c.c.c.s, Bonnenlijst geldig van 22 Juli t.m. 4 Aug. 1945 van Voor pers, geboren in de jaren 1941 of later D, E 578 Vrijdag 20 Juli 1945 No. 9 Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek - K 2242 n. 6 li. ge el ik tit 13D Er komt weer gas. Installatie R.H. Gezinsqolonne „war Dy“. Schoeisel. Oogsttoeslag. Extra aardappelen op bon 521 Wie hielp geall. personeel Predikbeurten te Sneek. Dr. A. J. King ma. De Sneek-Week gaat door. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres.Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M.G. bij Drukkerij^„De Motor”, Sneek Buitenlandsch Overzicht Bekendmaking Milit. Gezag. Verbod tot verbruik van benzine en andere motorbrandstoffen door pleziervaartuigen. H.M. de Koningin ziek. Opheffing Trekverbod. Geschorst. r A 576 A 580 A 583 D, E 585 140 gram bloem 524 4 i C585 C583 R. 25 t M I. I .4*7. I” na A 590 A 591 B588 B590 B 59Ï- C588 C590 D, E 587 D, E 591 C 576 C5/8 C 580 or ke je •e- en 50 z 18 d, c- vij 9- te u- ili fé ht de 9* »n te rd ijk jn. iet en >s. ek *9 js. an n >9- n- g; rs >el rre jr. R, et Sneeker Nieuws Wij ontvingen goede berichten over onze gasfabriek,. Men kan daar weer aan de gang gaan. Er is een flinke lading kolen aangekomen en. omdat er ook cokes voor het opstoken van de ovens was, gaf het Rijkskolenbureau toestemming met dat opstoken te be ginnen. Daarmee is men dan ook Dins dag aangevangen. Voorzichtig, want te snel opstoken zou die ovens vernielen. Dat opstoken duurt dan ook eenige weken, zoodat de huisvrouw toch nog wel eenige tijd geduld moet hebben, voor ze weer over gas kan beschikken. Want het gaat ook niet alleen om het 536 537 538 maat is ge i$Ba de colonne reikte vervolgens de De R. K. Gezinscolonne „War Dy", die in Arnhem.werkzaam zal zijn, is Donder dagmiddag 12 juli officieel op het stad huis door den w.n. burgemeester L. Ras- terhoff geïnstalleerd. De Hoogeerw. Heer Deken J. van Galkom stelde namens de Katholieke Actie voor Vrouwelijke jeugd de 25 dames aan dé burgerlijke overheid voor om haar hun diensten aan te bieden en hield vervolgens een toespraak, waar in hij wees op de vele moeilijkheden die na de bevrijding naar voren zijn gekomen en waarbij allen moeten helpen. Vooral de moeders staan voor een zware taak en daarom worden in velschillende kringen. opstoken der ovens. Sedert 12 Novem ber van vorig jaar staat dit bedrijf stop, sedert dien datum zijn buizennet' en de installaties, ook die in dg huizen, buiten elke cöntróle, dus het kan blijken, dat er zich hier of daar bij het weer in bedrijf stellen een mankement zal voor doen, dat eerst ook dient verholpen. Die inbedrijfstelling zal dus langzamer hand en uiterst’ voorzichtig geschieden. Man zal daar nog wel nader van hoo- ren. Niet direct maar toch binnen af- zienbaren tijd krijgen we dus gas. Hoe veel Ook dat is nog niet bekend, men weet het aan het bedrijf zelf nog niet, want de rahtsoenen worden van hoo- gerhand voorgeschreven. Groot zullen die rantsoenen aanvankelijk echter wel niet zijn, maar in ieder gevaler komt weer gas, ook op dat gebied wordt het dus weer beter 1 Krachtens een bepaling van het Rijks- bureau voor Huiden en Leder te A'dam is toegestaan, alle schoeisel, hetwelk tot dusver op „bon 2” zonder opdruk Huispantoffels” verkrijgbaar was, dus het z.g. Zomerschoeisel vrij, van bon te verkoopen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat evenals het vorige jaar weder om extra rantsoenen broodzullen worden verstrekt aan personen, die oogstwerk- zaamheden verrichten. Voor deze extra rantsoenen komen slechts zij in aanmerking, die op grond van de werkzaamheden, welke zij in den landbouw verrichten, recht hebbed op een toeslagbewijs voor zwaren arbeid. De aanvragen worden door den werk gever ingediend bij de plaatselijke dis- triebutiediensten. Tot en met 21 Juli zullen de detail listen 2 kg. nieuwe aardappelen extra leveren op |bon 521, welke reeds was aangewezen voor de periode 8 t.e.m. 21 Juli. den, hetgeen, gelet