1 Uitvaart Mr. H I Koning Boris van Bulgarije overleden De Paus over oorlog en vrede Zware gevechten houden aan SNEEKER EDITIE 2e Jaargang No. 35 Vrijdag 3 Sept. 1943 NIEUWSBLAD VOOR HET WESTEN VAN FRIESLAND 0 V en WEERMACHTSBERICHT 9 39 6 cent VERKOOP VAN APPELEN EN PEREN. W-'Wderes bene$Je» de» WW w atóit i WESTERGOO BEKENDMAKING. i hebl volkomen uit de lucht I STAAT VAN BELEG IN DENEMARKEN. ▼an v tr. 8. 1 I De levensloop van den koning. Koning Boris III is geboren op 30 Jan. 1894 in Sofia. Als kapitein der Bulgaarsche weermacht heeft hij aan de Balkan-oorlogen van 1912 en DUITSCH—ZWEEDSCH INCIDENT. BERLIJN, 29 Aug. (D.N.B) Duitsche zeestryd- krachten hebben 25 Augustus in het voor de visscherij verboden waarschuwingsgebied van het 100 cent oten tot ezen aan on- reau land EEK 30. uur. park elijk MA, >8el, a.», uur, i, doch ook in het kleine, •n nersoonliikheid aeweld KOPENHAGEN, 29 Aug. (D.N.B.) Door den bevelhebber van de Duitsche troepen in Dene marken is de militaire uitzonderingstoestand voor heel Denemarken afgekondigd. De in de vroege ochtenduren van Zondag uitgegeven be kendmaking van den bevelhebber der Duitsche troepen in Denemarken luidt als volgt De jongste gebeurtenissen hebben aangetoond, dat de Deensch’ autoriteiten niet meer bij mach te zijn, rust en orde in Denemarken te hand haven. De door vrjandelyke agenten aangestichte onlusten zijn rechtstreeks gericht tegen de Duit sche weermacht. Ik kondig derhalve in den zin van de art. 42 tot 56 der Haagsche Conventie voor den landoorlog den militairen uitzonde ringstoestand af voor heel Denemarken. Met on- middellgke inwerkingtreding decreteer ik le. De ambtenaren en het personeel in over heidsdienst moeten hun taak loyaal voortzetten. Zij moeten de instructies uitvoeren van de daar toe aangewezen Duitsche controleerende perso nen. 2e. Samenscholingen van meer dan vijf perso nen in het openbaar zijn verboden, eveneens zijn alle vergaderingen, ook de niet openbare, ver boden. 3e. Het sluitingsuur van café’s e.d. wordt vast gesteld op het intreden van de duisternis. Van dat tijdstip af is ook elk verkeer op straat ver boden. 4e. Elk civiel berichtenverkeer is voorloopig verboden. 5e. Elke staking is verboden. Ophitsing 4ot staking, ten nadeele van de Duitsche weermacht, is begunstiging 'van den vijand en wordt in den regel met den dood gestraft. 6e. Overtredingen van de hiervoor genoemde bepalingen worden door de Duitsche „standge- ichten” gevonnist 7e. Tegen het gebruik van geweld, samenscho lingen enz. wordt zonder pardon van de wapens gebruik gemaakt 8e. Aan eiken bewoner van Denemarken, die zich schikt naar de op het volkenrecht berusten de „kriegsanordnung", wordt in het kader der wetten veiligheid van persoon en van bezit ver zekerd. Na afkondiging van den uitzonderingstoestand in Denemarken, aldus meldde de Deensche zender Alleen over de veiling. Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd, dat telers van fruit en met name van appelen en ]5eren hun producten uitsluitend dienen aan te voeren op de veiling. Elke andere verkoop, in welken vorm ook, is verboden. Tegen telers, handelaren en consumenten, die de wettelijke voorschriften in dezen overtreden, za, streng worden opgetreden. HOUTEN ETUI VOOR PERSOONSBEWIJS. Van bevoegde zijde vestigt men onze aandacht op het voornemen om van overheidswege stevige houten étui’s voor persoonsbewijzen tegen den prijs van 25 cent per stuk beschikbaar te stellen. Deze étui’s zullen binnenkort op vrijwel elke ge meentesecretarie verkrijgbaar zijn. Door het per soonsbewijs in zoo’n etui te bergen, verlengt men de duurzaamheid van dat bewijs en bespaart men zich een gang naar het