SNEEKER EDITIE Amerikaansch-Britsche overval op Fransch West en Noora-Afrika. - Bliksem snelle reactie van de Xs 1 Zware geallieerde scheepsverliezen. REDE VAN HITLER TE MÜNCHEN. le Jaargang» No. 11. Vrijdag 13 November 1942_ WEGENS SABOTAGE TER DOOD VEROORDEELD EN TERECHTGESTELD. STERGOC ra aan van WIE GEREGELD GAS- EN ELEKTRICITEITS VERBRUIK CONTROLEERT, KAN TIJDIG ZELF INGRIJPEN. strijd te gelooven, dien Duitschland thans moet voeren. Het gaat daarbij om het zijn of niet-zijn van het Duitsche voik. Het staat tegenover te genstanders, die geert pardon kennen, doch slechts een enkele mogelijkheid: een van beiden valt. Wij zijn ons daarvan bewust en zijn mans genoeg, zoo zeide de Führer, om dit koelbloedig onder het oog te zien. De Führer eindigde als volgt: ik heb vroeger reeds eenige malen moeten zeggen, dat wan neer ik geruimen tijd niet spréék, ik dit niet doe, omdat ik misschien mijn stem ben kwijtge raakt, maar alleen omdat ik het niet doelmatig achtte te spreken. Ook thans is dat zoo. Thans spreekt het front. Al het andere is slechts bek vechten. Slechts in de zeldzaamste gevallen zal ik het woord nemen, want de taal van het front is nadrukkelijk en krachtig. Ik praat ook niet met mijnheer Roosevelt. Ik praat slechts door een instrument, dat thans alleen spreken kan, en dit instrument spreekt luid en duidelijk genoeg. WEERMACHTSBERICHT, VELE TRANSPORTSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 November. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: In den Kaukasus vonden bij Alagir gevechten van vrij grooten omvang plaats. In den sector van Toeapse werden eenige belangrijke bergtop pen stormenderhand genomen. Gevechtsvliegtui gen vielen vijandelijke stellingen, spoorwegwer- ken en kustvliegvelden aan. Te Stalingrad wierpen stoottroepen in verbit terde aanvalsgevechten den vijand verder uit huizenblokken en steunpunten. Artillerie van het leger en luchtdoelgeschut van het luchtwapen brachten op de Wolga vijf tamelijk groote boo ten, die gebruikt werden om over te steken en vrachtaken tot zmken. Artilleriestellingen en ra- vitailleeringsverbindingen ten Oosten van de ri vier werden door luchtaanvallen ernstig getrof fen. Aan het Don-front kwam het in de sector van Roemeensche troepen tot plaatselijke afweerge- vechien. In het verloop daarvan werd de vijand gedeeltelijk in gevechten vah man tegen man teruggeslagen. Aan het geheeie overige Oostfront geen ge vechtshandelingen van beteekenis, behalve he vige aanvallen van het luchtwapen op transpor ten, troepenkwartieren en ravitailleerings-opslag- plaatsen van den vijand. De aanvallen hadden groote uitwerking. Een nachtaanval op het be langrijke verkeersknooppunt Torsjok veroor zaakte groote branden. In de golf van Kroonstad vernietigde een bat terij kustartillerie der oorlogsmarine een Sovjet- duikboot door verscheidene voltreffers. In Noord-Afrika bevinden zich de Duitsoh Italiaansche troepen aan de LibyschEgyptiscne grens in zware gevechten met sterke vijande lijke pantserstrijdkrachten. Duitsche jachtvlieg tuigen schoten vijf Britsche vliegtuigen neer. Bij dag- en nachtaanvallen onzer luchtmacht op AmerikaanschEngelsche schepen voor Al giers werden een vliegkampmoederschip, een kruiser en een groot handelsschip met bommen van zwaar kaliber getroffen. De haven van Al- freldoorlog ’t Aantal Jijk grooter dan dat van den wereldoorlog Jnaken nog meer en nog betere wapens. Ei heer L - houden bezitten, dan weten zij' heelemaal niet of