SNEEKER EDITIE NEDERLAND EN HET OOSTEN. VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAI» In het Oostland wordt een toekomst opgebouwd. Naltsjik ten W. van den Terek bestormd. le Jaargang. No. 1 Vrijdag 30 October 1942 Benoemd tot kantonrechter te Sneek; mr. B. Dot hout, secretaris van den raad van beroep voor iie directe belastingen en kan» tonrechter-plaatsvervanger te Leeuwarden. t den grond werden geboord, vestigen opnieuw STADSNIEUWS. WESTERGOO eiken Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij 5 5 5 3 KENT GIJ REEDS DIT GETAL? HET IS HET GIRONUMMER VAN WINTERHULP. DE KLOK EEN UUR TERUG. Ook in Nederland zal in den nacht van 1 op 2 November a.s., en wel om 3 uur, de klok een uur worden terug gezet. Dit zal duren tot 29 Maart van het volgende jaar; dan komt er weer een uur bij. --- Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en "fëuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij Plaatsverv. hoofdred. C. Smit, Sneek. Er zijn veel kansen! Maar je wilt het toch zoo graag goed hebben. Van dezen prachtigen grond is zooveel te ma ken. Ruimte hebben we genoeg voor iederen kerel, die naar hier trekt om ons te helpen bi uit geweldige werk, In ons dichtbevolkte Neder- den bedreigen in hun verbindingslijnen. Dr. Die trich, de Rijksperschef, heeft in de Völkische Beobachter er opmerkzaam op gemaakt, dat de mogendheden van de spil weten, welke groote militaire beteekenis de ruimtelijke uitbreiding van de continentale oorlogstooneelen geett aan hun transport- en verkeersmiddelen, die door hel voordeel van de binnenlime, door de dichtheid van het spoorwegnet en het aaneengesloten ver- keersnet van conr.nentaal Europa beveiligd zijn, terwijl in tegenstelling daarmede de verbindings wegen van de geallieerden over den oceaan over de geheele wereld uiteengetrokken liggen en blootgesteld zijn aan de voortdurende bedreiging van de mogendheden van de spil. „Wij zien”, zoo besluit dr. Dietrich, „dat de mogendheden van de spil en hun bondgenooten op het schaakbord van beschikken over goé den eindstrijd.” Fél wordt op het oogenblik gestreden bij de Salomons-eilanden en op Guadalcanar. Te Tokio is bekend gemaakt, dat de Japansche marine in een zeeslag, die op 26 October van het aanbre ken van den dag tot in den nacht heeft geduurd, in gevecht met een machtige vijandelijke vloot in de wateren ten Noorden van de Santa Cruz- eilanden, vier vliegtuigmoederschepen, een slagschip en een niet nader geïdentifi ceerd vijandelijk oorlogsschip in den grond heeft geboord en een slagschip, drie krui sers, benevens een torpedobootjager zwaar heeft beschadigd. Ruim 200 vijandelijke vlieg- tuigen werden neergeschoten of vernletiga. Üe verliezen van de Japansche strijdkrachten bedragen twee vliegtuigmoederschepen, die licnt beschadigd werden en een eveneens licht bescha digde kruiser. Deze schepen blijven echter bruik baar en kunnen verder aan den slag deelnemen, 49 Japansche vliegtuigen worden vermist. De Amerikanen erkennen thans ook dat het Amerikaansche vliegkampschip „Wasp” op 15 September in het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan na een voorafgaanden aanval door een Japansche duikboot verloren is gegaan. Negentig procent van de bemanning zou gered zijn. De „Wasp” liep in 1939 van stapel en mat 14.200 ton. OPZETTELIJKE VERKWISTING? Hoeveel ouders kennen niet het oogenblik, dat, na lang beraden, na eindeloos gereken, ze moeten vaststellen, dat de hartewensch van hun jongen, verder te studeeren, niet kan worden ver vuld. Hoeveel hoopvolle verwachtingen zijn niet vernietigd door het verlammende besef, dat Va ders inkomen het eenvoudig niet toestaat, dat er nog meer geld aan verdere studie wordt be steed. Wij kennen deze gevallen bij duizen.den en ondervonden ze nog nauwelijks als een ramp. Te lang heeft men ons voorgepraat, dat het eigenlijk zoo hoorde. Doch wie beseft de enorme