Weer 85*000 ton scheepsruimte in den grond geboord SNEEKEB EDITIE Darlan in Algiers vermoord. le Jaargang» No. 18» Woensdag 30 Dec. 1942 Bij onze v'rijwillig^ersj. Sport maakt een belangrijk deel Uit. Een hooikist maakt Uw spijzen gaar, Met minder gas en electriciieit is Uw maaltijd klaar. yan do opleiding (Orbis Hollapii Pax s) WESTERGOO lijkt, kan over- A WAAR GEBREK HEERSCHT, MOET GEHOLPEN WORDEN DIT DOET WINTERHULP DOOR UW OFFER Giro 5553 Bureau voor advertentiëu Grootzand 55 - Tel. 3GÜ5 - Giro 50748 Bureau voor abonnemeMen Kleinzand 7 - Tel. 220) Giro 130000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.ni. 100 cent elke tn.m. meer cent Verantw. voor de advertentiën L. de long Sneek INGESLOTEN GROEP BOLSJEWISTISCHE STRIJDKRACHTEN VERNIETIGD. gesteunde aanvallen voort; zij werden ondet ’Zware verliezen afgeslagen. 34 bolsjewistische tanks werden stuk geschoten. In het hooger Noorden luchtmacht belangrijke 1: Moermanskspoorweg. In Tunesië werden plaatselijke aanvallen van vijandelijke verkennrngsformaties afgeslagen. Formaties van de luchtmacht vernietigden tal rijke tanks en auto’s. 5 Britsche vliegtuigen werdén in luchtgevech ten neergeschoten, 1 eigen vliegtuig wordt ver» mist. Zooals reeds in een extra bericht is meege deeld is sinds 2 dagen een van Engeland ko mend in Zuidelijke richting varend convooi door Duitsche duikbooten achtervolgd en in den afgeloopen nacht in herhaalde aanvallen uiteen geslagen. 15 schepen met een gezamenlijken in houd van 85.000 b.r.t, alsmede een torpedo jager en een korvet van de strijdkrachten, die het convooi beschermden, werden in den grond geboord, 3 andere schepen werden getorpe deerd. DE LUISTERBIJDRAGE BLIJFT 12.—. De persdienst van de I-.T.T. deelt mede, dat de luisterbijdrage voor het jaar 1943 onge wijzigd vastgesteld is op 12.—. HET BEREIDEN VAN GERECHTEN IN DE HOOIKIST. Een middel teri bezuiniging van gas en eiectriciteit. De noodzakelijke bëzuiijiging op het verbruik van gas en electricijeit hee t de waardeering van de huisvrouwen voor de .looikist doen stijgen. De besparing van brandstof, stroom of gas mag immers in het bijzonder t en persoonlijk belang heeten, want wie zijn toej^wezen rantsoen eiec triciteit of gas overschrijd, gaat onherroepelijk „op den bon” en zelfs aifnijding van den toe voer hangt als een dreigend zwaard boven de hoofden dergenen, die n’ét naar goeden raad willen luisteren. Behalve het voordeel "an de besparing op brandstof, eiectriciteit of gas, biedt het gebruik van de hooikist ook een ermgere kans op het aanbranden van de Spijze met als gevolg min der slijtage van panne«b£k !<esparing van af- waschmiddel en tijd. Voorai voor het gaarmaken van spijzen, die lang moeten koken, bijv, voor het gaarmaken van peulvruchten, is het gebruik van de hooikist aan te raden. KERSTBOODSCHAP VAN DR. GOEBBELS. BERLIJN, 24 Dec. (D.N.B.) Evenals andere jaren heeft ook ditmaal minister dr. Goebbels zijn traditioneele Kerstboodschap tot het Duit sche volk gericht. Ter inleiding schrijft hij, dat de Duitsche sol daat nog nooit met Kerstmis zoo ver van zijn vaderland is geweest als dit jaar. De zoon be vindt zich ip het Oosten, de man in het Wes ten, de broer hoog in het ijzige Noorden en de vriend in de zandwoestijnen van Afrika. Op alle zeeën kruisen Duitsche oorlogsvaar tuigen met Duitsche soldaten om ver van het vaderland den strijd voor het Duitsche leven te voeren. - De oorlog, aldus de minister, is een hard vochtige aangelegenheid. Hij wordt voor een groot doel gevoerd, dat men slechts kan berei ken, als men al het andere daaraan onderge schikt maakt. Hij ontslaat ons geen dag en geen minuut van onze plichten. En dat is ook goed. Als plichten der natie roepen, moet men bukken, hoe moeilijk dat