In luchtslag boven Egyptische front 61 Britsche toestellen vernield. INVOERING ARBEIDSGRONDWET. J SJSEJKEa FOSTIE MKI WMiLAB VOOR HET VFESTESI VAV FRIKNLAS» INo. 8. Ie Jaargang. - Vrijdag 23 October 1942 I f I WEERMACHTSBERICHT. 1. 2. 3. 28.4. 4. 5. 6. 7. 8, 9. 10. 11. 12. 13. 14. V' 15. I Sport staalt spieren. Oefeningen, waarbij het 1. 2. 3. 4. WINTERHULP VRAAGT JUIST UW OFFER! GIRO 5553. Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD i .hout’s Nieuwsblad' en ouwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt dlken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L, Kiezebrink, Sneek. WESTERGOO Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. 1 - Bureau voor advertentiën: Grootzand 55 - Tei. 3005 Giro 50748 Bureau voor abonnementen: Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 130000 Advertentieprijs: tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën L. de jong Sneek IN KAUKASUS SOVJET STELLINGEN DOORBROKEN. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN führer, 22 Oct. (D.n.b.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In het Westelijk deel van den Kaukasus heb ben Duitsche bergtroepen, ondanks zware wolk breuken, vijandelijke stellingen doorbroken. Zij namen in harde gevechtejr in de huizen twee belangrijke 'plaatsen en vernietigden hierbij een infanterieregiment der bolsjewisten. Er wer den meer dan 1200 gevangenen gemaakt, ter wijl 7 kanonnen, 127 machinegeweren en talrijk ander oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. Ten Zuiden van de Terek plaatseiijke gevech ten. Bij den strijd om Stalingrad werden in hard- nekk.ge afzonderlijke aanvallen taai- verdedigde bunkers en barricades ogenomen. Dé Duitsche luchtaanvallen waren geconcentreerd op de vij andelijke steunpunten in het Noordelijk deel van de stad. Aanhoudende ontlastingsaanvalien op het front ten Noorden van de stad werden met steun van Duitsche en Roemeensche luchtstrijd krachten volkomen afgeslagen. De vernieling der acirterwaartsche verbindingen der Sovjets ten Oosten van de Wolga werd door gevechtsvlieg tuigen voortgezet. Aan de rest van het Oostelijke front hadden, afgezien van eigen stoottroepactiviteit en den af weer van enkele op zich zelt staande vijanue ijk'e aanvallen, ge'en gevechtshandelingen van 1. .ig plaats. Ten Zuiden van Moermansk werden door een ten en eenheuen van de luchtmacht tot einde September 1942 rond 21.3 millioen-brt. vijande- lijke scheepsruimte tot zinken hebben gebracht. - De Italiaansclte strijdkrachten hadden tot half Mei van dit jaar ruim 1.3 millioen brt. tot zin ken gebracht en Japan meldde in Juli ongeveer 2 millioen brt. tot zinken gebrachte, buitgemaak te of beschadigde vijandelijke scheepsruimte. Dit is tezamen 24.0 millioen brt. Hierin zijn niet be grepen de resultaten van den mijnoorlog en an dere niet waargenomen resultaten. Van het Egyptische front méldt het Duitsche weermachtsbericht van 2i Oct. ten groote luchtsjag met sterke vijandelijke vliegerfot- maties. Duitsche- en Italiaansche jagers en lucht doelgeschut behaalden hiérbij onder geringe eigen verliezen een groot succes. De nauwkeu rige resultaten-waren echter nog niet bekend. De militaire installatie^ op Malta wor den nog voortdurend aan hevige luchtbombarde menten onderworpen Talrijke Britsche jacht vliegtuigen zijn op Malta weer naar beneden geschoten, De bijzondere aandacht verdient thans de si tuatie bij de Salomons-eilanden, inzonderheid op Guadaieanar. Hierover