■fTT“SP<3nr8W**E» W JL JhiCtrUU NIEUWSBLAD VOOR HET WBSTEM VAN FRIESL4.VH SNEEKEH EDITIE Ie Jaargang* No. 3. Vrijdag 18 Sttftefober 1942 Strijd .1 VERDUISTERINGSWEEK. i te te 15 hebben getorpedeerd tal- i] DEZE WEEK IS DE VERDUIS1ERINGSWEEK. De nachten worden langer, de avon den beginnen steeds vroeger. Het is noodzakelijk, dat allen hun woningen behoorlijk verduisteren, zoodat ner gens licht naar buiten straalt. Hij, die zich aan dezen plicht meent te kunnen ondreaken, vergeet, dat hij hierdoor niet alleen zichzelf, maar ook anderen in gevaar brengt, GOED VERDUISTERD, GOED BESCHERMD. Noorsche vrijwilligers aan het Oost front. Vóór den stormaanval wordt de uitwerking van het eigen artil lerievuur gadegeslagen. (P.K. Schürer-Sche.-V.p.B.-m.) Dit is KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST U zult herH- de volgende dagen In deze krant van verschillende zijden [eeren kenneo WEER ZEVENENDERTIG KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel der weermacht deelde in een extra-bericht Zondag mede: Duitsche duikbooten hebben op de St. Lau rens, aan de Canadeesche kust, op den Atlan tischen Oceaan en voor de kust van Afrika in zware gevechten 18 in konvooi of alleen varen de schepen met een gezamenlijken inhoud van 121.500 ton tot zinken gebracht. Een ander schip werd door torpedo’s getroffen. Bovendien wordt op het oogenblik een groote slag tegen een konvooi op den Atlantischen Oceaan ge leverd. Het opperbevel van de weermacht deelde Maandag in 'een extra-bericht mede: Duitsche duikbooten zijn, zooals reeds in het. extra-bericht van Zondag is aangekondigd, den 9en September midden op den Noordelijken Atlantischen Oceaan gestuit op een sterk be veiligd, van Engeland komend convooi. In on afgebroken hevige gevechten hebben voor het grootste deel jonge duikbootbemanningen het convooi tot vandaag tóe achtervolgd en aange vallen en 19 schepen, mei een inhoud van 122.000 b.r.t. totaal, alsmede twee torpedo jagers en een corvet der vijandelijke beveiliging tot zinken gebracht. Zes andere schepen wer den door torpedotreffers zwaar beschadigd. Slechts kleine, uit elkaar geslagen deelen van het convooi konden ontkomen. BRITSCHE LANDINGSACTIE BIJ TOBROEK MISLUKT. Twee kruisers, vier torpedobootjagers en een aantal andere schepen tot zinken gebracht. Het Itahaansche weermachtsbericht van Sept, deelde mede: „De in den nacht van 13 op 14 September met aanzienlijke lucht-, en vlootstrijdkrachten ondernomen landingspoging bij Tobroek is te 9 uur des ochtends volkomen te met gedaan. De door vlootstrijdkrachten en vliegtuigen aan land gebrachte troepen werden binnen 5 uur vol komen vernietigd of gevangen genomen. Door het onmiddellijke ingrijpen van het bataljon San Marco onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Giacomo Colotto en andere afdeelin- gen, die door Duitsche strijdkrachten uit de vesting Tobroek dapper gesteund werden, wer den de vijandelijke troepen, waaronder ook val schermjagers, die er in geslaagd waren, vasten voet te krijgen, na korten verbitterden strijd overweldigd. Kust- en luchtdoelbatterijen der Italiaansche en Duitsche verdediging namen de vlootstrijdkrachten, welke de landingsoperaties steunden, onder een welgericht vuur en brach ten drie torpedojagers, eenige aviso’s en rijke landingsbooten tot zinken. De vlootstrijdkrachten, die zich Oosten terugtrokken, werden vervolgens Combinatie vans BNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. J-iorffdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. thans gestelden termijn gebruik te maken door de ingetrokken munt stukken vóór 20 September in te wisselen, daar binnenkort het in bezit hebben van deze mun ten strafbaar zal worden gesteld. Het noofdkwartier der Duitsche