^'1 w 1 f - Artikel van Rijkscommissaris, Radiorede van den Leider. Alle bolsjewistische aanvallen afgeslagen. JAARWISSELING 1942-43 Nieuwjaarsboodschap van Hitler. Rijksminister Seyss Inquart. fb 1 2e Jaargang. No. L f De hoolkist bewaart de warmte; maakt er een ihittig gebruik van.” - is Vrijdag 8 Januari 1943^ feil '1: d WEERMACHTSBER1CHT. DER De den Rijks commissaris, rijksminister dr. Seyss In quart. brengt over. veroveren, ur luguuh weer netto 'e Rijkscom- g ont- Dtut- te ne- 4er tijd jgeroe- -,-Tï vol- ander doen bres "dienst Jlanat oofd^ naar- r den strijd olken deel: iiiten- neen- er be- 31 An- lameii schalk neraal msche igene- ischen 5ji-< ler- ge- an- ino- ver- den 1 en 2r- nd ijk it- !t n •- al n, 11. a- goed irken, n dat lijken 1 OOK ijken, 1 den r de adere rking jngs- lienst p alle twee in den and tot 3 volle ver de air en den Nieuwjaarsgelukwensch van (Polygoon Zeijle^aiker Rax s) kings- yan ae •egelen le oni- rre de msiui- legden lor de iachts- gevallen van straf kon worden afgezien, daar I de zich hieraan schuldig gemaakt hebbende 1 11 lujv auiuniau- Comb, van: SN EEK ER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JOMG’s N1EUWS3LAD, Bolsward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld f 0.75 per kwartaal bij vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Plaaftsve^vdhoofdredK;ec! Sfmit’ Sneek. WIKIJWSBLAD V«Olt HET WESTEV V4H FRIESLAND K 2238 UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 7 Januari. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De gevechten in het Don- en Kalmukkenge- bied en in de streek van Stalingrad duren voort. Daarbij hebben Duitsche divisies infanterie en tanks, in samenwerking met sterke formaties van het luchtwapen en Roemeensche gevechtsvhe- gers alle aanvallen der bolsjewieken afgeslagen. In tegenaanvallen werden op één plaats 20 vij andelijke tanks vernietigd. Stoottroepen hebben in den centralen sector van het front talrijke vijandelijke gevechtsposi- ties verwoest. Voortgezette aanvallen op Welikieie Loeki en ten Z.O. van het llmenmeer werden afgesla gen. Concentraties werden voor een deel reeds door artillerievuur uiteengeslagen. De vernieti ging van een daar ingesloten groep vijandelijke strijdkrachten is op handen. In felle luchtgevechten boven den centralen en noordelijken sector van het front hebben onze RADIOREDE MUSSERT. In zijn radiorede wierp de Leider van het Ne derlandsche volk, Mussert, eerst een terugbhk op 1942, dat in ons volk ook met een zwarte kool zal zijn aangeteekend. Indië werd bezet als gevolg van de onwettige oorlogsverklaring aan Japan door de Londensche emigranten, wier namen wij niet eens meer kennen, noch ons her inneren willen. De bombardementen door En- gelschen en Amerikanen brachten dood en ver derf in honderden gezinnen, die met den oorlog niets van doen hadden. De verarming schreed verder, ook in ons land, dat ingeschakeld is in de oorlogsproductie. De voedselmoeilijkheden zijn groot, maar geenszins ondragelijk. -Geluk kig kan, wat dat betreft, deze winter met min der zorg tegemoet gegaan worden dan de vorige, mede dank zij de voortreffelijke werking van ons distributie-apparaat. Spr. wijst er dan op dat tienduizenden moeten evacueeren omdat onze kuststrook zoo sterk in verdediging wordt ge bracht, dat elke invasiepoging van de door de joden uitgezonden Amerikanen, in de kiem zal worden gesmoord. Dat Duitschers hier oe wacht aan de kust moesten betrekken, dat wij zelve niet in staat zijn om de verzekering te geven dat over ons gebied .geen Amerikaan en geen