SNEEKER EDITIE LANDDAG VAN DE N-S*B. TE ROLDE* NIEUWSBLAD VOO» MET WESTEÏ VAM FRIESLAxWD Wederom 19 koopvaarders tot zinken gebracht. Ie Jaargang. o. 4. De 1 Vrijdag 25 September 1942 drukbezochte landdag gehouden, KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Overgangstijd. Uitgelachen zong. van E. Siderius. da- voor cursus COKRESl’ONDEN TIE (Sche.-V.P.B.-s.ï A Eenige verslagen en nieuwsberichten moe ten wegens gebrek aan plaatsruimte tot het volgend no. blijven 'staan. WESTERGOO Bommen op Dutch Harbour. De strijd op de Aleoeten wordt met groote hardnek kigheid voortgezet. Amerikaansche soldaten blusschep een brand na een Japanschen luchtaanval op Dutch Harbour, het steun punt der V S en niet begrepen PRISJIBSKAJA AAN TEREK BEZET. HUUFDKWART1ER VAN* DEN FüHRER, 24 Sept. (Ü.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In het N.W. deel van den Kaukasus heeft in fanterie, door artillerie en luchtmacht doeltref fend ondersteund, na taaien vijandelijken tegen stand te hebben overwonnen, talrijke de omge- Avondscholen voor volwassenen. Verplichfe vakken (Nederlandsche taal en Kenn.s van Land en Volk). Twee cursusjaren van 6 maanden en dan per week één les-avond van 2 uur. Talen-cursussen. Fransch, Duitsch, Engelsch, enz. Een speciale cursus Duitsch voor kellners, welke op middagen wordt gehouden. Alle cursussen zijn opengesteld zoowel voor leden van het N.A.F. als voor niet-leden; de plaatselijke kantoren van het N.A.F. verstrekken nadere inlichtingen. BEKENDMAKING. Het bureau van den Weermachts- bevelhebber in Nederland deelt het volgende mede: Herhaaldelijk is geconstateerd dat burgers de plaatsen naderen, waar vijandelijke vliegtuigen zijn neerge stort of waar vhegtuigonderdeelen verspreid liggen, om zich uitrustings stukken of voorwerpen toe te eigenen. Hiertegen wordt dringend gewaar schuwd. Wie zich n.l. uitrustingsstukken van vijandelijke vliegers, of onderdeelen of instrumenten van vijandelijke vliegers toeeigent en daardoor voorwerpen, die tot den in de lucht behaalden buit be- hooren aan de Duitsche weermacht - onttrekt, onverschillig of er sprake is van zaken die als onbeteekenend voor komen, begunstigt hierdoor den vijand en kan met den dood gestraft worden. ving beheerschende bergruggen stormenderhand veroverd. De luchtmacht deed bovendien hevige bomaanvallen op de haven van Toeapse. Hieroij werif een vrij groot vrachtschip in brand ge worpen en in de kustwateren een ander han- delsschip alsmede een bewakingsvaartuig be schadigd. Aan de Terek werd na een feilen strijd de stad Prisjibskaja genomen. In Stalingrad duren de verbitterde gevechten in 'de huizen voort. Bij het afslaan van sterke ontlastingsaanvallen in het Noorden werden 34 vechtwagens der bolsjewisten vernietigd. Dè ravitailleering van den vijand op ue spoor wegen ten Oosten en ten Westen van den benedenloop van den Wolga, alsmede brand- stoftenopslagplaatsen bij Saratov werden door de luchtmacht opnieuw zwaai gebombardeerd. '1 en N.W. van Woronesj mislukten opnieuw vijandelijke aanvallen. In den centralen sector verliepen eigen aan- valsact.es met succes. Tegenaanvallen van den vijand bij Rzjev werden atgeslagen. In den noordelijken sector van het front werd door een eigen aanval ten Zuiden van het Ladogameer ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand en vergeetsche tegenaanvallen we derom terrein gewonnen. Aan het Oosteiijk front zijn gisteren 62 vij- andelipke vliegtuigen neergeschoten, 2 onzer eigen toestellen worden vermist. Britsche vl.egtuigen wierpen in den afgeloo- pen nacht brisant- en brandbommen op eenige plaatsen in het Noord-Duitsche en Deensche kustgebied. De bevolking leed verliezen. Tien der Britsche bommenwerpers werden neerge haald. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 23 op 24 September voor den oorlog van belang zijnde doelen in het graaf schap York in Midden-Engeland. Ten slotte wordt het( extra-bericht betreffende het tot zinken brengen van 19 schepen met 125.000 b.r.t., drie torpedobootjagers en een korvet herhaald. Officieel wordt bekend gemaakt. „Over de bij vonnis van het Duit sche Obergericht in het bezerte Ne derlandsche gebied van 31 Augustus 1942 ter dood veroordeelden Levie de Groot, Jan Pieter Catóen en Heyman Herman Meyer, is de straf door-fusil- leeren voltrokken, nadat de Rijkscom- missaris van zijn recht tot gratie geen gebruik gemaakt had. De jood De Groot en Catoen waren recidivisten, die reeds eerder tot zware straffen waren veroordeeld. In den nacht van 1 op 2 April 1942 hebben zij een groote inbraak gepleegd in het distributiekantoor van Beverwijk. De jood Meyer, die eveneens reeds eerder herhaaldelijk is veroordeeld, was de voornaamste afnemer van de gestolen kaarten en bons, die tegen hooge prij zen in den sluikhandel verkocht zijn, zoodat zeer groote schade ontstaan is voor de Nederlandsche levensmidde lenvoorziening.” Vraagt men ons nu, of wij het prettig vinden dat wij bezet gebied zijn, dat er weinig te eten is, dat er weinig aan kleeding is en dat er ar beidskrachten van hier worden weggenome^, dan antwoorden wij, dat wij dat allerminst plezierig vinden. Er zijn in dezen tijd zooveel djngen in strijd met het nationaal-socialisme, maar ons is het duidelijk, dat dit er moet ko men, wil het beter 'worden. Als Hitler er niet was, dan zou ik bevreesd zijn voor het lot van Europa, dus ook van ons land, maar nu hij er wel is, heb ik die vrees niet. Er is ook bij mij geen vrees voor imperialisme. Was Hitler Na poleon, dan zou het er anders voor staan, maar dat is hij niet. Mijn vrees is alleen deze, dat ons .volk in zijn geheel zou weigeren een Europeesch land te worden. Engeland heeft altijd kans ge zien zijn oorlogen te voeren in een ander land dan het zijne. Laten wij dit nu ook eens pro- beeren. Europa moet kans zien zijn oorlogen uit te vechten in Engeland en niet omgekeerd. Negentig procent van het werk aan het Oost front wordt door het Duitsche volk gedaan. Als het goed was, dan zouden daar niet duizenden, Boerenleider Roskam had vóór ir. Mussert gesproken en o.a. betoogd, dat al zetelen nog vele aanhangers van het oude regime op het gestoelte der eere, hun tijd ook weldra zal zijn gekomen. De dag der wrake nadert. Laten we evenwel niet vergeten aldus spr. dat we niet zijn gekomen om te breken maar om te bouwen. En evenmin zal men Ongeduldig mogen worden bij het wachten op het oogen- blik, waarop de man aan de macht komt, die daarop krachtens zijn trouw aan het Nederland sche volk het meeste recht heeft Voor spr., die de zwarte aarde heeft aanschouwd, liggen intus- schen taak en roeping van ons boerenvolk klaar en open, Met het terzijde stellen van alle klein gedoe is het geroepen ons volk voor te gaan naar die volksgemeenschap, die eeuwen duurt. De heer Woudenberg, leider van het N.A.F., stond stil bij de taak van het N.A.F. bij den opbouw van een nieuwe, socialistische gemeen schap. Het zal daarmede een aanvang moeten maken in de bedrijven, waar werkgever en werk nemer niet meer tegenover elkaar mogen staan, evenmin ais zij onderling nog weer in allerlei groepeeringen mogen zijn verdeeld. Zij allen toch hooren van nature bij elkaar en het N.A.F. zal ze