VERZENDING van kerstpakketjes voor DE WAFEEN S.S. EN HET LEGIOEN. Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt ons SNEEKER EDITIE Groote successen van Duitsche duikbooten £,en Doopsgezinde erfenis valt vrij* k i le Jaargang. No. 10. I BEKANNTMACHUNG. De aanval der Britsche tanks op den Noord- Vrijdefg 6 November 1942 s t! WESTERGOO am am am am am c) am am am dung, ohne Kopfbeueckung Brnientrager das gez. RAUTER SS-Gruppenfiihrer und ueneralleutnant der Polizei. de Canansche eilanden 18 schepen van 131.131 brt. in totaal, geladen met kostbare grondstof fen uit Afrika, weggeschoten. Bij de jacht op vijandeiijke transportschepen drongen verder Duitsche duikbooten voor de eerste maal door in de Tandwateren van de Indische Oceaan, waai 8 schepen met in totaal 52.518 brt. in den grond werden geboord. In totaal zijn in de maand Oc tober 111 scnepen met een inhoud van 720.775 brt. tot zinken gebracht. De Engelsche oorlogs vloot verloor bovendien een torpedojager, 2 be- wakingsvaartuigen, 7 motortorpedobooten en door luchtaanvallen 12 landingsbooten. De eer ste dagen van November brachten voor de ge- allieeruen alweer een veflies van 16 scnepen met een inhoud van 94.000 ton, die door een groep Duitsche duikbooten ten Oosten van de Canadeesohe kust uit een van Amerika naar En geland varend convooi, geheel geladen met oor logsmateriaal en levensmiddelen, werden wegge- senoten. ue. 8 1'ixllO OM STALINGRAu. In de beschutting van een schoorsteen van de geschutfabriek „Roode Barricade" wordt van een korte rust genoten. (P.K, Herber-Atl-H-P.H. s) houden van ernaar eu zijn van plan te gaan tivunui. ..uLuuiuja gaai ubl mei, uai wao IC mooi om waar te zijn. Er bestaat ook nog zoo- am 20.11.1942 21.11.1942 Musterung der Geburtsjahrgange 1904 und 1905. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburts jahrgange 1904 und 1905, auch diejenigen, die bereits durch Wehrersaizdienststeilen der Hei mat erfasst, gemustert, unabkömmlich ouer zu- rückgestellt werden sina, iiaben sich zur Mus- terung wie foigt zu melden: a) WEERMACHTSBERICHT, e) 26 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 5 Nov. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deel meae: in het westen van den Kaukasus heeft.de in- rantene, na hevige tegenaanvallen te hebben af- gesiagcii, vijandeiijke stellingen stormenderhand genomen. uevecntsviiegers hebben in de haven van Toe- apse due koopvaardijschepen met een gezamen lijken inhoud van 58u0 ton vernietigd. De vijan- aeujke aanvoer werd aoor gevechtsvliegers aan gevallen, in het gebied van Alagir worden ver- oiiterae aanvalsgevechten geleverd tegen den vijand, die z<cn naranekicig verdedigt, ue lucht macht bombardeerde troepenconcentraties en opslagplaatsen oer bolsjewisten in het gebied tusscuen de rivieren ivoema en Terek en tremen ten zuiuen van Astrakan. in btanugiau werden met succes storrauoep- operaues ondernomen, neii vijanaeujk steunpunt weid bezet, vijandeiijke aanvallen werden aige- siagen. Bewakmgsafueelingen van het leger aan c.u i.oiga brachten een vrij groote rivierboot zinken, Luchtaanvallen werucii gedaan op vij andelijke steunpunten, Westelijk van de bocht van de Wolga en op batterijsteliingen ten Oos ten van ae nvier, Aan het Domront werden vij andeiijke pogingen om de rivier over te 'steken door itaiiaanscne troepen verijdeld. in den centralen en den ivoordelijken sector vei mengden Dunsche stormtroepen een aanzien- i.ja auiiml vijandeiijke gevechtsstellingen met oc bezetting. Piaatsehjke aanvallen van den vijand misiukten. Gevechtsvliegers bombardeerden in weerwil van het zeer siechte weer een belang rijk aanvoer- en verkeerscentrum der bolsjewis ten. Van 10 tot 31 October zijn aan het Oostelijke front 015 vijandelijke vliegtuigen vernietigd waarvan 535 m luchtgevechten en 61 door af weergeschut der luchtmacht. De rest werd op den grond vermeld. In dezelfde periode gingen bo Duitscne vliegtuigen verloren. De slag in Egypte duurt aan