1 tlitgave VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1942 5 Duitscliland strijdt voor Europa. 2e Jaargang No. 67. Barcas Grootzand 55, Sneek TeL 3005 firma’s E. J. Drijfhout en Kiezebrink 8 Co, VERVOER VAN GROENTEN DOOR VOLKSTUINDERS. opr zonsondergang tot zonsopgang. waartn vereenigd: DRIJFHOUT’» NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang Officieel Orgaan van de gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL ïJLST HINDELOOPEN en STAVOREN ■mi—ihiiiimbiimbiiibi Zon Zon is van 20.51 20.49 20.47 20.45 „een nen, SNtEKER NIEUWSBLAD V VICTORIE DU1TSCHLAND WINT VOOR EUROPA OP ALLE FRONTEN. EXTRA DU1TSCH WEERMACHTSBER1CHT. BRITSCHE LANDING AAN DE FRANSCHE KUST INEENGESTORT. Geen gewapende tegenstander meer op DUITSCHE COMMENTAAR. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt staat,.be halve de nieuwste successen van Duitsche duik- booten op de wereldzeeën, de reis van Churchill naar Moskou in het middelpunt van de belang stelling van de ochtendbladen. Eensluidend wij zen de bladen in hun commentaren er op, dat het verschijnen van Churchill in de hoofdstad van een der geallieerden tot dusver steeds heeft gestaan in de schaduw van fatale ontwikkelin gen, ofschoon telkenmale de bezoeken werden voorgesteld als een keer ten goede. „Het is daarom goedkoop”, aldus de Deutsche Allg. Ztg., HET „TWEEDE FRONT”. De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet meldt, naar uit Stockholm wordt be richt, dat het officieele communiqué over Chur chill’s bezoek aan Moskou te Londen gepubli ceerd is eenige uren nadat „door een vreeselijke fout van de Amerikaansche censuur” de aan gelegenheid in de Vereenigde Staten bekend was geworden. De correspondent meldt, evenals die van de Stockholms Tidningen, dat het waarschijnlijk Churchill’s voornaamste doel was, Stalin er op voor te bereiden, dat van een tweede front in den vorm van een landing in West-Europa dit jaar niets meer kon komen. De Stockholms Tidningen schrijft bovendien, dat het Engelsche volk niet meer aan een tweede front gelooft en door het zwijgen van het communiqué daarover zijn meening bevestigd ziet. Men is te Lopden steeds meer tot de overtuiging gekomen, dat de wapening der Westelijke mogendheden nog niet het stadium bereikt heeft, dat' een dergelijke onderneming kans op succes zou geven. Chur chill heeft er waarschijnlijk ook op aangedron gen, dat de Sovjet-ambassadeurs te Londen en Washington een gereserveerde houding aanne men, omdat zij tot dusverre een propaganda voor het tweede front gevoerd hebben, die voor de regeeringen van Engeland en Amerika zeer lastig geweest is. Een voorzetting van die pro paganda zou verdeeldheid in de openbare mee ning veroorzaken en de positie van Churchill en Roosevelt ondermijnen. Of Churchill in dit op zicht succes heeft gehad, zou moeten blijken uit de uitlatingen van Maisky en Litwinof in den komendèn tijd. De Times schrijft: de beteekenis van de onderhandelingen van Moskou kan niet alleen gezien worden in het licht van den strategischen toestand van het oogenblik in Rusland. Die is zeer ernstig, maar het voornaamste oorlogstoo- neel komt steeds nader bij de gebieden, waar Britsche strijdkrachten staan, nl. het Naburige Oosten. Iedere stap, dien de Duitschers vooruit komen, beteekent thans een vergroote bedrei ging voor de Britsche strijdkrachten inJiet Na burige Oosten, ook al- „openen zich nrogelijk- heden op een ve^roote samenwerking”. De Times besluit met te zeggen: „Men moet aan nemen, dat het wederzijdsche begrip niet zoo volledig en succesrijk is geweest als wenschelijk geweest zou zijn, waarvoor echter beide part ners verantwoordelijk gesteld moeten worden”, tóen in de laatste 18 dagen. Met dergelijke ver liezen wordt de reden begrijpelijk, die Churchill op het oogenbljk van het grootste gevaar naar Moskou voerde om den Sovjet-Russischen bond genoot de redenen uiteen te zetten van het niet tot Stand