gemeentehuis en de kos ten voor nieuwe foto’s en voor het zegel welke nu eenmaal verbonden zijn aan het aanvragen van een nieuw persoonsbewijs. Vooral voor hen, wier beroep medebrengt dat het persoonsbewijs veel te lijden heeft, Is het nieuwe étui een uitkomst, temeer omdat het door middel van een koord of ketting gemakkelijk aan de werkkleeding verbonden kan worden, waar door ook het verliezen wordt tegengegaan. Doch ook in damestaschjes zal het houten étui wel vol doen, terwijl het zich tevens gemakkeljjk laat bergen in den borstzak van heerenkleeding. BON AANWIJZING ZEEP EN SCHEERZEEP. Bureau voor abonnementen Kleinzand 7 TeL 2200 Giro 130000 Advertentieprijs: 1 tot 10 m.m. elke m.m. meer Bureau voor advertentiën Grootzand 55 TeL 3005 Giro 50748 Verantwoordelijk voor de advertentiën L. de Jong Sneek. In het zeegebied van het Visschersschiereiland boorden snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen een bolsjewistisch kustvrachtschip en een bewakings- vaartuig in den grond. Gisteren overdag werden aan het Oostelijk front 120 bolsjewistische tanks stuk geschoten. De luchtmacht vernietigde in de periode van 30 Augustus tot 1 September 127 bolsjewistische vliegtuigen. Eerste luitenant Nowotny, commandant van een groep jachtvliegers heeft gisteren 1Ö over winningen in de lucht behaald. 'Jederlandsche vrijwilligers bij le Duitsche oorlogsmarine. Na den dienst gaan de jongens ge jamenlijk uit. In prettige kame raadschappelijke bijeenkomst wordt hier de vrije tijd doorge- oracht met het wisselen van gedachten en aldus kracht ver zameld voor den komenden dienst. Bildberichter Andres/Recla Pax s. respondenz” haar uiteenzettingen. De oorlog wordt op de slagvelden beslist en niet door com mentaren van zoogenaamde neutralen. DeZweed- sche pers kan over Duitschland en de Duitsche methoden denken wat zij wil. Maar zij moest haar gedachten tenminste in zooverre in toom houden, dat zij de belangen van het Zweedsche volk geen permanente schade toebrengt. Het be lang van het Zweedsche volk echter eischt een verhouding tot zijn Duitschen buur, die door Zwedens geografische positie even duidelijk wordt voorgeschreven als door het spel der continentale krachten. BEROEP OP BEVOLKING. KOPENHAGEN, 31 Aug. (D.N.B.). Naar offi cieel wordt medegedeeld, heeft het ministerie- Scavenius op 2S Augustus t?Ü den koning zijn ont slagaanvrage ingediend. Het heeft terstond op gehouden te fungeeren. De ministeriën ep secretariaten-generaal wor den voorloopig geleid'door de hoofden der depar tementen, secretarissen-generaal of directeuren. Voor zijn aftreden heeft het ministerie een ver klaring afgelegd, waarin het rich tot het volk richt met de aansporing de kalmte te bewaren en bezonnenheid aan den dag te leggen, en waarin het allen ambtenaren in openbaren dienst verzoekt op hun post te blijven en hun werk in het welzijn van land en volk voort te zetten. Naar „Berlingske Tidende” meldt, bevinden de koning en de koningin zich nog steeds op kasteel „Sorgenfry” bij de hoofdstad. De gezondheidstoe stand van den koning blijft bevredigend. De kroonprins en de kroonprinses vertoeven als steeds in hun paleis op de Amaliënborg te Kopen hagen. Officieel wordt voorts medegedeeld, dat het ge- heele binnenlandsche Deensche berichtenverkeer (post, telegraaf, telefoon) met onmiddellijke in werkingtreding weer is toegelaten. 