krachtsverspilling, die deze toestand meebrengt? Hoeveel ambitie, aanleg, liefde tot intensieve vakstudie, hoeveel scheppend vermogen is op deze wijze niet gedood? Wij leven in een tijd, waarin het leven ons tot uiterste spaarzaamheid dwingt, willen we niet ten onder gaan. Geen aardappel mag verloren gaan, doch met de ga ven van hart en hoofd van onze jeugd, met onze toekomst dus, bedrijven we ook nu nog een ver kwisting, die aan het waanzinnige grenst. Niet de enkeling, die door de omstandigheden is gebonden, draagt hiervoor de verantwoorde lijkheid. Neen, wij, als gemeenschap zullen daar- v_or eens moeten boeten. Gelukkig zijn er kenen, die op een kentering wijzen. Zoo geeft het Langemarck-Studium de gelegenheid tot een kostelooze vakstudie of universitaire opleiding aan allen, die zelf een dergelijke opleiding niet kunnen bekostigen, ofschoon ze, wat hun pres taties betreft, daartoe zijn voorbestemd. Elke flinke, gezonde jonge man tusschen 16 en 22 jaar, die meent, dat hij over een meer dan normalen aanleg beschikt, kan zich voor deze opleiding aanmelden. Inlichtingen verschaft het Langemarck-Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. ER IS NOG ONTZETTEND VEEL TE DOEN. NEDERLANDERS ALS PIONIERS, In het Oosten. Begin October. Onze eerste uit Wit-Roethenië afkomstige brief, is door de Nederlandsche pers uitvoerig 'weergegeven en heeft heel wat beroering te ■Weeg gebracht, want we ontvingen stapels brie- ■ven. Er zijn epistels bij, die zóó uit het hart gegrepen zijn, waardoor wij met vele brief schrijvers een blijvend contact hebben opgeno men. Alle brieven zullen evenwel persoonlijk beantwoord worden, maar de schrijvers zullen nog wat geduld moeten oefenen, omdat op het .oogenblik de tijd voor het beantwoorden te «enenmale ontbreekt. Er is nu erg veel werk en zaken gaan altijd voor het meisje. Wij zitten al vaak tot ’s avonds laat te schrijven en, .wollen wij onze nachtrust niet ontberen, dan moet er toch eens een einde aan den dag ko men. Wij maken ’t hier nog steeds goed. Er zijn wel eens puzzle’s op te lossen, maar dat maakt het leven interessanter. Dat er moeilijkheden voor zouden komen, wisten we vooruit, daar zijn wij pioniers voor. Om eerlijk te zijn, heb ik er in het begin tegen opgezien om af en toe eens jwat te schrijven. Een boer is nu eenmaal geen journalist. Maar een goed Nederlandsch spreek woord zegt: „Een gegeven paard moet men niet in zijn bek kijken” en uit deze zegswijze put ik tien moed om aan het verzoek te voldoen. Ondanks de voorkomende moeilijkheden, gaat alles naar den zin. Op bijna alle groote bedrij ven, waar wij den scepter voeren zijn nieuwe, uit Duitschland gekomen dorschmachines in be drijf gesteld. Met die dorschmachines gaat het puik, maar de meeste misère hebben wij met de tractoren, die van Russisch makelij zijn. Over het algemeen is alles wat van „Vadertje Stalin” kom van een inferieure kwaliteit, maar mocht men dat nog niet weten, probeer dan met de tractoren om te springen en het zal spoedig dui delijk zijn. De tractoren zijn van oorsprong een Amerikaansch product, de „Deering”-machine, maar de bolsjewieken zijn in hun pogingen, deze tractor na te maken, deerlijk gestrand. Wij hebben nu de beschikking gekregen over een motor met zijspan en razen den gansche dag over het bedrijf om alle machines na te zien. Vanzelfsprekend zijn wij erg zuinig op ons mooie materiaal en we waken er dan ook angst vallig voor, dat er ergens een van de machines „m de soep gedraaid” wordt. De tractor-be- stuurders moeten alles nog leeren. Zulke machi nes hadden ze nog nooit gezien en we hebben alles over de bediening en verzorging aan hun verstand moeten brengen. Enkelen hebben het al vrij aardig te pakken Over het algemeen kan men zeggen, dat ze van goeden wille zijn. Ze leeren het wel! Schmidt aan, dat op 1 Januari 1943 een vierde deel van een geheele lichting