NIEUWSBLAD VOOR HET W1NTKW VAN FRIESLAND EEN JAAR OORLOG IN DE ZUIDZEE. SNEEKER EDITIE Succes volle aanvallen aan OosteiijK front. No. 15. De hooilast bewaart ae warmte: maakt er een nuttig gebruik van. I 'TL I 100 cent 6 cent de Federa- voor 1 Vrijdag 11 December 1942 CLANDESTIEN SLACHTEN ZWAAR GESTRAFT. POST- EN BR1EFPAKKETTEN VOOR KRIJGSGEVANGENEN. le Jaargang- 5 K 2X36 WINTERHULP KAN VEEL DOEN, ALS GIJ VEEL OFFERT! GIRO 5 5 5 3 N.V.D. EN W.H.N. Kinder-Kerstfeest. Het is reeds meermalen geconstateerd, dat de Nederlandsche Volksdienst en de Winterhulp Ne derland gelukkige initiatieven nemen. Zoo ook nu weer, nu Kerstmis 1942 voor de deur staat Voor deze feestdagen heeft de Nederlandsche Volksdienst in ons geheele land een Kerstfeest georganiseerd voor kinderert; het is een alge meen kinderfeest, voor de deelneming waaraan dus de kinderen van .al onze volksgenooten in aanmerking 'komen. feest benoodigde gelden niet uit de centrale kas geput worden; het geld, bijeengebracht voor Winterhulp Nederland om onze talrijke behoef- bij de Salomonseilanden heeft opgegeven, nadat zij op den verjaardag van den overval op Pearl Harbour eerst de erkenning verkregen hebben van verliezen, zooals de vloofafdeeling van het Japansche hoofdkwartier ze reeds op 18 De cember 1941 heeft gepubliceerd? Op dien dag berichtten de Japanners, dat zij in de haven van Pearl Harbour tot zinken hadden gebracht vijf slagschepen, twee zware kruisers en een tank boot, zwaar beschadigd drie slagschepen, twee lichte kruisers en twee torpedobopten en min der zwaar een slagschip en nog vier oorlogs schepen. De verschillen, die thans, na de 'jong ste publicatie van de Amerikaansche marine nog overblijven, zijn waarlijk miniem. Zoolang er dus geen grondige reden is om aan te nemen, dat de Amerikaansche regeering haar berich- tenpolitiel? heeft herzien, zal men bij verschil van meening tusschen de Japansche en de Ame rikaansche meldingen evenveel reden hebben om de Japansche als juist en de Amerikaansche als voorloopig onvolledig te beschouwen, in de hoop, dat men dan over een jaar ook van die zijde wel eens^ioort hoe het werkelijk was. .Ook’ dit Jaar treden vrouwen van de N.S. Frauenschaft op als ijverige helpsters yan het Sonderreferat Truppenbetreuung bij het inpakken van de Kerstpakketten van öen 11 ijls commissaris voor de gewonden in de lazaretten. Mevrouw Seyss Inquart .echtgenoote yan den Rjjkscommissaris bp het inpakken van de pakketten. (Polygoon Meter gag Holland s) Combi van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt elkeh Vrijdagavond. Leesgeld t 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 et. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. Voor het Duitsche Landesgericht in de be zette Nederlandsche gebieden te ’s Gravenhage hebben zich dezer dagen de Nederlandsche staatsburgers Wilhelmus Antonius van Aspert en Karei Timmermans, beiden uit Vught, te ver antwoorden gehad. Hun werd ten laste gelegd .in verscheidene gevallen clandestien te heboen geslacht. Van Aspert en Timmermans waren reeds op 5 Juni 1942 wegens clandestien slach ten in vereeniging van ten*minste tien tot twaalf varkens veroordeeld. Zij stonden toentertijd te recht voor den Nederlandschèn economischën rechter te ’s Hertogenbosch, die elk der ver dachten veroordeelde tot de wettelijk vastge stelde minimumstraf van zes maanden gevan genis. Hoewel de verdachten door deze ver- oordeeling voldoende gewaarschuwd hadden dienen te zijn, hebben zij, blijkens het verhoor door de Nederlandsche politieautoriteiten, op nieuw in acht gevallen clandestien geslacht. Daar deze strafbare feiten krachtens haar om vang moeten worden beschouwd als misdaden waardoor de algemeene voedselpositie in* ge vaar wordt gebracht, heeft het Duitsche Lan desgericht deze kwestie behanSeld. Het Lan desgericht heeft Aspert en Timmermans elk tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den veroordeeld. x Dit geval geeft aanleiding om er opnieuw op te wijzen, dat clandestiene slachters volgens Duitsche opvattingen parasieten en oorlogsmis-- dadigers zijn. Op ernstige gevallen van clandes tiene slachtingen staat volgens de. Duitsche wet tuchthuisstraf of de doodstraf. GEBRUIKT VOORAL EEN HOOIKIST. 