Rede van Mussolini. 3NEF.KEKI EDITIE Beëediging functionarissen van de N.S.B. te Arnhem. Sr le Jaargang. N<t 14. Vrijdag 4 December 1942 Houdt Uw gasverbruik in toom en spaart eiken aag wai stroom! DRANK- EN KUUn.Vr.KBOD VOOR DE JEUGD. WESTEKGOO 1000 functionarissen der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden VAN DE FRONTEN. Toulon bezet. In November ruim 1 millioen ton tot zinken gebracht. In tien dagen 1172 Sovjet- pantserwagens vernietigd. Duitsche en Italiaansche troepen hebben op bevel van den Führer en den Duce vorige week Vrijdag Toulon bezet. Een deel der daar lig gende Fransche vloot heeft zich, ondanks het tegenbevel der Fransche regeering, tot zinken gebracht De Führer heeft in een brief aan maarschalk Pétain de bezetting van Toulon en de demobilisatie van alle eenheden van de Fransche weermacht, die tegen de bevelen van de eigen Fransche regeering in, door de offi cieren opgehitst en tot tegenstand metterdaad tegen Duitschland opgestookt worden, gemoti veerd. Nu de landing van de Amerikaansche en Engelsche troepen in Fransch Noord-West- en Noord-Afrika met goedkeuring van tallooze verraderlijke generaals en officieren der Fran sche weermacht uitgevoerd was en Fransche ge neraals en admiraals tegenover Duitsche instan ties tallooze malen hun eerewoord gebroken hadden, had de Führer zich tot deze maatregelen WEERMACH1SBER1CH T, In Kalmukkensteppen achterwaartsche verbindingen der bolsjewieken afgesloten. IN WOLGA-DON-GEBIED NIEUWE BOLSJEWISTISCHE AANVALLEN MISLUKT. 309 BOLSJEWISTISCHE VLIEGTUIGEN VERNIETIGD. BRITSCHE KRUISER VAN LONDONKLASSE IN DEN GROND GEBOORD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 3 Dec. Het opperbevel ’van de weer macht deelt mede: In den Kaukasus zijn de gevechtshandelingen door hoog water en onbegaanbare wegen ern stig benadeeld. Desondanks zijn eenige plaat- seiijke gevechten met den hardnekkig aanvallen den tegenstander geleverd, waarbij de bolsje wieken zware verliezen leden. Sterke vijandelijke strijdkrachten zijn ten noorden van de Terek in tegenaanvallen teruggeworpen. Een cavalerie regiment werd Uiteengeslagen, talrijke gevange nen en buit weiden binnengebracht. Oevechts- vliegers achtervolgden den vluchtenden tegen stander en vermelden talrijke zware wapens en voertuigen. In de Kalmukkensteppe sloten Duitsche gemo toriseerde troepen na verrassende over groote als.and strekkende omvatting de achterwaart sche verbindingen der bolsjewisten af en ver nietigden verscheidene kolQnnes. Ook gisteren mislukten nieuwe aanvallen van sterke formaties infanterie en tanks van den vij and in het WolgaDongebied door den taaien tegenstand der Duitsche en Roemeensche troe pen. Aan het front van de Ijszee werden troepen concentraties der bolsjewieken door luchtaan vallen u>teengedreven. Stad en haven van Moer- mansk en Kola werden zwaar getroffen. In den tijd van 11 tot 30 November werden 309 bolsjewistische vliegtuigen vernietigd. 220 werden neergeschoten in luchtgevechten, 71 door OPENBARE LEESZAAL EN Bin.riuiHEElfi In de afgelpopen maand werd de Lees zaal door 2047 personen bezocht en be droeg het aantal uitge.eende banden 7898» SNEEK. Geslaagd a.s gedipl. verpleegster: a. h. Centr. ziekenhuis le Alkmaar onza stadgenoote, mej. A. v. d. Meulen. afweergeschut en 15 door troepen van het leger. De overige werden op den grond vermeld. