MEL WSBiail VOOR HKT WBSTBW VAM FRIESLAMI SNEEKEfi EDITIE Strenge straffen bij overschrijding van gas- en eiectriciteitsrantsoen Sovjet-aanvallen bij den Don afgeslagen* VERWACHT BOLSJEWISTISCH OFFENSIEF IN CENTRUM BEGONNEN. le Jaargang* Ne 13» Gebruikt Uw gas- en stroomrantsoen met overleg, dan bewandelt U den juiste# weg. VERZENDING VAN KERSTPAKKETJES VOOR DE WAFFEN S.S. EN HET LEGIOEN. Vrijdag 27 November 1942 STERGO vor mkeu onze mannen gebruik van kameejen en muilezels. (SS P.K, Lüttmer-O-H-P.H.s) Willem de Weerd Frederik de Weerd Klaas Bakker Gerrit van Werven Jan Eekhuis Hendrik Eekhuis Bernard Immerzeel Anten Siedenburg Gerrit Nieuwenhuis Wilhelm Lenzen Den Haag, Stadhouderslaan 132 zenden aan: Bij onze Vrijwilligers. Een verkenningstroep onderweg. In de steppen in het Oosten MEDEDEELING VAN DEN DIRECTEUR VAN HET RIJKSKOLENBUREAU. In verband met de positie van de kolen, be schikbaar voor, de fabricage van gas en de op wekking van electriciteit, zal tegen hen, die meer electriciteit en/of gas gebruiken dan hun is toe gestaan, strenger moeten worden opgetreden dan tot dusver in het algemeen is geschied. De verbruiker zal moeten begrijpen, dat elke rant- soenoverschrijding een hooger kolenverbruik veroorzaakt en dat het totaal van alle rantsoen- overschrijdingen in den lande een ontoelaat baar groot kwantum van de beschikbare kolen verslindt. Derhalve ziet de directeur van het rijkskolen- bureau zich genoodzaakt met nadruk op het vol gende te wijzen: Rantsoenoverschrijding is niet toegestaan. Iedere verbruiker dient zich aan zijn rantsoen te houden. Zoolang op een aanvrage tot her ziening van het rantsoen nog niet is beslist, blijft het oorspronkelijke rantsoen onveranderd ge handhaafd. Het zal derhalve niet meer voorko men, dat een boete wordt geannuleerd of geresti tueerd, dan wel een afsnijding wordt opgeheven of niet uitgevoerd, omdat de verbruiker achteraf beweert, reden tot rantsoenoverschrijding te hebben gehad. Tot nu toe kon in sommige gevallen bij de toepassing van de rantsoeneeringsmaatregelen een zekere mate van soepelheid worden be tracht, waardoor helaas bij vele verbruikers de meening heeft postgevat, dat de boeteheffing of de verbreking van den energietoevoer niet met alle gestrengheid -zou worden ten uitvoer ge legd. baren grond, steenkolen, ijzer, benzine en on aantastbare posities. Stalin zet weer eens alles op één kaart. Zijn groote offensief ten Zuiden van Stalingrad uit het gebied van de Kalmukken-steppe en de be weging van de tang ten Noorden van Stalingrad, gericht op de groote bocht in den Don, vormen een concentratie van krachten onder geheel an dere voorteekens dan het groote offensief van den winter. De slag, die op het oogenblik in de groore bocht van den Don woedt, is een zware afweer- slag. Ook dit offensief van de Sovjets is opnieuw in de eerste plaats een offensief met tanks. Het welslagen of mislukken van een dergelijk offen sief is afhankelijk van de vraag of het gelukt de smalle strooken, waarop deze tanks rijden, uit te breiden. Nu moet blijken of de bolsjewisten nog over voldoende keurtroepen beschikken. Dit kan gevoeglijk betwijfeld worden. Wat van Duitsche zijde reeds over dezen slag bekend is, pleit hiertegen en vormt tevens een bewijs voor de juistheid van oorlogvoeren door de Spil, die tot meer in staat is dan het hoofd bieden aan dergelijke offensieven Het S.S.