van de Nederland sche jeugd tot den Arbeitsdienst zal aantreden. Voor het pionierswerk, dat de Jeugdstorm en de W.A. bij de organisatie van den Nederland- schen Arbeidsdienst gepresteerd heeft vond hij woorden van hartelijken dank. Dengenen, die zreezen voor de christelijke opvoeding van hu. kinderen, hield hij het positieve christendom voor oogen, dat tot uiting komt in de offervaardig heid voor de gemeenschap, bijvoorbeeld steeds weer in de hulpverleenrng bij Engelsche lucht aanvallen. Spreker laakte in scherpe bewoordingen d aanmatigende houding van Engelsche kringen, die zeggen, dat zij Duitsche mannen ter verant woording willen roepen. Voor de lichtzinnige strijdmethode van de Engelschen, die hun bom men lukraak op de weerlooze burgerbevolking werpen, stelde hij de Duitsche vergelding in het vooruitzicht: „De tijd zal komen, dat ieder, die bommen op de burgerbevolking heeft geworpen, ter verantwoording wordt geroepen.” Wanneer de oorlog harder wordt naarmate hij langer duurt, dan is het Duitsche volk den Füh rer dankbaar, dat hij geen twijfel heeft laten bestaan aan ons vast besluit de smadelijke be handeling onzer krijgsgevangenen te vergelden. De tijd zal komen, dat wij tegenover iederen En- gelschman zullen optreden met dezelfde hard heid en meedoogenloosheid, waarmede een Duitsch krijgsgevangene werd behandeld, on verschillig of hij zich in gevangenscnap bevindt bij de bolsjewieken dan wel bij de Westelijke plutocraten. Als thans de Westwall tot den At- lantischen Oceaan vooruitgeschoven is, moeten de volken, die onder bescherming van dien wal leven, beseffen, dat de Duitsche soldaten, die daar de wacht betrokken hebben, de eenige ga ranten van hun leven zijn. Hauptdienstleiter Schmidt besloot met getui genis af te leggen van de DuitschNederland sche gemeenschap, die gebaseerd is op de na- tionaal-socialistische gedachte. De plaatsvervangende leider der N.S.B., van Geelkerken, noemde het groeien van een Euro- peesch saamhoorigheidsgevoel, zooals dat tot uiting is gekomen op het jeugd-congres te Weenen, een der opmerkelijkste successen van den strijd, die Adolf Hitler voor Europa voert. Als hij niet gekomen was, zou Nederland thans het slagveld van Europa worden. Voorts kwam van Geelkerken te spreken over de laatste groote redevoering van den Rijksmaarschalk, en zeide, slechts te willen hopen, dat alle nationaal-socia- listen in Nederland hun plicht hadden gedaan tegenover de gemeenschap. Spreker waarschuwde tenslotte de Nederlan ds r® er voor, zich nog illusies te maken over Nederlandsch-lndië. Nu daar geen werkkrachten meer haar weg kunnen vinden is het de plicht van de tegenwoordige generatie, voor de komen de geslachten een nieuwe leefruimte in het Oos ten van Europa te ontsluiten. Hierna weerklonk een drievoudig Sieg-Heil op den Führer aller Germanen. Met het'zingen van de volksliederen eindigde de indrukwekkende vormingsbijeenkomst. GR WACHT AAN DE KANAALKUST. Duitsche soldaten oefenen 's nachts aan een luisterapparaat. (P.K. Micheljak-HH-Z.-VPB-s.) gens gesteunde, vijandelijke strijdkrachten tegen de Duitsche stellingen ten Zuiden van de stad stortten, zooals tot nu toe nog immer, onder zeer zware verliezen voor den vijand, ineen. Behalve een krachtige actie boven de stad bombardeerde de luchtmacht over dag en des nachts vijandelijke vliegvelden, batterijstellin- gen en transportbewegingen. In het noordwestelijk deel van de Kaspische Zee werden twee koopvaarders met tezamen 3000 brt. in den grond geboord, twee tanksche pen en vijf andere vrachtschepen in brand ge worpen resp. zwaar beschadigd. De vijand verloor gisteren 44 vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. De verbitterde strijd in Egypte is op den vijf den dag van den afweerslag nog in hevigheid toegenomen. Ondanks zeer hevige aanvallen en een ongekend royaal gebruik van munitie ver mocht de vijand ten gevolge van den dapperen afweer der DuitschItaliaansche troepen geen succes te behalen. Verscheidene honderden ge- vangenen werden binnengebracht. De aanvallen op de vliegvelden van Malta wer den voortgezet. In Zuid-Oost-Engeland deden Duitsche ge vechtsvliegtuigen gisteren overdag aanvallen op industrie-, verkeers- en haveninstallaties. het spel der krachten en solide posities voor WEERMACHTSBER1CHT. MEER DAN 7000 GEVANGENEN REEDS BINNENGEBRACHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Oct. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het westelijk deel van den Kaukasus sloe gen de Duitsche troepen vijandelijke tegenaan vallen op de in de laatste dagen genomen berg- stellingen af, waarbij zij door de luchtmacht doeltreffend werden gesteund. Kroatische jacht- vliegers schoten zes Sovjet-vliegtuigen neer, waarbij zij één eigen toestel verloren. Ten Westen van den Terek bestormden Roe- meensche bergtroepen tezamen met Duitsche bergjagers de door den vijand krachtig versterk te en taai verdedigde stad Naltsjik. De ten N.O. daarvan ingesloten vijandelijke strijdkrachten werden al strijdend in den pan ge hakt of gevangen genomen. Daarmede werden binnen vier dagen verschei dene Sovjet-divisies uiteengeslagen; tot dusver werden meer dan 7000 man gevangen genomen; 66 stukken geschut, 38 vechtwagens, alsmede veel ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt of vernietigd. In Stalingrad bestormden onze troepen na het afslaan van verscheidene tegenaanvallen nieuwe deele-n van het industrieterrein en huizenblokken. Afieidingsaanvallen van sterke, door vechtwa- ungeveer 1400 mannen en vrouwen uit de rijen van N S.D.A.P. en N.S.B., die het leiderscorps der districten Overijssel en Gelderland vormen, waren Zondagochtend te Nijmegen in een vor mingsbijeenkomst vergaderd. Kreisleiter Weibeler opende de bijeenkomst en herdacht o.a. de beide leidende partijgenooten in het Arbeitsbereich die in ’t Oosten gevallen zijn: Siegfried Sommer en Hermann Lindenburger, en den te Gent overleden leider van het Vlaamsche Nationaal Verbond, Staf de Clercq. In groote lij nen schetste daarna de plaatsvervangende vor- mingsleider van het Arbeitsbereich, Kullmann, den strijd van Europa tegen de Aziatische step1 penvolken. De leider van de hoofdafdeeling vorming der N.S.B., prof. dr. van Genechten, zeide o.m.: als de Europeesche randstaten in het Westen eens door de ontdekking der nieuwe wereld begun stigd zijn en vooral de Nederlanden het verston den van deze ontwikkeling profijt te trekken, mag men thans niet langer de oogen gesloten houden voor het feit, dat de tijd, waarin het zwaartepunt van Europa in het randgebied lag, 'voorbij is. Hun, die nog steeds hopen op een overwinning van Engeland, hield spreker voor, dat een overwinning van Engeland niet alleen tiet einde van Duitschland, maar ook dat van Nederland zou beteekenen. Spr. noemde den Nederlandschen boer een van de flinksten, vlijtigsten en bekwaamsten, die slechts door het vroegere regime in zijn eige.. ontwikkeling geremd is, doch thans verzekerd is van zijn vrije ontplooiing. De leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienst leiter Schmidt herinnerde er aan, dat het denk beeld om het gemeenschappelijke vormingswerk van dezen winter aan de vraagstukken van het Oosten te wijden, is uitgegaan van den kame raad Sommer, die intusschen op het veld van eer is gevallen. Wij roepen allen Germanen, ja, allen Europeanen toe: „Vormt de groote lotsge- meenschap en beveiligt het gebied voor onze kin deren.” Onder de plichten, welke voor het Neder landsche volk uit den tegenwoordigen toestand voortkomen, noemde Hauptdienstleiter Schmidt het volledige gebruik der arbeidskracht in den vrijheidsstrijd van Europa. Het oude Nederland sche lied: „Naar Oostland willen wij rijden”, moet eens weerklinken van den Atlantischen Oceaan tot aan de Wolga. Bij