het geheele front voort, tiet DunschItaliaansche pantserleger biedt tegen de massale vijandelijke aanvallen den uitersten tegenstand. In enkele sectoren werden de eigen troepen in overeenstemming met de plannen op voorbereide tweede stellingen terug DOODVONNIS VOLTROKKEN. Officeel werd Woensdag medegedeeld: Het vonnis, op 3 October 1942 door het Deut sche Obergericht in het bezette Nederlandscne gebied tegen den Nederlander Voitus van Ham- me uitgesproken, waarbij deze wegens verboden wapenbezit ter dood wérd veroordeeld, is van daag voltrokken. VERPLICHTE INLEVERING VAN OUD PAPIER. Het is gebleken, dat de hoeveelheid in te za melen oud papier nog meer d.ent te worden op-- gevoerd, dpar de behoefte aan deze grondstof fen voor de papierindustrie zeer groot is. Te dien eindé is tharts een besluit verschenen van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dat de ver plichting tot inlevering niet alleen beperkt tot oud papier, doch ook tot gebruikt papier, waar over men als eigenaar, bezitter of houder kan beschikken. De secretaris-generaal zal op grond van dit besluit voorschriften geven, die inleve- ringsplicht van gebruikt papier opleggen, zoowel aan publiekrechtelijke lichamen als aan andere rechtspersonen (vereenigingen, instituten, stich tingen enz.), bedrijfsondernemingen en particu lieren. Komt men deze verplichting niet na, dan zal het gebruikte papier worden weggehaald ter plaatse waar het zich bevindt, op kosten van den inleveringsplichtige. Op deze Wijze hoopt de overheid de inzame ling van oud en gebruikt papier effectiever te minnen maken dan tot nog toe het geval was. Bij overtreding van de voorschriften kunnen de straffen volgens het economisch sanctiebesluit worden opgelegd. Binnenkort kan men nadere voorschriften omtrent dezen inleveringsplicht .verwachten! VAN DE FRONTEN. De belangsteinng gaat aeze week in het bij zonder uit naar het Egyptische front, waar het alien schijn neeft, dat ue Britten getracht heb ben het reeds zoo vaak aangekondigde Tweede Front te scheppen. Zij zijn daarbij echter op een buitengewoon zwaïen tegenstand gestuit. De Duitscne en Italiaansche weermachtsberichten spraken reeds van tegenaanvallen, welke zich gunstig ontwikkelden. Zoo meldde het Duitsche weermachtsbericht van Dinsdag, dat de slag in Egypte met toegenomen hevigheid voort gaat, De penetratie van sterke vijandelijke pantser- strijdkrachten in den noordelijken sector van hei front werd door niets ontziend ingrijpen in te genaanvallen opnieuw gestuit. Duitsche en Ita liaansche luchtstrijdkracnten deden op de brand punten van den veldslag onvermoeid aanvallen op gemotoriseerde Britsche troepen, artillerie stellingen en achterwaartsche verbindingen. Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen scho ten bij één Duitsoh verlies 15 vijandeiijke vlieg tuigen omlaag. Bovendien werden boven de Mia- dellandsche Zeë vijf Britsche vliegtuigen neer gehaald, waarvan een door een Duitsche du boot. Woensdag sloeg het DuitschItaliaansche pantserleger in verbitterden strijd den vijande- lijken stormaanval wederom Jaf. In militaire kringen te Berlijn kenmerkt men de situatie in Noord-Afrika aldus, dat maarschalk Rommel den toestand volkomen in de hand heeft en nog steeds tot het initiatief kan overgaan, indien hem dit noodig voorkomt. Ook de nieuwe po ging der Engelschen om de beslissende door braak door de DuitschItaliaansche stellingen te forceeren is niet gelukt. Men schat het aantal tanks, dat generaal Alexander al heeft verloren, op een 500. VAN EEN JONGEN ARBErDER, DIE HOOGER OP WILDE. Het geval is er één uit duizenden, doch het is typeerend voor de moeilijkheden, die een jonge arbeider moet overwinnen,45m het iets verder te brengen. Toen het oogenblik gekomen was, dat Jan ue lagere school zou verlaten, wist de hoofd onderwijzer er zijn ouders van te overtuigen, dat de jongen beslist verder moest studeeren. Na veel wikken en wegen, want vader was land arbeider en het gezin