SNEEKEH EBITIE Officieele opening Rijkslandbouwwinterschool te Óneek NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAW FBlfóLAKB MUSSERT LEIDER VAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Weer 98.000 ton scheepsruimte in den grond geboord. N.S.B* betrokken bij bestuur des lands. 10 le Jaargang» No. 16. Vrijdag 18 December 1942 Betracht de grootste zuinigheid met koten, gas èn eleciriciteit. M si wiöl WEST ÊtGOO ES WEERMACH 1SBER1CHT. toestellen GIRO 555 3 jaar van haar strijd. Overzicht tjidens Volk, Musseit UW PLICHT ALS NEDERLANDER OFFEREN AAN WINTERHULP de rede vain den Leider van het Nederlandsche ’(Polygoon Sagers Pax Heiland s) DE BONS IN DE KOMENDE WEKEN. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat in verband met de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag 'de bonnen lijsten in de komende week reeds op Dinsdag avond en in de daaropvolgende week reeds op Woensdagavond zullen worden bekend gemaakt, zoodat op de bons reeds op Woensdag, resp. Donderdag zal kunnen worden gekocht. ABESSIN1E VERKLAART DE AS DEN OORLOG. ROME, 15 Dec. (Stefani). De Abessinische gezant te Londen heeft volgens het officieele ungelsche nieuwsbureau bevestigd, dat zijn land zoo juist den oorlog heeft verklaard aan Italië, Duitschland en Japan. een onderhoud met den Leider verzocht. In alle gevallen is hiervoor toestemming verleend. Daar er echter den daatsten tijd een toename van dergelijke bezoeken valt te constateeren, is het den Leider met meer mogelijk op ieder wil lekeurig tijdstip kameraden-vrijwilligers te ont vangen en is van heden af besloten hiervoor bepaalde dagen en tijden vast te stellen en wel iederen Dinsdag en Zaterdag van 12 tot 13 uur. Op dit tijdstip dienen zij zich op het hoofd kwartier, Maliebaan 35, Utrecht, te melden. Op andere dagen dan hierboven vermeld, kan hiertoe geen gelegenheid worden gegeven dan uitsluitend in bijzondere gévallen en met voor afgaande schriftelijke of telefonische afspraak. Rede ir. H. v. d. Molen. De directeur der school, ir. H. v„ d. Mole n, sprak een woord van welkom, dat in ’t bijzon der ook gericht was tot de ouders der leerlin gen, die door het schenken van hun vertrou wen aan de nieuwe school, deze opening heb ben mogelijk gemaakt en aan het gemeentebe stuur van Sneek, aan welks initiatief het“mede te danken is, dat het reeds enkele jaren be staande plan hier een r.l.w.s. te vestigen, thans is verwezenlijkt, terwijl ook het gebouw door dat bestuur ter beschikking is gesteld. De school is reeds officieus geopend, op 1 Decem ber hebben de lessen een aanvang genomen en het aantal leerlingen is inmiddels tot 17 geste gen,. Spr. zegt dan het volgende: Het is mij gebleken, dat er in de provincie tamelijk veel misverstand omtrent deze school heerScht. In de eerste plaats bestaat bij velen de meening, dat dit nu wel een zuivere greideSchool zal zijn. Het ontstaan van deze meening is heel begrijpelijk, aangezien de Z.W.-hoek van Friesland voor het overgroote deel uit grasland bestaat. Toch zou het m.i. niet juist zijn om de school op een dergelijke manier te specialiseeren, Dit zou af- Comb. van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. K 2236 REGELING BEZOEK AAN DEN LEIDER. UTRECHT, 14 Dec. De adjudantuur van den Leider der N.S.B.. deelt mede: Het is de wensch van den Leider dat leden en sympathiseerenden der N.S.B., behoorende tot het vrijwilligerslegioen, Waffen-S.S. en N.S.K.K. of hun familieleden, indien zij zulks wenschen, in de gelegenheid gesteld kunnen worden om hun opwachting bij den Leider te maken. Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen gelegenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zich op het hoofd kwartier der N.S.B. vervoegde en aldaar om kunnen niet doen, wat wij willen. Er is oorlog en wij zijn hier oorlogszone. Wij kunnen nog niet aan den opbouw „aus einem Guss” om het met een Duitsch woord te zeggen, begin nen. Dat is nog niet mogelijk, dat moet straks komen. Er moet zijn samenwerking, innerlijke verbondenheid en uiterlijke verbondenheid. Sa menwerking tusschen onze Beweging en de bezettingsoverheid, terwijl de innerlijke verbon denheid zich uitdrukken moet in samenwerking tusschen den Rijkscommissaris en den Leider der Beweging, om het beste te maken in dezen tijd voor het Nederlandsche volk, wat er van te maken is. Deze dag iseen mijlpaal in den wederopbouw van ons volk, wij nationaal-socialisten brengen dank aan den Führer, die het mogelijk gemaakt heeft en dank aan den Rijkscommissaris, die het bewerkstelligd heeft; dank aan den Leider van het Arbeitsbereich van de N.S.D.A.P., Schmidt. Spr. dankt ook de oude getrouwe partij genoo- ten en wijdt tenslotte een woord aan den Füh rer, den meest verantwoordelijken man die daai in zijn eenzaamheid staat en voor ieder volk van Europa doet al hetgeen mogelijk is om Europa te behouden. Met deze gedachte denken wij dan op het oogenblik aan den Führer en zeggen „Heil”, want de Germaansche Führer waakt voor Euro pa. Sieg Heil, Sieg Heil, Sieg Heil. breuk doen aan de algemeene, landbouwkundige vorming der leerlingen, terwijl daarbij niet zot* worden tegemoet gekomen aan de tendenz van deze tijd, welke ook voor deze streken meer in de richting van het gemengde bedrijf gaat Ook de akkerbouw zal derhalve zoo volledig mogelijk worden behandeld. In de tweede plaats is mij gebleken, dat velen de overtuiging heb ben, dat deze school vaart onder de vlag van een bepaalde wereldbeschouwing. Er zijn zelf» ouders, die om deze reden hun kinderen nie’ aan onze leiding hebben willen toevertrouwen. Om het misverstand dienaangaande nog niet grooter te maken voel ik mij verplicht hier te verklaren, dat onze school geen bepaalde levens- of wereldbeschouwing zal propageeren. Het karakter van het onderwijs zal zijn openba’ar, in de geijkte beteekenis, welke dat woord allengs heeft verkregen. Wat de te behandelen leerstof betreft: het in de wet voorgeschreven niveau van middelbaar onderwijs zal zoo streng mogelijk gehandhaafd worden en niet worden opgeofferd aan het streven om een zoo groot mogelijk aantal leer lingen te krijgen. Voor toelating zal op zijn minst het diploma eener lagere landbouwschool of enkele jaren Mulo onderwijs worden geëischt, al zal dan ook in uitzonderingsgevallen een be gaafde leerling, die niet in de gelegenheid >s geweest dit onderwijs te volgen, na gebleken geschiktheid kunnen worden aangenomen. Het leerprogramma zal verder in groote lij nen hetzelfde zijn als dat der overige Rijksland- bouwwinterscholen, slechts met deze uitzonde ring, dat hierin ook het onderwijs in de Friesene taal is opgenomen. Het initiatief hiertoe heb ik genomen, zoodra mijn werkzaamheden hier wa ren begonnen. Dit is inmiddels achterhaald door het besluit van den Directeur Generaal om dit vak ook op de overige Rijkslandbouw- winterscholen in Friesland in te voeren, een maatregel welke ik van harte toejuich, ten, gij zijt als volgelingen van uw Leider Mus- sert de dragers dér ontwikkeling, die volgens wil en wensch van den Führer, 'den grootsten staatsman en veldheer van Europa en den ge malen bouwmeester van den nieuwen tijd, ge vormd zal worden. Hou zee. Nadat de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart, zijn rede had beëindigd, weer klonk een minutenlang houzee-gëroep. Onder groot enthousiasme van de aanwezigen trad Mussert den Rijkscommissaris tegemoet, om hem met een langen handdruk te danken voor zijn rede. 