wordt uit Washington vernomen, dat de Japanners aan de Noordwest kust van het eiland zware artillerie en tanks aan land hebben gebracht. Het is reeds tot een tref fen tirsschen Amerikaansche en Japansche ge vechtswagens gekomen. Ook de Amerikanen hebben versterkingen ontvangen. De luchtver kenning heeft geconstateerd, dat Japansche slag en vliëgtuigmoederschepen het eiland naderen. Vrijdag hebben Japansche eenheden in samen werking met de luchtmacht, Amerikaansche vliegvelden bezet, terwijl de Amerikaansche stel lingen op Guadaieanar blijvend onder artillerie vuur worden gehouden. In het Noordelijk deel van de Salomons-eilan den ontwikkelen zich eveneens nieuwe gevech ten. Ten slotte wordt in het Amerikaansche be richt gezegd, dat ter hoogte van New Georgia een groot Japansch troepenconvooi is waarge nomen. In een viertal berichten meldde de Britsche nieuwsuienst dezer dagen, dat de Amerikanen pp Guadaieanar zware verliezéh verwachten en te genstand moet worden geboden aan een ern- stigen Japarrschen aanval, mogelijk geworden doordat de Japanners groote troepeneenfteden op het eiland hebben doen landen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat Amerikaan sche troepen zijn aangekomen in de. negerrepu- bliek Liberia in West-Afrika. In een zeef druk bezochte persconferentie heeft de leider van het N.A.F., de heer H. J. Woudenberg, een rede gehouden naar aanlei ding van de afgekondigde verordening van den Rijkscommissaris betreffende de ordening van den arbeid, een zeer belangrijke gebeurtenis in den socialen ontwikkelingsgang van ons land. Met de oprichting van het N.A.F. werd een nieuw tijdperk in het sociale leven van Neder land ingeluid, aldus de heer Woudenberg. De rnèuwê wét ter ordening van den-arbeid komt voort uit dezelfde sfeer, waaruit het N.A.F. werd geboren. Deze verordening'is in de eerste plaats van principieele beteekenis; zij vormt het ideëele kader van een ordening van den arbeid binnen de Volksgemeenschap en daarmee tevens in so- cialistischen zin. Voor het eerst wordt de posi tie van dengene, die aan het hoofd van het be drijf staat mede bepaald in de regeling. Daar door, aldus de heer Woudenberg, komen wij voor tjet eerst vrij van het kapitalisme. ""Als grondwet van den arbeid stelt de veror dening betreffende de ordening van den arbeid de richtlijnen vast, volgens welke het sociale Leven zich' zal moeten ontwikkelen, wil het tot volle ontplooiing komen in overeenstemming met en in ’t belang van de gemeenschap. Als zoo danig legt deze verordening voor de eerste maal in de Nederlandsche wetgeving een grondslag voor het socialisme. Het begrip „ge meenschap” omvat in dit verband vanzelfspre kend zoowel de engere volksgemeenschap als het ruimere (Európeesche) kader, waar binnen deze op den duur tot volle ontplooiing,zal ko men. Afdeeling 1 bepaalt de verhouding Befrieb BetriebsführerGefolgschaft. Het leidersbegin sel, dat uitgaat van het groote belang van de persoonlijke verantwoordelijkheid, wordt hierin bevestigd: het is niet geschied in den zin van het liberalistische „oaas in eigen huis”, doch zeer bewust en nadrukkelijk-in den zin van de aan dit leiderschap onafscheidelijk verbonden sociale verantwoordelijkheid, zoowel naar bihnen ten opzicht van de „Gefolgschaft”, als naar bui ten ten opzichte van de gemeenschap. Iedere ■werker heeft recht op sociale verzorging. Wou denberg ontwikkelde de gedachte dat het bedrijf hier zelf een taak heeft en niet de Staat. Het is