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijk front 83 eigen toestellen verforen. In het Westen van Cyrenaica bracht het lucht wapen den vijand wederom zware verliezen toe aan verkenningstanks en kolonne voertuigen. De haveninstaJiaties van Tobroek vormden in den afgeloopen nacht het doel van zware lucht aanvallen. Bij piaat’selijke gevechten in Tunesië zijn 200 gevangenen binnengebracht, 34 tanks en 6 ver- kenmngstanks werden vernield. De vijandehjke ravitailleeringshavens in Fransch bo.ord-Afrika zijn voortdurend uit de lucht aanb allen en vrij groote vernielingen werden to! stand gebracht. Een Duitsche uuikboot heeft in het Westen van de Middellandsche Zee door torpedotreffers een Britsche kruiser van de Londonklasse in den grond geboord. Voor de kust van Algerije is een Britsche tor- pedobootjager door bommen getroffen en door de bemann.ng verlaten; een bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht. Britsche bommenwerpers hebben in den afge loopen nacht aanvallen ondernomen op West- Duitschland .In eenige plaatsen in het Rijn-Main- gebied ontstond geringe schade aan gebouwen. 5 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten< Aan de Z.U.kust van Engeland hebben Duit sche jagers overdag spoorwegdoelen en troe penonderkomens bestreden. ^ULLECTE WINTERHULP. v eeK, alsmede Maandag, wordt in het geheeie land de lijstcollecte van Winterhulp ge houden. De opbrengst van de vorige lijstcollecte is weer hooger geweest dan de eerste en ook hooger dan net vorige jaar. Moge deze stijging rich opnieuw voortzetten! Men bedenke, dat de collectanten niet voor zichzelf komen maar vooi onze minder-bedeeide volksgenooten; men be denke ook, dat de nood groot is, waarom een OFFER en niet een GIFT op zijn plaats is. Comb, van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DEJONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeid f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit Sneek. NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND zen tijd het begin van de zevende periode, waarin Nederland zijn aandeel zal moeten nemen in het nieuwe Europa. De wereld verandert van aangezicht, wij worden door den stroom mee gesleurd, maar wij moeten in dien stroom koers houden. Onze energie, ons inzicht, onze arbeid en ons Godsvertrouwen zijn gebleven. Wij willen met elkaar streven naar den Bonn van Germaansche Staten onder de opperste lei ding van den Führer, op wien de verantwoorde- lijkneid rust voor de redding van Europa. Nederland zal als Nederlandsche staat deel uit maken van den Germaanschen Statenbond. Wat algemeen Germaansch is, zal centraal worden geregeld, wat Nederlandsch is zal door den lei der van den Nederlandschen staat geregeld wor den. Mussert wees er op, dat vele grondslagen voor onze welvaart zijn weggevallen en dat nieu we wegen moeten worden ingeslagen, in Oosi- Europa en ook in Afrika. Wij denken daarbij al lereerst aan Zuid-Afrika, waarover de laatste jaren zoo weinig mogelijk werd gesproken om Engeland niet onwelgevallig te zijn, hoewel het daar 26.000 vrouwen en kinderen heeft uitge moord. Wij zijn een Westersch volk in West-Europa. Het zal eens zoo moeten zijn, dat wij het zijn, die de versterkingen langs de kust aanleggen en dat onze soldaten daar staan om ze te bewa ken, waarbij dan het opperkommando van Euro pa weet, dat het geen groote of kleine Darian- nen zijn, maar Europeanen, waarop men staat zal kunnen maken. Dat is het, wat ik wil bereiken, aldus Mus sert, dat het Nederlandsche volk als geheel mee gaat doen aan dezen oorlog (toejuichingen). Aan ons is, zoo ging spr. voort, tien jaar eer der geopenbaard, welken koers wij moeten gaan, waarin het bewijs ligt voor onze roeping. Uns volk heeft behoefte aan doelbewuste, klare’ lei ding, die wij zullen geven met alle kracht en met alle vertrouwen, die in ons zijn. Hoe verder gij van het vaderland af zijt, zeide Mussert tot de in Duitschland woonachtige func tionarissen, des te beter vaderlander