SNE£KE3 EDITIE NIEUWSBLAD VOOB HET WESTEN VAN FBIESLAND Met nieuwe strijdmiddelen in enkele dagen 5 Britsche duikbooten tot zinken gebracht Heidengedenkdag Rede van den Führer 2e Jaargang» No. 12. - I Vrijdag 26 Maart 1943 J. G. J. Al STERGOO WEERMACH I SBER1CHT. OP DEN GREBBEBERG. w pleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook die- INVOERING ZOMERTIJD. In overeenstemming met de regeling in het Duitsche Rijk wordt ook in het bezette Neder- landsche gebied in den nacht van 28 op 29 Maart de zomertijd ingevoerd. Hij begint op 29 Maart des voormiddags te 2 uur. Op dat tijd stip worden alle openbare klokken een uur voor uitgezet, dus van 2 op 3 uur. Op dat oogenblik is het dus 3 uur voormiddag. De laatste loodjes wegén het zwaarst, zegt de volksmond. Laat dit ook zoo zijn met de boekenactie van den nationalen jeugdstorm voor onze arbeiders in Duiischland. Ook de zwaarste pakken met boeken worden gaarne en dankbaar in ontvangst ge nomen I UIT HET. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Maart. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Ten Zuiden van het Ladogameer ondernam de vijand aanvallen, die tengevolge van de zware verliezen, zwakker waren dan de voor gaande dagen en wederom geen enkel succes hadden. Bij de vernietiging van een afgesneden vijandelijke groep maakten onze troepen ven- scheidene honderden gevangenen er werden me^r dan 1000 dooden geteld. Plaatselijke gevechten in de andere sectoren, vooral a: n de boven-Donetz,hadden een ge slaagd verloop. Kazematten en veldstellingen werden genomen, gevangenen en buit binnen gebracht. In zware gevechten werden in verschillende sectoren van het gevechtsterrein in Tunis aan vallen van numeriek stérker vijandelijke strijd krachten afgeslagen. Duitsche jagers schoten 11 vliegtuigen neer. verschenen Duitschland. brisantbommen aangericht. De iuch'tmacht neen overdag met snelle ge vechtsvliegtuigen het verkeerscemrum Ashford in /.Engeland aangevallen. Treffers op het sta tion en de ravitailleerings-installaties der stad werden waargenomen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duit sche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog be langrijke doelen aan de Firth ofvForth en aan de N.O. kust van Engeland gebombardeerd. Met gebruikmaking van nieuwe strijdmiddelen hebben duikbootjagers der Duitsche marine in de Middellandsche Zee in enkele dagen 5 Britsche duikbooten tot zinken gebracht. Majoor Müncheberg, onderscheiden met het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het ijzeren kruis heeft na zijn 135e over winning in de lucht den heldendood gevonden< Comb van: SNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Jieuwe Sneeker Courant) en DÉ J0*8’s NlEUJI/ö 3LA3, Bols ward Verschijnt eiken Vrijdagavond. Ljjigeid f 0.75 per kwartaal bj vooruitbetaling. Losse nummers 10 ct. Hoofdredacteur: L. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdrad.C. Smit, Sneek. K 2238 Afzonderlijk vliegende vijandelijke toestellen gisteren overdag- boven N.W. I. Door hier en daar neergeworpen werd onbeteekenende schade De Iuch'tmacht heeft overdag met snelle LAATSTE GRÜOTE SLRAATCOLLECTE IN HET W1NTERHULPSEIZOEN. Op Zaterdag 27 Maart worat bovengenoemde collecte in hei geheeie lanu genouoen. maandag 29 Mrt. komen de collectanten dan nog op kan toren en fabrieken om hen, die Zateraag met in de gelegenheid waren te offeren, alsnog daartoe in staat te stellen. Gecollecteerd wordt met. speldjes, d e er nog zijn van vorige koeren, zoo. aat geen fractie van een cent verloren gaat en velen bovendien in de gelegenheid zullen