Svij niet al lang betere wapens bezitten. Hitler wees daarna op de groote beteekenis Van het deelnemen van een wereldmogendheid lis Japan aan den oorlog. De Japanners hebben een nieuwen oorlog zou slechts kunnen leiden tot politiemannen overal op dezen dag met de be- De hoogste politie-autoriteiten zullen aan deze collecte deel nemen; de totale opbrengst zal door een depu tatie uit de politie aan de Stichting Winterhulp worden overhandigd. De programma’s voor de verschillende steden voor den „Dag der Nederlandsche Politie” zijn ontworpen en zullen door de politie-mannen zelf worden uitgeyoerd. Te Sneek zal dóór het geheeie politie-perso- neel van 1013 en van 15—17 uur bij de inge zetenen van Sneek voor Winterhulp Nederland gecollecteerd worden. In Wymbritseradeel zal door de Gemeente-politie en Marechaussee wor den gecollecteerd van 812 en 14—18 uur. Te Bolsward zal eveneens worden gecollecteerd door de politie, evenals in andere gemeenten in onze omgeving. De dragende kracht. Het is echter de groote vergissing van onze tegenstanders, dat zij zich thans voorstellen, dat Bit zich zal herhalen. Wanneer wij toen wellicht tiet best georganiseerde volk ter wereld waren, pan is dat thans zonder twijfel in nog sterkere Jnate waar, dank zij de dragende kracht van het jiationaal-socialisme. Hitler betoogde dan verder, dat men het aan pe tegenstanders te danken had, dat dit natio- ■naal-socialisme geworden is, wat het is, want donder de ellende, welke het verdrag van Ver sailles aan Duitschland bracht, zou er geen taak woor het nationaal-socialisme in zijn opkomst flveggelegd zijn. Stellig zou er vruchtbaar vredes werk kunnen zijn verricht, maar zou er'wel vol doende aan de verdediging ten koste zijn ge legd? En zou men de gevaren, welke van bul ten dreigden, niet hebben onderschat? In dit ver band zeide de Führer, er de Voorzienigheid dankbaar voor te zijn dat Polen destijds het vre desaanbod afsloeg, ware het aangenomen, dan gou Dantzig Duitsoh geworden zijn en zou ove rigens alles bij het oude gebleven zijn. Wij zou den in het binnenland aan ons herstel hebben jVoortgewerkt, maar dan zou uit het Oosten via Polen het bolsjewisme ons overvallen hebben. Aangaande het onderwerp van vredesaanbiedin- gen in het algemeen kon hij zijn hoorders tegen over andere meeningen verzekeren, dat het aan- pod van 1940 het laatste was geweest en dat jgeen compromissen of toenaderingen gezocht Syaren of zouden worden. Dit was voor Duitsch land een strijd van zijn of niet te zijn. Nadat Hitler op de kinderlijke propaganda van Öe tegenstanders had gewezen, en daartegenover nad gesteld het enorme en unieke tempo dat de 'Duitsche soldaten aanden dag legden in de Veldtocht in het Oosten, wees hij op de be- teekenis van Stalingrad als aanvalsdoel, waar 30 hiillioen ton verkeer, waaronder bijna 9 miTlioen Jon vervoer van petroleum, wordt afgesneden. Dit verkeer langs de Wolga te hebben onderbro ken, was een bereikt doel, waarnaast het voort duren van de gevechten om enkele deelen var tie stad geen rol meer kon spelen. Wanneer deze gevechten geen sneller verloop hadden, dan was pit om van Stalingrad geen tweede Verdun te inaken, zooals men bijv, ook den strijd om Se bastopol met zoo min mogelijk bloedvergieten gevoerd had. Wanneer nu de tegenstander van zijn kant Aanstalten maakt om aan te vallen, gelooft Ban maar niet, dat ik hem dan voor wil zijn, fiij moet maar rustig aanvallen. Hij zal zich Baarbij leegbloeden en wij kunnen daarna altijd