weermacht meldt: De Britsche troepen, die in den nacht van 13 op 14 September met gebruikmaking van lucht en vlootstrijdkrachten bij Tobroek geland wa ren, zijn in nauwe samenwerking tusschen Duitsche en Italiaansche strijdkrachten na een zwaren, snellen strijd vernietigd of gevangen genomen. De vijandelijke oorlogsschepen weiden door kustbatterijen en luchtdoelgeschut onder een welgericht vuur genomen, waarbij drie torpedo jagers, eenige korvetten en talrijke laudingsboo- ten tot zinken werden gebracht. De daarna in Oostelijke richting wijkende schepen werden aangevallen door afdeeiingen van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht, die twee krui sers, een torpedojager en verscheidene motor- torpedobooten tot zinken brachten. Andere klei nere schepen werden zwaar beschadigd, Duit sche mijnenvegers brachten een Britsche mo tortorpedoboot met 117 gevangenen in de haven van Tobroek. Negen vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten In totaal werden 576 gevangenen gemaakt, onder wie 34 officieren. Bovendien verloor de vijand een groot aantal dooden. Een omvangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. Onder de gevangenen bevinden zich talrijke schipbreukelingen van de tot zinken gebrachte Britsche oorlogsschepen. De eigen verliezen zijn gering. andelijke aanvallen. De vijand verloor 21 vecht- wagens. Aan het Moermanskfront leidde een uitge breide aanval tot de vernietiging van een ba- taiilon van een vijandelijke rendierbrigade. Bij pogingen om de bezette gebieuen in het Westen binnen te vliegen en boven Noord- Duitschland verloor de Britsche luchtmacht gis teren 4 vliegtuigen. In den loop van den nacht v.elen Britsche bommenwerperformaties het RijnlandsciiWestfaalsche gebied aan. De be volking leed verliezen. Vooral in woonwijken in vele plaatsen ontstonden branden en materieele schade, o.a. aan gebouwen. Van de aanvallende bommenwerpers werden er 37 neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten overdag treffers op industrie- en verkeersmstal- laties aan de Engeische Zuidkust, alsmede op ppn trnpnp.nkamn on dp Jrknp.v-pilandpn In Hoq nacht werden doelen in Oost-Engeland, welke 2. In het gebied van Rzjef mislukten zwakke vij-jsant- en brandbommen gebombardeerd. zich onder Duitschland stellen, terwijl Duitsch- land van zijn kant de. bescherming der inlanders op zich neemt. Carl Peters heeft bereikt wat hij wilde bereiken: Duitschland heeft koloniën in Zuid-Oost Afrika, een rijk en waardevol bezit. - E. Siderius. DE LANDDAG DER N.S.B. TE ROLDE Verzoek aan werkgevers en hoofden van scholen. In verband met den landdag te Rolde voor de drie Noordelijke districten der N.S.B., Gronin gen, Friesland en Drenthe, welke op 19 dezer wordt gehouden, worden werkgevers en hoofden van scholen opgewekt om leden van hun perso neel, resp. leerlingen, die lid zijn van de N.S.B., der W.A., van den Jeugdstorm of van de Neder- landsche S.S., dien dag vrij te geven, teneinde hen in de gelegenheid te stellen den landdag te bezoeken. DE INWISSELING VAN INGETROKKEN MUNTSTUKKEN. De waarnemende thesaurier-generaal van financiën, de heer F. L. Rambonnet, maakt het volgende bekend: Naar aanleiding van vele binnengekomen be richten hebben de daarvoor aangewezen kan toren en instellingen nogmaals de aanwijzing ontvangen alle sinds 6 Maart 1942 buiten om loop gestelde munten ter inwisseling te aan vaarden. Men wordt in zijn eigen belang dringend aangeraden van den 1 ureau voo advertentie. Grootzano 55 - Te’ 30'. - Ciro Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 130090 Advertentleprijsi 1 tot 10 m.in. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertenties: L. de Jong Sneeft FILMDIENST N.S.B. Dinsdagavond hield de Filmdienst der N.S.B. in Amicitia te Sneek een filmavond. Na het nieuws, waarin o.a. was opgenomen het bezoek van ir. Mussert aan de leden in verschillende plaatsen van Brabant, tijdens welk bezoek de leider wees op de vorming van den Germaan- schen Statenbond waarvan Nederland een deel zal uitmaken, werd vertoond „De Filmspiegel der Beweging”, die o.m. bevatte het vertrek van manschappen naar het Oostfront om zich in te zetten in den strijd tegen het bolsjewisme; het afscheid van mannen van den Nederlandschen Arbeidsdienst te Steenwijk, die de spade hebben opgenomen achter het Duitsche zwaard door in dienst te gaan bij de Reichsarbeitsdienst; de demonstratie van N.S.D.A.P. en N.S.B. te Maas tricht; de militaire opleiding in modelkazernes Van jonge S.S.-mannen om hen voor te bereiden op hun toekomstige taak; en de plechtige be- eediging van 3000 functionarissen der N.S.B. in het stadion te Utrecht. Volgde de U.F'.A.-cultuur- lilm „Jungens, Manner und Motore”, opgenomen in de motorsportschool der N.S.K.K. in het Harz- gebergte. Talrijke manoeuvres met motoren en auto’s, die hooge eischen aan de mannen stel den door de uitermate zware hindernissen, waren pp de filmband vastgelegd. Tot slot volgde de vertooning van de hoofd- iilm „Carl Peters” met Hans Albers, welke speelt in de tweede helft van de vorige eeuw ten tijde van Bismarck. Vele Duitschers verla ten hun vaderland om zich in- Amerika te vesti gen; Engeland neemt kolonie na kolonie. Het is een toestand voor Duitschland, die niet voort mag duren. Carl Peters is een van de eersten die dat begrijpt en daarom trekt hij met twee vrien den naar Afrika om voor Duischland koloniën te Verwerven. De toestand daar ondeAfde inboor lingen is slecht, niet door toedoen van de negers zelf, maar doordat van tijd tot tijd verscheidene (Van hun krachtigste mannen worden wegge haald door slavenjagers, die hun rooverspractij- ken uitoefenen met toestemming van de Engei sche regeering. De Zwarten roepen de bescher- tning van Carl Peters in. Hij verleent hun die, plant de Duitsche vlag in die gebieden en sluit verdragen met de opperhoofden, waardoor deze HEVIGE STRAATGEVECHTEN IN STALINGRAD. Stad wordt door de bolsjewisten wanhopig veidedigd. In aansluiting op het weermachtsbericht van Dinsdag verneemt het D.N.B., dat de frontale aanval op Stalingrad onweerstaanbaar voort gaat. In weerwil van den plotselingen regenval zijn de Duitsche troepen de stad verder binnen gedrongen. Zij leveren daar zware gevechten, die hooge eischen stellen aan de soldaten, door dat de aanval met in éen linie kan worden on dernomen, maar door afzonderlijke stoottroepen moet worden gedaan. De bolsjewisten hebben ieder huis, iedere binnenplaats en iederen tuin in hun verdedigings- stelsel betrokken, hindernissen, vërsperringe.i en mijnvelden aangelegd en vooruitspringende dee len van de stad tot sterke steunpunten gemaakt, die door flankvuur het terrein beheerschen. Door vliegtuigbommen, artillerie en granaatwerpers moeten deze nesten van tegenstand rijp voor den stormaanval worden gemaakt, terwijl infan terie en pioniers met ontplofbare mido-len en vlammenwerpers het werk voltooien. Hieruit blijkt hoe wanhopig deze stad door de bolsjewisten wordt verdedigd en in Berlijn ver klaart men, dat de slag om Stalingrad ongetwij feld een der giootste en vérbitterdsle en daar mee ook bloeu.gste in dezen oorlog is. Als de -inneming van Stalmgrau al met zoo vlug gaat als men wellicht in leekenkringeii heeft vervracht,,dan ligt dit aan ue zorgvuldigheid, waarmee de Duitsche leiding haar troepen in den strijd heeft geworpen om zooveel mogelijk men seden te sparen, zoo zegt men hier van bevoeg de zijde. De tegenstand der bolsjewisten is lusdm.ug, dat de kussen letterlijk stuk voor stme doodge slagen