zijn hun verzameling aan te vullen. Winterhulp heeft dit jaar ^1 millioenen uitge keerd, de ju ste_cijfers zuilen t.z.t. bekend wor den gemaakt, maar ieder weet uit ervaring in eigen omgeving hoe Winterhulp helpt, daar waar onze volKSgenooten geholpen dienen te wórden, natuurlijk zonder te letten op religie ot politieke overtuiging. Het vorige seizoen is door de W.H.N. in waardebons- tutgekeerd een beurag van rond f 8.600.000, in contanten rond f 290.000, in voed, sel en giften in natura rond f 673.000, in totaal derhalve rond f9.563.000. De h.erop vallende be- drijfsonkosten en salarissen bedroegen f331.000, dat is dus slechts 3.46 procent van het totale bedrag der uitkeeringen. Gemiddeld werden millioen volksgenooten geholpen. Met voldoening kon toensworden vastgësteld, dat deze resutea- ten die van het eerste jaar verre overtroffen. Die hulp is verleend door ons-eigen volk, aan die volksgenooten, die dit noodig hebben. De voor het inzamelen en uitkeeren zorgt. De inza meling geschiedt weer voor het grootste deel door vrijwillige medewerkers(sters). Bij deze laatste groote inzameling van dit seizoen gaat dus de oproep tot alle volksgenooten OFFERT VOOR LWBEIIOEFUÜE VOLKS GENOOTEN, EN WERKT MEDE AAN DEZE INZAMELING 1 1 1 Collectanten kunnen zich opgeven bij de -Buurtschapshoofden en bij d» kantoren van Winterhulp. FORMATIES EN NEVENORGANISATIES DER N. S. B. Wat is en doet de W.A. Zooals men weet, heeft de N.S.B. meerdere formaties en nevenorganisaties, Misschien de meest bekende daarvan is de W.A. (Weer-Af- deeling). Organisatie De W.A. wordt geleid door haar Commandant (Mr. Zondeivan), die daartoe be schikt over een uitstekend georganiseerd Sta<- kwartier. Naar onderen toe is de W.A. verdeeld in Heerbans, Bans, Vendels, Scharen en Wach ten, waarbij dus- iedere Heerban verdeeld is in een aantal Bans, en iedere Ban in meerdere Vendels enz. Het Vendel is de kleinste zeWstan- dige eenheid in de vv.A. en omvat op volle sterkte ongeveer 125 man. Zooals bekend heeft de W.A, speciale afdee- lingen, als b.v. de Motor-W.A., de Luchtvaart- W.A. en de Bereden,W.A. Vooral de Motor- W.A. heeft veel manschappen voor de krijgs dienst in speciale Mussert compagnieën in. het N.S K.K. afgestaan. De taak der W.A. ligt reeds eeniger mate be sloten in haar naam. In engeren zin is zij bestemd om de Beweging en haar leden te beschermen. Met de tijd en het voortschrijden van de Nat. Soc. opbouw kon zij zich meer en meer wijden aan haar grootere op gave De jonge nationaal socialisten op te voe den tot krachtige, sportieve en tuchtvolle poli tieke soldaten. Dat hierbij het politieke niet werd vergeten spreekt vanzelf. De Vorming in de W.A. maakt een belangrijk onderdeel van het dienstrooster <iit. Zoodat de W.A.-mannen ook goed ge schoold zijn in de wereldbeschouwing van het Nationaal Socialisme, hetgeen hun zelfbewuste levenshouding zal bevorderen. Daarnaast wordt veel aan,sport gedaan op elk gebied, juist de laatste tijd wordt veel activi teit ontwikkeld in verband met voorgenomen nationale W.A. sportwedstrijden in den a.s. zo mer. Tenslotte zal ieder zich den inzet van de W.A. herinneren ten bate van het Volk, o.a. in den moeilijken winter 1941—1942. Deze actie, die overal een breede weetklank wekte, werd ge voerd onder de bekende leuze „De W.A. in dienst van ons Volk”. WUiKBOOTEN BOEKEN RECORDSUCCES Naar het Duitsche weermachtbericht 20 Maart meiuue hebben ooor Duitsche uutkoooten in het Noorden van den Atlalntischen Oceaan ondeinomen operaties tegen een zwaar geladen, in oostelijke richt.ng varend vijdndelijk convooi, geleid tpt de