zijt gij. Gij voelt het gemis van een Nederl. regeering het meest. Gij behoeft u echter niet verloren te voe len. De Führer heeft het beste voor met uw volk en uw vaderland. Het vaderland getrouw zijt gij, de aanhankelijkheid daaraan bezit gij, het geloof hebt gij en ’t werk doet gij. Ook de Ne derlanders in Duitschland zullen het weten, dat zij geborgen zijn in eigen volk. De beweging staat met 100.000 man pal. Door de eedsaflegging heb ik u, aldus Mussert, in mijn verantwoordelijkheid betrokken. Wij staan onverbreekbaar tezamen. Zijnerzijds beloofde de Leider opnieuw trouw aan zijn volgelingen: trouw aan de beginselen der Beweging, neergelegd in het leidend begin sel, trouw aan de bronnen: Godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid; trouw aan het volk, dat ons jaren lang heeft gehoond en uitgestooten, maar dat toch ons volk is, waarvoor wij pal staan, trouw aan het vaderland in zijn grooten nood, trouw aan de Germaansche lotsverbondenheid en den Germaanschen Führer, door God geroepen om Europa te beschermen. zij mijn trouw, aldus besloot Mussert, ■--- ..acriijk helpe mij God, van Wien wij alle kracht en inzicht moeten verkrijgen om onze roeping te volgen tot het einde onzer dagen.’’ Met een plechtig-gezongen Wilhelmus werd de bijeenkomst, na den afmarsch van de vaan dels, besloten. twee weroken. Engeland wil een eeuw van vre de voor Engeland, het wil, dat de geheeie we reld voor Engeland werkt en wil een wereld van slavernij, die dagelijks zijn vijf maaltijden ga randeert.” „Wij echter moeten strijden voor de leven den”, zeide Mussolini, „omdat wij voor de toe komst strijden en voor de dooden, opdat de of fers van onze dooden niet tevergeefsch zijn ge weest. De dooden bevelen ons te strijden tot aan de eindoverwinning. Wij gehoorzamen.” De Fascistische Kamer nam tenslotte bij ac clamatie eenstemmig een resolutie aan, waarbij ze bekrachtigde den vastbesloten wil tot tegen stand en strijd van het Italiaansche volk, dat vastbesloten is in onwrikbare zekerheid van de eindoverwinning te strijden. Irr-nlusïg Sacrum te Arnhiem had Zondag de plechtige beëediging plaats van ongeveer 1000 functionarissen der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden aan den leider, ir. A. A. Mussert. Overzicht tijdens de eedsaflegging aan den Leider door den secretajis-generaaJ der Nationaal Socialisticeha Beweging der Nederlanden, ir. C. J. Ifuygen (Polygoon Zerjlemaker Pax Holland s) Bureau voor advertentiën Grootzand 55 - Tel. 3005 - Giro 50748 Bureau voor abonnementen: Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 130000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën L. de ]ong Sneek genoopt gex..vn. Minister at. uoeooeis heelt in een rede et nog eens op gewezen uat over den uiteindelijken ailoop van oen s.ag op de wereldzeeën, welke vastberaden worot vourtgeze., geen twijfel mo gelijk is, ue successen van ue zoo juist geëin digde maand Novemoer hebben dat opnieuw aangetoonu. in die maand zijn door de Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten in totaal 166 sche pen van tezamen 1.035.200 b.r.t. tot zinken ge- oracht Zwaar beschadigd werden bovendien 102 schepen, waarvan een zeer groot aantal nog als totaal verloien moet worden beschouwd. Met het cijfer van 1.035.200 ton vernielde sche pen is het tot dusver hoogste maandresultaat van dezen oorlog bereikt, aldus meldde Dins dag een e.xtra weermachtsbericht. Voorts heb ben de duiKbooten in die maand drie kruisers, zes torpedojagers, 2 korvetten en een duikboot tot zinken gebracht, en een vhegtuigmoeder- schip, 2 kruisers, drie torpedojagers en ver- scheiuene beveil gingsvaartuigen beschadigd. Het Duitsche luchtwapen vernielde een duik boot en een vrij kleine Britsche oorlogsbodem; een slagschip of zware kruiser, 4 vliegtuigmoe- derschepen en 28 kruisers, vtorpedobootjagers en kleinere ooricgsvaartuigen werden voor een deel verscheidene malen getroffen. In al deze cijfers zijn de zware verliezen van de Sovjet- Russische handels- en transportvloot niet be* grepen. 