moeten worden. Daar de bruggen naar den Oostelijken oever van de Vvolga zijn afge broken kunnen de bolsjewieken hoogstens nog piobeeren zich zwemmend ii veilig he d te bren gen, maar dan zouden zij zien bloots’.ei'eu aan de machinegeweren van urn kameraden op den Gosteiijken oever. De bolsjewisten staan de: halve voor de keus door de Duitsche of door hun eigen kogels vallen. naar het aan gevallen door Italiaansche en Duitsche afdeeiin gen gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers, dié een kruiser, een torpedojager en verscheidene motortorpedobooten tot zinken brachten en eer. lichten kruiser en andere kleinere schepen zwaar beschadigden. Bij deze gevechten heeft zich de 13de ge vechtsgroep onder bevel van den majoor der vliegers Rengo Viale bijzonder onderscheiden. Wij maakten 576 gevangenen, onder wie 34 officieren. Het aantal uoouen en gewonden be draagt verscueidene honderden. Een aanzienlijke hoeveelheid ooriogsmaterieei werd buitgemaakt. Het grootste deel van de schipbreukelingen der tot zinken gebrachte schepen werd door onze vlootstrijdkrachten met veel moeite gered. Onze verliezen zijn naar verhouding bescheiden. Gelijktijdige aanvallen van lichte Britsche pantserwagens op vliegvelden in de omgeving mislukten door het onmiddellijke ingrijpen der plaatselijke garnizoenen, die talrijke auto’s ver nietigden en eenige gevangenen maakten.” WATEREN VOOR SCHEEPVAART GESLOTEN. De marinebevelhebber in Nederland deelt op grond van artikel 5, alinea 1 nummer 2, alinea 2 van de verordening nr. 100/41 van den Rijkscommissaris voor de bezette NedëflSndsche gebie den over bijzondere maatregelen in zake de kustbescherming mede: De West-Friesche Waddenzee, de wateren van Zeeland en het Hol- landsch Diep tot aan de brug over den Moerdijk, zijn met onmiddeilijken in gang van zonsondergang tot zonsop gang voor de geheele scheepvaart ge sloten. Overtredingen worden gestraft volgens artikel 7, alinea 2 van de ver ordening nr. 100/41. VERHOOGING VAN BROOD- EN VLEESCH- RANTSOENEN IN DUITSCHLAND. Gunstige perspectieven voor de voedselvoorziening. Krachtens een verordening van Rijksmaar- schalk Göring worden van 19 October a.s. af de rantsoenen brood en vleesch in Duitschland verhoogd. Het broodrantsoen wordt in vollen omvang weer op den stand gebracht, die vóór de rSntsoensbeperking op 6 April j.l. bestond, hetgeen hierop neerkomt, dat de normale ver bruiker boven den leeftijd van 20 jaar weer 2250 gram brood p. week krijgt. Het vleesch- rantsoen wordt per persoon en per week ver hoogd met 50 gram; voor arbeiders die lang durig, des nachts, zwaar of zeer zwaar werk moeten verrichten met 100 gram. Deze verbetering vindt haar oorzaak in de volgende beweegredenen: 1Dank zij den moed en de offervaardig heid van den Duitschen soldaat is het gelukt, de bekrompenheid van leef- en voedingsruimte te boven te komen, die het Duitsche volk sinds een eeuw heeft neergedrukt. De door de Duit sche weermacht veroverde vruchtbare gebieden in het Oosten beginnen thans, dank zij de ener gie der Duitsche landbouwleiders, die daar het werk van den wederopbouw hebben aangepakt en dank zij de toenemende uitbreiding van het verkeer, ook .overschotten van voedingsmiddelen op te leveren voor het Duitsche vaderland. 2) De Duitsche oogst is, dank zij de buiten gewone inspanning van den Duitschen boer in het voorjaren als gevolg van de gunstige om standigheden voor den groei in de laatste maan den, beter uitgevallen dan aanvankelijk na de zware winterschade gevreesd moest .worden. De vermindering van de bebouwde oppervlakte als gevolg van winterschade wordt opgevangen door de voorbeeldige aflevering, van den Duit schen boer en door het gebruik van gerst als broodgraan. 