Engelschman zal trekken naar het hart van Europa, dat danken wij aan het verkeerde beleid van hen, die ons verlieten in de Meidagen van 1940. Zonder deze Duitsche wacht zouden de Ame rikanen niet in Algiers geland zijn, maar aan den Hoek van Holland en zou de oorlog nu woeden in ons vaderland. Wij erkennen dat, wij willen daarvoor ook erkentelijk zijn, maar voor ons koppige Nederlanders is hét niet zoo ge makkelijk ongelijk te moeten bekennen. Zoo ging het jaar 1942 aan ons voorbij met veel somberte, doch niet zonder licht. Want op 10 December mocht ik van den Führer verne men, dat hij ons volk met als vijandig zou be handelen, dat hij de hooge waarde van ons volk erkent en dat er niet met ons gehandeld zal worden als eens geschiedde: bij ons, over ons, zonder ons, doch dat een Nederlandsche stem gehoord zou worden bij de uitbakening van de toekomst van Europa. Van hoe groote waarde deze toezegging is, zal later blijken. Een jaar boordevol onzekerheden gaan wij tegemoet en spr. die het groote wereldgebeuren ziet hls den strijd van Europa tegen het mon sterverbond van het Russische communisme met het Amerikaansche groot-kapitalisme, samen ge leid door het jodendom, dat in beiden achter de schermen heerscht, zal geen enkele onzekerheid laten welke koers hij in dezen onstuimigen tijd wil zeilen. De overwinning van Sovjet-^usland is de vernietiging van Europa, de overwinning van het Amerikaansche groot-kapitalisme betee- kent de slavernij voor Europa. Daarom, omdat ons vaderland een deel van Europa is en een welvarend Nederland in een verwoest Europa onbestaanbaar is, is er voor ens maar één weg, nJ. die van de solidariteit der Europeesche vol keren. Onwrikbaar verbonden gevoel ik mij aan den Führer als Germaansch Führer, die met den Duce van Italië en met de andere verbon dene Europeesche naties, Europa voor den on dergang behoeden. God heeft hen nog bijtijds gezonden om dezen ondergang te verhoeden. Een vast geloof heb ik, aldus de Leider, in het voortbestaan van Europa. Aan het einde van dezen oorlog van wereldhistorische beteekenis, herrijst een nieuw Europa. Een Europa niet meer verteerd door onderlinge oorlogen, een Europa van elkander waardeerende en respecteerende volkeren, die zich van hun Iptsverbondenheid bewust zijn, een Europa waarin gerechtigheid zal heerschen, gewaarborgd door Hitler en Mus solini. In dit nieuwe Europa zal groote wel vaart zijn en socialisme van de daad of gezegd, zooals dit is uitgedrukt in onze bronnen: Gods vertrouwen, liefde voor volk en vaderland, eer bied voor den arbeid. Aan deze overwinning van Europa moet Nederland deelachtig zijn, ter- wille van zijn toekomst, zooals Finland en zoo als Hongarije dit reeds zijn. Dit is de eenige mogelijkheid om te komen tot een herrijzenis van ons vaderland. Het is daarom mijn plicht die koers met vaste hand te zeilen, zooals dit reeds door mij gedaan is sinds 1935, toen ik voor de eerste maal sprak over de Europeesche solidariteit. Spr. wijst er dan op dat het onbillijk en on waardig is om aan het nationaal socialisme in het algemeen en de N.S.B. in het bijzonder de moeilijkheden van dezen tijd te wijten. Het zijn de gevolgen van den oorlog waaronder wij allen te lijden hebben. De N.S.B is de politieke wilsdraagster van ons volk. Een minderheid, maar een doelbe wuste en vastberaden minderheid, die stoer haar weg gaat, banend een toekomst voor gansch ons volk. Zij heeft zich ingezet voor alle man van Neerland’s stam. Zij wil de eenheid van ons volk bereiken, de lotsverbondenheid van alle Germaansche volkeren en de