de taak, die in het Oosten wacht, gaat het niet om een koloniseeren in den ouden zin van liet woord, maar o.m het vormen van een groote averk- en prestatiegemeenschap met de daar levende volken, waarbij echter het zuiver hou- ‘lÖen van het ras het hoogste gebod is. Wij willen Immers geen pan-Europeanen, maar wij v/ilien den mensch behouden, zooals hij geschapen ih. Spreker liet er geen twijfel over bestaan, dat hij als lasthebber van den GeneraLBevollmach- itigde für den Arbeitseinsatz in het'-.bezette Ne- Öerlandsche gebied alle beschikbare werkkrach ten zal mobiliseeren. Hij verklaarde onder luiden bijval: „Het spreekt vanzelf, dat ik er voor zal iorgen, dat ook de jeugd, die nog nooit ee fcchep in handen heeft gehad, aan ’t werk komt” In dit verband kondigde Hauptdienstleiter Bureau voor advertentign Grootzand 55 - Tel. 3005 - Giro 50748 Bureau voor abonnementen: Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 130000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën L. de long - Sneek Lesje in het ploegen! Behalve in verband met de tractoren voor de dorschmachines beleven we op het oogenblik een drukken tijd door het naloopen en inspec teren der tractoren die voor de ploegen gespan nen zijn, die het land omwoelen voor de rogge- zaai. De roggezaai is druk aan uen gang. Zoo BEKENDMAKING. Keuring der lichtingen 1904 en 1905. Alle mannelijke Rijksduitschers der lichtingen 1904 en 1905 ook diegenen die reeds door „Wehrersatzdienststellen der Heimat” zijn op geroepen, gekeurd, of aan wie dispensatie of uit stel gegeven is moeten zich als volgt voor de keuring melden: Uit de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijssel bij de Wehrmachtkommandantur Zwolle, Rojensingel 13: op 16-11-1942 ’s morgens 8.30 uur de letters A—O; op 17-11-1942 ’s morgens 8.30 uur de letters P—Z. Zij, die voor deze aanmelding in aanmerking komen, moeten hun identiteitsbewijzen en drie pasfoto’s in het formaat 37; bij 52 mm. in bur- gerkleeding, zonder hoofdpedekking meebren gen. Zij, die een bril dragen moeten het recept voor hun bril meebrengen. Joden behoeven niet te verschijnen. Aan hen, die zich moeten melden wordt het reisgeld 3e klasse tegen vertoon van het reis biljet bij de aanmelding terugbetaald. Voorts krijgen zij bij afwezigheid uit hun woonplaats van langer dan acht uur geld voor verteringen. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, De Comnjissar.s-generaal voor de Veiligheid, w.g. RAUTER SS Gruppenfü.hrer en luite- nant-generaal der politie. ■■ui -- ■“SSS’SHÜSS lana eet men elkaar straks op en h er kennen wij streken, uitgestrekt,\eindelOos, vruchtbaar land. Land, dat alleen-wacht op de hand, die den ploeg er doorheen komt trekken, die gebruik komt maken van de ontzettende bodemnjkdom- men, weike hier verborgen liggen. in ons Vaderland zijn toch zooveel kerels, die door de dichte oevolking zjch de kans zien ont- gl.ppen het ooit nog tor zelfstandige boeren te brengen. Wat kunnen wij hen gebruiken. Laten zij met langer blijven rondloopen, maar hun han den uit de mouwen steken en hier helpen opbou wen. Een groot werk wordt h.er verricht! Ik ben nog doende geweest gegevens te ver zamelen omtrent den uitslag van uen oogst hier. Er ontbreekt mij nog vergelijkend materiaal in verband met de gemiddelde opbrengst van den kleinen bouwer. Mettertijd hoop ik hierover iets te melden. Het lijkt mij echter, dat de encyclopaedic van 1939 den plank niet ver heeft misgeslagen, wan neer zij cijters publiceert Jmtrent de productie in Rusland. Dit hebben we alreeds geconstateerd, dat de groote bedrijven (Kolchosen-systeem) in hun opbrengsten lager liggen dan bij den kleinen bouwer net geval is. De grond van de groote bedrijven, is door de bolsjewieken ontzettend „mishandeld” en oukhet gebrek aan trekkrach ten drukt zijn stempel op den uitslag van de op brengst. De „edele ridders” uit het land