1 f.' SMEEKED EDITIE H1EGWSBLAB VfiOR H KT WKSTKM VAW FRIK8LAN» instandhouding na Zevende bolsjewistische gardecorps der cavalerie bij geheel in de pan gehakt. Nederlandsche Volkseenheid tegen bolsjewisme. VERGADERING TE SNEEK. Arbeidsinzet, goederenverdeeling van I en producten, plakking of op 2e Jaargang. No. 8. fl Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen”. 22 c TEGEN HET BOLSJEWISME I Vrijdag 26 Februari 1943 SSHTi 47 overwinningen in de lucht ingevolge gelden- n (J. Schipper Pax s) sche pistolen. •gelezen, om de geestelijkheid te- binnen de perken, die haar door een brief aan 2 te moeten PROCLAMATIE VAN HITLER. Bij de Woensdag te München gehouden her denking van de stichting der partij heeft Staats secretaris Esser een proclamatie van den Führer voorgelezen. De tekst er van kwa'm te laat in ons bezit om de inhfiud nog in dit nrs te kun nen weergeven en be- Meldt u aan bij de Waffen-SS, het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland rjjksminister dr. Seyss Inquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS-Grüppen- I führer Rauter. (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) I weestr-- - - Zuit ge al uw kracht inzetten om het front in het Uosten aan de menschen en wapens te helpen, die het noodig heeft om het bolsjewisme doodelijk te treffen, zweert ge dat de mensene» thuis met krachtig/moreel achter *t front staan en het alles zuilen geven, wai het noodig heeit, en gij, vrouwen, zijt gij het ermee eens, da> de regeermg haar maatregelen neemt dat ook de Duiische vrouw haar volie kracht ter beschikking van de oorlogvoering steit, zullen wij desnoods de meest radicale maatregeleh ne men tegen een kiemen krmg van wegkruipers en speculanten en zullen niet gelijke rechten en gelijke plichten heerschen, voor hoog en laag, arm en rijk? Stormachtig was steeds het ja op al deze vragen; zooaat ten slotte dr. Oöbbels terecht kon zeggen: Ik heb u gevraagd, en gij hebt uw antwoord gegeven. Door uw mond heeft zich dus het standpunt van het Duitsche volk gemanifes teerd. Gij hebt onzen vijanden toegeroepen, wat zij moeten weten, opdat zij zich nipt overgeven aan illusies en valsche voorstellingen. De mach tigste bondgenoot, die er ter wereld bestaat, het volk zelf, staat achter ons. Daarom kon dr. Göbbels dan ook het parool uitgeven: „Thans: volk sta op en storm breek los.” voor ons gemakkelijker'een betere toekomst .te. werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati- veroveren. Dr Dietrich wees er op,» dat in het 1 sche pistolen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Febr. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: Terwijl de eigen aanvalsoperaties in het Zui delijk deel van het Oostelijk front succesvol ver- loopen, probeerde de vijand op enkele plaatsen in den centralen sector en den noordelijken sec tor door veelvuldige op elkaar volgende massale aanvallen op onze verdedigingsstelhngen succes te behalen. Aan de Mioes-stelling mislukten nieuwe vijan- dehjke aanvallen. Het achter dit front ingesloten 7e Dolsjewistische gardecorps der cavalerie werd bijna geheel m de pan gehakt en ae bevelvoerende generaal, generaal Borrissow werd met een deel van zijn staf gevangen genomen. Gevechten mét afzonderlijke resteerende deelen van dit corps zijn nog aan den gang. Troepen van het leger en van de Waffen SS bevinden zich tusschen Donetz en Dnjepr nog steeds succesvol in den aanval. Een bolsjewis tisch pantserieger werd in hevige gevechten uit eengeslagen. Een der in den strijd geworpen vijandelijke gevechtsgroepen werd hierbij totaal vernietigd. Sterke formaties van hef luchtwapen vielen ook gisteren marcheerende colonnes, voertuigen, opstoppingen en ravitailleeringsver- bindingen der bolsjewisten met succes aan. In het gebied ten Westen vap Charkof en Koersk stortten met tanks ondernomen aanval len van den vijand ineen. De verbitterde afweergevechten ten Z. en N. van Orel duren met onverminderde hevigheid voort. Bij de zonder eenig succes ondernomen massale aanvallen