k ENI ijerr' T. -1 4 [J J De verliezen der geallieerden op Sicilië Aan het langste eind van den hefboom No. 33 SNEEKER EDITIE 2e Jaargang Vrijdag 20 Aug. 1943 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN IFRIESLAND N D WEERMACHTSBERICHT ator '/n ICT JR I :k M W ESTERGOO sr- i!9 0. w,' ROME TOT OPEN STAD VERKLAARD. I» AG konden hier geteld worden. Groote olievlekken lagen op het water. efd md ini de 100 cent 6 cent lar en ÖJ5 de lat Le- I IT rk By onze vrijwilligers. In zijn vrijen tijd heeft een der mannen een fraaien Karellschen stok uitge sneden ter herinnering aan den strijd aldaar. .(SS P.K. Tur O-H- P S) SOVJFT-VLIEGTUIGVERLIEZEN. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, hebben Duit- sche jagers, afweergeschut en troepen aan het Oostelijke front in de maand Juli 3016 bolsjewis tische vliegtuigen neergeschoten. Dit is het groot ste aantal vliegtuigen tot dusverre in een maand neergehaald. In de eerste zeven maanden van 1943 hebben de Sovjet-Russen 9464 vliegtuigen verloren, sedert het ultbreHen van den oorlog 43.642. de 2r- an ng ne Is en or Rede van Mussert. Na de pauze van een half uur betrad de Leider het terrein, langdurig toegejuicht met Houzee- geroep. Spontaan zongen de duizenden Limburg- sche nationaal-socialisten hun leider het lied „De zwarte soldaten” toe. Zijn rede aanvangende, zeide Mussert, dat er wel niemand meer zal zijn, die zal ontkennen dat wij leven in een overgangstijd, in een tijd welke voor de historie als een groote omwenteling zal worden geboekstaafd. Wij nationaal-socialisten, aldus spreker, begrijpen waarom .het gaat. Het is jammer dat vele honderdduizenden van ons volk nog niet tot het besef zijn gekomen, dat deze omwenteling zelfs nog belangrijken is dan de Fransche revolutie. Wij leven thans in een nog grooter tijdperk dan toen en dit tijdvak zal aan bijna alle dingen een nieuw aanzicht geven. Weet ons volk echter wel wat goed en wat kwaad is? Sprak men vroeger niet van de kansels dat het bolsjewisme het grootste kwaad was? En wat hoort men nu van de preekstoelen? Niets meer over Rusland en zijn communisme. Het eenige wat de menschen die niet aan onze zijde staan weten op te merken, is, dat het nationaal-socia- lisme nog erger is dan het bolsjewisme. Vroeger bestond er over de vraag wat men van een sluipmoord dacht geen geschilpunt. Men vond dat zoo iets laags, dat men daar niet verder over wenschte te spreken. Thans echter zegt men rustig: een sluipmoord? Het hangt er van af op wienj En als in Drenthe 11 boerenhoeven in brand hier heeft de mogelijkheid van een uitbreiding van den slag naar het Noorden in zich, daar de Sowjet-Russen ten Zuidwesten van Bjelyi sterke krachten naar voren hebben gebracht. Het Duit- sche luchtwapen, dat in het algemeen belangrijk heeft bijgedragen tot het voorkomen van een doorbraak van de Sowjet-Russen, schijnt in dit gebied sterk geconcentreerd te zijn. Daarnaast wordt opnieuw alle lof geuit over de batterijen nevelwerpers. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat dit wapen een verbetering heeft ondergaan, waardoor de loopbaan van de munitie niet meer door dikke rookwolken wordt aangegeven, met als gevolg, dat de tegenstander de stellingen van de batterijen thans niet meer zoo gemakkelijk kan waarnemen. Stefani deelt mede De Italaansche regeering had reeds op 31 Juli door bemiddeling van den Heiligen Stoel haar be sluit medegedeeld om Rome tot open stad te ver klaren en was in afwachting van de voorwaar den waarop deze verklaring kon worden aan vaard. Gezien de herhaling van de luchtaanvallen op Rome, het centrum van de katholieke wereld, heeft de Italiaansche regeering het besluit ge nomen om zonder langer te dralen formeel en openlijk de verklaring af te leggen, dat Rome een open stad is en dat zij bezig is de noodzake