19 transportschepen, sleepbooten en an dere vaartuigen van de meest üiteenloopende grootte, o.m. twee tankbooten, werden tot zin ken gebracht. Zes en twintig ravitailleerings- vaartuigen der bolsjewieken van allerlei aard werden beschadigd. Door luchtaanvallen is voorts een bolsjewistische kanonneerboot in den grond geboord. Twee andere kanonneerbooten, een luchtafweerschip en twee motortorpedoboo- ten werden beschadigd. Wat de andere fronten betreft, in het Oosten zijn volgens de laatste Duitsche weermachtsbe- richten de Sovjet-Russische aanvallen tusschen Wolga en Don mislukt. In de centrale sector duren de verbitterde gevechten nog voort. In den tijd van 20 tot 30 November vernietigden troepen van het leger in de brandpunten del gevechten in het Oosten 1024 Sovjetpantserwa- gens. Door luchtaanvallen en luchtdoelartillerie der luchtmacht werden nog 148 pantserwagens vernield Uit yrenaica en 1 unis worden nog slechts plaatselijke gevechten gemeld. Japansche torpedobooten hebben in een ge vecht bij de Salomonseilanden een slagschip, een kruiser en 2 torpedojagers der V. St. tot zinken gebracht, 2 andere torpedojagers raakten ij brand, de Japanners verloren 1 torpedojager. WAT IS EEN ENERGIECONTROLEUR? In geen enkel bedrijf, op geen enkel kantoor mag een energiecontroleur ontbreken. Bij groote bedrijven en kantoren dienen verscheidene van deze controleurs te zijn. Wat is eigenlijk een energie-controleur en wat is zijn taak en waar om schenken wij op deze plaats aan hem bijzon dere aandacht? De energie-controleur is geroe pen om er voor te zorgen, dat niet gedachteloos energie in den vorm van gas en electriciteii wordt verspild. In iedere afdeeling van elke on derneming, van elk bedrijf en op elk kantoor behoort iemand te worden aangewezen om er op toe te zien, dat met de ter beschikking staan de energie zoo doelmatig mogelijk wordt omge gaan. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor diegene het geschiktst is, die de zuinigheid weet te be trachten. Hij zal er voor moeten waken, dat licht niet onnoodig brandt,’ machines niet onnoodig ingeschakeld blijven, en niet meer gas wordt verbruikt, dan noodig is. De energie-controleur heeft een zeer belang rijke taak, want op het verbruik van gas en electriciteit moet bezuinigd worden. In de be drijven en op de kantoren zal de energie-contro leur daarop hebben toe te zien. In de huishou ding zij ieder lid van het gezin controleur! Weest zuinig met de rantsoenen. Het is Uw eigen belang! ONWRIKBAAR GELOOF IN DE EINDOVERWINNING. De Duce heeft Woensdag een rede gehouden welke per radio werd uitgezonden. Wat de oor log tegen de Sovjec-Unie betreit, zeide hij o.a. dat de Russische soldaat zich goed geweerd heeft, doch de Duitsche soldaat, uie den Rus- sischen heeft verslagen, nog beter. Thans heelt de Sovjet-Unie reeds haar vruchtbaarste gebie den en 80 a 90 millioen leden van haar bevol king verloren. Men kan dus met groot vertrou wen de toekomst tegemoet zien. Vervolgens be toogde hij dat als er iemand is die den oorlog gewenscht heeft, het wel de president der Ver. Staten is. „Het toetreden van Japan tot den oor log vormt de onvoorwaardelijke garantie voor de overwinning, daar Japan met te bereiken en onoverwinnelijk is,” Met betrekking tot de lan ding van EngelschAmenkaanscne