samenwerking van alle Europeesche volkeren bevorderen. Een beroep doe ik op het goedwillende deel der natie om niet langer met de handen in den schoot afwachtend te blijven toezien. Er is bin nen en buiten de N.S.B. zooveel te doen. Wij moeten er ons doorheen worstelen. Bedenk dat ons volk wel meer voor heete vuren heeft ge staan in de vele honderden jaren van zijn be staan. Spr. wijst vervolgens op wat het belangrijkste is: de’ zorg voor de geestelijke en lichamelijke gezondheid van de jeugd, voorts is van het al lergrootste belang het zelfrespect der natie hoog houden, wat voor het belangrijkste ge deelte in de handen der vrouw ligt. De liefde tot het vaderland tot uiting te brengen op de eenige juiste manier, door'mede te werken aan de nieuwe orde, die gevormd moet worden, is ons aller taak. Maar boven dit alles staat het geloof in de herrijzenis van ons volk als uitvloeisel van ons Godsvertrouwen. Ons volk staat nu in een diep tepunt van zijn bestaan, wellicht treffen ons ip 1943 nieuwe rampen. Niettemin behouden wij het geloof, niet bij wijze van zwemvest om ons drijvende te houden, maar als een vasten burcht, van waaruit de weg naar omhoog voert, als wij als volk in eendracht tezamen staan en moedig en vastberaden dien weg willen betre den. Staande op den drempel van het niéuwe jaar, wensch ik u, mijn volksgenooten, sterkte in het -dragen van Uw moeilijkheden, dank ik ieder, die in 1942 arbeidde en offerde voor ons volk en spreek ik de hoop uit, dat het jaar 1943 het begin van de herrijzenis van ons volk zal brengen Veel heil en zegen in het Nieuwe jaar. Vaakte pgheid en ge- loven- oritei- geven Lid of g van 'ai de ^ordeu oners irloo- <r on- or ae eenre, n tot aan ordt iting ning De mde. felen e rif mo- rijksminister ar. seyss inquarc, oo-nocieu-iunrer oeitjiuuo führer Rauter. (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) I REGISTRATIE VAN 'MOTORRIJTUIGEN ENZ. Er is op 30 Dec. 1942 een bekendmaking van den commissaris-generaal voor financiën eq economische zaken afgekondigd betreffende de registratie van motorrijtuigen enz. Art. 1 luidt: (1) Van motorrijtuigen, aanhangwagens, on. derdeelen van motorrijtuigen, alsmede voorra» den benzine, motorolie en -vetten moet in der toestand, waarin deze verkeeren op het tijd» stip van het inwerkingtreden van deze bekend-, making binnen één week door de eigenaren e# bezitters aangifte worden gedaan bij den bur. gemeester van de gemeente, waarin de stand, plaats van het motorrijtuig of van het aan t( geven voorwerp zich bevindt Evenzoo moet van motorrijtuigen aangifte worden gedaan, welke voor het inwerkingtreden van deze bekendma king zijn verbouwd of gedemonteerd. (2) De eigenaar en bezitter van een motor rijtuig dat na het inwerkingtreden van dezr bekendmaking in het bezette Nederlandsche g& bied wordt ingevoerd, moet van dit voertuig binnen twee weken na den invoer aangifte doe< bij den burgemeester van de gemeente, waarin dit zich bevindt, tenzij dit binnen bovenge. noemden termijn het bezette Nederiamréche ge. bied wederom heeft verlaten. Aanmeldingsformulieren. De voor de aanmelding van motorrijtuigen bestemde formulieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke politie-autoriteiten alwaar de in ge- vulde vragenlijsten ook moeten worden afge« leverd. Bureau voor advertentiën Grootzand 55 - Tel. 3005 Giro 50748 Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 Giro 130000 Advertentieprijs: 1 dot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën: L. de [ong Sneek 56 BOLSJEWISTISCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. jachtvliegers 