lijke maatregelen te nemen in overeenstemming met het internationale recht. vorige regeering, die door haar foute agrarische politiek ons volk heeft doen verarmen, In den nationaal-socialistischen staat zal de agrarische wetgeving worden doorgevoerd in den geest van de Duitsche erfhoevenwet, aangepast aan Neder- landsche verhoudingen. Sprekende over de kolonisatie in het Oosten zeide spreker, dat daar voor een kwart millioen boeren uit ons land prachtige grond ter beschik king is. Voor onzen boerenstand is, dank zij deze kolonisatie, een wijder perspectief geopend. Men heeft daar den Germaanschen mensch en met name den Germaanschen boer, hard noodig en het is voor Nederland een eereplicht aan deze kolonisatie mede te werken. Onze boerenstand staat in de geheele wereld bekend als de beste. Zijn rede besluitend zeide spr., dat, indien de nationaal-socialisten zich jnzetten voor een ge meenschappelijke overwinning, Europa zal blij ven bestaan. De boer moet kiezen voor Europa en tegen zijn belagers. Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 Tel. 2200 Giro 130000 Advertentieprijs 1 tot 10 m.m, elke m.m. meer Bureau voor advertentiën Grootzand 55 Tel. 3005 Giro 50748 Verantwoordelijk voor de advertentiën L. de Jong Sneek. schen legers zware verliezen toegebracht. Be halve een groot aantal gevangenen verloor de vij and ongeveer één derde van zijn in den strijd ge worpen troepen aan dooden en gewonden. Vernietigd of buitgemaakt werden 383 pantser wagens en gepantserde verkenningswagens, 63 stukken geschut van allerlei soort, 652 vliegtui gen en 11 vrachtzweefvliegtuigen, 61 voor ’t mee- rendeel met manschappen of oorlogsmateriaal ge laden transportschepen met een gezamenlijken in houd van 290.100 ton alsmede 1 kruiser, 7 tor pedojagers, 3 korvetten en talrijke motorkanon- neerbooten en kleinere oorlogsvaartuigen werden tot zinken gebracht. Voorts werden in dezelfde periode 59 vracht- en transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 278750 ton zoo zwaar beschadigd, dat zg verloren geacht kunnen wor den. In de eerste twee weken van Augustus zijn van Sicilië naar het vasteland met kleine schepen overgebracht ongë-eer 17000 ton munitie, benzine en stukgoederen, bijna 10000 auto’s, alsmede alle Duitsche en Italiaansche troepen met alle wape nen en oorlogsmateriaal. Ten slotte werden meer dan 4000 gewonden teruggebracht. Bij deze transporten zijn door de bemanningen der veerbooten en kleine vaartuigen in totaal 48 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft gisternacht by een aanval in de wateren van Bizerta bomtreffers geplaatst op een oorlogs schip, 25 transportschepen met een gezameniyken inhoud van meer dan 100.000 ton en landings vaartuigen. In de Straat van Messina werden door lucht doelgeschut der luchtmacht 7 vyandelijke vliegtui gen neergeschoten. In de ochtendschemering van heden kwam het voor de Nederlandsche kust tot een gevecht tus- schen de bewakingsvaartuigen van een eigen konvooi en Britsche torpedomotorbooten. De vij and verloor by zyn vruchtelooze aanvallen 1 tor- pedomotorboot, 3 andere werden door artillerie- treffers beschadigd. Bij gewapende verkenning en vrije jacht boven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vgandelijk koopvaardyschip van 5000 ton in brand gebombardeerd en 4 Britsch-Amerikaansche bommenwerpers, waaron der 2 groote vliggbooten neergeschoten. In den nacht van gisteren is by storingsvluch- ten van enkele vijandelijke vliegtuigen in het West-Duitsche grensgebied één vliegtuig neer geschoten. KONVOOI TEN OOSTEN VAN GIBRALTAR GETEISTERD. Door Duitsche torpedovliegtulgen. Zondagmiddag deelde het opperbevel van de Duitsche weermacht in een extra bericht mede In de avonduren van 13 Augustus heeft een eskader Duitsche torpedovliegtulgen onder bevel van majoor