BEKENDMAKING Duitschland strijdt voor Europa. Qlficieel Orgaan van de’gemeenten: SNEEK WYMBRITSERADEEL IJLST HINDELOOPEN en STAVOREN DINSDAG 25 AUGUSTUS 1942 2e Jaargang No. 68. IJLST i Uitgave firma’s E.J. Drijfhout tn Kiezebrink Co. Bureau i Grootzand55, Sneek TeL 3005 BRAZILIË VERKLAART DE OORLOG AAN DE AS-MOGENDHEDEN. NEDERLAND’S AMBULANCE AAN HET OOSTFRONT. waarin vereenigd: DRIJFHOUT t NIEUWSBLAD, 38e Jaargang, en NIEUWE SNEEKER COURANT en SNEEKER COURANT, 82e Jaargang EZ?' 9 VERSCHIJNT i DINSDAGS. EN VRIJDAGSAVONDS t Zon moeten groote aantallen geweest zijn. i ig belangrijke installa- O.-kust. In den afge- nacht bestookten Duitsche gevechtsvlieg- De oproep tot deelneming aan den oogst indien deze althans door de met de voedselvoor ziening belaste, instanties noodzakelijk wordt ge-, acht zal in dat geval aan de verschillende scholen uitgaan van dit bureau, dat met het de partement van Landbouw en Visscherij en met de scholen voortdurend contact onderhoudt. Voor de door de scholen te maken onkosten, b.v. voor de reis met de klassen naar de oogsr- velden e. d., zal een regeling worden getroffen, waardoor-deze worden vergoed. Tevens zal ge tracht worden klompen beschikbaar te stellen, wijl de schoenen, die de meeste jongens thans bezitten, zich niet leenen voor het werk óp den akker. Nadere bijzonderheden 'dienaangaande zullen nog worden bekend gemaakt. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dfit zoo wel de jeugd als leerkrachten en ouders zullen beseffen, dat, mocht een oproep om medewer king der jongens van overheidswege afkomen, 'dit de voedselvoorziening van ons volk in den aanstaanden winter betreft en dat het de plicht van allen is met alle kracht daaraan mede te werken. De tijden zijn hard en ernstig, ook voor Nederland, dat zoolang buiten de branding bleef, doch er thans midden in staat. 20.42 20.40 20.38 WEER EEN GROOT DISTRIBUTIE PROCES VOOR HET DUITSCHE OBERGEHróty.’. Te Utrecht is het Obergericbt begonnen met de behandeling van ©en proces tegen 48 Nederlanders, die zich schuldig hebben ge maakt aan sabotage en ernstige overtreding van de distributieveersahriltei^ en economi sche oorlogswetten. Van deze 48 personen waren er 21» werk zaam bij den distributiedienst. De verdach ten hebben in het tijdvak van Augustus 1941 tot Maart 1942 een niet meer te controleeren aantal levensmiddelenkaarten en andere distri butiebescheiden verduisterd en/of verkocht. Het trouw volgen en den strijd op ons nemén, voor aan het volk van 92 millioen Duitschers, dat zich opofferend in den strijd werpt, ten einde daardoor den weg te banen voor de vrijheid van het reeds zoo lang onderdrukte Europa. Indien gij,, kameraden, mij nu vraagt hoe lang duurt dexoorlog?dan kan ik daarop slechts ant woorden: Tot aan de overwinning! Overwjnnen zal het nationaal-socialisme in iéder geval. Wij zullen de laatste bataljons in het veld brengen en daarmede ook den een of anderen dag deze worsteling beëindigen. Smee- ken wij van den Almachtige den zegen af voor den Führer, Adolf Hitler, en voor al zijn Solda ten. Sieg Heil! HULP VAN DE SCHOOLJEUGD BIJ DE OOGST. Jfrjjwillige aanmelding. Vele maatregelen worden thans getroffen om het tijdig binnenhalen van den oogst te verzeke ren en zooafs het zich laat aanzien, zal me'nrór in kunnen slagen zonder bijzondere maatregelen alle aardappelen waar het hier voornamelijk om gaat tijdig te rooien. Door onvoorziene tegenslagen b.v, bijzon der ongunstige weersomstandigheden is het mogelijk, dat alle genomen voorzorgsmaatrege len niet voldoende blijken om tijdig alle aard appelen en suikerbieten uit den grond te krijgen. Dat zou beteekenen, dat een meer of minder belangrijke hoeveelheid menschclijk voedsel zijr. bestemming niet zou bereiken, niet op tafel zou verschijnen, noch bij den stedeling, noch bij den plattelander, niet in het