het bedrijf dat voor een passende bezoldiging, voor goede werkruimten en zoo veel meer heeft te zorgen. Hier ligt wel het principieele verschil met het staatssocialisme dat alles van bovenaf oplegt. In de toelichting op afdeeling 2 is gewezen op de belangrijke taak van den gemachtigde Van den arbeid, aan wien 'de ordening van den arbeid is opgedragen. De gemachtigde, die, alles afnietende aan het algemeen belang, aan de ver langens van onderen op vorm geeft, kan in geen geval vergeleken worden met de rijksbemidde- laars, die met zijn intrede verdwijnen, evenals een heele reeks van arbeidswetten wordt opge heven. De regeling van de arbeidsvoorwaarden valt mede onder deze regeling. De gemachtigde, die onder tien secretaris-generaal staat, stelt samen met het Arbeidsfront minimum en maximum voorwaarden op. De werkgever is de volksge meenschap. Werkers zijn allen, onverschillig of» Noord-Afrikaansche front Britsche jachtbom menwerpers een duidelijk met het Roode Kruis gekenmerkte Duitsche centrale verbandplaats aangevallen. De operatietent werd vernield..De gewonden en het san.taire personeel leden- ver liezen. De Britten zetten dus hun optreden in strijd met het volkenrecht bewust en zonder eenigs- zins rekening te houden met de primitiefste re gels der menschelijkheid voort. Het opperbevel der weermacht moet daaruit de gevolgtrekking maken, dat de Britsche re- geering^er geen prijs meer op stelt de Geneef- sche conventie in stand te houden. op goede samenwerking aankomt, bevorderen de kameraadschap. Aan de lichamelijke ont wikkeling van de mannen van de Waffen S.S. en het Legioen Nederland, wordt groote zorg besteed, SS. PK, Wagner O/H-VPB-s, VESTIGINGS- EN VERHUIZINGSVERBOD IN DE KUSTSTREEK. De uitbreiding van de kustverdediging land waarts door de Du.tsche bezettingsgroepen in Nederland heeft tengevolge dat woongelegenhe- <ten, welke in of in de nabijheid van de verde- digmgszöne gelegen zijn, binnenkort door de be volking geheel of gedeeltelijk zullen moeten wor den ontruimd. Een dergelijke ontruiming heeft natuurlijk met alleen uit strategisch belang plaats, doch ook in het belang van de bevolking zelf, die bij eventueele gevechtshandelingen, zoo- als de ervaring in dezen oorlog steeds getoond heeft, wanneer rij in de gevechtszone blijft, daarvan in ernstige mate de gevolgen zou on dervinden. Het is ook begrijpelijk, dat een der gelijke ontruiming, wanneer de noodzakelijkheid daarvan eenmaal' erkend is, rustig voorbereid- moet worden, teneinde overhaaste maatregelen verrassenden aanval der luchfmacht op een Sov- jerivliegtuigsteurtpunt vernielingen en branden veroorzaakt. In den gisteren vermelden luchtslag van 20 October aan het Egyptische front schoten Ita liaansche jagers 44, Duitsche jagers elf en lucht- doelartillerie zes vijandelijke vliegtuigen neer. Den 21sten October hebben jagers en lucht- doelartillerie nog twaalf andere vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twaalf vliegtuigen der verbonden luchtstrijdkrachten gingen ver loren. Aanvallen van de Deutsche en Italiaansche luchfmacht waren gisteren en in den afgeloopen nacht tegen vliegvelden en andere inrichtingen van het vesting-eiland Malta gericht. Door den aanval van een gemengde vijande lijke vliegerformatie op West-Fransch gebied leed de Fransché bevolking weder verliezen; de matferieele schade was gering. Jachtvliegers schoten drie viermotorige bommenwerpers neer. Bovendien verloor, de vijand overdag ten W. van Brest en boven het Z. deel van het bezette z Fransché gebied een vliegtuig. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen deden gisteren met bommen van zwaar kaliber met goede uitwerking aanvallen op voor de oorlog voering van belang zijnde- installaties in Zuid- West-Engeland, alsmede op concentraties Brir- sche landingsbooten. In den afgeloopen nacht bombardeerden gevechtsvliegtuigen militaire doelen in Oost-Engeland. ’s-GRAVENHAGE, 19 Oct. Bij zijn vluch ten boven het Nederlaifclschë gebied op jl. Za terdag heeft de Brit wederom doelen van zuiver burgerlijken-aard met boordwapens aangevallen. De a'angerichte materieele.schade is gering. Daar entegen werden van de burgerbevolking vijf personen gedood en verscheidene gewond. BEROEPSVERANDERING. Het Langemarck-Studium- bouwt, indien mo gelijk, voort op de tevoren op de school of in het beroep verworven kennis en leidt bij voorkeur op voor een hoogere positie in het vroeger uit geoefende beroep. Het is echter zeer goed moge- 'lijk via de Langemarck-opleiding tot een geheel nieuwe beroepsopleiding te komen. Een jonge timmerman behoeft dus niet onvoorwaardelijk voor èen architect of ingenieur te studeeren, doch kan bijvoorbeeld ook de studie voor on derwijzer, arts of journalist opvatten. Zoo .ge makkelijk als sommigen meenen, gaat dit echter met. In elk geval moet de candidaat aannemelijk weten te maken, waarom hij van beroep wenscht te veranderen en het moet-blijken, dat hij in derdaad een klare voorstelling heeft van datgene, wat hij zou willen worden, verder dat zijn be gaafdheid ook werkelijk in deze richting gaat. Tenslotte moet zijn geheele persoonlijkheid hem stempelen tot iemand, die als het ware voor bestemd is voor de door hem gewenschte op leiding, Aanstaande candidaten dienen dit goed te overleggen. In het algemeen biedt de levens beschrijving, die ze bij hun aanmelding moeten inleveren, hun de gelegenheid, de leiding van het Langemarck-Studium over hun verlangens en toekomstdrommen in te lichten. Ook gedu rende de schifting bestaat daartoe alle gelegen heid. Het is echter dienstig in alle gevallen, waarin twijfel bestaat, persoonlijk inlichtingen te vragen bij het bureau van het Langemarck-b u- dium, Waalsdmperweg 12, Den Haag. BEKENDMAKING. ’s-GRAVENHAGE, lö Oct. Daar er de laatste dagen bepaaldelijk da den van sabotage in het bezette Ne derlandsche gebied zijji gepleegd, zijn heden de volgende personen daarvoor als gijzelaars verantwoordelijk gesteld en gefusilleerd. Bannink, Dirk, geb. 22.11.1914 uit Deventer. Gerritsen, Albert Jan, geb. 9.3. 1S90, uit Deventer. Endeveld, Jan Cornells, geb. 14. 12.1914, uit Apeldoorn. Ewijk, Wilhelmus, geb. 1900, uit Deventer. Van der" Meulen, Daniël, geb. 4.2.1896, uit Deventer. Van Heijningen, Pieter Adrianus, geb. 18.7.1903, uit Amsterdam. Roebers, Johannes Hendrikus, geb. 7.9.1886, liit Deventer. Van Veen, Jacobus, geb. 26.9. 1900, uit Enschede. Kors, ’jacobus, geb. 21.5.1909, uit Amsterdam. Ooijevaar, Evert, geb. 19.5.1897, uit Amsterdam. y-an der Keikhoff, Jacobus, geb. IQ. 10.1898, uit Zwolle. Haantjes, Jan, geb. 1.9.1886, uit Enschede. Vrind, Heinr.ch Wilhelm, geb. 2.6.19^3, uit Almelo. Ijkers, Aaldert Jacob, geb. ^1.7. 1896, uit Den Haag. Van Dam, Hendiuc, geb. 26.9. 