Klümper ten Oosten van Gibraltar een groot konvooi, dat de Middellandsche Zee binnenvoer, by verrassing aangevallen. In kloekmoedig ondernomen aanvallen plaats ten onze bemanningen luchttorpedotreffers op 32 schepen. Twee torpedojagers en vier groote, vol geladen koopvaardijschepen, waaronder een tank schip, zonken onmiddeliyk. Acht andere schepen bleven brandend met zware slagzy stilliggen. Door de invallende duisternis en den hevigen afweer van het luchtdoelgeschut kon het lot van de overige getorpedeerde schepen aanvankeiyk niet worden waargenomen. De voortdurend ver richte verkenningen hebben echter bevestigd, dat van dit konvooi 'enminste 170.000 ton tot zinken gebracht of vernietigend getroffen is. Zeven eigen vliegtuigen zyn niet teruggekeerd. Het D.N.B. meldt nader, dat het konvooi op 13 Augustus in den lo’op van den dag uit den At lantischen Oceaan de Middellandsche Zee was binnengeloopen. Het bestond uit ongeveer 70 vol geladen vrachtschepen, transportvaartuigen en tankbooten en werd zwaar bewaakt door torpe- dobootjagers en korvetten. Ongeveer 110 myi ten Oosten van Gibraltar, in den nabijheid van het Spaansche eiland Alboran, begon nog voor het invallen van de schemering de aanval. Ondanks den buitengewoon feilen afweer vielen de Duitsche vliegtuigen allereerst in scheervlucht de grootste vrachtschepen en tankbooten aan, waarop tor pedo’s werden gericht. In steeds nieuwe aanval len zochten de Duitsche vliegers telkens nieuwe doelen voor hun torpedo’s. Reeds kort na het be gin van den aanval waren gevoelige bressen geslagen in het konvooi. Talrijke schepen ston den in lichterlaaie. Intusschen was de schemering aangebroken, echter zonder dat de Duitsche vliegtuigen van hun aanval aflieten. In het licht van de brandende schépen zetten zij den strijd voort, die weer bemoeiiykt werd door de zware rookwalmen. Verkenningsvliegers, die Zaterdag over de rest van het konvooi hebben gevlogen zagen dicht by de Noord-Afrikaansche kust naby Kaap Tenes tusschen Oran en Algiers nog slechts 40 varende schepen. Naby Alboran lagen nog schepen te branden. Niet minder dan 21 groote eenheden FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het S.S.-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftyd van 1745 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. of de Landwacht. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levens middelen etc. Vrywilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, kunnen dienst nemen by de Landwacht of by het S.S.-Wachtbataillon in Amersfoort. Zy, die tot de Germaansche S.S. in Nederland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 1830 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keuringsdagen aanmel den en worden gedurende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 21 Aug., 912 uur': Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug., 914 uur: Amsterdam, Dam 4. 23 Aug., 913 uur: Utrecht, N.V.-Huis, Oude- gracht 245. 24 Aug., 914 uur: Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25 Aug., 914 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout 1113. DE GEVECHTEN IN HET OOSTEN NAAR HET HOOGTEPUNT. Aan Duitsche zgde bestaat de opvatting, aldus de correspondent van de N.R.Ct. te Berlijn aan zyn blad, dat de stryd in het Oosten welke nu reeds zes weken gaande is en onverpoosd was geken merkt door hevige gevechten, het hoogtepunt te gemoet gaat. Op grond van welke concrete aan- wyzingen deze opvatting is gevestigd, wordt niet nader omschreven, doch het is aan te nemen dat de duur van het offensief en het algemeene beeld tot het uitspreken van dit standpunt aanleiding hebben gegeven. Als voorheen is de beoordeeling van de bevoegde instanties in de Rykshoofdstad ten opzichte van deze belangrijke en ten deele wellicht beslissende gebeurtenissen