Vrijdag 3 Aug. 1945 No. 11 r, Groote kinderen. Mededeelingenblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek BTonnenlijst geldig win 5 Aug. t.m. 18 Aug. 1945 K.2242 1 Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN.' Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Kunst- en „Kunst”. Predikbeurten te Sneek. WEÊR GAS. Buitenlandsch Overzicht Het Sneeker I I A 124 A 130 128' D D 130 B 124 C 127 C 124 C 128 4 i. 4”58 pnt. t w a. K :r in A 120 A 121 A 122 B 128 B 130 B 121 B 122 -111 112 D D D D D D D ie ir ie s- 3t ie ■n >k :n J. Vonk, W. Meyer Rzn. 5e pr. E. Dantuma. R. Karsten, D. Terpstra. Afvallers 1ste ronde. Ie pr. Sj. Sikkes, O. de Ree, Joh. Jillings. 2e pr. L. Ringma, H. Abma, J. Kuperus. 3e pr. A. Schukking, C. Kamstra, Th. Faber. 4e pr. H. Röfekamp, C. Meyer, M. Koelstra. Koningsprijs K. Laaglgnd.- Verste bovenslag R. Karsten. Uitslag Kaatswedstr. V.V. Black-Boys le pr. K. Gorter, S. Walstra, R. B. de Wolf. 2e pr. H. A. de Jong* F. de Jong, d. Meer. P. Zon- Troostprijzen Overledén R. G. Anema 24 jr., z. v. S. Anema en A. Graafsma (overt, te Won- seradeel). De heer W. E. Vliegenthart alhier is geslaagd voor de acte Paedagogiek M.Ö. A. (jeslaagd voor het diploma.repor- ter 2e klasse Stenografie Groote (200 lettergrepen per min.) de dames L. de Jong en W. Sprtk alhier. Verder slaagden 5 candidaten voor stenografie 165 letter grepen en alle candidaten voor het kan- toordiploma stenografie en typen. Leer lingen van Instituut Groete alhier. Bon tabak R 14 inleveren. Er is weer een bon aangewezen voor tabaksartikelen n.l. R 14 van de tabaks- kaart, welke uiterlijk 6 Aug. bij den winkeliér moet zijn ingeleverd. Bonaanwijzing huisbrandturf* Van de brandstoffepkaart T 509 is de bon „Brandstoffen B V 43” aangewezen voor één eenheid huisbrandturf. Deze bon móet in het tijdvak 5 tot en met 11 Aug. bij den brandstoffenhandelaar worden vóór-ingeleverd tegen ontvangst bewijs. „Moeder, als de oorlog voorbij is, dan is het altijd mooi v*eer hé vroeg een klein 'meiske aan haar moeder. Zij had zoo vaak gehoord van de groote men- schen, dat dit in orde zou komen en dat er weer zou zijn, wanneer de oorlog voorbij was, dat zij de toestand van na Sneek slaat „De Volewijckers” 3—1 Qok tegen Sneek gaven de. kampioenen Woensdag 25 Juli weer hun spel in de breedte, daF weliswaar technisch goed was verzorgd, maar het moest afleggen tegen het enthousiasme van de thuisclub. Reeds direct kreeg Sneek eenige goede kansen, doch de bovenlat kwam den Am- sterdamschen doelman te hulp. Uit een goed genomen corner kregen De Vole wijckers de leiding 0—1. .Het werd een mooie open wedstrijd met zeer aantrek kelijk spel van beide elftallen. Kort voor rusC wist midvoor Goesten uit een door Hofstra goed aangegeven bal de gelijk maker te scoren 1—1. Na de goalwisse- ling was het wederom Goesten, die uit een fraaie pass van linksbinnen Hof, Sneek de leiding gaf 21. De groenwitten dron gen Sneek op eigen helft terug en gaven nu fraaie staaltjes voetbal te zien. Keeper Röfekamp was echter niet te passeeren, zoodat succes voor de gasten uitbleef. -Tegen het einde bezegelde linksbuiten Bakker met een prachtig doelpunt de overwinning voor Sneek. Eindstand 3-r-l. Zeer zeker een kranige prestatie van Sneek als men bedenkt, dat Heerenveen 22 Juli-klop kreeg met 71. Uitslag Kaatswedstrijd 22 Juli 1945 Voetbalvereenigihg „Sneek” le prijs :_K. Laagland, J. Hofstra, R. de Vries. 2e prijs P. Bruining, Fre Dantuma, W. Poiesz. 3e prijs A. v. d. Meer, J. Bosma, P. Schurer. 4e prijs E. Bootsma, P. Zijlstra. 3e pr. A. v. dervan, F. Homminga. le pr. H. Eekma, S.. Hofstra, B. Hengst. 