Mi SNEEKER ERITIE MIEIJ WSBEiAD TOOK HET WE8TEW VAM FIIESLAIB j^rij sbeheer sching Bolsjewistische strijdkrachten vernietiga bij Toeapse. le Jaargang. I P'. f Vrijdag 20 November 1942 ----- 12» WESTERGOO b'ag- CONTROLEERT GEREGELD U A B^vi mcmEllS VERBRUIK drie vliegkampschepen AAN WINTERHULP GEGEVEN IS GOED GEGEVEN GIRO 5 553 -L i ni i ni ii i it i ii1. k.-wi-Hi^ii CORRESPONDENTIE Eenige verslagen en nieuwsberichten moe ten wpgens gebrek aan plaatsruimte tot het volgend no, blijven staan de geringste kans heeft om te winnen. Het tournooi vangt aan. Dan wordt aangekondigd: Brenken rijdt voor Duitschland”. BEPERKT HET GAS- EN ELECTRICITElTSVERBRUIKj HET IS UW EIGEN BELANG geeft Von Brenken en Harro de eer die hun toe komt- werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat verwacht kan worden, dat zij geruimen tijd met voor transportdoeleinden den. ten aeele waarneembaar wordt, aldus dr. Goeb bels. wat overigens de toestand in Fransch-Noord- Afnka betreit, kan gemeld worden, dat admi raal Darlan; uie volgens berichten uit Engeische en Amerikaansche bion, een overeenkomst heelt gesloten met de Amerikanen tot verdediging van Noord-Afnka tegen de mogendheden van de Spil, door maarsenalk Fétain ontzet is uit al zijn openbare functies en militaire commandos, in zijn besluit wijst maarschalk Petain er nog op, dat Darlan door zijn voorbarig oevei het vuur te staken, den tegenstand gedesorganiseerd en een splitsing in de nouding van de troepen heen veroorzaakt, ik, aldus de maarschalk, heb hem herhaaldelijk mijn bevel Afrika te verdedigen bevestigd. Hij heeft dit bevel geminacht onder het eemge voorwendsel, een rebellistischen commandant, die zijn woord heeft gebroken, generaal Giraud, te verhinderen het opperbevel over de troepen aan zich te trekken. Thans heeft hij voor deze benoeming zich borg gesteld. Ge neraal Giraud is door een buitenlandsche mo gendheid benoemd, die den oorlog op het Fran sche grondgebied heeft overgebracht.” In Spanje is een partieele mobilisatie doorge voerd. Het verdere belangrijke nieuws komt uit een geheel ander deel van de wereld, namelijk de Salomons-eilanden. Naar het Japansche hoofdkwartier bekend maakt zijn in zeegevechten van 12 tot 14 Nov. bij Guadalcanar geleverd, den Amerikanen de volgende verliezen toegebracht: tot zinken ge bracht 8 kruisers, 4 of 5 torpedobootjagers en een transportschip. Zwaar beschadigd: drie krui sers, drie of vier torpedobootjagers en drie transportschepen. Half zwaar beschadigd: twee vijandeiijke slagschepen. Bovendien verloor de vrand 73 vliegtuigen. De Japansche verliezen bedragen: gezonken een slagschip, een kruiser en drie torpedobootjagers. Zwaar beschadigd: een slagschip, zeven transportschepen. Boven dien gingen 41 vliegtuigen verloren. BIJZONDERE VOLMACHTEN VOOR LAVAL. Uit Frankrijk wordt gemeld dat maarschalk Pétain, die als staatshoofd de Fransche souve- reiniteit en het voortbestaan van het vaderland belichaamt, met het oog op de buitengewone omstandigheden besloten heeft aan 't hoofd der regeering Laval volmachten te geven, die een regeenngschet noodig heeft om aan de moei lijkheden, die Frankrijk op het oogenblik door maakt, overal en zoo spoedig mogelijk het hoofd te bieden. Het hoofd der regeenng kan alleen, door hand- teekenmg wetten en decreten uitvaardigen, be halve ter wijziging van de Grondwet. Laval is ook ais eventueel opvolger van Pétain aangewezen AANLEG, WILSKRACHT EN KARAKTER. Het Langemarck-Studnim stelt hooge eischen aan zijn candidaten. Hoe zou het ook anders kunnen. Zij, die eens dank zij de beste opleiding, die mogelijk is, geroepen zijn als arts of journa list, ais ingenieur of architect, als offic.er of sportleeraar ons volk voor te gaan en leiding te geven, moeten toegerust zijn met gaven van hoofd en hart, die hen waardig maken een der gelijke positie te