Üd I IIEVWSBLAD VOOR HET WESTEI VAM FBIESLAAD SHEERER EDITIE le Jaarqang. No. L 1 3 2 Beursjes met inhoud huissleutel 2 texticikaailQU. IttlLcliiiuseu ter secretarie 1 100 eert 6 cent SS.' 1 -- 1 Vrijdag 4 September 1942 op 16 Sept. 7.15 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 XPK TpmascheL-Scharl-V.g.B^-iji), komstii rwT» T H I,'» »w '*i~* 'ir 33 33 33 33 33 33 33 33 1A6 7.18 7.19 7.21 7.23 7.25 7.26 7.28 7.29 7.31 7.32 7.34 7.36 7.38 6.51 6.53 6.55 6.56 6.58 6.59 7.01 7.03 7.05 7.06 7.08 7.09 7.11 7.13 33 33 33 33 33 33 33 33 onder 19.54 19.52 19.50 19.47 19.45 19.42 19.40 19.38 19.36 19.34 19.31 19.29 19.26 19.24 19.21 UEVUNDEN VUUBAVERBEN, IJLST. Bureau voo advertentie. Grootzand 55 - Te'. 3005 - Giro 5074 Bureau voor abonnementen: Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 130000 Advertentieprijs! 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Verantw. voor de advertenties: L. de Jong Sneek JAPANSCH MINISTERIE VOOR GROOT-OOST-AZIE OPGERICHT. De Japansche regeering heeft besloten een mi nisterie voor groot-Oost-Azië op te richten. MOORDAANSLAG OP ONDERKONING VAN BR1TSCH-INDIE. Dader gearresteerd en gedood. Radio-Delhi maakt melding van een revolver» aanslag op den onderkoning van Britsch-lndië^ lord Linlithgow. De aanslag zou door een Indiër zijn gepleegd. De dader zou zijn gearresteerd en onmiddellijk doodgeschoten. WORDT LEGERGROEP-T1MOSJENKO GEÏSOLEERD? BERLIJN, 2 September. (D.N.B.). Het feit dat snelle formaties van de Duitsche weermacht thans de Wolga ten Noorden van Stalingrad be reikt hebben, is ongetwijfeld het meest opmer kelijke symptoom van de geheele militaire si tuatie aan het Europeesche (Jöstelijke front, zoo schrijft de militaire correspondent van het D.N.b. Immers, zoo vervolgt hij, hiermede komt niet alleen een unieke militaire prestatie tot uiting, doch hiermede is ook het resultaat bereikt, dat de vijanden nog heel kort geleden voor volslagen onmogelijk gehouden hadden. In hoever dit voorloopig nog plaatselijk be- werd, dat, waar ook maar mogelijk is, den ge perkte. succes zich zal uitbreiden tot een opera tief resultaat, is thans nog niet te overzien, maar vast staat wel dit dat het gevaar, dat Ti- mosjenko door het opstellen van alle beschik bare strijdkrachten en wapens in het gebied van Stalingrad wilde ontloopen, thans kolossaal is gegroe.d, t.w. de vreeselijke mogelijkheid der definitieve scheiding van het Zuiden der Sovjet unie van het Noorden en daarmede de isoleering van de geheele legergroep-Timosjenko. DE STRIJD OM STALINGRAD EN IN DEN KAUKASUS. In den strijd om Stalingrad hebben de Duit sche troepen thans de binnenste verdedigings gordel der stad bereikt, aldus het A.N.P. De uit net Noordwesten, Westen en Zuiden oprukkende formaties vormen een halve cirkel rond het tot een vesting versterkte stadsgebied en op ver scheidene plaatsen zijn reeds wiggen in het verdedigingssysteem gedreven, niettegenstaande de verdedigers blijkbaar alles op alles zetten om de aanval te stuiten. In overeenstemming met 't groote belang van Stalingrad als industrie- en verkeerscentrum zijn hier groote massa’s troe pen samengetrokken, die tot de beste behooren, waarover ae Sovjet-Russische legerleiding nog kan béschikken. De positie der verdedigers worat evenwel met de dag slechter. De strijd is thans in een beslissend stadium gekomen en, hoewel de tegenstand der bolsjewisten nog steeds krachtig is, koestert men te Berlijn geen twijfel omtrent de afloop der gevechten. De bolsjewisti sche divisies, die met de Wolga in de rug strij den, vormen op de Westelijke oever in zekere zin een groot bruggehoofd, dat voortdurend aan hevige aanvallen bloot staat. De stad zelf wordt dag en nacht door de Duitsche luchtmacht ge bombardeerd en staat in brand. De situatie is dan ook voor de verdedigers alleszins hachelijk, 'lerwijl de Wolga voor de bewegingsvrijheid der bolsjewisten in