9e begrafenis van wijlen mr. Reydon heeft te Lunteren plaats gevondën. Het stoffelijk overschot werd uit het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten uitgedragen, w<fer- na de stoet zich naar het sta tion S.S. begaf, waar de baar in den trein naar Lunteren werd gebracht. De aankomst van den rouwstoet aan het sta tion. 1913 en aan den wereldoorlog actief deelgenomen. Generaal-veldmaarschalk von Hindenburg en ge neraal Ludendorf spreken in hun herinneringen op de meest lovende wijze van de houding van den Bulgaarschen kroonprins tijdens die jaren. Voor zijn verdiensten tijdens den veldtocht in de Do- broedsja in 1916 kreeg de toenmalige kroonprins de orde Pour le Mérite. Toen koning Ferdinand I in het najaar van 1918 na de ineenstorting van het Bulgaarsche front afstand deed van den troon, volgde koning Boris hem op 3 October 1918 onder zeer moei lijke omstandigheden op. Het verdrag van Neuilly beroofde Bulgarije van vruchtbare gebieden, het in lange oorlogsjaren uitgeputte land stond eco nomisch voor een ineenstorting. Daarbij kwamen ernstige door bolsjewistische agitatie ontstane ongeregeldheden. Op den koning zelf werden twee aanslagen gepleegd, waarvan vooral de aanslag in de kathedraal van Sofia, die ruim 150 dooden en 200 gewonden eischte, den ernst zan den toestand kenmerkte. In 1930 trad koning Boris in het huwelijk met prinses Giovanna van Italië. In 1937 werd de troonopvolger, Simeon, vorst van Tirnovo, ge boren. Het regime van koning Boris, dat van zijn jeugd af bepaald wordt door vriendschap voor Duitschland, heeft ook geleld tot het toetreden van Bulgarije tot het driemogendhedenpact. In Ï940 gelukte het de door koning Boris geleide Bulgaarsche politiek langs vreedzamen weg de zuidelijke Dobroedsja voor Bulgarije terug te krijgen en het volgende jaar gaf de positie van Bulgarije aan den kant van de landen van het pact van drie het land de oude gebieden van Thracië, Macedonië en Moravië terug, een succes, waardoor het onrecht van het verdrag van Neuil ly definitief werd opgeheven. Telegrammen van Hitler aan Sofia. De Führer heef® bij den dood van koning Boris aan de koningin-weduwe het volgende telegram van rouwbeklag gezonden „Het schokkende bericht van het afsterven van Z. M. koning Boris heeft mij uiterst smartelijk getroffen. Bulgarije verliest met koning Boris een vorst, die zijn volk met wonderbaarlijken moed en beleidvol inzicht heeft geleid. Ik zelf verlies in hem een trouwen vriend en bondge noot, wiens aandenken door mij en het Duitsche volk altijd in hooge eere gehouden zal worden. Uwe majesteit gelieve de diepe en oprechte deel neming te aanvaarden van mij en het geheele Duitsche volk jegens het koninklijke huis en de Bulgaarsche natie”. Aan den Bulgaarschen minister-president heeft de Führer het volgende telegram gezonden: „Aan uwe excellentie wensch ili wegens het overlijden van Z.M. koning Boris de innige deelneming over te brengen van mij en van het Duitsche volk. Ik weet, dat u met uw vorst in zijn historische taak voor de toekomst van Bulgarije nauw ver bonden waart als trouw raadgever. Met u ge voel ik het zware» verlies, dat Bulgarije getrof fen heeft. Ik verzoek u. mijn deelneming ook te willen betuigen aan den koninklijken Bulgaarschen ministerraad”. Ook aan den broeder van Rowing Boris, prins Kyrill, zond de Führer betuigingen van leed wezen. Rijksmaarschalk Göring en rijksminister von Ribbentrop hebben telegrafisch hün leedwezen betuigd aan de konipgin-weduwe, aan prins Ky rill en aan min. pres. Filoff. Voor het betreden en verlaten van afgebakende en door verbodsborden aangegeven gebieden by Den Helder, IJmuiden, Scheveningen en Hoek van Holland is op grond van een bevel van den bevelhebber der weermacht in Nederland een b(j» zondere vergunning noodig, die wordt verstrekt door den plaatselyken militairen bevelhebber of, in uitzonderingsgevallen, door den bevelhebber der weermacht in Nederland. De vergunningen moeten tijdig en schriftelyk