komen van'het tweede front. Het A.N.P. meldt nog uit Berlijn, dat de ge vechten in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front in een zoodanig stadium zijn gekomen, dat de Duitsche legerleiding niet door het doen van gepreciseerde mededeelingen omtrent het verloop der operaties den tegenstander waarde volle gegevens wil verstrekken. De lange reeks van overwinningsberichten van dit deel van het front'heeft met de verovering van Maikop een voorloopig einde gevonden, doch het zou ver keerd zijn, hieruit de conclusie te trekken, dat de opmarsch door versterkten tegenstand tot staan is gebracht. De strijd heeft zich steeds meer naar het Zui den verplaatst, waar de Kaukasus een natuur lijke hindernis op den' weg der oprukkende troepen vormt, hetgeen met zijn voor de bolsje wisten zooveel gunstiger verdedigingskansen den opmarsch noodzakelijk moet vertragen. Het is duidelijk, dat de te verwachten opera ties van de grootste beteekenis zijn vóór den - geheelen'afloop van den oorlog. Een der belang rijkste gebieden- van de Sovjet-Unie is in het geding. Aangenomen kan dan ook worden, dat de Duitsche legerleiding met de grootste zorg haar voorbereidingen zal 'treffen om tot een be slissenden stoot te kunnen uithalen. Tot offensieve operaties zijn de bolsjewisten in het Zuiden niet meer in staat. Trouwens ook aan de andere deelen van het front, met,uitzon dering van het gebied van Rzjef, zijn zij in het defensief. Zij het ook, dat zij van tijd tot tijd plaatselijke ontlastingsaanvallen ondernemen. Kenmerkend is hierbij steeds het groote aantal pantserwagens, dat zij in den strijd werpen. Uit het feit, dat de bolsjewisten niet alleen bij het begin van den oorlog over een geweldig aantal pantserwagens beschikten, doch ook thans nog steeds groote massa’s dezer strijdwagens in den strijd kunnen werpen, blijkt, dat hun oorlogsin-, dustrie geheel op de vervaardiging van dit wapen, dat ’n uitgesproken offensief karakter draagt, is ingericht. In dit verband zij nog vernield, dat zich onder het materiaal der bolsjewisten vrijwel geen pantserwagens van Engelsche of Améri- kaansch maaksel bevinden, hetgeen wel mag worden gezien als een gevolg van de doeltref- fende blokkade van de zeewegen naar de Sovjet unie. ’s-GRAVENHXgE, 17 Aug. De Ned. Staats courant beAt een besluit van de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale, waarbij ontheffing wordt verleend van het verbod tot vervoer van groenten en fruit aari volkstuinders, wier tui nen gelegen /ijn tuiten de grenzen van de DE BRITSCHE LANDING BIJ DIEPPE. Duitsche oorlogscorrespondent over verloop der operaties. BERLIJN, 19 Augustus. (D.N.B.Een oor logscorrespondent meldt de volgende bijzonder heden omtrent de mislukte Britsche landing bij Dieppe* - In de stelling verliep de nacht als vele andere. Toen evenwel veranderde tusschen nacht en dag de rust der paraatheid in de hoogste span ning. Eerste bericht. „Engelsche schepen naderen de Fransche kust. Sterke luchtstrijdkrachten escor- teeren ze.” En dan: „Engelsche zeestrijdkrachten beschieten Dieppe, met landingsvaartuigen trek ken Tommy’s naar de kust op, krijgen aan weerszijden van Dieppe in het vuur van het Duitsche kustgeschut vasten voet op het strand, rukken langs de steile kust naar de stad op en bestelen zich in enkele huizen.” Het eene bericht na het andere geeft het ver loop der gevechten weer, die thans beginnen. Hevig zijn ze in den gloed van de heete Augus tuszon. Ook tanks zetten de Britten aan land. Maar nog voor het middaguur is aangebroken ligt het grootste deel der Britsche pantserauto’s kapot geschoten op het stiwnd én is de situatie hache lijk geworden voor de gelande Tommy’s. „Laat ze maar komen”, was de wensch van allen, die de wacht aan het Kanaal hielden, toen aan den overkant op het eiland zoo veel drukte werd gemaakt over het tweede front. Nu zijn ze er, nog geen zes uur zijn ze er, en reeds be reiden zij zich