RIJKSMAARSCHALK GORING OVER DE VOEDSELPOSITIE. NIEUWSBLAD TOOK HET WESTEN VAN EBIESJLAND VIJANDELIJKE GROEP BIJ STALINGRAD VERNIETIGD. SHEERER EDITIE te Jaargang» Vrijdag 9 October 1942 No. 6. I DEZE IS BETER DAN OOIT. t MT 0 I I VESTEEGOO De verantwoordelijkheid der leiding. Vervolgens sprak de Rijksmaarschalk een critische beschouwing uit over de leiding der tegenpartij en haar wansuccessen. Kort vermeld de hij Churchill en den „chief commander” van thans, Roosevelt, waarna hij Stalin den belang rijkste noemde van het driespan, die zijn lei dingstaak echter meestal kort en bondig met een schot in den nek afhandelt Rijksmaarschalk Göring constateerde daartegenover, dat aan Duitsche zijde de persoon en het veldheersgenie van den Führer en organisator van de Duitsche weermacht alleen de groote, duidelijke strategi sche richtlijnen, grondslagen en bevelen voor de oorlogvoering geeft Verantwoordelijk is steeds uitsluitend en alleen de Führer en niet degenen, die aan zijn zijde staan, hem helpen zijn ge dachten in bevelen om te zetten en er voor zorg dragen, dat deze’ bevelen naar de troepen door gegeven worden. In Duitschland draagt niemand de verantwoordelijkheid, die in het halfduister staat, maar uitsluitend en alleen de man in het vrije licht in hoogste instantie de Führer alleen, die verantwoordelijk is voor overwinning of nederlaag van de geheele weermacht en die ook niet schroomt deze verantwoordelijkheid te dragen. Voor de geschiktheid voor de leiding zijn niet meer, zooals vroeger, rang, stand, voor opleiding, geboorte of leeftijd beslissend, maar uitsluitend en alleen de vereischte hardheid en doelbewustheid. Dezelfde discipline geldt voor allen, van den Rijksmaarschalk tot den laatsten recruut. De generaal, die zijn militaire plichten niet nakomt, wordt even meedoogenloos uitge roeid, als de eenvoudige soldaat, die zijn plicht vergeet. Zoo is een weermacht uit één stuk ontstaan,» hecht gesmeed in de nationaal- socialistische wereldopvatting, die trouw en dapper tot den laatsten man achter haar opper sten krijgsheer staat. Combinatie vant 8NEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward ^Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leeegetd f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. rlaatsverv. hobfdred.C. Smit, Sneek. VIJF BELANGRIJKE REDEVOERINGEN. Met de rede van Rijksmaarschalk Göring, waarvan men het voornaamste in dit nummer vindt, zijn in het verloop der laatste twaalf da gen vijf groote redevoeringen tot het Duitsche volk gencnt. De Führer gar in een klare uiteen zetting een algemeen overzicht over de toestand en wat het Duitsche volk en zijn bondgenooten reeds in deze oorlog hadden bereikt. De minis ters von Riboentrop en Rebels «yiven ee;i beeld van Duitschland’s pol.tieke kracht, waar bij de laatste o.a. kon wijzen op het geweldige bedrag van 1.208.1X10.000 mark, bijna 300 mil- lioen mark meer dan het vorige jaar, dat door het Duitsche volk voor de Vvinterhulp in het derde jaar was bijeengebracht. Rijksmaarschalk Göring sprak met name over Duitschland’s voed selvoorziening, en wel met zeer groote open hartigheid ten opzichte van het verleden, toen de voedselpositie blijkbaar zeer moeilijk is ge weest, terwijl het nu steeds'beter wordt. Dit fek van de verbeterde levensmiddelenpositie, de lesben dér verschrikkelijke jaren na den vorigen wereldoorlog, het vertrouwen dat het volk in zijn Führer heeft, gepaard aan het besef wat het Duitsche volk wacht als het dezen oorlog zou verliezen, zijn even zoovele factoren om dat volk, hoe zwaar de offers ook zijn, vast te doen besluiten den oorlog voort te zetten tot de over winning. In de'bezette gebieden zullen speciaal de woorden van