worden aangevraagd bij de plaatselijke Neder- landsche politie-autoriteit in het betreffende ge bied en wel bij dc politiepresidenten in Den Haag en Rotterdam, resp. bij de burgemeesters van Velsen en Den Helder, waarbij de bewijsstukken welke de noodzakelijkheid motiveeren, moeten worden ingeleverd of getoond. Rijksduitschers of burgers (angehörige) van het protectoraat Bohe- men en Moravië moeten de vergunningen aan vragen bij den voor het gebied bevoegden gevol machtigde van den Rijkscommissaris (politie-offi- cier) Burgers, die in dienst zijn van een binnen het afgesloten gebied liggende instantie van de weer macht, Waffen-SS, Duitsche politie, O.T. enz. of .werk moeten gaan verrichten in opdracht van deze instanties, moeten tot deze Instanties een aanvraag richten. Zij, die werkzaam zijn by groo- cere bedrijven, welke voor de bewapening werken, moeten, alvorens zij hun aanvraag Indienen, by hun bedrijfsleiding vragen, of deze bevoegd is tot het in ontvangst nemen der aanvragen. Vergunningen kunnen slechts worden verleend op dringende militaire, algemeene economische, administratieve of politieke gronden. Met per soonlijke redenen, zooals familie-bezoek, kan in beginsel geen rekening worden gehouden, slechts in byzondere uitzonderingsgevallen (overlijden, ziekte, waarvan het levensgevaarlijke karakter is aangetoond) kan er acht op worden geslagen, in dien de omstandigheden het toelaten. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de be woners der afgesloten gebieden ook voor het verlaten der gebieden ëen vergunning noodig hebben. De vergunningen zyn slechts gel dig, indien zij worden getoond tezamen met een officieel legitimatiepapier, waarop een foto van den hcAider voorkomt. Personen, die in de toekomst nog uit deze ge bieden geëvacueerd worden, moeten de hun ver leende vergunningen by het weggaan inleveren by de plaatselijke politie-autoriteit. Den Haag, 28 Augustus 1943. Der General-kommissar für das Sicherheitswesen RAUTER, SS Obergruppenführer und General der Polizei. die zichzelf op den achtergrond stelde om de volksgemeenschap te kunnen dienen, waarvoor hij met hartstochtelyke overtuiging werkje. Zyn overgave was een lichtend voorbeeld. Nog steeds worden offers gevraagd, doch langzaam maar zeker wordt, het hoogtepunt benaderd. De toe komst van Europa en die van ons volk hangen af van de vraag, of wij bereid zyn het hoogste offer te brengen, waarover wij kunnen beschikken. Reydon’s strijd voor het vaderland is ten einde. Reydon wist, dat een moordenaarshand hem kon treffen. Was hij dan roekeloos? Neen, tenzy dan, dat hy de roekeloosheid der liefde toonde. Zijn liefde voor volk en vaderland overheerschte en daarvoor gaf hij zich Zonder voorbehoud. Zoo was hy een lichtend voorbeeld voor allen, in 'het byzon- der voor de jeugd. Want hoewel hy zelt geen kin deren had, streed hy voor de jeugd, dus voor de toekomst. Reydon, zoo eindigde spreker gij hebt het grootste offer gebracht, dat een mensch voor zyn vaderland kan brengen. Uit uw trouw zullen wy de kracht putten om, met Gods hulp, verder te gaan. Ten slotte dankte Mussert den Rijkscommissa ris voor diens aanwezigheid en voor diens blijk van medeleven. Te tien uur schreed de rouwstoet plechtig naar het Staatsspoorstation, vanwaar het stoffe lijk overschot per trein naar Lunteren ter bijzet ting op de begraafplaats werd overgebracht. Aldaar heeft boerenleider Rpskam een rede ge houden. De vader van den overledene dankte ten slotte namens de familie voor de vele en treffende be wijzen van deelneming en ook die van medeleven, welke zijn zoon tijdens zijn smartelijk lijden, zoo wel uit zijn werkkring als van de zijde zyner