groote gezin, niet in het kleine huishouden. Onder geen beding mag-de grond vasthouden, wat voedsel voor den mensch in den aanstaan den winter beteekent.' Indien hét ondanks ahe door de overheid genomen maatregelen onmo gelijk zou blijken met de ter beschikking staan de yverkkrachten den oogst tijdig binnen te krij gen, rest den met de voedselvoorziening belasten Nederlandschen autoriteiten nog slechts èèn redmiddel: de arbeidsbron te benutten, die zon der ontwrichting van het economisch leven di rect kan worden ingeschakeld: de schooljeugd. En deze jeugd, die het recht heeft in den aan staanden winter gevoed te worden met produc ten, die op Nederlandschen grond door Neder- landsche werkkracht en kunde zijn voortge bracht, heeft den plicht naar,vermogen bij te dragen' tot het in veiligheid brengen van ons voedsel. En zij zal dit ongetwijfeld gaarne doen. Daarom zal alleen als de met de voedsel voorziening belaste autoriteiten geen andere uit weg zien op de medewerking van de school jeugd bij het rooien van aardappelen een be roep worden gedaan. Het ligt in de bedoeling, dat deze oogsthulp van de schooljeugd zooveel mogelijk in klasseverband geschiedt met een on derwijzer of leeraar aan het hoofd, die toezicht kan uitoefenen. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere, school en jongens van de u.l.o.-, middelbare- en dagnij verheids- en kweek scholen, komen voor deze oogstyverkzaamheden in aanmerking en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig opgeven bij het hoofd hunner school of, bij een door dezen aangewezen docent. De totale opgaven der scholen worden vervol gens opgezonden naar het door den secretaris generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. J. van Dam, ten departemente ingestelde bureau oogst hulp 1942, HET DUITSCHE WEERAJACHTSBERICHT VAN ZONDAG. STERKE STELLINGEN IN DEN KAUKASUS DOORBROKEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Aug. Het opperbevel der weermacht maakt .bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche*en verbonden troepen door sterke vijandelijke stellingen en wegversperringen heen gebroken. Tegenaanval len van den vijand werden afgeslagen. Op de Wolga zijn op 21 en 22 Augustus een sleepboot en twee vrachtschepen door bomtref- fers tot zinken gebracht, een andere sleepboot en vier tankschepen werden in brand geworpen. Aan het Don-front werden op verscheiden plaatsen pogingen van den tegenstander onpovef te steken afgeslagen. In'het gebied ten Zuidwesten van Kalöega en bij Rzjef zijn aanvallen van sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten van den vijand in zware gevechten, gesteund door doeltreffend ingrijpen van het luchtwapen, af geslagen. Hierbij werden gistéren 161 tanks vernietigd, waarvan 86 alleen in den sector van één legercorps. Ten Zuidoos ten van het Ilmenmeer en voor Leningrad mis lukten afzonderlijke vijandelijke aanvallen door het Duitsche afweervuur. Het Sovjet-luchtwapen verloor gisteren in luchtgévechten én door afweergeschut 122 vlieg-' tuigen; drie andere werden op den grond ver nield. Vier eigen vliegtuigen keerden niet van hun vlucht terug. In Egypte heoben Duitsche gevechtsvliegtui gen in de nachten van 2L op 22 en 22 op 23 Augustus met succes verscheidene Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië bestookt. Bij aanvallen overdag en des nachts gericht op verscheiden bewapenings- en verkeersinstal- laties in Zuid- en Oost-Engeland, werden krach tige ontploffingen en branden waargenomen. Aan de Zuidkust werden 7 Britsche landingsboo. ten door bomtreffers in den grond gebdord. Bij overdag ondernomen vluchten naar de bezette nr—gepieden schoten afweergeschut en Britsche vliegtuigen neer. in ons voordeel geëindigd. Eenige gemechani- poging onze linies te naderen. De vijandelijke luchtmacht heeft tijdens gevechten 7 toestellen verloren; 