1 er besparing van gas en electriciteit. Door de brandstoffenrantsoeneering staat de hooikist weer in het middelpunt van de be langstelling, omdat er een belangrijke bespa ring op het gebruik van gas en electriciteit mee kan worden bereikt. Veel spijzen worden bene den de kooktemperatuur van 100° C. gaar, mirs men ze maar lang genoeg aan de warmte bloot stelt. Op dit principe berust het gaarmaken in hooikist of kookzak. Eerst brengt men het ge recht aan den kook, laat het eenigen tijd door koken en plaatst het daarna zoo snel mogelijk in een omgeving, welke de warmte slecht geleidt, De temperatuurAdaalt dan slechts langzaam en de inhoud van de pan heeft voldoende gelegen heid om gaar te worden. Alleen bij gerechten met een zeer langen kooktijd wordt de afkoeling te sterk. Deze moet men dan ook na vfer Iiur opnieuw aan den kook brengen om ze vervol gens nóg eens in de hooikist te plaatsen. De hooikist geeft zelf geen warmte, maar bewaart ze alleen. Er kan dus geen sprake zijn van door koken van de spijzen. De beschuttende laag om de pan moet een voldoende dikte hebben en ge maakt zijn van goed isoleerend materiaal^Hier- toe kunnen gerekend worden: hooi, houtwot, kranten en papierwol. Dit laatste kan men zelt maken door kranten in smalle reepen te knip pen; een nadeel hierbij is, dat het tot proppen in .elkaar gaat zitten en dan weer vernieuwd moet worden. De vulling mag niet te Stevig gestopt worden, daar stilstaande lucht’ even eens isolecyend werkt Het was Maandag 7 December een jaar gele den, dat de oorlog tusschen Japan en de Ver. Staten begon. Het was dys tevens de ge denkdag van Pearl Harbour, waar de Japanners de Amerikaansche vloot zoo ernstige verhezen toebrachten, dat deze hun stempel drukten op de geheele oorlogvoering in de Pacific geduren de 1942. Ter gelegenheid van deze gedenkdag heeft namelijk het Amerikaansche departement van (marine, volgens Reuter, voor het eerst medege deeld, dat bij den Japanschen aanval op Pearl Harbour op 7 December 1941 de volgende ver- jiezen werden^geleden: Tot zinken gebracht of op andere wijze bui ten gevecht gesteld: 5 slagschepen, 3 torpêdobootjagers, 2 hulp- Schepen en een groot drijvend dok. Beschadigd werden: 3 slagschepen, 3 krui sers en 2 hulpschepen. Van het corps mariniers werden 2117 offi cieren en manschappen gedood, 960 vermist en 876 gewond, van het leger sneuvelden 226 man. De marine verloor 80 vliegtuigen, het leger 79. Het departement noemt den japanschen aanval in zijn mededeeling „zeer geslaagd”. Slechts 105 (Japansche vliegtuigen namen aan de gevechten deel, 48 daarvan werden neergeschoten. Bo vendien verloren de Japanners drie dwergduik- booten. De geleden schade is „uiterst ernstig” ge weest, doch de herstelwerkzaamheden zijn bijna Voltooid. Het belangrijkste, dat uit deze nieuwe gege vens blijkt, is wel, dat alle Amerikaansche slag schepen te Pearl Harbour werden getroffen, daar «r blijkens een commentaar van de „New York Herald Tribune” in het geheel acht lagen. Door deze geweldige slag, aan de Amerikaan sche marine toegebracht, werd de Japansche op- jnarsch naar het Zuiden mogelijk. De Japansche Verovering van Malakka was waarschijnlijk niet jmogelijk geweest, indien niet eerst de Ameri kaansche slagvloot in de Pacific buiten gevecht was gesteld. In enkele maanden tijds kon Japan Sich nu meester maken van een gebied, dat zich uitstrekt