Weer corrigeerend ingrijpen. In ieder geval staat fie Rus niet voor de Pyreneën of voor Sevilla. Dat zijn dezelfde afstanden als tot aan de Terek. Mijn strategische plannen heb ik nog nooit tiaar de opvattingen van anderen ontworpen. In Ieder geval zijn de Engelschen uit Frankrijk ge trommeld, hoewel zij verklaard hadden, dat zij paar een millioen man hadden. En hoe dicht zijn feij indertijd bij onze grenzen geweest. En waar «ijn zij thans? Wanneer zij nu voor mijn part jfceggen, dat zij in de woestijn oprukken, nu best, Jzij zijn er reeds eenige malen opgeiukt en ook weer teruggetrokken. Het beslissende in dezen' oorlog is, wie den definitieven slag uitdeelt, dfi' fiat zullen wij zijn» De successen van den duikbootoorlog. Inzake de duikbootoorlog verklaarde Hitler, dat rti ’t begin van den oorlog slechts een klein aan tal duikbooten tegen den vijand optrad. Het Igroote aantal, en wel Het tienvoudige, was ifi het vaderland en heeft de nieuwe bemanningen opgeleid. Wanneer de Amerikanen zéggen, dat ^ij zoo- en zooveel oorlogsschepen per jaar bou wen, dan kunnen wij dat evengoedi zeggen. Wij bouwen evenveel oorlogsschepen, alleen bouwen Ivij doelmatiger schepen dan zij. Wij hebben «thans meer dan 20 mill. brt. scheepsruimte tot zinken gebracht, dat is veel meer dan in dep wé- 1 onzer duikbooten is aaflzien- en wij -,.„rJn wan de heeren zeggen, dat zij een nieuw wapen Svij niet al lang betere wapens bezitten. Hitler wees daarna op de groote beteekenis Van het deelnemen van een wereldmogendheid Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. MKUWSBLAD VOOR MET WKSTEI VAK FBIESLAID Plaatsverv, hoofdred.C. Smit, Sneek. WIHII LEIDEN DOOR DIENEN. Elk volk heeft de regeering, die het verdient. Wel zelden in de geschiedenis is dit zoo dui delijk aan den dag getreden als in het achter ons liggende tijdperk. Wat moeten we denken van volkeren, die willens of onwillens hun bestaanS-, functies leggen in handen van hen, die daarop geen anderen aanspraak kunnen maken, dan dat ze door toevallige, onpersoonlijke omstandighe den in staat waren het tot de hoogste, ja aller hoogste posten te brenger? Of openden maatschappelijke welstand, af komst en uitgebreide relaties in het verleden niet al te vaak den weg tot -deze posten? Wij hebben als volk een harden les gehad en onze toekomst zou er donker uitzien, ware er niet één lichtpunt. Er groeit in onze jeugd een. besef, dat andere waarden als geld en stand, sluwe berekening en baantjesjagerij het hoogste in ons leven vormen. Bewust of onbewust dragen zij in zich het besef, dat zij niet als willekeurige enkelingen gezamenlijk eens later een maat schappij zulleif vormen ter behartiging van hun persoonlijke belangen, doch dat vóór alles zij door afstamming en bloedverwantschap tot een gemeenschap zijn verbonden. Een gemeenschap, die hun slechts dan den waarborg geeft, zich als enkeling te kunnen ontplooien, als. ze al hun krachten in haar dienst stellen. Dit besef, dat tientallen jaren door yaische leerstellingen werd overheerscht, breekt in deze dagen bruisend baan. Wij zien het in onzen Jeugdstorm etj in onzen Arbeidsdienst, aan onze vrijwilligers aan het Oostfront. 