leden de bolsjewisten op nieuw zeer zware bloedige verliezen en zij ver loren talrijke pantserwagens. Ook? ten Oosten van Gshatsk viel de vijaq^ in verscheidene golven opeenvolgend aan zonder succes te kunnen behalen. Eskaders duikbommenwerpers en gevechts vliegtuigen mengden zich in den afweerslag in den centralen sector van het Oostelijke front. Formaties jachtvliegtuigen bonden den strijd aan In het kader van bovengenoemde actie sprak hier Donderdag 18 Febr. in de foyer van Ami- citia voor de N.S.B. Dr. M. H. Werther uit Zwollerkerspel. Nadat voorzitter J. Gorter een openingswoord had gesproken, schetste Dr. WERTHER eerst hoezeer het vroeger zoo rijke Nederland door den oorlog, om met Mussert te spftken, op den bodem van de put is geraakt. Doordringen wij ons daarvan, dan gaan wij natuurlijk denken, hoe we weer uit die put kunnen komen. De menschen die nog niet weten waarom het gaat hebben daarvoor eenige recepten, de een zegt: nationaal-socialisten en bolsjewisten vreten el kaar op, en dan komt Engeland en komen Ger- brandy en de zijnen weer terug. Anderen zeg gen: de communist wint de strijd van de nati onaal socialist en de communisten zullen dan Duitschland wel eens mores leeren en de En- gelschen zullen de bolsjewieken wel terugslaan tot daar waar ze ze willen hebben. Maar zoo zal het niet gaanl Als de bolsjewistische legers winnen, zal overat rond Nederland de roode vlam uitslaan, zullen ook in onze steden de com munisten de koppen omhoog steken en zal het bolsjewisme ook over ons land komen. Nu, ter wijl die bolsjewisten nog 3000 K.M. van hier verwijderd zijn, breken hier de sluipmoorden al uit. Dit zij ook de dominees en pastoors ter waarschuwing, hun die zoo tegen het nationaal- socialisme te keer gaan. Het communisme be gint als het ergens komt met alle geestelijken te vermoorden, dat is de plicht van den com munist, omdat het commun sme immers gods dienst ópium voor het volk acht, De commu nist stoelt op ongeloof, wie het geloof onder houdt, vermoordt hij. Normaal zou dus zijn dat de geestelijken uit vrees voor het communisme eens met ons kwamen praten, maar de meesten houden niet op tegen ons te preeken, gelukkig niet allen, de pastoor van Enschede heeft zijn parochianen verboden te bidden voor de zege der communistische wapenen. Er zijn teekenen dat vele geestelijken zoo beginpen te-denken, het zijn gelukkig niet allemaal zulke gekken ais de aartsbisschop van Canterbury, die bidston den houdt voor zijn eigen beul. Als het com munisme komt, zullen hier vrouwen, en kinde ren in vuilnisbakken moeten wroeten om wat voedsel, mannen zullen slaven worden. Moet dan dit volk van Nederland met zijn gewilde onkunde en dwaasheid nog zooveel lij den voor het ziende wordt? Onze leider waar schuwde reeds in 1937, later nog eens in 1939, hij werd uitgelachen en gehoond, maar hij kreeg met zijn profetisch woord op vreeselijke'. wijze gelijk. De catastrophe kwam en nu laat de lei der zijn stem weer hooren en zegt tot het Neder landsche volk „help mij, steun mij en het wordt weer goedf’ Velen luisteren nog niet naar die stem, hoewel dat eenmaal toch zal moeten, want het gaat om Nederland, dat alleen, te redden is door Mussert, die het vertrouwen van den Füh rer heeft en Nederland vrij zal maken. Men zal spoedig naar Mussert moeten luisteren of de oolsjewiek zal zijn klauw om uw keel toenij pen. Het is nog altijd Zvlussert of Moskou, d.w.z. welvaart, vrede, arbeidseer, Godsvertrouwen én liefde voor volk en vaderland, tegenover sluip moord, armoede, chaos en verdriet dat kapot zal vreten. JU1QI lil VIC1J laaiotcn UJU lil WIS tivvivi gevallen van straf kon worden afgezien, daar I de zich hieraan schuldig gemaakt hebbende 1 Comb van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en tieuwe Sneeker£ourant) en 9E JOW» NIEUWSBLAD, Bolsward Verschijnt eiken Vr.jdagavond. Leesgeid f 0.75 per kwartaal bj vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdred.C. Smit, Sneek. K 2236 REDE VAN DR. GöBBELS. Totale oorlog gebod van het