NIEl WIBLAn VOOH HET WCSTE.T VLM FKIESLASJI RANTSOENEN BLIJVEN GEHANDHAAFD. V r* SNEEKER EDITIE van Stalingrad Duitschers diep in Noordelijk deel doorg edr ong en le. Jaargang, No. 7. Vrijdag 16 October 1942 11 n tomotnatle van REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. DUIKBOOTEN VERNIELEN TWEE TROEPENTRANSPORTSCHEPEN UK,-- K' Bureau voor adverfét WE RGOO WEERMACHTSBER1CHT, VAN i zeer richting Duitsche bergjagers in den Kaukasus. Muilezels en bergpaarden brengen geschutsonderdeelen naar een steunpunt op 4200 m. hoogte. (P.K., Rieder. AU Z. V,P,B.-S.l 9000 en 10.000 ton. De Britsche marine heef voorts het Verlies van haar kruiser Coventry toe. gegeven. Duitsche duikbooten hebben opnieuw snelle kostbare vijandelijke troepentransportschepen vernield. Voor Kaapstad brachten zij het Brit sche passagiersschip „Orcades” van 23.456 brt. tot zinken en tusschen Freetown eh Kaapstad het Britsch-Canadeesche passagiersschip „Du chess of Atholl” van 20.119 brt. Deze twee voor het vervoer van 9.000 tot 10.000 manschappen en wapens ingerichte snelle schepen werden ge bruikt voor het vervoer van troepen naar Egypte en het Midden-Oosten. In dezelfde wateren werden nog twee andere schepen van 17.425 brt. tot zinken gebracht, zoo- dat de vijand voor de Westkust van Zuid-Afrika weer 61.000 brt. aan scheepsruimte heeft ver loren. Hoewel aanhoudende uiterst zware najaars- gers alleen 18. Twee Duitsthe gevechtsvlieg- lij een aanval op het convooiverkeer aan de Britsche kust boorden motortorpedobooten vier vijandelijke handelsschepen met een inhoud van in totaal 8000 brt. in den grond. Alle schepen keerden op hun steunpunten terug. In den nacht van 13 op 14 October kwam het K-het Kanaal tot een zeegevecht tusschen Duit sche bescfiermingsvaartuigen en een sterkere vijandeiijke formatie; die uit twee groepen tor- pedobootjagers en verscheidene flottieljes torpe- domotorbooten bestond. In een fel gevecht werden een Britsche artillerie-torpedomotorbool tot zinken gebracht en vijf torpedomotorbootcn door artillerietreffers beschadigd of in brand ge. schoten. Een onzer eigen vaartuigen ging ver loren. Patrouillevaartuigen en iuchtdoeiartillerie der marine schoten in het gebied der Noordzee twee vijandelijke vliegtuigen neer. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden gisteren voor den oorlog van belang zijnde installaties en militaire doelen aan de En- gelsche Zuidkust. SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’» Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONQ’s NIEUWSBLAD, Bolsward p/erschijnt eiken Vrijdagavond, Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 et. noofdredacteurL. KlezeÖrink, Sne?k« plaatsverv. hoofdred.C. Smit Sneeki het gevolg dikwijls niet aankomen of in ieder geval veel vertraging. Brieven en pakjes moeten geadresseerd wor den als volgt: An das SS-Ersatzkommando, Nederland, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Te zenden aan: Rang: Naam: Veldpostnummer of adres: Indien u dezen weg volgt, is dit een garantie, dat onze vrijwilligers hun post zoo snel mo gelijk in hun bezit krijgen. ENGELSCHEN VURuN OP ITALIAANSCHE LAZARETTEN. In een officieel Italiaansch bericht wordt medegedeeld dat 4 Britsche vliegtuigen op 7 October de lazaretten der divisie Folgore onder vuur hebben genomen van 20 M. hoogte, de tal rijke kenteekenen en de duidelijke ligging van deze lazaretten op een hoogte konden deze mis dadige handeling niet verhinderen. Onder de pa tiënten vielen 3 dooden en 12 gewonden. Men kan thans niet meer aan ongewilde vergissin gen gelooven, omdat men deze nieuwe treurige episode in verband kan brengen met andere zoo- als die welke zich hebben voorgedaan bij den Engelschen aanval op Tobroek, toen Australiërs gevangen genomen Italianen koelbloedig hebben vermoord. Een vlieger, die voor dood gehou den was, doch ongedeerd gebleven, heeft daar over rapport