voor op een terugtocht. Zij ma ken een nevelgordijn om hun schepen. Maar wat helpt hun dat? In het vuur der jagers en lichte gevechtsvliegtuigen gingen oe Britsche landingsvaartuigen in vlammen op. De transportschepen trachtten zee te kiezen, maar ook daar duiken de lichte gevechtsvliegtuigen rende het tijdvak van 15 Augustus 1942 tot en ifiet 30 April 1943 de met de woorden „een eenheid 1ste periode”, „een eenheid 2de periodé”, „een eenheid 3de periode”, eenheid vierde periode” gemerkte bon- elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, wordt ter voor koming van misverstand nader bekend ge» maakt, dat deze bonnen voorkomen op de periode bonstellen, die uitgereikt zijn aan de verbruikers in de groepen b., c. en d. (win kels, kantoren, openbare gebouwen, enz.), als mede aan particuliere verbruikers in verband me.t de verwarming van ruimten voor bij zondere doeleinden als kantoren, winkels e.d. het vasteland. Zware Britsche verliezen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Alig. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Een grootsch opgezette landing van Engel sche, Amerikaansche, Canadeesche en Gaullis tische troepen, ter .sterkte van ongeveer ’n divisie als eerste golf, die in de ochtenduren van heden aan de Fransche Kanaalkust bij Dieppe, onder bescherming van sterke zee- en lucht strijdkrachten en met gebruikmaking van aan land gezette pantserwagens werd uitgevoerd, is door de voor de kustbescherming gebruikte Duitsche strijdkrachten met groote, öloedige ver liezen voor*den vijand ineengestort. Sedert 16 uur bevindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Dit groote succes werd be reikt, zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de reserves der hoogere leiding. Naar uit de berichten van de troepen en ver hoeren van gevangenen blijkt, hebben de lan- dingsoperaties zich als volgt af gespeeld: De eerste golf der landingstroepen wert he denochtend, op open zee van transportschepen door 300 tot 400 landingsschepen overgenomen en bereikte om vijf minuten over zes de kust, beschermd door 13 tot 15 kruisers, torpedoja gers en sterke jachtstrijdkrachten. Daarachter stond een drijvende reserve van zes transport schepen en drie vrachtschepen en verder Noor delijk een groep van 26 transportvaartuigen als operatieve reserve, waarschijnlijk het gros der landingsstrijdkrachten. Deze zouden in den strijd worden gebracht, zoodra het de eerste landings- golf gelukt was een bruggehoofd rond de haven „van Dieppe te vormen. Z Het is daartoe niet gekomen. De gelande vij and werd in gevechten op korten afstand overal vernietigd en in zee gedreven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, die aan land werden gebracht en later vernietigd. Alle steunpunten werden door de dappere kustbezetting gehand haafd, meer dan 1500 gevangenen bevinden zich bi Duitsche handen. Onder hen bevinden zich xestig Canadeesche officieren. De bloedige ver liezen van den vijand zijn zeer hoog. Door artil lerievuur werden drie torpedojagers, twee tor- pedobooten en twee transportschepen tot zinken gebracht. De luchtmacht schoot 83 vijandelijke vliegtui gen neer, bracht twee speciale troepen-transport- Schepen en een motortorpedoboot tot zinken en beschadigde vijf kruisers of groote torpedo jagers, benevens twee transportvaartuigen met tware bommen. De vijand heeft bij deze landingspoging, die slechts politieke oogmerken diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vernietigende nederlaag geleden. De Duitsche macht in het Westen heeft deze dilettantische onderneming naar behooren afgestraft. Overigens ziet zij alle andere pogingen van dezen tegenstander te gemoet met de rust en de kracht van een weer macht, die in honderden slagen de overwin- ningslauweren aan haar vaandels heeft gehecht.. WEER 11 SCHEPEN EN EEN HULPKRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT. Op den Atl. Oceaan, de Noordelijke Ijszee en ue Middelt. Zee. HOOFDKWAK1TER VAN DEN FüHRER, 18 Aug.. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt rhede: Duitsche duikbooten hebben opnieuw in de laatste 24 uur 11 schepen, die in convooi voe ren of afzonderlijk reisden, op den Atlantischen Oceaan, de Noordelijke Ijszee en de Middelland- sche Zee met een totalen inhoud van 72.000 _bxt., verder een hulpkruiser van 12.000 b.r.t., benevens twee met troepen beladen schepen in den grond geboord. Bij het groote offensief naar* den Kaukasus worden ook van de Duitsche cavalerie enorme prestaties vereischt. De achtervolging van den geslagen vijand moet bij groote hitte worden voortgezet om hem niet tot rust te laten komen. (V.P.B.-Scherl-P.K. Gehrmann-s,) Denk om het verdtfistereu, onder 22 Augustus 23 Augustus 24 Augustus 25 Augustus 22 Augustus 6.33 23 Augustus 6.35 24 Augustus 6.36 25 Augustus 6.38’ Men is verplicht te verduisteren HET DUITSCHE WEERMACHTS BERICHT. ZWARE BRITSCHE VERLIEZEN BIJ LANDINGSACTIE. Transport vloot door artillerie en lucht macht gehavend. 112 vliegtuigen neer geschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Aug. Het opperbevel der weermacht deelt mede: Zooals in een extra bericht medegedeeld, is gisteren een landing van Engelsche, Amerikaan- sche, Canadeesche étr Gaullistische troepen over een breedte van 25 kilometer tegen de Fransche Kanaalkust bij Dieppe, uitgevoerd onder be scherming van sterke vloot- en luchtstrijdkrach ten en met steun van pantserwagens, door de bij de kustbescherming ingedeelde Duitsche strijdkrachten met zware bloedige verliezen voor den vijand af geslagen. Zonder dat het noodig was, reserves van het hoogere commando te requireeren, werden de op 300 tot 400 landingsbooten aan land gebrachte vijandelijke tropen in een strijd van dichtbij vernietigd of in zee geworpen. Alle aan land ge brachte pantserwagens, ten getale van 28, wer den vernietigd. Tot dusver zijn 1500 gevange nen, onder wie 60 Canadeesche officieren, ge teld. De vijand verloor talrijke dooden, terwijl de Duitsche verliezen aan dooden en gewonden slechts 400 bedragen. Alle steunpunten, batte- rijstellingen en radiostations aan de kust wer den door de bezetting behouden. Het gros der vijandelijke strijdkrachten, dat op zee op 35 transSportschepen, beschermd door talrijke krui sers, torpedojagers en bewakingsvaartuigen, ge reed gehouden werd ter voortzetting van de landing, moest onverrichterzake, rnaar na sterke verliezen te hebben geleden door* artillerievuur en luchtaanvallen, in zijn havens van vertrek te- rugkeeren en werd tot de ontscheping toe voort durend door de luchtmacht achtervolgd. De vijandelijke transportvloot verloor door ar tillerievuur 3 torpedojagers, 2 torpedobooten en 2 transportschepen. De luchtmacht bracht 1 tor pedojager, 1 motortorpedoboot, 1 bewakings- vaartuig en 5 transportschepen met een geza menlijke inhoud van 13.000'ton, waaronder 2 speciale vaartuigen, tot zinken. Zij beschadigde 4 kruisers, 4 torpedojagers, 4 motortorpedoboo- ten, 1 sleepboot, 1 stormlandingsboot en 5 transportschepen, met een gezamenlijken inhoud van 15.000 ton. Bij het bombardement op de vluchtende Brit sche zgestrijdkrachtcn werden kaden en docks in de haven van Portsmouth, alsmede andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen aan de Zuidkust van Engeland zwaar beschadigd. Hierbij verloor de Duitsche luchtmacht 18 vlieg tuigen. Een deel der bemanningen werd gered. In luchtgevechten schoten Dutische jagers en luchtdoelartillerie 112 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Zeventien Duitsche jachtvliegtuigen gin gen verloren. Eenige vliegtuigbestuurders, die op zee in nood verkeerden, werden gered. In den nacht van 18 op 19 Aug. ontmoetten de vijandelijke landingsstrijdkrachten bij verras sing lichte Duitsche zeestrijdkrachten. Deze brachten terstond een geheel met troepen bezette landingsboot en twee groo'te snelle kanonneer- booten tot zinken. Zij beschadigden bovendien een flottieljeleider en verscheidene motortorpe- dobooten door beschieting met artillerie. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Een eigen duikbootjager is daarbij gezonken. Overigens zijn aan Duitsche zijde geen verliezen geleden. Alle formaties der Duitsche weermacht,» die aan den afweer der vijandelijke landing heb ben deelgenomen, hebben zich voortreffelijk ge dragen. In de Kaukasus wonnen de aanvalsoperaties opnieuw aan terrein. De luchtmacht bracht aan de kust van de Zwarte Zee 3 transportschepen tot zinken. Tusschen Wol ga en Don werd ten Zuiden van Stalingrad in felle gevechten een sinds geruimen tijd zwaar versterkte stellingengroep van den vijand stormenderhand genomen. De vijand ver loor hierbij op 18 en 19 Augustus 33041 ge vangenen, 52 pantserwagens, 56 stukken ge schut, 90 machinegeweren <en granaatwerper^, alsmede 66 vlammenwerpers. De luchtmacht bestookte 'spoorwegcomplexen en verkeersmiddelen in het achterwaartsche ge bied van den vijand. Bij een eigen aanvalsonder- neming in het gebied ten Noorden van Orel, werden sinds 11 Aug. 14.000 gevangenen ge maakt en 400 pantserwagens en 200 stukken geschut vernield of buitgemaakt Ten Oosten- van Wjasma en bij Rzjef mis lukten ook gisteren aanvallen van den vijand, als gevolg van taai verzet der Duitsche troepen.* In den Noordelijken sector vanjiet front zijn verscht^ene vijandelijke aanvallen, ten deele ir tegenaanvallen, afgeslagen. De vijand verloo gisteren bovendien in het Oosten 104 vliegtui gen. ■„wanneer thans Engelsche bladen na het vier- daagsche verblijf van. Churchill in Moskou spre ken van een z.g. keerpunt in den oorlog. Zij blijven het bewijs voor deze prognose volkomen schuldig. „In Churchill’s voetstampen marcheert de nederlaag”, aldus de Völkischer Beobachter. Het Zwölf Uhr Blatt schrijft: „Wat is beslissen der, of in Moskou vier dagen lang over een tweede front, over militaire planne’n en over den verderen Sovjet-weerstand gekletst wordt, dan wel oj tezelfdertijd de Duitschers en de verbon- troepen onstuitbaar naar den Kaukasus op- Jken en de vijandelijke konvooien op alle zeeën worden vernietigd?” Horthy’s zoon gesneuveld. BOEDAPEST, 20 Aug. (D.N.B.) De zoon van denRijksbestuurder, Stephan von Horthy, is, naar hier bekend wordt, aan het Oostfront ge sneuveld. Na ontvangst van dit bericht, dat he denmorgen in Boedapest binnen kwam, zijn de feestelijkheden, naar aanleiding van den Natio- nalen Feestdag, die heden gevierd zal worden, afgelast. HET 1TAL1AANSCHE WEERMACHTS BERICHT. Het communiqué van gisteren van de Italiaan- sche weermacht luidt als volgt: In den Noordelijken sector van het Egyptische front trachtte de vijand een verrassende ma noeuvre uit te voeren, die echter onmiddellijk verijdeld werd. Met achterlating van eenige doo den moest de vijand zich terugtrekken. Bij levendige lucfitgevechten werden 8 Brit sche vliegtuigen door Italiaansche en Duitsche jagers neergeschoten. Een onzer vliegtuigen is niet, o’p zijn basis teruggekeerd. Het eiland Malta is herhaaldelijk door bom menwerpers der spilmogendheden aangevallen. Duitsche jagers hebben bij luchtgevechten"ten Beaufighter en 6 Spitfires neergeschoten. DE ONLUSTEN IN BRITSCH-1NDIE. Naar het D.N.B. aan berichten van den Brit- schen berichtendienst ontleent is het te Arkonam opnieuw tot ernstige onlusten gekomen. Onge veer 10.000 Indiërs hadden barricaden opgewor pen en boden de politie tegenstand, toen deze de menigte trachtte te verspreiden. Daar charges met den knuppel geen resultaat hadden, aldus het bericht, schoot de politie met scherp, zoodat er dooden en gewonden waren. Ook uit Calcutta, Luclpiow en Nagpur wor den bloedige onlusten gemeld. S.P.T. verneemt uit New Delhi, dat volgens de laatste berichten het aantal bladen dat zijn verschijning heeft gestaakt als protest tegen de arrestatie van de hoófdredacteuren, gestegen is tot 