positief, op vallend positief zelfs, eveneens wat de komende gevechten aangaat. De successen, welke de Sow jet-Russen in de afgeloopen weken hebben weten te behalen, worden zoowel aangaande het gewon nen terrein als de strategische winsten als zeer gering gekenschetst, dit gelet op de krachten, welke zij voor het behalen van dat succes heb ben gebruikt. Tweehonderd Sowjet-Russische tankbrigades en meer dan duizend batteryen zou den zijn uitgeschakeld en zesduizend vliegtuigen naar beneden geschoten. Wanneer deze curve van verbruik zou doorgaan, acht men het zelfs mo- geiyk, dat de crisis van den slag een voor de Sowjet-Russen bedenkeiyken keer meebrengt. In den stryd om Charkow beginnen volgens Berlijnsche informaties, de door de Duitsche lei ding getroffen tegenmaatregelen geleidelik merk baar te worden. De stryd in dezen sector heeft, zooals uit de commentaren moet worden opge maakt, tot een ontspanning geleid, te meer daar Duitsche tegenaanvallen successen hebben opge leverd. Naast dit voornaamste zwaartepunt van de gevechten is een tweede tot ontwikkeling gv- komen, n.l. by Kirow en Wjajjma. De situatie de huidige phase van den oorlog staan, kunnen wg ten antwoord geven: Overal, waarheen wij kijken, oneindig ver van onze grenzen met een weermacht, die zich opgewassen toont tegen iede re belastingproef, maar in het vaderland gedekt door een volk, dat ook het ergste leed en de diep ste smart dapper en verbeten op zich neemt om daarmede de overwinning te dienen. Wy weten precies, dat het uur van onzen triomf langzaam maar zeker rijpt. LIMBURGSCHE VOLKSDAG TE MAASTRICHT. Redevoeringen van Mussert, Wouden berg en Ruiter. Eenige duizenden getrouwen van de N.S.B. uit Limburg hebben zich Zondagmiddag naar den traditioneelen Limburgschen Volksdag begeven, waar voor hen spraken de Leider Mussert, H. J. Woudenberg, leider van het N.A.F. en G. J. Rui ter, dir.-generaal van den Landbouw. De Lim- burgsche hoofdstad was ter gelegenheid van dezen Volksdag feestelgk versierd. Nadat op plechtige wyze de herdenking van de gevallenen aan het oostfront had plaats gehad, welke was voorafgegaan door de vaandelop- marsch, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte, was het woord aan den leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg. Juist in dezen tyd, aldus spreker, moeten wy optimist zijn en wij kunnen dat in vol vertrouwen doen, omdat ons geloof in de overwinning van Hitler voor ons vaststaat. Hierna wees spreker er op, dat het N.A.F. alle werkers in één ge meenschap heeft bijeengebracht. Nooit zal het meer voorkomen, dat er een aparte werkgevers- vereeniging en een werknemersvereeniging zal zyn, zoodat een klassenstrijd is uitgesloten. Rede Ruiter. BOLSJEWISTISCHE DOORBRAAKPOGINGEN VERIJDELD. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Augustus. Het opperbevel der weer macht maakt bekend: In den op 16 Juli begonnen vijfden afweerslag aan het Koebanbruggenhoofd hebben de onder bevel van generaal-veldmaarschalk von Kleist en van den generaal der pioniers Jaenicke staande Duitsche en Roemeensche troepen de tot en met 12 Augustus voortdurende doorbraakpogingen van 17 infanteriedivisies, 2 pantserbrigades en 3 pant- serregimenten der Sovjets in zware gevechten af geslagen en den vyand zeer zware bloedige ver liezen toegebracht. Aan dit afweersucces namen formaties van de Duitsche luchtmacht onder bevel van luitenant-generaal Ungerstein en formaties van de Roemeensche luchtmacht onder bevel van generaal Gheorghiu deel. Aan het Mioesfront ging de vyand in het gebied van Koeibisjewo na hevige voorbereiding door de artillerie opnieuw tot den aanval over. By Isjöem zette hg de doorbraakpogingen met sterke strijd krachten voort. In beide sectoren sloegen onze troepen in samenwerking met de luchtmacht en Roemeensche