dienst hebbeii Werkgevers mogen j'onge mannen, geboren in 1924 niet in Terugvoering krijgsgevangenschap Weer 336 bolsjewistische tanks vernietigd No. 28 SNEEKER EDITIE Vrijdag 16 Juli 1943 2e Jaargang I I NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND StaatsleeningvanéénMilliard WEERMACHTSBERICHT .(SS P.JL P si i Zeemacht, huzaren, pantserwagen-eskadrons, wiel- en motorrijders, veldartillerie en 21 en 22 R. I. aan de beurt. c A. M dorr jj de r s op 2e regiment Huzaren Motorrijders op het le Eskadron B. Italiaansche NIET IN DE RIJ. I ■f is U WOORDEN, ALS VOOR DEZEN TUD GESPROKEN: „DE GOEDE VELDHEER MAAKT JJEN GOEDEN SOLDAAT”. Een oud spreekwoord, maar vol beteekenls in deze dagen. Voor den jongen Nederlander, die er een eer in stelt een goed soldaat te zyn, bestaat de mogelijkheid daartoe te worden gevormd in het keurkorps van de beste legers die er maar zijn. Tezamen met de Noorsche, Deensche en Vlaam- sche vrijwilligers wil hü worden gevormd tot een goed soldaat van den Führer, den besten veld heer van dezen oorlog. En als goed soldaat wil hij het zijne bijdragen om Europa te verlossen, voor goed te bevrijden van de bolsjewistische horden uit het Oosten. Hij meldt zich daarom bjj de Waffen-SS of bij het Vrijwilligers Legioen. Blijft gij dan niet achter jonge Nederlanders, maar volgt dit voorbeeld WESTERGOO z 20 Juli 1943; le Regiment Huzaren 100 cent 6 cent in !e**- fon. gelijke .chten, Bjj onze vrijwilligers. Geregelde sportbeoefening behoort tot de vaste werkzaamheden van onze vrijwilligers. BEKENDMAKING. Het bureau van den bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Wederom moesten drie Nederlanders, die zich aan sabotage schuldig maakten en leven en goed van eigen landgenooten en van de bezettende mo gendheid in gevaar rachten, door een Krygsge- recht ter dood veroordeeld worden, n.l. 1. Evert Ruivenkamp, geboren 3 September 1915 te Philadelphia; 2. Dominicu Hendrik Mid dendorp, geboren 19 November 1919 te Kam pei; 3. Gerard van der Laan, geboren 15 Januari 1913 te ’s-Gravenhage. De vonnissen zijn door fusilleerlng voltrokken. Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 Tel. 2200 Giro 130000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Bureau voor adyertentiën Grootzand 55 - Tel. 3005 Giro 50748 Verantwoordelijk voor de advertentiën L. de Jongx Sneek. „De herinnering aan het vaderland treedt wArschuwend en wijzem te midden van onze persoonlijke aangelegenheden” (Treitschke). Ook u, jonjfe Nederlander, zult zich dikwijls af vragen: is mijn plaats thans hier? Besef, dat talrijke kameraden, dikwijls uit uw eigen omgeving, hebben ingezien dat hun plaats was, in de gelederen van de soldaten van den Führer, in den strijd tegen het bolsje wisme en daarom voor het vaderland. Peil dan uw geweten en besef wat u te doen staat. Aarzel niet langer, maar meldt u by de Landwacht Nederland. OPROEP VOOR DE LANDWACHT NEDERLAND. „Als het vaderland op het spel staat, zijn er voor niemand rechten, slechts plichten”, aldus de bekende Duitsche schrijver Ernst von Wil- denbruch. Dat geldt ook voor u jonge Nederlanders, want ook'uw vaderland staat op het spel. Het is voor uw vaderland van het grootste belang, dat e strijdbare mannen zich inzetten, te zamen met de r|jwilligers uit de Germaan- sche broedervolk', reu, om het bolsjewistische beestmensch buiten Europa’s poorten te hou den. Doet daarom uw plicht en meldt u by de Landwacht Nederland. Gisteren is de aankondiging verschenen van een staatsleeiling, groot een milliard gulden, waarvan reeds 300 millioen bij rijksfondsen en instellingen is geplaatst. De rentevoet is weder om 3% procent, en de looptijd 20 jaren; vervroeg de aflossing is echter mogelijk. De koers van uitgifte is gesteld op 99% De deelneming is op dezelfde leest geschoeid als voor de leening 1942 met dien verstande, dat het percentage van deelneming voor de institutloneele beleggers is verhoogd tot 10 procent hunner ac tiva; de hypotheekbanken en ondernemingen, welke als