ook menigmaal moge vallen. Dat doen onze soldaten aan het front, dat doen onze vrouwen en mannen, ja zelfs al onze kin deren. Na den soldaten dank te hebben gebracht, die door het veldheergenie van den rijkskanselier hun successen konden behalen, herdacht Goeb bels degenen, die hun leven op het veld van eer hebben gelaten en de levenden voortdurend aan sporen hun plicht te doen. De minister verklaarde met klem, dat het va derland het front nooit in den steek zal laten. De Duitsche soldaat is in den rug gedekt door een millioenenleger van arbeiders, boereneu hoofdarbeiders en vooral ook van Duitsche vrou wen; Men heeft ons tot dezen oorlog genoopt. Wij zullen hem met de kracht van de geheele natie tot het zegevierende einde doorstaan. De groote leermeester „oorlog” heeft ons in de af geloopen 3>/2 jaar veel geleerd. Wij weten, dat het leven van ons volk boven al het andere gaat en dat wij daarvoor moeten strijden en werken als we het willen behouden. Dit groote offer van ons volk wordt niet tevergeefs gebracht en het is eerst ten eihde, als wij het doel hebben bereikt. Goebbels bracht daarop aan alle Duitschers op de geheele wereld de groeten en dank van den Führer over. De Führer, zoo besloot hij, zal ons door strijd en arbeid brengen tot de overwin ning en den vrede. Dit zij onze overtuiging op Kerstavond 1942. Vomb. van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’s NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, SneekJHELHSBLAI» TOOK HET WKSTEW VAI FRIESLAND K 2236 VAN DE FRONTEN. Van het Oostelijk front meldden de Duitsche weermachtsberichren der laatste dagen afgesla gen Sovjetaanvalien. In de groote bocht van den Don, waar de strijd hevig woedde, hebben in fanterie- en gepantserde -afdeelingen in voort schrijdenden tegenaanval plaatsen genomen. Een vrij sterke vijandelijke groep, voorzien van pant serwagens, werd ingesloten. Duitsche, Italiaan- sche en Roemeensche luchtstrijdkrachten gre pen op de belangrijkste punten op doeltreffende wijze in de gevechten op den beganen grond in. De toestand aa® het Oostelijke front draagt nog steeds een betrekkelijk verward karakter, aldus meldde dezer dagen een A.N.P.-bericht uit Berlijn. Terwijl de Duitsche troepen ten Zui den van Stalingrad de daar vooruitgeschoven Zuidelijke tang van Timosjenko’s winteroffensief aanvallen, zijn de bolsjewisten ten Noorden van de stad in den aanval. Hieruit blijkt, dat een „tang” waarover van Sovjet-Russische zijde zoo veel gesproken is, in wezen niet meer be staat, daar de aanval ten Zuiden van de groote stad aan de Wolga is vastgeloopen. De troepen van het roode leger hebben zich hier ingegra ven en worden thans door de aanvallende Duit sche troepen uit hun stellingen verdreven. Toch kwalificeert men te Berlijn het gebied rondom Stalingrad nog steeds als brandpunt van de ge vechten. De fronten bevinden zich in een „clinch”. Meer naar het Noorden, in den mid- den-séttor van den Don, duren die hevige de fensieve gevechten van de Duitsche troepen nog steeds voort, doch de verliezen van de Sovjets zijn hier dusdanig dat ook hier een verzwakking van de offensieve kracht verwacht kan worden. Bij Toropets zijn de aanvallende bewegingen van de bolsjewisten tot stilstand gebracht. Slechts plaatselijke gevechten, die weinig of geen beteekenis hebben, doen het front niet in slapen. Te Berlijn wijst men er op, dat Tjmosjenko klaarblijkelijk het plan had om langs of door Stalingrad naar Rostow door te breken en zoo de door de Duitsche troepen in dezen zomer veroverde gebieden te heroveren, gebieden, die voor de bolsjewistische oorlogvoering van vi taal belang zijn. Wat de geallieerde operaties in Tunesië be treft: de verovering van een belangrijke berg- stelling in Tunesië wordt