slagvliegtuigen de aanvalsgolven van den vyand in taaie gevechten bloedig af. In het gevechtsgeb.ed van Bjelgorod duurt de harde afweerstrijd, die den Sovjets buitengewoon zware verliezen kost, voort. Meer dan honderd tanks en stukken stormgeschut werden hier stuk geschoten. In den centralen sector van het front bleven de bolsjewisten met afwisselende sterkte aanvallen. Alle pogingen van den vyand om onze stellingen te doorbreken mislukten. Ook bij Staraja Russa en aan het Ladogameer stortten alle bolsjewistische aanvallen met zeer zware verliezen ineen. Duitsche bergjagers wierpen in den Louhi- sector den ook gisteren opnieuw aanstormenden vyand met zware verliezen terug. In luchtgevechten werden zonder eigen verlie zen 21 vyandlijke vliegtuigen neergeschoten. Op 18 Augustus erloren de bolsjewisten 284 tanks. In de afgeloopen 2 dagen verloren zy 168 vliegtuigen. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brach ten in den nacht van 17 op 18 Augustus in de zee van Azov 2 bolsjewistische motorkanonneer- booten tot zinken In de wateren van het Vis- scriersschiereiland vernietigden snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen 4 met voorraden geladen bols jewistische kustvaartuigen. Van 10 Juli tot het einde van den stryd op 17 Augustus hebben de in het gebied van Sicilië strij dende formaties van alle onderdeelen der weer macht van alle wapens den Amerikaansch-Brit- SIC ILIF VOLGENS PLAN ONTRUIMD. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Dinsdag bekend: Sedert vijf weken leveren op Sicilië Duitsche troepen en deelen van eenige Italiaansche divisies tegen een vier tot vijfvoudige vyandeiyke over macht een zwaren verbitterden strijd. Door den heldhaftigen tegenstand van onze troepen, die in zeer moeilijk terrein en bij een tropische hitte het bovenmenschelijke gepresteerd hebben, werd de vijand gedwongen steeds nieuwe formaties in den strijd te werpen om zijn groote verliezen aan men schen en materiaal aan te vullen. Sedert veertien dagen is de stelselmatige ontruiming van het eiland aan den gang. Den opdringenden vijand werden by den afweer en door geduchte tegen aanvallen zeer zware verliezen toegebracht. Alle pogingen van den tegenstander om door de on afgebroken luchtaanvallen op het overzetverkeer of door aanvallen met marinestrydkrachten in de Straat van Messina onze troepen op Sicilië af te snijden mislukten. Vijandelijke landingsstrydkrachten in den rug van ons front werden vernietigd. Trots zeer sterke vyandelijke superioriteit In de lucht gelukte het de geweldige transportbewe- ging naar Calabrië volgens het plan uit te voeren, zoodat op 17 Augustus 6 uur ’s morgens alle Duit sche en Italiaansche troepen, met inbegrip van hun zware wapens, tanks, stukken geschut, auto’s en oorlogstuig via de Straat van Messina op het vasteland waren overgebracht. Als een der laatsten verliet de generaal der pantsertroepen Hube, die de gevechten op Sicilië geleid had, het eiland. Deze geweldige militaire en organisatorische prestatie werd mogeiyk ge maakt door de dapperheid van de troepen, die te land iedere doorbraak verhinderden en door ’t on vermoeide, heldhaftige optreden der marine, die slechts met kleine vaartuigen het verkeer meester werd en met lichte marinestrydkrachten in de flanken bescheimde, alsook door het krachtige scherm, dat het luchtwapen met jagers en lucht doelgeschut boven de Straat van Messina spande. Leiding en troepen hebben een prestatie geleverd, die in de oorlogsgeschiedenis evenzoo zal worden geboekstaafd als een zegeryke aanvalsslag. Nadat de regeering Badoglio Rome tot open stad heeft verklaard, heeft zij drie motieven tot dit besluit medegedeeld, meldt S.P.T. 1. Rome is het centrum van de katholieke wereld en behoort daarom niet alleen Italië, maar allen katholieken over de geheele wereld. 