3) De in heel Europa, naar het voorbeeld van den Duitschen en Italiaanschen productie slag genomen maatregelen tot opvoering van de landbouwproductie, beginnen meerden meer hun uitwerking te doen gevoelen. Duitschland kan dientengevolge zijn leveranties van graan aan verschillende Europeesche gebieden aan zienlijk verlagen, vergeleken met den gewel digen omvang der laatste twee jaar. DE EERS1E BIJEENKOA1ST VAN DEN EUROPEESCHEN JEUGDBOND. Rede van Baluur von Schirach. Het D.i's.B. meldt uit Vveeneu; Te Weenen is in tegenwoordigheid van vei* tegenwooruigers van de Europeesche jeugd organisaties op plechtige wijze ue Europeesche jeugdbond opgericht. De Kijksgevolmachtigde voor de jeuguopvoeding, Rijksieider Schirach legde hierbij een prmcipieele verklaring ai. N.i een uiteenzetting te hebben gegeven van de voorwaardeii en toestanden, waaronder de Duitsche jeugd tot 1914, dus voor den wereld oorlog, is opgegroeid, verklaarde Schirach: wat tijdens den wereldoorlog opgroeide, was een jeugd zonder toeitonistbesef. Het vredesdictaat van Versailles ontwapende niet alleen de sol daten en maakte van een groote mogendheid een slavenstaat, doch het trot vrouwen en kin deren en pleegde bedrog jegens de jeugd van een heeie generatie. Door ue corrupte dagbla den werd het Joodsche woord verspreid: „er is geen dommer ideaal dan oat van den held”. De jonge generatie werd hiervoor in de plaats een onbeperkte vrijheid en sexueel genot gepredikt. Vervolgens herinnerde Schirach aan de groote omwenteling, welke Adolf Hitler in Duitschland inluidde en die door Mussolini in Italië met de trotsche leuze „gelooven, gehoorzamen en strij den” werd teweeggebracht. Daartegenover stel de ^aldur von Schirach het bolsjewistische Rusland, met zijn methoden van stelselmatige uitroeiing van den invloed der ouders en Enge land, dat v^n zijn feodale scholen opleidings instituten maakte voor een kleine verwende kaste. Met betrekking tot hetgeen in de Ver- eenigde Staten gebeurde, merkte hij op, dat men daar bij gebrek aan eigen ideeën alleen Euro peesche voorbeelden copieerde. Ten aanzien van de oprichting van den nieu wen Europeeschen jeugdbond zeide Schirach: deze bond is het zinnenbeeld van de nieuwe betere orde, welke Europa langs vreedzamen wég wilde oprichten. De nationale eigenaard van de hier vertegenwoordigde organisaties staat er borg voor, dat de nieuwe Epropeesche jeugd bond zijn politieke en paedagogische taak zal vervullen. Hij begint het leven met zijn program waarin hij de onderlinge achting van de afzon derlijke organisaties, welke in vele bijeenkom sten gegroeid is, en daardoor de eerlijke kame raadschap van de Europeesche jeugd tot den grondslag van zijn werkzaamheid maakt. Ten slotte deelde von Schirach nadere bijzon derheden mee over de inwendige structuur van den Europeeschen jeugdbond. In den kring der leiders van den bond, aldus zeide hij, heeft de jeugd van iedere natie, onverschillig of zij tot een klein of een groot volk behoort, zitting en stem. Alle leden hebben in beginsel gelijke rech ten. De bond vergadert elk jaar. Als plaats van bijeenkomst voor 43 stelde de Reichsleiter Italië voor. I en aanzien van de latere congressen Stelde hij voor, dat de plaats wordt vastgesteld doi* het presidium op grond van de ingekomen aanvragen, waarbij in beginsel voor elk volk de mogelijkheid bestaat, dat op zijn gtxond een jeugdcongred wordt gehouden. Een aanvraag om het lidmaatschap van den bond kan slechts door een jeugdleiding, die daartoe door haar regeering gemachtigd is, ge richt worden tot het presidium, dat over opne ming zal beslissen. Op dë~ eerste bijeenkomst van den Europee schen jeugdbond zijn Reichsleiter Baldur von Schirach en de eerste jeugdleider van het fas cistische Italië, Renato Ricci, uit erkentelijkheid voor de verdiensten, welke zij zich hebben ver worven bij het brengen van eenheid onder de Europeesche jeugd, tot eere-president benoemd. 