44, afweergeschut 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en zelf slechts één enkel vliegtuig verloren. Het ravitailleeringsverkeer over het ijs op het Ladogameer is overdag en des nachts door luchtwapen en artillerie doeltreffend bestreden, In Libye versterkte activiteit van stoottroe pen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gemotoriseerde strijdkrachten en een Britsen luchtsteunpunt met goed effect aangevallen. In Tunis zijn aanvallende vijandelijke strijd krachten in een tegenaanval op hun uitgangs stellingen teruggeworpen. Het vliegveld van Bone is overdag en des nachts gebombardeerd. De vijand verloor 6 vliegtuigen. In het Westen zijn 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke installaties aan de Oostkust vart Engeland aangevallen. de vastbeslotenheid van het nationaal socialisti sche Duitschland heeft verkondigd dezen strijd slechts te zullen eindigen met een duidelijke overwinning, heeft de Rijkscommissaris, K'jks- minister Seyss Inquart, m een artikel een blik geworpen op verleden en toekomst, en wat er in het verleden geschied is ontledend, daaruit de conclusie getrokken dat deze wereldworstehng ten gunste van Euiopa zal eindigen. De Leider der Nationaal socialistische Beweging der Ne derlanden, thans sprekend als Le.der van net NederlanusChe vólk, neeft opnieuw bevestigd dat er voo» Nederland maar eén weg is, nl. die van de solidariteit der Europeesche voiken. N1EU W j AARSBOODSCHAP VAN HITLER. In deze boodschap tot het Duitsche volk zegt de Führer o.m.: voor de vierde maal dwingt mij het lot den Nieuwjaarsopioep tot het Duitsche volk te rich- ten. In deze vier jaar is het echter ook het Duit sche volk duidelijk geworden, dat het in dezen strijd, die ons, zooais zoo vaak in de Duitsche geschiedenis, door hebzuchtige oude vijanden was opgedrongen, werkelijk gaat om zijn oi met te zijn. L>e Führer geeft een historisch overzicht van den strijd, die door de Vijanden van Duitschland steeds opnieuw in den loop der eeuwen tegen het Duitsche volk ontketend is. - Onverschillig onder welke motieven de vijanden deze oor logen echter begonnen, in wezen was de reden steeds gelijk: haat tegen een Du.tsch rijk als beschermende mogendheid vair Midden-Europa, arwijzing van de levensaanspraken van het Duitsche en het Italiaansche volk en niet in de laatste plaats een algemeen kapitalistisch be lang bij den oorlog in het algemeen.. er kan echter geen twijfel aan bestaan, dat aan het einde van dezen strijd de nationaal- socialistische staat zal bestaan als een onwrik baar en niet te vernietigen blok in Europa Wij -hebben, toen de oorlog niet vermeden kon worden, aldus de Führer, besloten hem te voe ren met heel het fanatisme waartoe wij, natio naal socialisten, in staat zijn. Vooral willen wij hem voeren tot aan eert definitieve en duidelijke beslissing, zoodat ons en onzen nakomelingen een herhaling van deze catastrophe bespaard zai worden. Scherp en duidelijk wees de Führer het in ternationale jodendom aan als de voornaamste aanstichter tot dezen oorlog. verder verklaarde de Führer o.m., dat ’t nat.- sociahstische Duitschland noch overwonnen zal worden, noch ooit van zins is te capituleeren, maar dat het integendeel vast besloten is, ver vuld door den geest van den grootsten tijd der Duitsche historie, dezen strijd slechts te ein digen met een duidelijke overwinning. De vei ligste waarbörg voor deze gezindheid en de kracht van den daarvoor noodigen wil, wordt geboden door de nat.