2e D. Kuik, A. Mulder, H. Elzinga. 3e A. Terpstra, J. Douma, IJselstein. Kaats Competitie Martiniplein Zaterdagavond speelden voor deze com" petitie de 3 drietallen van Rauwerd tegen die van de Kaatsver. Sneek. De strijd tusschen de parturen C S. Travaille, W. Lippenhuis, E. Bootsma (Sneek) tegen N. Bijlsma, H. de Jong, J. v. d. Meer (Rauwerd] eindigde met 55 en 06 in 't voqrdeel van de gasten. Partuur B H. Eekma, K. Laagland, H. Kamstra (Sneek) klopte G. Douma, J. F\jstma, J. de Groot (Rauwerd] met 53 en 6 —2 en een kwaad- slag van De Groot. De eindpartij [A] tujjpchen het sterkste Sneeker trio KI. Bosma J. v. d. Meer, L. Seerden en het juniores- partuur van Rauwerd D. Gansinga, P. de Jong, S. Dpuma leverde een fraaie over winning op voor laatstgenoemden met na volgend punten schema Sneek 8—8—6- 4—8—4-6—2—8 Rauwerd 2-4 8-8—4—8—8—8—2—8=60 pnt. Zeilwedstrijd voor Canadeezen Onder flinke publieke belangstelling werd Zaterdagmiddag door de S. Z. C. een zeilwedstrijd gehouden voor Canadeezen. Hier geven wij de uitslagen. Gemengde klasse (klein] 1 .Flying Cloud van H. Tromp, 2 Pax van H. W. Fijlstra, 3 Flarde van J. G. Bakker, [groot] 1 He Pi van P. van der Feer, 2 Ljbel van E. van der Zee, 3 Wettemocht van B. Lampe, 4 Libel G. Bouma, 5 Jantje van J. Köop- Pampus 1 Smelleken van J. van ieuws 2 tabl. chocolade 50 gram koffie (voor-inlevering) C 125 100 gram vet/olie C 126 300 gram vleesqh zonder been of 3 rants, vleeschwaren 3 liter gestandaardiseerde melk, In de loop van de kömende 14 dagen zal nog- A-, ö|3- en C-bon voor °600 gram Engelsche biscuits. Zij die -- een algemeene h°n worden 100 gram eipoeder en als aanvulling op het broodrantsoen- een 8 rantsoenen brood a 100 gram 2 rants. 140 gram bloem C 123 250 gram péulvruchten 1 rants. 2 tabl. 112 gr. Wij Nederlanders zijn een schilders volk- Zooals Prof. Huib Luns hef uit drukte „Frankrijk schrijft, Italië zingt en Holland schildert....", zoo is het eeuwenlang geweest. In de 17e eeuw, de eeuw van Rembrandt, Frans Hals, Ver meer en honderden andere meesters, heeft de Nederlandsche schilderkunst wel haar grootste bloei bereikt. Ten tijde van de Haagsche en Amsterdamsche. schilder scholen met meesters als de Gebroeders Marls, Mauve, Israëls, Breitner etc., be reikte onze schilderkunst een nieuw hoogtepunt. Daar" tusscheh in waren perioden van minder fijne productie en zefis van verval. Maar het verval of liever nog een oncultureele overproductie op dit gebied heeft zich toen nooit zóó kunnen verbreiden als in de tegenwoordige tijd De goede kunst niet te na 'gesproken, kunnen wij heden ten dage constateeren dat het er met datgene wat zich uitgeeft voor kunst, op schildergebied ontzettend slecht voorstaat. Zeer zeker is hiervoor als een der oorzaken mede aan te wijzen de „kultur” aankweek die het Herrenvolk meende ons te moeten brengen. Welke motieven- het hiertoe bewogen, moge verder buiten beschouwing, blijven. Wij hebben ons alleen met de gevolgen te bemoeien Deze zijn van dien aard dat wij thans zitten opgescheept met eenmassa rommel. En dat deze grootendeels in bezet tingstijd ontstane rommel een funeste invloed had en nog heeft op de smaak van het niet deskundige publiek, is zeker. Het zal -dus fn de eerste plaats noodig zijn dat ook op dit terrein een zuivering plaats vindt. Een zuivering in de smaak dus. Hoe dit-kan Wel, als vroeger eens gezegd is: „Kunst is-geen regeeringszaak", dan kunnen wij ons in zooverre daarmee accoord verklaren, dat het nooit de be doeling éener regeering mag zijn, zich met de persoon van een werkelijk, echt kunstenaar te bemoeien. Met andere woorden, deze mag