telde nog 4 andere kinde ren, werd dan oesloten, dat jan naar de am bachtsschool zou gaan. Deze doorliep hij met prachtige rapporten, doch na het einddiploma als machme-bankwerker te hebben behaald, leek het wel onvermijdelijk, dat.hij een betrekking moest zoeken. Gelukkig echter verklaarde een oom zich bereid, de studiekosten aan de M.T.S, grootendeels te betalen, Voordat er een jaar voorbij was, stierf deze echter. De toelage werd ingehouden en ofschoon vader niets ongedaan liet, kon er geen beurs worden verkregen. Jan verliet dus de school en kreeg een plaats als leerling in een groote machinefabriek. De studie liet hem niet met rust. Op elke wijze probeerae hij verder te, komen. Avondcursussen, schrifte lijke lessen, niets werd verzuimd. Zoo bouwde hij aan zichzelf, de maatschappelijke verhoudin gen maakten het hem voorloopig echter ónmoge lijk, zijn betrekking met een beter betaalde te verwisselen. De oorlog kwam, doch het groote gebeuren ging geheel aan Jan voorbij. In zijn hart groei de slechts de bitterheid, dat hij met al zijn ga ven en wilskracht gebonden bleef aan een plaats, die hem een bespotting leek voor zijn kunnen* Pas toen hij een oproep ontving als arbeider naar Duitschland te gaan, drong het tot hem door* dat er toch iets veranderd was. Hij ging, om dat hij moest, vol wrok en overtuigd, dat ook in het andere land voor hem geen mogelijkhe den zoudei) liggen. Hij scheen gelijk te krijgen; wel kreeg hij ander werk en hooger loon, doen vooruitzichten vond hij niet en tijd tot studeeren was er nu bijna heelemaal niet meer. Het viel zijn bedrijfsvoorman op, dat er iets aan den jongen schortte en hij» ging eens met hem pra ten. Na lang aarzelen opende Jan zijn hart en stortte al zijn twijfel, bitterheid, hoop en ver langen uit. Het slot was, dat hij den raad kreeg, zich voor het Langemarck-Studium te melden. Enkele weken later nam hij deel aan een schiftingskamp voor Nederlanders, in de buurt van Hannover. Hij werd aangenomen. Thans studeert hij in een Nederlandschen leergang en over enkele jaren zal hij ingenieur zijn. Er -zijn velen als Jan, in Duitschland en in Nederland. Voor hen werd het Langemarck-Stu dium ingesteld. Indien ze meenen, dat ze tot hetzelfde in staat zijn als hij, kunnen ze zien aanmelden bij het Langemarck-Studium, Waals- dorperweg 12, Den Haag. Bureau voor advertentiën Grootzand 55 - Tel. 3005 - Giro 507-18 Bureau voor abonnementen: Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 130000 Ad vertent iep r ij s 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën: L. de jong Sneek getrokken. Afdeelingen gevechtsvliegers onder namen voortdurend bomaanvallen op de Britsche pantserafdeeiingen en artilleriestellingen. Up 3 en 4 November schoten Duitsche en Italiaansche jachtvliegers in verbitterde gevechten met een numeriek sterkeren vijand derün vliegtuigen neer. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. In de Noordelijke ijszee heeft de luchtmacht een koopvaarder van 7000 ton tot zinken ge bracht en twee groote vrachtschepen besena- digd. Zooals in een extra bericht is meegedeeld, hebben Duitsche duikbooten tijdens operaties over uitgestrekte gebieden, van de Noordelijke Ijszee tot in de wateren van Madagascar, na de groote successen van de laatste dagen in on- vermogjden aanvalsgeest den vijandehjken trans- po/tvloten opnieuw de zwaarste verliezen toege bracht. in het Noorden van den Atlantischen Uctaan kregen zij bij de hardnekkige achtervolging op nieuw contact met de resten van het voor En geland bestemde konvooi, dat met oorlogsma teriaal en levensmiddelen geladen was en waar uit reeds zestien schepen met een gezamenlijken inhoud van 94.000 ton tot zinken waren ge bracht. Zij brachten van dit konvooi wederom zes schepen met-een gezamenlijken inhoud van 37.000 ton tot zinken en beschadigden twee schepen dopr torpedotreffers. Andere duikbooten hebben tijdens de achter volging van alleen varenae schepen in de Noor delijke Ijszee