grootste en succesrijkste gevechts handelingen, die. tot dusver in den duikbootpor- log zijn voorgekomen. In dagenlangen, verbitterden strijd tegen de torpedooootjagers, corvetten en-vliegtuigen van het vijandelijke escorte brachten onze duikbou- ten van dit eene convooi 32 schepen met <;m ge-> zamenlijken inhouo van 2U4.000 ton en een tor- pedobootjager- tot zinken. Het Duitsche weermachtbericht van 24 Maart meldde dat de vijandelijke ravitailleering voorr het tront in Afrika nieuwe verliezen zijn toege bracht. Duitsche duikbooten boorden van een convooi, dat van Amerika naar Gibraltar onder weg was en van convooien op de Middellandsche Zee ae laatste dagen vijftien schepen, tezamen 73.030 brt. groot, in den grond. Twee andere schepen werden door torpeuo’s getroffen. ANGLO-AMERiKAANSCH OFFENSIEF IN TUNESIE. De militaire correspondent van het D.N.B. schreef 22 Maart Het Anglo-Amerikaansche groote offensief in Tunesië is begonnen. Mont gomery bestormt met zijn achtste leger sedert gisteren in een grootea aanval de Mareth-linie, generaal Eisenhower heeft in midden-Tunesië de Amerikaansche troepen in den strijd geworpen Uit deze beweging van twee zijden blijkt, hoe zwaar de gevechten zijn, waarin de Spiltroepen in Tunesië zijn gewikkeld* Omtrent de gevechts handelingen kan natuurlijk nog niets in bijzon derheden worden gezegd. Vast~ schijnt echtet wel te staan, dat de AngJo-Amerikanen pas zij.n SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN IN HEL lANDGcBIcO. Van 24 Maart tot en met 17 April geeft bon „reserve 3-14” van de bonkaart voor voedings middelen, met zwarten opdruk, recht op het koopen vjjin 350 gram sinaasappelen in het land gebied. - geknoopte verwachtingen van een algemeenen zegevierenden opmarsen is totaal nnsluKt. wij zien hierbij niet over het hootd, dat de bolsjewisten tijdens hun groote oftensieven n net Zuiden aanvankelijk oelangrnke prestaties in de leiding ook van groote voor verstrekken de bewegingen in den strijd gewoioen form rees hebben geleverd. Wij geven toe, dat zij veel heb. ben geleerd, Des te sterker heeft de laatste fase van de geweldige wintdkworsteling de grenzen doen zien, die aan hun operatief kunnen zijn ge steld. Het te.t blij it bestaan, dat bok de bolsjewis ten onderworpen zijn aan ue wet van de culmi natie in lederen aanval en v»o.al dat zij het tijd, stip, waarop nun aanvaisxracnt veroorueeld was te kort te schieten, met hebben gezien. Zij hebben ii.erbij zeer duiuelijk de grootste, fouten ge maakt, die een legerleiding maar kan maken, n.l, het eclatante onuerschatten van den vijand. Het snelle aanrukken van talrijke formaties van an dere fronten in plaats van den slag te voeren met de operatieve reserve duidt Voor het eerst aan, dat ook ue hun ter beschikking staande massa's met onuitputtelijk zijn, juist nierm lag tot dusver de eigenlijke geweldige sterkte der bolsjewisten. De overmacht lyn menschen en deels ook aan wapens bij den vijand was oor zaak v^n hét feit, dat ons in de eerste plaats de voiiedige superioriteit ontzegd bleet. Komt deze hinderpaal te vervallen, dan volgt veel, mis schien wel alles vanzelt. Voor de bolsjewisten is de vraag wat nu na net mislukken van het winter-offensief moet ge beuren, een groote zorg. Luitenant-generaal vittmar besloot met de volgende woordenWij zien met over het hootd, dat de op- en neergang inde gebeurte nissen nog geenszins voor altijd bezworen kan zijn. Uit de gebeurtenissen van dezen winter kunnen wij deze zekerheid overhouden ook te genover dezen taaiste van onze vijanden wordt aan een helder, door maathoudende vermetelheid