troepen in Noord-Afrika, zeide de Duce, dat deze de Spil niet verraste, daar het samengaan van Ameri- kaanscne en Franscne militairen haar bekend was. Toen de landing gescmeude, deelde ik on middellijk Berujn meue, dat de eémg mogelijke maatregel de onmiduelujke bezetung van geheel Frankrijk met inoegnp van Corsica was. Hel door de Engelsch—amenkaanscne propaganda de wereld ingezonden sprookje van de glorierijke Fransche tegenstand in Toulon was van a tot z verzonnen, er waren daar slechts 2 dooden en 17 gewonden. Vervolgens sprak Mussol.ni over de bombar- deenng van Itanaaiucne steuen. rnj gat speci fiek de aantallen vermelde, zwaar- en lichtbe- schadigde hmzen in Milaan, 1 unjn, Savona en Genua op, en deelde mede, dat de vijandelijke luchtaanvallen tot 30 Nov. 1942 18ö2 uooden en 3332 gewonden handen geëiscnt. Niet deze ge tallen oewijst het Italiaanscne voIk, dat het de waarneid huldigt, en men aan de Veree- mgue Staten ue leugen oveuaat. 180U vij andelijke vliegtuigen werden, met zeker heid, 713 waarschijnlijk neergeschoten. Op den grond werden 193 vlieg tu.gen met ze kerde.u, 190 waarschijnlijk vermeid. Italië heeit totaal in hanaen aan krijgsgevangenen: 28 ge neraals, 4UÜ3 officieren en o9io7 manschappen, waarvan resp. 21, 2330 en 32/47 Engeische. De krijgsgevangenen in Ital.aansche hand worden voigens de wetten der menschelijkheid behan deld, in tegenstelling tot de onmenschelijke be handeling van Italiaansche krijgsgevangenen door de Engelschen, wat Mussolini met brieven van krijgsgevangenen aantoonde. In 30 maanden oorlog heeft de Italiaansche weermacht 40.219 dooden verloren, 230.738 gevangenen, 37.713 vermisten,. De Duce rekende vervolgens af met een rede van Churchill, werke deze Zondag gehouden had en welke voor een groot deel aan Italië was gewijd. Na het voorlezen van de desbetreffende passages der rede vml Churchill verklaarde Mus solini, dat deze rede volkomen ernstig moet worden opgevat. Want trekt men den Engelsch- man zijn smoking uit, dan blijft de oude barbaal over, wien Caesar duizenden jaren geleden den voet op den nek heeft gezet. Mussolini verklaarde net noodzakelijk de ste den vooral van vrouwen en kinderen te ontrui men, en verklaarde, te weigeren te gelooven, dai de Italianen, op welke wijze dan ook, inferieur zijn aan Engelschen of Russen. Wij zullen bewij zen, aldus de Duce, dat in onze aderen, zij ook niet al het bloed van de oude Romeinen, dc toch een groot deel van dit bloed vloeit. Wij zullen onwrikbaar volhouden en dit besluit wordt ons voorgeschreven door ons plichtsgevoel, onze eer en onze waardigheid. Nadat de Duce een aantal afzonderlijke pas sages uit de rede van Churchill had weerlegd, zeide hij: „Wanneer Churchill vraagt hoe lang dat alles zal duren, kan men hem daarop ant woorden: „het zal duren tot de overwinning en nog langer.’ De houding van het Italaansche volk is bewonderenswaardig, zoo ging de Duce voort; speciale lof sprak hij uit voor de Italiaan sche vrouwen. Hij eindigde aldus: „deze vreeselijke strijd ts thans werkelijk geworden tot een strijd tusschen met de traditie en de doeleinden van het Lange- marck-Studium. Iedere canoidaat, die beseft, dat het Lange- marck-Studium in deze jaren, waarin de Ger maansche mensch worsten, om zijn godsdienst en zijn cultuur tegen de vernietigende machten van 't kapitalisme en bolsjewisme te verdedigen, de Germaansche lotsverbondenheid ook h.erin tot uitdrukking wil brengen, uat iedere jonge begaafde arbeider uit Duitschland, Nederlanu, Vlaanderen, Noorwegen en Denemarken de Kan» krijgt zijn kennen en Kunnen tot aller welzijn te ontwikkelen, zal in het bovenstaande een .vol doende verklaring