nooit in een bepaald harnas worden geklemd. Een ander ge val is het als de regeering zich bemoeit met de voortbrengselen die aan de markt gebracht worden als kunst, maar die inderdaad „kitsch” zijn. De bemoeiingen van de overheid zullen zich dan .ook in de eerste plaats moeten richten op b.yF. het inrichten van met zorg in elkaar ge zette tentoonstellingen. Ook in de pro vincie, dus niet alleen in de groote steden. Op die tentoonstellingen zal op gezette tijden het publiek dan door deskundigen moeten worden voorgelicht. En dat wel op een populaire wijze. Na verloop van tijd zal men een kentering ten goede be speuren. Het zal voor de „kitsch” handel niet meer loonen hun prullaria in de „kunsthandels” op te hangen. Ook bij prijsdaling zal het publiek, dat dan een betere smaak zal bezitten, deze, totaal waardelooze producten der „schilder kunst" niet meer aankoopen. Laat ons hopen dat van hoogerhand gedachtig de traditie die wij als een der beste Europeesche schildersvolken hebben op te houden deze ®/eg spoecjig worde ingeslagen. B. Elk der volgende bonnen van de EXTRA Nopdkaart geeft recht op het koopen van Voor pers, geboren in de jaren 1941 of later 121 123 122 124. 125 126 127 8 rantsoenen brood a 100 gr. 250 gram kindermeel 250 gram rijst 150 gr. kinderbiscuits 125 gram peulvruchten 25° rants*. i 2tebl. 112 gr (^makkelijk een uitgesproken meet- chocolade 100 gram vleesch zonder been of I rants, vleeschwaren 8 liter gestand, melk C.C.C.S.-nieuws. De subcommissie voor huiselijk verkeer heeft reeds een groot aantal adressen verzameld van families, ♦telite in aan merking komen Canadeezen te ontvangen. Enkele er van hebben op een Zondag reeds eenige Canadeezen in den huise- lijken kring gehad en de gastvrijéNami- lies hadden den indruk dat het bezoek wel een succes was en de gasten 't zeker gewaardeerd hebben. Als dertagen kor ter worder zal het werk dezer commissie ajlicht uitgebreider worden. De boottocht van j.l. Zaterdagmid dag naar de'zeilwedstrijden kon wegens gebfek aan deelneming niet doorgaan. Er gingen klaarblijkelijk velen op eigen gelegenheid of met gastheeren. Evenmin kon doorgaan een -beraamde excursie naar Hindeloopen. „The P erthonian”. t De Canadpezen in. Sneek, het Perth Regiment dus, hebben eet eigen week blad. Het heet „The Perthonian”. Wie er belang in stelt, moét het maar eens tian een bevrienden Canadees vragen. Het blad ligt ook in de Ó.L.B. ter lezing. Het eerste nummer bevatte o.a. een artikel van dr. H. de Vos, als voorzitter van C.C.C.S. Wij hopen op onzen beurt bin nenkort een artikel te kunnen brengen v^p den commandeerenden officier. ZONDAG 5 AUG. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Ds. G. Gerbrandy v. L.’warden (coll. Ned. Herv. Ziekenh.) S uur Dr. H. de Vos. Wbensdagavonö 7.30 uur Avondgebed GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. A. Kentie GEREF. KERK Noorderkerk Noorderwijk 9 uur Ds. F. Guillaume 3 uur Ds. P. v.d. Sluis Zondag 48. Oosterwijk 10.30 Ds. P. v.d. Sluis Zondag 48. 5 uur Ds. Jac. Eringa van Oegstgeest. Zuiderkerk 9.30 uur Ds. Jac. Eringa Zondag 48. 5 uur Ds. F. Guillaume. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. S. I. v.d. Meulen v. H’veen BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 6 uur Ds. G. W. Tijman. (H.A.) Vrijdagav. 8 uur Bijbellez. en Bids(ond CHR. GER. KERK. 9.30 en S uur Ds. W. Ruiter LEGER DE5 HEILS. 10 u. Heiligingsdienst3.30 u. Openl. samenkomst b. h. Park; ,8 u. Verl. samenkomst. Dinsdagav. 7.30 Solda- tensamenk. Donderdagav. 7.30 Open bare samenk. Leider Kapt. Souverein. NED. HERV.