oogenblik. Rijksminister dr. Goboels heeft vorige week Don derdag op èen massabijeenkomst te Berlijn het woord gevoerd over de crisis in het oosten en den totalen oorlog. De reusachtige iial, waarin de minister sprax, was overvol met menschen Uit alle kringen van het volk; men zag naast rijksmimsters, rijks- en gouwleiders en andere ^vooraanstaande mannen van staat en partij, ler- -ders der oorlogseconomie, soldaten, onder wie velp dragers van het ridderkruis, personen uit kunstenaars- en, cultureele kringen en de in grooten getale verschenen bevolking der hoofd stad. Zich, wendend tot de openbare meening der wereld heeit dr. (jöbbels daar 3 stekingen van den Duitsdien strijd tegen het bolsjewistisch gevaar in het Oosten geproclameerd nl.: 1. Zou de Duitsche Weermacht niet in staat zijn het gevaar uit het oosten te vernietigen, dan zou uaardoor het Duitsche rijk en kort daarna geneel Europa aan het bolsjewisme ten prooi Vullen. 2. De Duiisciie Weermacht en het Duitsche volk alleen oeznten met hun bond- genooten ue kracht, Europa funuanienteel uit ueze bedreiging te redden. 3. In uitstel is ge vaar geiegen. x-r moet snel en grondig gehan deld women, anders is het te laat. Er op wijzend dat de duizenden die hem hier aanhoorden, gen mureksei van het Du.tscne volk in aen besten zin van het woord waren, immers, geen stanu, beroep of levensjaar was -bij ue uit- noodigmgen over het iiooiu gez.en, zeide spr., dat uit een veriegenwoorpigend deel van het geheeie Duitsche volk aan net front en in het vadenand is, wat met een donderend ja geroep door het gehoor werd beantwoord. 1 ot hen nu, als vertegenwoordigend ue natie richtte dr. Göb- beis tien vragen, die zij met het Duitsche volk, ten aanhoore van de geneele wereld moes ten beantwoorden. De Eiigeischen beweren, dat het Duitsche volk het geloof in uen oonog verloren heeft, aldus Dr. uobbels, dat het ueii oonog moe is, dat het geen lust meer heeit de hand over hand toenemenue werkzaanuieden voor aen oorlog te verrichten, dat het niet den totalen oonog, ma»r capitulatie wensent, uat het zijn vertrouwen in den Führer verloren heeft. Minister Göobels vroeg nu zijn gehoor vraag voor vraag, of men bereid was ooor daden hei tegendeel te bewijzen; zijt gij bereid den Füh rer bij het streven naar ae overwinning door aik en dun te volgen, zult gij als pnuianx van thuis uen strijd voo.izetten, tot ue Zege in onze han den is, zult gij daarvoor werken, zoolang het maar wordt vereischt, wdt ge zoo noodig een nog totaier ooriog dan wij ons nu kunnen voet stenen, is uw vertiuuwen in den Führer ooit 17 SCHEPEN (104.ol)0 BRT.) VAN EEN CONVOOl VERNIELD. HOOFDKWARTicR VAN DEN FüHRER 24 Febr. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Scholen Üukscue duikbooten vielen in der Atlantischen Oceaan een krachtig beschermt convooi aan. In de hevigste gevechten boorden zij 17 schepen, in totaal metende 104.000 brt .i aen grona en torpedeerden drie andere stoom schepen. Afgekondigd is Zaterdag een verordening van den Rijkscommissaris voor 1... landsche gebied, welke het practisch gevolg is -van de rede, die de Rijkscommissans op 30 Januari j.l. heeft gehouden en waann hij de noodzakelijkheid betoogde van de totale con centratie der krachten in Nederland. Dr. beyss- Jnquart zeide: „Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd Dm’ Europa, nu het Duitsche volk den toestarui van den totalen oorlog ingaat, ook Europa zijn dienovereenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aan spraak voor de toekomst te behouden. Er zal derhalve een zelfde totale concentratie der krachten ook hier in Nederland plaats vinden. Bij deze gelegenheid zou ik met allen ernst en nadruk er op willen wijzen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op eenigeriei vroegere omstandigheden en betrekkingen. Ik zal mijn or ders geven. Zij moeten door allen strikt wor- den uitgevoerd. In den huidigen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke or der niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage.” In