het gebied van Stalingrad een belemmering vormt, beteekent deze machtige barrière daarentegen voor de Duitsche strijd krachten in het gebied tusschen Don en Wolga een flankdekking van groote strategische betee- kenis. Tegenover de geweldige Duitsche successen op de Zuidelijke vleugel stelt men te Berlijn het vrijwel volkomen falen van de bolsjewistische ontlastingsaanvailen oij Rzjef vast. Undanks alle krachtsinspanning zijn de bolsjewisten in dertig dagen tijds nergens verder dan 10 tot 15 km. opgerukt en hoewel de aanvallen nog voortdu ren, acht men in militaire kringen aldaar de grootste aanvalskracht door de succesvolle te genstand reeds gebroken. Eén ding is niet twij- relachtig: ontlasting voor de verdedigers van Stalingrad heeft dit door de bolsjewisten zeli geschapen „tweede front” niet kunnen brengen. Dinsdag meldde het opperbevel van de Duit sche weermacht dat divisies infanterie en snelle formaties de bres in de vijandelijke versterkings- werken ten Zuiden van Stalingrad hadden ver groot en een belangrijk heuvelachtig terrein in de richting van de stad hadden genomen. Woensdag kon hieraan toegevoegd worden dat snelle for maties ten Nooroen van de stad tot aan de Wol ga waren doorgedrongen en gisteren werd ge meld dat Duitsche en Roemeensche troepen, in nauwe samenwerking met de luchtmacht, den vijand uit krachtig versterkte kazematstellingen voor Stalingrad hadden geworpen. Over den strijd in den Kaukasus werd mee gedeeld dat Duitsche en Roemeensche troepen de oostkust van de Zwarte Zee hadden bereikt en dat de stad en haven Anapa door Roemeen sche troepen was genomen. Ten Z.-Oosten van Anapa vorderde de aanval van Duitsche en Roe meensche troepen op den taai strijdenden vijand in versterkte hoogtestellingen, tal van deze zijn stormenderhand genomen. DE STRIJD IN EGYPTE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deel de Woensdag o.m. mede: Bij aanvallen van Duitsche en Italiaansche snelle troepen op de Britsche stellingen in Egyp te werden 30 vijandelijke tanks vernietigd. In het kader van deze gevechten werden op 31 Augus tus en op 1 September in luchtgevechten door Duitsche en italiaansche jagers 51, door lucht- doelartillerie 4 Britsche vliegtuigen neergescho-. ten. Een Duitsche duikboot bracht in de Middellan- sche Zee een schip van 4000 b.r.t. uit een kon vooi tot zinken. Donderdag meldde het opperbevel der Duit sche weermacht van dit front: Aan het Egypti sche front levendige verkenningsactiviteit. Het aantal dei gisteren vermelde vijandelijke verliezen aan vechtwagens is tot 51 gestegen. Duitsche en Italiaansche jachtvliegers schoten gisteren 21 Britsche vliegtuigen neer. Eén Duitsch vliegtuig ging verloren. In den nacht van 1 op 2 Septem ber bombardeerden Duitsche formaties gevechts vliegtuigen verscheidene Britsche vliegvelden ten N.W, en ten N.O. van Kaïro. ger en thans nog veel gunstiger. Nu nog een paar cijfers. De bond is in 1933 overgegaan tot het aanleggen van een statistiek over reddingsgevaLen, weike in ons land niet be stond. We nemen weer een tijdvak van zeven jaar van 1935 tot en met 1941. Gered zijn: 6244 personen, gemiddeld per jaar 892 Het allergrootste deel werd door zwemmers en zwemmende redders (ook zwemsters en redsters) gered, het allerkleinste deel wist zichzelf in veiligheid te brengen. De strijd tegen den verdrinkingsdood moet worden voortgezet. Bonden of vereenigingen die een voorlichtingsavond of filmavond wenschen, kunnen zich richten tot het secretariaat van den N.Z.R.B., afd. Reddend zwemmen, Klei ne Houtweg 139a, Haarlem. OPROEP VAN HITLER VOOR HET WINTERHULPWERK. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 31 Aug. (D.N.B.) De Führer heeft bij het begin van het oorlogswinterhulpwerk van het Duitsche volk 1942'43, den volgenden oproep gedaan: Bij het begin van het vierde jaar van een oor log, dien het Duitsche volk om.