hoofdbedrijf hebben de exploitatie van onroerende goederen zullen echter slechts voor 3 van het bedrijfsvermogen behoeven deel te nemen, evenals lichamen vallende onder het be sluit op de Vennootschapsbelasting 1942, voor zoover zij volgens het hiervoren genoemde niet tot een hooger bedrag moeten deelnemen en voor- zoover het bedrijfsvermogen niet minder dan ƒ50.000 bedraagt. Alle natuurlijke personen die een zuiver vermogen hebben van 20.000 of meer Xzoj&er eenige a£tr&H). moeten tot e-an in Ut en oorlogsschepen. Zij brachten een koopvaarder van middelbare tonnage tot zinken en veroorzaak ten brand of brachten schade toe aan twee krui sers, talrijke transportschepen en verscheidene kleinere oorlogsvaartuigen. Woensdag meldde het Italiaansche com muniqué o.m. In nachtaanvallen langs de kust van Oost- Sicilië hebben onze torpedovliegtuigformaties twee groote schepen en een torpedojager in den grond geboord en zes kruisers beschadigd, waar bij een zwaren kruiser, voorts twee torpedoboot- jagers, een grooten koopvaarder en andere klei nere zeeschepen. In het centrum der Middellandsche Zee heeft een duikboot een schip van 15.000 b.r.t. tot zin ken. gebracht, een andere duikboot vuurde een torpedosalvo af op een formatie torpedojagers, waarvan er twee werden getroffen, een derde heeft een torpedojager der Fearless-klasse en een torpedojager der Jervisklasse getorpedeerd. De vier laatstgenoemde torpedojagers moeten als in den grond geboord worden beschouwd. Duitsche duikbooten en vliegtuigen brachten in- tusschen in denzelfden tijd onder de Braziliaan- sche kust, en in den Atlantischen Oceaan weer 123000 ton scheepsruimte der geallieerden tot zin ken. Herhaaldelijk kan worden geconstateerd, dat aanstaande moeders voor loketten van distri butiekantoren, spoorwegen, diverse winkels e.d. dikwijls geruimtn tijd blijven wachten tot zij aan de beurt zijn. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit in ’t geheel niet noodza- kelijk is. Alle aanstaande moeders kunnen by de be voegde functionarissen van den Nederland- schen Volksdienst ter plaatse of zoo noomg regelrecht aan het Prov. Bureau van den Ne- derlandschen Volksdienst, Weerd 11 te Leeu warden, z.g.n. „voorrangskaarten” aanvragen. Vrouwen, die in het bezit zijn van dergeiyke kaarten, behoeven niet in de ry te wai doch wordep ten spoedigste geholpen. 2o. Uitlokkers, mededaders en medeplichtigen worden op gelijke wijze gestraft als de dader. Artikel IVDeze beschikking treedt in werking met ingang van 15 Juli 1943. Amsterdam, den lOen Juli 1943. De waarnemende secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, w.g. VERWEY. formaties voorzoo ver het in Mei 1940 in werkelyken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: In het „W e h r mach t lager” Amersfoort, Zonnebloemstraat: Op grond van de op 29 April in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehr- machtbelëhlshaber in den Niederlanden betrexfende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden by deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onder staande regimenten >n van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties voorzoover het in Mei 1940 in werkelyken militairen dienst was. GEVECHTFN LN ZUID-SIOILIE DUREN MET ONVERMINDERDE HEVIGHEID VOORT. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Juli. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Ondanks het slechter worden van de weersom standigheden duren de zware gevechten aan net Oostellijke front voort, In het gebied van Bjelgo- röd is nog een vijandelijke groep strijdkrachten m concentrischen aanval Uiteengeslagen en zijn nieuwe, maar met zwakkere strijdkrachten dan vorige dagen uitgevoerde tegenaanvallen met zware verliezen afgeslagen. Ten Oosten en ten Noorden van Orel zette de vijand zijn door tanks en slagvliegtuigen onder steunde aanvallen ook gisteren voort. De pogin gen van de bolsjewisten om door de Duitsche stel lingen heen te stooten, mislukten bloedig. Ter stond ingezette tegenaanvallen