-Ersatzkommando Nederland deelt ons mede: Pakjes voor vrijwilligers in de Waffen-S.S. en het Legioen, die een veldpostnummer hebben, mogen alleen verzonden worden met de speciaal voor Kerstpakketten verstrekte zegels, z.g. Zu- lassungsmarken. Deze zegels worden aan de soldaten uitgéreikt en door hen aan hun familie leden toegezonden. Zij zijn dus nergens anders verkrijgbaar. Door middel van deze zegels is het mogelijk om Kerstpakketjes aan de vrijwilligers te zenden van 1.000 gram of 2.000 gram. Voor 1.000 gram moet men dus een zegel en voor 2.000 gram twee zegels opplakken. Voor de vrijwilligers, die een adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noo- dig en kunnen de pakjes zonder zegels verzon den worden. Het is van het grootste belang, dat de Kerstpakketten vóór 30 November a.s. aan de post ter verzending afgegeven zijn. Van 10 November tot 25 December 1942 is het niet mogelijk pakketjes te versturen zonder zegels, welke zwaarder zijn dan 20 gram. Door deze regeling is er voor gezorgd, dat alle kameraden ook werkelijk met Kerstmis Uw gave ontvangen. De pakjes moeten als volgt geadresseerd wór den: An das S.S.-Ersatzkommando Nederland Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. aanval begonnen. In deels hevige gevechten wer den gisteren alle aanvallen met groote bloedige verliezen afgeslagen en tijdelijke plaatselijke doorbraken in een tegenaanval ongedaan ge maakt. Achttien Sovjet-pantserwagens werden vernietigd. In Cyrenaica en in Tunis werden tijdens ge vechten van vooruitgeschoven mobiele-afdee- lingen vijandelijke auto’s buitgemaakt en gevan genen gemaakt. Marcheerende colonnes, tenten kampen en batterijstellingen in het Westelijk deel van Cyrenaica werden gebombardeerd. In het hoogland van Tunis vielen formaties der luchtmacht vijandelijke pantserwagens, ge motoriseerde afdeelingen en troepenkwartieren ■aan. In de Middellandsche Zee en aan de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren acht vliegtuigen, Zes eigen toestellen worden vermist. Bureau voor advertentiën Grootzand 55 - Tel. 3005 Giro 50748 Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 13COOO Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën L. de Jong - Sneek MET INBESLAGNEMING VAN DE KLOKKEN EEN BEGIN GEMAAKT». Krachtens de verordening nr. 79/1942 (me- taalverordening) van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is een begin gemaakt met het inbeslag nemen van de klok ken. De kostbaarste oude klqkken en klokkespe- len zullen zooveel mogelijk worden gespaard. Deze klokken zijn indertijd gekenmerkt met een m, de eigenaars zijn daarvan in kennis gesteld en hun is voor deze klokken een document over handigd. Alle overige klokken vallen onder de vordering en moeten thans reeds worden afge nomen. Daarbij wordt er voor gezorgd, dat in iedere burgerlijke gemeente, waarin zich geen geschermde klok bevindt, een kleine luidklok voor alarmdoeleinden blijft hangen. Bijzondere aandacht wordt hierbij besteed aan de groote en vrij groote steden. Den eigenaars resp. gemeenten wordt er dan ook zeer dringend op gewezen, dat zij den ar beiders, die een officieele opdracht hebben, bij het weghalen en vervoeren der klokken geener- lei moeilijkheden in den weg moeten leggen, aangezien hier sprake is van een onvermijdelijk noodzakelijken oorlogsmaatregel. Met speciale wenschen van de eigenaars der klokken en van de kerkelijke of gemeentebestu ren .kan met het oog op deze noodzaak geen rekenfng worden gehouden. Over kwesties van kunstbescherming ver strekt de inspectie kunstbescherming, Den Haag, Sweelinckplein 84, inlichtingen. VORMINGSDAG VAN N.S.D.A.P. EN N.S.B. Hauptdiensr.eiter Schmidt over Germaansche eenheid. Te Haarlem is eeji gemeenschappelijke mingsdag van de N.S.D.A.P. en de N’.S.B. ge houden. De plaatsvervangende leider van de N.S.B., de neer Van Geelkerken, legde als eerste spre ker een belijdenis op leven en dood af