5 werden neergeschoten door Italiaan- sche jagers en 2 door Duitsche jachttoestellen. Een ander vliegtuig werd vernield door het af weergeschut van de sterkte Tobroek. Vijandelijke vliegtuigen hebben gisteren een aanval ondernomen op Gela; er vielen 4 dooden en 3 gewonden onder de burgerbevolking en lichte schade werd aanpericht aan eenige gebou wen. GROOTE REDE VAN HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT. DUITSCHLAND STRIJDT TÓT DE ZEGE. Sabotage en ophitsing worden niet geduld. In een gemeenschappelijke bijeenkomst van Duitsche en Nederlandsehe nationaal-socialisten in het Concertgebouw te Amsterdam heeft Hauptdienstleiter Schmidt Zaterdagavond een belangrijke rede gehouden, waarin hij, na een kort historisch overzicht, nogmaals er op wees, dat nimmer meer Duitschers en Nederlanders tegenover elkander mogen komen te staan. In verband daarmede herinnerde hij aan verschil lende uitspraken van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-lnquart, waarin geen haat, doch waardeering klonk, en een aansporing voor de Nederlanders lag, mede te werken aan Üe groote gebeurtenissen. In het verloop van zijn rede behandelde Hauptdienstleiter Schmidt eenige actueele vraagstukken, o.a. het doodfthieten van een aantal gijzelaars. Hij zeide, dat dit noch voor de eene noch voor de andere partij een aange legenheid is, die licht kan worden opgevat. Op grónd hiervan hebben de Duitsche bezettings- autoriteiten dezen stap dan ook zeer rijpelijk overwogen, en zij hebben hun beslissing uitslui tend genomen krachtens de groote verantwoor delijkheid, die zij thanl dragen in de beslissende worsteling om het behoud van Europa’s cul- tuur en om zijn toekomst. ,.Als hier in het Wes ten,” zoo zeide spreker o.m., „iemand het waagt de strijders in het Oostenin den rug aan te val len, hetzij door aanslagen of andere daden van sabotage, dan is het voor ons slechts rechtvaar dig en billijk, als tegen deze kringen, die zich door hun vijandig optreden jegens de bezettende macht misdragen tegenover verleden en toe komst van Europa, front wordt gemaakt.” Hauptdienstleiter Schmidt deed in dit verband nogmaals een beroep op het Nederlandsehe volk, de voorschriften der bezetttende macht ten strengste op te volgen. Voorts behandelde hij uitvoerig en principieel' de Rijksgedachte, mede in verband met de jong st© rede van den leider der N.S.B., Mussert. Een bflF in de toekomst werpend, stelde hij den na tionaal-socialisten als ideaal en als einddoel der worsteling van hef oogenblik voor oogen: een groote gemeenschap in' Germaansch gebied, ieder zijn vaderland minnend, doch zich onder werpend aan de hoogere wetten der orde» Op de vraag: „Hoelang duurt de oorlog nog?” luidt het antwoord, zoo zeide Hauptdienstleiter Schmidt aan het slot van zijn rede: „Tot aan de overwinning!” Duitschland strijdt -tot de zege is behaald: het-nationaal-socialisme zal in ieder geval overwinnen. v Het slot dezer rede luidde: „Het is nog slechts een kwestie van tijd wan neer bolsjewieken en plutocraten hun wapens Zullen moeten- neerleggen. In het Oosten gaat het bolsjewisme reeds zijn vernietiging tege moet, in het Westen voeren de Duitsche duik- böoten en vliegtuigen hun harden en voortdu-- rend met succes bekroonden strijd tegen de ra- yitailleeringsscheepvaart van Engeland en Ame rika. Eens zal het tijdstip komen, waarop het groote Engeland door het lot gedwongen zal worden, £e rol van het kleine Malta over te nemen Het is algemeen bekend, dat thans reeds de 'rijke plutocratenzonen en -dochters met hun familie leden naar Canada vertrekken. Moge thans nog de Engelsche luphtmacht hier en daar steden en daarmede oud-Duitsch cultureel bezit vernietigèn, eens zal het tijdstip komen, waarop wij met een enormen bommen regen Engeland zullen aanvallen. Iedere bom, die thans op Duitsch of bezet ge bied