vorderen met succes. In den totalen sector van den grooten slag zijn gisteren wederom 336 bolsjewistische tanks ver nield en door het luchtwapen 70 vyandelyke vlieg- warden, Huize Schaaf, Breedstraat; 23-7-43 914 uur Amsterdam, Dam 4; 24-7-43, 913 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 25-7-43, 914 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg; 26-7-43, 914 uur, Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. BEKEND' TAKING. In Nederland is van 10 Juli 1943, des mor gens te 7 uur af, een nieuw sirene-signaai in gevoerd. Het heet: Waarschuwing Luchtge vaar en bestaat uit een driemaal achtereen her haalden gelykmatigèn toon (zooals van het signaal Luchtalarm Geëindigd) van ongeveer ft seconden met tusschenpoozen van 10 se cond^!. Het sirenegeluid, dat 13 seconden duurt, be- gPnt met een van laag naar hoog oploopenden toon, welke dan enkele seconden gelijkmatig blyft, om tenslotte weer terug te loopen. Dan 10 seconden pauze. Dan gedurende 13 seconden herhaling, weer gevolgd door een pauze van 10 seconder en tenslotte de tweede herhaling van 13 seconden. Het geheele signaal: Waar schuwing Luchtgevaar duurt 1 minuut. Het nieuwe signaal beteekent, dat vyande- iyke vliegtuigen het luchtruim boven Neder- and binnenvliegen, doch dat voorloopig geen jroote luchtaanvallen verwacht worden. Dit ignaal W'aarschuwing Luchtgevaar bedoelt tus het publiek tot grootere oplettendheid aan te sporen. Men behoeft zich na dit signaal niet te gedragen zooals b<, luchtalarm. Het verkeer en het econ mische leven gaan gewoon door. Bij het signaal Luchtalarm (zioals voorheen 1 minuut janktoon) is ’t gedrag naar de eischgn, welke luchtbescherming stelt, evenals voor heen algemeene plicht. Het signaal Lucht alarm Geëindigd (onafgebroken geiykmatige toon van één minuut) volgt na het signaal Waarschuwing Luchtgevaar, ook wanneer het signaal Luchtalarm niet gegeven zou zqn. Der Generalkommlssar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER. SS Obergruppenführer und General der Pollzei EEN PROTEST. De A.N.P.-correspondent te Berlyn*meldt: De Nederlandsche emigrantenregeering ~te Londen heeft tot het Amerikaansche staats- departement een protest gericht, waarin wordt betoogd, dat de kleine naties binnen de Ang'o- Amerikaansche Sowjet-Russische coalitie niet op voet van gelijkheid behandeld worden. Met een zinspeling op de achteruitzetting bij de levensmvl- delenconferentie te'Hot Springs wordt verklaard, dat bq alle politieke conferenties en overeenkom sten eenvoudig buiten de kleine naties om gehan deld wordt en dat deze zich, zonder gehoord ce zyn, moeten schikken in de besluiten van de groote mogendheden om het even of deze met de belangen van de kleine naties strooken of niet. Van Duitsche zijde verklaart men naar aanlei ding hiervan, dat deze Nederlandsche emigranten zich vergissen, wanneer zy meenen dat zy nog aanspraken kunnen maken op de Nederlandsche koloniale gebieden in de Zuidzee. Zy verwachten van Roosevelt en Churchill ondersteuning van hun belangen by het Nederlandsche koloniale bezit, maar zien daarbij volkomen over het hoofd, dat het beschikkingsrecht reeds lang aan Japan is overgegaan en, aldus dit Duitsche commentaar, geen Churchill, geen Roosevelt en geen Stalin over de macht beschikt, het door eigen schuld verloren gegane gebied terug te winnen. WAARNEMEND COMMISSARIS-GENERAAL VOOR BUZONDERE GEVALLEN. Het Rykscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor bet bezette Neder landsche gebied heeft, overeenkomstig paragraaf 4 van de Verordening tot uitoefening van de re- geeringsbevoegdheden in Nederland (nr. 3/’4O) en de par. 1, 3 en 7 van het decreet betreffende den organisatorischen opbouw van de dienstbureaux van den Rijkscommissaris, den Dienstleiter pg. Willi Ritterbusch met ingang van 9 Juli 1943 be last met het waarnemen van de werkzaamheden van commissaris-geheraal voor bijzondere geval len, daarby inbegrepen die taken, die bij bijzon dere besluiten opgedragen werden aan den com- missaris-generaal voor bijzondere gevallen. DE OPERATIES AAN HET OOSTELIJK FRO^NT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Maandag bekend In den slag tusschen Bjelgorod en Orel is het onzen troepen gelukt een vry groote groep vijan- delyke strijdkrachten in te slujten en te vernieti gen. Daarby werden verscheidene duizenden ge vangenen binnengebracht. 