geleid willen en een door hardheid en tot ont beringen bereid handelen het succes niet ont houden. Het weermachtbericht van 20 Maart ueeide mede, dat het Duitsche tegenoffensief tusschen Donets en Dnjepr den vijand sedert 13 Februari volgens voorloopige tellingen de volgende ver liezen heeft gekost 19.594 man aan gevan genen, veel meer dan vijftigduizend man aan dooden, 3372 kanonnen van alle soort, 1410 vecFtwagens en gepantserde verkenningswa- gens, 3045 zware intanteriewapens van alle soort en 184b motorvoertuigen. Den 23en Maart meldde het Duitsche weer machtbericht dat de groote aanval, die in Janu ari uit noordelijke en zuidelijke, richting begun om het gebied om Orel af te snoeren, op den vastberauen tegenstand der Duitsche troepen is gestrand. In de zware gevechten van den win- terslag om Orel, die acnt weken duurden, heb ben de bolsjewisten 10.594 man aan gevange nen en meer, nan 150,000 man aan dooden en ge wonden verloren. Er werden lOöl pantserwagens, I 485 stuiken geschut en ongetelde hoeveelheden andere wapenen van allerlei soort buitgemaakt of vended. De Rijkscommissaris spreekt. De Rijkscommissa.is zeide o.m.i önze ge dachten gaan in het bijzonder uit naar die ka meraden, die op deze plek gevallen en hier be graven zijn de soldaten van de weermacht, de mannen van mijn eigen geboortestreek, de SS- Standarte „Der Führer”, die hier de beslissing hebben geforceerd en de Nederlandsche solda ten, die bij de vervulling van hun opdracht hier huh leven hebben gelaten. Het bloed van‘hen, die hier gesneuveld zijn, werkt als een niet'tot ^wijgen te brengen ver maning aan allen, die irj de gevechten der Mei dagen van 1940 nog niet het opvlammen en ver branden der laatste scheidingsmuur willen ziei., die onze mannen en volkeren nog gescheiden wilde houden tegenover een lot, dat gemeen schappelijk door strijd moet verkregen worden en naar gemeenschappelijke welvaart moet lei- den, een vermaning dus aan allen, voor wie deze gesneuvelden slechts dóellooze offers tnoesten blijven. Maar deze vermaning heeft niet tevergeefs geklonken. Van hieruit dringt onophoudelijk hpt denkbeeld naar buiten tot de harten der Neder landsche mannen, die dezen roep verstaan. Voor elk der hier gesneuvelden zijn reeds tien en meer mannen opgestaan en in het ge'id van onze strijders getreden In alle formaties, vooral in de Standarte Westland, het Vrijwilligerslegi oen en het N.S.K.K., hebben zij getuigenis afge legd van de manmoedigheid van Nederlandsche mannen en, om slechts één voorbeeld te noe men, onlangs kon onze Führer aan een NederJ lander als eersten soldaat der Germaansche broedervolkeren het ridderkruis verleenen en hebben zijn kameraden van de afdeeling pantser- jagers naar aanleiding van gelijke wapenteken zes Ijzeren Kruisen 1ste klasse en twintig Ijze ren Kruisen 2de klasse ontvangen. Het leger der gesneuvelden ueeft de wapens niet neergelegd, het marcheert in werkelijkheid in de gelederen der stnjeende s.ldaten mede. Het staat als vermaning en nationaal geweten voor ons allen frwt en vaderland. Zijn eeuwig zwijgen is de gebiedende stem, die ons allen op roept tot de grootste medewerking. ""Wij hoo- ren de stem, wij volgen. Mussert spreek't. Mussert zeide- o.m.