van de Aleoeten tot Nieuw-Guinea en gevechtsterrein bij Teboerba voortgezet. Het aantal gevangenen is. gestegen tot 1100, het aan- dat der buitgemaakte kanonnen meer dan 40. De thans geleverde eerste gevechten m Tu nesië worden intusschen van Duitsche zijde nog niet als het begin van den grooten strijd be schouwd. Men is feitelijk nog steeds in het sta dium der voorbereiding en tast en zoekt nog naar zwakke plaatsen, zooals bii een bokswed strijd. De eigenlijke eerste ronde is nog niet begonnen en beide partijen zijn bezig zich zoo veel magelijk te versterken." Bij de verdere ontwikkeling van de militaire* situatie in Noord-Afrika wijkt thans naar Duit sche opvatting wel duidelijk het voordeel van den zeer korten verbindingsweg, dien de As heeft verkregen door de beheèrsching van den „Punischen Driehoek” (Tunis, Sicilië, Sardinië). De <overtocht van een Italiaansche haven naai Tunis of Bizerta, duurt slechts één nacht. Zoo lang de Duitschers deze havens bezitten, is dus de aanvoer van reserves geregeld. Ip verband met dezen korten weg acht men het geen wonder, dat de positie van de As in Tunesië, zoowel wat wapenst als wat man schappen betreft, dagelijks sterker wordt. Thans wreekt zich, naar de opvatting van Berlijn, de groote strategische fout, die de Geallieerden heb ben begaan, toen zij hun verrassende landing m Noord-Afrika niet uitstrekten tot Tunesië. In een extra bericht deelde het Duitsche op perbevel Woensdag mede: Duitsche duikbooten hebben in ’t Noorden en midden van den Atlantischen Oceaan in onver- moeiden strijd tegen de vijandelijke scheepvaart weer 15 schepen van tezamen 108.000 ton in den grond geboord. Twee andere schepen en een torpedojager van den konvooidienst werden getorpedeerd. Door deze operaties werd de vij andelijke ravitailleering voor Noord-Afrika bij zonder zwaar getroffen. Onder de vernietigde schepen bevond Zfch de Engelsche mailboot „Ceramic” (18.713 t), die als troepentransportschip op weg was naar Noord-Afrika, Dit schip ging na de tcqpedotref- fers terstond onder, zoodat bij den heerschen- I den storm en den zwaren zeegang verwacht kan worden, dat een groot aantal menschenlevens is verloren gegaan. Van hetzelfde konvooi ver loor de vijand drie andere schepen met oorlogs tuig Uitsluitend via Roode Kruis. Postpakketten en briefpakketten, bestemd voor alle Nederlandsrtie krijgsgevangenen moeten in den vervolge uitsluitend aan de 4e afdeeling van het Informatiebureau van het Ne derlandsche Roode Kruis, .Bezuidenhout 33 te ’s Gravenhage worden toegezonden. Het Neder landsche Roode Kruis zorgt dan voor verdere doorzending. De P.T.T. heeft de opdracht gekregen alle rechtstreeksche zendingen naar de gevangen kampen van 8 December af te weigeren. Wegens overbelasting der transportmiddelen is in het''eigen belang der familieleden de ver zending van alle pakketten naar de kampen tot en met 5 Januari stopgezet, doch is aan belang hebbenden alleen het verzenden van winterklee- ding in privé-pakketten van ten hoogste 2 kg. via de 4e afdeeling van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis toegestaan. De regeling, te treffen na 5 Januari 1943, zal bij tijds door het Ned. Roode Kruis worden bekeno gemaakt. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP EINDHOVEN. Meer dan 100 dooden onder burgerbevolking. Bij de Britsche poging om met een vrij groote formatie vliegtuigen de Philips-fabrieken te Eindhoven aan te vallen, werd door ’t lukraak neerwerpen van bommen van elk kaliber in de [woonwijken van de stad Eindhoven zware Schade aan gebouwen, glas- en materieele scha- ffie aangericht. Ook openbare gebouwen en ver- freersinstallaties liepen schade op. Zoo werd Amoral het ziekenhuis te Eindhoven bijzonder «waar getroffen, terwijl de Cathrvnekerk werd wernield. Nadat de bommen