bij het eiland Jan Mayen, in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, bij St. John, in het Equatoriale geb-ed bij het eiland rernando horonha, in het Zuiden van den At lantischen Oceaan, voornamelijk in de wateren bij Kaapstad, en in het ranogeoied van den In- dischen Oceaan ten Zuiden van Madagascar twintig schepen met een gezamenlijken inhoud van 131.000 ton tot zinken gebracht. Een dezer schepen is onder gegaan met de bemanningen van vijf tot zinken gebrachte schepen, die in de beschikbare reddingoooten geen plaats konden vinden. Hierdoor heeh de vijand opnieuw 26 koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 168.000 ton verloren. Een deel dezer sche pen was, geladen met oorlogsmateriaal, voor, het front in Noord-Afrika bestemd. aus den Provnizen Südholland und See- lanu in Den Haag, scnule, Frederikstraat 28: am vieugel der stelling van El Alamein had zich ue laatste 24 uur opgelost in afzonderlijke g. vechten, waarin de superioriteit der Duitsche tankwapens duidelijk aan den dag trad, Alles Bijeengenomen, heoben de Britten hun opera tieve doel met bereikt. Als de aanv.al der Britten in Egypte bedoeld is als een ontlasting voor de benauwende bolsje wistische posities in het Oosten, blijkt uit dé uuitsche weermachtsberichten, dat daarvan niets terecht gekomen is. Te Stalingrad gaat namelijk de zware Duit sche aanvaisstrijd om huizenblokken en straten verder. Duikbommenwerpers zetten hun aanval len op de haarden van tegenstand in het Noor delijke stadsgebied, waarom hevig wordt gestre den, voort. Ondanks taaien afweer verloren de bolsjewisten opnieuw terrein. Hun steeds her haalde tegenaanvallen mislukten. z.eer belangrijk is, wat er in den Kaukasus gebeurt. Niet alleen behielden de Duitschers in het Westen van den Kaukasus tegen bolsjewis tische aanvallen hun stellingen en konden zelfs nog verder terrein winnen, maar in het Terek- geuied hebben de Duitsche troepen Alagir ver overd, een stadje van groot strategisch belang, daar het den Duitschers nl. in het bezit heett gesteld van den toegang tot den Ossetischen pasweg over den Kaukasus. Deze weg is een der twee groote berijdbare paswegen over den Kaukasus en loopt van Ordzjonikidse in Zuia- westelijke richting haar Koetais aan de Zuidzijde van het gebergte. De tweede begaanbare pas weg, die eveneens van Ordzonikidse uitgaat, kruist den Kaukasus vlak ten Zuiden van de stad en*loopt naar Tiflis^ Ofschoon de Osseti- sche pasweg in vredestijd goed berijdbaar is, is hij, ten gevolge van de vele natuurlijke hin dernissen, veel gemakkelijker te vernielen of te verdedigen. De beheersching van het begin van dezen weg is daarom vooral van belang met het oog op de onderbreking van het Russische ver keer, dat thans op den eenig overgebleven weg is aangewezen. Wat de duikbootoorlog betreft,, heeft het op perbevel van de Duitsche weermacht weer groo te successen kunnen melden. Het weermacnts- bericht van den 30en October berichtte het tot kinken brengen van 15 schepen met tezamen 100.925 ton. Op 31 October werden voorts uit een krachtig beveiligd convooi ter hoogte van «se N.A.F. VREUGDE EN ARBEID. Dinsaag werd onuer auspiciën van de Werk gemeenschap „Vreugde en arbeid” van het Ned. Arbeidsfront in Amicitia door de Schouwspelers o.l.v. Johan Boezer opgeveerd „In den ouaeu Gaper” („Die erste Geige”), een klucht in vier bedrijven, uit het Deensch van Gustav Wied en Jens Betetsen. Distnctsieiaer H. LasKewnz opcode de avond en sprak er zijn buitengewoon groot genoegen over uit, dat de leden in zoo grooien getale wa ren opgekemen. Verder maa^e spr, ue aanwe zigen nogmaals attent op ue avondcursussen voor volwassenen, waarvoor groote belangstel ling blijkt te Destaan; reeus zqn twee avonden volgeboekt. In het bijzonder werd nog weikom genieten den Ortskoinmandaur. ue geschiedenis van -„in uen ouden Gaper" herioid tot haar eenvoudigsten vorm, is simpel en anedaagsch. Hij nans en zij Anna lanasche bevolking, zich precies