1889, uit Wagemngen. De höhere S.S. en Polizeiführer Nord-W est, get. RAUTER, S.S. Gruppenführer en luite- nant-generaal der politie. VAN DE FRONTEN. Rijksminister Dr. Goebbels heeft Zondag te München gesproken. Dr. Goebbels besprak o,a. ue mihtaué gebeurtenissen in het Oosten der aigéioopen maanden. Wie, aldus spreker, tarwe, ome, ijzer en steenkool bezit en daarenboven i.og ue steiKste weermacht, die zal den oorlog wmnen. Het is een dunt verdraaien der- feiten, wan neer ue tngeiscnen thans beweren, dat wij tot het deiensiei zijn oveigegaan. Wij verteren een voudig, wat wij hebben ingeslikt. Onze doel stellingen zijn stuk voor stuK verwezenlijkt. Het bolsjewistische gevaar is uitgeschakeld, de vei- i.ghejd van ons nationale leven is gewaarborgd. iNieinand zal willen beweren, dat ae bolsjewis tische weermacht ooit nog eens de kracht zal hebben de grenzen van Duitschland offensief te beqreigen. v> anneer thans de Engelschen bewe ren^ dat wij den oorlog verliezen omdat wij tijd verhezen, toont deze redeneering hun volkomen Onverstand. Wanneer wij tijd benutten om ver overde ruimte te organiseeren, werkt de tijd niet regen ons, maar met ons. Onze geheele positie, aldus besloot dr. Goeb bels, is principieel gewijzigd. Onze- voedselposi tie zal langzaan! aan beter worden. Het dienst baar maken van de gebieden in het Oosten aan o.n.c oorlogvoering is slechts een kwestie van tiju en geould. Wij willen thans alle problemen, me ons volksleven zoo hebben gedrukt, in dezen, ons opgedrongen, oorlog oplossen. Wij Kunnen dus met net verloop van den oor log tot dusver buitengewoon tevreden zijn. Wij benéerschen thans onder de leiding van de As een Europa, dat zichzelf verzorgt. Wij kunnen ons zelf voeden en onzen levensstandaard'meei en meer tot ohtwiKkeling biengen. In dit betoog van Rijksminister Dr. Goebbete valt opnieuw oe aandacht op de strijd m hef Uosten, waarvan die om Btaimgrad thans weer de voornaamste plaats inneemt. Nadat Vrijdag het weermachtsbericht had kunnen melden, dat het Noordelijke deel van de fabrieksvoor- stad met de groote tractoreiifabriek Dsjer- sjinsky was veroverd, meldde- het opper bevel der weermacht Zondag, dat de aan vallende Duitsche troepen -taaien vijandelijken tegenstand hadden gebroken, alle bedrijfsgebou wen der kanonneutabriek „Roode Barricade” stormenderhand genomen en na bloedigen af- wetjr van hevige tegenaanvallen den vijand uit het aangrenzende stadsdeel geworpen. Zware aanvallen van sterke formaties der luchtmacht gaven steun in dezen strijd en vernietigden op den Oostelijken oever der Wolga tairijke stukken geschut. De no.g overgebleven verdedigers van Stalin grad zijn thans op een klein gebied van ten hoogste eenige vierkante kilometers oppervlakte saniengedrongen en met'de troepen op den Oos- telijken oever van de Wolga hebben zij geenerlei verbinding meer doordat de Duitschers deze ri vier op alle punten in het stadsbeeld bereikt heb ben. De herfstregens, die den grond thans overal aan het front in een dikke modderbrij verande ren waarmede de bolsjewisten nog altijd be ter overweg kunnen-dan de Duitschers en hun bondgenooten zullen, naar men in militaire kringen verklaart, den definitieven val van Sta lingrad geen half uur kunnen vertragen. De Wolga kunnen de bolsjewisten alleen nog des nachts als scheepvaartweg gebruiken en ook dan nog is het een toeval als een schip c. Duitsche bewakingsposten weet te passeeren. Gemeld wordt, dat op het oogenblik de mili taire situatie in en om Stalingrad in een zoo danig stadium is gekomen, dat het volkomen in de macht der Duitsche legerleiding ligt, te be palen, wanneer de stad van de laatste Sovjet- russische weerstandsnesten gezuiverd