bij elkaar moeten brengen. De nieuwe ge meenschap kan niet van boven af worden ge decreteerd, maar zal in de harten moeten groei en. De nationaal-socialisten zullen hierbij het voorbeeld moeten geven en wegbereiders moe ten zijn om er daardoor mede voor te zorgpn, dat het Nederlandsche volk eigen lot in eigen handen neemt. Het is ongetwijfeld een groot voorrecht, dat de Nederlanders als Germaansche menschen een Arbeidsfront kunnen bezitten, maar dit bezit legt hun anderszijds ook ver plichtingen op. Begnjpf ons volk dit, dan biedt de toekomst nieuwe en groote mogelijkheden. Dan behoeven we niet de knecht te zijn van een ander volk, maar kunnen we als gelijkberech tigd volk in de rij der- Germaansche volkeren plaats nemen. BESTRAFFING WEGENS BEGUNSTIGING VAN JODEN. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden (de commissaris-generaal voor de veiligheid) deelt mede: De volgende personen zijn wegens begunsti ging van Joden gearresteerd en naar een con centratiekamp overgebracht: De expediteur Hendrik Kamphuis uit Epe en José Ravesteijn uit Ridderkerk, wegens het verbergen van Joden. De expediteur Johannes Suijkerbuijk uit Nis pen, wegens het smokkelen van Joden over de Belgische grens. De kleermaker Franciscus van Beurden uit Rotterdam wegens het verstrekken van ver- valschte persoonsbewijzen. De verzekeringsagent Otto Isak Hofman \xit Rotterdam wegens verduistering van Joodsche vermogenswaarden. Het geheele vermogen van de genoemde per sonen is verbeurd verklaard. VAN DE FRONTEN. Nadat sedert het begin van deze maand vier Duitscne extra berichten over den strijd ter zee waren verschenen, waarin werd meegedeeld dat de vijand weer resp. 108.U0Ü, 121.UUU, 122.000 en lOü.uOO b.r.t. aan koopvaardijschepen had verloren, kon het Duitsche opperbevel Zoiïdag berichten: „Na de volkomen vernietiging van een groot convooi in de Noordelijke ijszee in den tija van 2 tot 7 Juli j.l. werd op 13 September van Brit sche zijne een nieuwe poging gedaan om een groot convooi, dat door sterke vlooteenheden ueschermd werd, over de Noordelijke Ijszee naar een sovjethaven te brengen. De zeer slechte weersomstandigheoen en liet feit, dat de ijs- grens een sterk noordelijken koers mogehjk maakten begunstigden dit plan. Duitsche formaties gevecntsvhegtuig.en en duikbooten openden den aanval en vernietigden in dagenlange moeilijke gevechten ook dit uit 45 koopvaardijschepen bestaande convooi. Un der omstandigheden, welke den strijd zeer be moeilijkten, op groote afstanden, bij slecht weer en onder krachtigen vijandelijken af weer door luchtdoelgeschut en jachtvliegtuigen, brachten onze gevechtsvliegtuigen van qt con vooi in totaal 25 koopvaaidijschepen met eerj totalen inhoud van 177.000 b.r.t. tot zinken. Acht andere schepen Werden zoo zwaar be schadigd, dat zij als verloren beschouwd moe ten worden. Bovendien verniet.gde de lucht macht van de bewakingsvaartuigen een torpe- dojagei, alsmede twee patrouillevaartuigen, terwijl een tweede torpedojager in brand ge raakte. Onze duikbooten vernietigden in felle achter volging vijf koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 29.000 b.r.f. en plaat sten torpedotreffers op twee Britsche torpedo jagers. De heersctiende weersomstandigheden maakten het niet mogelijk te constaieeren, ot de beide laatstgenoemde vaartuigen vergmgen. Daarmede leed de vijand een zijner zwaarste nederlagen in convooigevechten. Hij verloor binnen Zes dagen tijds 38 met oorlogsmateriaal van allerlei aard geladen koopvaardijschepen, waaronder ook tankscheperi met een totalen in- houd van 27O.OOU b.r.t. Daar