aan deze régels. te houden, daar, gezien het groote aantal Ne- trouwen. Natuurlijk gaat dat niet;’ dat was te derlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze r - o iets als een schoonvader, die, weldoordachte?), een spaak .in het wiel dreigt te steken. De „hij’ kan het in dit geval met oolwerken en daarom neemt Anna vastbesloten het roer over, trotseert de stormen van schoonpapa en diens beide vrienden, en koerst' naar rustiger oorden. Het gelukkige slot is onvermijdelijk: de twee jonge lui zegevieren; de oude heeren moeten het loodje -leggen. f De dames voerden in dit blijspel den boven toon. Jopie Koopman was de charmante, door tastende Anna, die de verliefde heeren met vGmeedachten rade ringeloort, en met welhaast m.sdadigen inslag ieder van hen tienduizend gul den afhandig maakt. De rol van Stine, dé eenigs- zins antieke huishoudster, die mét haar opge spaarde achthonderd gulden zich op gevor derde leeftijd tooh nog in het huwelijksbootje waagt, werd kostelijk gebracht door Ellen Du- rieux. Ab. van Vegten, Co van Sprinkhuysen en Lou Poolman, de drie heeren-op-leeftijd, die ondanks zichzelf als kopjrelaars fungeerden door de ver loofde van Hans in huis te halen, wekten door hun „liefde” voor het jonge meisje van tijd tot tijd de lachlust op. Ad. Heerings was de lank moedige zoon; Tonny Verwey de knecht, die een oogje heeft op Stine en twee volle oogen opMiaar bruidschat; Johan Boezer de oude, ook door liefde voor Anna gekwelde musicus. Stelt men zich op het standpunt, dat een blij spel te allen tijde tot „leeringhe ende vérmaeck” moet strekken, dan schiet „In den ouden Ganer” tekort; vindt men evenwel „vermaeck” alleen voldoende, dan zal men met dif stuk ongetwij feld een gezelligen avond hebben doorgebraclft, al dient gezegd te worden, dat de drie oude heeren in de laatste twee bedrijven wel wat té veel zeurden naar de smaak van de bezoekers. Ej Siderius. Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD,Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. MEIHNBLAII VOOR HET WE8TESI VA5 FRIESLAAll Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die BucnsiaUen Aj 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KS 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben TZ b) aus der Provinz Nordholiand in Amster damU., Scnule, fepenweg 13: 12.11.1942 vorm. b.3Ü Uhr die Buchstaben AJ 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben KQ 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben RZ aus den Pruviuzen Fnesiana, Groningen, Dituie mm Uvenjssei oei oer w ehrmachtKom- mrmuamur z.wci.e, Koj'eiisingel 13: am 1b. 11.1942 vorm, b.ou Uhr die Buchstaben A—O am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhi die Bucns.aben PZ d) aus den Provinzen Getoerlaiiu, Utrecht und No»uöraoa.n in Einuhoven, Scnuie, Dun Bosco- straat 18: am ty.l 1.1942 Dt VcRniEZINGEN IN DE Vckuciniuuc biAiclx. Winst voor tepuoiiiie>nen. Dinsdag heen net kiezcrsvoiK m de Vereemg- de Staten zich opgeinaakt om een nieuw Huis van Atgevaarcigaeii te kiezen, om een derde van ue zeids van uen senaat te vernieuwen en om guuverncuts aan te wijzen. Het Huis van atgevaaruigden telde 268 demo crat...io2 republikeinen en vijf onaihaiiKeujuc... Van ue 90 zetels van uen senaat, waarvan dus 32 m geuing zijn, Oehooren 00 aan democraten, 28 aan lepuulikemen. Bekend is ue betee^nis van de verkiezing van den gouverneur van rxew Vork, lot gouverneur van New Vork te worden verkozen wil zooveel auógen als net voorpui taal tot het presidentschap betreden. De repuulikemsche candidaat Dewey heett hier ue overwinning behaald op den demo- ci-aat Bennett. olgens ue jongste berichten hebben de re publikeinen 35 zetels in het Huis van atgevaar- uiguen eu negen in uen benaat gewonnen. verder kregen zij behalve m New lurk de gouverneursiuuciies in Michigan, Californ.ë en Connecticut, die tot nu toe aoor democraten werden bekleed. In Uhio, Pennsylvanië, lowa en Illinois werdén de repuolikeinsche gouverneurs herkozen. vorm. 8.30 Uhr die buchstaben AH voriii. 