2. In Rome bevindt zich een kleine staat, Va ticaanstad, die er aanspraak op maken kan te worden gerespecteerd en die zichzelf niet kan verdedigen. Ten behoeve van dezen staat brengt Italië in zekeren zin een offer. Immers door dit besluit neemt het eenige voor de oorlogvoering niet gemakkeiyke consequenties op zich. 3. Rome is eigendom van de geheele cultuur* wereld, door de specifieke historische en artis tieke gebouwen en andere monumenten die het bevat. Daar reeds herhaaldehjk is gebleken, dat de Britsche en Amerikaansche bombardementen vooral vernietigend en schadeiyk voor de cultuur geschiedenis zyn, zegt het verstand, dat Italië den eersten stap moet doen, aldus de Italiaansche verklaring. Vervolgens sprak de directeur-generaal van den landbouw, G. J. Ruiter. In den aanvang van zgn rede zeide spreker, dat de Nederlandsche boeren zich moeten bezinnen op hetgeen er in dezen tyd voor hen op het spel staat. Er is al leen een eervolle boerenstand mogelijk, indien Europa zijn aanvallers van zich kan afhouden. De vroegere landbouwpolitiek heeft gefaald, al dus verder spreker. Er was gen toekomst meer voor den boer, den tuinder, voor den handel en de industrie, kortom voor ons volk was er geen uitzicht meer. De nationaal-socialistische land bouwpolitiek is er op gericht, dat er alleen een gezond volk kan komen bij een gezonden boeren stand. Daarom moet de boer loon naar werken hebben en niet te gronde gaan aan buitenlandsche afbraakpryzen, en evenmin gedupeerd worden door conjunctuurschommelingen, zooals men die gekend heeft in het Joodsch-kapitalistische tijd vak. Spreker wees er met nadruk op, dat onze boeren te weinig grond tot hun beschikking heb ben. Hier is inderdaad een gebrek aan levens- ruimte. Zouden in de vooroorlogsche jaren de half millioen werklooze arbeiders den nog beschikba ren grond productief hebben gemaakt, zooals Mussert dat zal doen, zoodra hem daartoe de ge legenheid wordt geboden, dan zou het er voor onze boeren geheel anders uitzien. Wy zouden dan over honderdduizenden hecta ren grond meer beschikken, waardoor een veel hoogere productie zou worden verkregen en onze voedselvoorziening ongetwijfeld verzekerd zou zyn. Dat dit niet is gebeurd danken wij aan onze staan en men hoort dat dat hofsteden zyn van nationaal-socialisten, dan vindt men dat plotse ling niet meer erg. Waar zyn de stemmen van den kansel die opkomen tegen de terreur uit de lucht, tegen de brandende phosphor en wat er zoo al meer op kostbare Duitsche steden wordt neergeworpen? Wy hooren ze niet. Kameraden, het is duidelgk ons volk in zijn geheel kan niet zien waarom het gaat. Het kent alleen de b e- zwaren van dezen tijd. En velen van onze volksgenooten leven zoo klein omdat zij zooveel zorgen hebben, zorgen die wy niet willen ont kennen, maar die wij noodig weten, wil men komen tot het goede van deze wereld. De vraag is: is er een toekomst voor onze kinderen en voor de kinderen van onze kinderen? Daarom gaat het in laatste instantie en dat zien helaas maar heel weinigen. Wij zyn bezet gebied. Er zgn moeilijkheden met kleeding en dekking en ook de voedselvoorziening baart de grootste zorgen. Wg willen dat niet ontkennen, want waarom zouden wij dat doen. Maar men moet ons dit niet als schuld aanrekenen. Want al zeggen honderddui zenden wel, dat de nationaal-socialisten de schuld dragen, de toestand waarin wy thans geraakt zgn is uitsluitend te wijten aan vroegere regeer ders. En ik durf beweren, aldus Mussert, dat indien er geen nationaal-socialisme was geweest er n u al geen Europa meer zou zgn. Wanneer het oostfront het niet houdt, dan zal het bolsjewisme over Europa losbreken en vroe ger of later zal de grens van Sovjet-Rusland aan de Noordzee zgn. Als het de Duitsche weermacht niet gelukt de Sovjets aan den Oostwal te