'Onmiddelijk hierop was het woord aan den leider der N.S.B., Mussert, wien een ware ova tie ten deel viel. i REDE IR. MUSSERT. Spr. ging eerst de voorgesch.edenis der Be weging na; toen in 1931 op' de eenige moge lijke basis, n.l. op die van het naüonaal-socia- lisme, het begin van het herstel van ons volk ontstond, gmgen we het tweede tijdvak tot 1935 in, van 1935 tot 1937 komt het derde tijd vak, waarin het internationalisme zich ont plooit. Italië wint den ooriog tegen Abessimë en de internationale democratie zegt: nu Italië gewonnen heeft is er nog maar eén ding te noen: met de wapenen in oe hand het nationaal- socialisme en het fascisme te vernietigen en wij weten reeos nu, dat de macht achter de schermen zat in de bankiershuizen te New York onder leiding van Roosevelt, Daar vandaan ging het naar Parijs, Warschau en Londen. Hier 'verschijnen de Oxiordbe weging en eenheid door democratie. Wat deed de Duitsche overheid? Zij gaf iedereen na Mei 1940 zijn kans. Wat w.lt gij, Nederlanders? Meedoen of tegen gaan? Bepaal uw plaats! In Juni 1941 was het zoo dat het bolsjewisme moest worden aangevallen. Ons standpunt was bepaald: het samengaan met Duitschland tot de eindoverwinning. De Neder landsche Unie -schreef toen echter, dat zij de zaak nog Vel eens zou aanzien en haar stand punt zou bepalen na afloop van den oorlog. Daarmede was een einde aan de Nederlandsche Unie gekomen. Maar toen kwam in Decembe? 1941 de grootste misdaad opit gepleegd aan ons volk. Aan Japan is door de emigranten-re- geering te Londen de oorlog verklaard. Dui zenden van onze jongens gingen te gronde zon der eenige reden en Indië werd afgescheiden van het moederland. Wij zijn nu in het zesde tijdvak, het jaar 1942. Nederland is dit jaar van bezet gebied geworden tot oorlogsterrein. Zie de bombarde menten van Zuid-Limburg en van Eindhoven. U begrijpt waarvoor die bombardementen en eva- cueeringen zijn. Nederland's Westelijk gebied is Weitwal van Europa geworden. Laten wij goed begrijpen, dat wij vroeger hebben gezegd, dat ik blij was, dat onze Giebbelinie, onze IJssel- linie en onze Hollandsche waterlinie tegenwoor dig Wolgalinie heet en ik zou nog blijder zijn, wanneer de Westwal wat kan opschuiven naai het Westen, want hoe verder weg hoe liever. Dit moet ons tot voorbeeld strekken: hoe ver der weg de grenzen van Europa zijn, des te beter kunnen wij in Europa leven. Dat is oe groote opgave dat de grenzen ver zijn en dat daarbinnen geen oorlog heerscht en daar bujten de wacht wordt gehouden. Dat beteekent ook, dat het Nederlandsche volk hieraan aandacht zal moeten geven, dat beteekent dat wij solda ten zullen moeten hebben» Wij béginnen nu met het zevende tijdvak, het jaar 1943; ook spr. gelooft dat het een zeei moeilijk en verschrikkelijk jaar zal zijn, waar tegenover wij moeten stellen een zoo volkomen mogelijk begrip van het wereldgebeuren en den vasten wil alles te doen voor het vaderland. Europa moet één zijn. Er vormen zich groote continenten. Zie het Amerikaansche continent, het Groot-Oost-Aziatisch continent, het bolsje wistische in Azië en Oost-Europa. Daartegen over is maar één ding mogelijk, een nieuw Europa; en kan Europa niet tot deze geestelijke eenheid, dezen wil om solidair te blijven en met elkander het continent te verdedigen, ko men, dan zal het na korteren of langeren tijd te gronde gaan. En omdat wij gelooven, dat het niet te grotraè gaat, daarom zijn wij overtuigd, dat het solidaire Europa zal komen, nog in on zen tijd (applaus). Vandaag hebt u van den Rijkscommissaris gehoord, dat een nieuwe verantwoordelijkheid op onze