129 tanks stukgescho ten, talrijke kanonnen en andere wapens buitge maakt. In totaal werden gisteren 220 tanks en 70 vliegtuigen vernietigd. Ontlastingsaanvallen, die de bolsjewisten ten Oosten en Noorden van Orel ondernamen, werden afgeslagen. Sedert 5 Juli verloor de vyand*28.000 gevangenen, 1640 tanks en 1400 kanonnen. De correspondent der N. R. Ut. te Berlyn meldt aan zyn blad: Het Duitsche operatieplan voor het Oostelijk front voor dit jaar verschilt geheel van de in 1941 en 1942 gevolgde strategie. Deze eigenlyk voor de hand liggende conclusie wordt thans nog eens bevestiga in een publicatie van militaire zyde. In de voorafgaande jaren heeft men er naar gestreefd der tegenstander zoover als maar kon terug te werpen. In de eerste plaats om zooveel r===============================. EERSTE VRIJWILLIGERS LANDWACHT ZIJN AFGERICHT. Diensttijd gaat ten einde; zy hebben drie maanden soldaten leven achter den rug. Wilt gij hun plaats niet innemen? Wilt gy nog altyd afzydig blyven staan? Toont, dat-ook gy t bereid zyt voor uw volk aan te treden, opdat dit king, als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst p een Soede toekomst tegemoet ga. Laat ook u zich gedurende drie maanden af richten en treedt toe tot de Landwacht Neder land. Inlichtingen over verzorging der familie leden, vrijstelling van arbeidsinzet in Duitschland, extra levensmiddelentoewyzing voor de familie, reserveering van uw betrekking gedurende uw diensttijd, worden tydens de keuringen verstrekt. De data der keuringen worden in alle bladen bekend gemaakt. tuigen neergeschoten. De gevechten in Zuid-Sicilië duren met onver minderde hevigheid voort. Op verscheidene plaat sen werden vijandelijke door tanks gesteunde aan vallen afgeslagen en achter het Duitsch-Italiaan- scye front gelande eenheden vyandelyke val schermjagers vernietigd. Duitsch-Italiaansche luchtstrydkrachten brach ten den vjjand nieuwe gevoelige verliezen aan scheepsruinlte toe. Een vrij groot aantal oorlogg en transportschepen werd tot zinken gebracht of beschadigd. Sterke formaties vijandelijke bommenwerpers hebben gisterochtend het gebied om Parijs en eenige plaatsen in N.W. Frankrijk aangevallen. De be volking leed verliezen. In den loop van felle lucht gevechten en door luchtafweergeschut werden 22 vyandelyke vliegtuigeA, waarbij 14 zware N.Ame- rikaansche bommenwerpers neergeschoten. 5 Duitsche jagers gingen verlóren. In den afgeloopen nacht vlogen enkele vyande- lijke storingsvliegtuigen naar Noord-Duitsch ge bied en wierpen lukraak eenige bommen. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S., HET LEGIOEN EN DE LANDWACHT. Het S.S. Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, in den leeftyd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de oplei ding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. By de -onderzoekingen worden ook alle gevraagde inlichtingen verstrekt met betrekking tot de ver zorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Neder land moeten blyven, de mogelijkheid bestaat, hun dienst te doen by de landwacht Nederland of by het wachtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toe treden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmel- dingsplichtig zyn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmel den en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17-7-43 914 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 18-7-43 -912 uur Breda, rest. Mo dern, Markt; 1518 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45; 19-7-43 912 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 1518 uur Arnhem, Café Royal; 