vrienden mocht ontvangen. Daardoor werden zyn laatste levensdagen verhelderd en was ook zijn heengaan wellicht zoo kalm en rustig. Door de familieleden, vrienden en omstanders werden bloemen in de groeve gestrooid. de interpretatie van haren wil tot vrede en tegen andere mogelijke terugslagen. Men moet het verlangen van alle volken naar den vrede niet vertroebelen of kwetsen door han delingen, die den haat aanwakkeren en voedsel geven aan de denkbeelden van tegenstand. Aan alle volken moet men de hoop geven op een waardigen vrede en voorts moet er overeen stemming aan den dag treden tusschen de be ginselen en de besluiten, alsmede tuschen de be wering van een rechtvaardigen vrede en de fei ten. Alleen op die manier kunnen de volken, die minder door het oorlogslot begunstigd zijn, ge- looven in hun herleving, in de pieuwe gevoelens van rechtvaardigheid en gemeenschapszin tus schen de volken en daaruit grooter vertrouwen putten voor de toekomst. De Paus geeft zijn zegen aan allen, die zullen werken voor den vrede, aan allen, die er toe zullen bijdragen, om het thans bestaande doode punt tusschen oorlog en vrede te boven te ko men, aan allen, die zullen luisteren naar de kreten der volken, die na zooveel smart'en puin- hoopen slechts vragen om vrede, brood en arbeid. Daarentegen waarschuwt de Paus al degenen, die op dit verschrikkelijke oogenblik niet hun verantwoordelijkheid inzien voor het lot der vol kef en die de gevoelens van haat en de conflic ten tusschen de naties blijven aanwakkeren De Paus besloot zyn toespraak met zijn wensch uit te spreken, dat de leiders der volken door God mogen worden verlicht en door hun mati ging en wijsheid mogen worden geïnspireerd, op dat zij den volken de hoop kunnen geven, dat het loopende jaar niet moge eindigen in het teeken van moordpartijen en verwoestingen, maar in tegendeel het begin moge beteekenen van een nieuwe eeuwige verzoening, samenwerking en I opbouw. Boris’ zoon Simeon troonopvolger. In aansluiting op deze proclamatie is aan het Bulgaarsche volk het volgende meegedeeld „Bulgaren, heden, 28 Augustus 1943, heeft Z. K. H., troonopvolger prins Simeon van Tir novo de lieveling en de hoop van Bulgarije, den troon bestegen onder den naam Simeon H van Bulgarije. De jonge koning is geboren in 1937. Op grond van paragraaph 1,51 der constitutie zal de ministerraad tot de regeling van de regent- schapskwestie de leiding van Bulgarije op zich nemen. Op dit oogenblik roepen wy alle Bulgaren op zich nog hechter om den troon van den koning te scharen, teneinde in het geloof aan een ge lukkige toekomst van Bulgarije en in vertrouwen op God den ingeslagen weg verder te bewande len”. De verkondiging derproclamatie werd beslo ten met gejuich voor koning Simeon H van Bul garije en voor het Bulgaarsche volk. In alle garnizoenen van het Bulgaarsche leger 4 had Zondag de eedsaflegging plaats op den jon gen koning Simeon n. In de militaire school te I Sofia, waar tsaar Boris zoo vaak vertoefd heeft, vond de eedsaflegging plaats door den minister van Oorlog zelf. Als eerste officier van het Bul- raarsche leger legde de broeder van den over- /eden koning prins Cyrill den eed af, vervolgens <3e overige officieren, onderofficieren en man schappen. I ^Minister-president Filoff heeft voor den Bul- I gaarschen omroep bekend gemaakt, dat Z. M. koning Boris Hl Zaterdagmiddag is overleden. Hij las des avonds de volgende proclamatie voor „Z. M. de koning, tsaar Boris IH, de eeni- ge is na een korte en zware ziekte heden, op 28 Augustus om 16 uur 22 in den kring van zijn ge zin overleden. Onmetelijk is de smart van Bul- garijnen van het Bulgaarsche volk. Wy allen den heiligen