bekleeden. Te duidelijk hebben de toestanden in het ach ter ons liggende tijdperk, waarin afkomst en welstand bijna altijd den doorslag gaven, bij hei s'reven naar een academische opleiding, ons ge toond, waar we terecht komen, als niet de pres tatie, doch de kruiwagen beslist over de toe komst van onze jeugd. Aanleg, wilskracht en karakter zullen den eeni- gen maatstaf vormen, dien we mogen aanleggen. Jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, die meenen hierover te beschikken en die. op hun tegenwoordige school of in hun tegenwoordig beroep niet de mogelijkheden vinden, waarop ze recht meenen te hebben, kunnen zich tot het Langemarck-Studnim wenden. Voor de besten onder hen bestaat de gelegenheid zich na een vooropleiding op een middelbare vakschool of op de universiteit verder te bekwamen. Zij, die hiertoe niet geschikt zijn, ontvangen voorlichting over de verder te volgen beroepsopleiding of worden in staat gesteld, een betrekking aan te hemen, waar ze zich langs den weg der practijk verder in hun oud of in een nieuw vak kunnen bekwamen. Voor inlichtingen en aanmeldingen wende men zich tot het Langemarck-Studium, Waalsdorper- weg 12, Den Haag Comb. van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij* vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. deelname door Duitschland. Von Brenken rijdt en wint. Groote consternatie. Het Duitsche volkslied, dat sinds 1913 niet gespeeld is, staat niet op het programma; de Duitsche vlag blijkt ook met aanwezig te zijn. Maar er wordt gespeeld, en het publiek, dat zijn onsportieve houding inziet, SABOTAGEPROCES VOOR HET DUITSCHE KRIEGSGERICHT. Voor het Duitsche Kriegsgericht heeft dezer dagen een groep van 17 personen terechtge staan, wegens het plegen van sabotage-hanue- lingen, of het verleenen van medewerking hier toe Deze groepen van personen allen inwo ners van eenige plaatsen in het Oosten des lands had zich schuldig gemaakt aan een aantal brandstichtingen in de omgeving van De- vemer. Er werd o.m. brand gesticht in een meelfabriek, in eenige opslagplaatsen der Duit sche weermacht en in verschillende voorraad schuren, welke eigendom waren van Duitsch- gezinde boeren. Het betrof hier een soort georganiseerde sa botage, want alle acties g.ngen van een cen traal punt uit. Had deze groep van 17 personen tot taak de oogst en voorraden te vernielen, an dere groepen richtten zich op spoorwegaansla- gen. Ook laatstgenoemde groepen zijn evenwel door de Duitsche overheid achterhaald. Zij zullen eveneens voor den Duitschen rechter terecht staan. Tezamen met dit eerste, thans gevoerde proces betreft het ruim honderd personen. Onder de 17 mannen, wier leeftijd varieerde van 16 tot 47 jaar, bevonden zien studenten, arbeiders, een zakenman, technici, maar over hei algemeen waren het handwerkslieden. Nadat de verdachten op den eersten dag dei terechtzitting uitvoerig gelegenheid gekregen hadden te motiveeren noe zij tot hun wandaden waren gekomen, wees ue openbare aanklager er o.a. op, dat de sabotage-verordemng van oen Kijkscommissaris van October 1941 door deze gioep verdachten o vertreden is. De artikelen 1 en 2 geven een Omschrijving van de strafbare leiten, welke met den dood gestraft worden e,. uaaronder vallen naar de openbare aanklager verklaarde, 15 van ue 17 verdachten. Communistische en a-sociale invloeden blij ken hun aandeel te hebben gehad m het ge beurde. Het optreden der saboteurs is zoo scru puleus gemeen en laaghartig geweest, dat een afschrikwekkend voorbeeld moet worden ge steld. Daarom eischte hij tegen vijftien beklaag den de doodstraf en ten aanzien van de overige twee een nader onderzoek naar hun aandeel in deze wandaden De beklaagden werden verdedigd door vier advocaten die in hun pleidooien aandrongen op mildere straffen. De president van het Kriegsgericht heeft na een