wordt geworpen, zal eens duizendvoudig worden vergolden. Engeland zal dan, evenals Malta, nog slechts een aanlegplaats zijn' voor piteengeslagen convooien .Wij willen echter den Almachtige bidden, dat Hij ons de bestraffing en terechtwijzing van Amerika voor al deze roe- |relooze/daden, die Amerika onder Wilson tot en met Roosevelt heeft bedreven, zal overlaten. Het ?ijn toch ten deele menschen van ons bloed,die Goor rijkdom verblind, geen cultuur meer die pend, het Avondland ontrouw geworden zijn en zich als afvallige zonen thans tegeft hun moeders in Europa verheffen. Ook met deze krachten zullen wij het den een of anderen dag klaar spe lean zal het tijdstip komen, waarop het Avond land in oude schoonheid weer zal opstaan, de édele kunsten weer zullen beoefend en der menschheid een lange vrede zal beschoren zijn. De Führer, Adolf Hitler, heeft ons dezen weg feeds sedert 20 jaren gewezen en is ons moe dig en zeker voorgegaan, Wij willen hem ge- üenk oiu het verduisteren. Zon onder: JJ6 Augustus 27 Augustus 28 Augustus óp.: 26 Augustus 6.40 27 AuguetuJ 6.42 28 Augustus 6.43 verplicht te verduister^ win irr Annona Studenten helpen de boeren In den drukken oogsttijd. Het Studentenfront organiseert in het Drentsche dorpje Tinaarloo een Oogsthulp, waarbij de studenten de boeren bij alle werkzaamheden be hulpzaam zijn, ook koeienmelken. dat echter eerst geleerd moet wor den, voorloopig onder toezicht van het melkmeisje «g» (V.P.B.-VJN.P.-lWers-s.), ’s-GRAVENHAGE, 23 Aug. Het bureau van den bevelhebber der weer macht in Nederland deelt mede: „Ondanks de gegeven waarschuwing en het ter plaatse aangeslagen verbod, hebben den 21sten Augustus wederom jeugdige Nederlandsehe personen het afgesloten kustgebied betreden. Zij zijn daarbij met een mijn in aanraking ge- komen en door de ontploffing werd een jongen gedood en een zwaar gewond. Er wordt nogmaals gewaarschuwd tegen het in weerwil van het ver bod betreden van het afgesloten kustgebied. Den overtreder dreigt niet alleen een zware bestraffing, doch ook levensgevaar. Nederlanders, denkt daaraan en waarschuwt uw kinderen!” waschbazen, enz., terwijl er bovendien nog een aantal inheemsche dienstmeisjes en Russische krijgsgevangenen werken. Dat bij zoo’n bedrijf hier heel wat meer komt kijken dan in een even groot ziekenhuis in Hol land, spreekt vanzelf. Ook het aantal opnamen en ontslagen is onevenredig hoog. Wanneer in één dag op de chirurgische afdeeling 60 zwaar-gewonden worden binnengebracht, of wanneer, zooals ook is voorgekomen, in- ei^is in de oogheelkundige afdeeling 20 ern stige oogverwondingen per vliegtuig worden aangevoerd, dan begrijpt men, dat er soms dag en nacht doorgewerkt moet worden. En dat kan gélukkig, omdat we hier bijna altijd water en electriciteit tot onze beschikking hebben. Werkelijk de ernstigste verwondingen zien we hier, granaatscherven in den schedel, schotwon den door het ruggemerg, verbrijzelde ledematen, de grootste wonden, dikwijls zoo verontreinigd, dat zich tijdens het vervoer reeds de vliegenma- den er in ontwikkeld hebben. Alle operaties kunnen dan ook hier gedaan worden en men staat dikwijls versteld hoeveel er nog terecht kan komen b.v. van verbrijzelde ar men en beenen. Zoo gelukte het onlangs door middel van een moeilijke vasthechting-toch nog een been te behouden, dat anders zeker verlo ren zou zijn gegaan. Ook bloedtransfusies worden vaak gegeven. Zoo was bij een jongen soldaat een voet afgeschoten, Terwijl, zijn andere been" ook zwaar gewond was, maar misschien toch behouden zou kunnen worden. Een flinke bloeding uit den mond bracht hem echter in gevaar. Maar daar weten we hier wel raad op. De bloeding was spoedig tot staan gebracht. Zijn bloedgroep, die bij alle soldaten in den linkeroksel getatoueerd staat, was de weinig voorkomende AB. Ook dat is geen bezwaar. Van alle