en geheel in Duitsche handen zal zijn. Ook in het Westen van den Kaukasus maakt de aanval vorderingen. In het dicht beboschte terrein van het West- Kaukasische gebergte werd in weerwil van on gunstige weersomstandigheden krachtig vijan delijk verzet in kazematstellingen gebroken. Aan den weg door den pas naar Toeapse werd de verbinding tusschen de beide aanvalsgroepen, die ten Noorden en ten Zuiden den weg al strij dende hadden bereikt, op den weg zelf tot stand gebracht. In den sector van de Terek mislukten vijande lijke tegenaanvallen. Het aanhoudende slechte weer belemmert de gevechtshandelingen in den Kaukasus wel, doch desondanks winnen de Duitsche troepen steeds meer terrein. Wat de duikbootoorlog betreft, wordt gemeld, bij den aanvang vAn gevechtshandelingen te ver- my'den. Hier in Nederland moeten derhalve de belan gen van de door de noodzakeiijke evacuatie- maatregelen getroffen bevolk.ng van het kust gebied zoo goed mogelijK behartigd’ en een or delijk verloop van de ontruiming en |le -onder brenging naar elders onder alle omstandighe den veilig gesteld worden. De uitvoering der be treffende maatregelen is zooveel mogelijk in handen van de Nederlandsche bestuursorganen gelegd en we) in die vais de commissie burger bevolking, die Ook bij het uitbreken van den oor log de noodige evacuatiemaatregelen in het be lang van de bevolking ten uitroer gebracht heelt. Het Nederlandsche bestuursapparaat moet zich bij zijn maatregelen natuurlijk tjaar de aan wijzingen van de weermacht richten en heeft het uiteraard niet in de hand, in evacuatiemaatre gelen, die de weermacht als noodzakelijk be schouwt, wijzigingen te brengen. Stelselmatige, welgeordende arbeid van de be stuursorganen is echter slechts mogelijk, wan neer hun werkzaamheden niet door eigenmachtig en „wild” ^handelen van enkelingen bemoeilijkt of erger nog doorkruist worden. Teneinde dit onder alle omstandigheden te vermijden, heeft de secretaris-generaal van het departement van bmnenlandsche zaken twee be sluiten uitgevaardigd^ waarbij de vestiging, het verhuizen en het huren of ook ’t op andere wijze voor zich reserveeren van woningen of gedeel ten van woningen- in het kustgebied en in de onmiddellijke omgeving daarvai^in beginsel .tij delijk, verboden wordt. Tér voorkoming van misverstand zij nog ver meld, dat het niet verboden is, te verhuizen uit gemeenten, in de gepubliccerue verordening ge- I poemd, naar gemeenten, m die lijst niet ge noemd. Verboden is, te verhuizen naar of zich te ves tigen in een der. met name aangeduide gemeen ten. ’s-GRAVENHAGE,^21 Oct. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van binnenlandsche Zaken, waarbij het gebied, waar het verboden is zich te vestigen of te verhuizen, uitgezonderd voor Rijksduitschers of personen in net bezit van een schriftelijke vergunning van den directeur van het bureau Vluchtelingenzorg, wordt fiitgebreid. Dit gebied omvat thans: Provincie Zeeland: alle gemeenten. Provincie Zuid-Holiand: alle gemeenten. Provincie Noord-Holiand: alle gemeenten.. Provincie Utrecht: Het gebied ten Westejj van de spoorlijn Hil versum—Utrecht (de gemeente Utrecht inbe grepen), de Vaartsche Rijn en lïet Merwedeka- naal tot aan de Lek. 5. Provincie Noord-Brabant: Het gebied ten Westen van de gemeenten de Werken c.a. Dussen, Ge^rtruidenberg, Ooster- hout, Teteringen, Breda (deze gemeente inbe grepen), en ten Westen van de Mark tot aan de Belgische grens. Dit besluit treedt heden in werking. JAPANSCHE