komt nog bij het verlies van zes oorlogsschepen. Slechts resten van het conyooi, ten deele aanzienlijk bescha digde schepen, konden ontkomen.” In verband met deze zware scheepsverlfezen der geallieerden staat ook de kwestie van het tweede front. De Amerikaansche minister van marine Knox heeft daarover in een rede te Kansas City gezegd: „Het voornaamste probleem der geallieerden is de vraag, hoe men het duikbootgevaar te boven kan komen. Het duikbootprobleem is nauw verbonden met de eéentueele vorming vaii een tweede front in Europa en met de mo gelijkheid van leveranties aan de Sovjet-Ume voot het in stand houden van haar frontlegers. De strijd tegen de duikbooten zal echter lang duren en is zeer moeilijk.” Daartegenover moet echter Maiski, de Sovjet ambassadeur te Londen direef de vorming van een tweede front in Nederland, België of Frank rijk hebben geëischt. Maiski 'noemde volgens het Zweedsche blad Aftonbladet de Amerikaan sche troepen veel strijdlustiger dan de Engel- schen, die beangst zijn voor een herhaling van het drama van Duinkerken. Na aldus Amerika nen tegen Britten te hebben uitgespeeld, ver klaarde Maiski, dat de geallieerden thans nog de mogelijkheid zouden bezitten het initiatief aan zich te trekken; binnen eenige weken zou het daartoe echter te laat zijn. Hij voegde daar aan de openlijke bedreiging toe, dat de Engel- schen niet moesten rekenen óp samenwerking met de Sovjet-Unie na den oorlog, wanneer zij de Sovjets thans in den steek laten. Voorts Vêfneemt „Aftonbladet” uit Londen, dat een „niet nader genoemde diplomatieke bron” een scherpe waarschuwing aan de Britsche en Ame rikaansche regeering heeft gericht, den waren toestand niet te miskennen. Deze „niet nader WEERMACHTSBERICHT. EEN UIT DE SOVJET-UNIE TERUGKEEREND CONVOOI VERLOOR NIET ALLEEN ZES HANDELSSCHEPEN, WAARVAN EEN HULPKRUISER, DOCH BOVENDIEN NOG )R1E TORPEDOBOOTJAGERS. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel, van de Duit sche weermacht maakt het volgende extra- bericht bekend: 1 Tusschen Spitsbergen en Ijsland vielen Duit sche duikbooten een convooi aan, dat van Sovjet-havens naar Britsche en -Amerikaansche havens terugkeerde en dat uit meer bewakings- vaartuigen dan transportschepen bestond, in hevige dagenlange gevechten met de bijzonder krachtige bewaking brachten onze duikbooten drie torpedojagers, een hulpkruiser en vijf trans portschepen met tezamen 50.000 b.r.t. tot zin ken. Twee andere schepen werden door tor pedotreffers zwaar beschadigd. Op den Atlantischeri Oceaan, voor Afrika en in de Caraïbische Zee brachten andere duikjroo- ten uit convooien en bij dep strijd tegen afzon derlijk varende schepen 13 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 b.r.t., alsmede een korvet tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers be schadigd. Hierdoor heeft de vijandelijke scheepvaart in de laatste vier dagen opnieuw 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 125.000 b.r.t. en bovendien drie torpedojagers en eei^ korvet ver loren.. N.A.F. VREUGDE EN ARBEID. Vrijdagavond j.l. werd in de Harmonie te Speek de eerste avond van dit winterseizoen gegeven door de afdeeling Vreugde en Arbeid van het Nederlandsche Arbeidsfront. Districts- léider H, Laskewitz verwelkomde de kameraden namens het plaatselijk bestuur van het N.A.F. Spr. had zich de opkomst grooter voorgesteld, maar als V. en A. zijn roem heeft uitgestraaldi zullen de zalen evenals vorig-jaar wel weer vol komen. V. en A. zorgt echter niet alleen voor de ontspanning der arbeiders, doch beweegt zich ook op het gebied der volksontwikkeling. Het