op de nog steeds onzekere motorbrandstoffenpositie, waar door voor beroeps- o) bedrijfsdoeleinden slechts een beperkte toewijzing mogelijk is, niet verantwoord is. In verband hier mede breng ik ter kennis, dat zoojang de brandstoffenpositie nog critiek 'is, het verbruik van benzine of andere motor brandstoffen zander vergunning of voor pleziervaart, voodoopig verboden is. Tegen overtreders wordt proces verbaal opgemaakt, hunne vergunning wordt in getrokken en hun vaartuig in beslag ge nomen. De controle gaat op heden in. Leeuwarden, den 13 Juli 19.45, De Militaire Commissaris in de Piovincie Friesland, De Luit.-Kolonel S. AN1NGA. Wij verwijzen de enen, die geallieerd personeel tijdens de Duitsche bezetting op emigerlei wijze hebben geholpen, naar een advertentie van M.O. in dit nr. Oorlogsvrijwilligers. Het hoofd van het Centraal Vrijwilligers Bureau van de Dep. van Marine en Oor log, maakt bekend, dat alle verzoeken om inlichtingen omtrent dienstneming als O.V. moeten worden gericht aan het dichtstbijzijnde Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers. Verzoeken van dien aard, rechtstreeks gericht aan het CALB., zullen buiten be handeling blijven, mede daar de/beant- woording daarvan de Centrale "zou overbe lasten. ZONDAG 22 JULI. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Dr. H. de Vos. Lit., dienst. (Zilverbon-collecte Diaconie). Narh. 5 uur Ds. A. Ken ie. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 9.30 uur Ds. J. N. de Ruiter. (Collecte Orgelfonds). DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. BAPT. GEMEENTE. CHR. GER. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. LEGER DES HEILS. 10 u Heiligingsdienst3.30 u. Openl. samenkomst b. h. Park8 u. Verl. samenkomst. Dinsdagav. 7,30 Soida- tensamenk. Donderdagav. 7.30 Open bare samenk. Leider Kapt. Souverein. NED. HERV. KERK. Abbega, 10 uur Ds. _W. G. v. d. Ree. Folsgare, 2.30 uur Ds W. G. v. d. Ree. Gauw,2.30 u. Ds. Vermeulen, Oosteiend Goënga, 10 u. dhr. W. Nauta jjan Sneek •(Fnesche dienst). Uitwellmgerga, 10 u. Ds. J. M. Wedde- pohl van Oudega (W.) Oppenhuizen, 2.30 u. Ds. A.,M. Knott- nerus. Oudega(W.) 2.30 u. Ds. Jiyf. Weddepohl Sandfirden, lOuur Ds. A. M. Knottnerus van Qppenhuizen. Woudsend, 10 uur Ds. Spijkerboer en 'sav. 8 u. Ds. K. Oskam van Sloten. Ijlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen (H.A. en Dankz. en Doop). IJsbrechtum, 8 uur»Ds J. E. Wag^naar. GEREF. KERK. Oudega (W.) 10 en 2.30 u. Ds. C. Bos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudsend, ’s av. 7.30 yiut Ds. W. Fleischer. De vorige week beloofde ik u iets meer te vertellen van de plannen-van C.C.C.S- oftewel het Contacicomité Canada-oneek. l'usschen naakjes, men maakt al ver- schillenne variaties op deze afkorting,' ook in het tngelsch. hier hebt u er een/ Come, Canada, civilize Sneek en hier een anuefè Can Canada civilize Sneek het welk beduidthom, Canada, beschaaf Sneek resp.Kan Lanada Sneek bescha ven Ik w.i deze belofte houden. ten andere beloï-e houd ik niet. Ik beloofde nl. ook, u de namen van de leden der velschillende suocommissies op te geven, nat doe ik niet. Wij he i- ben ons nl. de geestdriftige meuewer king van een zoo groot aantal personen verzekerd, dat de lijst te lang wordt om op te nemen. Wij zouden ruunte te kort komen. 1 wee dingen kan ik m;l doen, in de éérste piaats u veize..eren, dat de leden uit aile soorten, waar u de bevol king maar in wilt verdeeten, geiiozen zijn en uat zij ane op hun gebied des kundig zijn, in de tweede pia/s kan ik u de namen van de voorzitters en secre tarissen dei verschillende subcomité’s opgeven, U weet dan tot wie u zich in vooi Komende gevallen te wenden hebt. Hier zijn ze dan 1. Subcommissie voor de sport: C. Kan, Voorziitei Mejuffr. dijkstra, stati onsstraat 18, telef. 