hou den, dan is Europa onverbiddelijk verloren. Mus sert sprak als zijn overtuiging uit, dat het den Führer en zgn soldaten wèl zal gelukken het bolsjewistische monster tegen te houden en sprak namens allen zgn erkentelgkheid uit over de Duitsche weermacht voor haar topprestaties. Het is onze trots, dat aan het oostfront ook duizen den van ons meehelpen de kwade machten uit Europa te weren- Het gaat er om slaaf of soldaat te zgn en velen van ons begrepen dat zg inderdaad soldaat moesten worden. Na dezen oorlog zullen zich con tinenten vormen en wg zullen tot het Europeesche continent behooren. Nimmer zal men dan gecom mandeerd kunnen worden vanuit Moskou of Washington. Europa verliest thans niet alleen veel bloed, maar ook ontelbare cultuurgoederen, die evenmin te vervangen zgn. Doch wg nationaal-socialisten moeten ondanks de ellende van dezen tgd blij moedig onze offers kunnen geven, omdat het gaat voor onze toekomst. Wij begrgpen daarbij, dat wij lotsverbonden moeten staan met alle germaansche volken en vooral met het Duitsche volk. Twaalf jaar lang heeft de beweging sterk en trouw achter mij ge staan en het is geen geheim dat de laatste drie jaren daarvan de moeilgkste waren. Behouden wij echter, zoo besloot Mussert zgn rede, het geloof in onze bronnen, het Godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland en den eerbied voor den arbeid. Uiteindelgk toch zal het goed het winnen. Aan ons de taak om dit volk te voeren naar een betere toekomst. Eens‘zullen wy dan zeggen: ons geloof heeft gezegevierd. Nadat graaf de Marchant et d’Ansembourg met een kort woord deZen landdag had besloten en een driewerf houzee op den leider had uitge bracht, zongen de duizenden Limburgsche natio naal-socialisten staande het zesde couplet van het Wilhelmus. In een uiteenzetting vaj toonaangevende Itali aansche zgde lezen wg nog: Volkenrechtelijk is thans de toestand zoo, dat de Italiaansche regeering een eenzgdige verkla ring heeft afgelegd. Daar echter een tweezijdige overeenkomst noodig is, kan Rome juridisch nog niet als open stad worden beschouwd. De maat regelen, die de Italiaansche regeering heeft ge nomen voor het uitvoeren van haar voorstel zgn niet in details bekend gemaakt. Tot dusverre heeft de tegenparty slechts door middel van den omroep bekend gemaakt, dat de Angelsaksische mogendheden de door de Italiaansche regeering genomen maatregelen willen bestudeeren en zich haar volledige vrijheid voorbehouden, zoolang geen tweezijdige overeenkomst bestaat. •Het Italiaansche -mnrstel is overgebracht door het Vaticaan en niet .r Zwitserland, de mogend heid, die de Italiaansche belangen in de Angel saksische landen behartigt, omdat het Vaticaan zgr zetel te Rome heeft en dus in de eerste plaats belang heeft bg de regeling van dit vraagstuk. Onder het motto „Wat de aar de bewaarde” wordt te Assen een tentoonstelling gehouden van oudheidkundige vondsten en werktuigen. Vooral de jeugd toont een verheugende en levende belangstelling voor deze merkwaardige expositie. Een deskundige verklaart de werking van een „machine”, waarmede in de oudheid gaten in de steenen hamers werden geboord. (C.N.F./Van Buiten Fax s) Comb, van SNEEKER NIEUWSBLAD (Dryfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschgnt eiken Vrydagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal by vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 Artikel van Dr. Goebbels in „Volk. Beobachter”. In een artikel in de „Völkischer Beobachter”, „Aan het langste einde van den hefboom”, toont Rijksminister dr. Goebbels aan, dat Duitschland, in weerwil van alle vijandelijke agitatie, nog altgd de panden voor de eindoverwinning in handen heeft. Niet Duitschland moet, aldus de minister, door het verloop van de zomeroperaties in het Oosten teleurgesteld zgn, zooals de