- KERK. Abbega, 2.30 uur Ds. Riegstra v. Blijham Folsgare, 10 uur Ds. Riegstra v. Blijham Heeg, 10 uur Leesdtenst’snam. 8.30 uur Dr. M. H. Bolkestein. Oppenhuizen, 10 en 2.30 uur Ds. A. M. Knóttnerus Oudega W„ 2.30 u.Ds.Postuma v.Nijland Sandfirden, 10 u.-dhr. Twijnstra v.Sneek Ttrns, 10 uur Ds. J. E. Wagenaar Woudsertd, 10 uur Ds J. N. de Ruiter van Sneek 2.30 uur Leesdienst Westhem, 10 en 2.30 u. Ds. H. Gordeau H.A. en Dankz. Ijlst, 9.3Ö en 2 uur Ds. Jansen GEREF. 5ERK. Oudega (W.), 10 en 2.30 u. Ds. C. Bos DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudeend, 10 uur Ds. F. C. Brusewitsz Over enkele dagen kan de gasfabriek weer met de gasaflèvering beginnen. Er zal naar worden gestreefd om ieder zoo spoedig mogelijk in de gelegenheid te stel len zijn gastantsoen af te nemen, doch men bedenke wel, dat gedurende de Jat^je bedrijfsonderbreking elke controle op bui zennet, meters enz. onmogelijk was en in dien tijd ontstane gebreken eerst na her vatting van de levering aan bet licht zul len treden. Bovendien zijn er meer dan 4600 aansluitingen, hetgeen begrijpelijk maakt, dat niet ieder terstond in het volle genot van gas kan wprden gêsteldr Van de zijde van het gasbedrijf zal het buizen net vooraf voor alle zekerheid nog eens gevuld worden met een onbrandbaar gas (rookgas). Dit is noodig. omdat, indien straks lichtgas wordt toegelaten, er dan geen ontplofbaar gas luchtmengsel kan worden gevormd. Het is nuttig om tijdens deze werkzaamheden ook de huisaanslui- tingen, meters, enz. met dit rookgas door te blazen. Hiertoe wordt het publiek de vrijheid gegeven, voorzoover althans een vastzittende hoofdkraan of iets dergelijks geen beletsel vormt. Men sluite vooral na het afblazen alle kranen weer goed. Om echter in verband met de brand- stoffennood tijd te sparen, zal er van wor den afgezien om van de zijde van het bedrijf alle huisinstallaties met rookgas te vullen, Is de gaslevering hetvat, dan kan men voor de tnbedrijfstelling van zijn installatie drie wegen bewandelen. 1. Men wachte totdat een fitter van de fabriek komt. Deze weg is veilig, maar men zal dan'wel wat geduld moeten heb ben. omdat het personeel beperkt is en de inbedrijfstelling slechts kan geschieden gedurende de enkele uren per dag, dat er gas gegeven wordt-, 2. Door den verbruiker kan de hulp Worden ingeroepen van eender'particuliere gasfitters. Deze zijn met den toestand op de hoogte en kunnen dus vakkundig han delen. 3. Indien men tenslotte zelf zijn in stallatie in bedrijf wenscht te stellen, dan doet men dat geheel en al voor eigen risico. 'Men houde alsdan terdege reke ning met onderstaande aanwijzingen Alle kraantjes in de binnenleiding die nen gesloten te worden. Hierna de stand van het literrad van den gasmeter aflezen. Daarna hoofdkfean openen. Nu allereerst controleeren óf ergens gas 'ontsnapt. Dit kan plaats vinden bij de verbindingen van den gasmeter, uit de meter zelf, of uit de leidingen enz. Te constateeren is dit het beste, wan neer het kleine lekjes betreft, met een kwastje met zeepwater Vindt men een lek, dan sluite men direct weer de hoofd kraan en waarschuwe de gasfabriek of een particuliere fitter. Men gebruike bij het lek zoeken vooral geen vuur. Is men vol doende pvertuigd dat er geen lek is (ook het literrad van den gasmeter moet dan stilstaan), dan kan een kraantje geopend worden, zoo mogelijk dat kraantje, het welk zoover mogelijk van den meter ver wijderd is. Tegelijk ramen openen van het vertrek, waar het kraantje zich bevindt en geen vuur in de buurt. Nu laat men volgens-aanwijzing van het literrad plm. 60 liter doorstroomen. Om nu te weten te komen of er ook werkelijk gas uit