8.30 Uhr uie Buchstaben I-R vorm. 8.oU Uhr die Buchstaben SZ aus der Provinz cimuurg bei, der Weiir- .uiitsnumimaiciautur niat.stnciti, Vrijthof 46: ara 23.11.1942 vorm. 8.30 Uhr dre Buchstaben AE 24.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben FH ara 25.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben 1L am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uitr die Buchstaben M—P am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uur die Buchstaben QS 28.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben TZ D.e Meldepfiichtigeii haben Auswetspapiere und 3 Passüüuei oi-u2 mm. in bürgerlicher Klei- Driltciuezept mitzubnngen. juden haben nicht zu erscheinen. Uen meidepflichtigeu wird das Fahrgeld 3e Ktasse gegen vorzetgéA der Fahrkarte oei der Meiuung zurückerstaitet. bie erhaiien ferner bei einer Aüwesentheit v.om Wohnort von meitr ai^ b Stunden ent Zehrgela. Den Haag, den 2u UKtober 1942. Der KeichSKommissar fur die besetzten niederlandischen Gebiete uer GeneralKomnnssar für das Sicher- heitswesen Door Ds. T. O. Hylkema, thans leeraar bij de doopsgezinde gemeente te Amsterdam is inder tijd een boekje geschreven getiteld „De geschie denis van de Doopsgezinde Gemeenten in Rus land in de oorlogs- en revolutiejaren 1914 1920”. In dit boekje heeft hij een schets gege ven van den oorsprong van de Doopsgezinde Gemeenten in Rusland; van de ontwikkeling daarvan tot aan den Wereldoorlog (1914); van de moeilijkheden tijdens dezen oorlog tot aan de revolutie; van de verdachtmakingen, waar aan de Doopsgezinden tijdens den oorlog reeds bloot stonden en de harde maatregelen tegen hen; van de Doopsgezinde Gemeenten in Rus land vanaf het uitbreken van de revolutie t aan het bolsjewisme en vanaf het bolsjewisme; van de gruwelen van de benden bolsjewieken, terwijl ook eeriige woorden werden gewijd aan het hulpwerk voor onze broeders in Rusland en aan de landverhuizingsplannen. Nu is onlangs een commissie van de Oost- compagnie naar de Uekrame gegaan en bij deze commissie bevond zich de. Neaeriandsche Boe renleider Roskam. Bij zijn terugkeer heeft de heer Roskam medegedeeld hoe hij de Doops gezinde koloniën en met name Ghorlitza, heei. aangeirotïen. Het is nu gebleken, dat er van Doopsgezinde koloniën oi van somijiige ervan meer is overgebleven dan wel kon worden ver- 'wacht. De mannen zijn grootendeels verdwenen, maar de vrouwen en kinaeren zijn voor een goed deel gebleven en hier en daar bevindt zich ook nog een man, die weer vol moed zijn levenstaak heeft aanvaard. Ik richt thans het woord tot U over de kolo nie Chorlitza. Ook in deze kolonie zijn de boe ren in een colchose samengebracht en deze col- ciïose is nu door de bezettende macht weder. onder de boeren verdeeld. Het blijkt nu, dat een 'twaalftal van de oorspronkelijke boerderijen de vroegere bevolking niet meer terug zal krijgen, omdat van deze families niemand meer over is. Voor dit twaalftal worden nu Verwalters ge zocht. Verder is gebleken, dat op het gebied van het bouwvak en aanverwante vakken allerlei werkzaamheden moeten worden verricht, zoodat er zeker ruimte is, om werk te verschaffen aan een 150-tal timmerlieden, schilders, behangers, smeden en dergelijke werklieden. Door den Boerenleider Roskam, die geen Doopsgezinde is en dus niet handelt op grond van doopsgezinde motieven, is medegedeeld, dat door hem maatregelen zijn genomen, om, zoo dit gewenscht wordt, op de hiervoren genoemde boerderijen en voor de hiervoren genoemde werkzaamheden Doopsgezinden in te zetten. BEWAAR HET PAND, DAT U IS TOEBETROUWD. (1 Timotheus 620). Aan Doopsgezinden wordt dus nu de gele genheid geboden om opengevallen plaatsen in de oorspronkelijke koloniën in te nemen, maar Vooral en dit acht ik zeer belangrijk om geestelijken steun te verleenen aan diegenen, die Biet moed en volharding, en deze woorden heb ben vooral betrekking op de vrouwen, alle lij