2330, secreture.se; 2. Subcommissie voor ontspanning a. Dancing, bioscoop, tooneeiP. Bosnia Voorzitter, Mevrouw van der Siuts- iteckei tiLh t ankhurst, Stationsstraat 44, leL z68t, Secieiaresse. b. Bridge, scha- ken, dammen, biljard, domino, enz. R. Wiegman, Voorzitier, Th. Zandstra, Suupm.ukt, lei. 2515, secretaris, c Hu>- senjK venteer: B. csiaal, Vooizittes, Mevrouw A. ter Horst-ixannmga, Kanaal- stiaat 9,’ lel. 21161, Secretaresse.' 3. Cultufeeie Subcommissie (lezingen, tnu ziek, cursussen, excursies, enz.K. boel, Vporz., mevr. A. Vliegentliart-Miytje-, Parallelweg 15, Secretaresse. 4. sub commissie voor, vasopl^iuing: Ir. H. van d»r Molen, meidoornlaan 2, Tel. 37a/, Voorzitter, F. ter Burg, Secretaris. 5.,,-subcommissie tot hei stel: Mr. P. J. Wiiisemius, vosterdijk 7—9, Tel. 2570, Voorzitter, Mej. S. jonker, sect etaresse. En nu iets over de plannen. Heel veel zal ik er niet van zeggen, omdat alles nog in staat van voorbereiding verkeert. Naarmate de plannen tot uit voering komen, zult U er vanzelf wel van hooien, wij stellen ons voor, u gercgelu C.C.C.S-nieuws te brengen ren enkele greep uit ue veie plannen mag ik u echter niet onthouden Wat de sport betreit, luei zullen Canadeezen en Sneekers broederlijk samenwerken. Wij hopen van de Canadeezen o.a soit bail te leeren, zij van ons hand bal. De bestaande vereenigingen zulten zooveel moge.ijk ingeschakeid worden en de gasieu zullen zooveel moge .ijk gewoon mee doen. Het eerste punt van het programma is een- zeilwedstrijd op 26 juli, van bouten, elK nemanu mei twee canadeezen en een Sneeker met de atueeiing dancing, bioscoop en tooneel staat net iets andeis dan met de'andere a.deeungen. Hier is niet in tie eerste plaats samenwerking aan de orde, maar is de verhouding anders, H.er zijn de Canadeezen ue gastheeren en wij de gasten. Het moet erkend worden, dat zij een rijk gevarieerd ptogramina van fiimvoursieliingen, va riëte enz. hopen aan te bieden, ten afzonderlijk punt vormen de dancings, ten zaak met vele, voetangels en klem men. De Camfdeezen hebben begrepen, dai het niet aanging en op den duui ook moeilijkheden moest opleveren, wan neer de sneeker meisjes wel en de sneeker jongen^ met op hun dancings kwamen, maar oiibeperat iedereen tut te laten, gaat ook niet, daarvoor is de ruimte te beknopt, af^ezien nog van andere bezwaren. De oplossing is nu zoo gevonden, dat voor ue dancings der minderen, drie keer per ween, evenveel kaarten voor sneekei jongens als voor Canadeezen •uitgegeven worden. Wie voor een kaart in aanmeiking wii komen, moet zich op geven bij den heer Jan Miedema, Leeu- warderweg 21, schriftelijk, met opgave van naam en adres. Men ontvangt dan een uitnöodiging, wanneer men aan de beurt is tlke jongen zmgt voor een meisje. Meisjes beneden de 11 ja ir wor den niet tot de dancings toegelaten, ten zij voorzien van een schnttelijke toe- stemming van haar ouders. Wel zal innige samenwerking noodig zijn, als de Canada Sneek revue er 'komt, waarover dat comité druk delibe rèert. Het huiselijk verkeer zal geregeld worden. Verder staan tegen den winter» lezingen o> het programma. Voorloopig echter zullen excursies meer in trek zyn. Aan een gemengd muziekgezelschap wordt gewerkt. Huiselijke spelen zullen ook in den winter meer aan de orde zijn. Het comité voor vakopleiding ziet kans-vooi loopig een vceitigtai Cana deezen aan het'werk te zetten, welk aantal men geleidelijk hoopt uit te brei den. Het Comité -tut herstel werkt reeds In goede hai monie. Wij hopen, dat, als eens de Canadeezen hier weg gaan, w,j en zij zullen z^g^en, dat wij samen een goeden tijd nebben gehad. t V. TOELICHTING. Het is de wensch van het Militair Gezag, dat de bestaande bepalingen, wetke het reizen van het publiek aan banden leggen, niet langer gehandhaafd worden dan strikt noodzakelijk is. De Militaire Commissaris in Friesland heeft, nu in zijn gezagsg<bied niet langer gevreesd behoe t te worden voor ver plaatsingen die de levensmiddelenvoor ziening ot de volksgezondheid in gevaar zouden kunnen brengen, besloten het trekverbod op te heffen. Dit beteekent, dat men, binnen de provincie Friesland reizende, kan