te Berlijn als een nieuwe slag tegen de Anglo-Amerikaansche plannen in Noord-Afrika gekwalificeerd. Het heeft er den schijn van, dat Tunis thans bijna geheel gezuiverd is van Britsche en Amerikaan- sche troepen. De geallieeiden opereerden in dit gebied hoofdzakelijk met pantsertroepen, zoo- dat de aantallen gevangenen, die, blijkens de verschillende legerberichten van de laatste we ken reeds ver over* de duizend bedragen, hoog zijn. Meer en meer blijkt ook dat de Duitsch Italiaansche tegenmaatregelen in Noord-Afrika een dikke’streep door de Anglo-Amerikaansche bedoelingen hebben gehaald. De bekende militaire criticus van de Times Cyril Falls schrijft het volgende: Ten aanzien van de door het geallieerde dioofdkwartier gepubliceerde berichten, volgens welke men de vijandelijke tegenaan, allen atge- slagen zou hebben, constateer ik, dat deze be- richten in drieërlei opzicht onjuist zijn. Ten eer ste is het niet juist, dat de aanvallen zijn af geslagen, ten tweede hebben de geallieerden zware verliezen geleden en ten derde hebben zij hun linies moeten verplaatsen. Diegene, die, zooals ik, hoopte, dat met Nieuwjaar geen en kele vijandelijke soldaat meer in Tunis zou staan, is diep teleurgesteld, want volgens alles wat men hoort en leest schijnen de geallieer- KEURINGEN VOOR WAFFEN S.S. EN LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS' en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervul len, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Neder land willen toetreden. 7 Jan. ’43, 9.00 u.: Zwolle, hotel Peters, Markt; 15.00 u.: Assen, Frieslandkazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan. ’43, 9.00 u.t Groningen, Concerthuis, Poelestraat; 14.00 u.: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 29 Dec. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van den Terek mislukten plaat selijke aanvallen der bolsjewisten. Duitsche en Roëmeensche troepen wierpen den vijand, on middellijk tot den tegenaanval overgaande, uit zijn stellingen en vernielden daarbij verschei dene tanks. Tusschen Wolga en Don en in den grooten bocht van den Don mislukten nieuwe vijande lijke aanvallen in hevige afweergevechten. Een sedert verscheidene dagen ingesloten vijande lijke groep strijdkrachten werd vernietigd. Se dert 24 December werden hier met steun van de luchtmacht 65 tanks, 30 stuks geschut, talrijke zware en lichte infanteriewapens en ander oor logstuig vernietigd of buitgemaakt en een groot aantal gevangenen gemaakt. De bloedige ver lezen van den vijand vormen een veelvoud van het aantal gevangenen. In de afweergevechten in den grooten bocht van den Don heeft zich de Italiaansche divisie Julia bijzonder onderscheiden. Ten Z.U, van het llmenmeer zette de vijand zijn door' Zwaar artillerievuur en talrijke tanks DE NIEUWE BONNEN In verband met Nieuwjaar mag men op de nieuwe bonnen reeds op 30 en 31 Dec. koopen, behalve die voor vleesch, vleeschvyjren en aardappelen, waarop resp. eerst op 6 ejt '4 Ja nuari mag worden gekocht. MANDARIJNEN VOOR KLEINE KINDEREN. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar zijn van 29 Dec. t.e.m. 23 Januari 350 gram man darijnen beschikbaar gesteld op bon „reserve 4—03”. DE SLUITING DER CAFE’S OP OUDEJAARSAVOND. De commissaris-generaal vyor de veiligheid en Höhere S.S. und Poiizeimhrer maakt be kend: Ter voorkoming van straffen wordt er op ge wezen, dat ook op den Oudejaarsavond 1942-43 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur der café’s gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt geconstateerd, dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der verordening no. 188/ 1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der verordening no. 138/1941) vaak ernstig te