den hebben verdragen en die nu zeker waard Zijn, weer op hun voeten te worden gezet. Hier is nu echt doopsgezind werk te verrich ten. Diegenen, die zich daarvoor willen inzetten, moeten niet meenen, dat het hier om een kiei- mgheid gaat. Als zij' in de kolonie aankomen, hebben zij dit voor boven de oorspronkelijke kolonisten van ongeveer 140 jaar terug, dat zij personen vinden, waarvan reeds geslachten al daar hebben gewoond en die dus in staat zijn, hen over de plaatselijke moeilijkheden in te lich ten en heen te helpen; dat zij daar een kerk zuilen vinden, waar zij samen kunnen komen met geestverwanten, die den doopsgezinden geest niet hebben beleden met den mond, maar met het hart, hebben zij eveneens voor op de oorspronkelijke- kolonisten, doch niettegenstaan de dit, zal het leven ook nu nog hard zijn, vol ontberingen en niet zonder gevaren, zoodat al leen hij zich mag inzetten, die bezield is van den wil om hier het pand, oorspronkelijk aan Doops gezinden toebetrouwd, naar het bekende bijbel woord, te bewaren. Het is natuurlijk niet moge lijk, dat terstond families naar de kolonie Chor litza'trekken. Het moeten mannen zijn, die hun families, wanneer zij althans een familie heb ben, voorloopig in Nederland moeten laten, doch na harden, degelijken arbeid, zal het zeker mo gelijk wezen, ook de families te laten komen. Maar nogmaals, het werk zal niet gemakkelijk zijn, doch hard en vol onbering. Ik doe thans een beroep op alle doopsgezinde broeders, die zich geroepen voelen en bereid zijn om in dezen werk te verrichten. Ik kan dat doen fangs den weg van de Algemeene Doops gezinde Sociëteit en langs den weg van de Kerkeraden, doch deze weg zou veel te veel tijd vergen, en, naar ik overtuigd ben, tot discussies leiden, die thans moeten worden vermeden. Het gaat hier om een groot werk, dat voor de betrokkenen in de toekomst ook maatschappe lijke posities en voordeelen kan opleveren, doch dit moet een wensch zijn voor de betrokkenen en geen doel. Doel moet hier wezen, de door de bolsjewisten in de doopsgezinde Gemeen ten geslagen gaten weer aan te vullen, de we duwen en weezen bij te staan in het weer be woonbaar maken van hun Woningen en het weei vruchtbaar maken van hunne hoeven, f ledige plaatsen als Verwalter aan te vullen en te 'ho pen, dat Gods zegen op hun werk zal rusten. Een ieder, die over bijzonderheden wenscht te worden ingelicht, kan zich wennen tot den Nederlandschen Boerenleider E. J. Roskam Hzn., Zeestraat 69 te ’s-Gravenhage en mocht men mij willen schrijven, dan zal ik natuurlijk zoö goed mogelijk helpend optreden. PUSTHUMA. (Dr. F. E. Posthuma, oud-lid v.h. Dage- lijksche Bestuur van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit en oud-veorzitter van den KerkeraaB van de Doopsgezinde Gemeente te ’s-Gravenhage). Bakjes voor vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zu- lassungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgereikt en door hen aan hun' familie leden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders, verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van l.OÓü gram of 2.000 gram. Voor 1.000 gram moet men dus een zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noo dig en kunnen de pakjes zonder zegels verzon den worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzending af gegeven zijn. Van 10-November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Voor 10 November en na 25 December 1942 kunnen pakjes zuiiuer' zegeis iot 100 gram ver zonden worden. Door deze regeling is er voof gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis Uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd wor den: An das S.S.-Ersatzkommando Nederland Den'Haag, Stadhouderslaan 132 te zenden aan: rang naam veldpostnummer of adres: Het S.S.-Ersatzkommando verzoekt de Neder- houden, daar, gezien hel groote aantal Ne- een geregeld Kerstpakkettenvervoer mogelijk is.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1