aanvulling hierop wordt gewezen op den /.tekst van de bepalingen tegen sabotage, vervat in de op 9 Januari 1943 uitgevaardigde verorde ning van den Rijkscommissans voor de bezette Nederlandsche gebieden inzake de handhaving Van de openbare orde. In afdeeling 1 van deze verordening wordt gezegd: (1) Hij die opzettelijk een ingevolge gelden de rechtsvoorschriften strafbaar feit pleegt, het welk tot oogmerk heeft dan wel aanlqjding kan geven tot het in gevaar brengen van de open bare orde of van de veiligheid van het open bare leven in het bezette Nederlandsche gebied, Wordt als saboteur gestraft met den dood. (2) Poging tot en deelneming aan het straf baar feit zijn op gelijke wijze strafbaar als het .voltooid strafbaar feit De tekst van de in den aanhef bedoelde ver ordening luidt: VERORDENING Van den Rijkscommissans voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de instand houding van de productie en de verdeeling van goederen, alsmede van den arbeidsinzet. Op grond van, par. 5 van het decreet van den Führer over de uitoefening van de Regeerings- bevöegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (R.W.B. 1, blz. 778) bepaal ik: Art. 1. De Rijkscommissans voor het be zette Nederlandsche gebied (commissaris-gene- raal voor Financiën en Economische Zaken ot commissaris-geiieraal voor Bijzondere Aangele genheden) kan alle maatregelen nemen, weïke noodzakelijk zijn tot de instandhouding van de productie of de verdeeling van goederen dan wei van den arbeidsinzet. Hij kan het recht tot het bij afzonderlijke beschikking treffen van zoodanige maatregelen ook aan andere in stanties overdragen. Art. 2. Wordt de maatregel, als bedoeld in artikel 1. bij een rechtsvoorschrift getroffen, dan wordt deze door de pers, de radio, door aan- L- - HAUPTDIENSTLEITER SCHMIDT OVER HERDERLIJKEN BRIEF Op den gemeenschappelijken vormingsdag der Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten, die Zondag te Utrecht is gehouden, heeft de leider der N.S.D.A.P. in Nederland, Haupt dienstleiter Schmidt, er niet den geringsten twij- fef aan laten bestaan, dat het Duitsche gezag niet slechts den wil, maar ook de machtsmid delen heeft om eiken tegenstand te onderdruk ken, die het openbare leven in dit land zou kun nen bedreigen. De vaak beproetde kameraadschap der Duit- sche en Nederlandsche mannen en vrouwen, die door dezelfde idee zijn bezield, zou ook, zooals ,van Geelkerken op deze bijeenkomst heeft ver klaard, onder nog moeilijker omstandigheden aan den dag treden, daar zij door tegenstand niet gebroken, doch slechts gehard kan worden. Zoo is van deze bijeenkomst in de stad van het hoofdkwartier der N.S.B. een dringende verma ning en waarschuwing uitgegaan aan allen, wien het aangaat. Wie deze woorden goed begrijpt en behartigt, zal niet alleen in zijn eigen belang, tnaar ook voor het welzijn van zijn volk han delen, Wie evenwel deze waarschuwing in den wind meent te kunnen slaan, zal te laat inzien, dat hij zich door valsche parolen heeft laten in palmen en het welzijn van zijn landslieden in het uur der beslissing over zijn of niet-zijn lichtvaar dig op het spel heeft gezet. in scherpe, ondubbelzinnige bewoordingen be paalde Hauptdienstleiter Schmidt zijn stand punt ten opzichte van den herderlijken brief, die dezen Zpndag van de kanset»- der katholieke kerken is voorgelezen, om de geestelijkheid te- rug te wijzen binnen de perken, die haar door de wet der kerk zijn gesteld. Waarom klaagt men het bolsjewisme niet aan, dat de kerk wil vernietigen, zoo .vroeg hij, waarom valt men ons aan, die toch verklaren, dat ieder op zijn wijze mag zalig worden. Waarom bidt men voor de Joden, terwijl honderdduizenden Duitsche zonen Eijn gevallen. Waarom stelde de Katholieke kerk zich niet in de bres voor de 400 millioen Indiërs, die door Engeland onderdrukt worden en voor Jvie Gandhi den hóngtrdood onder de oogen ziet. iWij doen geen stap terug en wij maken be zwaar om de Nederlanders in één adem met- de (Joden te noemen. De Rijkscommissaris heeft 29 Januari in den Haag verklaard: „Als men iets wil eischen, moet men zichzelf ook voor iets in spannen”. Tot dusver hebben wij evenwel van de kerk in dit opzicht nog niets vernomen, afgezieu. voer‘ng Van het feit, dat zij de N.S.B.