«jn of niet zijn, voor heden en toekomst voert, roep ik voor de 10e maal het Duitsche volk op, zijn vrijwillige offers voor het winterhulpwerk te brengen. In een gebied, dat zich over de geheele wereld uit strekt, strijden de soldaien van onze weermacht met inzet van hun leven en hun gezondheid. Bij hen hebben zich het grootste deel der Europee sche volken en ook van de volken van het Verre Oosten gevoegd in een verbond van houw, dat zal verhinderen, dat onze landen vervallen aan het bolsjewistische barbarisme of joodsch- an- gelsaksisch-kapitalistische exploitatie. De vijan den van het Duitsche tuk van weleer, toen wij in het binnenland om*ie macht streden, zijn ook thans weer tegen ons vereenigd. De inter nationale wereldjood leidt bolsjewisme en pluto cratie, niet slechts met het doel der vernietiging van de Europeesche cultuursraten, doch vooral tot uitroeiing van allen, die een zelfstandig be staan leiden. Wanneer thans Amerikaansche en Engelsche agenten beweren, dat zij een nieuw wereldbeeld opbouwen, dat beter is dan hun eigen vroeger is geweest, waarin in de toekomst een ieder arbeid, kleeding en huisvesting zal vin den, dan was ’t niet noodig geweest, juist het Duitsche rijk aan te valien. Want deze proble men heeft het nationaai-socialisme of reeds lang opgelost, of zij waren op weg naar een succes voile oplossing. Neen, de bedoeling van deze in ternationale misdadigers is niet het opbouwen van een betere sociale wereld, doch de brutale vernietiging van de tegenover hun kapitalisme staande nationaal-sociale staten van Europa. Hun doel is de slavernij, zooalS Indië die moet dulden. Dat de bolsjewistische jood daarbij als laatste aanhitser in beide kampen de leiding heeft, is in het groot niet anders dan het in Duitschland eens in het klein was. In dezen reusachtigen strijd zonder weerga nu hebben de Duitsche en verbonden soldaten dit jaar de levensruimte der Europeesche volken ge weldig uitgebreid. De poging van de internatio nale zaligmakers der menschheid, Roosevelt, Churchill en Stalin, om de Europeesche volken uit te hongeren, kan daardoor reeds thans ais definitief mislukt worden beschouwd. Indien echter in dezen geweldigsten strijd van alle tijden de Duitsche soldaat onder nauwe lijks voor te stellen ontbermgen in gevechten zijn zware offers brengt, dan is ’t vaderland juist dit jaar nog meer verplicht ook ’t hoogste aan offers te geven. Zelfs dan zal het nog slechts een fractie presteeren van o-at, wat onze weermacht te land, ter zee en in de lucht volbrengt. Het is echter ook de zin van het winterhulp werk, niet slechts in vredestijd, doch eerst recht in den qorlog, de onverbreekbare lotgemeen- schap van ’t Duitsche volk te bekrachtigen, niet zooals in Engeland en Amerika met frazen, doch door daden .Want uit deze worsteling der vol ken moet en zal het Duitsche rijk als een door en door nat.-söc. staat in den vrede terugkeeren. Deze krijgt zijn verwezenlijking niet slechts door de offers van het front, doch ook door die van het vaderland. In 1939 en *40, ja, misschien ook nog in 1941 mogen onze geestlooze tegenstan ders gedacht hebben het Duitsche volk als eens in 1918, door innerlijke oneenigheid te kunnen storten in uitwendige afhankelijkheid en daar mede in de slavernij van een nog erger dictaat van Versailles. Het is de taak van het front en van het werkende Duitsche volk thuis, om de hoop van deze internationale goudhyena’s en bolsjewistische beesten steeds meer te verstoren en hun duidelijk te maken, dat deze oorlog niet zal eindigen met de mogelijkheid van een ver dere exploitatie door de bezittende volken, doch met een voor de wereld beslissende overwinning der „Habenichtse”. Ik verwacht derhalve, dat het vaderland zijn plicht vervult voor het 4de winterhulpwerk in oorlogstijd. DE V1JANDELIJKE SCHEEPSVERLIEZEN IN AUGUSTUS. De Duitsche marine heeft in de maand Augus tus ir totaal 699.100 b.r.t tot zinken gebracht. Hiervan