korte schorsing de vonnissen bekend ge maakt. Vijftien beklaagden werden ter dood veroor deeld, terwijl ten aanzien van de andere twee eerst een beslissing zal volgen na een nader.on derzoek. Het Kriegsgericht acht alle veroordeelden h het volle bezit van hun geestvermogens en zien volkomen bewust van de draagwijdte van hun handelingen. Voor de ,«.irioitistische opoffering van twee der beklaagden heeft het Kriegsgericht hoogachting maar dat doet aan hun strafbaar heid mets af. Wat de strafmaat betreft, is het Kriegsgericht van oordeel, dat alle gevallen moeten worden gevonnist volgens de artikelen 1 en 2 der sabotage-verordening van den Rijks- commissaris van October 1941. Bovendien werd een slagschip beschadigd, drie vliegkampschepen werden beschadigd, waarvan één zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat het geruimen tijd geen dienst zal kunnen doen, drie kruisers tot zinken gebracht, 14 kruisers en groote torpedojagers beschadigd, vier torpedojagers en bewakmgsvaartuigen tot zinken gebracht en zeven torpedojagers en be- wakingsvaartuigen beschadigd.” Minister dr. Goebbels heeft in een rede te Wuppertal o.a. meegedeeld dat in de eerste helft van November meer tonnage der geallieerden vernietigd was dan in de geheele maand Octo ber, toen dit cijfer 75Q.OQO ton bedroeg. Omtrent Noord-Afrika zeide hij o.m., dat de geallieerden, nu Dieppe heeft aangetoond dat zij niet bij machte zijn een invasie op het Euro- peesche vasteland te doen, een plek van gerin- geren tegenstand hebben uitgezocht om althans den schijn van een militair beslissend resultaat te wekken. Overigens is men thans vaak slechts in staat, de actie van den vijand te zien, terwijl de reactie van de As-mogendheden nog slechts In assen is een gemeenschappelijke vormingsdag van den kring Groningen-Friesland- Drente der N.S.D.A.P. en de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden gehouden, waar o.m. Hauptdienstleiter Generalkommissar Schmidt het woord heeft gevoerd. (Arbeitsbereich N.S.D.A.P.-Stapf-Pax Holland s) KEURINGEN VOOR WAFFEN-SS EN LEGIOEN. Het SS-Ersatzkomrnando deelt mede, dat vrij willigers voor de Waffen-SS en het legioen zich o.a. op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt êr de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hébben hun dienst buiten Nederland te. vervui len, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl d inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden. 21 Nov. 10 uur, Groningen, Concerthuis, Poe- lestraat. 21 Nov. 16 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf Breedstraat. Zooals een ieder weet, is, om een billijke en rechtvaardige verdeeling van de beschikbare goederen onder alle volksgenooten moplijk te maken, rantsoeneenng en d.stributie nóodzake- ■liik Maar naast de distributie is nog iets an ders noodig: prijsbeheersching. Bestond deze niet, dan zou men krijgen, dat de prijzen van vrijwel alle goederen schrikbarend stegen,, zoo- dat ze buiten het bereik van den kleinen man zouden vallen, daar de menschen bij wie geld niet telt, alles zouden opkoopen, tegen welke prijs dan ook. Een wantoestand! riet Instituut der Prijsbeheersching is er nu, om de prijzen der goederen binnen redelijke grenzen te houden, waardoor een rechtvaardige verdeeling mogelijk is en met de meest koop krachtige consumenten het grootste deel van onze productie die toch ai zoo sterk inge krompen is naar zich toe kunnen halen, na tuurlijk ten koste van de arbe.ders en midden standers. Of deze laatsten inderdaad de hun toe komende goederen zullen kunnen bemachtigen, zal afhangen van de vraag, of de geldende prijzen met te hoog zijn voor hun beurs. Im mers, de oorlogsomstandigheden zijn er de oor zaak van, dat alom een krachtige neiging tot prijsstijging ontstaat, eendeels uoor het wegval len van den aanvoer van