20-7-43 912 uur, Hengelo, Café Modern, Spoorstraat 18; 1518 uur, Zwolle, hotel Gijtenbeek; 21-7-43 912 uur, Assen, Con- certhuis a. d. Vaart; j.518 uur, Groningen, Con- certhuis Poelestraat; 22-7-43 9—12 uur Lèeu- XII UCL v» vu* u* avuuxa^v* m - - - de dienstplichtigen der zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943; de dienstplichtigen van het 22e R. L op van het le regiment H u z a r én en het 21 Juli 1943; van het 2e Regiment Huzaren en net 22 Juli 1943; van het 3e Regiment Huzaren, het 4e tRegiment Huzaren en Pantserwagens en het 2e Eskadron Pantserwagens Op 23 Juli 1943; In de Waterlookazerne te Amersfoort: van het 21e R.I. en zyn oorlogsformaties de in de jaren 19251915 geborenen op 19 Juli 1943; en de in de jaren 19141904 geborenen op 20 Juli ’948; van het 2e Reg. Veldartillerie op 21 Juli 1948; van het le Regiment Wielryders op 22 Juli 1943; van het 3e Regiment Veldartillerie op 23 Juli 1943. By de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de dlstributiestamkaart en, voor zoover mogeiyk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers”, voor wie een „Bescheinigung” (verklaring van onmisbaarheid) af gegeven is, moeten dit bfwys by hun werk gever of by de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en by de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung” zoo spoedig mogelyk weder aan den werkgever resp. de Instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zyn verplicht legenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den ver zuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten,'c.q. by den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelyk uniform, anders burgerkleeding; dringend wordt aan geraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra-schoeisel, alsmede etensketeltje en eetgerei mede te brengen. De gezamenlyke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding’zyn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz” in Duitschland of in de door de Duitsche Weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wyze aaii de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij der- gelyke pogingen steunen. Tenzy met toestemming van het I z, Gewestelyk Arbeidsbureau. Het Verordeningenblad bevat een beschikking van den Rykscommissaris vdor het bezette Ne- derlandsche gebied (commissaris-generaal voor Bijzondere Aangelegenheden) betreffende een T verbod tot het in dienst hebben van bepaalde personen. Hierin wordt bepaald Artikei L lo. Werkgevers in het bezette Nederlandsche gebied mogen zonder toestemming van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken of van het bevoegde Geweste lijk Arbeidsbureau geen personen als werknemer, leerling of volontair met of zonder toelage, dan wel als thuiswerker in dienst hebben, voor zoover dezen behooren tot de door dezen secretaris generaal te bepalen lichtingen. 2o. Personen, die op grond van een beschik- BESCHIKK1NG van den secretaris-generaal van Sociale Za ken ter uitvoering van de beschikking Van den Rykscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden) betreffen de het verbod, bepaalde, personen in dienst te hebben. Overeenkomstig I, eerste lid, en V van de be schikking no. 66/1943 betreffende het verbod be haalde personen in dienst te hebben, bepaal ik: Artikel I: lo. Werkgevers mogen manne- $ke werknemers met inbegrip van leerlingen, rolontairs met of zonder toelage en thuiswerkers, die in 1924 geboren zyn, niet in dienst hebben, tenzij deze in het bezit van een bewys van een Gewestelyk Arbeidsbureau zyn, waaruit biykt, dat de houder voor den arbeidsinzet behoorlyk geregistreerd en met toestemming van het Ge westelijk Arbeidsbureau in dienst is. 2o. Personen, die als bedoeld in het eerste lid, niet in dienst mogen worden gehouden, mogen by werkgevers geen werk aannemen of verder ver richten. 