ligt in de bedoeling avondcursussen voor vol wassenen (A.V.V.) te houden, waar verschil lende talen zullen worden onderwezen, en zorg gedragen wordt voor de verdere ontwikkeling der arbeiders; hun zal worden bijgebracht, wat noodig is in. de maatschappij zooals wij ons die voorstellen. Binnenkort 15 October of 1 No vember zal met deze cursussen een aanvang worden gemaakt. Toen wij, aldus spr., overgingen naar het N.A.F., heeft ons dat leden gekost, die meenden het met deze gang van zaken niet eens te kun nen zijn. Een groot aantal is teruggekeerd van zijn dwalingen, maar de rest/willen wij nog maals wijzen op de eventueele gevolgen van haar daad. Zij kunnen nog met volle rechten óvergaan, als zij zich vóór 1 October aanniel- den. HEIMKEHR. Werkelijkheid nog erger’ Vorige week draaide te Leeuwarden de film Heimkehr, een werk, dat iets van de gruwelijke mishandelingen, waaraan de Volksduitschers in 1939 in Polen blootston den, in beeld brengt. Slechts iets, want de werkelijkheid overtrof wel zeer ver, wat hier vertoond werd en deze werkelijkheid heeft men dan ook vanwege haar gruwelijkheid aan de openbaarheid van een vertooning in beschaafde landen willen onthouden. Wat echter Heimkehr nog van de beestachtige wreedheden dezen Duitschers aangedaan, deed zien was al van dien aard, dat de toe schouwers het nauwelijks konden gelooven of verwerken; er waren tal van vrouwen die de zaal verlieten en een deel der bezoe kers kwam zelfs tot de conclusie be grijpelijk onder den indruk van het geziene maar totaal onjuist dat iets dergelijks zich in de werkelijkheid niet had kunnen afspelen en dat men hier slechts met pro paganda te doen had. De ofïiêieele rappor ten hebben echter ten deze een duidelijke taal gesproken. De Volksduitschers in Polen hebben het ook in normale tijden nimmer ruim in Polen gehad, steeds heoben zij blootgestaan aan vervolging en mishandeling, maar wat zij. in 1939, toen de oonog uitbrak, ondergin gen- is met pen noch bééld, dat uiteraard immers ee(St later wordt vervaardigd, te beschrijven. Meer dan 60.000 Volksduit schers werden toen in Polen afgemaakt op ’de meest gruwzame wijze en slecnts de zeer snélle opmarsch der Duitsche legers in Po len, dat door de Engelsche toezegging tot steun, een willig werktuig tegen Berlijn werd, voorkwam dat het Volksduitsche element er voikomen’ Werd uitgeroeid. Heimkehr herinnert aan al dat leed, dat de Volksduitschers in Polen ondergingen, herinnert aan een werkelijkheid, die echter veel erger was dan wat deze film op het witte doek laat zien-. l'T'. J L-1 Combinatie vans SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesqeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. genoemde diplomatieke bron is ongetwijfeld de Sovjet-ambassadeur Maiski. De waarschu wing heeft tot doei, aldus de correspondent van het Zweedsche blad, aan de geallieerden te ver staan te geven, dat de Sovjets den Duitschen druk niet lang meer kunnen weerstaan, wan neer men hen verder alleen zou laten strijden. De noodzaak der vorming van een tweede front in Frankrijk, Beigië of Nederland is nimmer noodzakelijker geweest dan thans. De Duitsche druk, waarvan hierboven wordt gewaagd, openbaart zich in de Kaukasus, waar de Duitsche troepen tusschen de Koeban en de Kaspische Zee opnieuw vorderingen maakten en o.a. de stad Deiskoje stormenderhand, verover den, maar vooral te Stalingrad. In militaire kringen te Berlijn typeert men den strijd te Stalingrad, volgens het A.N.P., met de opmerking, dat de Duitsche troepen in de stad zelf aanvallen en het eene huizenblok na het andere