deel der arbeiders afdaaide naar een niveau, vanwaar later inschakeling in het productieproces niet meer mogelijk zou zijn. En het grootste gevaar was de werklooze jeugd, die de kans niet kreeg een vak te leeren. Reeds m 1931 zeide spr. op een congres tot den minister van sociale zaken, dat wij op deze wijze finaal naar ae maan gin gen, en dat de gevolgen zich op den duur aan het geheele Nederlandsche volk .zouden wreken. Met enkele collega’s heeft spr. in 1931 en ’33 den weg aangegeven, hoe het in Nederland dan wel moest zijn, maar men wees de plannen at op het simpel motief, dat daarvoor geen geld was, en dat in een tijd, toen men nog kon spre ken van het steinreiche Holland. Spr. maak vroegere regeeringen er een verwijt van, dat ze om der wille van 200 millioen gulden, welke het plan Westhoff misschien gekost zou hébben, ge weigerd .hebben een volk te redden, een kleine groep egoisten, die opkwam voor haar eigen belangen, vond te Den Haag gehoor: het plan werd afgewezen. Nu moeten wij de huidige toestand eerlijk on der het oog durven zien, los van alle invloeden van buiten. Dat het Nederlandsche geldbezit verloren is, daaraan hecht spr. niet zooveel be- teekenis, arbeid is het voornaamste; erger is, dat onze koloniën, die we altijd als de melkkoe beschouwden en toch vergaten veilig te stellen, ook verloren zijn, ten gevolge van een geheel verkeerd inzicht, zoowel hier als in Ned. Indie. Nu zijn we inderdaad een doodarm volk, dat, als het zich niet bewust wordt van de arbeids kracht, welke het bezit, zal moeten sterven. Spr. is er echter van overtuigd, dat het niet zóóver zal komen, -dat het' Nederlandsche volk zich staande zal houden in de komende Europeesche volkengemeenschap. Onze geschiedenis bewijst onze levenskracht. Als we in ons voelen de drang, ons volk te behouden, eendrachtig sa- menwerken en den tijd die komt verstaan, dan maakt spr, zich over dit volk nog geen zorg. Werken is geen schande; als wij onze arbeiders dat voor houden en in dat begrip opvoeden, hun duidelijk maken, dat het hun taak is, dit volk te redden, dan acht spr. het Nederlandsche volk nog tot groote dingen in staat. Al moet dan een gedeelte der arbeiders aan gene zijde van een grens. die toch ook maar door menschen Ten vervolge op zijn bekendmaking van 13 Juli 1942 tot de geheele Neder landsche bevolking, die in alle Neder landsche bladen is verschenen, wordt op bevel van den Weermachtsbevel- hebber in Nederland, den Generaal der Vliegers Fr. Christiansen, het volgen de officieel medegedeeld: Op 7 Augustus hebben onverant woordelijke elementen te Rotterdam een aanslag gepleegd op een spoor trein der Duitsche Weermacht. Een Nederlandsche spoorwegbeambte is bij de vervulling van zijn plicht het slachtoffer van dezen aanslag gewor den. NEDERLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN IN DUITSCHLAND. In „Huize Maas” te Groningen werd dezer da gen in een persconferentie de kwestie van den arbeid van Nederlandsche arbeidskrachten in Duitschland behandeld. Evolutie van het begrip Arbeid. S.S. Hauptsturmführer SCHEVE behandelde als eerste spreker de evolutie van het begrip „arbeid” sedert 1933. Vroeger was er niet veel schoons aan dat begrip verbonden, van arbeid werd men vuil en moe, het was dus iets voor flën minderen man, in de oudheid werkten slechts de slaaf en de vrouw, de vrije man, adel, poorter, geestelijke vonden den handenarbeid jets minderwaardigs. Men had den arbeider noo dig, vooral toen de industrialiseering kwam, maar zijn werk bleef veracht, hij ontving -maar „loon”, de ambtenaar daarentegen „salaris”. Het waren dergelijke opvattingen die er gaan deweg den arbeidef toe brachten de bezittende klassen ais zijn ‘vijanden te zien, hij voelde, zich „dernier état”, proletariër. Van die gevoelens maakte het jodendom gebruik voor zijn eigen doeleinden, de jood Karl Marx hief de leus „pro- ietariërs aller landen, vereenigt U” aan, niet