voor het Germaansche rijk. Wanneer het Nederlandsche volk er aanspraak op maakt een plaats te krij gen in de Germaansche volkenfamilie, moet het deze plaats veroveren door offers op zich te ne men, zooals Duitschland die veelvuldig voor het bestaan van Europa op zich heeft genomen. Te Assen had spr. gezegd, dat 50.000 Nederlanders met de wapens in de hand naast de Duitsche kameraden moesten aantreden. Hij gaf zich niet over aan illusies, dat dit getal langs den weg van werving van vrijwilligers bereikt kon wor den .zeggende, dat men zich integendeel in de nationaal-soc.alistische kringen er duidelijk van bewust is, dat men de uitvoering van deze maat regelen met krachtige hand moet aanvatten. Aan de vastbeslotenheid daartoe zal het bij de na- tionaal-socialistische leiding in Nederland n. ontbreken. Het Nederlandsche volk moet zich vertrouwd maken met de gedachte aan verdere offers. De Nederlandsche nationaal-socialisten kennen hun plaats, wanneer de EngelschAme- rikaansche mogendheden mochten trachten een landing te ondernemen op het Europeesche vas teland. In het aaneengesloten front van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten zag de lei der van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, de schoonste vrucht van een worste ling van twee en een half jaar. Dit front immers is door de tegenstanders gehaat. Hoe dankbaar zouden deze onverbeterlijken zijn, wanneer eens een wig gedreven kon worden in het front van de Duitsche en Nederlandsche nationaai-socia- listen. Spr. stelde den aanwezigen de noodzake lijkheid van een aaneensluiting der Germaansche volken voor oogen. Wanneer het ons niet ge lukt deze 130 millioeh Germanen aaneen te sme den tot een eenheid, zal wellicht eens toch het bolsjewisme den kop opsteken en alles wat ons heilig is vernietigen zonder dat Engeland en Amerika het kunnen verhinderen. De nationaal- socialisten zullen voortgaan voor ieder afzonder lijk persoon moeite te doen, zonder zich op een dwaalspoor te laten brengen door den tegen stand. Nogmaals wees spreker de vrees van de hand, dat Duitschland met imperialistische be doelingen ten oorlog was getrokken en de Duit- schers als onderdrukkers in dit land kwamen. Germanen moeten niet door Germanen worden onderdrukt, maar naast elkander staan. De grootste echter onder hefi heeft het recht voor ons te spreken. Dat is geen onderschikking, maar de verwezenlijking van het leidersbeginsel, zooals dit steeds gegolden heeft in het leven der Germanen. Na den terugkeer vdh normale toe standen zullen in dit land grootsch opgezette sociale hervormingen ten uitvoer worden gelegd Wij voelen ons uw nationaal-socialistische ga ranten wij prediken geen haat Het lot heeft ons tot elkaar gevoerd. Laten wij aantreden iedei voor zijn volk en voor zijn land, tezamen voor de verdediging van Europa, dan zal de groote gemeenschap groeien, die ons allen arbeid en «rood geeft. VAN DE FRONTEN. Betreffende de situatie in Afrika- meent men in deskundige Duitsche kringen het verdere ver loop der gebeurtenissen met optimisme tegemoet te kunnen zien. Een nieuwe factor is, dat de militaire waarde van Cyrenaica belangrijk minder is geworden, nu het zwaartepunt van den strijd zich in wes telijke richting heeft verplaatst. Rommel heeft in Cyrenaica een woestijngebied met niets dan verwoeste steunpunten prijsgegeven, doch daar voor in de plaats in Tunis een basis gekregen, waar de verkeerstoestanden te vergelijken zijn met die in Europa. Volgens militaire kringen een goede ruil. De verbinding met Tunis en Si cilië heeft zich aanmerkelijk ten gunste van de strijdkrachten der As gewijzigd. Deze factor dient bij de