den Rijksmaarschalk betreffende de voedselvoorziening daar de aandacht hebben getrokken. Immers, hij zeide: mochten door de maatregelen van de tegenstanders toch moeilijk heden ontstaan, dan ztiu niet Duitschland zelf, maar het door Duitschland bezette gebied daar van de gevolgen ondervinden. Hoewel Göring zich eên sterk voorstander ervan betoonde, aai er in het bezette gebied geen honger werd gele den, stelde hij in ondubbelzinnige woorden de voeding van de Duitsche arbeiders en in het al gemeen van hen, die m Duitschland werken, op de eerste plaats. Dit thans onveranderlijke begin sel was bij hem ontstaan uit de overtuiging, dat de toestand in de bezette gebieden veel beter is, dan hij wordt voorgesteld en dat de daar inge voerde distributie slechts een „extraatje” betee- kent naast hetgeen, waarvan men zich door den sluikhandel voorziet. Deze woorden mogen met name ter harte worden genomen door diegenen van onze' landgenooten, die zich schuldig maken aan zwarten handel. Door hun zelfzucht brengen zij hun geheele volk in opspraak en gevaar. Voorts valt de aandacht in Rijksmaarschalk Go- ring’s rede op zijn verklaring betreffende het veldtochtsplan ter verovering van de enorme levensmiddelen- en grondstoffengebieden van de Sovjet-Unie. Dit was een doel, dat uitging bo ven de directe noodzakelijkheden van den. oorlog. Het was niet uit te houden in onze vreeselijke nauwe behuizing. Dit was geen kwestie van oorlog of vrede, blokkade of geen blokkade. Ook in vredestijd zou het op den duur onmogelijk zijn geweest het Duitsche yolk te voeden; wij moésten uit deze benauwing. Staatssecretaris Backe heeft in zijn rede na de vaststelling dat de Duitsche bodem de grond slag van de voedselvoorziening zal blijven en dat in ’t bezette gebied de productieslag goede vorderingen maakt, dan ook gezegd: „thans is daar het Oostelijk gebied bijgekomen, om voor goed den levensgrondslag te leggen, dien noo- dig was; maar deze grond wordt pas Duitsch, wanneer Duitsche handen den ploeg door den akker drijven en tien-, ja honderdduizenden Duitsche boeren de pioniers naar het Oosten zullen volgen om eindelijk het machtige Duit sche rijk te scheppen, waarnaar duizend jaren is gehunkerd.” In de rede van den Führer, zoowel als in die van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, was er de,aandacht op geves tigd/dat de tijd thans voor*Duitschland werkt. Een nieuwe bevestiging van deze stelling vindt men ook in Duitsche politieke kringen in het feit, dat Stalin in schriftelijke verklaringen aan den Amerikaansehen journalist Cassady opnieuw cri- tiek op zijn bondgenooten heeft geleverd. Hij verklaarde o.a., dat het tweede front een zeer belangrijke plaats men kan wel zeggen: een plaats van primaire beteekehls inneemt bij de TER DOOD VEROORDEELD. De Nederlander Voitus van Hamme is bij vonnis van het Duitsche Hoog gerechtshof in de bezette Nederland- sche gebieden dd. 3 October 1942, wegens verboden' bezit van wapens, ter dood veroordeeld. Van Hamme heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van de wapens twee pistolen en een vrij groote hoe veelheid. munitie nog in Mei van dit jaar tot zich getrokken en in zijn bezit gehouden. Bij zijn arrestatie werd bij hem nog een aantal anti-Duitsche geschriften gevonden. Voorts heeft hij in zijn woning een van een vervalscht per soonsbewijs voorzienen jood ongeveer drie weken verborgen gehouden. Het vonnis vormt een nieuwe, ern stige en dringende waarschuwing aan allen, die er zich ondanks de steeds weer gegeven waarschuwingen en aan wijzingen nog steeds niet van bewust zijn, dat zij alleen reeds door hei loutere bezit van een vuurwapen hun leven op het spel hebben gezet. beoordeel.ng van den