MAATREGELEN TEGEN ONMENSCHELIJK OPTREDEN BIJ LUCHTAANVALLEN. De opperbevelhebber voor de landsverdedi ging, gen. prins Higasjikoeni, heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat in gevangenschap geraakte bemanningen van vijandelijke vliegtuigen, die bij luchtaanvallen op het Japansche rijk, of ook op door Japanners gecontroleerde gebieden, zich schuldig maken aan onmenschelijk optreden, voorben militair gerecht gebracht en ter dood veroordeeld of zwaar gestraft zullen worden. Hetzelfde geldt voor Mandsjoekwo of gebieden, waar van Japansche zijde militaire operaties worden uitgevoerd. Naar de chef van de persafdeeling van het leger van het keizerlijke hoofdkwartier bekend maakt, zullen de leden van het Amerikaansche luchtwapen, die bij de luchtaanvallen op 18 April j.l. op Japan in gevangenschap zijn geraakt en die bij het ingestelde onderzoek schuldig zijn bevonden aan onmenschelijk optreden, op grond van dg militaire wetten zwaar gestraft wortlen. dat Duitsche duikbooten, andere zeestrijdkrach- DE VyREEDHEDEN VAN DE BRITTEN JEGENS DE DUITSCHE - KRIJGSGEVANGENEN. Het opperbevel der Duitsche weermacht pu bliceert een lang communiqué met documenten Over de Britsche behandeling van krijgsgevange- nen. Het behandelt o.a. het boeien van de Duit- gche gevangénen bij Dieppe en op-Sark en pu bliceert een. buitgemaakt stuk van de Britten, waarin wordt gelast dat gehangenen gebruikt moeten worden voor het opruimen van mijnen. Verder wordt een geheele- reeks van gevallen opgesomd, waarin is geschoten op soldaten die op zee in hood verkeerden en worden de-Br., sche methoden bij den strijd te land op Kreta even schaamteloos en brutaal genoemd. Aan het slot van het communiqué komt het opperbevel van de Duitsche weermacht tot de volg nde conclusies en besluiten: ie. Dat de Britsche strijdmethoden uniform op alle oorlogstooneelen in strijd zijn met de volkenrechtelijke overeenkomsten en algemeene regels van het oorlogsrecht. 2e. Dat het Britsche ministerie van Oorlog reeds tweemaal onder pressie van vergeldings maatregelen, waarmee door Duitschland werd gedreigd,'beloofde dergelijke bevelen in strijd met het-volkenrecht te. willen intrekken, maar dat het zich daarbij niet ontziet ter vermijding van de Duitsche vergeldingsmaatregelen slechts te werken met gelogen verklaringen en bij de volgende gelegenheid dezelfde barbaarsche me thoden bij de behandeling van de Duitsche ge vangenen weer toe te passen. Dit alleen zijn de motieven, die het opperbevel der weermacht ér ditmaal toe hebbep gebracht tot vergeldingsmaatregelen over te gaan, want het is jegens het Duitsche volk verplicht niet slechts de eer van zijn soldaten te beschermen, maar vooral te zorgen voor een menschelijke be-' handeling van Duitsche gevangenen tegenove een tegenstander, wien het volkomen ontbreekt aan gevoel voor iedere humane of zelfs eervolle behandeling van gevangenen. Met het oog op deze Duitsche tegenmaatre gelen heeft de Engelsche radio 9 October jl. om 15.00 uur via den zender Droitwich bekend ge maakt: "I - Londen wordt in overweging genomen, dat de Engelsche regeering alle gevangenen der As-mogendheden uit hetzelfde oogpunt zal be schouwen en geen verschil zal maken tusschen Italiaansche en Duitsche gevangenen Met het oog op dit bericht, dat de Engelsche regeering door de radio heeft laten verspreiden, ziet de Duitsche regeering zich genoopt de krijgsgevangenen, die aan %Ile fronten op de ver bonden vijanden zijn