beoordeeling van de situatie niet uit het oog te worden verloren, daar de beteeke- nis er van ongetwijfeld bij de komende ge vechten zal blijken. Na twee en een halve week is het gros van de geallieerde strijdmacht er nog niet toe overge gaan een algemeenen aanval op Tunesië te be ginnen, en zij bevindt zich tot dusver nog in den toestand van opmarsch. De oorzaken van deze trage houding worden, van hieruit beoordeeld, thans begrijpelijk geacht. Deze zouden niet al leen bestaan uit een gebrek aan voor een der gelijk offensief geschikte troepen en voldoende tankformaties, maar bovenal in het ontbreken van de vereischte luchtstrijdkrachten. Bij het laatste zou het vooral om jachtvliegtuigen gaan, die uiteraard onontbeerlijk zijn, wanneer de ge allieerden willen probeeren de luchtheerschappij in Tunesië te verkrijgen, en vervolgens het zee- verkeer tusschep Tunis, Sicilië en Sardinië wil len verstoren. Het is natuurlijk wel te doen lange-afstand-bommenwerpers, doch nauwelijks mogelijk jachtvliegtuigen van Engeland, Egypte of de Cyrenaica uit op eigen kracht naar dit ge- vechtsgebied te dirigeeren. Een en ander brengt voor de Engelschen en Amerikanen kostbaar tijdverlies met zich. Immers intusschen zijn, gelijk uit de Duitsche weermachtsberichten moet worden opgemaakt, de naar Noord-Tunesië ge zonden troepen van de Spil zoo sterk gegroeid, dat men niet alleen een effectieve verdediging van Tunis heeft kunnen voorbereiden, maar ook het voorterrein in betrekkelijk grooten omvang kon beveiligen. Daarnaast is het Duitsche lucht wapen in dit gebied dermate uitgebreid, dat zoowel wat bommenwerpers als wat jachtvlieg tuigen aangaat de suprematie in de lucht aan de zijde van de landen van de Spil kan zijn. Het moet derhalve als zeer wel mogelijk worden be schouwd, dat als gevolg van de omstandigheid, dat de geallieerden geen verrassende actie tegen Tunis wilden ondernemen, uit deze nalatigheid een voordeel voor de troepen van de Spil is ont staan in het'gebied, dat van beslissend belang is voor het resultaat van de gevechten in Noord- Afrika en voor de beheersching van de Middel landsche Zee. In Sovjet-Rusland zijn de bolsjewisten ten Zuiden en ten Noorden van Stalingrad tot het offensief overgegaan. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft daarover: Na de EngelschAmerikaan- sche legerleiding gebruikt thans de bolsjewist!; sche legerleiding een zeer krachtig propagandis tisch kruit. Drie en een kwart jaar oorlog met overwinningen van zeer grooten omvang ma ken het de Spil gemakkelijk de ontwikkeling der dingen af te wachten. De tijd werkt voor den- gene, die tijdens militaire operaties alles in vei lig bezit heeft weten te stellen, wat hij voor de oorlogvoering noodig heeft n.l. gebied, vrucht- KAMERAADSCHAPSBOND VAN DE NED. POLITIE. Wat hij is. Kort na de Mei-dagen van 1940 werd in het algemeen het besef in ons land levendig, dat meer eenheid op velerlei gebied wenschelijk. zooal niet noodzakelijk was. Vanzelfsprekend werd dit ook gevoeld in de Nederlandsche po litiekringen. En zoo ontstond op 18 Juli 1940 op initiatief van den voorzitter van den Algem. Ne- derl. Politiebond de Centrale Politie Federatie, welke omvatte 7 groote landelijke politievereeni- gingen. Op 8 November 1941 nam de gevolmachtigde voor de reorganisatie van de N. P. een belang rijk besluit, waarbij: 1. Bij de C.P.F. een hieuw bestuur werd be noemd. 2. Aan alle politievereenigingen, ongeacht welk doel zij nastreefden, den last werd gege ven, dat zij bij de C.P.F. dienden toe te treden. 