toestand voor het oogen- blik door ae Sovjet-Unie. In vergelijking met de hulp, welke de Sovjetunie den bondgenoo ten bewijst, door de hootdstrijdkrachten van de Duitsch/iascistische troepen op- zien zelve te concentreeren, is de hulp van de Dondgenooten aan de Sovjetunie voorloopig nog weinig doel treffend. i ot verbetering en uitbreiding van deze hulp is maar één ding noodig: een alge- heele nakoming en te rechter tijd van de door de bondgenooten aanvaarde verplichtmgen. In de Ver. Staten en Engeland hebben deze uitlatingen van Stalin opnieuw onder het publiek de vraag opgeworpen, of er eigenlijk wel vol doende eensgezindheid tusschen de geallieerden bestaat, om dezen oorlog met de juiste doel treffendheid te voeren. De leiders in die landen trachten natuurlijk deze ongerustheid te bezwe ren. Zoo heeft senator Reynolds, voorzitter van de comm. voor militaire aangelegenheden in den Am. senaat, de geallieerden opgeroepen vertrou wen te hebben en geloof in hun militaire leiders. „Wanneer wij dit niet doen, zijn wij verloren. Zij weten duizend maal meer over deze aange legenheid, dan het publiek, of wij, die hier in den senaat zitten. Ik begrijp heel goed, dat Sta lin uiterst bezorgd is en de hulp Van de gealli eerden noodig heeft.Maar wij moeten vertrou wen op degenen, in wier handen wij ons ver trouwen gesteld hebben en die omtrent de ge heele aangelegenheid heel wat beter ingelicht zijn dan wij.” Met dergelijke woorden kan men echter de stemming in de Sovjet-Unie niet verbeteren. Daar zou men de verdenking kunnen koesteren, .dat Londen en Washington het er slechts om te doen is, beide tegenstanders in het Oos+en zich te laten uitputten. BELEED1GING OOSTFRONT STRIJDERS EN HUN FAMILIE. Zware straffen opgelegd. De höhere SS- und Polizedührev :e ’s-Gravenhage deelt mede: Het SS- und Polizeigericht heeft de Nederlandsche staatsburgers mevrouw Schollard, mevrouw Snikkers en Chris tian Oonk, allen uit Rotterdam, tot -ge vangenisstraffen van eén jaar veto.i- deeld. Zij hebben in luide en kwaad willige gesprekken Nederlandsche le den van de SS en van het Vrijwilli gerslegioen Nederland beleedigd en fa milieleden van hen met met weer te geven woorden beleedigd. Het SS- und Polizeigericht zal on verbiddelijk dergelijke vergrijpen ver volgen. Germaansche vrijw.lligers, die schou der aan schouder met Duitsche sol daten in het Uosten tegen het bolsje wisme strijden, staan in dit opzicht onder de bijzondere bescherming van de eer der Waffen-SS. Prestaties van Hitler. De. Rijksmaarschalk herinnerde er aan, welk een bijna bovenfnenschelijke wilsprestaties de Führer in den afgeloopen, harden oorlogswinter verricht heeft. Iedere nieuwe moeilijkheid heeft zijn wil nog slechts harder gemaakt. Iedere moeilijkheid is overwonnen en aldus, zijn de uit gangsposities voor de nieuwe overwinningen van dezen zomer verzekerd. Ook de komende winter zal weer zware eischen stellen, maar hij zal belangrijk gemakkelijker te dragen zijn dan de winter van verleden jaar, aangezien wij voor bereid en tegen zijn gevaren gevrijwaard zijn. Maar zelfs onder de moeilijker omstandigheden van den vorigen winter hebben de Sovjets ook niet één succes van bescheiden tactischen om vang kunnen bevechten. Binnen het bestek van de oorlogshandelingen moet de Führer vaak harde bevelen geven en ook hij, de Rijksmaarschalk, moet vaak het ge bruiken van de laatste krachten eischen. Dat is geenszins gemakkelijk en slechts het bewustzijn, dat zij zelf, eens vier en een half jaar in den strijd hebben gestaan en zwaar gewond zijn geweest, geeft hun beiden de kracht daartoe, Wij allen Vatten onze taak bloedig ernstig op, om zorg te’ dragen voor het Duitsche volk, zijn bestaan te verzekeren