waren neergewor- ®en werd de bevolking bovendien nog met de Iioordwapens aangevallen,, Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft de Nederlandsche burgerbevolking een ■werlies te betreuren van meer dan 100 dooden, (onder wie vele vrouwen en kinderen. Een groot &antal personen werd zwaar of licht gewond. (Verscheidene personen worden vermist. Schade fean militaire Installaties werd niet aangericht. Zestien Britsche bommenwerpers werden neer- feeschoten. Onder de aandacht wordt gebracht, dat de ganval werd gedaan op den feestdag van» St. Nicolaas, waarop, zooals bekend, in Nederland «en bijzonder levendig familiebezoek in de stad «n van het land naar dé stad plaats heeft. Het fcroote aantal slachtoffers is derhalve veroor zaakt door het feit, dat de bevolking juist tijdens het vieren van het St. Nicolaasfeest werd getroffen,. WEER VIJF DOODEN DOOR BRITSCHE AANVALLEN. Ook Maandag voerde de Britsche luchtmacht terreuraanvallen met boordwapens uit tegen de JNederlandsche burgerbevolking, die daarbij vijf dooden^ twee zwaar- en tiert lichtgewonden heeft te betreuren. Te Deventer slaagde voor tie van stenografie „Groote voor het kan- toordiploma slenograiie, 165 Jeljergr p i en voor het kantoordiploma typen, de heer r. Dam te Oosterzee. WEERMACH1SBER1CH1 - SOVJET-AANVALLEN AFGESLAGEN. 192 SOVJET-PANTSERWAGENS VERNIETIGD. BRITSCHE SABOTAGETROEP AAN MOND DER GIRONDE VERNIETIGD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 Dec. Het opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het gebied'van den ferek hebben Duitsche troepen .in een geconcentreerden aanval een vij andelijke afdeeling verslagen. Plaatselijke onder nemingen van den vijand mislukten. Tusschen. Wolga en Don werden vifandehjke strijdkrachten welke het gelukt was door te bre ken, ingeslotén en in de pan gehakt. Overigens leden de Sovjets bij die voortzetting van hun vergeefsche aanvallen opnieuw zware verliezen. Zij verloren op 8 en 9 December alleen in dezen sector 104 pantserwagens. Ondanks hevige afweer dreven infanterie en pantsertroepen den vijand in de groote bocht van den Don verder terug, sloegen tegenaan vallen af en vernietigden 16 Sovjet-pantserwa- gens. In den centralen sector van het Oostelijk front werden de eigen aanvallen met succes voort gezet. Er werden honderden- gevangenen ge maakt en talrijke wapenen buit gemaakt. Tegenaanvallen van den vijand werden af- gesidgen. Formaties gevechtsvliegers en duik bommenwerpers bestreden vijandelijke troepen MÜNCHEN 18o0 OP 'i OURNEE IN ONS LAND. Een sportieve gebeurtenis. Op uitrioodiging van uen Rijkscommissarfs, Rijksminister Seyss-Inquart, zal een van Duitschlands bes.e voetbalelftallen München 1860 op tournée komen in ons land om in het kader der Truppenbetreuung uit te komen tegen eenige militaire elftallen. De wedstrijden zijn vastgesteid op Zaterdag 12 December a.s. in het Zuiderpark in Den Haag en op Zondag’ 13 dezer in het Olympisch Stadion te Amsterdam. De beslissingswedstrijden tusschen de elftallen van de Luftgau, Marine en SS und Polizeisport- gemeinschaft Niederlande zullen tegelijkertijd dan worden gehouden. Deze wedstrijden belo ven een sportieve gebeurtenis te worden van den eersten rang. De organisatie van deze wed strijden berust bij het Sonderreferat Truppen betreuung bij den Rijkscommissaris. sprak, alm den volledigen oorlogstoestand nog slechts de juridische verklaring er van ontbrak. De oorlog in de Pacific heeft mede door de geslaagde Japansche aanval op Pearl Harbour stellig een ander verloop gehad, dan Roosevelt en zijn raadgevers verwacht hadden. Dat blijkt ook wel uit de commentaren van de Ameri kaansche pers zelf op de Bekendmaking van de Amerikaansche verliezen te Pearl Harbour. Zoo sehrijft de New York Herald Tribune, dat de mededeeling een ontstellende onthulling bevat, n.l. dat de Japanners alle acht linieschepen, die in de haven lagen, buiten gevecht hebben kun nen stellen. Het grootste deel van hetgeen ze zich ten doel gesteld hadden, hebben de Ja panners bereikt. De Washington Post schrijft dat men dankbaar moet zijn, dat het doel van den Japanschen aanval de immobilisatie van de Pa- cific-vloot was en niet de voorbereiding tot een onmiddellijken inval op Hawaii.