om de ethiek van den arbeid te verhoogen, maai alleen met loonpolitieke bedoelingen. Soc. dem., communistische partijen ontstonden, om den ar beider onder het juk weg te leiden; men wilde socialisatie, afschaffing van het militairisme, in ternationalisme, er behoefden immers geen gren-' zen meer te zijn en men kon de goederen daar koopen, waar ze het goedkoopst waren. Zoo werd de filosofie in de loonpolitiek gebracht. .Toen kwam de eerste wereldoorlog en leerde <Je arbeider zijn waarde kennen, hij en niet de jood Stond 'in de loopgraaf; ook leerde de arbeider daar de kameraadschap, in de loopgraaf ontstond de gedachte der gemeenschap, uit het „ik” werd het „wij”, de arbeider begreep nu ook' de betee. kenis van aaneensluiting in politieken zin. De IVrede van Versailles kwam en bracht over Duitschland de honger en inflatie, de laatste vooral van de moraal en cultuur. Plots treedt dan in de chaos een eenvoudig soldaat naar Voren, die het Duitsche volk voorhoudt: „de arbeid is het edelste aller dingen”. Hij leert dat Volk ook dat wat de socialisten en communisten hebben gepredikt, nl. dat kapitaal arbeid schept, onjuist is; integendeel, arbeid schept kapitaal, de arbeid is primair, In andere 'landen ontston den nu dergelijke bewegingen. In Italië verkon digde Mussolini: „gij moet arbeiden”. Welk een revolutie! Eerst zelfs geen recht op arbeid, nu plicht tot arbeid! De beweging groeit overal, de gedachtengang groeit eveneens. In Duitsch- land, dat 6!/2 millioen werkloozen telde, toen Hitlër in 1933 aan het bewind kwam, ontstaat in enkele jaren al gebrek aan arbeiders. De mi litaire dienstplicht wordt ingevoerd, want als Duitschland geleidelijk weer gezond wordt, spannen in het buitenland joden, plutocraten, so cialisten en communisten samen tegen het Duitschland van Adolf Hitler.-Hermann Göring zorgt, dat er fabrieken komen voor synthetische rubber en olie, en dat alle beschikbare land voor de voedselvoorziening wordt gebruikt. Daarvoor moeten de handen aan de ploeg geslagen, g. Rijksarbeidsdienst, de arbeidsplicht wordt inge voerd. Er werd ook een Westwall gebouwd, ook daarvoor was een enorm aantal arbeidskrachten noodig. Daarom werd algemeene dienstplicht in gevoerd, iedere man en vrouw werd verplicht tegen een gering loon zekeren tijd voor de vei ligheid van den staat te werken. Grondslag voor deze arbeidsplicht is de gedachte, dat het alge meen belang gaat vóór het individueel belang. Zoo is dan het begrip arbeid ontwikkeld van het meest verachte tot het edelste begrip dat be staat. 'l'oen kwam de nieuwe oorlog'niet zijn snelle overwinningen, de mogelijkheid, dat Europa zichzelf buiten Engeland zou kunnen redden lag reeds in het verschiet, toen Brittannië zijn laat ste troef uitspeelde: Rusland! Toen moest Duitschland met dat Russische gevaar afrekenen. Wij moesten achter het militaire front het front van den arbeid opnieuw versterken, het front, dat even belangrijk in den modernen oorlog is als het militaire. Eerst werden krijgsgevangenen tewerk gesteld, toen werd ook een beroep ge daan op de bezette gebieden, ook hun belangen waren met deze strijd tegen het bolsjewisme gemoeid, men denke maar eens aan wat dat in Spanje en de Baltische staten had gedaan! Daarom mochten wij aan de arbeidersbevolking der bezette gebieden appelleeren. In de practijk is dat hier zoo uitgevoerd, dat bij het Rijkscom- missariaat een afdeeling Soziale Verwaltung is gesticht met 5 bijkantoren, nl. in Rotterdam, Am sterdam, ’s Hertogenbosch, Arnhem en Gronin gen. Ieder dezer bijkantoren heeft zijn district en ze werken‘samen met de gewestelijke ar- beidsbureaux in die districten. Zij trachten ar beiders te winnen voor de gedachte in Duitsch- land te gaan werken, zonder dat Nederlandsche bedrijfsbelangen geschaad worden. Voor vakar beiders, speciaal de metaalarbeiders, zijn er ad- viesbureaux voor werk in het buitenland (Ar- beitsberatung). Daar kunnen