en zijn toekomstig ge slacht eens gunstiger tijden tegemoet te leiden. Daartoe zijn geweldige inspanningen noodig. VAN DE FRONTEN. Wat de toestand aan het Uostelijk front zelve betreft, valt er in de eerste plaats te melden dat de slag tén Zuiden van het Ladogameer eindigde met een volledig succes voor de Duitsche wape nen. Troepen Van het leger hebben in voorbeel dige samenwerking met formaties der lucht macht de na hevige gevechten ingesloten strijd krachten van den vijand ter sterkte van 7 divi sies vernietigd, 12.370 gevangenen gemaakt,*244 tanks, 307 stukken geschut, 491 granaatwerpers en 843 mitrailleurs, alsmede een groote hoeveel heid ander oorlogsmateriaal buitgerpaakt of ver. nietigd. De verliezen van den vijand aan gesneu velden bedragen meer dan 28.000 man. Het -aantal van zijn gewonden is niet te schatten. In de Kaukasus hebben de Duitschers ten Z. van de Terek de als vestingen versterkte, taai verdedigde steden Elkotowo en IZ belangrijk petroleumgebied liggende stad Mal- gobek is veroverd. Ten Noordwesten van Stalingrad werd de ring om de ingesloten vijandelijke strijdkrachten weer nauwer aangehaald. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten hebben bolsjewistische vlieg velden en ravitailleeringstrajecten aan weerszij den van de Wolga met goed effect aangevallen. Stalingrad zelf is, naar de meening v£h Duit sche militaire kringen, geen strategisch doel meer, doch nog slechts een naam voor een rookenden puinhoop. Het strategische doel, de afsluiting van de Wolga, is volgens de militaire deskun digen al bereikt. Terwijl, zooals reeds gemeld is, de Duitsche marine en luchtmacht in September in totaal 1.011.700 brt. van Engeland en Amerika in den grond geboord hebben een scheepsruimte, uit goed ingerichte woudstellingen geworpen. 1 egenaanvallen op de nieuw veroveroe srcTng mislukten. Pogingen, van den vijand om de Newa over te steken werden door aoeltrelfend arti'ierievuui verijdeld en de luchtaanvallen op belangrijke Sovjet-spoorwegtrajecten in den Nourdet.jken frontsector weroen met goede resultaten Voort gezet. Ten Westen van de Baai van KandiLiksja en aan het front, in Lapland werden bij aanvals- acties verscheidene sterke steunpunten van den v.jand in een strijd van man tegen man geno men. In den nacht van 6 op 7 Ucfober deden tor- pedomotorbooten een aanval op de Britsche kust, vielen op verscheidene punten hei vijan- dtlijke convooiverkeer aan, brachten vier :oop- vaarders met tezamen 11.500 b.r.t. alsmede een patrouillevaa^iig tot zinken en beschad.gden door torpedotretfers nog twee andere schepen, welker ondergang door den krachtige.! alweer met meer kon worden waargenomen. Aan dt Zuidkust van Engeland vielen ge vechtsvliegtuigen overdag militaire -doeiéi en v( or den oorlog belangrijke opslagplaatsen aan. En wat zou het lot van ’t Duitsche volk zijn”, zoo ging de maarschalk verder, „wanneer wij dezen strijd niet zouden winritn? Het Duitsche volk zou vernietigd worden. Deze oorlog is niet de tweede wereldoorlog, maar de groote rassen oorlog. Of de jood óf de Germaan de wereld beheerscht, daarom gaat het in laatste instan tie. De jood is het, die ons den strijd op leven en dood heeft aangezegd. Deze oorlog zal ech ter gewonnen worden, omdat hij moet worden gewonnen. En wij zijn ook onoverwinnelijk, zoolang wij eeq hecht granieten blok der Duit sche volksgemeenschap vormen. Denunciaties heb ik steeds veracht, want zij worden uit af gunst geboren. Helpt liever elkander. De dap perheid van onze weermacht is een factor, die onwrikbaar is. Wij hebben het recht optimisten te zijn Zoo willen wij dan strijden voor ons oorlogsdoel en ons oorlogsdoel luidt: de vrij heid van ons volk, de grootheid van