-ers niet begraa nverking n,let,/oelaat tot de kerkelijke sacramenten. (Als de Katholieke kerk zich thans wil opwerpen tot voorspraak van degenen, die zooals dit peet in de afkondiging van den kansel ge troffen zijn door de hardheid van de bezettende macht kunnen wij daaromtrent slechts zeggen, pat het mooi geweest zou zijn, als men derge- v?» X°nr?en 00k had gehoord in de Meidagen Van 1940 toen men de N.S.B.-ers in den kerker wierp. De Katholieke kerk meent in e« «len Rijkscommissaris haar beklag v-n plakking of op andere ter plaatse gebruike- het’beze'tte"Neder- lijke wijze afgekondigd en „„„„in- afkondieine' eeldig Bureau voor advertentiën: Grootzand 55 - Tel. 3005 - Giro 50748 Bureau voor abonnementen: Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 13COOO AdvertentieprIj s 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën: L. de Jong Sneek en 60 stukken talrijke auto’s Maandag werd medegedeeld dat teiT oosten van Tebessa sterke onderdeden van een Engelsche pantserdivisie vernfetigend verslagen werden. Door deze successen i/ het Britsche plan om Tunis tot springplank voor een offensief op Europa te maken, voorloopig mislukt, zooais ook door Londen zelf wordt toegegeven niet al leen, maar het algemeene beeld van den strijd in Tunis heeft een anderen vorm aangenomen dan men aahvankelijk verwachtte, aldus meldt het A.N.P. De gevechten gaan thans het for maat van plaatselijke acties te boven, doch aan den anderen kant spreekt men te Berlijn nog niet over een offensief. Tebessa ligt reeds op Alge- rijnsch gebied doch is, zooals van Duitsche zijde wordt verklaard, nog niet gevallen. Bovenstaande afbeelding vraagt de aandacht voor de afdeeling „Kraamverzorging” van den Nederlandschen Voiksdienst. De N.V.D. zet zich in voor alle volksgenooten, ongeacht confessie of politieke overtuiging. Hij wil „gezonder ma ken wat gezond is .en sterker maken wat sterk is” om der wille van het volk. Het is dus dui delijk dat moeder en kind in het middelpunt van de belangstelling van den? N.V.D. staan, de moeder als draagster Van het komende ge slacht, het kind omdat het de toekomst in han den heeft. - De zorg van den N.V.D. begint dus reeds vóór en met de geboorte, o.m. door het uitrei ken van voorrangskaarten aan vrouwen, die een wereldburger verwachten. Voorts heeft de N.V.D. zich ten doel gesteld kraamverzorgsters uit te zenden. De buurtschapshoofden, provinciale en stede lijke kantoren van den N.V.D. kunnen inlichtin gen verstrekken over het inschakelen van de kraamverzorgsters. BEZOEK VAN DEN LEIDER AAN MAASTRICHT. Zaterdag heeft ir. Mussert het nieuwe districts- steuen, JS uw vuuuuweu in uen rumer uo.i J“‘Sr^e geiioudem wla^hij o.a^het Ogende vra-rtr’ kel0uv‘ker cn 'j“"a‘‘‘^1>Jdura<.r ge- .naar aanleiding van de moorden en an dere gebeurten.ssen in de laatste weken voor gevallen: „Londen heeft natuurlijk gehoopt," dat er gijzelaars zouden worden terechtgesteld, om dat daardoor verbittering onder de bevolking zou ontstaan. Generaal Seyffardt wilde niet, dat er gijzelaars zouden worden geëxecuteerd. Wel zijn studenten van de universiteiten en hooge- scholen gevangen genomen. De Rijkscommis saris wil, dat er rust en orde heerscht op de universiteiten en hoogescholen. Daartoe heeft de Duitsche overheid het recht. Aan ons, er zorg voor te dragen, dat er alleen studenten komen, die studeeren en niet zij die agitatie voeren. De studenten, die agitatie voeren, moeten maar naar Duitschland om te werken. Als vaders van gezinnen naar Duitschland worden gezonden, dan is het billijk, dat perso nen van 18 tot 25 jaar ook naar Duitschlana gaan om te werken. De verhalen over het op pakken van vrouwen en meisjes, zijn geruchten. Noem mij maar nahien van vrouwen en meisje», die opgepakt zijn. De Leider verzette zich