-soc. partij met haar orga nisaties en vooral door het door de partij op- gevoede volk. Het recht om te gelooven aan deze overwin ning bezitten wij door onze eigen kracht, aldus de Führer, aoor den moed onzer troepen,, de trouw en den arbeid van ons vaderland, zoowel als door het optreden der met ons verbonden dappere volken in Europa en Azië. Ten slotte verklaarde de Führer: Eenmaal zal in dezen strijd een mogendheid als eerste vallen. Dat dit niet Duitschland is, dat weten wij. Zoo zal dan eindelijk die lange vrede komen, waai- naar wij vurig verlangen, ten behoeve van den grooten opbouw van onze volksgemeenschap en daarmede als eenige waardige dank voor onze doode helden. JAARSCHOUW VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss In quart, geeft in zijn artikel eerst een- overzicht van de militaire gebeurtenissen in 1942. Na de beproevingen van den winter 1941’42 in het Oosten, werden daar, dank zij de dapperheid en taaiheid der Duitsche en verbonden solda ten, in den zomer zoo groote successen behaald, dat het thans resteerende Sovjet-Rusland nog slechts een romp-structuur is, die beslissende voorwaarden van zijn militaire prestatievermo gen heeft verloren. Terwijl in het Westen de èituatie in hoofdzaak ongewijzigd is gebleven, zijn aan het Zuidelijke front buiten-Europa, in Afrika veranderingen ingetreden de bezetting Van Fransch Marokko en Algiers, door de ge allieerden, bliksemsnel gevolgd door de bezet ting van Tunis, Corsica en het onbezette Zui den van Frankrijk door de spilmogendheden welke op zijn minst alle mogelijkheden open laten, wanneei* men niet aan de spilmogendhe den de beste strategische positie wil toeken nen. Tot de duikboot-oorlog komend, consta- te’ert de Rijkscommissaris dat de Ver. Staten in hóbfdzaak door dien oorlog in 1942 een even groote tonnage hebben verloren als hun ge heele koopvaardijvloot bedroeg toen zij den oor log ingingen, nl. 4 millioen top. De Engelsche pers geeft zelf toe dat terwijl de geallieerden het jaar 1942 ingingen met ongeveer 25 mil lioen ton koopvaardijschepen, men aan het einde van ’42 nog slechts 20 millioen ton ter beschik king had, ondanks alle nieuw gebouwde sche pen. „Ook wanneer men toegeeft”, aldus de Rijkscommissaris, „dat de bouw van nieuwe koopvaardijtofinage kan worden opgevoerd en het aantal convooi-vaartuigen vermeerderd, dan staat daartegenover, dat ook het aantal duik- booten stijgt en wel zeer aanzienlijk en onafge broken. Wanneer wij aan al deze factoren ge lijke kansen geven, komen wij tot het eindresul taat dat wij voor het jaar 1943 toch met de mogelijkheid van een vermindering der vijande lijke koopvaardijtonnage met nog 5 millioen .ton kunnen rekenen. Dc taissaris vestigt er dan nog de aandacht op, i dat de tegenstanders in het geheel geen reke- «mg houden met het probleem van het bijeen-1 brengen der scheepsbemanningen voor de nieu- 1 We koopvaardijschepen, vooral bemanningen die bpgewassen zijn tegen de eischen van den duik bootoorlog. Een overzicht def oorlogsgebeurtenissen dat van het Westen uit reeds „volkomen gunstigNieuwjaarsreceptie bij AuJBB JS, wordt „waarlijk overweldigend gunstig” Generalkommissar Ha.uptdienstle’iter gchmidt Wanneer men let op de ontwikkeling, die door* de N.S.D.A.P, over. ZOO MOET U DE HOOlkiST GEBRUIKEN. Ter bfcparing op brandstof, stroom of gas. De hooikist is een uitstekend middel om te besparen op het brandstoffenverbruik, op stroom of gas, maar men moet dan met kennis van za ken met dit nuttige huishoudelijke voorwerp omgaan,. In de eerste plaats dient men een pan met een goed sluitend deksel