ons rijk en de veiligheid van onze toekomst, met één woord: „Duitschland”.” In het Sportpalast te Berlijn heeft Zondag Rijksmaarschalk Hermann Göring ter gelegen heid van den dankdag voor denViogst hooge onderscheidingen uitgereikt aan boeYen en land- arbeidersleiders, die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor de verzekering van de voedselvrijheid van Duitschland en Europa. Namens den Führer bracht Göring dank aan allen, die in zwaren, onvermoeiden arbeid er toe hebben bijgedragen, dat ondanks alle ongun stige weersomstandigheden een oogst kon wor den binnengehaald, die veel beter was dan aan hankelijk na den derden ijskouden winter mocht .worden gehoopt. Door de vorstschade in ongekenden omvang in dien winter, moesten de rantsoenen vermin derd worden. Met de z.g. blokkade van den hijand hadden deze moeilijkheden niets Je ma ken, zij zijn thans overwonnen en kunnen in het geheel niet terugkeeren. Ook het probleem van de saneering van het transport is intusschen bijzonder goed opgelost. In de bezette gebieden. Omtrent de voedselpositie in de bezette ge bieden verklaarde Göring, dat wel is waar daar ook overal bonnen zijn ingevoerd, maar wat men daarop krijgt, is maar een extraatje en men voorziet ’zich daar in hoofdzaak via den sluik handel. Dientengevolge is bij mij het onwrikbare beginsel ontstaan, waaraan onomstootelijk wordt vastgehouden: bij de voeding komt in de eerste plaats en bovenal het Duitsche volk, Ik jben er sterk voor, dat in de onder onze hoede genomen’ gebieden de bevolking geen honger lijdt. Als evenwel door maatregelen van onze tegenstanders moeilijkheden ontstaan, dan moe ien allen het weten: als er gehongerd wordt, tian in geen geval in Duitschland. De Duitsche arbeider en degene, die in Duitschland werkt, .wordt qua voeding van allen het best voorzien, idat moet onomstootelijk vaststaan. Ondanks alle veroverde gebieden blijft even wel de oogst van het eigen vaderland beslissend ivoor de voorziening. Duitschland bevindt zich thans in de gelukkige omstandigheid, dat de (geheele Duitsche weermacht, aan welk front zij hok staat, uitsluitend door de veroverde gebie den wordt gevoed en verzorgd, zoodqt de Nadêrlandsche oogst het volk ten goede kan jkomen en nog in toenemende mate uit de ver overde gebieden aanvullingen komen. De productie-slag moet echter nog verder worden opgevoerd, om de meer dan 6 millioen ibuitenlandsche arbeiders en meer dan 5 millioen krijgsgevangenen mede te verzorgen. Extra-rantsoenen. Nu ik, zoo vervolgde Göring, den oogst beter kan overzien, heb ik staatssecretaris Backe ver zocht, voortaan te zorgen, dat in streken met Juchtgevaar het vleesch nog met 50 gram»wordt vermeerderd. Thans reeds wordt er ijverig aan gewerkt, het Duitsche volk met Kerstmis een heel bijzonder extraatje aan vleesch, meel en zoo mogelijk ook andere kostelijke dingen te kunnen geven. Van nu af krijgt voorts iedere Duitsche sol daat van den eenvoudigsten tot aan den veld maarschalk, als hij met verlof is, bij het over schrijden van de grens, in opdracht van den JFührer een pak cadeau met een kilo meel, een 9kilo erwten of boonen, een kilo suiker, een pond boter en een groote houdbare worst. Hij krijgt Üit niet voor zichzelf, want hij beeft er geen behoefte aan. Dit pak is bestemd voor de zijnen' thuis. Inzake de vetvoorziening verklaarde Göring o.a., dat ook hier binnenkort een compensatie Ivoor het Duitsche volk zou worden gevonden, door de zonnebloemenolie uit de gebieden in Sovjet-Rusland, door de’Duitsche soldaat ver overd, en welke nog beter is dan onze raapolie. De aardappeloogst overtreft alles wat nog ooit op Duitschen bodem is geoogst. Het moei- lijkste is ook in de voedselvoorziening