gemaakt, èveneens als een heid te beschouwen.Met het volkenrecht strij dige of onmenschelijke behandeling van Duit sche krijgsgevangenen op eenigerlei oorlogstoo- neel, bij voorbeeld ook in Sovjet Rusland, zal* dus van nu af het totaal der door Duitschland gemaakte gevangenen, zonder dat met hun na tionaliteit rekening wordt gehouden, hebben te Ontgelden. Het opperbevel der weermacht maakte woensdag bekend: Op 20 October overdag hebben aan het zij werk nemen of geven. Sociale gerechtigheid is het richtsnoer, ook in de geleide economie, waarin prijzen en loonen worden geregeld. De bedrijfsgroepen zelf zullen zorgen -voor sociaal rechtvaardige loonen, waarbij de welvaart van' het geheele volk het punt is, wap/mee bij de re geling der loonen wordt gerekend. Een nauwe samenwerking tusschen gemach tigde en Arbeidsfront, en groote activiteit van den socialen voorman in het bedrijf zijn eisch. Het komt op den geest aan om te komen tot de overwinning van den klassenstrijd en het to. leven wekken van het gevoel dat allen, dié in een bedrijf werken, deelgenooten zTjn en voor dat bedrijf moeten opkomen. Als de vruchten toevallen aan alle bedrijfsgenooten, is het de moeite alleszins waard om het bedrijf naar vor* te brengen. Het is volkomen redelijk, dat de vergrootmg van het prestatievermogen van een bedrijf ten goede korist aan allen, die er werken. Zulk? bevordert ook het welzijn van de volks gemeenschap. De taak van den gemachtigde van den arbeid verschilt dus aanmerkelijk van die van de rijks- bemiddelaars. Immers, de rijksbemiddelaars trachten te voorkomen, dat een reeds bestaand conflict tot uitbarsting komt, terwijl de gemach tigde hetgeen veel beter is de oorzaken der conflicten wegneemt. Dat dit alleen in nauw overleg met den leider van het N.A.F. kan ge schieden, is duidelijk. De besl.ssing is volgens het leidersbeginsel echter aan den gemachtigde, doch beiden hebben zich te laten leiden door het algemeen volksbelang. Afdeeling 3 van ,üe verordening houdt in de regeling van het Betrieb en van ue arbeidsvoor waarden. In ieder" Betneb met meer dan 10 medewerkers is het bedrijfsreglement verplicht. Uverleg met den voorman van het Arbeidsfront is hier vereischt. De sociale voorman heeft daar-mede* zijn wettelijke plaats in het arbeids leven gekregen. De bindende regelingen van loonen en sala rissen, die de gemachtigde kap vaststellen, wor den opgesteld m-qyerleg met een commissie van deskundigen. Deze verordening moet zoowel op grond van haar ideëele als van haar practische beteekenis van het hoogste zbelang worden geacht, wat reeds blijkt uit de uitschakeling van een heele reeks wetten en verordeningen, zooals de Ar beidsgeschillenwet, de.wet op de collectieve ar beidsovereenkomst, de wet op het ajgemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkom sten, noodmaatregelen welke door de oorlogs omstandigheden werden afgedwongen, de veror dening betreffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen en de verordening betrei- fende de totstandkoming van regelingen terzake van loonen, salarissen en andere arbeidsvoor waarden De inhoud van de verordening van den Rijks- commissans vormt veel meer den gronasi, waarop in de toekomst de regeling van de ar beidsbetrekkingen zal worden opgetrokken, c-.. een directe regeling van deze arbeidsbetrekkin gen, doch qua grondslag stelt de verordening deze betrekkingen ideëel op een geheel nieuw plan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1