'Wij merken het bij die 'andere duizenden, die in stil verlangen nog aan den kant moeten blijven staan, omdat de omstandigheden hen weerhouden. Wij zien het ook aan onze eerste Nederlandsche Lange- marck-studenten. Gedreven door het verlangen zich in te zetten voor de gemeenschap, hebben zij zich aangemeld. Over enkele jaren komen zij terug als mensohen, die, wat hun vakkennis betreft, in staat zijn, elke leidende positie op hun gebiea te bekieeden. Dan zullen zij voor gaan, niet in woerden, doch met den daad. Niet het persoonlijke belang, doch het volksbelang zal hen het hoogste zijn. Niet door hun vakkennis of wetenschappe lijke prestaties, doch slechts door deze bereid heid tot dienen, zullen zij zich het recht verwer ven’ ons voik te leiden. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die mee nen voor deze 1 angemarek-opleiding geschikt te zijn, kunnen inlichtingen aanvragen bij het Lan- gemarck-Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. Amerikaansche strijdkrachten hebben Zondag ochtend een aanval gedaan op Fransch West- en Noord-Afrika. Zoowel in Algerië als in Marokko werden landingen ondernömertl Washington ver ontschuldigde dit optreden met de bewering, dat dit- was geschied om een „invasie van Afrika door Duitschland en Italië voor te zijn”, boven dien verleent deze landing aan de Soyjet-Unie een „doeltreffende tweede front-hulp” Naar la ter bleek, namen ook Engelsche strijdkrachten aap de overval deel. Maarschalk Pétain heeft op deze agressie geantwoord door de diplomatieke betrekkingen met de Ver. Staten te verbreken en in een verklaring aan Roosevelt o.a. gezegd: „ons koloniaal rijk had ik voor onzen ramp spoed, toen ik om wapenst.istand verzocht, We ten te bewaren en gij zijt het, die in naam van een land, waarmede ons zoovele heripneringen en vriendschapsbanden verbinden, tot een zoo wreeden, nietsontzienden stap overgaat. Frank rijk en zijn èer staan op het spel. Wij zijn aan gevallen. WÜ zullen ons verdedigen. Zoo luidt het bevel, dat ik gegeven heb.” Bliksemsnel is de re ctie v;m de spil geweest op dezen overval. Hitfër ’gaf zijn troepen bevel tot de opmarsch naar de Fransche Zuidkust en om deel te nemen aan de bescherming van Cor sica tegen de dreigende aanval der Ameri kaanschEngelsche strijdkrachten. In een brief aan maarschalk Pétain wijst Hitler er op dat hij to ij het. sluiten van den wapenstilstand met Frankrijk geen afpersing toepaste, doch slechts eischen stelde met betrekking tot de beveiliging ■van het succes en voorts dat deze wapenstil stand onder geen omstandigheden tengevolge van zijn mildheid tot een slechter worden van de militaire positie van het Duitsche rijk mocht leiden. Duitschland heeft in dien tijd geen eischen gesteld tenaanzien van de Fransche oorlogsvloot, het heeft ook niet in het minst ingegrepen in de souvereiniteit der Fransche re geering over haar koloniale rijk. Thans zijn En geland en Amerika begonnen Fransche gebieden in West- en Noord-Afrika aan te vallen, en de Duitsche en Italiaansche regeering hebben ver nomen, dat het eerstvolgende doel van de BritschAmerikaansche invasie Corsica en Zuid-Frankrijk zelf moeten vormen. Daarmede zijn de voorwaarden en grondslagen van het wapenstilstandsverdrag buiten de schuld Duitschland en Italië opgeheven. Tot afweer van het dreigende gevaar had Hitler zich gedwongen gezien in overleg met de Italiaansche regeering zijn troepen bevel te ge ven langs den snelsten weg door Frankrijk heen de Middellandsche Zeekust te bezetten en ten tweede deel te nemen aan de bescherming van Corsica tegen den dreigenden aanval der Ame rikaanschEngelsche strijdkrachten. Het binnenrukken der verbonden troepen in Frankrijk is niet gericht tegen het hoofd van den Staat of tegen de Fransche regeering, en ook niet tegen de