te gebruiken en er voor te zorgen, dat zij in de kist of mand past. Blijft er eenige ruimte over, dan vuile men deze op met proppen papier of houtwol. De pap moet voor minstens driekwart gedeelte gevuld zijn, daar de inhoud anders te veel afkoelt. Voorts neme men minder vocht San voor een gewone bereiding noodig is. De spijzen die nen één zesde van den normalen kooktijd te worden voorgekookt en driemaal dén gewonen kooktijd in de hooikist te worden gehouden. Gerechten met een langen kooktijd kunnen het beste na twee tot drie uur nog eens worden doorgekookt om ze daarna weer in de hooikist te plaatsen. Zóó voorkomt U overschrijding van Uw elec- triciteits- of gasrantsoen! IN 1942 IS 8.940.000 L?R.T. GEALLIEERDEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Duitsche weermachtsbericht van 1 Januari deelde o.m. mede: In 1942 heeft de Duitsche weermacht van dt Britsch-Amerikaansche koopvaardijvloot in den grond geboord: door eenheden van de marine 1283 koopvaarders met een inhoud vai 7.955.000 brt., waarvan 1208 schepen met eei inhoud van 7.586.500 brt. door duikbooten Door formaties van het luchtwapen zijn 16' koopvaarders met ca. 985.000 brt. in den grond geboord. Daarmee hebben de marine en hel luchtwapen tezamen in het afgeloopen jaai 8.940.000 brt. vernield. Bovendien werden dooi de marine 149 schepen, door het luchtwapei 301 schepen beschadigd. Er kan worden aange. nomen dat ook een deel van deze schepen ge heel verloren is. VAN HET OOSTEL1JK FRONT. Aan een A.N.P. bericht uit Berlijn over det strijd in het Oosten ontleenen wij: Sedert veertien dagen is er nagenoeg geel verandering in den toestand aan het Oostelijkf front gekomen. Brandpunt van den strijd is nog steeds het Don-Wolgagebied, waar de Sovjets hun aanvallen dag in dag uit voortzetten en zeer sterke strijdkrachten in het gevecht bren gen. Behoudens enkele plaatselijke sectoren, hebben de Duitsche en de met hen samenwer kende Italiaansche, Hongaarsche en Roerfieen- sche troepen geen duimbreed grond prijsgege ven. De Sovjets hebben daarentegen zeer groote verliezen aan menschen en materièel geleden, terwijl de Duitschers er tevens in slaagden op enkele der bovengenoemde locale strijdtoonee- len een ring om de doorgedrongen Sovjettroe pen te leggen en deze reeds ten deele te ver nietigen. Van militaire zijde te Berlijn wijst men er tevens op, dat de zoogenaamde „egelstellingen’ die gedurende den vorigen winteroorlog zulle een belangrijke rol speelden, ook thans weer zullen optreden. Dit is bijvoorbeeld het geval bij Welikieje Loeki. De val van dit steunpunt, wel ke door Moskou is bekendgemaakt, wordt Van Duitsche ziide ten stelligste tegengesproken Terwijl de Führer in een meuwjaarsoproep de' deelneming van Japan is ontstaan. Alle te- vastbeslotenheid van het nationaal socialist!- genstanders der spil zijn uit Uost-Azie en het westen van den Stillen Oceaan weggevaagd, zij hebben de belangrijkste grondstoftengebie- den der aarde aan hun tegenstanders moeten afstaan. De strijd om een op den grootst mo- gelijken afstand van het Japansche moeder land liggend vliegveld op Guadalcanar en om een positie op de oostelijke punt van Nieuw Guinea, zijn de geheele som der operaties te gen Japan, bij welken strijd het grootste deel der Zuidzeevloot der Ver, Staten verloren is ge gaan. Naast deze militaire gebeurtenissen mag de belangrijke vooruitgang op economisch gebieu, dus van het binnenlandsch front, niet over het hoofd worden gezien. Deze vooruitgang ont stond doordat thans de rijke levensmiddelen- gebieden van het Oosten, vooral- de