«Want tegenover een invasiepoging zouden de Amerikanen'toen machteloos hebben gestaan. De Amerikaansche publicatie der verliezen, te Pearl Harbour geleden, werpt ook een schril licht op de Amerikaansche berichtenpolitieK. Ongetwijfeld kan het voor een oorlogvoerenae_ partij gewenscht öf Zélfs geboden zijn de publi-’ catie van nieuws van het oorlogsterrein niet alleen van verliezen maar zooals men meerma len uit de’ bekendmakingen van de Duitsche weermacht heeft kunnen ervaren, ook van suc cessen uit te stellen, om niet door over haaste mededeelingen den tegenstander waarde volle inlichtingen te verstrekken in zaken, waar over hij wellicht nog in het onzekere verkeert. Wanneer een oorlogvoerende partij het echtei een jaar lang bij onvolledige mededeelingen laat die den indruk moeten wekken, dat de vij and zich a<in schromelijke overdrijving te bui ten is gegaan, en dan een jaar later toch ein delijk wel met cijfers mo?t komen, welke de eerste vijandelijke berichten vrijwel geheel be vestigen, dan moet dat het vertrouwen in haar geheele berichtenpolitiek, ook bij het eigen pu bliek, zeer ernstig aan het «wankelen brengen. Wat moeten de burgers der Vereenigde Sta ten denken van de verliescijfers, welke de Ame- d’eSaiöm’onseüandêm’van Polynêsië tot Birma rikaansche marine voor de opvolgende slagen Singapore en Ned, Öost-Indië, dus inclusief het eïdproductie van rubber, tin, kinine, aardolie in de Stille Oceaan door de Bureau voor advertentiën Grootzand 55 - Tel. SOOS' - Giro 50748 Bureau voor abonnementen: Kleiend 7 - Tel. 2200 - Giro 13C000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Verantw. voor de advertentiën: L. de Jong Sneek inclusief Hongkong, de Philippijnen, Malakka, c' imeerendeel of eendeer groot deel van de we en zoo meerl Al is de oorlog Japansche aanval op Pearl Harbour technisch op gang gebracht, het was, gelijk Gerhart Jentsch in een opstel over „Die U.S.A, als Ge- Svaltstaat” in de Berliner Monatshefte consta teert, reeds op 1 November daaraan vooraf gaand geweest, dat de Amerikaansche omroeper Raymond Gram Swing in een uitzending voor (ingeland betoogde, dat nog eerder dan Groot- Brittannië, n.l. reeds in het najaar van 1938, net officieele Amerika den ideologischen .oorlog (tegen de autoritaire mogendheden begonnen 'svas, dat de aanneming van de leen- en paefit- ®vet in het begin van 1941 een economische oor logsverklaring aan de Drie mogendheden be- ïeekende, dat president Roosevelt in den herfst (van dat jaar ook den oorlog met de schietwa pens geopend had door eenhq^en van de Ame rikaansche vloot Duitsche duikbooten te laten aanvallen, zoodat op den datum, waarop hij - /-DE EXTRA KERSTBOTER DESGEWENSCHT IN JANUARI. De termijn van 20 tot en met 31 December 1942, binnen welken het extra boterrantsoen voor Kerstmis magxworden afgeleverd, is ver lengd tot en met 31 Januari 1943. Dit is geschied, teneinde hen, voor wie het om finanqieele redenen bezwaarlijk zou kunnen zijn deze boter reeds in de maand December te betrekken, in de gelegenheid te stellen nog in den loop van de maand januari hun extra- rantsoen te betrekken. DE HULPVERLEENING TE EINDHOVEN. Onmiddeflijk na den misdadigen Engelschen bomaanval, waardoor de burgerbevolking van (Eindhoven, de kerken en ziekenhuizen zwaar Werden getroffen, heeft de N.V.D ingegrepen én als eerste bijdrage een gift van 25.000 gul- jflen