Fransche weermacht. De Führer leeft nog steeds in de hoop, dat hij op een goe den dag tezamen met die weermacht Europa en het aan Europa behoorende Afrikaansche bez.it zal verdedigen tegenover de Angelsaksische roo- verscoalitie. Ik voel mij, zoo schreef de Führer, voor mijn volk en in breederen zin voor geheel Europa er voor verantwoordelijk, daartegen voorzorgen te treffen, want het opgaan van dit vasteland In -•sr- Officieel wordt medegedeeld: De Nederlander Andries Adrianos Rost uil Rotterdam is bij vonnis van het Deutsche Ober- gericht van 14 October 1942 wegens sabotage ter dood veroordeeld Rost heeft nog in de jaren 1941 tn-1942 com munistische actie gevoerd en getracht de’ Ne derlandsche bevolking tegen de bezettende mo gendheid op te zetten. i Het vonnis is na onderzoek van de mogelijk heid van gratie Dinsdag voltrokken een meuwen oorlog zou slechts kunnen leiden tot i politiemannen overal op dezen da de vernietiging van alle Europeesche staten en kende Winterhulp-bus rondgaan, vooral van de geheeie Europeesche cultuur. Zoodra de toestand in de Middellandsche Zee zoozeer is verbeterd, dat van een in gevaar ko men der in het wapenstilstandsverdrag vastge legde belangen voor Duitschland niet meer kan 'worden gesproken, zullen de Duitsche troepen weer achter de oude demarcatie-lijn worden te ruggebracht. Hitler deed voorts in dit schrijven mededeeling dat de maarschalk en zijn regeering zich van nu af aan in geheel Frankrijk vrij et. ongehinderd kunnen bewegen. Uit Viohy werd nog bericht dat. nadat de commandanten van de Fransche marine in Tou lon de verplichting op zich hadden genomen zich tegen iederen aanvaller te verdedigen, de Duitsche autoriteiten hebben besloten, dat de versterkingswerken van Toulon niet bezet wor den en dat de Fransche oorlogsschepen met rust zullen worden gelaten. Wat de militaire ontwikkeling in Afrika be treft wordt gemeld dat Algiers, Oran en Casa blanca in handen der Amerikanen gevallen zijn, ook schijnen deze eep landing bii Tunis uit te voeren. Sedert 6 November werden de Amerikaansch- Britsche oorlogsschepen en troepentransport schepen in de wateren ten Noorden van Algiers overdag en des nachts door afdeelingen Duit sche en Italiaansche gevechtsvliegers aangeval len. Daarbij werden reeds 8 oorlogsschepen en 12 koopvaarders zwaar getroffen. Duikbooten brachten een groot troepentransportschip van 14.000 brt. tot zinken, beschadigden een troe pentransportschip van 18.000 brt. door twee tor- pedotreffers en vernietigden een korvet. In een nachtelijken aanval op een beschermde formatie kruisers werden twee vijandelijke oorlogssc pen getorpedeerd, waarvan er één in de lucht vloog, terwijl de ondergang van het andere schip door de sterke rookontwikkeling niet kon wor den waargenomen. In het Westen der Midi’ landsohe Zee heeft een Duitsche duikboot een torpedotreffer geplaatst op een Britschen kruiser van de Leander-klasse. In den strijd tegen geëscorteerde convooien en tegen afzonderlijk varende schepen hebben Duitsche duikbooten opnieuw succes gehad. Zij hebben in het noorden van den Atlantischen Oceaan, in de Caraibische Zee, bij Trinidad, ii. de Golf van Guinea en in de wateren van Kaap stad 16 vijandelijke koopvaarders van 103.000 ton in totaal in den grond geboord en twee an dere schepen getorpedeerd en zwaar beschadigd. De lading van verscheidene schepen was be stemd voor den Amerikaanschen étappedienst op Afrikaanschen bodem en bestond uit vliegtuig- onderdeelen, munitie en ander oorlpgstuig. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan plaatste een Duitsche duikboot een torpedotref fer op een Britsch slagschip der „Queen Eliza- beth”-klasse. Een hevige ontploffing werd waar genomen. DAG DER NEDERLANDSCHE POLITIE. Op 14 Nov. zal in iedere plaats van ons land voor de eerste maal de „Dag der Nederlandsche Politie” gehouden worden. Het doel hiervan is het publiek meer en beter begrip bij te brengen omtrent de dienende taak van de politie, waaruit weer meer waardeering zal voortvloeien voor haar onvermoeiden arbeid ter bescherming van de volksgemeenschap. Voor een deel verricht de politie haar taak op negatieve wijze; zij slaat niet op de groote trom om z ch kenbaar te ma ken. Maar één dag van het jaar dit jaar den 14en November zal men iets meer van haar mérken dan-gewoonlijk. Dan zal de politie in ons geheeie land getuigen van haar geest van bereidvaardigheid, en haar wil om vriend, hel per en beschermer van het volk te zijn.'Zij zal zich daartoe onder het volk begeven, in vele plaatsen door marschen en sportwedstrijden haar lichamelijke geoefendheid bewijzen, maaltijden voor kinderen uit behoeftige gezinnen orgaru- seeren en ook gezellige kindermiddagen. Voorts zullen er in diverse Steden concerten van politie-muziekcorpsen plaats vinden en zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld de politie-bureaux te bezichtigen. En dan zullen de De Führer t.,dens zijn rede in oe Lowe..ui«« -..er te munchen, welke hij ter ge legenheid van den Heidengedenkdag van den 9ea November hield. (telefoto Hoffmann-Stapf-Pax Holland s) Bureau voor advertentiën Grootzand 55 - Tel. 3065 Giro 50748 Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 130000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën: L. de long - Sneek EEN MOGELIJKHEID; DE STRIJD TOT AAN DE BESLISSING. n. l. den Amerikanen 98 procent van de rubber- productie afgenomen, bovendien de grootste tin- productie ter wereld, een reusachtige petroleum- productie en enorme petroleumbronnen. Vertrouwen in de toekomst. Hitler uitte vervolgens zijn vertrouwen in de toekomst op de volgende wijze:’juist thans zie ik de toekomst met groot vertrouwen tegemoet. Nu wij den afgeloopen winter, dien men toen in zijn volle vreeselijke gevaren niet kon onder scheiden, zijn doorgekomen, zie ik thans de toe komst heel anders. Toen drukte er toch iets op velen, ook op vooraanstaande en denkende men- schen, n.l. de herinnering aan het lot van Napo leon in 1812. En de winter van 1812 was precies half zoo koud als de winter van het vorige jaar, dien wij achter ons hebben. Dit jaar zijn wij anders voorbereid. Den een of ander kan ook nu iets ontbreken of te kort komen, maar voor den komenden winter zijn wij anders uitgerust dan verleden jaar. Dat kan ik zeggen: ook wanneer deze winter even zwaar zou worden als de vo rige, zal ons ditmaal niet meer overkomen wat wij in den vorigen winter hebben beleefd. Wat de verdere militaire toestand betreft, kon Hitler slechts zeer in het kort de gebeurtenisse. behandelen, die nog maar weinige uren tevo ren in Marokko en Algiers begonnen waren. Roosevelt is zonder twijfel de super-gangster, die tegenover ons staat, aldus Hitler, maar het be slissende ën laatste woord spreekt stellig niet mijnheer Roosevelt. Met een herinnering aan vroegere geallieerde ondernemingen, die ten slotte aftders waren uitgeloopen dan men had kunnen denken, gaf de Führer de verzekering, dat de Duitsche militaire