mannen en vrou wen alle mogelijke inlichtingen krijgen, men geeft er op alle vragen het juiste antwoord. Werken of sterven. De heer STAAL, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Groningen, wil deze zaak van Nederlandsch standpunt bezien en kiest daar voor het devies: „werken of sterven” In de moeihjkste jaren waren er hier in Nederland 500.000 arbeiders werkloos, d.w.z., dat 2 mil lioen leden van het Nederlandsche volk niet meer in het arbeidsproces waren opgenomen. Op den duur moet een staat aan een dergelijke toestand ten gronde gaan. Men moet ook niet ver geten, dat onze bevolking elk jaar met 100.000 zielen toeneemt, -en er elk jaar 30.000 nieuwe arbeiders bijkomen. In een land met een bevol kingsdichtheid als ’t onze, moet tegenover deze toeneming een afvloeiing staan, anders loopt het spaak. Ook vroeger trachtte men dit te be reiken, velen gingen naar de Ver. Staten, naar vanada en met te vergeten naar Duitschland. Dat ging geheel vrijwillig en het is ook nu niet zoo, dat men verplicht wordt naar Duitschland te gaan. Vóór 1914 werkten er in Duitschland tis bij het bureau „Bevolking” kan worden ge haald op een formulier van het gewestelijk ar beidsbureau. Wat betreft de bemiddeling zelf, deze kan slechts op opdracht geschieden; voor z.g. kaufmannische Angestellte en vrouwen be staat echter, de mogelijkheid rechtstreeks door een Duitschen werkgever te worden aangesteld, met medewerking der gewestelijke arbeidsbu- reaux. Ieder, die naar Duitschland gaat, heeft recht op een voorschot, dat moet worden tcrugbetaald, wat geschiedt, doordat bij den patroon beslag gelegd wordt op 60 procent van het loon: Als iemand dus 50 gulden per week verdient, waar van 10.voor zijn eigen onderhoud afgaat, wordt op 60 procent van 40.beslag gelegd, dus op 24.Deze worden naar Nederland over gemaakt, waar er 1.— ingehouden wordt ter aflossing op het voorschot van bijv, 20. en wordt 23.aan het gezin overhandigd. Als de aflossing regelmatig plaats heeft, wordt daarvan bovendien 1/, kwijtgescholden. Wie minder dan 50 mark per week verdient, krijgt 3.toeslag per week gedurende dertien weken en per kind 0.50 tot een maximum van 3.voor 6 kinderen; in de volgende 13 we ken wordt die toeslag de helft. Elk gezin krijgt de eerste drie weken de steunnormen uitge keerd, welke niet behoeven te worden terugbe taald. Gehuwden krijgen bovendien een schei-, dings-toesV'ig van als regel IOJ/2 mark. Onge- huwden komen, als zij kostwinner zijn, in aan merking voor een sociale bijslag. Vrijwillige uit zending van minderjarigen heeft alleen plaats met toestemming der ouders. Wat de sociale verzorging betreft, deze geschiedt via de Kran-' kenkasse, elke arbeider is daarbij aangesloten en meteen zijn gezin hier in Nederland; de kosten van ziekte in dat gezin worden 0us gedragen door de 'Deutsche Krankenkasse. Wanneer een arbeider in Duitschland ziek wordt, is het wel eens gebeurd, dat hij trachtte naar Nederland te komen, maar dan zal hij tot de ontdekking komen, dat hij niet verzekerd is. Men moet onder geen beding weg gaan zonder goedkeu ring van den bedrijfsdokter en het Arbeitsamt. Als de Nederlandsche arbeider in het bedrijf moeilijkheden heeft, kan hij zich eerst wenden tot den voorman, anders tot den vertegenwoor diger van het Nederlandsch Arbeidsfront en tenslotte tot het D.A.F., waarin een ieder, die in Duitschland werkt, automatisch is onderge bracht. Indien niet vóór Vrijdag 14 Augus tus a.s. middernacht, de daders zich bij de politie aanmelden, of vooral door medewerking van de bewoners des lands worden gegrepen, zal op grond van de bekendmaking van den Weèr- machtsbevelhebber in Nederland terug gegrepen worden op een aantal gijze laars, die met hun leven voor dergelijke daden van sabotage borg staan. Het arresteeren van de daders is thans in het eigen belang van de geheele bevol king zelf, teneinde dit teruggrijpen op de gijzelaars te vermijden. Op