beschikbaar gesteld voor het delgen van Ben eersten nood. Voorts heeft de N.V.D, de noodige aanvul* jende distributiekaarten verstrekt en tezamen' met de Centrale keuken warm eten uitgereikt. Ook de N.8.V. heef met krachtige middelen Ingegrepen en tezamen met de gemeente Eind hoven de verdeeling van woongelegenheid voor Be dakloofe geworden deelen der bevolking ge organiseerd. Dinsdag was de landelijke leider yan de N.V.D. ter plaatse om zich te overtuigen ivan de uitvoering der genomen maatregelen en jhn verdere maatregelen te bespreken. N.V.D. en N.S.V. doen alles om de slachtoffers met alle teiddelea te helpen. en spoorlijnen. Een stoottroep eener velddivisie van de luchtmacht vernietigde 59 kazematten en gevechtssteilingen. Bij deze gevechten en ten Z. van het llmenmeer verloren de Sovjets in to taal 72 pantserwagens. In Cyrenaica vielen Duitsche gevechtsvliegers het vliegveld Derna aan en vernielden 7 vlieg tuigen op den beganen grond. In Tunesië vonden slechts plaatselijke ge vechtshandelingen als gevolg van de slechte weersgesteldheid plaats. Een vijandelijke aan val van pantserStrijdkrachten werd ten Z.W. van Tebourba bloedig aigeslagen, 8 pantsergevechts- wagens werden ten deele door ingrijpen der ge vechtsvliegers in brand geschoten. Gevechtsvliegers troffen een koopvaardijschip van middelbare tonnage in de haven van Bougie met zware bommen en bestreden vijandelijKe vliegbases met merkbaar resultaat. Nachtjagers en luchtdoelgeschut schoten in den afgëloopen nacht van Britsche bommenwer pers. die door de bezette westelijke gebieden naar Noord-Italië vlogen, drie vliegtuigen om laag. Up 8 December werd aan de mond van de Gironde een kleine Britsche sabotagetroep aan gehouden en in een gevecht vernietigd. HAALT MEER WARMTE UIT UW KOLEN! Gemengd stoken. In het algemeen'zal het niet mogelijk zijn, dat een brandstoffenhandelaar aan al zijn afnemers precies die soort, kwaliteit en afmeting brand stof levert, welke men altijd gestookt heeft. Daarom volgen hieronder eenige wenken, waar mede een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er op gewezen worden, dat men voorheen in kachels en haarden vrijwel uit sluitend anthracietnootjes 111 (2b tot 30 m.m,) stookte, doch dat men ook anthracietnoten 1 (50 tot 80 m.m.) en anthracietnoten 11 (30 tot '50 m.m.) kan gebruiken. 1. Men kan anthraciet gemengd stoken met eierbriketten, essnootjes en bruinkoolbriketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stuk- grootte van de brandstoffen ongeveer dezelfde is. Bij gemengd stoken van anthraciet met cokes" dient de cokesafmeting kleiner te zijn. 2. Het mengen van cokes met anthraciet biedt het voordeel, dat het vuur beter door brandt; een vuur met enkel cokes gestookt, dooft eerder. 3.,, Als men eieibriketten met anthraciet mengt, heeft men minder last van het pek, dat bij de bereiding van ëierbriketten ais bindmid del voor het anihracietgruis wordt gebruikt Pek heeft een hoog gasgehalte en vormt bij ver branding veel roet. Stookt men in een vuur en kel eierbriketten, dan moet men telkens kleine beetjes versche brandstof bijvullen en pas nadat dé vorige verbrand zijn. Ook moet men het vuur eerst door laten branden, voordat men het tempert. 4. Mén kan ook cokes en eierbriketten ge mengd stoken, mits de stukgrootte van de cokes kleiner is. Hierdoor brandt d§ cokes vlotter door en heeft men minder last van het roeten van het pek. 5. Essnootjes, ook wel keuken- of kachel- nootjes of half- of driekwart-vette kolen ge naamd, hebben bakkend vermogen, d.w.z. als de kolen op een vuur warm worden, bakken de enkele stukjes aan elkander vast en vormen ’n koek op het vuur. Men kan hèt bezwaar van dit bakken voorkomen, door de essnootjes ge mengd te stoken met anthraciet van dezelfde stukgrootte of met cokes van een kleinere af meting. 