uitgebracht. Onze meer dan recht vaardige repressaille, zoo besluit de officieele mededeeling, zal niet uitblijven. scheervluchten schoten jachtvliegers een motor torpedoboot in de Finsche Golf in brand. In het hooge Noorden activiteit van bombar dementsvliegtuigen tegen troepenonderkomenü ten Oosten van de Kola-Bocht. De Britsche vliegtuig steunpunten op de eiland- vesting Malta werden door gevechtsvliegtuigen bij dag en nacht met bommen van zwaar kali ber bestookt. De begeleidende Duitsche en Ita liaansche jagers schoten tezamen 25 Britsche jachtvliegtuigen neer, waarvan door Duitsche ja gers alleen 18. Twee Duitsthe gevechtsvlieg tuigen keerden niet terug. Bureau voor advertentlën r tirootzand 55 - Tel. 3(X)5 Giro 507$ Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 -'Giro 1300QO Advertentieprij t 1 tot 1Ö m.m. elke m.m. meer Verantw. voor de advertenties t L. de long Sïei AAN DE FAMILIELEDEN VAN DE NEDER- LANDSCHE VRIJWILLIGERS IN DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: Door de geweldige toename van vrijwilligers poor de Waffen-SS en het Legioen Nederland, jwordt het aantal te verzenden brieven en pak jes steeds grooter. Dit is een verheugend teelten. Echter moet er ook voor gezorgd worden, dat de vrijwilligers inderdaad hun post zonder ver-. Staging ontvangen. In het belang van een goede* #n snelle postverzending wordt dringend ver-' socht van het onderstaande goede nota te ne men: t Pakjes moeten zoo goed mogelijk ingepakt Vvorden, het liefst in stevig karton. Verzena nooit artikelen, die aan bederf onderhevig zijn, ®.v. fruit, ook niets wat breekbaar is, b.v. potten jam of glaswerk. Bedenk, dat het pakket een range reis heeft af te leggen Schrijf vooral dui delijk naam en adres, doet men dit met, dan is 97 SLACHTOFFERS VAN BOMAANVALLEN IN ZUID-L1MBURG. ’s-GRAVENHAGE, 13 Oct. De laaghartige aanval, door Britsche vliegers op vreedzame .woonwijken van Limburgsche mijnwerkers on dernomen, heeft slachtoffers geëischt, waarvan t e tal eerst thans als naar menschelijke bere kening definitief vaststaand kan worden be schouwd. Door den dood van nog meer zwaar gewonden is het aantal dooden tot 97 in to taal gestegen. Van de zwaargewonden, die thans nog in de ziekenhuizen liggen, kan worden verwacht, dat gij er het leven zullen afbrengen. De zwaarbeproefde Nederlandsche bevolking kan er zeker van zijn, dat bij de eindafrekening met de Britsche oorlogshitsers deze post niet Vergeten zal worden. DE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. In de rede door den Rijkscommissaris, Rijks- minister Seyss-lnquart te Arnhem voor het Ar- beitsbereich in de Nederlanden der N.S.D.A.P. gehouden komen enkele passages voor, welke de bijzondere aandacht ook der Nederlanders verdienen. Wij denken hier in de eerste plaats aan hetgeen de Rijkscommissaris over de voed selvoorziening in ons land zeide. In de onlangs door Rijksmaarschalk G'örmg gehouden rede voering kwamen eeuige zinsneden voor met be trekking tot de voedselvoorziening der bezette gebieden, welke vele Nederlanders meenden dat ook sloegen op Nederland, doch van bevoegde Duitsche zijde is reeds te kennen gegeven dat dit niet het geval was, doch dat hier speciaal gedoeld werd op het Oosten. De Rijkscommis saris heeft nu medegedeeld dat de thans in Ne derland geldende rantsoenen tot den volgenden oogst gehandhaafd zullen blijven. Dat dit het geval zal zijn, is stellig voor een belangrijk deel te danken aan den stoereu arbeid van den Ne- derlandschen boer, van wien staatssecretaris Backe onlangs te Berlijn voor vertegenwoordi gers van de buitenlandsche pers getuigde: „Ook de door Duitschland bezette landen heb ben een verhoogde agrarische opbrengst gele verd. Aan de spits dezer prestaties staan de Nederlandsche boeren." Wel heeft de Rijkscommissaris er op gewezen dat het vroeger gestelde beginsel, dat de Ne derlanders evenzoo behanoeld