overnachten in een andere gemeente dan waar men zijn verblijf heeft. Eene vergunning hiervoor van den burgemeester is dus niet langer nood zakelijk Ook zijn thans de eilanden Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog, die tot het gezagsge- bied van den Militairen Commissaiis in Friesland behooren, voor het publiek toegankelijk- Bij een bezoek aan deze eijanden b-denke men echter,*dat de Duitsche bezetting vele zomerhuisjes heeft gesloqpt en men begeve zich dus niet naar deze eilanden, zonder zekerheid te hebben, dat men daar onderdak vindt. Het kampeeren op deze eilanden is niet toegestaan. Tenslotte zij men er nadruk kelijk op gewezënf dat de bovenbedoelde ophelfing van het treilverbod onverlet laat het Vestigingsbesluit van den Chef Staf Militair Gezag (Verordening no. 8I alsmede de regelipg voor reispassen. Dit beteekent dat zij, die willen reizen over het Twente-Rijnkanafil, <je IJssel. het Ijsselmeer of de Afsluitdijk, nog steeds rnpeten zijn voorzien van een pas, welke, zooals bekend, schritteiijk moet worden aangevraagd bij den burgemeester van de plaats van inwoning. Aan de grenzen van Friesland wordt de controle door politieambtenaren en ambtenaren C.C.D gehandhaafd. Correspondentie met Nederlandsche onderdanen in krijgsgevangenschap. Het Militair Gezag deelt mede Voor de correspondentie tusschen Ne derlandsche onderdanen, die zich in krijgs gevangenschap bevinden en hunne fami lies in Nederland, moeten worden gebezigd z g. „PW-forms". Deze formulieren wor den op aanvraag aan de betrokken fami lies uitgereikt door de Burgemeesters De uitgi'te is beperkt tot één formulier per week per aanvrager en mag alleen plaats vinden aan de naaste verwanten van de krijgsgevangenen. Dé?formulieren mogen alleen met potlood worden beschreven. Toegelaten zijn de volgende talen: Neder- andsch, Fransch, Engelsch en Duitsch. Deze mogelijkheid bestaat voor Neder landers in. Duitsche en in japansche ge vangenschap. Reizen naar Dnitschland. „De Shaef Mission (Netherlands) maakt bekend Het reizen naar Duitschland zal alleen worden toegestaan aan militairen en aan degenen *die werken voor de bezettende macht. Om persoonlijke of zakelijke rede nen kan geen toestemming worden ver leend Atzonderlijke regels zijn van kracht in betrekking tot de z.g. Grensgangers. Hiervoor worden inlichtingen verstrekt door de dichtstbijzijnde Frontier Guard Sector Headquarters (Bureau van de be treffende sector Grenswacht). -Slechts de Geallieerde Militaire Autoriteiten zijn be voegd om vergunning te verleenen aan Nederlandsche onderdanen". De Zuivering van de Streekbladen. De Militaire Commissaris in de pro vincie Friesland maakt het volgende be kend Aangezien in sommige gedeelten van Friesland behoefte bestond aan een streek blad, was het noodzakelijk in een enkel geval tot de stichting van een blad over te gaan. Het was n.l. onvermijdelijk om hier en daar alle bladen t^staken op grond van het Persbesluit. Waar de behoefte aan een plaatselijk blad nu groot was, is daarin voorzien door het uitgeven van een tijdelijk blad. De verantwoordelijkheid, ook voor de inhoud, berust geheel bij haar. Het M.G. staat daar buiten. De eventu- eele baten komen ten goede aan een sb- ciaal of cultureel doel. Een van de plaat selijke drukkerijen isaangewezenuitsluitend voor het drukken in loondienst. Het be hoeft geen betoog, dat al deze maatrege len tijdelijk zijn, in afwachting van de uit spraken van de Perscommissie. Naar wij vernemen gaat Dr. A. J. Kingma alhier zich met ingang van 1 Augustus a.s. vestigen in Hilversum. Door dit vertrek verliest Sneek niet alleen een zeer bekwaam en gezien chirqrg, doch ook een burger, die zich qp velerlei x ander terrein voor onze stad nuttig heeft gemaakt. De Sneek-week gaat door, ze wordt 'gehouden van 18-t.e.m. 23 Augustus. FOLSGARE.Benoemd tot onderwijzer aan de Kon. Wilhelminaschool te Sneek, onze vroegere dorpsgenoot de heer Hennv Grondman. Elk der volgende bonnen van de Noodkaart V geeft recht,op het koopen Voor personen geb. vóór 1927 16 rants..brood a 100 gram A 577' 16 rants, brood a lOö-gram 2 rants. 