overzee, waardoor vele invoergoederen op continentale markten tegen hooge prijzen moeten worden gekocht; voorts dooi dat door het wegvallen van een aanzienlijk deel van dezen invoer van grond- en hulpstor- fen vaak een nieuw technisch procédé ver- eiseht is, dat meestal hoogere kosten met zich meebrengt; en dan is er nog de psychologische factor, dat het publiek in tijden van goederen- schaarschte er steeds op uit is, tegen elke prijs een zoo groot mogelijk deel van de ingekrom- pen voorraad te bemachtigen. Deze hamsterrage brengt sluikhandel en dus enorme prijsstijg.ng met zioh mee, waaruit, weer de beruchte oor logswinst voortkomt, een economisch niet ver antwoorde verrijking van enkelen ten koste van de gemeenschap, een kwaad, dat sociaal en moreel volkomen ontoelaatbaar is en dus mu kracht dient te worden onderdrukt. Het Instituut der Prijsbeheersching beschermt dus de belangen van de consumenten, in het bij zonder die der economisch zwakkeren, Maai hiernaast dient aan de belangen van het be drijfsleven bijzondere aandacht te worden ge schonken. Het is glashelder, dat zoodanige lage prijzen, waardoor het voortbestaan van een on derneming in gevaarzou kunnen worden ge bracht, nimmer het doel der prijspolitiek zou kunnen zijn, want het gaat er om, de lasten van den fiuidigen bijzonderen toestand zoo recht vaardig mogelijk over allen te verdeelen. Daar om wordt in de prijsregelingen de mogelijkheid gegeven om rechtvaardige verhooging van de kosten in den prijs tot uitdrukking te brengen. De taak van den 'Gemachtigde voor de prij zen is in het kort gezegd dus: het vormen van prijzen, die zoodanig zijn, dat het de minst koopkrachtige nog mogelijk is in zijn behoeften te voorzien, terwijl daarnaast handel en bedrijfs leven in stand worden gehouden. Het is waar, ondanks dit instituut is er nog gescharrel met bonnen, zwarte handel met on gehoorde prijzen, kost een tweede-handsch kar retje met redelijke banden ongeveer 200. maar thans zijn deze gevallen uitzondering, tei- wijl zonder het Instituut der Prijsbeheersching ie regel zouden zijn. Daarom mogen we danx- baar zijn, dat de Prijsbeheersching er is, om aan veel zwendel en woeker een eind te maken. Hoe goed dit instituut functionneert, mag blij den uit het volgende: In het jaar 1941 werden door de Prijsbeheer- ching 17.940 gevallen berecht. In Friesland al leen werden in dat jaar 1008 personen veroor deeld tot het betalen van boeten tot een totaal bedrag van 192.511.49. Het aantal overtredin gen is sedertdien enorm toegenomen, want in het eerste halfjaar van 1942 werden reeds 36.763 gevallen berecht, terwijl in Friesland de eerste drie kwartalen van dat jaar 2690 straffen brachten, waarbij het totaal der boeten 322.856.36 bedroeg. Hieruit blijkt wel, hoezeer het eigen opsporingsapparaat van de Prijsbe heersching de prijsopdrijvers een rem heeft op gelegd. Het publiek staat over het algemeen vijandig tegenover maatregelen, welke in tijden van noou en schaarschte worden getroffen en waardooi de overigens normale vrijheden worden be perkt, doch uit bovenstaande blijkt voldoenaej dat de overheid al het mogelijke doet, om het leven niet duurder te doen zijn, dan absoluut noodzakelijk is. Maar het doel zal eerst be reikt worden, als het publiek zelf in welks belang al deze maatregelen getroffen wórden medewerkt. Indien een ieder de Prijsbeheer sching steunt, dan zullen de lasten, welke ons volk in deze tijden drukken, zeer zeker verlich worden, omdat ieder er zijn deel van draagt WEERMACH1 SBcKlLH I HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Nov. Het opperbevel der weermacht deelt mede; In den sector-Toeapse zijn deelen der vijan delijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. Nieuwe, zware aanvallen der bolsjewisten ten Oosten van Alagir werden afgeslagen met bloedige verliezen voor de