werden 106 schepen met een gezanten lijken inhoud van 667.184 b.r.t. door duikbooten en 5 schepen met een totalen inhoud van 32.000 b.r.t. door motortorpedobooten vernietigd; 23 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 130.000 b.r.t, werden getorpe deerd. De volgende vijandelijke oorlogsschepen wer den tot zinken gebracht: het vhegtuigmoeder- schip „Eagle”, een hulpkruiser van 12.000 b.r.t., 2 torpedobootjagers, een duikboot, 10 motortor pedobooten, 3 bewakingsvaartuigen en 3 klei nere vaartuigen. Beschadigd werden twee tor pedojagers en talrijke motortorpedobooten. In dezelfde periode bracht de luchtmacht 14 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 109.000 b.r.t. iot zinken en beschadigde zij 12 andere koopvaardijschepen, welker inhoud niet is aangegeven. De luchtmacht heeft de volgende vijandelijke oorlogsschepen tot zinken gebracht: 1 kruiser, 4 torpedojagers, een duikboot, een torpedoboot, een motortorpedoboot, een bewakingsvaartuig en een konvoöieeringsvaartuig. Beschadigd wer den twee vliegtuigmoederschepen, 12 kruisers resp. torpedobootjagers, 4 motortorpedobooten, een stormboot voor landingen en een konvooi- eeringsvaartuig. Behalve de gevoelige verliezen aan oorlogs schepen verloor de vijandelijke scheepvaart zoo doende in de maand Augustus in totaal 1'25 schepen met een gezamenlijken inhoud van 808.100 b.r.t.; 35 andere schepen, met een to talen inhoud van ongeveer 200.000 b.r.t., werden getorpedeerd, resp. door bomtreffers zwaar be schadigd. het zijn of niet zijn van Europa. Ook in deze tijden wordt Europa bedreigd door een gevaar, het grootste van alle tijden, ’t bolsjewisme. Spr. zei, dat met het fascisme het nat.-socialisme ab soluut noodig is voor het behoud van Europa. Dit feit is van beteekenis zelfs ook nog over en kele eeuwen. Daarom zullen de figuren van Adolf Hitler en Mussolini in de geschiedenis blij ven voortleven, zoolang er een Europa zal be staan. Ons, als nationaal-socialisten, verheugt het, dat wij daartoe een klein aandeel kunnen bijdragen. Tenslotte bracht de leider den heer en me vrouw Schuilenburg dank voor het' prachtige werk, niet omdat de heer Schuilenburg de eenige is, die dit werk kan doen, maar omdat hij de eenige is geweest, die het heeft gedaan. Velen zijn er aan begonnen, doch niemand heeft het werk weten te voltooien. Ook deze expositie heeft haar blijvende waarde. Hierna verklaarde ir. Mussert de tentoonstelling voor geopend, waarna de aanwezigen een rondgang maakten, VRIJWILLIGERS VOOR DEN ARBEIDSDIENST. Omstreeks midden Juli werd bekend gemaakt, dat wederom de gelegenheid bestaat zich aan te melden voor de vrijwillige vervulling van den arbeidsdienst. Deze vrijwilligers zullen worden opgeroepen voor den diensttijd, welke begin Januari 1943 aanvangt. Thans verneemt het A.N.P., dat deze vrijwil lige aanmelding op Zaterdag 31 October a.s. sluit. In verband hiermede wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd dat zij, die in aanmer king wenschen te komen voor een betrekking in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en zijn geboren na 31 December 1919, bij de sollicita tie het bewijs moeten overleggen, dat zij hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Bovendien kunnen zich voor vrijwillige dienstneming in den Nederlandschen Arbeidsdienst aanmelden jonge mannen in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar, mits zij ongehuwd zijn. De mogelijkheid van aanmelding voor vrij willige dienstneming bestaat dus nog t/m 31 October a.s. en het aanmelden kan geschieden bi> de N.A.D.