schouders is gelegd. De oorlogsnood- zaak was en blijft beslissend voor alles en wordt door ons niet uitgemaakt. In het binnen- landsch bestuur zal de Beweging medezeggen schap krijgeij. Men moet goed begrijpen: wij Vrijdag 11 December te 10.30 uur is de Rijks iandbouwwinterschool te Sneek, gevestigd in het gebouw Parallelweg 9, officieel geopend door den directeur-gejieraal van den landbouw, den heer G. J. Ruiter. Tegenwoordig waren o.a. de commissaris dezer provincie, een vertegenwoor diger van den Beauftragte van den Rijkscom missaris voor de provincie Friesland, de inspec teur van het landbouwonderwijs, burgemeester, wethouders en secretaris der gemeente Sneek, burgemeesters van eenige naburige gemeenten, consulenten van de land- en tuinbouw in deze provincie, de directeuren van de rijkszuivel- school en van de andere landbouwwinterscho- len in deze provincie, vertegenwoordigers van landbouworganisaties .enz. BOLSJEWISTISCHE AANVALLEN AFGESLAGEN. VERNIETIGING BOLSJEWISTISCHE STRIJDKRACHTEN BIJ TOROPETS GEËINDIGD, GROOTE BUIT UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Dec. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Troepen van het leger en de Waffen-SS heb ben in het Terekgebied een aanval der bolsje wieken met zware verliezen voor den vijand af geslagen. Duitsche en Roemeensche troepen, gesteund door formaties gevechtsvliegers, hebben tus schen Volga nn Don den vijand in den aanval verder teruggeworpen en in den grooten bocht van den Don verscheidene aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten voor een deel in tegenaanvallen afgeslagen. 30 bolsjewistische tanks werden vernietigd. Met gebruikmaking van sterke infanterie- en tankstrijdkrachten hebben de bolsjewisten hun aanval in de sector der Italiaansche troepen aan den Don voortgezet. In samenwerking met Duit sche formaties van het leger en het luchtwapen werden den vijand zware verliezen aan men- schen en materiaal toegebracht. De gevechten duren voort. Ten Z, van Rzjef zijn nieuwe aanvallen van den vijand met verlies van 30 tanks ineenge stort. De vernietiging van de Z.O. van Toröpets ingesloten vijandelijke strijdkrachten is geëin digd. Behalve zeer zware bloedige verliezen is ’t aantal gevangenen gestegen tot 4200, 542 tanks, 447 kanonnen eli een groot aantal zware en lichte infanterie wapens, ruim 1000 vrachtauto’s er. talrijk ander oorlogstuig werden vernietigd, resp. buitgemaakt. In den Noordelijken sector mislukten plaatse- Bureau voor advertentiën: Grootzand 55 - Tel. 3005 - Giro 50748 Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 Giro 130000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën: L. de jong Sneek REDE RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris, uijksminister Seyss- Inquart, bracht in de eerste piaats ir. Mussert en de Nederlandsche nationaal-socia.iistische kame raden de groeten en gelukwenschen van den Führer over. Spr. schetste vervolgens deze oor log als een strijd tusschen wereiddeelen, door den veldtocht tegen het bolsjewisme heeft de s Führer het geweten van Europa gewekt, het lot klopt aan oe harten der Europeanen, opdat zij tót het besef komen van een zinrijke gemeen schap, waarin ieder afzonderlijk en elk volk zijn plaats heeft volgens zijn cultureel vermogen, zijn militaire kracht en zijn economische pres- taties voor deze gemeenschap. En het kan niet in de bedoeling der Voorzienigheid liggen, dat dit Europa, dat de uitsluitende arager en schep per van alle cultuur op aarde is, vergaat. Dat kan niet in de bedoeling der Voorzienigheid liggen en daarom wetgn wij, dat wij overwin naar zulltn blijven (bijval). Aan welken kant staat Nederland in dezen