1TALIAANSCH HOSPITAALSCHIP GETORPEDEERD. Het Italiaansch weermachtsbericht heeft dezer dagen gemeld dat de Britten op 10 Sept te 1 uur ’s nachts het Italiaansche hospitaalschip Arno hebben getorpedeerd en tot zinken gebracht. Naast vier matrozen vonden 23 Roode-Kruissol- daten bij de vervulling van hun verheven plicht den dood. De Italiaansche regeering heeft een formeel en in zeer scherpen ^oon gesteld protest aan de Britsche regeering gezonden. De Italiaansche re geering behoudt zich voor alle tegenmaatrege len, welke haar gepast voorkomen, te nemen. SN"EEt.. e s.iilvanger der Dir. Bel. te Sneek brengt ter kennis van belanghebben den dat op de aanslagen Inkomsten- en Ver mogensbelasting 1941 waarvan de biljetten gedagteekend April, Mei, Juni, Juli en Angs, 1942, vóór 1 Oct. 1942 moet zijn betaald: resp. geheel, 4/s> 3/s> eil 1/5 deel; op de aanslagen Inkomsten- en Vermo gensbelasting 1942 biljetten gedagteekend Juli 1942 minstens deel; op de aanslagen Grondbelasting 1942, bil jetten gedagteekend April 1942 minstens 5/8 deel. De definitieve aanslagen Inkomstenbe lasting 1941 moeten geheel betaald zijn bin nen een maand na de dagteekenmg van het aanslagbiljet. TEWERKSTELLING VAN JODEN. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Ten einde te kunnen nagaan of er redenen bestaan om vrijstelling te verleenen van tewerk stelling kunnen de navolgende categorieën van personen bij het bevolkingsregister van de plaats hunner inwoning een daartoe strekkend verzoek indienen: a. Joden en jodinnen, in zoover er uit een tegenwoordig of vroeger huwelijk met een niet- jood nakomelingen zijn, die niet als joden be schouwd worden. b. Jodinnen, die thans nog met een niet- jood gehuwd zijn. Desbetreffende verzoeken moeten tusschen 15 en 25 September 1942 (in Amsterdam tusschen 15 September en 1 October 1942) ingediend worden. Eventueel zullen nadere uren door de bevolkingsregisters bekend gemaakt worden. Zij, die een verzoek indienen, moeten in per soon verschijnen en kunnen zich slechts in ge motiveerde gevallen door hun echtgenoot (echt- genoote) doen vertegenwoordigen. Medegebracht moeten worden: het persoons bewijs en gedocumenteerde bewijsstukken be treffende de huwelijksvoltrekking en de nako melingschap. Elk verzoek wordt schriftelijk bevestigd. De commissaris-generaal voor de openbare Veiligheid of een daartoe door dezen aangewe zen instantie beslist later over de ingediende verzoeken. Reisvergunningen moeten op de gebruikelijke Wijze worden aangevraagd. De kosten voor de behandeling van een ingè- diend verzoek bedragen 2.te voldoen bij het plaatselijke bevolkingsregister. LOKKEND LICHT! Herinnert ge u zich op mooie zomeravonden vóór den oorlog,, als de duisternis reeds was gedaald en het veel te warm was om vroeg ter ruste te gaan, hoe heerlijk het was wat na te luieren in den tuin, op het balcon of aan de wijdgeopende ramen bij het zachte licht van een schemerlamp? Heerlijk en tochniet een onverdeeld genot, want de muggen zoemden om u heen, in steeds grooter aantal, aldus schrijft het Alg. Handelsblad. „Doe de lamp uit, dan komen die beesten niet”, zei de verstandige. En zeer terecht, want: „het licht trekt aan!” Nu is het oorlog; schemerlampen in de opeji lucht zijn verboden. Maar het licht, dat lokt is gebleven. Hqt trekt aan, met alleen insecten, doch ook het luchtgevaar. Dat leert de oorlogs ervaring: het af werpen van bommen is in veel gevallen uitgelokt door niet voldoende ver duistering. Wij zouden naar een psychologische verklaring hiervan kunnen zoeken, maar laten wij volstaan met het feit te constateeren. En er