van Stalin hebben alle paarden gestolen en dat is niet een, twee, drie opgelost. Het begint al be ter te worden, want we hebben er iets op ge vonden. Wij vorderen, via den plaatselijken bur gemeester, een aantal paarden, ploegen en paar- deknechten en deze moeten om beurten een paar dagen komen helpen. Ze worden er voor betaald en wij zijn geholpen; het gaat uitstekend. Moeilijkheden met de taal. Er is ons in de vele brieven, die wij kregen, herhaalde malen gevraagd, of wij geen moeilijk heden hadden met de taal. Inderdaad, hadden en hebben wij die. Toen wij hier voor het eerst wa ren, leverde deze kwestie groote moeilijkheden op. De taai lijkt in de verste verte n.et op de onze, zooals dat met het Du.tsch wél het geval is. In het begin behielpen wij ons met gebaren taal. Dat dit n komisch schouwspel geweest moet zijn concludeer ik, wanneer ik beginnelingen hier „in gesprek” zie met de Russische arbeiders. Ze bewegen zich met de handen, romp en bee- nen en, om hun bedoelingen „overtuigings kracht” te geven, leggen zij ze uit in een huts- potje van Duitsch en Nederlandsch. En toch gaat het. Natuurlijk niet vlot, maar we worden begrepen en mettertijd leeren wij een aardig mondje Russisch „parlevinken”, zoodat het uit leggen van onze bedoelingen in de meeste ge vallen geen moeilijkheden oplevert. Het is weer eens ’ri bewijs voor de stelling: De taal van een land leert men het beste in het land waar zij ge sproken wordt. Omdat er aan onze uitspraak en woordenschat nog r. _1 1—. - leeren. Dat is geen overbodige luxe, want we hebben het wel noodig. En behalve de taal zijn er dan nog moeilijkheden, maar die zijn er alleen om over- I wonnen te worden. Zoo zijn we hier al bijna een jaar. In dat jaar hebben we gezwoegd, te- leurstellingen gehad, maar ook resultaten gezien, en groote! Wij hebben ons werk hier, ver van het Vaderland, lief gekregen, en wij hebben de overtuiging gekregen, dat hier in het Oostland een toekomst wordt opgebouwd. Het is te hu- j pen, dat vele jonge Nederlanders met onderne mingsgeest en werklust het voorbeeld zt Hen volgen, want er is nog zoo ontzettend veel te doen alles bij elkaar is er dus arbeid genoeg! Piet heeft het in verband met de roggezaai wel erg druk. Hij moet alle tractor-bestuurders een lesje in het ploegen geven. Wat dat betreft, zijn die kerels ontzettend slordig. Wanneer het er een beetje op lijkt, vinden ze het al erg mooi, maar dat is het vak niet. Met echte Nederlandsche degelijkheid wordt hier al les afgewerkt, en zoo moet het ook, willen er resultaten zijn. Het geharrewar met die Russi sche tractoren neemt hopelijk spoedig een einde, want we hebben berichten gekregen, dat uit Duitschland de nieuwe Lanz-Bulldog-landbouw- tractor zal worden geleverd. Dat is een vooruit gang. We hebben ze hier reeds gezien, maar bij ons zijn ze nog niet verschenen. Als het dorschseizoen gesloten is, laten we alle machines weer naar de reparatiehallen komen en wordt alles grondig nagezien. Hier wordt ieder deel genummerd en ingepakt opgeborgen in af wachting van de volgende campagne. Ruimte genoeg! In gedachten zie ik me er al trotsch als een pauw omheen loopen! Voldoende werk voor den winter. Werk voor den winter is hier voldoende. Be halve de tractoren, worden alle ploegen (vijf- scharige tractorploegen) naar de montagehal len gebracht om te worden gereviseerd en wan neer we dan nog in aanmerking nemen, dat de meeste groote tractoren zullen worden omge bouwd op houtgas, door middel van een zeer voor dat doel geschikte generator, dan weten we zeker, dat we den winter niet in ledigheid zullen doorbrengen! Met onzen trouwen motor met zijspan leggen we per dag gemiddeld meer dan 100 km. af. Des avonds voelen we ons soms erg door elkaar ge rammeld, want de wegen zijn hier niet in een dusdanigen staat, dat het rijden een onverdeeld genoegen is. Maar we houden de boel aan het draaien