ove rigens sterk tegen het denkbeeld, vrouwen en meisjes te verplichten in Duitschland te gaan werken. De vrouwen en meisjes zullen in Ne derland de leege plaatsen moeten innemen. DUIKBOOTEN BRENGEN 15 KOOPVAARDERS TOT ZINKEN. Het opperbevel der weermacht maakte Februari het volgende extra-bericht békend: Ondanks zeer heWge stormen en slecht zicht zetten de Duitsche duikbooten den strijd tegen de vijandelijke scheepvaart voort. Zij brachten in den Atlantischen Oceaan en voor de Noora- Afrikaansche havens aan de Middellandsche Zee van krachtig beschèrmde convooien 15 schepen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 brt. tot zinken, alsmede een korvet, een convooi- met formaties bolsjewistische vliegtuigen haalden in dezen sector, zonder eigen verliezen 47 overwinningen in de lucht. Ten Z.O. van het limenmeer zette de vijand zijn sterke aanvallen voort. Hij werd in hevige gevechten met z^vare verliezen aan menschep en tanks teruggeslagen. In den sector tusschen Wolchov en het La- dogameer, alsmede vóór Leningrad was de ge- vechtsactie gisteren geringer. Verscheidene plaat selijke aanvallen der bolsjewisten mislukten. I Gisteren overdag verloor de vijand in de ge vechten aan het Oostelijke front in totaal iü4 pantserwagens. Finsche jachtvliegtuigen schoten in het hooge noorden 7 vliegtuigen der bolsjewisten neer. Aan het front in Noord-Afrika slechts gevech ten van plaatselijke beteekenis. Snelle Duitsche gevechtsvi.egtuigen brachten gemotoriseerde afdeelingen van den vijand door verrassetiae aanvallen aanzienlijke verliezen toe en vielen spoorwegdoelen in het achterwaartsche vijande lijke gebied met succes aan. 6 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neerge schoten, 1 eigen vliegtuig keerde niet terug. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegtuigen, lukraak brand- en brisantbommen op enkele plaatsen in N.W. en W.-Duitschland, o;a. op Wilhelmshafen. De bevolking leed ver liezen. Enkele storingsvliegtuigen vlogen boven Zuid Duitsch gebied. doen over het „onrecht” het Nederlandsche voflc aangedaan. Wij. vragen daartegenover: wat heeft de kerk gezegd, dat het Duitsche volk 25 jaar lang onrecht is aangedaan. Gerechtigheid, barm hartigheid en vrijheid van levensovertuiging, deze woorden heeft de kerk in den mond. Waar om doet men daarop geen beroep tegenover de heeren Churchill, Roosevelt en Stalin? Als men wijst op het doodschieten van gijzelaars moeten wij daartegenover stellen, dat. wij ons moeten beschermen tegen misdaden, jwaarteggn slechts de hardste maatregelen kunnen helpen. Slechts dan draaiden de gijzelaars er voor op, als er aanslagen op de Duitsche weermacht werden gepleegd, terwijl voor de misdaden tegen leden der N.S.B. geen gijzelaars zijn doodgeschoten, omdat Mussert het parool heeft gegeven, dat Nederlandsch bloed niet mag worden verzoend met bloed. Wel zullen en moeten echter maat regelen worden genomen, om opgehitste volks genooten tot rede te brengen. Voorts meent men van kerkelijke zijde de strenge behande ling in het concentratiekamp op den korrel te moeten nemen, doch men vergeet, dat dit men schen betreft, die op een oogenblik, waarin het Duitsche volk voor geheel Europa strijdt meenen te moeten conspireren. Men klaagt, zoo ver volgde spreker, dat jongelieden naar Duitsch land worden gevoerd, en doet daarbij alsot Duitschland dertig dagreizen van hier lag. De waarheid is evetyel, dat Nederlandsche arbei ders zich bij ons heel prettig voelen. Wij heb ben geconstateerd dat Nederlandsche verlof gangers, die hier kwamen, in Duitschland sgoe gevoed waren en tien tot vijftien pond zwaarder geworden waren. Men meent ten slotte ook een tegenspraak tusschen onze maatregelen en het evangelie te kunnen construeeren, terwijl wij daartegenover slechts kunntn vragen, of fiet niet in tegenspraak met het evangelie en zijn gebod is, dat men geen N.S.B.