rekening "mede te houden! Dat wil zeggen: tijdig en goed verduisteren. Mat het tijdige betreft, het juiste oogenblik vindt ge lederen avond in de krant én ten op zichte van het goede bedenke men, dat elk lichtpuntje, ook het kleinste, gevaar kan ople- veren. Het aansteken van een lucifer voor een open raam is reeds op 5000 m. zichtbaar. En wat is nu zoo’n vlammetje? Denkt u zich in, dat het lichtje wat grooter is, een lamp b.v. in een huiskamer; in een gang, als de deur open gaat om bezoek in- of uit te laten, een koekoek- raampje als er een lampje in den gang brandt! Niet goed verduisteren is strafbaar: boete en lichtafsluiting. Maar niet vrees voor straf moet de drijfveer zijn om zijn plicht te doen, doch het belang der gemeenschap, dat in dat geval volkomen met het eigenbelang samen gaat. Want immers, als ge niet goed verduistert kan het noodlot de heeie wijk, waarin ge woont, en dus ook u zelf, treffen. Licht lokt luchtgevaar! Doe dus uw plicht, piaak uw ramen zwart, waarschuw uw buur man, die door zijn onachtzaamheid ook uw huis in gevaar zou kunnen brengen. Mijdt zelve elke onvoorzichtigheid met licht. Misschien zien de autoriteiten uw foutje niet, boete en lichtafsnij- <ling blijven u dan bespaard. Maar ge kunt niet uw geweten bevrijden van de zware schuld, welke ge op u laadt, als onschuldigen den dood Vinden door het lichtje, dat gij hebt ontstoken! DE DOELEINDEN VAN HET DUITSCHE ZOMEROFFENSIEF. In verband met het binnen afzienbare tijd verwachten einde van den strijd om Stalingrad, omschrijft men in militaire 1 ringen te Berlijn de doeleinden van het Duitsche zomeroffensiet van dit jaar aldus, dat men in ue eerste plaats de verovering van net geheele Oongebied en van de rest van de Uekraine op_het oog had, waar het vruchtbare gebied der z.Agrte aarde voor de voeding der bolsjewisten i^’xeer bijzondere beteekenis is. Ook was uitiemens alle in- dustrieeie grondstoffen en de wapenindustrie van deze waardevolie gebieden met inbegrip van Stalingrad in Duitsche handen te krijgen. Als liet tweede oogmerk van het zomeroffen siet noemen de militairen de berooving der bols- jewwten van hun Kaukasische olie. Daaraan voegt men toe, dat deze gebieden tenslotte niet alleen ontnomen worden aan den tegenstander, maar bovendien nog worden ingelijfd bij het Duitsche bewapemngspotentieel. Indien men er in slaagt, aldus de Wiihelm- strasse, den geheelen Kaukasus, die even groot is als het oude Duitsche rijk, van de np der Sovjet-Ume ai te scheiden, kan men z- ju, dat de offensieve kracht der bolsjewisten Hoogst waarschijnlijk is uitgeschakeld voor dezen oor log. Over de mogelijkheden tot gebruik der Dl sche en geallieerde troepen, die vrij komen de val van Stalingrad, hult men zich hier zwijgen. Aan de Terek worden de gevechten ondanks taaien vijandelijken tegenstand voortgezet. Te- genaahvallen werden afgeslagen. De strijd om de versterkte stad Stalingrad gaat onafgebroken verder Aan het front langs den Don werden aanval len van den vijand door Hongaarscfie tegenaan vallen atgeslagen. Eenige groepen vijandelijke strijdkrachten werden in de pan gehakt of ge vangen genomen; 24 vechtwagens werden ver nield. Ook gisteren zijn de pogingen van den vijand, - - -° ----- - het bruggenhoofd van Woronesj te nemen, u. j'aties aan - zware verdedigingsgevechten mislukt. De vijand oen troepenkamp op de Orkney-eilanden. In den leed niei'Dii zware verliezen. i-- -- -- - I van belang zijn voor de oorlogvoering, met bri- WEERMACHTBER1CHT om Stalingrad duurt onafgebroken voort. BOVEN DUITSCHLAND EN BEZETTE GEBIEDEN 41 BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 17 Sept. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede; na

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1