over wonnen. Van nu af zal het voortdurend beter worden; dit is nog slechts een kwestie van organisatie. De beste gebieden hebben wij den Russen ontnomen.. Wij wisten wel wat we deden en hebben genomen, wat doelmatig was. Eens zal men inzien, hoe noodzakelijk deze strijd is. Het was niet uit te houden in onze vreeselijke nauwe behuizing. Dat was geen kwestie van oorlog en vrede, blokkade of geen blokkade. Ook in vredestijd zou het op den duur onmogelijk zijn geweest, het Duitsche volk te* voeden. Wij •moesten uit de benauwing weg. Op het gebied van de grondstoffen is de toe stand even gunstig als bij de voeding. Steen kool en ijzer bezit Duitschland in voldoende ■mate, daarbij zijn nog ontzaglijke hoeveelheden Veroverd. In dit verband huldigde spr. den mijn werker voor zijn prestaties en deelde mede, dat Jiij dezen speciale voordeelen voor zijn geweldig Werk heeft verleend, zijn loon moet aan het hoofd komen van alle beroepen, zijn zware arbeid moet volgens het prestatiebeginsel erkend en gewaardeerd worden, i adverteni,.:'. Grootzaïu oó - Tc’ 30 - Giro -0'.** Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro L'CG’O Advertentieprijs! 1 tot 10 m.m. Y< elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertenties: L. de Jong Sneek 11 r— WEERMACHTSBERICHT. even groot als de geh_eele koopvaardijvloot in vreaesujd van ’n zoo belangrijk scheepvaartland als Denemarken kon het Duitsche legerbe- richt Dinsdag melden, dat in den strijd tegen de Sovjet-Ume de Duitscne marine in Septem ber op de Zwarte Zee aoor motortorpedobooten 24 schepen met tezamen 42.000 b.r.t, op de UostJ zee een duikboot en een mijnenveger tot zinken had gebracht. In hetzelfde tijdsbestek bracht het luchtwapen op de Zwarte Zee, op de Wolga en op het Ladogameer 11 koopvaarders'tot zinken en beschadigde 26 schepen ijenevens een drij vend dok. Aan oorlogsvaartuigen werden een kanonneerboot, een torpedoboot, een mijnenve ger en een bewakingsvaartuig in den grond ge boord; 2 mijnenvegers, 3 kanonneerbooten en 4 bewakmgsvaartnigen werden vernietigd. Tenslotte heeft de woordvoerder der Japan- sche marine, admiraal Hiraide, meegedeeld, dat in zware gevechten in het Z.W.-deel van den Stillen Uceaan, vooral bij de Salomons-eilanden* verscheidene vliegtuigmoederschepen, meer dan 10 transportschepen en meer dan 10 andere vaartuigen van de Amerikanen verloren zijn ge gaan. Een zeer zwaar verlies door de Ameri kanen geleden maakt ook het Italiaansche hoofd kwartier bekend. De Italiaansche duikboot Bar- barigo onder bevel van kapitein Enzo Grossr ■heeft namelijk op den Atlantischen Uceaan een Amerikaansch slagschip van de Mississipni- klasse tot zinken gebracht. DUITSCHE MAATREGcleN TEGEN BRITSCHE WREEDHEDEN. Naaj; aanleiding van het teit dat uit een ge rechtelijk verhoor is geble’ken dat tijdens de mislukte landingspoging der Britten te Dieppe wel degelijk Duitsche gevangenen geboeid zijn, hoewel het Britsche ministerie van oorlog dit had ontkend, en zich een soortgelijke gebeurte nis heeft voorgedaan op 4 Uctober op het Ka naaleiland Sercq, heeft het opperbevel der Duit sche weermacht zich gedwongen gezien te be palen! 1. Van 8 v^touer ai om tz uur zuilen alle bij Dieppe gevan en genomen Britsche officieren en soldaten in boeien geslagen worden. Deze maatregel b..,.. zoolang van kracht, tot het Britsche ministerie van oorlog bewijst, dat het in het vervolg ware verklaringen afiegt omtrent het boeien van Duitsche krijgsgevangenen, of dat het zich het gezag heeft verschaft om zijn bevelen bij de troep ook ten uitvoer te doen leg gen. In het vervolg zullen alle terreur- en sa- cotageiroepen der Britten en hun handlangers, die zich niet ais soldaten, maar als bandieten gedragen, door de Duitsche troepen ook als zoo danig behandeld worden en waar zij optreden, meedoogenloos in den strijd neergelegd worden. BOMMEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. 