vgand wil doen geloo- ven, maar enkel en alleen de tegenpartg. Haar hoop op een definitieven ommekeer in de oorlogs kansen ligt begraven onder de onoverzienbare massa barer vernielde pantserwagens en vliegtui gen. Ook in het Zuiden van het continent kan niet gesproken worden van een beslissende verande- 1 ring van het algemeene oorlogsbeeld. Wg zitten dus aan het langste einde van den hefboom, aldus de minister. Als men te Londen, I Washington en Moskou ons spottend voorhoudt, I dat wg in dezen zomer er geen vijandelgk gebied bijgewonnen hebben, dan kunnen wij daarop rustig I antwoorden, dat wij ook geen nieuw terrein be hoeven te winnen om de overwinning te behalen. Het is volkomen toereikend, dat wij ons geen terrein van oorlogsbeteekenis laten afnemen want wij zijn in het bezit van het vgandelijke gebied, dat voor den oorlog beslissend is, niet de vijand. Dr. Goebbels spreekt vervolgens over den lucht oorlog, waarbij hg vooral oetoogt, dat het alge- I meene beeld door den luchtoorlog geen beslissende I verandering ondergaat en dat Duitschlands kan sen op een volledige overwinning daardoor niet verkleind worden. Wij betwisten niet, dat de vy andelijke bommenterreur ons vele extra-zorgen en moeilijkheden veroorzaakt. Maar wg leggen er l nogmaals den nadruk op, dat deze zorgen en moei- i lijkheden onder geen enkele omstandigheid voor I den oorlog beslissend zgn of zullen zgn. I Wg beseffen volkomen, dat de vijand hier geen enkele consideratie gebruikt, zooals hij immers I ook in den eersten wereldoorlog de blokkade te- I gen Duitsche vrouwen en kinderen met alle cy- I nische meedoogenloosheid ten uitvoer heeft ge wiegd, om ons volk door honger op de knieën te I krijgen. Tegen den vijandelijken luchtoorlog bezitten wg l voorloopig het middel van militaire en civiele ver- I détiiging, van een later tgdstip af echter ook dat I van den massalen tegenaanval. I Tot dat tijdstip zullen wij ons er doorheen moe- I ten slaan, en er is niemand in Duitschland, die dat ónmogelijk acht. I Volkomen ijdel echter is de hoop der Engelschen en Amerikanen, dat Duitschland zich door de I Anglo-Amerikaansche luchtterreur op een of an der oogenblik uit den oorlog zal laten boksen. Wanneer Duitschland er thans in slaagt met I zgn oorlogsproductie de vijandelgke luchtterreur I steeds weer te ontwijken en de verliezen aan men- 1 schen door gepaste maatregelen binnen een dra- I gelijken omvang te houden, zal Duitschland het tijdsbestek, dat het scheidt van „belangrgk dras- I tiscber tegenmaatregelen” tegen den overmoedi- gen vgand kunnen overbruggen. Voortgaande wijst dr. Goebbels op de vastbera- l éénheid, waarmede het Duitsche volk het hoofd S.'edt aar de door do vijandetijkp luchtterreur ont stane moeilijkheden. Wat bij het meester worden van de telkens opduikende kritieke momenten van den oorlog door alle lagen van het Duitsche volk wordt gepresteerd, grenst waarlgk aan het on denkbare. Deze houding is te verklaren door de verbeten vastberadenheid van het Duitsche volk aan het front en in het vaderland om onder geen beding zich de overwinning nog uit de hand te laten rukken. De vijand vergist zich zeer, wanneer hij gelooft, dat die vastberadenheid slechts een zaak van de Duitsche leiding is. Zij is de zaak van iederen Duit- scher afzonderlgk. De door den vijandelijken lucht oorlog nagestreefde terreurdoeleinden van den te genstander zijn onmiskenbaar. Maar zij missen bij het Duitsche volk haar effect. Wanneer wg na den oorlog de verwoeste steden weer opbouwen, zal iedere steen getuigen van de taaie en bg alle leed stomme verbetenheid van een bevolking, die zich in het verdragen van ongeluk en nood zelf heeft overtroffen. Maar gebogen worden wg daar door niet. Wanneer men ons vraagt, waar wij in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1