strijd? De opperste deelneming met de wape nen levert, zooals men weet, Nederland, als ge heel bezien, nog niet. Maar toen de Führer den roep heeft doen weerklinken, heeft deze zeer sterken weerklank gevonden in de harten der Nederlandsche nationaal-socialisten. Op het ruimere gebied van den arbeid heb ben de Nederlanders hun taak op zich geno men. Ik zou hier slechts een enkel ding willen Opmerken: gelooft u niet, dat degenen van uw yolksgenooten, die thans moeten worden inge schakeld in de fabrieken van Duitschland, om- flat zij daar noodig zijn en hun krachten kun nen ontplooien, daardoor nu zullen worden onttrokken aan het Nederlandsche volk. Dit is een zuivere oorlogsmaatregel, die slechts, zoo lang deze oorlog duurt, gerechtvaardigd zal zijn. Zij .zullen derhalve het Nederlandsche volk niet women ontnomen, maar voor dit volk be waard blijven. Hier in Nederland zullen beslist die industrieën en productiebedrijven in stand gehouden en opnieuw opgebouwd worden, die Volgens hun ligging en volgens de bekwaamhe iden der Nederlanders hier hooren. Het beginsel, volgens welke wij ons nieuwe leven willen ordenen, is vrijheid van beweging laten voor de uitwisseling van goederen en van krachten in het toekomstige Europa. Opdat deze taak wordt voorbereid en vervuld, heb ik ge last, dat het Nederlandsche Arbeidsfront en het departement van sociale zaken inzonderheid, de behartiging van de belangen van al deze Neder landers op zich nemen. Taak van de partij is het aan deze organen en organisaties de impul sen van politieken aard te geven, opdat zij hun taak kunnen vervullen. Nog een tweede belangrijke taak hebben de Nederlanders te vervullen en wel het waarbor gen van de voeding. Dit is de zwaarste taak, waarvoor in Europa pp dit gebied iemand is gesteld, want gij zijt het land, dat het grootste aantal inwoners op de kleinste oppervlakte moet voeden. Daarom trent wil ik u in dit verband slechts één ding zeggen: er bestaat reden voor de verwachting, flat het peil, dat wij in dit land hebben, wordt gehandhaafd tot op het oogenblik, waarop een maal ook de graanstroom uit de Oekraine Ne derland bereikt. Als hij eerst in Duitschland gomt, dan zult ge dat begrijpen, daar de Duit- Bcher thans de steunpilaar van den strijd is en tóe Duitscher de zwaarste offers heeft te bren gen. Maar ik, ben reeds thans met de verantwoor delijke instanties in Duitschland overeengeko men, dat gij, als ge hier door extra-prestaties op het gebied van tuinbouw, cultuur van zaden enz. uw met graan bebouwde onoervlakte ver mindert, hiervoor vergoeding zult krijgen door leveranties van graan uit het Oosten. Daaruit hioet u vooral een ding duidelijk worden en wel, dat gij voor ons niet object zult zijn, maar dat gij steeds meer zult opgroeien tot en in de ka meraadschap en de gemeenschap van ons lot. De Rijkscommissaris wees er daarna op, dat slechts harde öörlogsnoodzaak aanleiding ga sten tot b.v. de maatregelen der evacuatie en pet slechten van gebouwen, maar bij dat alles Jvordt zooveel mogelijk ontzien. Vervolgens zeide spr, dat enkele zijner bu reaux en ook enkele Nederlandsche bureaux uit l)en Haag zouden, worden verplaatst, omdat het 'met bommenwerpers terstond te bereiken en ook iyan schepen uit te beschieten is, terwijl het juist in het belang is van het Nederlandsche arolk dat het Nederlandsche bestuur function- heert. De Rijkscommissaris met zijn verantwoor delijke instanties blijft echter in den Haag. Zooals deze oorlog is begonnen, in die situatie izal hij niet eindigen. Waartoe zouden wij dan gestreden hebben? Wij komen tot een reorga nisatie van Europa en dan komt weer de vraag jiaar voren: aan welken kant staan de Neder