wenschen over laat. De politie heeft tot taak op dergelijke over tredingen nadrukkelijk te letten en er voor te zorgen, dat de overtreders gestraft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken bedrijf worden genomen. De commissaris-generaal voor de veiligheid en Höhere S.S. und Polizeiführer, (w.g.) Rautcr, S.S. Gruppenführer en luitenant generaal der politie. van de Fransche strijdkrachten in Noord-Afrika vergemakkelijkt en zal een einde maken aan de vrees voor verraad, die men nooit geheel heeft kunnen uitschakelen, zoolang Darlan zijn functie bekleedde. De tragedie van admiraal Darlan”, aldus de commentaar-schrijver, „zal nergens groote teleurstelling wekken.” Korten tijd later verklaarde Reuter dezen commentaar op den moord op Darlan in te trekken. Een officieel Britsch standpunt is tot dusver nog niet bekend gemaakt; het zal, zoo meldt D.N.B. uit Stockholm, volgens aldaar uit Lon den binnengekomen berichten waarschijnlijk nog eenigen tijd op zich laten wachten. De tijding van den moord op Darlan heeft, volgens een bericht van Efe uit New York, in het Witte Huis te Washington de heele Kerst stemming bedorven. Roosevelt ontving het be richt enkele uren, nadat hij per radio zijn Kerstboodschap tot het Amerikaansche volk had gericht. In de Vereenigde Staten gelooven velen, zoo vervolgt Efe, dat de „spitsvondige Afrikaan- sche politiek van Amerika”, die ten doel heeft de Fransche koloniën aldaar stuk voor stuk op te slokken, door den dood van Darlan wordt bemoeilijkt. Washington was juist de laatste dagen bijzonder tevreden over de samenwerking met Darlan. OPLEIDING TOT PIONIER VOOR HET OOSTLAND. Ervaringen van de Jeugdstormers, die naar Duitschland zijn vertrokken. Op 8 Juli vertrokken 400 leden van den Na- tionalen Jeugdstorm, 250 jongens en 150 meis jes, naar Dantzig, teneinde daar tot pioniers op landbouwgebied te worden opgeleid. Deze Jeugdstormers, die een langdurige op leiding zouden ontvangen bij de boeren in de gouw Dantzig-Westpreussen, zijn thans na een Jialf jaar met verlof in het vaderland terugge keerd om het Kerstfeest en de jaarswisseling thuis te vieren. De leider van dezen landdienst, hopman J. de Rijke, heeft het een en ander over zijn bevindin gen in den afgeloopen tijd verteld. In het stroomgebied van den Weichsel, aldus hopman de Rijke, bevinden zich 11 kampen, 7 jongens- en 4 meisjeskampen, die elk onder een Nederlandschen kampcommandant of -comman dante staan. Een Nederlandsche huishoudster, bijgestaan door een assistente, zorgt voor het onderhoud van de woonsteden en de Holland- eche keuken, die ook daar in eere wordt gehou den. Gezien het - zware werk dat de jongens Verrichten is dit ook geen overbodige luxe. Er 'leerscht in de Kampen een specifiek Nederland sche sfeer, waardoor de jongens zich in het vreemde land thuis voelen, De stemming onder de jongelui is beter dan aanvankelijk werd verwacht, Van heimwee is slechts in enkele gevallen sprake geweest. De boeren zijn zeer tevreden over hun prestaties, die vooral bij het binnenhalen van den oogst zeer groot waren. Het is voorgekomen, dat zij al om 6 a 7 uur uit de veeren waren en naar het land trokken, om pas weer tegen 10 uur ’s avonds terug te keeren. De Jeugdstormers, die thans in Dantzig hun opleiding ontvangen, zullen gedurende twee jaar op deze wijze bij de boeren blijven wer ken, terwijl zij gezamenlijk in de kampen wonen. 