v.nuen voor oe onzekerheid, die er bij hem op alt punt zou kunnen heer- schen. wij wonen in een geoied van de Noordzee tot de Weichsel, dat klein is in vergelijking met de levensruimten, die andere volkeren en andere rassen ter beschikking staan. Uit het diepste van ons innerlijk hebben wij ondanks dat de krach ten geput, ons door scheppingsdrang, plichtsbe sef, arbeidslust, sociaal gevoel en trouw aan ons volk, een samenleving, een cultuur te schep pen, die het hoogste laat zien, wat ooit ter we reld werd bereikt. Uns aller lot hangt daarvan af, of wij in deze jaren gezamenlijk het onheil .kunnen afweten, dat ons bedreigt. In deze enoi- me krachtsontplooiing, die van ons verlangd wordt, is het Langemarck-Studium slechts een klein onderdeel. Geweldig is zijn waarde echter, wanneer wij beseffen, welke ongekende krachten er in ons volk schuilen en welke mogelijkheden het Lan gemarck-Studium biedt om deze productief 1c I maken. Elke mannelijke jonge Nederlander tusschen 1622 jaar heeft thans gelegenheid, hieraan mede te werken. Zijn eigen geluk en dat van zijn volk hangen er van af. Meldt U aan bij het Langemarck-Studium Waalsdorperweg 12, Den Haag. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Bij vonnis van het Deutsche Ubergericht van 8 October 1942 is Gerardus Marie Theodorus Putter, wegens het in het bezit hebben van ver boden wapens, ter dood veroordeeld. In weerwil van alle oproepen tot inlevering der wapens heeft Putter een pistool met scherpe patronen, een plo.ertendooder en een dolk in zijn bezit gehad en getracht schietwapens te koopen. Het vonnis is, nadat de mogelijkheid van gra tieverleening was onderzocht, voltrokken. INENTING DIPHTHERIE EN ROODVONK. Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van sociale zaken, krach tens hetwelk verplichte inenting tevens kan wor den voorgeschreven tegen diphtherie en rood- vonk. De verplichting geldt niet voor kinderen beneden de twee jaren voor typhus en para- typhus, en beneden de veertien jaar ten aanzien van diphtherie en roodvonk. Het besluit is 1 December in werking getre- REDE VAN MUSSERT TE ARNHEM. ARNHEM, 30 Nov. (A.N.P.). Meer dan dui zend functionarissen van de Nationaal-Socialis- tische Beweging der Nederlanden hebben Zon dagmiddag in een plechtige bijeenkomst in Mu sis Sacrum den eed van trouw aan den Leider afgelegd. De Leider hield bij deze gelegenheid een groote rede. Mussert ving zijn rede aan met er op te wij zen, dat deze eed van trouw geen eenzijdige ver bintenis is. Hier geldt: trouw om trouw, en daar om hebt gij, aldus de Leider tot zijn getrouwen, het recht te weten waar wij thans aan toe zijn. AA- ij moeten ons er rekenschap van geven waar om wij op leven en dood aan elkaar verbonden lijn. Natuurlijk strijden wij in de eerste plaats voor ons volk en o n s vaderland, anders zou den wij slechte nationaal-socialisten zijn. De naam nationaal-socialist is niet voor niets in 1919 door Adolf Hitler zoo gekozen, al loopen ir ook lieden rond, die zich van den naam na- tionaal-sociahst bedienen om ongestraft anti nationaal te kunnen zijn. Wij strijden samen met alle volkeren van Europa, wij beleven de soli dariteit van het Germaansche ras en van alle Europeesche volken, hetgeen de eenige kans is om voort te bestaan en de cultuur verder te dra gen. Wij denken o v e r de grenzen vtm het va derland en van de Germaansche landen heen naar de linies, waar Europa verdedigd wordt tegen het bolsjewisme en het Amerikanisme. Onze strijd in Nederland is een stukje van den geweldigen afweerstrijd van Europa tegen zijn belagers. Wij hebben een vast geloof, dat het noodzakelijk is, dat Europa als eenheid optreedt en dat het in