É Wij staan h.er op oen Gietibeberg, op de plaats’ waar M-ucrlandscne soldaten hun leven heten om de bezetting van hun vaderland te voorkomen en waar Duitsche soldaten vielen voor de biltere mil taire nood zaak om de Noordzeekust te bereiken ter af weer van de Engelschen en de Franschen, die aan hun vaderland den oorlog haddën verklaard. Zij deden hun plicht en bij de Uitoefening daar van brachten zij het grootste offer hun jong leven. Het vaste Godsvertrouwen, het geloof, dat alles wat gebeurd is, zqo heeft moeten zijn, mo ge een steun en een troost zijn op den weg van zoovelen, die hun dierbaarsté betrekkingen ver loren én die toch, hoe vermoeid tan harte ook, door het leven weer werden opgericht. Maai tevens legt het' ons den plicht op, er naar te streven, dat in de toekomst zulk een botsing niet meer mogelijk zal zijn, want wij hebben een verantwoordelijkheid niet alleen ten aan zien van de levenden, maar ook ten aanzien va» de dooden. Meer dan iemand anders ben ik verantwoor delijk voor de offers, die het Nederlandsche volk brengt aan het Oostfront Duizenden zijn ge A gaan op mijn aanspor ng, omdat zij en ik over tuigd zijn van de noodzakelijkheid van den af weer van het bolsjewistische gevaar vore gansch Europa. Vele, vele honderden van hen zijn, gevallen, hun graven zijn nu nog onbe reikbaar voor ons, daar ginds aan de Dnjepr, aan het llmenmeer en op zoovele andere plaat sen. Daarom rust op mij, meer dan' op iemana anders, de plicht om hén te gedenken, die in Rusland hun jong leven lieten in trouwe plichts betrachting, uit liefde voor ons vaderland. Wij zijn nu met onze gedachten Jpij hen en hun ver wanten, die zij moesten acnuriaien en danken hen voor ue üueis, u.e zij brachten. Of men Nederlander is of Duitscher, Zweed of Spanjaard, wij wenschen aden een Europa, dat noch uit het Oosten, noen uit het Zuiden, noch uit het Westen in de toekomst meer be- oreigd zal kunnen worden, een veilig Europa, dat niet te gronde kan worden gericht door machten, vijandig aan ons werelddeel en dat de gemeenschappelijke woonplaats zal zijn van vrije, fiere volkeren, die elkander waardeeren en reopècteeren en die in broederlijke samenwer king een tot nu toe ongeleenden bloei. zullen be reiken. Dit schijnt zoo veraf in de somberte van deze kommervoile tijden. Wij Ipten ons daardoor' echter niet a.drijven van ons gel. of aan de komst v m uil nieuwe Luropti. Gij, nuitseners, wenscht uw ontzaglijke krachtsinspanning, uw zware offers, beloond te z.en door de overwin ning, die uw vaderland veiligheid waarborgt, u in staat zal stellen de geslagen wonden te hee- len en o.ig st .ord ie werken des vrec.es weder ter hand re nemen. Wij Nederlanders, zullen al onze krachten in spannen om te komen tot een herrijzenis van ons volk, betet en sterker dan het ooit geweest is en tezamen leggen wij de g.dofte af .er tegen te waken, dat ooit weer lüuimche en Neuerlandsche soldaten tegenover elkander zullen kómen te staan. In dezen geest herdenken wjj de dapperen, die vielen, wenden wij ons tot hun nagelaten betrek kingen met- onze overtuiging, dat hun oficrs en hun leed niet tevergeetsch zijn geweest en dat er eens zal komen een ie i.têbegm, een 2lste Maart, waarop voor aller 'Oogen duidelijk zal zijn, dat ook een n euwe lente is aimgebroken in het leven van onze volkeren, danK zij de plichtsgetrouwheid en de vaderlandsliefde, de mzëtbereidhe.d en de opofferingsgezindheid van al degenen, wier nagedachtenis wij heden eeren. organisatie Winterhulp is slechts de schakel, die WINTERSLAG IN S0WJET4JNIE ALS GE ËINDIGD BESCHOUWD. BERLIJN, 22 Mrt. (D.N.B.). Luitenant-gene- féal Dittim.r heeft over het onderwerp „epiloog van oen winterdag” voor de radio o.a. het vol gende gezegd Waar wij in den aanval zijn besluiten wjj dè succesrijke tegenoffensieven, die met de nerove- ring vaii Charkov haar hoogtepunt bereikten en die dé gevaarlijke bres der Sowjets in ons nieu we afweerfrent naar het Westen in de richting van oen