-ers wil begra ven. „Gods gebod staat boven'de wereldlijke macht”, zoo Wordt verder in de verkondigm gezegd. Wij kunnen daaromtrent slechts opmer ken: dat is ook ons geloof en deze belijden! waarborgt ons de overwinning op het bolsje wisme. In scherpe bewoordingen keerde Hauptdienst leiter Schmidt zich tegen de niet-medewerking aan voor den oorlog belangrijke maatregelen, die aan het slot van de katholieke afkondiging is geëischt. Als men het ambtenarencorps wil op stoken om de bezettende mogendheid bij de uit- j van noodzakelijke maatregelen samen- ..erking te ontzeggen, kunnen wij daartegen over slechts verklaren, dat wij al wat komen kan met rust, maar ook met hardheid tegemoet zien. -1 vaartuig, een patrouillevaartuig en vier zeil- transportschepen. Voorts werd een vrachtschip getorpedeerd. DE VERLIEZEN VAN HEI ROODE LEGER. BERLIJN, 23 Febr.' (D.N.B.). in verband met de dagorder van Stalin aan bet Roode Le ger ter gelegenheid van den 25sten verjaardag van de stichting daarvan verneemt het D.N.B.: Het Roode Legiu- heeft volgens de otfici^ele Duitsche cijfers 5,4 millioen gevangenen verlo ren. Bovendien aan dooden en gewonden 12,8 millioen man. In 20 maanden oorlog heeft hei Roode Leger, dus 18,2 millioen man verloren, in dien tijd verloor het 48.000 stukken geschut en 34.000 pantserwagens. DE DUITSCHE SUCCESSEN IN TUNIS. Het opperbevel van de Duitsche weermacht meldde Zaterdag over de strijd in Tunis: Aan het Noord-Afrikaansche front verliepen de gevechten zooals verwacht werd. De plaat sen Gafsa en Sbeitla werden bezet. In het ver loop van de tot dusver geleverde gevechten werden bijna 3000 gevangenen, overwegend Amerikanen, gemaakt en 169 pantserwagens, 95 gepantserde verkenningswagens, 36 gemotori seerde stukken geschut ander geschut, alsftlede vernietigd buitgemaakt. wordt deze door deze afkondiging geldig, voor zoover daarin niets anders is gepaald. Art. 3. (1) Wordt een maatregel, als bedoeld in artikel 1, bij afzonderlijke beschikking ge troffen, dan geschiedt dit schriftelijk. (2) De beschikking houdt in: 1) de aandui ding van de instantie, welke de beschikking geeft; 2) den naam en het adres van dengeen, op wien de verplichting rust; 3) de nauwkeurige aanduiding van het bevolen handelen of nala ten; 4) de plaats waar en het tijdstip waaróp een bevolen prestatie moet^!gorden verricht; 5) de plaats en het tijdstip van^e uitvaardiging; 6) de onderteekening van de ii ’itantie, welke de beschikking geeft. (3) De instantie, welke de beschikking geeft, maakt deze aan dengeen, op wien de verplich ting rust, bekend. Is dit volgens haar oordeel niet mogelijk, dan wordt de beschikking bekend gemaakt aan den burgemeester der gemeente, waarin degeen, op wien de verplichting rust, hier te lande zijn woonplaats heeft of laatstelijk heeft gehad. (4) Als bekendmaking van de beschikking is in ieder geval te beschouwen: 1) beteeke- ning; 2) overhandiging tegen bewijs van ont vangst of 3) mededeeling door middel van aan- geteekenden brief. (5) Door de bekendmaking treedt de be schikking in werking. Artikel 4. (1) Hij, die opzettelijk in strijd handelt met een volgens de artikelen 1 tot en met 3 gegeven bevel, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden of met een de zer straffen. (2) Poging is strafbaar. (3) Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt de dader gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden. (4) De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-ge- neraal voor Financiën en Economische Zaken of commissaris-generaal voor Bijzondere Aangele genheden). Deze klacht kan worden ingetrok ken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. (5) De bij de leden 1 tot en met 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als be doeld in artikel 2, lid 2, der verordening no, 52/1940 betreffende de Duitsche Rechterlijke macht voor strafzaken, zooats deze luidt inge volge de bekendmaking no. 72/1942. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. ’s-Gravenhage, 19 Februari 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: SEYSS-1NQUART. KRAAMVERPLEöl N©

Sneeker Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1