moeten worden als de Duitschers, thans moet achterstaan bij het prestatiebeg.nsel. Slechts bij gelijke lasten, gelijke plichten, gelijke verantwoordelijkheid be- hooren ook gelijke rechten. Wanneer de Duit sche arbeider niet alleen harder moet werken, maar ook nog in den oorlog moet, mag daar tegenover althans op dit gebied wel eenige ver goeding staan. Waar het in dit geweldige wereldconflict gaat om overwinning ot vernietiging, dwingt de oor- logsnoodzaak rot allerlei maatregelen de Rijkscommissaris wees hier speciaal op het op vorderen van metalen ook in den vorm van kerkklokken waarvan het dwaasheid zou zijn te veronderstellen dat Nederland zich daaraan zou kunnen onttrekken. De Rijkscommissaris ga! er zich rekenschap van dat het door harde oor- logsnooozakehjkheden gedwongen ingrijpen in de Nederlandsche levenssfeer de taak bemoeilijkt om de Nederlanders bij te brengen wat het na tionaal socialisme beteekent en wat het wil, vastbesloten was hij echter om iedere tegenstand van buiten of van binnen te breken; daartegen over echter wees de Rijkscommissaris den Duit- schen nationaal socialisten op hun piicht tot on verbrekelijke kameraadschap met de Nederland sche nationaal socialisten en bij hen het gevoel te verwekken dat zij in éen. front stonden. VAN DE FRONTEN. Een extra ber.cht van het Duitsche opperbe vel men vindt het in int nummer meldde Woensdag dat Duitsche duikbooten weer 143.00U bit. aan schepen tot zinken hadden ge bracht, waaronder Dij Kaapstad de groote britsche troepeutransportsenepen Urcaiies en Duchess of Atholl. uok het extra bericht, eenige dagen vroeger verschenen, dat Duit sche duikoooten viak voor de haven van Kaapstad door bliksemsnelle verrassende aanvallen 12 koopvaardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 74.UOO brt. tot z.nken hebben gebracht en elders nog 10 schepen van totaal 67UOO brt., wijst opnieuw op de enorme prestaties van het Duitsche duikbootwapen. Hoewel op het grootste deel der wereldzeeën Duitsche, Italiaansche en Japansche duikbooten de geallieerden enorme afbreuk in hun zee transport deden, werd in de berichten omtrent de resultaten van de duikbootoorlog tot nog toe nog weinig gesproken van de omgeving van Kaap de Goede Hoop. Het moet speciaal voor de Engelschen een bittere pil en harde ontgoo cheling zijn te moeten ervaren, dat nu ook in dit gebied, dat van zoo geweld.ge beteekenis is voor hun verbindingen naar Egypte eh Ind.ë, een levensadeT dreigt doorgesneden te worden. In 14 dagen zijn nu zes groote moderne Britsche troepentransportschepen van bijna 12000 tot bijna 24000 ton elk verloren gegaan. Ook een ander aspect van de duikbootoorlog verdient nog de aandacht. N.l. de inkrimping der BritschAmerikaansche tankboottonnage. Het aantal tankbooten, dat thans voor de Amerikaan sche kust, in de Caraïbische Zee, op den At- lantischen üceaan, voor West-Afrika, in de Noordelijke Ijszee en in de Middellandsche Zee tot zinken is gebracht, bedraagt 320 met een ge zamenlijke tonnage van 2.4 millioen brt. Sinds het begin van den oorlog werd in totaal ruim 4.6 millioen brt. vijandelijke tankboot-tonnage vernietigd. Deze laadruimte vormt bijna het dubbele van den inhöud der Amerikaansche tankvloot in vredestijd. Terecht heeft Churchill, die evenals Roosevelt, dezer dagen een rede gehouden heeft, dan ook gezegd dat de duik bootoorlog nog altijd het grootste probleem voor de geallieerden vormt. Men hoopt dit probleem te boven te komen door de offensieve en defen sieve maatregelen, en door den aanbouw van nieuwe schepen, maar als men de bovenge noemde cijfers beschouwt kan men zich voor stellen dat men te Berlijn een schreeuwende te- N.S.D.A.P. en N.S.B. Evenals de Rijkscommissairs in zijn rede met de vijanden en tegenstrevers van het nauonaal- socialisme afrekende en geen twijfel liet bestaan aan de vastbeslotenheid om iederen tegenstand, van buiten of van