Dnjepr teniet need, --Ook deze tegenoffensieven zullen weldra zijn geëindigd, doordat overal de krijgsoperaties voor de naaste toekomst worden bepaald door de wet van het jaargetijde. De w.nterslag zeif kan tenminste, wat zijn uiterlijk vetic< p beuett als aigesloten wo.den beschouwd. Thans kunnen wij met dankbare voldoening constateeren, dat alle aanvalssecto- ren van Orel via Gsjatsk, Rzjev en Toropets tot aan het Urnen- en Ladogameer hebben standge houden. Overal kwam vroyg of laat de massale bóisjewistische stormloop tot staan, nog voordat het operatieve doel was bereikt. Men kan wel zeggen, dat door dit standhouden een zware streep door alle rekeningen en berekeningen van den vijand is gehaaid. Hij zal zich thans moeten afvragen, ot zijn onbetwistbare aanvals. successen in het Zuiden opwegen tegen de zwa re verliezen, die hij aan het centrale, en noorde lijke front heeft geleden. De terreinwinst, uitgedrukt in vierkante mij len is ongetwijfeld veel geringer dan de bolsje wisten ten minste hadden genoopt te bereikerr toen het oorlogsgeluk hun het verrassende suc- KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: w Nederlanders van arisch bloed, in den leeftijd van 17—-45 jaar (ook gehuwden), die lichame lijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel-kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde ge keurd te worden. Thans bestaat oók de mogelijkheid tot oplei ding en dienstvervulling in Nederland, in een speciaal wachtbataljon. Gezinsleden dezer vrij willigers hebben gelijke voorrechten als dege- nen, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: onze bondgenoö- Kostwinnersvergoeding, kostelooze ziekenver- Bureau voor advertentiën: Grootzand 55 - Tel. 3005 - Giro 50748 Bureau Voor abonnementen Kleinzand 7 - Tel. 2200 - Giro 13C000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. 100 cent elke m.m. meer 6 cent Verantw. voor de advertentiën: L. de |ong Sneek Ter gelegenheid van Heidengedenkdag heeft de Führer Zondag in den „Ehrenhof” van het Befiijnsche Zeughaus, waar met tal van hooge militaire en andere autoriteiten ook 300 ge wonden aanwezig waren, een rede uitgespro ken waann hij o.m constateerde dat het dank zij ’de oiiervaaruigheid en heldhaftigheid van onze soldaten aan het Oostelijk front gelukt Is thans definitief de crisis te boven te komen, waarin het Duitsche leger door een onver diend lot was gestort, het front te stabili seren en alle maatregelen te nemen, die aan jle voor ons hggenae maanden weer het succes tot aan de definitieve overwinning moeten ver zekeren, Dat het in die omstandigheden ver antwoord kan worden, het thans sinds vele maanden bestaande verlofsverbod met ingang van heden op te heffen, om,in de komende maanden in toenemende mate aan onze dappere mannen weer den weg naar hun dierbaren in het vaderland te openen, maakt het ook voor mijn geweten gemakkelijker, vandaag hier te Z'Jrioe groot het gevaar was, dat het oudste be schaafde continent ter wereld dezen winter ge- loopen heelt om te worden overrompeld, blijft overgelaten aan het latere geschiedkundig on derzoek. Dat dit gevaar thans gebroken en daarmee van Europa is afgewend, is de onver gankelijke verdienste van de soldaten, dre wij thans herdenken. Hitler schetste het karakter van dezen oorlog als .een oorlog „zonder medelijden en eroarmen, welke ons door het eeuwige jodendom werd opgedrongen”. Wat de Duitsche en de met hen verbonden soldaten thans in het oosten be schermen, is met het steenen gelaat of het so ciale en geestelijke kenmerk van dit continent, maar het zijn de eeuwige menschelijke