3o. De bepalingen van deze beschikking zyn tevens van toepassing op personen, die werkzaam zyn als ambtenaar in een publiekrechteiyke dienstverhouding. Artikel II: De werkgever» zyn verplicht onverwijld na te gaan, of zy in bovengenoemd jaar geboren personen in dienst hebben. De werk gevers rifn verplicht deze personen onmiddeUyk by het bevoegde gewestelyk arbeidsbureau aan te melden. Artikel m. lo. Wie in stryd met deze be schikking handelt of haar tracht te ontduiken, of cpzetteiyk of door schuld onjuiste gegevens ver ‘rekt, wordt overeenkomstig artikel 4 van de verordening no. 18/1943 gestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf ie verbeurd. mogen worden gehouden, mogen bij werkgevers in het bezette Nederlandsche gebied geen werk aannemen of verder verrichten. 3o. Op het tydstlp, waarop een verbod tot het in dienst hebben, als bedoeld in het eerste lid, wordt uitgevaardigd, eindigt de desbetreffende dienstbetrekking. Artikel II. De werkgevers zyn verplicht, zoodra een beschikking, als bedoeld in het eerste lid, is uitgevaardigd, onverwyld te onderzoeken, of zich onder hun personeel personen bevinden, die behooren tot de in de beschikking vermelde lichtingen. De werkgevers zyn verplicht deze per sonen terstond aan het bevoegde Gewestelyk Ar beidsbureau op te geven. Artikel IH. lo. Hij die in stryd handelt met de bepalingen van deze beschikking of met de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde be schikkingen, dan wel tracht deze te ontduiken of opzettelyk of door schuld onjuiste opgave* doet, wordt gestraft op grond van artikel 4 der ver ordening no. 16/1943, voorzoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. 2o. Uitlokkers, medeplegers en medeplichtigen worden als daders gestraft. Artikel IV. De bepalingen van deze be schikking zyn tevens van toepassing op ambte naren van eenig publiekrechtelijk lichaam. A r t i k e 1 V. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is belast met de uitvoering van deze beschikking. Artikel VI. Deze beschikking treedt heden in werking. Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Dryfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschynt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal by vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Flaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 mogelyk industrieën, bodemschatten en akkers voor de Duitsche oorlogvoering te bemachtigen en ten tweede om het front ver van het Duitsche grondgebied weg te drukken, teneinde vernieling van Duitsche steden en Ignd te voorkomen. De slag, die nu ten -Zuiden van Orel woedt, onthult het nieuwe karakter van den strijd het beste. Het gaat er dezen zomer niet om, zoo wotdt in het licht gesteld, nieuw terrein te winnen, maar door harde succesryke gevechten de vernietiging van de hier geconcentreerde troepen te bereiken. Eén doe] heeft men reeds bereikt en hier is sprake van een Duitsch initiatief tot de huidige gevech ten doordat n.l. de Duitsche contra-slag in den Sowjetrussischen aanval en de aanvalsvoorberei- dinger is gestooten, kan de tegenstander zich niet terugtrekken en behoeft men dus niet te wachten tot hy met zyn materiaal de Duitsche linies be stormt. Hy i» ter plaatse .ot den stryd gedwon gen. Over het verloop van de gevechten in de bocht van dit front om Koersk wordt het volgende ge zegd: Geieideiyk breiden de hardheid en de he vigheid van de gevechten zich uit, omdat nu aan beide zyden het materiaal: tanks, artillerie, vlieg tuigen, begint te spreken. De Sowjetleiding brengt steeds meer materia naar voren, annnemende daarmede den Duitschen aanval, die bepaalde doelen heeft, te kunnen ophouden. Maar ook de Duitschers werpen steeds meer materiaal in den stryd. Het is nog te vroeg van de verdere plan nen en ook van de successen te gewagen. On- dgnks de tankcorpsen en de geconcentreerde ar tillerie is de derde Sowjet-verdedigingslinie dezer dagen toch doorbroken; Wat dat beteekent is nu no~ niet te overzien. Wel dit: men staat hier aan hef begin van gevechten, die hun ontplooiing zul len vinden in z.g. materiaal-slagen en zullen ein digen in de vernietiging van den