landers? Jk moet zeggen, het zou slecht gesteld yijn met de Nederlanders, als zij geen Mussert én geen Nationaal-Socialistische Beweging had- iüen gehad en zouden hebben (bijval). Ik heb S9 Mei 1940 gezegd: Het Nederlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die voort vloeit uit het gemeenschappelijk lot, zijn land am zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te (Waarborgen. Kameraden, daarbij blijft het. Ik heem van deze woorden niets terug. Ik heb ze piet goedkeuring van den Führer uitgesproken, riet hangt van de Nederlanders af de taak, die pit het gemeenschappelijk lot voortvloeit, te vervullen. Door deze vervulling is de vrijheid Van het land, de vrijheid van het volk gegeven, ja, meer nog. Daardoor is het gelijkberechtigd D plechtige herdenking van het elfjarig be staan van de Nationaal-Socialistische beweging oer Nederlanden is Zondagmiddag in ’t con certgebouw te Amsterdam, dat tot de allerlaat ste plaats was bezet, uigegroeid tot een groot- sche maniiestatie van vei oondenheid en irouw aan den Führer en den Leider der N.S.B. Deze his.otische bijeenkomst in de hoofdstad van het Land, waarin de N.S.B. is ingeschakeld in hei bestuursapparaat van Nedeiiand, en waarin Mussert is uitgeroepen tot Leider van het Ne derlandsche volk, kenmerkte zich door een laaiend enthousiasme van hen, die getuige wa ren van deze zeer uijzoiiuere piec.hr,gheid. Nooit is duidelijker naar voren gekomen dat in derdaad, zooais de Leider zerne, de geschiede nis van ons land de geschiedenis van de Be weging is. tgetreden tot de nieuwe, groote taak van Euro pa gegeven. Wij hebben juist deze week een onderhoud gehad in het Hoofdkwartier van den Führer. De heer Mussert, mijn kameraad Schmidt en ik zijn bij den Führer geweest, die omgeven was door zijn naaste verantwoordelijkste raadslieden, en in dit onderhoud zijn de grondslagen voor de toekomst door den Führer vastgesteld. DE GRONDSLAG VOOR DE TOEKOMST. De eerste gronasiag, dien de Führer heeft verkondigd, was deze: Hij wil de Nederlanders niet als overwonnenen behandelen. (Bijval). De Nederlanders moeten in volstrekte gelijkgerech tigdheid deel hebben aan alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Zij zullen hieraan deel hebben door tegelijkertijd de taak en de plichten op zich te nemen, die den dragers van dit nieuwe Europa te wachten staan en die een drager van deze verantwoordelijkheid op zich zal hebben te nemen. En hierbij behoort als tweede grondslag de taak, die uw Leider zich steeds heeft gesteld en die hij u, nationaal-socialisten in Kederiand, heeft opgedragen, n.l. het Nederlandsche voik het nationaal-socialisme bij te brengen. En wat is thans nationaal-socialisme op het oogenblik, waaiop ’t om de continenten gaat. Thans is na- tionaai-socialisme: geloof en strijd voor dit Europa en voor de gemeenschap van deze Euro- peesche volken, voor onze Europeesche cultuur en onze toekomst en in engeren zin het orde nende bijeenhouden van onze Germaansche bloedsgemeenschap ten Noorden van de Alpen. En ais derden grondslag heeft de Führer uit drukkelijk erkend, dat de N.S.B., de Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden, de draagster dezer politieke ontwikkeling is, en dit zou ik met allen nadruk en uitdrukkelijk willen verklaren, dat Mussert als Leider der Nationaal- Socialistische Beweging de Leider van het Ne derlandsche volk is. (Sterke bijval). Kameraden, daaruit volgt de vierde grond slag, dlie de toekomstige opneming van de Ne derlanders in de Europeesche orde en in de Germaansche orde betreft: de Führer heeft ge zegd, dat deze orde thans nog niet kan woraen vastgelegd, want de toekomstige orde van Euro pa zullen wij