5Na verloop van dezen tijd moet ’n examen wor den afgelegd, waarna zij op modelboerderijen ge heel intern bij de boeren zullen kómen, óm de knepen van ’t vak geheel onder de knie te krijgen Hier blijven zij eveneens twee jaar, waarna op nieuw een examen wordt afgelegd. Vervolgens moet door de jongens de weerplicht worden ver duld, waahnede de opleiding wordt voltooid. t)an kan het ideaal, dat zij zich gesteld hebben, 'in vervulling gaan. Er moet echter nog aan één yoorwaarde worden voldaan, nl. gehuwd zijn. Op deze wijze zal zich in het vruchtbare Oostland een kolonie vormen van jonge Neder landers, die met taaie volharding en wilskracht» een nieuwe toekomst opbouwen. Over het leven in de kampen, waarin de toe komstige boeren thans zijn ondergebracht, ver leide oppervaandrig van ’t Sant, die belast was met de leiding over een kamp te Gross Weide, in den Kreis Marienwerder. Om 5 uur is het reveille, waarna de jongens zich wasschen en kleeden, om zich vervolgens op te stellen voor het hijschen van de Neder landsche vlag. Na ontbeten te hebben trekken zij naar de verschillende boeren, waar zij prac tised onderricht ontvangen, Tegen 5 uur in den namiddag keeren zij terug om gemeenschappe lijk den maaltijd te nuttigen. De avond wordt gebruikt voor het houden van schaaravonden, die de kameraadschap tusschen de jongens be vorderen en het geven van theoretisch onder richt over het boerenbedrijf. Het is geen gemakkelijke taak, die zij op zich hebben genomen, aldus spr., maar zij weten, dat zij pioniers zijn. Pionier zijn is nu eenmaal niet gemakkelijk, maar met het voorbeeld van onze'vaderen voor oogen'is het hun nooit te twaar. JAPAN VERNIETIGDE 38 PCT. DER GEALLIEERDE OORLOGSSCHEPEN. - De minister van Marine, admiraal Sjimada, heeft in den Japanschen rijksdag rapport uitge bracht en aan het einde daarvan een overzicht gegeven van de wederzijdsche verliezen. Volgens zijn opgave hebben de Japansche strijdkrachten elf vijandelijke slagschepen, tien vliegkampschepen, een vliegtuigmoederschip, 46 kruisers, 48 torpedojagers, 93 duikbooten en 54 andere schepen tot zinken gebracht. Het totale verlies van den vijand bedraagt 1.100.000 ton aan oorlogsschepen of 38 pet. der gezamenlijke sterkte van Angelsaksers en Nederlanders vóór het uitbreken van den oorlog. Zwaar beschadigd werden van den vijand ne gen slagschepen, vier vliegkampschepen, 19 kruisers, 23 torpedojagers, 60 duikbooten en 30 andere schepen. Japansche strijdkrachten hebben tot zinken gebracht of zwaar beschadigd 424 koopvaardij schepen van tezamen 2.270.000 brt. en 9 oor logsschepen. Zij hebben 3.853 vliegtuigen neer geschoten of op den grond vernield. De Japansche verliezen bedroegen: één slag schip, drie vliegkampschepen, vier kruisers, 15 torpedojagers, 9 duikbooten, 20 andere schepen en 65 koopvaardijschepen, ter beschikking ge steld van A zeestrijdkrachten en tezamen 200.000 brt. *oot, alsmede 568 vliegtuigen. Zwaar beschadigd werden 1 slagschip, 2 vliegkampschepen, drie kruisers, 9 torpedoja gers, een duikboot en 10 andere schepen. De minister van /Marine zeide tenslotte, dat de oorlog in zijn beslissend stadium komt, en dat de vijand, vertrouwend op zijn productie capaciteit, tegenaanvallen zal pogen te Onder nemen. De marine is vastbesloten onder leiding van den tenno en met eensgezinde^ steun van het volk alle moeilijkheden en ontberingen te overwinnen en den vijand op de knieën te Rouwplechtigheid. De begrafenisplechtigheden voor Darlan zijn, naar United Press meldt, in de kathedraal van Algiers gehouden. Behalve mevrouw Darlan en Fransche generaals, waren de Amerikaansche generaals Eisenhower, Cunningham en Clark aanwezig. In het United Press-bericht wordt met geen woord gewag gemaakt van de aanwe zigheid van vertegenwoordigers der Engelscue militairen. Betreffende den moord op Darlan heeft de diplomatieke correspondent van Reuter woorde- Jijk verklaard: „Het lot van Darlan is een waar schuwing voor alle verraders, die getracht 'hebben met Duitschland samen te werken. Zijn dood heeft de groote taak den wederopbouw Duitsche commentaar. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz” beschouwt de berichtgeving om trent het geval-Darlan uit Washington en Lon den als „van buitengewoon veel beteekenis met .betrekking tót den achtergrond, die, wat zijn onmiddellijk aspect betreft door de beide, niet direct innig verbonden geallieerden, bewust in het duister wordt gelaten”. Het orgaan wijst op het tijdstip, waarop de moord gebeurde, met een Kerstvacantie van drie dagen in het voor uitzicht, in de hoop, dat daarna alles „van een veel rustiger gezichtspunt uit” kan worden be schouwd. Vervolgens wijst de „Korrespondenz” op de tegenstelling tusschen de Britsche en de Amerikaansche berichtgeving. Terwijl de eerste, aldus het orgaan, den moord en den persoon van den dader als onbelangrijk naar den achtei- grond schuift, spreekt men in de Vereenigde Staten van een „laf verraad”, waarbij men niet van plan schijnt de plaatselijke medespelers eerst te laten doodschieten, om vervolgens zich een voor zijn doel ongeschikt surrogaat te laten opdringen. Ook Engeland, aldus de „Korrespon denz”, wenscht met het oog op Gibraltar geen nieuwe beheerschende groote mogenheid aan de oevers van de Middellandsche Zee, als „lachen de erfgenaam” van een zich oplossend Fransch koloniaal bezit. de operaties geenszins zoo volgens de plannen verloopen te zijn, als men gaarne zou willen aannemen. Wanneer men spreekt van een ont lasting voor de Sovjets dan is dit eveneens onjuist, want noch de van Duitsche zijde in Noord-Afrika in den strijd geworpen vliegtui gen, noch de troepen zijn volgens het tot dus ver ingestelde onaerzoek uit het Oosten afkom» stig. S WERELDS FRONTEN EIND 1942. Onder bovengenoemden titel schrijft de Ber- lijnsche redacteur van het Algemeen Handels- blad aan zijn olad;. Nu het jaar ten einde loopt gan men de mili taire situai.e aan de fronten in korte trekken aldus kenschetsen: 1. Ter zee. Op den Atlantischen Oceaan gaat de slag om de groote transportwegen van Amerika naar Engeland en de verschillende fron ten in onverminderde hevigheid voort en of schoon het tonnagecijfer der tot zinken ge brachte schepen deze maand lager zal zijn dan de vorige (de zeer korte dagen doen zich gel den) ligt het thans reeds ver boven dat van de overeenkomstige maand in het vorige jaar. Op den Stillen Oceaan domineert de Japansche slagvloot en is thans een toestand ontstaan, welken neutrale marinedeskundigen te Berlijn vergelijken met de situatie, toen Japan in den strijd bij Fort Arthur de Russische.Pacific-vloot onschadelijk had gemaakt en den Russen alleen de verouderde Oostzeevloot overbleef, die la ter eveneens werd verslagen. 2. Te land. Op het Aziatisch-Australische gevechtsterrein heerscht nog steeds een zekere rust, die echter op elk oogenblik dat de Ja pansche legerleiding geschikt gaan in een groote activiteit. In en om de Europeesche vastelandsvesting is de situatie aldus: A. In het Westen staat de Duitsche weer macht met het geweer aan den voet, doch in- tusschen ontstaat daar een soort nieuwe West wall” en men is volkomen voorbereid op lan- dingsondernemingen van elk formaat^Door de inrichting van een vrijwel onneembaar glacis gaat elke vergelijking met den twee-frontenoor- log van 19141918, toen de Geallieerden een springplank hadden in Noord-Frankrijk, mank. Binnen deze vesting kan de Duitsche legerlei ding wanneer zij dat wenscht, in alle rust nieu we offensieven voorbereiden. B. Dit westelijke glacis is thans afgerond door de bezetting van de Zuidkust van Frank rijk en die van Tunesië in Afrika. In Libye is Rommels hoofdleger volgens Duitsche mededee- lingen nog steeds intact en in Tunesië zijn de Amerikanen teruggedrongen. C. Op het grootste gevechtsterrein, het Oostelijke front, woedt de strijd thans hoofdza kelijk