plicht zijn testament uit te voeren en uitsluitend en zonder af te dwalen den door hem aangewezen weg verder te bewande len”. Verder werd meegedeeld, dat het stoffelijk overschot tot de teraardebestelling op 5 Septem ber, zal worden opgebaard in de kathedraal Alexander Newski te Sofia. De ministerraad heeft bevolen, dat de natio nale rouw 40 dagen zal duren. De hofrouw duurt 12 maanden, waarvan 6 maanden volledige rouw. De doodsoorzaak. Het Bulgaarsche telegraafagentschap heeft een uittreksel verstrekt uit een publicatie van den minister van Justitie, gericht 'egen de ver schillende geruchten door buitenlandsche agent schappen verspreid. In de overlijdensakte, door het Bulgaarsche ministerie van Justitie naar aanleiding van den dood van Z. M. koning Boris III gepubliceerd, wordt gezegd „De dood werd veroorzaakt door trombose in den linkerslagader, door een dubbele longontste king, door long- en hersenoedeem”. Alle geruchten en berichten met betrekking tot de ziekte en den dood van den koning, die niet in overeenstemming zijn met de bovenge noemde gegevens uit de overlijdensakte zijn van telken grond ontbloot en --1 -- -V? gegrepen. ROME, 1 Sept. (Stefani). Paus Pius XH heeft heden voor den Vaticaanschen zender ter gele genheid van den aanvang van het vijfde oorlogs jaar een toespraak tot de wereld gehouden. De Paus begon,met op te merken, dat de we reld reeds gedurende vier jaren geteisterd wordt door een vernietigenden oorlog. Hij herinnerde er daarna aan, hoe hij kort voor de vijandelijk heden begonnen tot alle staatshoofden en volken een warmen oproep gericht had, ten einde een dergelyk onheil te vermijden. Het woord van den Paus werd echter niet ge hoord. De geest van het geweld triomfeerde. Maar deze triomf werd een nederlaag. Dezelfde liefde jegens alle volkeren, die toen den oproep van den Paus heeft bezield, bezielt thans het woord, dat de Paus in het belang van de geheele wereld uitspreekt. De oorlog gaat zyn hoogte punt tegemoet en zijn tragische realiteit doet zich overal gevoelen. In alle landen groeit de afkeer van de wreed heid der methoden van een totalitairen oorlog, die elk eerlijk begrip en elke norm van goddelijk en menschelijk recht te buiten gaat. Meer en meer worden de volkeren gekweld door twijfel, of de voortzetting van dezen oórlog nog in over eenstemming is met de redelijke en gerechtvaar digde nationale belangen tegenover het christe lijke en menschelijke geweten. De Paus merkt op, dat na zoovele verscheurde verdragen èn niet nagekomgn beloften en na zoo vele tegenstrijdige wijzigingen in de gevoelens en de handelingen, het vertrouwen tusschen de na ties verminderd is. De Paus richt zich tot allen, wier taak het is een initiatief te nemen tot het aangaan van een vredesaccoord en zegt hun, dat een werkelijke macht niet moet vreezen groot moedig te zijn, aangezien zij altijd de middelen bezit om zich te waarborgen tegen elke verkeer- Des avonds werden de vaartuigen wederom op dezelfde -plaats midden in het Duitsche waar schuwingsgebied aangetroffen. De Duitsche zee- strijdkrachten constateerden bovendien, dat van de den nacht tevoren gelegde zeven lichtboeien er nog slechts één brandde en dat de overige hetzy ontbraken of door uitschroeven van den schakelaar en verwijdering van het topteeken onbruikbaar waren gemaakt. Bij de aankomst van de Duitsche oorlogsvaar tuigen trokken de visscbers'óooten zich snel te rug en trachtten te ontkomen. Zy werden met artillerie beschoten en twee booten werden tot zinken gebracht. De vaartuigen hebben derhalve tweemaal op denzelfden dag zich in het waar schuwingsgebied bevonden. Zij hebben zich aldus schuldig gemaakt aan een