substan ties, vanwaar sinds de vroege tijden waarden zijn sitgegaan, die niet alleen aan Europa en Ame rika, maai nog veel verder aan de geheeie menschelijke beschaving haar huidige uitdruk king geven Naast deze, uit het oosten dreigende wereld vaii de barbaarschheid beleven wij niet minder de satanische verniehngswoede van hei met haar verbonden zgn. westen. De oorlogs- doelstellingen van onze vijanden zijn ons uit tal- looze publicaties, redevoeringen en openbare eischen bekend. Het geklets over een Atlan tisch charter is daartegenover evenveel waaru als de voormalige 14 punten van Wilson waar de hadden tegenover de toen gekomen reëele wording van net dict-aat van Versailles. Nadat de Führer er op had gewezen dat het doel van de tegenstanders in de eerste plaats uitroeiing van het Duitsche volk is, zeide hij dat de laatste drijvende kracht achter dit doel is de eeuwige haat van dat vervloekte ras, dat sinds duizenden jaren ais een ware geesel Gods de volkeren zoo lang tuchtigt, totdat deze zich, in tijden van zelfbezinning, tegen hun pijnigers gaan keeren. „Ik zeg”, aldus Hitler, „dit niet voor het Duitsche volk. Het heeft heden in zijn moreele houding geen woorden van troost noo dig”. Hij nchtte zich echter tot de zg. „neutrale wereld” 'en herhaalde zijn vroegere voorspelling, dat aan het einde van dezen oorlog niet Duitschland of de met Duitschland verbonden staten slachtoffer van het bolsjewisme zullen zijn geworden, doch wel die landen en volkeren, die, door zich stetids meer in handen van het jodendom te begeven, op zekeren dag de ineen storting en daarmede hun einde zullen beleven als gevolg van het bolsjewistische ,gtf, waar tegen zij zelf het allerminst bestand zijn, alleen reeds door hun verouderde maatschappelijke or dening. Niet van het nationaal-socialistische of van het fascistische bewind zal geen draad meer overblijven, nlaar een oud wereldrijk zal ontbon den worden. De zonde tegen het eigen en ge lijke bloed zal zich wijzigen in een ten hemel schreiende ellende en ongeluk in deze landen zelf. Vervolgens wees’de Führer er op dat de win ter van dit jaar het Duitsche volk niet alleen niet tot het defaitisme heeft gebracht, maar tot ee>> nog geweldiger mobilisatie van al zijn krachten. Die krachten gaan thans gebruikt worden. D.e productie van oorlogsmaterieel neemt voortdu- read toe. Naar het front stroomen aan jonge sol- daren, vrijgemaakte mannen en herstelüe soldaten millioenen manschappen. Qude lichtingen en knapen zullen bovendien de. afweerwapens van het vaderland bedienen, honderdduizenden en nog eens honderdduizenden vrouweiï en meisjes zuuen hen daarbij helpen. Zoo verandert de Dtiitschë weermacht steeds meer in eenstrijdende natie. Het pationaal- sociaüsme, dat eens in een verbitterden strijd zonder ook maar ooit de minste gedachte aan een compromis gekoesterd te hebben zijn tegenstanders in het binnenland heeft overwon nen, zal thans en in de toekoms als toonaan- gevendé-macht van het rijk ook met zijn buiten- landsche vijanden het weten klaar te spelen. Met hoe grooter vastberadenheid dit conflict wordt uitgevochten, met des te minder cofiipro- missen het wordt voortgezet, des te duurzamer zal dan de vrede zijn, dfe vooral ons continent ter genezing van zijn wonden nocTdig heeft. Wat die toekomst betreft zeide Hitler o.m.: „De Duitsche nationaal-socialistische staat, die deze doelstelling van het begin af aan heeft be zeten, zal na dezen oorlog pas goed onvermoeid gaan werken aan de verwezenlijking van een program, dat In zijn laatste consequentie moet leiden tot de volledige opheffing