op twee brandpunten: bij Stalingrad en aan den Midden-Don. Elders heerscht betrek kelijk rüst; in den Kaukasus zijn de petroleum- velden van Maikop thans afdoende beschermd, terwijl die van Grosm, alsmede de laatste^ ver bindingsweg der Russen over den KaukaSus ern stig worden bedreigd. In den sector van Toro pets en Rzjef zijn de overgebleven Sovjet- pantserstrijdkrachten buitengewoon verzwakte Men neemt aan, dat zij niet meer op korten ter mijn nieuwe offensieven kunnen openen. Ten slotte wordt de situatie aan den Midden- Don, waar het Sovjet-offensief nog niet in kracht is afgenomen, door Berlijn met alle rust en vertrouwen beoordeeld. Men acht de ontwik keling van den slag zelfs zeer bevredigend, daar elk Sovjet-offensief tot nu toe hetzelfde ver loop toonde. Ten slotte komt steeds de Duitsche tegenaanval, wanneer de tegenstander voldoen de is verzwakt. In dit stadium bevindt zich de slag bij Stalingrad. Belangwekkend is dat de Duitsche legerlei ding, toen zij de hoofdmacht in dit deel van het front op nieuwe ^tellingen terug trok, tal rijke egelstellingen in het voorveld heeft achter gelaten. Deze egelstellingen binden, naar men te Berlijn verklaart, sterke eenheden van den te genstander. Bovendien acht men het niet ón mogelijk, dat zij in een volgend stadium van den slag, wanneer de Duitsche afweer in een actiever fase treedt, nog een belangrijke rol zullen spelen. Operatieve doelen heeft men naar men hier ten slotte doet opmerken, noch met het offen sief van Toropets, noch met de offensieven bij Stalingrad en aan den Midden-Don bereikt. Het operatieve doel bij Toropets was het belang rijke knooppunt Smolensk, van de offensieven in het Zuiden Rostov en daarmee de afsluiting van de Duitsche troepen in Kaukasië. Daarbij komen de Sovjet-offensieven geenszins onver wacht en zij kunnen den tegenstander aldus slechts verzwakken. i bombardeerde de losstations van den GENERAAL GIRAUD ZIJN OPVOLGER. TANGER, 25 Dec. (D.N.B.) Naar uit Al giers gemeld wordt, is admiraal Darlan Don* derdagmiddag vermoord. De dader is een on geveer 20-jarige jongeman, omtrent wiens na tionaliteit van overheidswege niets bekend is gemaakt; men vermoedt echter algemeen, dat hij een Franschman is. Volgens Reuter is hij ^Vrijdagavond door een Franschen krijgsraad ter dood veroordeeld en Zaterdagochtend terecht gesteld, nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd. De naam van den moordenaar wordt „uit militaire overwegingen” geheim gehouden. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de „raad van het Fransche rijk” Giraud Zaterdagmiddag eenstemmig tot opvolger van Darlan heeft ge kozen. Giraud zal dus de functie van hooge- commissaris in Noord-Afrika bekleeden. De aanslag. Reeds thans staat ondubbelzinnig vast, zoo meldt D.N.B. verder uit Tanger, dat de dader in contact stond met Engelsche instanties. De aanslag werd uitgevoerd kort nadat Darlan het bureau van het hooge-commissariaat te Algiers was binnengegaan. De moordenaar, die in de wachtkamer van Darlan op den admiraal had gewacht, loste drie revolverschoten, die Darlan in het hoofd en in de borst troffen. De moorde naar scheen vastbesloten zich tot iederen prijs aan een arrestatie te onttrekken. Op toesnellen de ambtenaren, die trachtten hem te overmeeste ren, loste hij eveneens schoten, waarbij een ambtenaar in het -seeh werd gewond. In Algiers Is bekend geworden, dat Darlan, voordat hij het bewustzijn verloor, hetgeen reeds na enkele mi nuten het geval was, tegen een ambtenaar, aie eerst trachtte hem op een stoel neer te leggen, zeide: „Ik ben niet meer te helpen, Engeland heeft zijn doel bereikt.” Darlan overleed op weg naar het ziekenhuis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1942 | | pagina 1