nemen, terwijl de Sovjet-troepen ont lasting trachten te brengen, in hoofdzaak door aanvallen uit het Noorden. Men verneemt hier voorts, dat de bolsjewis ten zich in Stalingrad met groote hardnekkig heid en sterke strijdkrachten verdedigen. De aanvallen uit het Noorden, die steeds weer mis lukken, worden-door talrijke vechtwagens ge steund. Duitsche militaire kringen vestigen er de aandacht op, dat Zaterdag boven de stad 77 Soviet-vliegtuigen verloren gingen, terwijl slechts twee Duitsche toestellen neerstortten. In dit verband verklaart men te Berlijn, dat de po gingen der bolsjewisten, die vermoedelijk de heerschappij in de lucht in dit gebied wilden veroveren, daardoor volkomen zijn mislukt. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Britten óp Madagascar de hoofdplaats Tananarive hebben bezet. REDE VAN IR. MUSSERT. De nationaal-socialistische beweging der Nederlanden heeft jl. Zaterdag te Rolde een drukbezochte landdag gehouden, het aantal be zoekers werd op ruim 20.000 geschat. Tegen woordig waren zeer vele Duitsche en Neder landsche autoriteiten. Ir. Mussert heeft er een 'rede gehouden, waarin hij, na een overzicht ge geven te hebben van het tijdperk 19201940 en geconstateerd dat als er thans geen vierkante meter grond van ons rijk is dat niet bezet ge bied is, dit niet de schuld is van» de N.S.B., doch van hen, die vóór den oorlog ons volk op geraffineerde wijze hebben misleid, zeide hij: Nu bevinden wij ons in een dieptepunt en wie zal zeggen of dit nu werkelijk het diepste punt is? Wanneer wij van de afschuwelijke bombar dementen hooren op Westduitsche steden, wie geeft mij dan de verzekering, dat over een tijdje bijv. Den Haag, Amsterdam of Groningen, niet hetzelfde lot zullen ondergaan? Wanneer het immers den Engelschen goed lijkt ook deze steden met bommen te bestrooien, dan zullen zij dit niet nalaten. Had men echter ons gevolgd, dan zouden wij ten eerste geen oorlog hebben .gehad en daib zouden wij nu samen met de Duitschers dat gedeelte van Europa, dat óns kustgebied bestrijkt, beschermen tegen aanval len van buiten Europa. Wij hebben elf jaar lang alles geprobeerd om ons volk tot een eenheid te brengén, doch het js ons niet gelukt en nog steeds is er een diepe kloof tusschen ons en de. anderen. Het is onze taak, die anderen ziende te maken en al is de verscheurdheid in Nederland op dit moment nog groot, eens zal hieraan een einde komen en dan zal ons volk hecht zijn als nooit te voren. In derdaad, als Rusland zou winnen, dan zouden .wij, nationaal-socialisten, het eerst worden op gehangen. Maar beseft men wel, dat binnep een .week de rest van ons volk zou volgen? De grootste ramp, welke ons land zou kunnen treffen, zou zijn, als Nederland oorlogsgebied zou worden. Want geen vierkante meter zou worden prijsgegeven en de grootste verschrik kingen zouden ons dan te wachten staan. Wij .weten, dat wij in dezen strijd tusschen twee wereldbeschouwingen aan den goeden kant staan. Het nieuwe Europa komt en het is onze plicht, dat Europa te verdedigen aan alle kan ten. Er zal zijn een nationaal-socialistisch-fas- eistisch Europa of geen Europa. In zijn hooidkwartier heeft de Führer den plaatsvervangenden Roemeenschenminister president Mihai Antonescu ontvangen, evenals den pogiavnik van Kroatië dr. Ante Pavelitsj. De Duitsche minister van buiterüandsche zaken von Ribbentrop heeft eveneens uitvoerige be sprekingen met Antonescu gehad. CURSUSSEN VREUGDE EN ARBEID. Het Nederlandsche Arbeidsfront deelt ons mede, dat er door Vreugde en Arbeid de vol gende cursussen worden georganiseerd Sportcursussen. Jiu-jitsu; cursus