binnen, te breken, wees hij de partijgenooten aan den anderen kant op den weg naar degenen, die in dit land voor dezelfde idee strijden. Hij richtte een dringend beroep op het leiderscorps der partij om oe nauwste ka meraadschap met de N.S.B. te betrachten. H:j wees op de verplichting om voor de Nederland sche nationaal-socialisten, die in een zwaren strijd hun vuurproef doormaken, onverbrekelijke kameraadschap te behouden en bij hen het ge voel te wekken in één front te staan. In deze beslissing, zoo eindigde spr., waarin het niet gaat om overwinning of nederlaag, maar ook om overwinning of vernietiging, staat voor ons een man, die in zijn hand het lot van de geheele wereld vormt. „Voorwaarts naar de overwinning met Adolf Hitler”. Met deze door de partijgenooten geestdriftig overgenomen woorden, besloot de Rijkscommissaris zijn rede, die grooten bijval oogstte. De leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienst- leiter Schmidt, gaf in hartelijke bewoordingen uitdrukking aan den dank van het leiderscorps. In den zin van den oproep van den Rijkscommis saris om eensgezind te zijn zeide hij: „Trouw staan wij naast de Nederlandsche nationaal-so- cialistische kameraden en wij zullen dezen weg verder gaan. Wij denken niet aan ons zelf, maar aan de groote gemeenschap, waarin wij het Ne derlandsche volk mede opnemen.” De verklaring van den Rijksminister betref fende de vastbeslotenheid en hardheid van Adoif Hitler stelde Hauptdienstleiter Schmidt in het licht door een beschrijving te geven van den in druk van de jongste ontvangst bij den Führer. „De Führer vertoont hetzelfde uiterlijk als in 1932 toen de binnenlandsche politieke over winning voor de deur stond. Hij had het oude nationaal-socialistische strijdgezicht.” Tegenover den Rijkscommissaris beloofde de leider van het Arbeitsbereich totaal-gebruik van alle krachten, ook in de toekomst. Met den groet aan den Führer werd de werkconferentie besloten. gehandhaafd. Voor de Duitschers in dit land beteekent dit weliswaar een afstand doen, ver geleken met hun volksgenooten in Duitschland, wanneer zij onderworpen worden aan dezelfde rantsoeneeringsvoorschriften als de Nederlan ders, maar dit afstand doen moet gedragen worden in het bewustzijn van de lotsgemeen- schap van beide volken. Om recht te doen we dervaren aan het prestatiebegmsel in de distri butie van levensmiddelen en steenkolen, deelde de Rijkscommissaris mede, dat de bloedverwan ten van hen, die in het Oosten staan, ook Ne derlanders, zullen worden gelijkgesteld aan de Duitsche volksgenooten in Duitschland. gensteliing ziet tusschen Churchill’s bewering dat de maanden Augustus en September be moedigend waren voor de oorlogsinspanning der geallieerden en de vlak daarop aigelegde ver klaring dat de geallieerden „het zwartste oogen- blik” van den oorlog bereikt hebben. Elmar Davies, de chef van het AmeriKaan- sche oorlogsinformatiebureau heelt dan ook voor persvertegenwoordigers te New York verklaard: De vernietiging van schepen geschiedt op zoo groote schaal, dat de Ver. Staten wellicht niet vóór midden 1943 weer zooveel handelsschepen zullen hebben als voor Pearl Harbor. De oor- logsproductie is de laatste maanden afgenomen. Gevechtsvliegtuigen, pantserwagens, artillerie en duikbootjagers worden minder afgeleverd dan in het productieprogram was voorzien. Een groot deel van een jaar, dat de beslissing kan brengen, is voorbijgegaan. Om -een totalen oor log te winnen, moeten wij hem totaal strijden. Wat de oorlogsberichten in het Oosten be treft, valt d.tmaal de aandacht minder op Sta lingrad dan wel op den Kaukasus. In het N.W. deel van den Kaukasus hebben de Duitsche troe pen zeer aanzienlijke vorderingen gemaakt in de richting van de bolsjewistische havenplaats Toeapse aan de Zwarte Zee. De bolsjewisten on dernemen daar zware tegen- en ontlastingsaan- vallen, evenwel zonder succes. De Duitsche aan