Oekraïne in de Europeesche voedingsruimte zijn opgeno men en hun effect beginnen te doen gevoelen. Het dieptepunt van den voedingsioestand van Europa is achter den rug, nu eenmaal de ruimte ter beschikking staat en geëxploiteerd wordt, welke niet slechts tijdelijk, maar, voor de duur zame vorming van het nieuwe Europa voor een voldoende voeding van zijn bevolking toerei kend is. Zich afvragend wat er dan als laatste hoop der tegenstanders nog overblijft nu het nieuwe Europa een duidelijk elk comprom.s afwijzende politieke leiding heeft en een beveiligde voe- dingsbasis, antwoordt de Rijkscommissaris daar zeli op, dat deze tegenstanders nu hun hoop baseeren op de verwachte bewapeningssuc-' cessen der Ver. Staten. Deze moeten stellig niet onderschat worden, het is ook, mogelijk dat mettertijd ook op het gebied der kwalita tieve productie in de Ver. Staten het een en ander zal worden gepresteerd. Het is echter ze ker, dat de onder Duitsche leiding staande be- wapeningsindustrie van Europa reeds in 1942 buitengewone prestaties heeft geleverd. Wij herinneren slechts aan de nieuwste automati sche vuurwapens en tanks. En wij mogen der halve met recht hopen, dat in onze coustruc- tiebureaux en werkplaatsen ijverig verder ge werkt wordt aan de ontwikkeling van onze bewapening, die door een steeds volmaakter organisatie van het gebruik van arbeidskrach ten en van productiewijze een stijging beleert, die rustig de concurrentie kah opnemen met hetgeen men op het oogénblik aan den anderen kant mag ve^vachten. Na aldus een zeer nuchter overzicht van de ontwikkeling in 1942 gegeven te hebben, leidt dit overzicht den Rijkscommissaris tot de con clusie dat 1942 de consolidatie van de strate gische en economische situatie in het nieuwe Europa, evenals in het Verre Oosten heeft ge bracht, een situatie dus waarin de spilmogend heden nauwelijks meer rechtstreeks kunnen woi- den aangevallen. Wanneer 1943 niet meer bracht dan een herhaling van de successen van 1942, zou men het einde van de worsteling kun nen verwachten, welker afloop zich thans be gint af te teekenen. Deze worsteling schetst de Rijkscommissaris dan als een onderdeel van een ontwikkelingsproces, dat thans reeds in de tweede generatie de geestelijke, politieke ei. economische grondslagen, waarop het bestaan der afzonderlijke volken, rassen en gemeen schappen en hun betrekkingen onderling waren opgebouwt schokt”. De eerste faze 'van deze worsteling bracht de militaire concentratie van het Europeesche vasteland en daarmede de voorwaarde om weerstand te kunnen bieden aan de onontkoombaar over dit Europa los brekende aanvallen van het Oosten, resp. van het Westen. „Thans mag gezegd worden, dat ook de tweede faze voor een succesvol einde staat, vooral daar het den tegenstanders niet gelukt is het in den vorigen winter door de climatologische omstandigheden bepaalde cul- imihatiepunt der uiterste inspanning in het Oos ten of in het Westeq uit te buiten. De af weer der menschenmassa’s uit Binnen-Azië is een historisch feit geworden. Strategisch is de strijd in het Oosten beslist. Waarop het daar thans nog aankomt is „de ruimte te overwinnen”, d.w.z. de organisatie van de veroverde gebie den, dan zal na dezen winter een Oost wal zijn opgericht die den definitieven en duurzamen afweer van binnen-Azië door Europa betee- kent. Met de landing van de EngelschAmerikaan sche contingenten in Noord-Afrika is de derde gevechtsfaze begonnen, nl. de afweer van de pogingen der Westersch-kapitalistische krach ten om de nieuwe orde van Europa op den grondslag