140 gram bloem A 581 250 gram peulvruchten 50 gram.koffie (voor-inlevering) A 586 125 gram boter 16 rantsoenen brood a 100 gram 16 rantsoenen brood a 100 gram 8 rantsoenen brood a 100 gram 2 rants. 140 gram bloem B 581 250 gram peulvruchten gram koffie (voor-inlevering) 29 gram boter 8 rantsoenen brood a 100 gr. D,-E580 250 gram kindermeel D, E 581 250 gram rijst D,E582 150 gr. kinderbiscuits (voor-inl.) D, E 583 175 gram peulvruchten D, E 584 250 gram suiker 1 rants. =5 2 tabl. 112 gr. chocolade D, E 586 100 gram vleesch zonder been of 1 rants, vleeschwaren 8 liter gestand, melk 1 2 kg. nieuwe aardappelen 532 1 00 gram kaas 533 250 gram boter 534 125 gram boter 535 10Ö gram vleesch zonder been of 1 rantsoen vleeschwaren 4 liter gestandaardiseerde melk groentebon 9e periode fruitbon 9e peribde B583 B586 1 B 587 300 gram vleesch zonder been of 1 3 rants, vleeschwaren 3 ])ter gestandaardiseerde melk ig. nieuwe aardappelen. 2 kg. nieuwe aardappelen Voor personen geboren in de jaren 1931 tot en met 1940 16 rantsoenen brood a ICO gram 8 rantsoenen brood a 100 gram 2 rants. 140 gram bloem C581 25Q gram peulvruchten 1 rants, 2 fobl.= 112 gr. chocolade 50 gram koffie (voor-inlevering) C 586 125 gram boter C 587, 300 gram vleesch zonder been of '3 rants, vleeschwaren 3 liter gestandaardiseerde melk 4 kg. nieuwe aardappelen De bonnen van de noodkaarten, uitgereikt in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel en Gelderland ten noorden van de Waal zijn in dit geheele gebied geldig. Zij die deelnemen aan maaltijden van de Centrale keuken moeten de boterbon A 586, B 586 of C 586 of de boterbon 533, alsmede de dardappelbonnen A 590, B 590, C 590, A 591, B 591, D 591 en. E 591 bij de Centrale keuken inleveren. Voor-inleveringsbonnen uiterlijk- 24 Juli a.s. inleverpn bij den winkelier. De gelijkschakeling |der rantsoeneering voor het geheele land is begonnen, doch nog niet geheel voltooid. Het melkrantsoen voor personen boven 18 jaar is te ruggebracht op 2 Lde melkproductie van ons land, als één geheel genomen, staat dit rantsoen van 2 L. ternauwernood toe. Daartegenover -staat echter een verhooging van het Vetrantsoen tot 250 gram, boter of margarine of de 'daarmede overeenkomende hoeveelheid vet. Het vleeschrantsoen ondergaat een gunstige wijziging'. Tot nu toe kreeg men 250 graMjjggt inbegrip van been, nu 200 gram vleesch zonder been, overeenkomend met ca 270 gram vleesch met been. Niet alle politieke conferenties slagen. Ongeveer tezeifder-iijd dat de confe rentie te Poisdam deze week een aan- - vang nam, ging die te Simla in Britscn- indië onverrichierzake uiteen, iviaar laren we hier geen siecht voorteeken •in zien, tenslotte ging het te Simla om geheel andere dingen dan te Potsdam, n.l. om de voorbereiding tot de volle dige onafhankelijkheid «au Briisch-Indlë. Een zeilde soort kwestie dus, ais waar voor siraks ook ons land zal komen ie staan. Een gemeenschappelijk door moederland en kolonie gevoerde oor log moet toch de gelijkberechtiging oevorderen. Het proces is te verge.ij-, ken met de democratiseering en socia- liseering in Europa. In beide gevahen is de beweegreden, dat men niet de menschen kan la.en vech en en tege- .ijkenijd doof blijven voor hun roep om gerechtigheid. De onderhandelin- gen te Simla zijn nu echter niet ge strand op het meer of minder vér»- - x strekkende van de Bntsche voorstellen, die wat dit betreft, gunstig door de indiërs werden ontvangen, maar door het wantrouwen van de Indiërs onder ling. De ruzie ontstond als van ouds tusschen de Mohammedanen en de Hindoe s die elkaar in het algemeen verdragen als water en vuur. De Mo hammedanen die nog geen kwart van de totale bevolking unmaken, vreezen sieeds dat ze door de meerderheid van Hindoe’s zullen worden onder- 'drukt, indien er een centrale Indische regeering op grondslag van