ambulance-leden is de bloedgroep bekend, zoodat direct een AB-er geroepen kan worden; deze keer toevallig één der doctoren. Ter con trole wordt nog vlug een kruising van hun bei der bloed verricht en dan wordt volgens de di recte methode'door een paar buisjes 600 cc. uit de «der van den een in den ander overgepompt. De jongen, die er eerst wat stil en bleek lag, klaart zienderoogen op en krijgt werkelijk ineens een betere kleur. Hij voelt de warmte in zijn lichaam stroomen en is wat trots op zijn officiersbloed, zegt hij. En de gever is blij met de flesch wijn en de exra-eieren, die hij ontvangt, zoogenaamd om de verloren krachten bij te spijkeren, maar in werkelijkheid merkt hij niets van eenige ver zwakking. Ook op de andere aMeelingen liggen heel ■?rm'*’g? patiënten, maar over het geheel is het aantal sterfgevallen in ons ziekenhuis buitenge woon gering. Vanzelfsprekend zijn we daar trotsch op en zijn wij blij met het mooie resultaat van ons werk. En we vergeten daarbij niet dat juist onze bij zonder goede uitrusting ons daartoe in staat stelt. Wij zijn trouwens van de niet direct oorlog voerende landen het ©enige, dat een dergelijk volledig uitgerust en zelfstandig werkend zieken huis hier in het veld heeft. Daarmee helpen we den naam van ons land hoog te houden en per soonlijk zijn we blij op deze wijz«< onzen plicht als arts te kunnen doen, n.l. onze hulp te kun nen verleenen daar waar deze het dringendst noodig is. Waardeering voor het werk. Dat er in het vaderland velen zijn, die er an ders over denken, laat ons koud. Zoolang zij zelf niet ergens in een granaattrechter liggen te bloeden, kunnen ze gepiakkelijk zoo praten. Ons i 1 -*- J wel om die van onze patiënten, en daarvan zijn we zeker. Toch is het niet altijd even druk hier. Er zijn ook dagen, waarop we het werkelijk rustig heb ben. Dan is het een groote vreugde wanneer een militaire^ kapel komt spelen of Kraft durch Freude” een 'voorstelling vóór de patiënten geeft. Dan ontbreekt het nooit can grappen en onge twijfeld hebben deze uren menigeen geholpen een'sombere bui te overwinnpn. Vooral de laatste dagen, nu het front zich meer oostwaarts verplaatst heeft, waardoor we wat ver achter zijn komen te liggen, is het stil ler geworden. We rekenen er dan ook op de vol gende maand meer naar voren te worden ver plaatst, waar we allicht in staat zullen zijn nog meer levensreddend werk te doen. Dit zieken huis zal dan waarschijnlijk voor lichtgewonden en herstellenden in bedrijf blijven met enkele artsen en eenig verplegend personeel. Maar de groote troep zal dan weer zijn boel tje pakken en in de auto’s laden. Dan zal er weer een kolonne oostwaarts over Men breeder, weg rollen, zooals er zoovele gaan. Maar toch zulen de andere troepen langs den weg dan even opkijken als ze de vröolijke Hollandsche liederen uit de wagens hooren opklinken.” DE DOELTREFFENDHEID DER DUITSCHE KUSTVERDEDIGING. „Dagens Nyheter” schrijft het volgende: Men kan de opvatting van welingelichte Lon- densche kringen over de onderneming bij Dieppe aldus samenvatten, dat de Duitsche kustbescher- ming groote doeltreffendheid bewezen heeft en dat de taak, een geallieerd invasieleger in Frank rijk aan land te zetten, na de aanval op Dieppe niet eenvoudiger geacht kan worden dan ver antwoordelijke Engelsche waarnemers vóór de aanval aannamen. Het is bewezen, dat de Duit sche tegenstand in de stad zelf nooit had kunnen worden gebroken. Overigens zijn de ervaringen van Dieppe naar de meening van deze kringen in zekere zin beperkt. Volgens „Svenska Dag bladet” geeft men tQ Londen openlijk toe, dat men de werkelijke kracht der Duitsche formaties jachtvliegtuigen verkeerd geschat heeft. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld: Brazilië had onder- Amerikaansche pressie reeds in Januari van dit jaar de betrekkingen met de As-mogendheden verbroken. Gevolg gevend aan een nieuwe Amerikaansche afpersing, heeft de Braziliaansche regeering thans aan Duitsch land en Italië formeel de oorlog verklaard. Brazilië had zich reeds zoo zonder beperking ter beschikking van de Amerikaansche oorlog voering gesteld, dat de officieele deelneming aan de oorlog zonder beteekenis is. Op duizenden kilometers van het moe derland treft men een stukje Nederland aan. Eind 1941 is de Nederlandsehe ambulance naar het Oostfront ver rokken om zich in te zetten, op haar wijze, bij den strijd tegen het bolsjewisme. Eén der „Waag”-bestuurders, Dr. C. Winkler-Prins, de bekende oogarts uit Haar lem, had zich uit ideeele -'erwegingen voor deze ambulance beschikbaar gesteld niet alleen, hij was mede een der initiatief-nemers die den stoot tot uitzending dezer ambulance hebben gegeven, Het eerste verslag van Dr. Winkler-Pnns ovér zijn arbeid in het Oosten, is in het weekblad „De Waag’” verschenen. „Langs één der hoofdwegen, die naar het front voeren, rijden dag en nacht de militaire kolonnes in bijna onafgebroken stroom oostwaarts. Duit sche gemotoriseerde eenheden van allerlei aard, maar ook troepen van alle medestrijdende na ties trekken naar de plaats, waar zij ingezet zul len worden. Daar waar de weg door de hoofdstad van deze streek loopt, juist waar de eerste huizen blokken beginnen, voert een zijweg den heuvel op tusschen het Poesjkin-park en den dierentuin. Dieren behoeft U echter in den dierentuin niet meer te zoeken: de beren, antilopen, herten, vo gels en alle andere diersoorten, ten deele uit verre landen afkomstig, moesten in plaats van ten laste der voedselvoorziening te ieten, hufL~~ bijdrage daartoe leveren. En in het park is het niet aan te bevelen buiten de paden te wandelen, niet omdat misschien een politieagent U bekeu ren zou, maar omdat wellicht bij het opruimen van deJandmijnen een enkele over het hoofd ge zien kan zijn. Blijven we dus liever op het asphalt van dezen zijweg, dan komen we ha een paal honderd me ter, juist buiten het rumoer en lawaai i'an den hoofdverkeersweg, aan een complex g’ouwen. Dat aan een hoogen mast de Duitsche vlag wap pert, zal U niet verwonderen, maar een kleine ‘schok zal toch plotseling door U heengaan als U daarnaast aan een niet minder hoogen niast, even fier, en voor ons gevoel nog mooier van kleur, het oranje-blanje-bleu ziet waaien. De beide schildwachten, die stram in de hou ding de poort bewaken, kunt U gerust in het Hollandsch aanspreken, ongetwijfeld zult U dan ook geen moeite hebben om binnen te komen. Want hier treft ge op duizenden kilometers van het moederland een stukje Nederland aan, dat gezien mag worden. Hier zijn belangstellenden altijd welkom. Roode-kruis-auto’s rijden af en aan. Aan alles kunt U merken, dat er hard gewerkt wordt. Wanneer U gezien had, hoe het er hier enkele maanden geleden uifzag, dan zou U ’t nu nauwe lijks herkennen. De tuin staat ook al vol bloe- mep, voor zoover hij niet beplant is met aard appelen, tomaten, sla of andere groente. In de gebouwen overal een ‘levendige en toch ordelijke bedrijvigheid, Helder eh licht is het in de zalen en kraakzindelijk. Rij .aan rij staan de bedden met goede matrassen, zui vere lakens en dekens. Hier komen de gewon den en zieken direct uit de zwaarste gevechten van dezen hardsten oorlog, dien de wereld ooit beleefd heeft, plotseling in een sfeer van behaag- 0 lijke rust en zorgvolle toewijding. Een ovelgang, die hen werkelijk sprookjesachtig aandoet. Per ziekenauto, trein of vliegtuig worden zij hierheen gebracht, nadat zé in een hoofdver- bandplaats de eerste hulp ontvangen hebben of in een lazaret de eerste noodzakelijke operaties hebben ondergaan. Ver genoeg liggen we hier achter het front om de patiënten ongestoord enkele weken te kunnen behandelen en verplegen, zoodat ze daar na óf hersteld naar hun