tijdige mededeelingen aan een dienstinstantie van de Duitsche Weer macht of de politie, welke tot het grij pen van de daders leiden, stelt de Weermachtsbevelhebber in Nederlaijd een belooning van 100.000. Mededeelingen worden vertrouwelijk behandeld. De höhere SS en Polizèiführer en commissaris-generaal voor de veiligheid, R a u t-e r, SS-Gruppenfiihrer en Luitenant- Generaal der Politie. HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. PJAT1GORSK GENOMEN. STERK VIJANDELIJK LEGER TEN WESTEN VAN KALATSJ INGESLOTEN. UIT HET HOÖFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 Aug. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Zooals reeds in een extra bericht den 9den Augustus is medegedeeld, hebben Duitsche divisies infanterie, op voortreffelijke wijze ge steund door formaties van de luchtmacht, na buitengewone marschprestaties en in harde ge vechten bij tropische hitte, sterke stellingen ten Noorden van den Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke bewapeningsindustrie belang rijke hoofdstad"van het gebied van den Koeban, Krasnodar, ingenomen. De stad Maikop, het centrum van het belang rijke petroleumgebied aan de Noordrand den. Kaukasus, werd door snelle formaties in stormloop genomen. In snelle opmarsch naar het Z.-O. hebben snelle troepen de stad Pjatigorsk ingenomen. Ten Z.-W. van Stalingrad heeft de vijand zich wanhopig verzet. Zijn tegenaanvallen mislukten in harde gevechten. In de groote bocht van den Don werd een sterk vijandelijk leger ten W. van Kalatsj inge sloten. Herhaalde pogingen tot uitbreken bleven zonder succes. Formaties vliegende artillerie brachten den ingesloten en op nauw gebied samengedrongen vijandelijke strijdkrachten zwa re verliezen toe. Bovendien werden troepen- en, materiaal-inschepingen aan de Noordelijke Kau- kasus-kust door de luchtmacht met effect ge bombardeerd Daarbij brachten gevechtsvliegtui gen in de haven van Toeapse een koopvaardij schip van 4000 b.r.t. door bomtreffers tot zinken en beschadigden een ander schip zwaar. Ver dere aanvallen waren gericht op spoorweginstal- laties ten Z. van Stalingrad. Een Sovjet-Rus- sische pantsertrein werd vernietigd. Ten Z.-O. van Rzjef zette de vijand zijn aan vallen voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen en hierbij werden 34 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Aan het Egyptische front is op ’t oogenblik slechts geringe plaatselijke gevechtsactiviteit. Na eenige, in militair opzicht zonder effect ge bleven storingsvluchten boven het N.-Duitsch^ kustgebied en W.-Duitschland, heeft de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht wederom W.-Duitsch gebied aangevallen. De burgerbe volking leed verliezen. In eenige plaatsen, hoofd zakelijk in woonwijken van de stad Osnabrück, ontstond materieele schade en schade aan ge bouwen. Vijf der aanvallende bommenwerpers werden ten val gebracht. De luchtmacht bestookte gisteren troepen schuilplaatsen en voor de oorlogsindustrie be langrijke installaties aan de Engelsche Zuidkust met bommen van zwaar kaliber. In den nacht van 9 op 10 Aug. werden be- wapeningsfabrieken in de Midlands en werf- en dokinstallaties aan de kusten van Engeland ge bombardeerd In de vroege ochtenduren van den 9den Aug. kwam het in het Kanaal wederom tot een ge vecht tüsschen*Duitsche mijnenzoekers en Brit sche motortorpedobooten. Öp een motortorpedo boot werd een voltreffer geplaatst. Een andere motortorpedoboot bleef met sterke rookontwik keling brandend liggen. OPROEP AAN FAMILIELEDEN VAN IN NED.