leiding alles deed, wat gedaan worden kon en moest. Dit gold ook met betrekking tot de vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche steden: zoowel in de geschiedenis van de nationaal-socialistisché partij als in het ver loop van dezen oorlog had men tijdelijk een actie tot het geschikte oogenblik moeten terughou den. Evenals kortgeleden Göring kon Hitler aan kondigen, dat het antwoord op de luchtaanval len niet zou uitblijven, een antwoord, waardoor den aanvaller „hooren en zien zou vergaar want de Duitsche uitvindersgeest stond niet stil. Slaan, slaan en weer slaan. Wat den tijd van heden onderscheidt van dien van vroeger is, dat er toen achter den keizer geen volk stond, terwijl achter mij een der meest grootscheepsche organisaties staat, die ooit op deze aarde zijn opgebouwd. Zij vertegenwoordigt het Duitsche volk. Wat echter ook omgekeerd den tijd van heden van dien van toen onder scheidt, is, dat aan het hoofd van het volk nie-, mand staat, dié ooit wellicht in kritieke tijden naar het buitenland zou gaan, doch iemand, die altijd slechts den strijd en altijd slechts het eene beginsel gekend heeft: Slaan, slaan en weer slaan,. En ook op een ander verschil met vroeger liet Hitler het licht schijnen; destijds was de lei ding niet geworteld in het volk; thans stond men midden in datgene, wat uit den oorlog is voort gekomen: een nationaal-sicialistische volksge meenschap, een partijorganisatie zonder weerga en een volksleger, eooals de wereld nog niet eerder gezien had. Dit is een oorlog, zoo verklaarde de Führer, die voor heel Europa gevoerd wordt. Daarom valt het niet te verwonderen, dat zich zoovele vrijwilligers hebben aangeboden, van het Noor den tot het Zükien, die deels als zelfstandige eenheden en contingenten zijn opgenomen in het geweldigste front van de wereldgeschiedenis. Het is daarom ons onwrikbaar besluit, dat de komende vrede werkelijk een vrede voor Europa zal zijn zonder de voogdij van lieden ihet het z.g. fijne instinct voor ideëele en materieeie waarden. Zeker is, dat Europa uit dezen oorlog economisch gezonder te voorschijn zal komen dan tevoren. Men verwijt ons, zoo verklaarde de Führer o. a. nog, dat wij Nederlanders willen verplanten, maar er zullen vele menschen zijn, die blij zijn weer vasten grond onder de voeten te hebben en zich niet meer zoo te moeten afsloven, zoo als dat in de overbevolkte gebieden noodig is. En zij zullen gelukkig zijn, omdat het loon van hun arbeid aan henzelf ten goede komt en niet in de een of andere Engelsche of Amerikaansche brandkast terecht komt. Wij gelooven derhalve, dat het einde van dezen oorlog ook naar buiten de val zal beteekenen van de geldheerschappij en de val van de geheeie maatschappij cue schul dig is aan dezen oorlog. De Führer herinnerde dan nog eens aan de taak, die de nationaal-socialistisché Duitsche ar beiderspartij in het binnenland vervuld heeft en sprak jegens al zijn oude medestrijders zijn dank uit voor hun trouw. Hij wekte hen op, met het uiterste fanatisme ook aan de overwinning en het eindresultaat in den grooten beslissenden giers en een sterk met vliegtuigen bezet vlieg veld in de nabijheid der stad waren het doel van verdere bomaanvallen. In de baai van Bougie werden in ononderbro ken aanvallen twee transportschepen met sa men 16.000 brt. tot zinken gebracht en twaalf groote vracht- en passagiersschepen deels zwaar beschadigd. In hetzelfde gebied werden een vliegtuigmoederschip, een zwaren kruiser en twee