-aanmeidingsbureaux, bij de ge meentehuizen of bij de arbeidsbureaux. STRIJD TEGEN DEN VERDRINKINGSDOOD. Op 16 September a.s. zal het zwem mend redden 25 jaar landelijk zijn georga niseerd door den voormaligen Nederl. Bond lot redden van Drenkelingen, nu geiuseerd met den Ned. Zwembond onder den naaim van Ned. Zwem- en Reddingshond, verkort N.Z.R.B. Eerstgenoemde bond is geslicht door vijf kleine brigades, den Bosch, Am sterdam, Haarlem, den Haag en Breda, met het sociale doel de gemeenschap te dienen. Door middel van de radio, de pers, door voorlichtingsavonden met lantaarnpiaten, ook films, door demonstraties, enz., heeft de bond zijn organisatie uitgebreid tot om streeks 100 brigades, met 15.000 mannen en vrouwen, bereid en paraat, ook bij nacht en ontij, hulp te bieden aan den in nood verkeerenden medemensch. Vergoeding oï dank wordt niet verlangd. GevaLen van te water geraken zijn vele. Ongevallen, over boord raken, te water geraken bij diepe duisternis in grachten, kanalen, rivieren, doorzakken door het ijs, in een wak rijden, baden en zwemmen in zee en in binnenwa ter met een auto, bus of taxi te water rij den, enz. enz. In samenwerking met de Maatschappij tot redding van Drenkelingen, met den Ned. Zwembond, met het Oranje Kruis heeft de N.B.R.D. krachtdadig aangepakt in veler lei richtingen om den verdrinkingsdood te bestrijden, met het resultaat: Ten eerste: uitbreiding der zwemkunst. Ten tweede: belangrijke daling van het aantal verdrinkingsongevallen. Ten derde: het aantal reddingen uit hel water is ten zeerste verhoogd. Mogen we wijzen op enkele cijfers? De eerste ons bekende statistiek is af komstig van dr. G. J. Mijnlieff te Amster dam, loopende over het tijdvak 1903 tot 1910, in welk tijdvak ook de der eerste reddingsbrigade viel, Bosch in 1908. 1 o verdronken 5678 mannen, "vrouwen en kin- Nemen we zeven ja statistiek 1 1 dooden te betreuren, of gemiddeld 605 per jaar. Bedenken we nu dat de (aren met ver- duisteringsjplicht, 1940 en 1941 zeer hooge verdrinkingscijfers gaven en dat de bevol king tusschen die neide tijdvakken is toe- glenomen met meer dan 2.500.000 zielen, dan is relatief de verhouding tusschen vroe- ZONS OP- EN ONDERGANG IN SEPTEMBER. Wij geven hieronder in verband met de ver- r- en on dergang in September. op Sept. 6.49 i> 8 9 10 11 12 13 14 15 SP.T. meldt uit Berlijn dat militaire deskun digen aldaar niet gelooven dat maarschalk Rom mel thans zijn groote offensief reeds is begonnen. Men neemt hier aan, dat het hem er alleen maar om te doen is de stellingen van El Alamein ge heel in zijn bezit te krijgen, daar deze stelling kan worden beschouwd als de laatste grendel voor Egypte. Zij strekt zich uit over een afstand van 60 tot 80 km en is in de laatste weken door de Engelschen sterk uitgebreid, zoodat wanneer het groote ofienstef eenmaal een begin zal ne men met harde en verbitterde gevechten reke ning zal moeten worden gehouden. DE KRIJGSGEVANGENEN VAN DIEPPE. Een mededeeling van het Duitsche opperbevel. Het opperbevel van de weermacht deelt het volgende mede: In het bij Dieppe buitgemaakte bevel, aan hangsel 1, alinea 4, nummer b 2 wordt gezegd: „Waar het ook maar mogelijk is, moeten de handen van de gevangenen worden samengebon den, opdat zij hun papieren niet kunnen vernieti gen.” In het officieele communiqué van het op perbevel van de weermacht van 30 Augustus 1942 werd o.a. deze passage van het Engelsche operatiebevel gepubliceerd. De Engelsche regee ring heeft hierover gezwegen. Het opperbevel van de weermacht heeft der halve bepaald, dat alle bij Dieppe gevangen ge nomen Britsche officieren en soldaten van 3 Sep tember 1942 om 14.00 uur af geboeid zullen worden. Het motief voor deze behandeling is den gevangenen medegedeeld. Deze maatiegel zal pas worden opgeheven, zoodra de Britsche regeering de in het boven genoemde bevel uitgevaardigde bepaling inzake het boeien van Duitsche krijgsgevangenen in een officieele mededeeling intrekt. Het opperbevel van de weermacht verklaart voorts, dat voortaan alle Wild-Westmethoden van deze soort, welke een beleediging en mis kenning van dappere soldaten vormen, onmid- dellijk met de scherpste represailles beantwoord worden. De Duitsche troepen hebben