en dat is het voornaamste. De „Ver- walters” hebben respect voor ons gekregen. Zooveel „service” hadden zij niet verwacht en zij zijn het ook niet gewend. We hebben hier een groote behoefte aan kerels, die weten aan te pakken, aan goede vakbekwame boeren, die leiding kunnen geven. Mochten vele Nederlan ders dat nu maar eens beseffen want wat op het oogenblik hier is, daarvan zou men kunnen zeggen: „Alle hout is nog geen timmer hout”. Ze kunnen de vrijwilligers niet scherp genoeg selecteeren. Het gaat hier niet om be drijven, zooals wij in ons Vaderland gewend zijn, maar om bedrijven met schier gigantische afmetingen. Toen wij deze kwestie eens be spraken, was men het roerend met ons eens, maar de moeilijkheid blijft: Waar haal je de menschen vandaan? Enfin, we zullen maar zeg gen, dat ook Keulen en Aken niet op één dag ge bouwd zijn. VAN DE FRONTEN. De groote Engelsche aanval in Egypte en de gelijktijdige luchtaanvallen op steden in Noord- Italië wonen aan, dat de Engelschen hun oude l.evelingsplan weer ter hand nebben genomen, n.l. een beslissing van den Europeeschen oorlog van het Middellandsche Zee-front uit te probee- ren. Dat is de indruk, dien men in Duitsche poli tieke kringen constateert. Nu de Britsche lan dingspogingen in N.-W.-Europa mislukt en de Engelsche lerreui-aanvallen op Noord- en West Duitschland zonder eenig materieel en moreel resultaat zijn gebleven, z.en de Engelschen thans geen anderen uitweg meer dan hun strijdmid delen weer tegen Italië te beproeven. Doch reeds de eerste gevechtsdagen hebben aange toond, dat deze inspanningen even vergeefsch zullen zijn als alle vroegere pogingen, die de Engelschen in den sector van de Middellandsche Zee hebben ondernomen. De bevolking van Milaan, Genua en Savona heeft een houding aan den dag gelegd, die gelijk is aan de houding van de bevolking van Keulen, Lübeck, Hamburg, Bremen, Rostock, Munster en andere Duitsche steden. In Egypte, werden bij den overal succesvollen afweer van den grootscheepschen Britschen aanval den Britten zeer zware verliezen toege bracht. 'l ot dusver werden 300 tanks als ver nietigd opgegeven. De gevechten duren voort. Ter hoogte van Mersa Matroe werd een Brit sche poging om te landen door het succesvolle optreden van de luchtnacht der spil verhinderd. Andere brandpunten van de huidige militaire gebeurtenissen zijn Toeapse aan de Zwarte Zee, de sector van de Terek in den Kaukasus en na tuurlijk Stalingrad. Ten N.O. van Toeapse vorderen de Duit- schers geregeld. Een ingesloten bolsjewistisch regiment is voor het grootste deel vernietigd. In den sector van den Terek hebben Duitsche en Roemeensche troepen, gesteund door sterke for maties van het luchtwapen, aangevallen en reeds in de eerste twee dagen ruimtelijk en tactisch belangrijke successen behaald. In Stalingrad gaan de hardnekkige straat- en huizengevechten met succes verder. Ten Zuiden van de stad hebben de bolsjewisten hun ver- geefsche ontlasungsaanvallen herhaald, waarbij zij zware, boedige verliezen leden. Een extra weermachtsbericht heeft Zondag bekend gemaakt, dat Duitsche duikbooten, of schoon nog steeds herfststormen de operaties bemoeilijken, in zware gevechten uit krachtig beveiligde konvooien en in hardnekkige afzon derlijke achtervolging in het noorden van den Atlantischen Oceaan, in de Noordelijke Ijszee, bij de Canadeesche kust, bij Trinidad, voor den Congomond en bij Kaapstad 16 schepen van 104.000 ton en een torpedojager tot zinken heb ben gebracht. Drie andere schepen en een tor pedojager werden door torpedotreffers bescha- wel het een en ander man- digd. keert gaan we in de wintermaanden Russisch Deze successen van Duitsche duikbooten, - waarbij vooral groote, snelvarende schepen in den grond werden geboord, vestigen opnieuw tallooze de aandacht op de gevaren welke de geallieer-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1