tegenstander, in de uitschakeling van talryke divisies, in de ver nieling van vele tanks en vele vliegtuigen. GEALLIEERDE LANDING OB SICILIË. Naar in de weermachtberichten van^aterdag werd gemeld, heb.,en de geallieerden*in aen nacht .van Vrijdag op Zaterdag een landing verricht in het zuidoosten van Sicilië, in de omgeving van Syracuse. Aan deze operaties nemen Britsche, Canadeesche en Amerikaansche eenheden deel, waaronder ook valschermjagers. De gelande troe- pr werden direct in zware gevechten gewikkeld, die voor hen buitengewoon hevige verliezen opt leverden. De gedaalde afdeelingen valschermja ger.* konden omsingeld en onschadeljk gemaakt worden. Kusrbatterijen en gevechtsvliegtuigen van de luchtmacht der spilmogendheden brachten een reeks met troepen en materiaal geladen lan- dingsbooten en transportschepen tot zinken. In hevige luchtgevechten werden tot Zaterdag ochtend 33 vyandelyke vliegtuigen neergeschoten. De diplomatieke medewerker van Stefani schrijft: Omtrent het verloop van de operaties op Sicilië kunnen om militaire redenen voorloopig slechts de volgende feiten worden medegedeeld: 1. Alle parachuti en werden vernietigd. 2. Alle pog.ngen der Britsch-Amerikaansche troepen om van de kust uit in het binnenland door te dringen, werden tot nu toe tot mislukking ge bracht. De gevechten zijn buitengewoon hevig, on onderbroken en dramatisch, doch de algemeene ontwikkeling van de operaties laat de gevolgtrek king toe, dat de op bluf berustende hoop van den vyand door de harde werkelykheid te niet is ge daan. Met de grootste koelbloedigheid vervullen je Italiaansche en Duitsche troepen, gesteund door de vadenandsliéfde der bevolking, stelsel matig hun taak. Er zyn geen overhaaste bevelen, geen onzekerheid van de troep, geen paniek onder de bevolking; by leiding en soldaten heer- schen kalmte, orde en vastbeslotenheid om te overwinnen. Het Italiaansche hoofdkwartiei deelde Dinsdag o.m. mede dat de slag in het Zuiden van Sicilië met dezelfde hevigheid voortduurde, waar de vy- and de landingshoofden trachtte te vergrooten, welke hy had kunnen vestigen te Licata, Gela. Pachino, Syracuse en Augusta. Naar Radio Londen meldt, voert generaal Mont gomery het bevel over de Britsche troepen voor Sicilië, terwyl generaal George Pattbn bevelheb ber is der Amerikaansche strijdkrachten. Naar de weermachtberichten melden lijden de geallieerden zware scheepsverliezen by hun lan dingspogingen. Het Italiaansche weermachtbe- richt van Zaterdag meldde dat in de Tunesische, wateren Italiaansche torpedovliegtuigen drie sche pen met een gezamenlyken inhoud van 29.000 ton getroffen en zwaar beschadigd hadden. Dat van Zondag deelde o.a. mede: '„Onze formaties torpedovliegtuigen, die her- haaldelyk tot den aanval op vyandelyke kon vooien opstegen, brachten twee schepen tot zin ken met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton alsmede een schip van niet nader aangeduid type. Zy beschadigden bovendien ernstig twee kruisers en talrijke koopvaardyschepen, waarvan er ver scheidene in brand geraakten. Eer lichte kr !ser, zeven transportschepen van groote en middelbare tonnage en vele landings- booten werden herhaaldelyk door de Duitsche luchtmacht getroffen, zoodat stellig verwacht kan worden, dat zy later gezonken zijn". Maandag meldde het Italiaansche weermacht- bericht o.m.: Italiaansche vliegtuigen hebben drie kruisers getorpedeerd, benevens een kleinere een heid en drie schepen, waarvan twee van 8000 ton ondergingen. Italiaansche en Duitsche gevechts formaties hebben ,yandelijke scheepsconcentraties aangevallen. Vyf schepen en eenige landingsvaar tuigen werden tot zinken gebracht. Ruim 40 vrachtschepen en transportvaartuigen van ver schillende grootte werden getroffen of in brand geworpen. Dinsdag kon daaraan nog toegevoegd worden: In de wateren van het eiland hebben Italiaansche torpedovliegtuigen en bommenwerpers van de spil herhaaJAeljjk ajmva^en gedaan op ispgpyaaryy-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1