eerst dan kunnen vaststellen, ais wij de grenzen van dit Europa hebben vastge steld. Deze grenzen moeten op vele plaatsen nog verder worden verschoven. Ik denk daarbij slechts aan Afrika en aan onze dappere bondgenooten in het Zuiden. Eerst als alle Europeesche vraag stukken zijn opgelost, zullen wij ons met deze aangelegenheid bezig houden. Maar een ding is zeker, dat heeft de Führer ook gezegd, als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe orde, dan zal ik u, mijnheer Mussert, bij mij roepen. U zult door deze nieuwe orde niet worden verrast, u zult tot mij komen en wij zullen haar bespreken (bijval). Ik geloof, dat hiermede de grondslagen zijn vastgesteld, volgens welke de Nederlandsche nationaal-so- ciaiisten nu met volle overtuiging en vastbeslo ten aan den arbeid en ten strijde kunnen gaan. Ik zelf wil voor mij hieruit in dezen zin een ge volgtrekking maken, dat ik den politieken wil, die tot uiting komt in de Nationaal-Socialisti- sche Beweging, ook toonaangevend betrek bij het bestuur van dit laad (bijval). Ik heb derhalve besloten aan mijn bureaux een decreet te doen toekomeh dat luidt als volgt: Het is in overeenstemming met de taak, mq door den Führer opgedragen, het Nederlandsche volk te doen deelen in de verantwoordelijkheid voor het bestuur van dit land. Drager van den politieken wil van het Nederlandsche volk is de N.S.B. Ik gelast derhalve, dat ter waarborging van harmonie tusschen bestuur en taak van de Nationaal-Socialistische Beweging alle mijn on dergeschikte instanties bij de uitvoering van belangrijke maatregelen van bestuur, maar vooral in alle jjersoneelskwesties overleg heb ben te plegen met den Leider der N.S.B., den heer Mussert, resp. met de door den heer Mus sert 'aangewezen partij-instanties der N.S.B. Voor zoover bij deze beslissingen onder de ge geven omstandigheden bij uitstek en in de eer ste plaats rekening moet worden gehouden met het standpunt der bezettende macht, behoud ik mij de eindbeslissing voor. Hierdoor is de N.S.B. verantwoordelijk be trokken bij het bestuur van dit land. (Zeer krachtige bijval). Tenslotte zeide spr.: Gij, nationaal-socialis- lijke aanvallen vAn den tegenstander. De bolsje wisten verloren gisteren 60 vliegtuigen; Hon- gaarsche jachtvliegers schoten alleen 4 vlieg tuigen neer, 7 Duitsche toestellen gingen ver loren. In Cyrenaica maakte zich het Duitsch-Italiaan- sche pantserleger systematisch in «westelijke richting los. Alle pogingen van den vijand om met aanvallen in deze beweging binnen te drin gen werden in felle gevechten afgewezen. Een nieuwe zware nachtelijke aanval van Duitsche gevechtsvliegers was gericht op de ha veninstallatie van Benghasi. In Algerije en in het grensgebied van Tunis zetten formaties van het luchtwapen de bestrij ding van de vijandelijke lucht- en vlootsteun- punten voort. Afzonderlijk vliegende Britsche hebben gisteren in de avonduren zonder ef fect storingsaanvalien op N.W. Duitsch gebied ondernomen. Een viermotorige bommenwerper werd boven Nederland neergeschoten. In het Z. van Engeland hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen overdag aanvallen onderno men op verscheidene plaatsen met brisant- en brandbommen. Eén vliegtuig wordt vermist. Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijke, Zuidelijke en Centrale deel van den Atlantischen Oceaan, alsmede in de wateren om Kaapstad, 18 koopvaardijschepen met tezamen 98000 b.r.t., alsmede een bij een convooi be hoorende torpedojager in den grond geboord, 3 andere schepen werden getorpedeerd. Onder de in den grond geboorde schepen bevonden zich verscheidene groote tankschepen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1