20 dooden, 13 gewonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben de Britten wederom boven Nederlandsen gebied gevlogen Van de burgerbevolking wer den 20 personen gedood en 13 zwaar gewond. Bovendien werd een groot aantal personen licht gewond. Enkele personen worden nog vermist. Een aantal gebouwen, waaronder twee zieken huizen, zijn vernield. In den nacht van Dinsdag op Woensdag -heb ben opnieuw Britsche vliegtuigen boven Neder- landsch gebied gevlogen. Lukraak werden er bommen uitgeworpen, die slechts geringe ma- terieele schade aanrichtten. Een burger wei>d ge dood, een ander ernstig en verscheidenen licht gewond. UNIVERSITAIRE SiUDIE MET LAGERE SCHOOLOPLEIDING. Het .is nog niet lang geleden, dat de toe komstmogelijkheden voor onze jeugd zoo goed als geheel afhankelijk waren van de finantieele positie der ouders. Dat was de tijd, waarin onze universiteiten en hoogescholen voor het over- grootste deel werden bezocht door .jongelui die uit een paar bevoorrechte kringen voortkwamen; op deze wijze hadden deze kringen m wezen het alleenrecht voor de bezetting van die leidende posities, waarvoor een academische opleiding veiucuiguc v.. Werchny Koerp noodzakelijk is. En dat zijn er heel wat, zoowel stormenderhand genomen Uok de daar in een I in de bestuursorganen, als in handel en industrie. Een staats- en particulier beurzensysteem moest er tezelfdertijd voor zorgen, dat de hoog geroemde gelijkheid van rechten tenminste uiterlijk bewaard bleef. Practisch veranderde hierdoor echter maar heel weinig. Thans echter valt een kentering waar te nemen. Het Lange- marck-Studium heeft zijn leergangen voor onze Nederlandsche jeugd opengesteld. Elke flinke, jonge kerel van 16 tot pLm. 22 jaar, die meent, tot verdere vakschoolstudie of zelfs tot univer sitaire studie in staat te.zijn, doch die deze stu die uit eigen middelen niet kan bekostigen, krijgt door ’t Langemarck-Studium de kans een dergelijke opleiding te volgen. Bjj .de toelating spelen alleen de prestaties, die hij in staat is te leveren, een rol. Voor inlichtingen en aanmel dingen kan men zich wenden tot het Lange marck-Studium, Waalsdorperweg 12, den Haag. De luchtaanvallen. De Rijksmaarschalk deed vervolgens een be roep op het volk, waarvan de herwonnen een heid tot een eedsgemeenschap .als krachtbron Werkt, waaruit de ontzaglijke prestaties van het Duitsche volk te verklaren zijn. De Duitsche arbeider heeft zich in Sovjet-Rusland van de „zegeningen” van het communisme met eigen bogen zoo grondig kunnen overtuigen, dat hij daarvan eens en voor altijd is genezen. Van een .dictatuur der arbeidersklasse is aan gene zijde dok niet het geringste spoor te zien. De eenig bevoorrechte is in werkelijkheid de jood, die de dictatuur uitoefent. Het resultaat van het vrij- iheidsreginie in de democratieën is een ontzag lijke ellende.^Wanneer de oorlogstijd echter ook fcekere beperkingen van de persoonlijke vrijheid mier eischt, dan is dat slechts met het eene doel en de eene gedachte: den oorlog te winnep. De Rijksmaarschalk sprak daarna over de laffe .Vijandelijke luchtaanvallen. „Wij hebben”, aldus Göring, met krachtige stem, „origineele bevelen in handen. Zoo heeft b.v. een Engelsche lucht- generaal zijn vliegers bevelen gegeven, waarin gezegd wordt, dat met de oorlogsindustrie het belangrijkste is, maar de vernieling van de woonwijken. De terreur voor de Duitsche be volking, het neerwerpen van bommen op vrou wen en kinderen-is voor dezen heer dus het beslissende. Zij kunnen er