stelselmatige en op zettelijke overtreding van het verbod tot varen in het Duitsche waarschuwingsgebied. Een onderzoek van den Zweedschen marine- attaché heeft bevestigd, dat het, Zweedsche vaar tuigen zijn geweest. Het optreden van de Zweedsche booten is niet slechts in strijd met de neutraliteit, doch ^ormt een directen steun voor de vijanden van Duitsch land. De Duitsche gezant te Stockholm heeft namens de Rjjksregeering tegen dit optreden van Zweedsche visschersvaartuigen door een stap bij den minister van buitenlandsche zaken ernstig geprotesteerd en de verwachting van de Rijks- regeering uitgesproken, dat de Zweedsche regee- ring de schuldigen op gepaste wijze ter verant woording zal roepen. De Rijksregeering heeft verder medegedeeld, dat de Duitsche zeestrijd- krachten na deze gebeurtenis opdracht zullen ontvangen de tot nu toe vaak by het overschrij den van de grenzen van het waarschuwingsge bied getoonde soepelheid te laten varen en in de toekomst tegen dergelyke vaartuigen op de ver- eischte wijze op te treden. „Diplo” over de Zweedsche pers. De „Deutsche Diplomatische Korrespondenz” schrijft De Zweedsche pers gebruikt de geografische positie van Zweden als voorwendsel voor een houding, die niet anders dan aanmatigend ge noemd kan worden, aanmatigend en uitdagend tegenover Duitschland, zonder begrip voor Duitschlands belangen en die van zijn bondge- nooten. Als voorbeelden voor deze aanmatiging wijst de „Korrespondenz” op Zweedsche pers commentaren naar aanleiding van verschillende gebeurtenissen. Deze perscommentaren, zoo merkt de „Korrespondenz” op, zijn met de Zweedsche neutraliteit eenvoudig onvereenigbaar. Door dezelfde onwelwillendheid wordt de Zweed sche berichtgeving over de oorlogsgebeurtenis sen gekenmerkt. Terwijl de geheele wereld ont steld is over de Anglo-Amerikaansche luchtter- reur tegen de Duitsche burgerbevolking, vindt de Zweedsche pers woorden ter verontschuldi ging. Naar aanleiding van een incident tusschen Duitsche oorlogsvaartuigen en Zweedsche vis- schèrsvaartuigen in het Skagerrak is de houding van dé Zweedsche pers op eefa byna ondenkbaar laag niveau aangeland. Ofschoon de rechtsposi tie, aldus de „Korrespondenz”, van elk gezichts punt 'uit volkomen onwraakbaar voor Duitsch land spreekt het optreden van de Zweedsche visschersvaartuigen in het Duitsche waarschu- wingsgebied kon slechts als vijandige handeling worden beschouwd en moest dienovereenkomstig worden beantwoord gaat de Zweedsche pers zich te buiten aan uitlatingen, die niet alleen door den vijandigen toon tegen Duitschland al het vroegere overtreffen, doch bovendien nog pogen de Duitsche weermacht van de eer te be- rooven. Het is daarom tyd een scherpe schuwing te laten hooren. De politieke gezindheid van een groot deel van de Zweedsche pers onderscheidt zich op het oogenblik, zoo verklaart de „Korrespondenz” door niets van die van de vijanden van het Duit sche volk. Kwaadaardiger, kwetsenden en leugen achtiger wordt ook in de Britsche en Amerikaan sche pers niet over en tegen Duitschland ge schreven. Terwijl de pers in de met Duitschland oorlog voerende landen het recht daartoe heeft, dat haar berichtgeving de rol van politiek wapen vervult, kan dit recht de Zweedsche pers niet Comb, vanSNEEKER NIEUWSBLAD (Drijfhout’s Nieuwsblad en Nieuwe Sneeker Courant) en DE JONG’S NIEUWSBLAD, Bolsward. Verschijnt eiken Vrijdagavond. Leesgeld ƒ0.75 per kwartaal bij vooruit betaling. Losse nummers 10 ct. HoofdredacteurL. Kiezebrink, Sneek. Plaatsverv. hoofdredacteur: C. Smit, Sneek K. 2242 UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 September. Het opperbevel der weermacht maakt bekend In de tot