tot dusver talrijke fotografische opnamen van Dieppe be wijzen het de gevangen Britten als een fat soenlijken vijand behandeld en verzorgd. Het staat aan het Britsche commando te beoordee- len, of deze door dit commando veroorzaakte verandering in de behandeling van gevangenen na de ervaringen van Dieppe meer Duitsche of Britsche gevangenen zal treffen. Officieele Britsche verklaring. Het Engelsche ministerie van Oorlog heeft Woensdagavond een verklaring uitgegeven be treffende de mededeeling van het opperbevel der Duitsche weermacht, volgens hetwelk in het bij Dieppe buitgemaakte Engelsche bevel gezegd WC1U, VV Cl«. VMU ...uv.. ...vg «.JA ‘V, Q— vangenen de handen geboeid moeten worden, opdat zij hun papieren niet kunnen vernietigen. In de verklaring van het Engelsche ministerie van Oorlog wordt gezegd, zoo meldt de Britsche berichtendienst, dat een onderzoek wordt inge- steld om na te gaan „of inderdaad een dergei.jk bevel is uitgegeven”. Nadrukkelijk wordt ont kend, dat ook maar van één Duitsche gevangene de handen geboeid zijn, „leder bevel van dien aard”, zoo besluit de Engelsche verklaring, „zal, wanneer het mocht zijn uitgegeven, herroepen worden.” Naar aanleiding van deze Britsche verklaring heeft het Duitsche opperbevel thans zijn aange- kondigde maatregelen tegen de Britsche krijgs gevangenen ingetrokken. DE JAPANSCHE MINISTER VAN BUITEN- LANDSCHE ZAKEN AFGETREDEN. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De minister van buitenlandsche zaken, Togo, is om persoonlijke redenen afgetreden. Minister president Tojo heeft de portefeuille van buiten landsche zaken overgenomen. Naar S.P.4. uit Washington verneemt heeft daar, evenals te Londen, het plotselinge aftreden van den Japanschen minister voor buitenland- sche zaken, Togo, groot opzien gebaard. Men rekent in politieke kringen te Washington op een wijziging van de Japansche houding tegen over de Sovjet-Unie. Combinatie van: INEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Cou’rant) en DE JONG's NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. IHoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek, VERZORGING VAN KINDEREN VAN LEDEN DER DUITSCHE WEERMACHT. Het verordeningenblad bevat de volgende verordening van den Führer van 28 Juli j.l. be treffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche weermacht in de bezette ge bieden. Artikel 1. Tot behoud en ter bescherming van het rassisch waardevolle Germaansche erf goed, wordt aan kinderen, die in de be zette Noorsche en Nederlandsche gebieden door leden van de Duitsche weermacht zijn verwekt en uit Noorsche of Nederlan Ische vrouwen zijn geboren op verzoek der moeder, een bijzondere ondersteuning en verzorging van wege instanties van de Rijkscommissanssen voor de bezette Noorsche en Nederlandscne gebieden toegekend. Artikel 2. De ondersteuning bestaat ir. het dragen van de kosten der bevalling, de. toeken ning van steun in de kosten van levensonder houd aan de moeder gedurende den tijd voor en na de bevalling, de uitkeering van steun m de kosten van levensonderhoud voor de kinde ren, de opneming der moeders in klinieken of tehuizen, en met toestemming van de moeders pok de opneming van de kinderen in tehuizen 'alsmede soortgelijke maatregelen. De nadere bijzonderheden worden geregeld door de Rijkscommissanssen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden. Artikel 3. De verzorging van moeders en kinderen geschiedt met het doel, dat de moe ders geen enkel nadeel ondervinden en de ont wikkeling van de kinderen wordt bevorderd. Desgewenscht wordt aan de moeder een pas sende werkkring verschaft. Artikel 4. Voor zoover in overeenstemming met het in artikel 2 bepaalde prestaties worden toegekend, gaan de wettelijke aanspraken op on derhoud op het Duitsche rijk over. Artikel 5. Op verzoek stellen de weermachts- gerechten met toepassing van het Duitsche recht Vast, of