aanvallers, Iroepen- concemraties werden door artillerievuur en luchtaanvallen verstrooid. Gevechts- en slag- vliegtuigen opereerden verder, in weerwil van het slechte weer, met goed gevolg tegen Sov- jet-batterijen en spoorwegen. In Stalingrad gevechten van stormtroepen. Aan het Don-front sloegen Koemeensche troe pen verscheidene aanvallen af, waarbij Roemeen- sche luchtstrijdkracHten den vijand aanzienlijke verliezen toebrachten. Nieuwe gevechten zijn hier aan den gang. Herhaalde nachtelijke aanvallen, op het Vis- schersschiereiland door den vijand gedaan, zijn afgeslagen. In de zware atweergevechten der laatste da gen heeft zich een aan de Wolkof opereerend oataijon bergjagers uit Berchtesgaden bijzon der onderscheiden. In dezen sector viel de vij and met negen bataljons infanterie, gesteund In komst, welke net Führerkorps van het Arbeits bereich der N.S.D.A.P. in Nederland en de N.S.B. uit de kringen Friesland, Groningen en Drente te Assen heeft vereemgd, heeft rtauptdiensdei- ter Schmidt met betrekking tot de landing der Engelschen en Amerikanen in Amka er op ge wezen, dat wij lang genoeg op een landing hau- den gewacht, doch dat wij, gezien de kracht, waarop de Amerikanen zich toch beroemen, met er cp hadden gerekend, dat zij zich juist de zwakst verdedigde plaats hadden uitgezocht. Dat strekt niet bepaald tot roem voor het Ame rikaansche leger en doet geen groote heldenda den verwachten. Dit eene succes is voorioopig er mede bereikt, dat thans ook Frankrijk voor de ^prste maal tot ons is gekomen en tot het Euro- peesche front is toegetreden, indien de Führer het tijdstip er voor gekomen acht, zullen de Duit- schers misschien ook voor Afrika de bescher ming overnemen. Toen in 1939 ue strijd tegen de buitenlandsche vijanden was uitgebroken, heeft de Führer ver klaard, dat wij voorioopig op vijf jaren oorlog rekenden. Deze strijd, zoo verklaarde spr., is echter eerst dan geëindigd, wanneer wij de wa pens neerleggen. Wanneer dat is, weten wij mei Sprekende over de kameraden van het Neder- landsche Vrijwilligerslegioen en de Waffen-SS verklaarde Hauptdienstleiter Schmidt, dat wij wellicht in den eerstvolgénden tijd de vrijwilli gers hier te lande kunnen begroeten. In dit verband waarschuwde hij dringend, dat men den Nederlandschen vrijwilligers in hun land het noodige respect met mag weigeren, l e gen degenen, die de eer kwetsen van dengene, die in de Duitsche gelederen strijdt, zal met de scherpste middelen worden opgetreden, want de Nederlandsche vrijwilligers zijn de eerste soldaten en oe eerste burgers van hun volk. De nauwe kameraadschap tusschen Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten, die m het verleden de proef heeft uoorstaan en aie1 nog in de toekomst doorstaan zal, was net on derwerp waarover Van Geelke.ken daarna het1 woord voerde. Hij noemde het de plicht van het Nederianu- sche volk ook met de wapens in de hand aan te treden tegen het bolsjewisme. Hij sprak hierbij de verwachting uit, dat de dag zal komen, waar op 50.600 Nederlandeis aan het front zullen staan. De N.S.B. mag voor het geheele Neder landsche volk beslissingen nemen, omdat zij m ■dit volk gelooft en omdat zij steeds voor het volk .geijverd heeft. Met welke aanspraken legt Duitschland dt kolonisatie van het Oostelijke gebied van Europa ten uitvoer? Deze vraag beantwoordde de Stell- vertretende Schulungsleiter des Arbeitsbereicfies Kuilmaan, die in zjjn voordracht herinnerde aan het groote kolonisatiewerk, dat reeds in de vroegste historische tijden door Germaansche stammen (Gothen, Waragers, enz.) is verricht. De waardevolle krachten van de Nederland- sche boeren voor de pas verworven Oostelijke ruimten te mobiliseeren noemde de afdeelings- leider in de N.S.B., Reydon, de meest dringende taak. Het nationaal-socialisme is de uitdrukkings vorm van de Germaansche