val gaat stelselmatig verder. De Duitsche lucht macht valt met sterk? formaties ook de verbin dingen, welke Toeapse nog met Soechoem en Batoem heeft, .aan, zoodat ook deze verbindin gen dreigen te worden afgesneden. In het N.O. deel van den Kaukasus hebben sterke luchtstrijdkrachten Grozny, het Kaukasi- sche oliecentrum der bolsjewisten, aangevallen en er zeer zware verwoestingen en geweldige branden veroorzaakt. In volgende nachten her haalde aanvallen van de Duitsche luchtmacht werden deze branden nog uitgebreid. In de periode van 29 September tot 9 Octo ber werden 459 Sovjet-vliegtuigen vernietigd, terwijl 36 Duitsche toestellen aan het Oostelijk front in diezelfde periode verloren gingen. Wat de verliezen der luchtmachten op de an dere fronten aangaat, zij nog meegedeeld, dat de Britsche luchtmacht in de eerste 10 dagen van October 127 vliegtuigen verloor tegen de Duitsche 23. Van de verloren gegane Britsche vliegtuigen gingen er 54 teloor boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. Naar ook de Italiaansche weermachtsberichten melden, doen de lucht strijdkrachten van de Spil thans weer hevige bomaanvallen op de vliegvelden van Malta. Al leen Maandag verloren de Britten daarbij in luchtgevechten boven Malta 15 Spitfires, Wat de andere fronten aangaat, kan nog mee gedeeld worden, dat het Amerikaansche minis terie van Marine eerst thans zware verliezen bekend maakt, welke zijn yloot op 8 en 9 Augus tus bij de Salomons-eilanden geleden heeft. Toen zijn n.l. 3 zware Amerikaansche kruisers gezonken, gelijktijdig met den Australischen Mcruiser Canberra. De Amerikaansche' kruisers zijn de Quincy, de Vincennes en de Astoria, alle drie met e»» waterverolaatsing tusschen de HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt het volgende extra-bericht bekend: Vordering van metaal. Ten aanzien van de verzorging der Rijks- duitschers in Nederland deelde de Rijkscommis saris mede, dat huwelijksleeningen worden in gevoerd, kinder- en opvoedingstoeslagen uit middelen van het Duitsche rijk, met terugwer kende kracht van 1 October af. „Een ding wil ik nog kort vermelden”, zoo ging de Rijkscommissaris. verder. „Gij weet, dat wij thans de kerkklokken wegnemen. Dat is een volkomen natuurlijke maatregel. Het is steeds zoo geweest, dus reeds voor eeuwen, wellicht zelfs tot 1000 jaar geleden, dat men in goeoe tijden de schatten in de kerken heeft geplaatst. Wanneer dan oorlogen kwamen, werden ae kel ken en monstransen weggenomen en als oor- logsschat gebruikt om het vaderland te bescher men. Daartoe kan men dus op zijn minst ook de kerkklokken rekenen, die naar onze begrip pen nog lang niet behooren tot zulke godsdien stige voorwerpen als een monstrans of kelk. Het spreekt vanzelf, dat wij hier iedere gram koper, tin enz. mobiliseeren. Wanneer thans van eeni- gerlei zijde, zij het ook een geestelijke, tot mij de vraag wordt gericht, hoe, ik dat kan doen, zou ik hem hier willen antwoorden: mijnheer, ik verwonder mij zeer, dat gij niet vrijwillig zijt gekomen om den Duitschen soldaat dit koper aan te bieden, opdat hij het bolsjewisme van uw grenzen zal afhouden.” Voedselvoorziening in Nederland. Betreffende de kwestie van de levensmidde lenvoorziening in Nederland merkte de Rijks commissaris op, dat het vroeger opgestelde beginsel, dat de-Nederlanders evenzoo behan deld moeten worden ais de Duitschers, thans moet achterstaan bij het gezichtspunt van de prestatie. Rechtsgelijkheid eischt gelijke presta tie, gelijke verplichting en gelijke verantwoor- «lelijkheid. Wanneer thans de Duitsche arbeider jn Duitschland niet slechts een plus aan arbeid presteert, maar bovendien zijn bloed op 't spel fcet, heeft hij een vergoeding noodig. Het is der halve slechts recht en billijk wanneer men den Duitschen volksgenoot in Duitschland, die deze prestatie levert, die vereffening geeft. Wanneer de Nederlander op geen andere