troep terug kunnen gaan óf tenminste zoo ver op weg van herstel zijn, dat ze zonder bezwaar de verre reis naar een ziekenhuis of herstellingsoord in het vader land kunnen afleggen. Dit ziekenhuis met ongeveer 350 patiënten wordt verzorgd door 15 artsen, specialisten, tandartsen en apothekefs, 20 zusters, 25 verple gers, 135 man personeel, onder wie chauffeurs, koks, administrateurs, laboranten, timmerlui, loodgieters, eleetriciëns, telefonisten, kappers, Men zonsondergang tot* zonsopgang. SNEEKER NIEUWSBLAD Hoofdred. L, KIEZEBRINK Pl.v.v. Hoofdredacteur C. SMIT, c VERSCHIJNTi DINSDAGS- EN VRIJDAGSAVONDS Bloemstraat 31 Sneek Kloosterstraat 17 Sneek Westelijke jagers vier HET DU1FSCHE WEERMACHTS- BERICHT. DUITSCHE TROEPEN TEN N.W. VAN STALINGRAD OVER DEN DON. WEER 19 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Aug. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus gaat de aan val van de Duitsche en verbonden troepen in hevige gevechten in het gebergte voort. Ten N.W. van Stalingrad zijn Duitsche infanterie divisies en snelle troepen, schitterend gesteund door de luchtmacht, over den Don getrokken en in een aanval naar het Oosten door zwaar ver sterkte vijandelijke verdedigingsstellingen heen- gebroken. Aan het overige front van den Don mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand door den tegenstand van Italiaansche troepen. Spoorweg- installaties en transportbewegingen in het ach- terwaartsche gebied van den vijand, alsmede scheepvaartverkeer op de Wolga, werden door de luchtmacht doeltreffend bestookt. Ten Z.W. - van Kaloega, ten N.W. van Medyn en bij Rzjef is'1i7fo01'11’0? waardeering heüsch”mêt'te’doen, werden vijandelijke aanvallen afgeslagen-of in J:. -j- nauwe samenwerking met de luchtmacht reeds in de kiem gesmoord. Ten Z.O. van het Ilmenmeer en voor Lenin grad werden plaatselijke terreinwinsten behaald en vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen, -f An het front vao de Noordelijke Ijszee vielen duikbommenwerpers troepenkampen op het Vis- schers-sctiiereiland aan. De Sovjetluchtmacht verloor gisteren in luchtgevechten 157 vliegtuigen; 9 andere wer den door de luchtdoelartillerie neergeschoten of op dén grond vernield; 8 eigen vliegtuigen wor den vermist. In het Westen bestookten batterijen vèrdra- gend geschut van het leger militaire doelen in het gebied van Dover. Bij storingsvluchten overdag wierpen enkele Britsche vliegtuigen brisantbommen op het' N.W.' Duitsche kustgebied. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen veroor zaakten gisteren in den loop van den dag bij aanvallen in scheervlucht omvangrijke vernielin gen in de voor den oorlo; ties aan de Engelsche ZJ laopen tuigen een stad- van de Britsche bewapenings- industrie in de Midlands, alsmede voor den oor log belangrijke doelen in. Oost-Engeland, met brisant- en brandbommen. Er ontstonden tal rijke branden en ontploffingen. Zooals reeds in een extra bericht is medege deeld, hebben Duitsche duikbooten in het Oos ten en Westen van den AtTantïschen Oceaan, als mede in de Caraibische Zee 17 schepen met een zamenlijken inhoud van 107.000 b.r.t. en twee transportzeilschepen tot zinken gebracht. Hier van werden 11 stheptn met een inhoud van 64.000 b.r.t. uit convooien vernietigd. Nog 2 schepen werden getorpedeerd, door het begin van afweer kon niet waargenomen worden of ze onder gingen. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ROME, 24 Aug. (Stefani). Het communiqué van de Italiaansche weermacht luidt: In Egypte zijn gevechten tusschen patrouilles in ons voordeel geëindigd. Eenige gemechani seerde strijdmiddelen werden vernield tijdens een poging onze linies te naderen. De vijandelijke luchtmacht heeft tijdens gevechten 7 toestellen ■geschoten door itauaan- Duitsche jachttoestellen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1