van 4 maanden. Rhythmische gymnastiek (alleen mes), cursus van 3 maanden. Gymnastiek voor dames en heeren; van 3 maanden. Boksen. bureau voo advertentie.: Grootzanu 55 - Te' 30>- Giro Bureau voor abonnementen: Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 130000 Ad ve rt e n 11 e p r-ij a i 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertenties: L. de Jong Sneek Hierna kwam de beurt aan de circa 25 mede werkers, die de aanwezigen onder het nioito: „Iets voor U!” eenige gezéllige uurtjes hebben bezorgd. Het danspaar Gerda en Helmuth de monstreerde gracieus, in fraaie costumes, enkele sierlijke dansen; Charles bleek op zij-n róllende kogel een wonder te zijn; Fantasto was een uitstekend goochelaar en bracht verscheidene .voor Sneek geheel nieuwe trucs; Rembrandtina „schilderde” met rappe hand en een aantal vodden, koppen en landschappen; het accor- deon-duo „De Damaries”. onthaalde het publiek op een drietal moderne schlagerpotpourn’S (heel aardig was het samen spelen op één in strument); de rustige en beheerschte acrobaten Paula en Gino, die we hier al eerder hebben gehad, vielen weer bijzonder in de smaak met hun krachttoeren; goed werk en geen bombarie. Het komische zangkwartet „Domirefa” kwam ten lange leste na veel grappen ook nog aan de beurt; het wonderpaard Trixy, met de me lancholieke uitdrukking in zijn rollende oogen veroorzaakte heel wat gelach, maar ook ont steltenis onder de aanwezigen, toen het ’t po dium verliet om in de zaal eens een wande lingetje met hindernissen te maken; de Bari’s brachten met enkele andere artisten een aardig Oostersch nummer; Nol van Dijk was de be dreven conférencier, die ook nog enkele liedjes zong. Een speciasi woord van waardeering voor het stemmingsorkest onder leiding van Bert Klasema. De Oriënt Expresse, die met veel verve op het to^neel werd uitgevoerd, vond in -een donderend applhus zijn waardeering. De regie van dit programma, waarvan het parool was: „tempo-tempo”, berustte bij Karei Brouwer. Alle lof! maar tienduizenden van onze jongens moeten staan. Ik heb dit volk lief en als het mij gege ven is, zal ik er voor zorgen, dat wij soldaten worden en geen slaven. Zoo alleen kunnen wij, in plaats van een kolonie, een waardige plaats in het nieuwe Europa krijgen. Het volk zal er niet zijn voor een regeering, maar de regeering zal er zijn voor het volk. En ieder heeft op zijn plaats zijn plicht te doen voor het geheel. Er is thans oorlog en geen nationaal-socialis me. Beseffen wij wel, dat het gaat op leven en dood en wanneer wij het zoo zien, dan zijn wij er waarlijk nog niet het slechtst aan toe. Na den oorlog zullen eerst recht onze zorgen voor ons volk komen. Wat wij thans te doen hebben, is het stellen van het socialisme van de daad en daarom moe ten met name de boeren hun bodem zoo inten sief mogelijk bewerken. Aan het einde van zijn rede zeide Mussert nog, dal de nationaal-socia listen goede Europeanen willen zijn, medestrij dend voor de bevrijding van gansch Europa. Vol vertrouwen aanvaarden wij thans als pio niers van ons volk de zware taak, die op onze schouders is gelegd. Men zal een keus moeten doen: of met Engeland en Amerika, of solidair met Hitler en Mussolini. Zijn wij dit laatste, dan wachten wij met vertrouwen af of de ge schiedenis goed over óns zal oordeelen. Spreker besloot zijn rede met een laatsten raad om mee te werken voor de groote Euro- peesche volkerengemeenschap in het wordende Europeesche continent. De rede van den leider werd stormachtig toegejuicht. IA j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1