wijze bijdraagt tot het groote gebeuren onzer dagen, dan dat hij iets minder te eten en minder kolen krijgt, dan Ss dat nog steeds een bescheiden bijdrage. In dit verband verklaarde de Rijkscommis saris, dat de thans in Nederland geldende rant soenen tot de volgende oogst kunnen worden EEN KOSTELOOZE OPLEIDING AAN MIDDELBARE VAKSCHOOL OF UNIVERSITEIT. Vooral voor hen, die hun school- of vak-oplei- ding in de jaren vóór den oorlog genoten, is het op het oogenbiik uiterst moeilijk, hun toekomst dromen wat betreft een voortgezette vakstudie te verwezenlijken. Voor het meerendeel hebben zij een leeftijd van ongeveer 20 jaar bereikt en zijn reeds geruimen tijd practisch werkzaam. In sommige gevallen verhindert het feit, dat zij kostwinner zijn, hen ook, nog geld voor avond cursussen of dure schriftelijke lessen uit te geven, zoodat alles bij alles het er meestal op begint te lijken, dat de jeugddro men wel altijd onvervuld zullen blijven. Ofschoon dit levensgeluk en arbeidsvreugde niet behoeft uit te sluiten, moet een dergelijke toestand toch als ongezond -worden be schouwd. Het komt, er met op aan, dat ieder van ons e?n plaats krijgt in de samenleving, doch dat ieder de plaats krijgt, waarvoor hij het beste geschikt is. Daarom is de instelling van het Langemarck- Studium als een sociale daad van den eersten rang te zien. Alle jonge mannen van 16 tot 22 jaar, die meenen, dat zij ondanks hun leeftijd en ondanks het feit, dat zij reeds min of meer op eigen beenen hebben gestaan, toch de kracht hebben nog weer de studie op te nemen, krij gen door deze instelling de kans daartoe. Voor waarde is slechts,, dat zij bewijzen kunnen, dat zij voor een dergelijke studie over de capacitei ten beschikken en dat zij haar, wat hun per soonlijkheid betreft, waard zijn. Kunnen ze dit, dan kunnen ze de Langemarck-opleiding koste loos volgen. Inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij het Langemarck-Studium, Waalsdorperweg 12, den Haag. ELDERS ZIJN NOG 16 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT, ZOODAT DE GEALLIEERDE SCHEEPVAART IN VIER DAGEN 143.000 B.R.T. VERLOOR. stormen de operaties sterk belemmerden, brach ten andere duikbooten in T noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan in dagenlange uiterst felle achtervolgingsgevechten 14 schepen tot zinken, die deel uitmaakten van volgeladen en krachtig beschermde, voor Engeland bestemde konvooien. Deze 14 schepen hadden een geza- menlijken inhoud van 82.000 brt. Voorts be schadigden deze duikbooten twee andere sche pen door torpedotreffers. Daarmede heeft de vijand de laatste vier da gen tusschen New-Foundland en Kaap de Goede Hoop door Duitsche duikbooten opnieuw 18 schepen ioren met een totalen inhoud van 143.000 b... B:, de g<- en tegen de konvooien in het noordelijke dc.. van den Atlantischen Oceaan heeft de duikboot van den luitenant-ter-zee tweede klasse Trojer, zich bijzonder onder scheiden. Uit een konvooi bracht deze duikboot acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 47.000 brt. tot zinken. Op een werkconferentie van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, naar aanleiding van Jhet twee-jarig bestaan van die organisatie, ge- Jioudep te Arnhem, heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-lnquart, een rede gehouden; Jiij werd ingeleid door den leider van het Ar beitsbereich der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt, die o.m. constateerde, dat nadat des tijds de Duitsche nationaal-socialisten in Ne derland de opdracht gekregen hebben, hier in het bezette Nederlandsche gebied een voorbeeld te zijn van nationaal-sociaiisme, thans aan die opdracht voldaan is. In alle dorpen en steden .van Nederland zijn de Duitsche nationaal-soci- aiisten aangetreden en hebben zich overal voor beeldig ter beschikking gesteld. De Winterhilfe, de N.S.V., de Frauenschaft, de Dienstgruppen, het