de naaste toekomst zoo ook op treden zal (Langdurig applaus). Bij den af weerstrijd tegen het bolsjewisme is de aanval gekomen van den ontaarden zoon van Europa, Amerika, die zijn moeder met een dolk stoot in den rug bedreigt. Deze aanval zou ons kunnen doen twijfelen aan de rechtschapenheid van het blanke ras, als wij niet wisten, dat deze zoon misleid is, Ten aanzien van de democra tische methode, die door Roosevelt in Amerika js gevolgd en waardoor hij de Ver. Staten tegen hun wensch en belangen in en in strijd met de door hemzelf gedane beloften, den oorlog in zond, merkte Mussert op, dat deze methode den nationaal-socialisten niet ligt, omdat zij daarheen w.llen gaan, wr.’ih“en zij wijzen en steeds recht 'doe ..„„G^unue ue vo»roijgegane jaren van den strijd der Beweging stelde de Leider vast, dat de gevolgde lijn goed was en nog goed is en dat hij zich daarvan niet zal laten afhouden. Wanneer hitsende intellectueelen en lieden uit de bourgeoisie thans hopen, dat Europa verliest en dat de N.S.B.-ers dan aan de boomen zullen worden opgehangen, weten wij zeker, dat zij dan na misschien veertien dagen door de bolsjewis ten er naast zouden worden gehangen. Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Gok pp dit punt hebben wij gelijk gekregen. De ver antwoordelijkheid voor de toekomst ligt thans, aldus de Leider, op mij en op u. Ons volk heeft pen dieptepunt bereikt en het beseft zelf nog niet tioe diep dit punt wel pele^n is. - ze venue periode. Mussert schetste ue verschillende periodes dei ■Nederlandsche volksgeschiedenis en noemde on- Café- en cabaretoezoek 's avonds slechts onder geleide, In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de Secretarissen-Generaal van Jus titie en van Opvoeding, Wetenschap en Kultuur- bescherming betreffende bescherming van de jeugd. volgens deze verordening kan worden uit gevaardigd een verbod tot verblijf op straat tij dens de duisternis voor personen beneden twin tig jaar. Aan jongelui beneden 18 jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het verblijf in café’s, restaurants en dergelijke pa 21 uur verboden. Aan jeugdige personen beneden 18 jaar is het gebruik van sterken drank in café’s enz. ver boden. «oii jeugdige personen beneden 18 jaar is het rooKen in het openbaar verboden. .«.an jongelui beneden 18 jaar, die zich niet in gezelschap van een opvoeder bevinden, is het bij wonen van openbare variété- en cabaretvoor stellingen na 19 uur verboden. Aan hen is eveneens verboden zonder toe zicht van een opvoeder gebruik te maken van speelapparaten, welke voor het publiek tegen be taling beschikbaar zijn gesteld, tenzij het gele genheden betreft,'welke zich in de openlucht bij kermissen, jaarmarkten of dergelijke vermake lijkheden bevinden. De verbodsbepalingen zijn niet van toepassing .ten aanzien van bijeenkomsten van het arbeids gebied van de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in Nederland en van de Natio naal-Socialistische Beweging der Nederlanden, alsmede voor leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst in uniform. De verbodsbepalingen zijn voorts niet van toe passing ten aanzien van jeugdige personen, di; kunnen aantoonen, dat zij op reis zijn. HET LANGEMARCK-STUDIUM. Om tot het Langemarck-Studium te worden toegelaten, moet men aan bepaalde normen, wat betreft, verstand, karakter en lichamelijke toe stand kunnen voldoen. Deze drie factoren ge ven bij den uitslag van de schifting den door slag. De godsdienstige en politieke overtuiging van den candidaat spelen slechts in zooverre u, een rol, dat zij niet in tegenspraak mogen zijn den. ,.v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1