3. Aan de C.P.F..de opdracht-werd verstrekt te trachten zoo spoedig doenlijk den federatie- ven vorm te verlaten en te worden tot één bond, omvattende allen, die deel uitmaken van de Ned. politie, ongeacht hun rang of diensttak. Als uitdrukkelijke voorwaar'de werd hieraan nog verbonden, dat er zorg voor gedragen dien de te worden, dat de rechten, welke de leden van hun onderscheidene vereenigingen genoten, niet mochten worden aangetast. Óp 1 Januari 1943 zullen de huishoudelijke reglementen in werking treden en zal de Kame- raadschapsbond alle Nederlandsche nolitieamb- tenaren omvatten Helaas zijn de begrippen waaraan de woorden kameraad en kameraadschap uitdrukking geven, vaak vertroebeld door het feit, dat de politiek zich hiervan bediende. Uitdrukkelijk kan hiei verklaard worden, dat de Kameraadschapsbonu deze woorden echter in hun zuivere en werke lijke beteekenis wenscht te zien. Hierdoor geeft de naam Kameraadschapsbond ook uiterlijk zui ver weer, wat innerlijk in hem leeft. De Kameraadschapsbond is de eenige officieel erkende vereenigmg van politieambtenaren en staat rechtstreeks onder diensttoezicht, en staat v Her onafhankelijk van eenig ander toezicht, is dus ook niet aangesloten bij het Nederl. Ar beidsfront. Met recht kan gezeed worden, de po litie is baas in eigen huis. De Kameraadschapsbond wordt bestuurd krachtens het leidersbeginsel door den bondslei- der, die zich in de uitoefening van zijn taak doet bijstaan door een bestuursraad en een bonds raad. Het bondsbureau van den Kameraadschaps bond is gevestigd te den Haag, Koninginne gracht 104, alwaar de verschillende diensten zijn ondergebracht. Het officieel orgaan van den Kameraanschaps- bond is het orgaan De Nederlandsche Politie, hetwelk 2 maal pijmaand verschijnt. FRANSCH WEST-AFRIKA ONDER DARLAN. MARSEILLE, 24 Nov. (D.N.B.). In een door radio-Dakar verspreide toespraak van den gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika, heeft deze de bevolking medegedeeld, dat hij Fransch West-Afrika onder het bevel van admi raal Darlan heeft geplaatst. Volgens de „D. Z. i. d. N.” hebben de Engel schen verkondigd, dat zij met de hulp van Dar lan, die een overeenkomst heeft getroffen met de autoriteiten van Fransch West-Afrika, dit ge- heele gebied van Frankrijk hebben afgescheura, met inbegrip van het aldaar liggende eskader, welks lot overigens nog niet in bijzonderheden bekend is. Het eskader bestaat uit het slagschip „Riche lieu”, drie zware kruisers, eenige torpedojagers, duikbooten, enz» Tezamen met de haven was het reeds in 1940 het doel van een Engelsche actie. WIJZIGINGEN IN DE ENGELSCHE REGEERING. Er zijn wijzigingen in de Engelsche regeering gemeld. Sir Stafford Cripps is uit het oorlogs- kabinet getreden en minister voor vliegtuig- productie geworden. Zijn plaats in het oorlogs- kabinet wordt ingenomen door minister Herbert Morrison. Eden wordt woordvoerder van de re geering in het Lagerhuis en blijfCminister van buitenlandsche zaken; men legt dit wel zoo uit dat Eden door deze aanwijzing de man is die naar Churchill’s eigen opvatting hem eens zal opvol g’en. In de Wilheimstrasse noemt men de verwij dering van Sir Stafford Cripps uit het Engelsche oorlogskabinet symptomatisch, in d^ eerste plaats voor het binnenlandsch-politieke spel van Churchill, die geen mededinger naast zich duldt, ten tweede voor de voortzetting van een impe rialistische koloniale politiek zonder compromis, vooral wat Indië aangaat, en in de derde plaats voor de vastbeslotenheid van Churchill, zoo noo dig ook front te maken tegen elk streven, dat de penetratiepolitiek van de Vereenigde Staten in de hand zou kunnen werken. Verder verklaart mén in de Wilheimstrasse, dat hij met het naar voren brengen van Eden en Morrison beoogt zijn