boerenziel. Wanneer in Duitschland het boerendom is verheven tot fundament van de nieuwe volksche orde, .moeten ook de Nederlandsche boeren zich er van bewust zijn, dat op hun schouders een groote verant woordelijkheid rust. Wij zijn den Führer dank baar, zoo verklaarde de spreker, dat hij voor het Nederlandsche volk de poort naar een nieu we toekomst heeft geopend. en weet zich weer in het bezit te stellen van Harro. Dan begint het africhten van Harro; Von Brenken wil namelijk meedingen naar de Groote Prijs van Europa, welke verreden zal worden te Genève. De tegenwerking is groot; de regee- ring beschouwt paarden als Harro als overbo dige luxe, maar Von Brenken voelt, dat er voor Duitschland moet worden gereden; het is een innerlijk bevel. Hij'is de eenige Duitsche rijder op het interna tionale tournooi, en de algemeene opinie is, dat Duitschland, dat sedert het uitbreken van den oorlog weer voor de eerste maal deelneemt, met VORMINGSBIJEENKOMST VAN N.S.D.A.P. EN N.S.B. In de Noordelijke provincies, de gemeenschappeijke vomnngsbijeen- „oor pa-utsei wagciic, nevig art.llerievuui c.. s.ag- vliegtuigen een stelling aan, die verdedigd werd door troepenonuerdeeien uit verscneiucn Duit sche gouwen. Na verbitteiue gevechten op kor ten afstand, die ononderoroken langer dan vier dagen in de drassige loopgraafsteiungen duur den, mislukten alle aanvaiien met zt.are ver liezen voor den vijand. In Cyrenaica hebben de DuiUch— itai.aam^ne troepen zich van oen vijand verwijueru. snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen pianisten treuers op gepantserde verkennmgswagens en au.o's van allerlei aard, in den strijd tegen Brntcne vloofSirijUKracnten.ter hoogte van i^erna weruen een kruisei en een torpedojager bij luchtaan vallen zwaar getroffen. De Duitsche en de itahaansche lucnu.iucht heooen de havenwerken van Bone en geuiomn- seérde vijandelijke strijdkrachten langs ue kust van Algerije en 1 ums geoumoarueeru. Bij een aanval op een konvooi ter hoogte van Casa blanca heeft een Duiiscne duikboot een vijan- deiijk schip getorpedeerd. Bij aanvahen van ue Britsche luclitmacni op kustplaatsen in het bezette gebied in het V es ten heeft de Fransche bevolking zware verlie zen geleden. Drie vijandelijke vuegtuigen wer den neergeschoten. „Ritmeester Von rl”. Het publiek jouwt en fluit; de andere landen, wenschen geen „„uiËT FüR DEUTSCHLAND”. Dinsdag j.l. werd in Amicitia te Sneek een extra t.lmvoorsteli.ng gegeven; als hoofdfilm draaide „Reitet für Deutschland”. Vooraf werd nog vertoond „De filmspiegel der Nationaal- Sbcialistische Beweging”, waarm o.m. was op genomen de sportopleiuing van de Jeugdstorm, waarvan de besten in internationale wedstrijden de kleuren van het vaderland zullen verdedi gen; de inspectie op het Haagsche Binnenhof van ruim 300 jonge meisjes door Hoofdstormer Van Geelkerken en Hauptdienstleiter Schmidt en het indrukwekkende afscheid van 375 Ne derlanders, die zioh bereid verklaard hadden aan het Oostfront tegen het bolsjewisme te strijden. „Sieg der Arbeit” liet iets zien over de vervaar diging van race-auto’s en den strijd tusschen deze wagens en hun bestuurders; het slot hiervan was een spannende wedstrijd om den eereprijs van den Führer. „Reitet fur Deutschland”. In November 1918 trachtten in Rusland staande Duitsche ca- valene-regimenten hun vaderland weer te be reiken. Poolsche troepen versperden hen daarbij fien weg, en vaak moest er verbitterd worden gestreden. Ritmeester Von Brenken (Willy Birgel) weet er zich met zijn mannen door te slaan, dank zij liet fiere paard Harro. Zij bereiken hun vader land. Maar dan is het mis met Von Brenken en Harro; de eerste is zwaar gewond verlam ming en Harro wordt voor de renbaan op- aekweekt, waar hij echter niet lang blijft; Harro een springpaard, geen draver. Voa Brenken. de