der klassen tegenstellingen en tot de totstandbrenging eener Vare socialistische gemeenschap. Daarmede zullen de 542,0(10 mannen, die deze tweede wereldoorlog tot dusver van ons aan doeden geeischt lieert niet vergeefs gevallen zijn, maar zullen zij als onvergankelijke helden en pioniers van een beter tijdperk in onze gele deren voor altijd voortleverl. De Almachtige, Die ons door alle beproevin gen Zijn zegen niet ontzegt en Die de in'ons wo nende kracht daardoor versterkt heeft, moiré ons daarom ook in de toekomst bijstaan om vervullen wat wij tegenovc-- ens volk tot .l.vi de overwinning schuldig zijn. Daarmede buigen wij weer eerbiedig het hoofd voor de doode kameraden, voor de om hen treurende familieleden, voor de vermoorde mannen, vrouwen en kinderen in ons vaderland en- voor al de slachtoffers van - ten. Rede Generaal Christiansen. Generaal Christiansen Zeide o.m. dat ande$g dan in den vorig*en wereldoorlog, thans verbon den volken aan Duitsche zijde staan al deze landen weten wat bolsjewisme is. Thans is er slechts één eer, één arbeid en één strijd, n.l. dat man en vrouw zich naast elkaar oprichten in ge heel Europa tegen dit meedoogenl ,oze Oosten. Wij weten, dat na dezen strijd aan ons de over winning'zal zijn, want voor ons marcheert de Führer en voor den Führer staat de strijd, doch adhter den strijd staat de overwinning. Wij staan thans op dit heidenkerkhof, dat bij zónder geadeld is door onze SS, die thans weer in het Oosten in het brandpunt van den strijd staat. Naast de hier gesneuvelde SS-helden lig gen onze Nederlandsche kameraden, aan wie wij precies zoo denken. Zoo was dit jaren geleden nog niet voorzien Daarom zei ik aan het begin, dat dit heldenkerkfiof een symbool is. Wij hebben nu de gebeurtenissen in het Oos ten beleefd, dezen strengen winter, aan welles einde het woord Stalingrad stond. Wanneer men misschien geloofd heen, dat dat het begin van het einde zou zijn, dan weten zij nu, dat het precies anders uitgekomen is. Deze helden van het Oostelijke front zijn opgestaan om het front te dekken en daarom gedenken wij nu zeer in het bijzonder het Oos-telijke front. Kameraden, wij hebben onze tioode helden herdacht en wij allen nemen weer met frisschen moed onze dagefijksche taak op en van deze heilige plaats uit geven wij den Führer de vers zekering, dat wij hem trouwe volgelingen zullen zijn, zooals deze helden, deze doode kameraden, die voor ons gestreden en overwonnen hebbe„. Kameraden, wij gedenken onzen Führer met den ouden strijdkreet: „Den Führer Adolf Hitler Sieg Heil 1’ Juist in oen laatsten tija m een grooter aaiua, gevallen van straf kon worden afgezien, daar de zich hieraan schuldig gemaakt hebbende voor ons gemakkelijner een betere toekomst .te. I werpers, 206 pantserbuksen en 1036 automati- veroveren. Dr Dietrich wees er op,, dat in het 1 sche pistolen. aangekondigd offensief, toen zij geloofden een verpletterende numeneke meerderhe.d aan hun zijne te hebben. - lande bereikte haar hoogtepunYop den Grebbe! berg, waar generaal Christiansen, de RijksCom- nussaris en Mussert het woord koerden. rijksminister dr. Seyss Inquart, SS-Rotten-führer Gerardus Mooyman en SS Gruppen- führer Rauter. (SS Bildberichter Fritz-Stapf-Pax s.) I wieip. De bezetting van het oostelijke deel der Oekraine en de vernietiging van de hier strij dende Duitsche troepen met alle hieiaan vast Nederland willen toetreden. 26.3.43 10.00, Den Haag, Café „Den Hout”. Be-1 Nedel'laiidsclie vrijwilligers in de Sovjet-Unie. zuilienhoutscheweg. P.K. BusiC.hschulte-0-H s)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1