imperiale doeleinden te versterken. WAAR NIET IS, VERLIEST DE GEBRUIKER ZIJN RECHT. Besparing op het verbruik van gas en electri citeit is in de tegenwoordige omstandigheden dringende noodzaak geworden. Het behoeft nau welijks te worden aangestipt, dat voor de fabri cage van gas en de opwekking van electrici teit kolen noodig zijn en het gas- en electrici- teitsrantsoen, dat den verbruiker is toegestaan, nauw verband houdt me?het beschikbare quan tum kolen. Het rantsoen zou dan ook stellig hoo ger zijn dan het is, indien dit met het oog op de huidige kolenpositie mogelijk ware. Het behoeft geen betoog, dat de directies der gas- en elec- triciteits’bedrijven niets liever zouden doen, da» de verzoeken om een hooger rantsoen in te wil ligen. Jn het algemeen is zulks echter helaas met mogelijk. Er zullen zelfs zooals men dezer dagen heeft kunnen lezen straffere maatregelen genomen worden tegen degenen, die het hun toegestane rantsoen gas en electri citeit overschrijden. Jammer genoeg zijn er nog verbruikers, die den reden en dus de noodzakelijkheid der rant- soeneering niet kunnen of willen inzien. Ande ren, die overigens niet van inzicht zijn ont bloot, putten zich uit in het .ontdekken van mo tieven, waarop speciaal voor hen een hooger. rantsoen zou moeten worden vastgesteld. Mees tentijds ervaren deze verzoekers, dat hun ver zoek niet kan worden ingewilligd. Dit behoeft niet zoo heel erg te verbazen. De verzoeken mo gen redelijk zijn, de kolenpositie laat niet toe, dat het rantsoen wordt verhoogd. Een ieder, die meent aanspraak te kunnen of moeten maken óp meer dan hij heeft, bedenke, dat waar niet is zelfs de eebruiker zijn recht verliest Het is noodzakelijk, dat thans een ieder pre cies weet, wat hem te wachten staat, indien hij er niet in slaagt, zijn gas- of eiectriciteitsver- bruik binnen de perken van zijn rantsoen te hou den. Iedere rantsoenoverschrijding wordt gestraft met een boete ten bedrage van drie maal het wegens het ongeoorloofde meerverbruik ver schuldigde bedrag, met inachtneming van een maximum van 0.10 voor elke eenheid (m3 of kwh) voor overschrijding. Bovendien zal de energietoevoer worden verbroken voor den duur van het in de desbetreffende kolom van onder staand schema aangegeven aantal etmalen. Rantsoenoverschrijding: 1 t.m. 25 pct. van het rantsoen: voor de 1ste maal boete, voor de 2de maal boete 2 etm., voor de 3de en volgende malen: boete 1 etm. voor iedere volle 2 pet. overschrijding met minimum van 2 etmalen. Meer dan 25pct. van het rantsoen: voor de eerste maal boete 2 etm., voor de 2de maai boete 8 etm. en voor de 3de en volgende ma len: boete 14 etm. Deze regeling geldt voor alle energieverbrui kers. De gas- en electriciteitsbedrijven hebben opdracht, haar zonder aanzien des persoons toe te passen Men is dus gewaarschuwd. Een ieder drage- het zijne er toe bij, opdat niet door rantsoen- overschrijdingen, welke met eenige moeite en ten koste van een weinig ongerief zijn te voor komen, de geheele gas- en electriciteitsvoorzie- ning in gevaar wordt gebracht. WEERMACH I SBERICH1 ALLE AANVALLEN AFGESLAGEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Nov. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don duren de hevige pantser- en infanterie-aanvallen van den vijand voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen. De vijand verloor opnieuw talrijke pantserwagens. Eigen luchtaanvallen veroorzaakten bij den vijand groote verliezen aan menschen, zware wapens en voértuigen van allerlei aard. In Stalingrad stortten ook gisteren vijandelijke aanvalspogingen irieen. In den centralen sector is de vijand den 25sten November in het gebied ten Zuiden van Kalinin en in dat ten Zuid-oosten en ten Westen van Toropez over een breed front den verwachten te rang naam veldpostnummer of adres: Het SKS.