het lid van de Duitsche weermacht als vader van het kind moet worden beschouwd. De gewone Duitsche gerechten zijn ten aan zien van de beslissing over de vaststelling van het vaderschap, over aanspraken op onderhoud alsmede andere aanspraken ter zake van het va derschap jegens leden van de Duitsche weer macht onbevoegd. Artikel 6. De Rijkscommissanssen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche gebieden worden gemachtigd, met toestemming van den Èijksminister en chef van de Rijkskanselarij, een regeling overeenkomstig die der artikelen 1 tot en met 5 te treffen ten aanzien van kinderen van andere in Noorwegen of Nederland te werk gestelde Rijksduitschers. Artikel 7. De chef van het oppercommando van de weermacht wordt gemachtigd de ter uitvoering en aanvulling dezer verordening now. zakelijke rechts-en administratieve voorschriften in overeenstemming met de betreffende rijks- ministers alsmede met de Rijkscommissanssen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche ge bieden uit te vaardigen. De chef van het oppercommando van de weer macht kan in overeenstemming met den Rijks- minister en chef van de Rijkskanselarij het ge bied, waarvoor deze verordening van kracht is, geheel of gedeeltelijk tot andere bezette gebie den uitbreiden. De uitvoering van deze verordening berust bij Ben Rijkscommissaris. Aan het Oostfront In een landelijke bakkersoven wordt het brood voor de cpmpagnie gebakken. 33 TENTOONSTELLING „HERLEVEND NEDERLAND”. Door ir. Mussert geopend. In 't gebouw Zuilenstraat 8 te Utrecht is Za terdagmiddag de tentoonstelling „Herlevend Ne derland", een keuze uit de verzameling Schui lenburg, officieel geopend.Het begroetingswoord werd uitgesproken door Max Blokzijl, waarn. lei der van de hoofdafdeeling pers en propaganda der N.S.B. en waarn. hoofd van de afdeeling ac tieve propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Spr. herinnerde er aan, dat deze expositie eigenlijk een eenmans- tentoonsteling was, omdat al het benoodigde materiaal hiervoor bijeengebracht was door één man, die gedurende de afgeloopen tien jaren al het benoodigde hiervoor heeft bijeen weten te brengen. Het ligt in de bedoeling om te komen tot de stichting van een nationaal museum, want het hier geëxposeerde vormt slechts een klein gedeelte van alles, wat de heer Schuilenburg op dit gebied in de afgeloopen tien jaren heeft we ten bijeen te brengen. Spreker uitte den wensch, dat deze tentoonstelling er het hare zou mogen toe bijdragen om kracht te verzamelen voor den komenden strijd, die naar spr.’s overtuiging nog Zwaarder zal zijn dan die, welke achter ons ligt De heer Schuilenburg zette vervolgens het ka rakter van de expositie uiteen. Zij geeft een beeld van den in de afgeloopen jaren gevoerden strijd. Spr. bracht hulde aan de helden, die in dezen strijd voor het nationaal socialisme zijn gevallen. Alle aanwezigen herdachten staande de gevallenen. Het openingswoord werd gesproken door den leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, die er aan herinnerde, dat er vele dingen in het leven slechts voor korten tijd van waarde zijn. Daarom stelde de leider de vraag, of deze tentoonstelling van blijvende waarde was, of dat ?'J..over tien jaren reeds weer vergeten zou zijn. Wij beleven op het oogenblik een revolutie, die zelfs de groote Fransche revolutie overtreft. Vele malen reeds in de geschiedenis heeft Euro- Ja zich moeten beschermen gmdat het ging om oprichting! n.l. den In het genoemde tijdvak -- kle deren, dus gemiddeld 939 dooden per jaar. \t nu weer laatste tijdvak van aar, van 1935 tot en met 1941 r van den Bond, dan vielen er 4231 jaar. Bedenken we nu dat de jaren met verdrinkingscijfers iduisteringsplicht de tijden van zons op- onder 20.30 20.28 20.25 20.23 20.20 20.18 20.16 20.14 20.11 20.09 20.06 20.04 20.02 19.59 19.57 •w w".

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1