dusver bestaande brandpunten van den afweerslag leverden onze troepen ook giste ren zware gevechten. Door vastberaden tegen aanvallen werden op enkele plaatsen doorgedron gen vijandelyke strijdkrachten opgevangen en deels met zware verliezen teruggeworpen. Geconcentreerde aanvallen van formaties ge vechtsvliegtuigen en vliegende artillerie richtten zich vooral op vjjandeljjke troepen ten Z.W. van Wjasjma. C.N.F./Meijer Pax s. In het gebouw van het departement van gebleven. Hij was de onvergetelyke stille werker, Volksvoorlichting en Kunsten was vorige week Jt* -■u‘-J Donderdag de baar met het stoffelijk overschot van mr. H. Reydon opgesteld in een als rouwkamer ingerichte zaal. Deze baar was gedekt met de zwart-roode vlag en omringd door talrijke kran sen en bloemstukken, terwyl vier personen, on derscheidenlijk namens W.A., S.S., P.O. en Jeugdstorm, de doodenwacht hadden betrokken. Daar is 'een défilé gehouden docr de ambtenaren en door belangstellenden uit de nationaal-socia- listische beweging. Vrijdagochtend te negen uur ving de afscheids- plechtigheid in genoemde departementszaal aan, waarby met den leider van het Nederlandsche volk, Mussert, aanwezig waren de Rijkscommissa ris, Rijksminister Seyss-Inquart, de commissaris- sen-generaal Rauccr en Ritterbusch, gezant Otto Bene, de plv. leider van Geelkerken en meer an deren. Van den schat van kransen noemen we dien van den R(j) scommissaris en voorts die van den leider, Mussert, van de Ned. Kultuurkamer, van den Landstand, van het dep. v. V. en K., van den commandant der W.A., van den voorman der S.S. in Nederland, van den Nationalen Jeugdstorm. Jhr. mr, M. S. de Ranitz, waarnemend secre- l taris-generaal van het departement van Volks voorlichting, hield een korte toespraak, waarin hy deed uitkomen, dat mr. Reydon een trouwe, stille «trijder was, die gekenmerkt werd door zijn bescheidenheid en bekwaamheid. De leider, Mussert, sprak hierna ongeveer als volgt: Het oogenblik om afscheid te nemen van mr. Reydon is thans gekomen .Lang hebben we gehoopt hem te kunnen behouden, doch dit heeft niet mogen zijn. Van het tijdstip af, toen Reydon tot de beweging toetrad, begrepen we dat we op hem konden vertrouwen en dit vertrouwen is nim mer beschaamd gemaakt. Reydon is gevallen als een martelaar, die eerst het leed moest onder gaan, dat zijn vrouw bij denzelfden aanslag op 9 Februari, werd gedood en die daarna al die maan den zelf smartelijk heeft moeten lyden. Reydon stond altijd klaar met zijn vaardige pen en met zijn gedachten, eerlyk en oprecht tot in het diepst 1 van zijn ziel. H»t grootste beginsel, dat Reydon f iu practijk heeft gebracht, was, dat hij niet alleen in bat groote’ trouw w^, doch ook in het kleine, Hri zaf zich, zonder eiaen nersoonliikheid aeweld verhouding door neutraliteit wordt gekenmerkt. De vraag of de Zweedsche pers sympathiek of onsympathiek tegenover Duitschland staat laat ons op zichzelf onverschillig, zoo besluit de „Kor- tig. Het Deensche volk heeft den maatregel kalm ontvangen Bevolking en jeugd begrijpen hem en schikken zich. De godsdiensteefeni en zooals gewoonlglt plaa(& dekt. De vaartuigen werden door waarschuwings schoten erop attent gemaakt, dat zij zich in het waarschuwingsgebied bevonden; zy verwijderden zich daarna. aan te doen, geheel, xn de eerste jaren verrichtte hij voor de beweging de allereenvoudigste werk- zaaL.nederr en laatstelijk was hjj hoofd van het, departement, doch Reydon was precies dezelfde gemeen 654” van de bonkaart voor voedingsmid delen voor de periode van 5 September tot ee Orffib61- a-S- en b°n Eenheidszeep” van 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1943 | | pagina 1