evenredige venegenwoordiging iot siand mocht komen. Om deze bezwaren te onder vangen' had de Onderkoning, Lord Wavell, reeds toegezegd, dat in de Uitvoerende Raad, die volgens de plannen bijna uitsluitend uit Indiërs zou 'komen te besiaan, evenveel Hrh- doe’s als Mohammedanen zouden wor den opgenomen. Ondanks deze tege moetkoming aan hun bezwaren, heeft de Mohammedaansche partij, de Mos lim League, toch geweigerd een lijst van candidaten voor de Uitvoerende Raad in ie dienen. Het leeiijke beest in Mohammedaansche oogen was in dit geval de z.g. Congres-paiUj. Hoe wel'in hoofdzaak een organisatie van de voorname H.ndoe’s, beschouwt deze partij zien toch ais de algemeene na tionale Indische volksbeweging, waarin alle Ind.ërs, ook Monammedanen en Indiërs van lage kaste vertegenwoor digd zijn. De Congrespariij stond er dan ook op om eveneens Mohamme danen candidaat te stellen voor de Uitvoerende Raad. Nu zou men als buitenstaander zeg gen de eene Mohammedaan is toch even goed als de andere, doch de Moslim League denkt daar blijkbaar anders o'ver en heeft geen vei trouwen willen stellen in Mohammedanen die zij beschouwde als stroomannen van net Congres en waardoor de Moham medanen pur sang toch in d^jninder- heid zouden komen in de Uitfcerende Raad. Bekwaam diplomaat ais hij zich bij deze onderhandelingen heeft ge- oond, nam Lord Wavell grootmoedig alle schuld op zich voor het misiukken van de conferentie, om zoodoende niet net onderling gekrakeel van de par tijen nog te versterken. Ook fe oordeelen naar de uitingen in de Enge.sche pers, is er Engeland dus blijkbaar veel aan gelegen om het on- a'hankeiijkheidsvraagstuk op te lossen. En nog wel ondanks het feit, dat het juist een van de voornaamste wenschen van de Indische nationalisten is om Indië geheel te industnaliseeren, waardoor nog meer dan tegenwoordig reeds het geval is, de industrie van het moeder land zal worden uitgeschakeld.In tegen- stelling met ons Indië, waar de indus inali-atie ook een belangrijk probleem vormt, is nl. een groot deel van de op komende groot-industrie in Engelsch- Indië in handen van Indiërs zelf en deze ondernemers zouden ook de Congres partij beheerschen en financieren. Toch Kan men niet beweren, dat de Ind sche nationalisten nu geheel aan de leiband loopen van enkele groot-ondernemers. De nationalisten beschouwen terecht industrialisatie als het eenige middel om de rtusachtige Indische menschen mas sa van ru m 400 millioen, die jaarlijks nog met 5 millioen toeneemt, een dra- genjk bestaan te verschaffen. Men over draft met door te beweren, datereigen lijk permanent honger wordt geleden in dit overbevolkte land. Behalve de groote massa doodarme boeren, vragen b.v. ook een 60 millioen Paria’s, de z.g. „onaamaakbaren”, waaruit nu Feeds voor 90 pet. de fabrieksarbeiders zijn gerecruteerd om een goed plaatsje onder de zon. Gelegenheid tot emi gratie naar dun bevolkte buitengewes- len, zooals in ons Indië nog met de overtollige Javanen kan gebeuren, be- staat er ook weinig, Engeland zal dan tenslotte ook niet ongenegen zijn om dè verantwoorde lijkheid voor een regeering die met zulke zware problemen heeftte Rampen, grootendeels af te staan aan de Indiërs zelf, nu deze dit zgo vurig begeeren. Een vreedzame scheiding geeft juist de grootste kans op een blijvend verbond, zooals de ondervinding bij de Domi nions, Canada o.a., wel heeft geleerd. Veel Indiërs zullen bijvoorbeeld Enge- lands s eun met geheel willen missen, om te voorkomen dat de groote gods dienstige, sociale en* politieke tegen stellingen een aanzienlijk deel van Indië' staat nog onder het gezag van absolutistische vorsten nog eens met revolutionair geweld vereffend worden. Z. Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren Verplichte opgave Broedmachines. Een ieder welke een of meer broed- ’machines voorhanden heeft, is verplicht hiervan schriftelijk opgave te_doen bij het Bedrijtschap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt. Hierbij moet worden vermeld het merk, capaciteit van elk der machines, het jaar van plaatsingr ot het vlak o1 motor- broeders zijn, of deze bedrijfsklaar zijn, het perotel waar de machines zich bevin den en .het nummer waaronder de kui- kenbioeder is ingeschreven. Er woidt nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat het voorhanden hebben van broedmachines alleen is toegestaan aan hen die in het bezit zijn van een vergun ning hiertoe, afgegeven door het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren. Ook zij die reeds in het bezit zijn van een -ver gunning moeten deze opgave doen, daar binnenkort alle tot nu toe atgegeven ver gunningen zullen -worden ingetrokken. Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren te De Bilt (U). In de afgeloopen dagen, in het bij zonder op de Zon- en Feestdagen, wer den de Friesche waterwegen druk be volkt door een groot aantal pleziervaar- ders. Asdus wordt een zeer belangrijke hoeveelheid benzine en andere motor brandstof verbruikt voor plezierdoelein- Voor allen 16 rantsoenen brood a 100 gram 525 250 gram grutterswaren 526 250 gram suiker 527 100 gram zout 528 125 gram jam, stroop, enS. (voor-inl.) 529 100 gram aardappelmeelproducten 530 V2 rants. ±112 gram Engelsche huishoudzeep en 1 doosje luci fers (voor-inlevering) A 587 3fl0 gram vleescb zonder been of 3 rants, vleeschwaren 4 kg. nieuwe aardappelen 2 kg. nieuwe aardappelen Voor personen geboren in de jaren 1927. 1928, 1929 of-1930 B576 B577 B578 B580 H.M. de Koningin is lijdende aan een lichte longaandoening, tengevolge van een gevatte kou. De'ziekte neemt thans echter een gunstig verloop. De Militaire Commissaris in de Prov. Friesland, overwegende, dat d$ feitelijke toestand in zijn gezagsgebied tljans dus danig is, dat handhaving van het trek verbod niet langer noodzakelijk is, gezien het bepaalde in art. 5 van de Verorde ning van den Chef Stat Militair Gezag van 20 April 1945, no. 95, maakt bekend, dat met ingang van heden genoemde Verordening in de provincie Friesland niet langer van toepassing is. Leeuwarden, den 16 Juli 1945. De Militaire Commissaris in de Provincie Friesland, De Luit.-Kolonel S. ANINGA. gezmscolonnes opgericht. En zoo staat ook onze colonne bereid om hulp te verleenen en staan onze Friesche fatnkes klaar om rhet frissche moed en weloverwogen hulp vaardigheid hun taak aan te vangen. Ge vraagd kan worden waarom deze ipeisjes naar elders gaan, terwijl ook hier zooveel te doen is. Het antwoord daarop luidt ook voor hulp in eigen omgeving zullen meisjes worden opgeroepen en hopelijk zullen ook andere meisjes bereid zijn hun Vzil om mee te helpen aan de opbouw van ons vaderland in daden «m te zetten. Dat hier een Katholieke colonne gevormd weid .is niet geschied uit gebrek aan waardeering voor het weYk van anderen. Ook andere richtingen zijn zeer terecht in eigeti om ge ving met een eigen opleiding en eigen, middelen aangevangen, -want alleen in de godsdienst ligt het middel om meer te doen en kracht te vinden om trouw te blijven aan het gegeven woord. In de buiten- landsche pers wordt -niet altijd gunstig over onze vrouwen en meisjes gesproken Wij hopen, aldus besloot spr„ dat ovei „War Dy "-meisjes met groote waardeering gesproken zal worden en dat ze met zegen werkzaam zullen zijn in de gezinnen Waar in ze-straks geplaatst worden Nadat de meisjes gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus gezongerzhad- den, sprak de w.n. burgemeester hen toe. Ik vermoed, aldus ving spr. zijn toespraak aan, dat het yoor Uwe colonne een vreug devolle en bijzondere dag is. Die bijzon derheid bestaat ook hierin dat U het eerste gezelschap ij dat na de bevrijding in dezf zaal aanwezig is. Ook voor mij is het een vreugde vol Ie dag. Het is voor mij nl. ook de eerste keer dat ik, nadat men verleden laar getracht heeft mij van hét leven te berooven, in deze zaal terugkeer, na langen tijd in. onzekerheid te hebben verkeerd of ik mijn stem- terug zou krijgen, en