-INDIE GEÏNTERNEERDE LEDEN DER N.S.B. Echtgenooten, kinderen en ouders van Nederïandsch-Indië geïnterneerde leden N.S.B. die in behoeftige omstandigheden verkee- ren of om andere redenen hulp of raad noodig hebben, wordt verzocht zich daartoe schriftelijk onder opgave van volledige bijzonderheden te richten tot het secretariaat-generaal der N.S.B., Maliebaan 35 te Utrecht. De Arbeitsberatung. Laatste spreker is de heer UDEMA der Deutsche Arbeitsberatung, die enkele mede deelingen over het werk van die instel ling doet en bijzonderheden over de voorwaarden, waaronder men in Duitsch- land gaat werken, meedeelt. De Deutsche A'r- beitsberatung is opgericht om den Nederland- schen arbeider in Duitschland aan passend werk te helpen en hem op alle mogelijke wijzen bij te staan. Ze treedt in geen enkel opzicht in con currentie met ue gewestelijke arbeidsoureaux, die den arbeider ook met raad en daad bijstaan en ook bemiddelend optreden; dit laatste doet echter de Deutsche Arbeitsberatung niet, die geeft alleen voorlichting. En het gaat goed daarmede. Nog slechts enkele "weken bestaat hier die instelling en reeds wordt de toeloop eiken dag grooter. De D. A. B. is echter geen klachtenbureau, daarvoor hebben de arbeiders hun organisaties. Er is al veel gr bazeld over z.g. gedwongen uitzending; de vo rige spr. heeft dat al weerlegd, maar spr. wijst er nog op, dat het advies bij de D. A. B. abso luut vrijblijvend is, een arbeider, die dit advies vraagt, kan daarvan nimmer nadeelige gevolgen ondervinden. Eerlijk advies geven, een andere opdracht hebben wij niet, een ander doel stellen wij ons niet. ’Wat de mogelijkheden van den arbeid in Duitschland betreft wijst spr. er op, dat die in de eerste plaats ook groote beteekenis hebben voor den ongeschoolden arbeider, den loopjongen, die, ouder géworden, te duur wordt in de zaak en dan uit dat werk raakt. Dergelijke 'ongeschoolden van 18 jaar en ouder, ook ge huwden, hebben nu gelegenheid nog een vak te leeren. Bij enkele vliegtuigfabrieken zijn scho len gesticht, waar dezulken eerst 3 maanden op leiding krijgen, daarna gaan ze naar verscnil- lende fabrieken, waar zij verder opgeleid worden en tewerk gesteld. Zoo zijn reeds duizenden op geleid in een goedbetaald vak, terwijl ze tege lijk het brood verdienen voor zich en een even tueel gezin. Die mogelijkheid bestaat ook voor chauffeurs; deze worden in Deventer opgeleid om daarna in Groot Duitschland of het bezette gebied als chauffeur ingezet te worden. Het in het buitenland werken heeft ook het voordeel dat men het leven eens van een andere kant ziet, men komt eens in een andere sfeer. Voorts wordt aan de lichamelijke en cultureele opvoe ding der arbeiders, waaraan hier nog weinig ge daan wordt, in Duitschland groote aandacht be steed. Voor duizenden onzer menschen kunnen de nieuwe omgeving en ervaringen van beslissende beteekenis voor hun verdere leven en ontwikke ling zijn. Wat de materieele kwestie betreft, telt ook mee, dat vele gezinnen na jaren steuntrek- ken verpauperiseerd zijn, nu men goed betaald werk krijgt, kan men weer beginnen met her herstel, er kunnen weer kleeren worden aange schaft enz. Bij eventueel vertrek naar Duitsch- land komt nogal wat kijken. Elke arbeider krijgt zijn arbeidscontract mee, dat hij goed moet bewaren en niet als een vodje papier moet beschouwen, omdat het alle bepalingen bevat omtrent werkduur, verlof, uurloon enz., enz. Het bindt zoowel werkgever als werknemer. De Ne derlandsche distributie-bescheiden moeten inge leverd worden, men krijgt daarvoor een bewijs, waarop men in Duitschland de Duitsche distri- bjitie-bescheiden kan ontvangen, behalve voor textiel en schoenen, waarop eerst na een half jaar verblijf recht’ ontstaat. Als men met verlof gaat levert men óf de Duitsche distributie-be scheiden in, krijgt daarvoor een bewijs waarop men in Nederland weer Nederlandsche beschei den kan krijgen, óf, als deze regeling niet wordt gevolgd, krijgt men in samenwerking met den Duitschen patroon Duitsche bonnen, welke ook hier geldig zijn .Elke arbeider, die naar Duitsch- land vertrekt, krjjgt een paspoort mee. dat gra- SNEEKER NIEUWSBLAD Hoofdred. L. KIEZEBRINK VERSCHIJNT i DINSDAGS» EN VRIJDAGSAVONDS Bloemstraat 31 Sneek

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1