6. Turf moet voor het gebruik in haarden of haardkachels verkleind worden tot stukken van c.a. 40 m.m, in het vierkant en slechts met kleine hoeveelheden tegelijk op goed doorbrand vuur worden gebracht. Bovendien verdient het, als men turf stookt, aanbeveling het vuur pas te temperen als de versch opgebrachte brand stof flink doorgebrand is. Turf verbrandt snel ler dan anthraciet. Menging met anthraciet, eier briketten of bruinkc olbriketten heeft weinig zin. Het brandend heiden gedurende den nacht kan het beste geselden door uitsluitend an thraciet, eierbriketten of bruinkoolbriketten te stoken. In een centrale verwarmingsketel kan men cokes gemertgd met persturf stoken. De persturf behoeft dan niet verkleind te worden. VAN DE FRONTEN. Duitsche successen aan het Oosielijk front en in Tunesië. Weer 108.000 ton in den grond geboord. Terwijl aan he't Uostelijk front Sovjet-aanval- len met zware verhezen voor den tegenstander weiden afgesiageu, konden de Duitsche weer- machtsbenchten der laatste dagen gewagen van succesvoile eigen ondernemingen. Ten Noorden van Toeapse hebben Duitsche jagers, onder de moeilijkste terrein- en weersomstandigheden, een krachtig versterkte bergstelling stormender hand genomen en meer aan 65 gevechtsstei lingen veroverd. Tijdens de steeds voortdurende gevechten in het gebied van de ferek heeft een pantsercorps de laatste zeven dagen 6670 gevangenen ge maakt, 46 gepantserde voertuigen, 94 stukken geschut en talrijke infanteriewapens buitge maakt of vernietigd. In den sector Kalinin-Ilmenmeer gingen Duit sche troepen met pautserstrijdkrachten tot den tegenaanval over, braken door de vijandelijke stellingen heen tot een diepte van 15 k«n. en staan thans op de aanvëerwegen van den vijand. Sinds het begin van den afweerslag op 25 No vember werden in het gebied van een leger meer dan 2500 gevangenen gemaakt, 1051 pantserwa gens, talrijke kanonnen en infanteriewapens van den vijand vernietigd of buitgemaakt. Uok in Tunesië is hevig gevochten. Het Duit sche weermachtsbencht van 5 December meld de daarover: In Tunesië zijn hevige gevechten aan den gang. Een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stormenderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britsch-Apierikaansche formatie, die op een ver vooruitgeschoven post den vijandelk&n opmarsch naar Tunesië moest dekken, feitelijk volkomen in de pan gehakt. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materieel. Een dag later kon daaraan worden toege voegd: In Tunesië werd de zuivering van het« gevechtsterrein bij Teboerba voortgezet. ld gLOLVgtll LUI 1 1 VU, 1ICL Zooals voor^de hand ligt, zullen de voor dit fa] vernielde gevechtswagens bedraagt ruim 70, geput worden; het geld, bijeengebracht IT r’.-x,..1...l., XTU tigft volksgenooten te steunen, zal niet gebruikt worden. Deze gelden dienen apart bijeengebracht te worden, en voor deze inzameling roepen Ne derlandsche Volksdienst en Winterhulp Neder land de medewerking in van hen, die kunnen offeren voor de kinderen van in de eerste-flTaats onze minder bedeelde volksgenooten. Medewer king wordt gevraagd vooral aan fabrikanten, die giften in natura kunnen verstrekken. Verdër aan organisaties als het Nederlandsch Arbeidsfront, de Jeugdstorm, de Arbeidsdienst enz. Deze me dewerking kan op velerlei'wijzen geschieden, bijv, door het leveren van speelgoed voor de kinderen, het bieden van de helpende hand tij dens het uitreiken van versnaperingen in de zaal, enz. Het Kerstfeest komt onze kinderen toe. Zij zullen het, dank zij de Nederlandsche Volks dienst de eenige organisatie die het Kerst feest voor kinderen organiseert ook kunnen vieren, als onze volksgenooten bereid zijn voor hen te offeren. En wie twijfelt daaraan?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1