Arbeitsfront, de Hitlerjugend vooral, overal zijn de organisaties zoo stevig gevestigd, dat elke taak, waarvoor de Rijkscommissaris ons plaatst, kan worden vervuld. Rede Rijkscommissaris. Vervolgens richtte de Rijkscommissaris, in een grootsch opgestelde redevoering, den blik op den grooten samenhang van het gebeuren van onzen tijd, om daaruit de consequenties te trekken voor de Duitsche houding in het Ne derlandsche gebied. Ook al staat men nog in breede kringen van dit land vreemd en afwij zend tegenover de nationaalsocialistische ge dachtenwereld, de verplichting blijft toch be staan om deze kringen onder alle omstandig heden te winnen en de krachten van dit land te mobiliseeren. Voorts herinnerde de Rijkscommissaris aan den vorigen zwaren oorlogswinter, dien hij een beproeving van het Duitsche volk noemde, een beproeving, die slechts hem ten deel valt, die door de geschiedenis tot iets groots is uitver koren. In den strijd met het Oostelijke gebied zijn er twee persoonlijkheden geweest met ■geniale plannen, die reeds eenmaal deze zaken ter hand hebben genomen. Zij zijn beiden ge strand. De een was Karel XII, die ten tijde van Peter den Grooten den Russischen winter ïnet zijn leger niet heeft doorstaan en die bij Poltawa verslagen is. De tweede was Napo leon, wiens lot bekend is. De derde, dien het lot op dezen weg geplaatst heeft, is Adolf Hit ler met het Duitsche volk. Hij en de Duitsche soldaat hebben den winter doorstaan. Als voorbeeld voor de offervaardigheid, die jeen hechten band heeft gesmeed tusschen front 'en vaderland, noemde de Rijkscommissaris het jvolgoschenk. Voor deze offervaardigheid zeide hij allen Duitschen volksgenooten in Nederland iiaiik. In het bijzonder zeide hij dank aan den leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter 6c iidt, dien de Rijksminister den besten man T ...ide, die men zich kon wenschen. „Wan- ineer ik in het Arbeitsbereich”, zoo zeide de Rijkscommissaris, „mijn belangrijkste corps me dewerkers zie, dat de Führer mij heeft gege ten, dan zijt gij, partijgenoot Schmidt, mijn belangrijkste medewerker bij het bereiken der (doelstellingen, welke de Führer ons heeft ge geven en bovendien zijt gij mijn goede vriend geworden.” Voorts bracht de Rijkscommissaris dank aan het corps politieke leiders, wien hij de erkentelijkheid van den Führer overbracht. HOOFDKWART1ER VAN DEN FüHRER, 15 Oct. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den Kaukasus braken Duitsche en Slowaak- sche troepen in een dicht beboscht bergterrein in verbitterde gevechten door nieuwe vijandelijke stellingen en namen meer dan 500 steunpunten en gevechtsposities in storm. In den sector aan de Terck werden vijandelijke strijdkrachten te- ruggesiagen. In Stalingrad braken infanterie- en vechtwa- genformaties den verbeten tegenstand der Sov jets in huizenblokken en barricade-stellingen en drongen diep in het noordelijke deel van de stad door. ..Eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers vermelden vijandelijke kazematten en artilleriestellingen. Aile.dingsaanvallen van den vijand werden met zware bloedige verliezen afgeslagen. Doeltreffende vliegtuigaanvallen wa ren ook gelicht tegen transportbewegingen en overlaadpiaatsen der bolsjewisten aan den be nedenloop van de V olga. Een tankboot en twee transportschuiten werden door brand vernield. Aan het Don-front werden plaatselijke aanval len door Roemeensche troepen afgeslagen. In den centralen sector leidde een actie van onze stoottroepen tot de vernietiging van tal rijke kazematten en gevechtsstellingen. Ge vechtsvliegtuigen bombardeerden belangrijke spoorwegverbindingen, waarbij de vijand aan zienlijke verliezen leed aan rollend materieel. In grootsch opgestelde redevoering, den blik van onzen tijd, om daaruit de consequenties deriandsche gebied. Ook al staat men nog itv K i-'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1