ik ben zeer dankbaar dat. dit samenvalt met de uitzending van deze colonne. Wanneer de geschiedschrijver zich laffer zal bezig houden met de bezettingstijd, dan zal er zeker een hoo'dstuk in voorkomen ovet de vrouw. De vrouw heeft nl. een belang rijke taak vervuld in de ondergrondsche strijd en meegewerkt aan het gemeen schappelijk doel de bevrijding. Misschien beschrijft dit hoofdstuk ook de moeilijk heid om al die koeriersters en weiksters terug te brengen in het "gewone leven, want de jaren van avontuur en spanning en het missen van de vrijheid zulien niet hebben nagelaten hun stempel op hen te drukken. Het aanvankelijke do^Jde be vrijding, ligt nu achter ons. Om ons zien we een ontredderd land met ruïnes, ook op geestelijk en zedelijk gebied .Voor menig een zal de bange vraag gerezen zijn: zijn wij ift staat een nieuw-gemeenschappelijk doel te scheppen dat ons kan samenhou den zullen wij in staat zijn dit nieuwe doel te bereiken en het zware werk van de wederopbouw, dat weinig avontuur, maar veel moeite en inspanning zal vra gen, ter hand te nemen Het doet daar om weldadig aan en het stemt Hoopvol, dat wij hier een colonne hebben, die voor nemens is haar beste krachten in te zetten voor die wederopbouw. En het ziet er inderdaad naar uit dat de geschiedschrijver ook een hoofdstuk kan wijden aan „de vrouw in de wederopbouw Misschien zult ge erkentelijkheid vinden, misschien teleurstellingen boeken, maar vast staat dat ge een dankbare taak op U genomen hebt. Ge zult komen in gezinnen midden in de ellende, moeten meehelpen kinderen in het gareel te krijgen. Ge zult veel möfe ten missen en t zal LI misschien g»éeilijk gemaakt worden. Wees er echter van overtuigd dat wij respect hebben voor Llw daad. In een tijd waarin geroepen wordt over arbeidsschuwheid en sociale proble men, hebt gij U belangloos gewijd aan de taak die voor U ligt, gedreven door één begeertete helpen daar waar het noodig is. In dit vertrek, aldus vervolgde spr., heeischt de geest van eeuwen, laar na jaar zijn hier plechtige bijeenkomsten gehouden. Oorlogen zijn begonnen en ge ëindigd, machthebbers zijn opgestaan en in vergetelheid geraakt. Nu eens verkeer de de stad in voorspoed, dan weer in rouw, nu eens was er eenheid om de moei lijkheden het hoofd te bieden, dan weei felle strijd. Maar wat er ook gebeurde, telkens hebben hier bijeenkomsten plaats gevonden waarin de algemeene mensclte- lijke waarden naar voren zijn gekomen, wat ook thans het geval is. Moge de sfeer die U hier omgeeft LI tot steun zijn in de moeilijke dagen die voor U liggen. Ik wensch LI veel succes toe bij de arbeid die ge op t punt staat aan te vangen en moge U er in slagen velen te helpen en steun te geven. Wij vertrouwen dat gij de eer van ons Friesche gewest hoog zult houden en .rekenen er op dat, wanneer wij elkaar na de beëindiging van Uw dienst weer zullen ontmoeten, wij elkaar recht in de oogen kunnen kijken en dat niemand Uwer beneden bleven. Spr. verklaarde hii voor geïnstalleerd en getuigschriften aan de dames uit. Hierna sprak de Colonneleidster, die dank bracht aan den heer Deken en den burgemeester waarna de meisjes, om uit drukking te geven aan hun taak, het .JColonneiied zongen. Ook spraken nog Mevr. Urbande Vries namens de Unie v. Vrouwelijke VrijwildgersendeDistricts- directeur van de Katholieke Actie, waarna Deken van Galkom een slotwoord sprak, waarin hij o.a. zijn vreugde tot uitdruk king bracht over het herstel van den bur gemeester en de hoop dat hij nog lang in gezondheid onze stad al? burgemeestef mag dienen. De meisjes zongen den heer Rasterhoff hierna een „Lang zal hij leventoe, be sloten door drie hoera’s, waarmee deze korte plechtigheid werd beëindigd. 1 De Militaire Commissaris van het District Sneek, maakt bekend, dat alsnog geschorst zijn in de uitoefening van hun functie5e. H. J. Bachofner, onderwij zer te Bolsward, 6e. J.' F. Maij, Hoofd O.L.school no. 1 tg Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1