oud-iournooi-nider. herstelt,1 Bureau voor advertentiën Grootzand 55 - Tel. 3005 Giro 50748 Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 13COOO Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën L. de jong cneek VAN DE FRONTEN. Naar uit de Du.toChe en Itahaansche weer- inacutsoeiichten blijkt, heen de As troepen ge land in funis. Wanneer men dit feit ziet in samennang mei de bezetting uoor de as van de z.uiu-rrau»ciie kust en net eiland Corsica, is hei uuioeiijK, uat de bedoeling van deze acne is, de vwSiei.jku en üosielijke ooriogstuoneeien van europa gvscneiden ie uouden, mei andere woor- uen, ue feeameerden te beletten nun verbindings lijnen te veiKonen door t vrije gebruik van de Middehanusche Zee. 1 unis worut wel genoemd; het „pistool op de borst van Italië”, en het is aus verklaarbaar, dat om deze beide redenen de geallieerde troepen thajis bezig zijn in de ncn- ting van Tunis op te trekken. Hier moet dus een botsing tussenen de troepen van de As en die oer geallieerden verwacnt worden, omtrent de uitslag waarvan mets voorspeld kan worden. Het is uus te begrijpen, dat de aanvankelijke noera-stemming in ue geallieerde landen gewe ken is en de Britsche pers waarschuwt voor overdreven optimisme. In de Dany Mail schrijn Liddel Hart, uat het op het oogenblik moeilijk is zich een beeld te vormen van ue ware ontwik keling uer militaire situatie in Fransch-Noord- Afnka. Men moet bekennen, dat de operaties uaar mei zoo geschieden als men. zich dat hao voorgesteid. net is tnans duidelijk, dat het Brit sche acntsie leger (dat dus m Libye tegen het leger van Rommel strijdt) er niet in geslaagd is zijn tegenstander te vermengen. Het neeft nem met eens kunnen arsnijden oi omsingelen. Klaar blijkelijk is de vijand te soepel en te snel ge weest. Dok generaal Brauts neeft het zijne er toe oijgeuragen het overwinmngsgejubei in Enge- land en ue Vereemgde Staten ie temperen door .e betejogen, dat wellicht in 1943 de groote sla gen zouuen komen, die misschien in 1944 een c.nde van den oorlog zouuen kunnen veroor- .aken. Ook de Amerikaansche ministers Stim- oon en Knox wezen er nog eens op, uat in het oijzonder wat Noord-Afrika aangaat, de ravi- tanieenng ue zwakke piek vormt voor de ge- ameerueu, omdat hun schepen zuilen moeten va- rerï uoor een „oceaan van duikbooten'Zij hau- den ook nog kunnen wijzen op ue geweldige lucntmacht, welke de As mans aan ue Miduv» landsche zee heeft samengetrokken, en even zeer groote successen boexi tegen de gealli eerde scheepvaart. Welk een omvang ueze suc cessen heooen bleek uit een extra oencht van ue Duitscne weermacht, uat Zonuag werd ge publiceerd: „Bij ue gemeenschappelijke acne van de ita- liaansche en Duitsche luchimacnt en van ue Ita- liaansche en Duitscne marine werden bij uen strijd tegen het vijandeiijke konvooi aan de Noord-Ainkaansche Kust en in het Westelijke deel van ue miudeiianuscne Zee ue volgende sucessen behaald: Vermetigu ui beschadigd werden in totaal 89 schepen en wel: 14 Koopvaaruers en gruote transportschepen met een gezameniijken innoud van 1Ü2.UÜ0 ton werden tot zinken gebracht, een groot tankschip (ongeveer 16.660 ton) werd getorpedeerd en in zinkenden toestand achteigeimen, zeven koop vaaruers, groote transportsenepen met een ge- zamennjken innoud van 71.666 ton werden zoo zwaar oeschauigd, dat hun verlies zeker geach. Kan worden. Daarmede werd in totaal 183.000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht-, tank- en transportscneepsruimte vernietigd. Hiervan zijn reeds acht schepen met een geza meniijken inhoud van 76.000 ton in het extra- bencht van 14 November vermeld. 35 andere koopvaaruers en transportschepen met een gezameniijken mhoud van 234.000 ton werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, d„i gebruikt kunnen woi-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1