van een volksche waarde-ordening te verhinderen”. Na de historische beslissing in het Oosten zijn er voor de soldaten der Ver. Sta ten nauwelijks nog kansen om eens nog beslis send in het wereldgebeuren in te grijpen. Wij houden echter rekening, aldus de Rijkscommis saris, met het geval, dat de troepen der Ver. Staten eenmaal een poging zullen doen een mi litaire beslissing in deze worsteling tot stand te brengen. Dit kan wellicht ook in het voorne men liggen van de mannen achter de schermen in het Witte Huis, aangezien die precies weten dat het hier gaat om een prncipieel conflict, want de beginselen van het nationaal-socialis- me en fascisme kupnerv-aonder eenig toedoen van Europa, gevaarlijk worden voor de levens opvatting, welke die mannen zich gegeven heb ben en wenschen. In’ deze derde en wellicht laatste faze dezer wereldworsteling hebben de spilmogendheden een taak van afweer, „de taak om uit een stra tegisch gunstige positie aanvallen af te wach ten, die door hun voornaamste tegenstander over een afstand van ruim 600 K.M. met een door onze duikbooten onbevaarbaar gemaakte zee naar de kusten van Europa gebracht moeten worden.” Een gunstig voorteeken ziet de Rijkscommis saris reeds daann, dat de tegenstanders „in ieder geval een van Europa verwijderd liggend opmarschgebied gezocht hebben, voor welks doeltreffend .gebruik zij den strijd eerst moeten aanbinden, een strijd waarvoor de spilmogend heden door de bezetting van Tunis, Corsica en het onbezette Frankrijk gunstige voorwaarden voor zichzelve in het leven hebben geroepen. Dan moet echter nog altijd de door de natuur geschapen en voor de meest doeltreffende ver- cediging der spilmogendheden dienstige tank gracht van de Middellancsche Zee overwonnen worden om de eerste "Bastions van Europa te naderen.” In -dezen strijd staan den spilmogendheden „meer menschen, meer bewapenmuscapaciteit en ongeveer dezelfde grondstoffen ter beschik king aan waarover onze tegenstanders in een strategisch veel ongunstiger positie beschik ken.” „Wij kunnen in ieder geval het bewust zijn hebben, dat t^ij militair, oeconomisch, voor al echter moreel beschikken over een bewape ning, waaraan onze tegenstanders niet kunnen óppen, en dat wij voor dezen eindstrijd staan in stellingen, welke bij onze tegenstanders, voor een aanval en stapsgewijze verovering, een buitengewone besluitvaardigheid, vooral ech ter de bereidheid tot ontzaglüke offers van iederen aard veronderstellen”. Maar „onze te genstanders zullen op den buur noch over de noodige besluitvaardigheid, noch over de of fervaardigheid beschikken? Nadat de Rijkscommissaris er de nadruk op heeft gelegd dat allen bereid zijn tot ieder offer voor het nieuwe Europa dat een activiteitsmo- gelijkheid en cultureel scheppingsvermogen heeft, waarvan men zichj?ëen voorstelling kan maken, éindigae hij aldus:''' Maar alles wat gebeurt, wordt gedragen door den zedelijken ernst van de taak en door de on voorwaardelijkheid en grootte van den inzet, geleid door den wil van den Führer. Hij draagt de zwaarte van het gebeuren in een mate, cu. dit ons zelf nauwelijks ooit geheel bewust wordt. DaSr tegenover echter heeft nog nooit een man zoo vormend ingegrepen in het lot van de geheele wereld, nog nooit werd een man door zóó vele milloenen menschen in on voorwaardelijke overgave met de geheele persoonlijkheid bemind. In dit geloof en met deze wetenschap treden wij het nieuwe jaar en de laatste gevechtsfaze voor een nieuw Europa in. Heil den Führer! i.. j s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1