-Ersatzkommando verzoekt de Neder landsche bevolking, zich precies aan deze regels te houden, daar, gezien het groote aantal Ne derlandsche vrijwilligers, alleen op deze wijze een geregeld Kerstpakkettenvervoer mogelijk is. DE LANGEMARCK-OPLE1D1NG. Waalsdorperweg 12, Den Haag. Ten onrechte beschouwen velen het Lange- marck-Studium als een school. Veel meer zou men het een opvoedingsinstituut kunnen noe men. Waar begaafdheid en karakter als voor naamste factoren bij de toelating gelden, is het duidelijk, dat ook bij de opleiding met deze beide ten zeerste rekening moet worden ge houden. Daarnaast wil het Langemarck-Studium zijn leerlingen met slechts een typische vakoplei ding geven, doch veel meer een algemeen we tenschappelijke en cultureele ontwikkeling, die hem in staat stelt, later, toegerust met een per fecte beroepsopleiding, als harmonisch gevormd mensch zijn volk op een vooraanstaande plaats te dienen. Het leerplan van ’t Langemarck-Stu dium omvat daarom naast de normale vakken als wiskunde, geschiedenis enz. een intensieve sport beoefening en een uitgebreide cultureele en ka rakterlijke opvoeding. Dit laatste wordt bereikt door het bezoeken van musea, concerten, opera’s enz., door het maken van reizen, door het or- ganiseeren van avonden, waarop de leerlingen zelf blijk moeten geven van hun artistiek kunnen en door den gemeenschappélijken omgang in het internaat gedurende den geheelen opleidings- tijd. In een steeds terugkeerende afwisseling van gehoorzamen en leiden leert de Langemarck- Student daar de gemeenschap als hoogste le vensuiting erkennen en bereidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vakspecia list, doch bovenal als mensch. Zoo zal hij een maal, als hij de vleugels uitslaat en zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altijd door on verbrekelijke banden met het Langemarck-Stu dium verbonden blijven, daar dit vóór hem een bron van gedachten en gevoelens belichaamt, waaruit hij op elk oogenblik van zijn leven de kracht kan putten, om zijn houding te bepalen tegenover de problemen, voor welke het leven hem plaatst. BEKENDMAKING, Het bureau van de Wehrmachibefehlshaber in Nederland maakt bekend: Het vonnis van den krijgsraad, waarbij te Arnhem 15 Nederlanders wegens Brandstich ting als saboteurs ter dood veroordeeld zijn, is door den Wehrmachthefehlshaber bevestigd. Een gratieverzoek is afgewezen, daar dit misplaatst is tegenover gemeene, onverantwoordelijke schadelijke elementen, die bij vergeefsche pogingen om de be zettende macht schade te berokkenen zich niet hebben ontzien een heele reeks kleine Nederlandsche boeren de oogstopbrengst van een geheel jaar en ten deele ook nog huis en hof te ontnemen. Dergelijke gemeene ^handelingen zijn eerloos en eerloozen vinden geen genade. De doodvonnissen zijn door fusilleeren voltrokken aan de volgende saboteurs: Gerrit van ’t Einde Frans Teelen Jan Rodert Cornells Lughthardt Wilhelm van der Marten Hierbij wordt bóvendien uitdrukkelijk op het volgende gewezen: Mochten gevallen van dergelijke gemeene handelingen tegen de eigen volksgenooten zich opnieuw voordoen of andere misdaden, waarop de doodstraf staat, worden gepleegd, d:e een zoo verraderlijke, eerlooze geestesgesteldheid bij den dader doen blijken, dat een kogel voor hem zonde zou zijn, dan zullen de doodvonnissen door ophanging worden voltrokken. Deze mededeeling is de laatste waarschuwing aan ieder, dien het aangaat.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1