torpedojagers getroffen. Alle vliegtuigen keerden van deze aanvallen op hun steunpunten térug. Duitsche onderzeebooten hebben in den aan val op Amerikaansch—Engelsche transporten in het Westen van de Middellandsche Zee een troepentransportschip van 19.600 b.r.t., een transportschip van de Blauw-Pijp-Lijn van 12.000 br. ton en een vrachtschip van 4O00 br. ton tot zinken gebracht, Van een formatie oor logschepen, die bestond uit een vliegtuigmoeder- schip en beschermende eenheden, werden twee oorlogsschepen, waaronder een torpedojager van de volksstammen klasse, door torpedotreffers beschadigd. Voor Algiers werd een beschermingsvaartuig door een torpedo getroffen. In de wateren van Casablanca plaatsten duikbooten torpedotreffers op een koopvaarder en op twee andere eenhe den van een convooi. Het vijandeiéjke schip, waarvan in het weer- machtsbericht van 11 November werd medege deeld, dat het in het Noorden van den Atlan tischen Oceaan door een duikboot was bescha digd, was, naar uit een aanvullende mededeeling over de bijzonderheden van den aanval blijkt, niet een slapschip der „Queen Elizabeth”-klasse, maar het passagiersschip „Queen Elizabeth” met 85.000 b.r.t. Duitsche pantserstrijdkrachten en gemotori seerde troepen bereikten in de vroege ochtend uren de Fransche Middellandsche Zee-kust. De opnmrschbewegingen in Zuid-Frankrijk verlie pen zonder stoornis. MAAR München, de hoofdstad van de nationaal-soci- alistische' beweging, eerde Zondag de nagedach tenis van 16 nationaal-sociahsten, die op 9 No vember 1923 voor het nationaal-socialistisché rijk hun leven hebben gelaten. De Führer, die dezen dag doorbracht temidden van zijn oude strijdgenooten, hield een rede, die door den Groot-Duitschen omroep werd uitgezonden. Hitler verklaarde o.a. dat het lot of de voor zienigheid de overwinning zal geven aan dege nen, die haar het meest verdienen. Wij hadden die overwinning reeds in 1918 kunnen behalen, maar toen had het Duitsche volk haar niet ver diend, het had zichzelf verloren en was zichzelf ontrouw geworden. Hitlèr verklaarde, dat van een compromis of van een vredesaanbod geen sprake kan zijn. Er is maar een mogelijkheid: de strijd tot aan de beslissing. Geen volk, aldus zeide hij, heeft meer successen kunnen boeken dan het onze. Wat wij in de laatste drie jaar te genover een geheeie wereld van vijanden aan wonderbaarlijks tot stand hebben gebracht, is eenig in de geschiedenis. Wij strijden thans op zoo grooten afstand, omdat- wij den oorlog zoover mogelijk van de grenzen van het Duitsche rijk verwijderd willen ■houden en het willen besparen wat thans enkele Cuitsche steden moeten doormaken. De tegen standers in den grooten, oorlog waren dezelfde ivan thans, achter hen staat nog steeds dezelfde macht, de internationale jood. Te beginnen met het hoofd van dit internationale vrij metselaars legioen, Roosevelt en zijn joodsche braintrust, tot aan ’t jodendom in „reincultuur” in het bols jewistische Rusland. Het is eveneens geen toé val, dat dezelfde staat, die toen geloofde Duitschland door een golf van leugenpropagan da tot instorting te kunnen brengen, ook thans, weer een man met dezelfde opdracht naar vo- ïen brengt. Toen heette hij Wilson, thans is het feoosevelt.Het toenmalige Duitschland, zonder krachtige nationaal-poütieke opvoeding en een heid, zonder eenig beset van het joodsche pro bleem en zijn gevolgen, is aan dien aanvat ten joffer gevallen. ...i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1