21. Daaronder bevindt zich de Hindustan Times, die geleid wordt door'Gandhi’s zoon. Steeds grooter wordt de druk van alle kanten op den onderkoning, om hem te bewegen, het niet nog verder te laten komen en een vreed zame regeling mogelijk te maken, voor gebeur tenissen op groote schaal dit oiimogelijk zouden maken. De directeur van de Indian National Steamship Company, Hirachand, heeft het voor stel aan den onderkoning gedaan Gandhi ter stond vrij te laten en onderhandelingen met hem te openen. De bisschop van Indië, dr. Westcott, heeft er in een langdurig onderhoud de aandacht van den onderkoning op gevestigd, dat de Moslimliga haar president, dr. Jinnah, machti ging heeft verleend, contact met Gandhi te zoe ken om eventueel tot samenwerking tusschen moslims en hindoes te komen. Ook de leider der Indische liberalen, Saoroe, is zeer actief. Van middag zal hij wederom een onderhoud n.et dén onderkoning hebben. Ten Westen van Govadari zijn vijf menschen gedood, toen de politie vuurde op een menschen-» menigte, die een politiebureau zou hebben aan gevallen. In Devacootsh (Ramnad) is hét ge bouw van het landgerecht in brand gestoken. De politie heeft verscheidene salvo’s gelost. Tot dusver zijn zes dooden geteld. 51 Indiërs zijn gearresteerd. In een officieel bericht van de regeering in New Delhi wordt, volgens een bericht van het D.N.B. te Stockholm,toegegeven, dat de tot dusver gegeven berichten over een beweerd minder worden van de ongeregeldheden in Indië niet in overeenstemming zijn met de feiten en dat het Maandag weer tot ernstige onlusten is gekomen, waarbij vooral de arbeiders van de spinnerijen te New Delhi betrokken waren. De verontwaardigde menigte;, heeft niet alleen het raadhuis, maar ook -het Engelsche belasting kantoor in bfand gestoken, nadat de politie en militaire versterkingen eerst op de wegrlooze massa het vuur geopénd hadden. De reeds be staande staat van beleg in New Delhi is ver scherpt ,en de regeering heeft zich gedwongen gezien in allerijl nieuwe militaire versterkingen te ontbieden die thans dag en nacht door de straten patrouilleeren. Soortgelijke incidenten van zeer ernstig karakter zijn niet alleen^jn Calcutta, maar ook in een reeks andere' steden voorgekomen, vooral in Lucknow en Allahabad. DE LANDINGEN OP DE SALOMONS EILANDEN. Tokio acht de positie der Amerikanen hopeloos. Het D.N.B meldt uit Tokio: De operaties van de Amerikaansche strijd krachten in het gebied der Salomons-eilanden zijn volkomen tot stilstand gekomen. Op de beide eilandjes Tplagi en Guadalcanar wordt nog fel gevochten, waarbij de aldaar aan land gezette Amerikaansche mariniers zware verlie zen lijden. De Japansche marine-luchtmacht heeft de omliggende wateren van vijandelijke schepen gezuiverd en verhindert elke nadering van Amerikaansche transportschepen, die den landingstroepen aanvoer zouden willen brengen. De positie van de op de beide eilandjes strij dende Amerikaansche troepen is hopeloos en gelijkt op die van het schiereiland Bataan, welke eindigde met de capitulatie van de Amerikanen. - Hoofdred. L, KIEZEBRINK Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, c VERSCHIJNT» DINSDAGS» EN VRIJDAGSAVONDS c Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek op en tezamen met hun zware broeders, de Do’s 217 en Ju’s 88, slaan zij onder bescherming der jagers groote bressen in de kostbare tonnage der Britten. Ze brengen een snelboot tot zinken en beschadigen nog verscheidene hndere oor logsschepen. Dan achtervolgen ze de vluchten de transportschepen en brengen twee er van tot zinken. Beide meten 3000 ton, beide zijn vol troepen. Onberispelijke houding der Fransche bevolking. I PARIJS, 19 Augustus. (D.N.B.) Onmiddellijk na de volledige afdoening van de Engelsche landingspoging aan de Fransche kust hernam het leven in de.stad Dieppe weer zijn gewonen gang. Reeds vim zes uur af waren alle winkels weer open, Het optreden der F'ransche bevolking tijdens, de gevechten, die omstreeks tien uur duurden, was onberispelijk. Haar houding deed van den beginne af blijken, dat zij het volste vertrouwen stelde in de Duitsche bezetting en de Engelsche actie uitsluitend beschouwde als een hinderlijke storing van den dagelijkschen gang van zaken. BERLIJN-VERWACHT BESLISSENDE ONT WIKKELINGEN OP HET OORLOGSTOONEEL. De groote taak in de Sovjet-Unie Noord en Zuid te scheiden. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Drie opmerkelijke feiten staan thans in het middejpunt van de belangstelling van mili taire waarnemers. Het zijn: 1. De operaties op het Oost-Europeesche oorlogstooneel. 2. De toestand op de wereldzeeën. 3. Het Moskousche communiqué over de ontmoeting tusschen Churchill en Stalin. In kringen van militaire deskundigen te Ber lijn, krijgt men den indruk van nieuwe beslis sende ontwikkelingen, waarvan de afloop uit sluitend van het initiatief der mogendheden van het pact van drie afhangt. Nu de Duitsche en verbonden troepen het gebied van Donets en Don bedwongen hebben en hun opmarsch in het groote steppengebied van Oost-Europa zijn begonnen, hebben de of-' fensieve operaties, naar het oordeel van militai ren alhier, thans de derde faze bereikt, die in het voorterrein van den Kaukasus reeds begon nen is. Volgt men de Duitsche methode van bericht geving en bestudeert men de laatste berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht, dan krijgt men den indruk, dat de. Duitsche oorlogsleiding-weer een van haar bekende zwijg- periodes is begonnen, waarvan het hoofdken merk nog altijd dè ontplooiing van bijzonder groote activiteit is geweest. Waar, wanneer .-en in welken vorm zal het groote offensief in den Zuidelijken sector' van het Oostelijk front verder gaan? Dat is de vraag, die iederen militairen waarnemer het meest in teresseert en die, naar men te Berlijn meent, reeds spoedig zal worden beantwoord. Als zeker kan men wel thans reeds aannemen, dat na de overwinning van het Kaukasische voorterrein, de Duitsche en verbonden strijd krachten, die naar het hooggebergte oprukken, worden gereorganiseerd, want de strijd in het hooggebergte vraagt andere methoden en andere strijdkrachten dan de strijd in de heete vlakte, waar de pantserformaties heerscheressen over het slagveld waren. Op dezelfde wijze moet ook de toestand voor Stalingrad beoordeeld worden, waar met de zuivering van de groote bocht van de Don de slag in zeer nabije toekomst wel in een beslis send stadium zal komen. Hoezeer Stalingrad de zenuw van het Sovjet-Russische Westelijke front is, blijkt reeds daaruit, dat de bolsjewistische oorlogsleiding met een buitengewoon groote krachtsinspanning sedert een maand massa’s menschen en materiaal in den strijd werpt. Dit gebied heeft gevechten van zeer grooten om vang gezien. In het teeken van pantserwapen en artillerie woedt de strijd voort.' Het ziet er echter naar uit, alsof in dit offensief-gebied de Duitsche en verbonden reserves gereed staan voor den sprong om de groote taak te pakken het Sovjet- Russische .Noorden definitief van het Zuiden te scheiden. Wanneer flat zal zijn geschied, zal de strategische positie van de Sovjet-Unie een ge heel andere zijn De toestand op de wereldzeeën wordt geken merkt door de zware vijandelijke verliezen aan oorlogsschepen in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee en in den slag bij de Salo mons-eilanden, alsmede door het tot zinken brengen van meer dan 550.000 b.r.t. Engelsche en Amerikaansche koopvaardijscheepsruimte' al ts gemeente van inworiing, voor zoover be treft door hen rechtmatig geteelde warmoe- zerijgewassen en fruit, van de tuinen naar de woningen. Zij moeten échter in het be zit zijn van een inschrijving als volkstuin- houder bij een gewestelijke landbouwcrisis organisatie. DISTRIBUTIE BRANDSTOFFEN. In aansluiting aan het bericht dat gedu-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1