zeker van zijn, dat alles, wat menschelijkerwijze mogelijk is aan inspanning, in het werk gesteld zal worden om in den toestand van deze slachtoffers van den oorlog uit de lucht hulp te brengen. Zwaartepunt in het Oosten. Het zwaartepunt van den strijd, ook van het luchtwapen, ligt op het oogenbhk echter in het Dosten. Wanneer Churchill bluffend heeft ver teld, dat hij lederen nacht een pleiziertocht door duizend vliegtuigen boven Duitschland zal laten maken, dan moet daarop geantwoord worden, dat hij nog nooit vluchten in dien omvang heeft ondernomen en er ook geen ondernemen zal. Overigens komen hem deze „pleziertochtjes’ zoo duur te staan, dat hij zich reeds' beperkin gen heeft opgelegd. Uns luchtafweerwapen wordt verder zeer vergroot en het zal steeds beter schieten met behulp van nieuwe, betere instrumenten. De nachtjagers worden over |jei geheele Duitsche Rijk veroreid. Wanneer in het Uosten de tegenstander neergeslagen is, -dan spreken wij elkander goddank in Engeland weer.” De Rijksmaaischalk nep vervolgens het Duit sche volk op even onbuigzaam en wonderbaar- lij'k als tot dusver te volharden en zich door geen enkelen terreuraanval uit de lucht te laten schok ken. „Ik zal er zelf voor zorgdragen”, aldus de Rijksmaarschalk, „dat terstond groote op slagplaatsen worden gevormd, waaruit terstond voor de uit de lucht getroffenen geput kan wor-1 den. Ik heb in alle voor mij toegankelijke lan-1 den, zonder rekening te houden met de kosten, voorraden in ontzaglijken omvang opgekocht, opdat degenen, die vandaag alles verliezen, mor gen ten minste het noodige terugkrijgen.” Nadat Göring met bijtende spot had gespro ken over het streven der tegenstanders inzake t oprichten van een tweede front en t.o.v. de astronomische getallen der Amerikaansche be wapening verklaard had, dat men in Amerika één woord met groote letters schrijft, n.l. het woord „bluf”, sprak hij over de bedrieglijke verwachting, die de democratieën ook thans nog hebben t.a.v. een innerlijk verval van het Duit sche volk, dat echter intusschen uit het verleden zijn lessen getrokken heeft. Met spot en hoon wees Göring ook de door de tegenpartij uitge strooide geruchten van de hand, o.a. dat hij per soonlijk een belangrijk deel van zijn rijkdom men als voorzorgsmaatregel naar het buitenland heeft overgeschreven. Laat men mij slechts zeggen, aldus de Rijksmaarschalk, waar deze rijkdommen in het buitenland zich bevinden, opdat ik ze te pakken kan krijgen. Ik zou gaarne het grootste deel daarvan ter beschikking stel len van ’t Duitsche volk. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 8 Oct. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In het Kaukasusgebied werden vijandelijke aanvallen af geslagen; de eigen aan vals wiggen werden onuanks verbeten tegenstand verder naar voren gedreven. Ook in Stalingrad moest de vijand in zwaren strijd opnieuw terrein prijsgeven. Ten N.W. van de stad werden de ingesloten, in twee groepen verdeelde vijandelijke strijdkrachten vernietigd. Sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en Roe meensche gevechtsvliegtuigen, alsmede lucht doelgeschut ondersteunden het leger doeltref fend. Andere formaties gevechtsvhegers bombar deerden wederom zoowel overdag als des nachts, belangrijke verkeersknooppunten en ra- vitailleermgsverkeer aan den benedenloop van de Wolga en aan de Kaspische Zee. In den sector ten W. van Kaloega namen Duitsche troepen in een veriassenden aanval een heuvelstellïhg der Sovjets en richtten zich daar tot de verdediging in. Bij plaatselijke onderne mingen werdep talrijke gévechtsstellingeri ver nietigd. Ten Z. van het Ladogameer werd de vijand

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1