stroomt, neme meh een gasslang, verminde die aan Het kraantje en houde h«t vrije einde ongeveer een centimeter onder waYer in een bakje met zeepsop. Bij 4* ont wijkende zeepbellen houdt men een lucifer. Deze zullen dan ofwel niet willen branden (dan is er nog rookgas in de leiding) of zij verbranden met een knal (dit wijst op een ontplofbaar mengsel van gas en lucht) of zij verbranden- rustig en dan is de zaak in orde. Dan kan ook het comfaor wor den in gebruik genomen. Het is echter streng verboden gas uit de leiding te be trekken of te tracflten zulks te doen bul ten de uren, waarop druk gegeven wordt Ieder zal een opgave van het bedrijf ontvangen, vermeldende zijn rantsoen per periode. Deze -briefjes zijn nog niet ge reed, doch met de uitreiking zal de meeste spoed betracht worden. De rantsoenen hebben den volgenden, grondslag voor gezinnen van twee per sonen 34 M3 per periode, voor elk ge tinslid meer 6 M3voor alleenwonende personen, die zelf koken, 17 M3. Promotie Gymnasium. Vrijdag 27 Juli had in de Doopsgezinde kerk de promotie der leerlingen van het •gymnasium plaats, De oratie, waarop wij. in het volgend nr. hopen terug te komen, werd gehouden door den fd. rector, dr. P, J. Nieuwkamp. Hier,, volgen de bevor deringen Bevorderd tot VIR. Boerlage, G. Bruins, W. Wingma, A. Leen, K. Visser, A. v. d. Zee. Voorw. G Flach, H. B. Halbertsma, G. Onvlee, G. v. d. Pijpe- kamp, C. van Popta, Tot VG. Boersma, H. Halbertsma, J. |ongsma, L. Nauta, G. Spijkerboer, H. Spijkerboer, H.,v. d. Velde, K. de Vries, F. Zaman. Tot IV D. Breeuwsma, H. Eyzénga, N. v. d. Hey, W. Lofvers, T. Lootsma, W. jorritsma, R. Mulder;, T. Tysma, N Venekamp. Voorw. B. Haagsma, H. Ob- bema, H. de Vos. Tot lilW. Bakker, L. Dijkstra, A. Polman, Wisselink. Voorw. H. de Boer, H. Goinga, S. Tromp Visser. Tot 11'; B. C. Bachofner. Gerard, B. van Haersma Buma, H. Halbertsma, de Hoop, D. de Jong, F. Klein, R. Mees, W. Mesdag, L. v. d. Meulen, J. Pietersma, J. Sikkes, E. Steensma, L. v. d. Veen. Voorw. B. de Boer, A, Heeringa, J. Hoo- geveen, Kingma, H. Mulder. Alg. Ned. Bond v. Gepensionneerden In de 21 Juli gehouden verg, van de leden der afd. Sneek werd in de jrlaats van dhr. R. Zoethout tot voorz. gekozen dhr. H. Blanksma. Uit het jaarverslag v.d. secr. bleek, dat het aantal leden ge stegen was tot 156. «n nog geregeld toe neemt.De gepensionneerden zijn overtuigd, Voor allen 100 16 rantsoenen brood a 100 gram 101 .250 gram grutterswaren 102 250 gram suiker 103 100 gram zout 104 125 gram jam, stroop, enz. 105 100 gram aardappelmeelproducten 106 100 gram kaas 107 250 gram boter 108 125 gram boter 110 100 gram vleesch zonder been of 1 rantsoen ,vleeschwaren 4 liter .gestandaardiseerde melk 4 K.G. aardappelen. Ill van mans. r Foêken. Valk'klasse: 1 Whippet van^Ir. H. F. Zuiderbaan die tevens de door den heer Kasemier beschikbaar gestelde prijs voor dp snelste boot kreeg. 2 Favorita vanH. Cnossen.Regenboogklasse1 Hennie van M. Hendriks, 2 Jan van- Gent van G. W. Kwant, 3 Pieterke van T. Zwart. 22 M2 Klasse1 Algri van J. Albyda, 2 Myerah van P. OH). 16 M2 Klasse 1 Deli van GRosier, 2 Butterfly van H. v. d. Veen Joure, 3Wihejav. J. Smith 4 Roekoe van H. Kampman, 5 Simmer- nocht van S. Velds. Schouwen: 1 Foariit van S. v. d. Veen Oppenhuizen,"2 Pompe- blêd van A. Bakker. WYMBRITSERADEEL, van 11 17 Juli. Gebtren ^fendrik, zv Botte de Boer en Neeltje Kraak te Indijk. Anna Lutske, en Durkje Romkje aangewezen voor 1UU gram eipoeaer en ais aanvulling up uc: uiuvu.- A B- en C-bon voor 600 gram Engelsche biscuits. Zij die cteelnemen aan maal tijden van de centrale keuken, moeten de aardappelbonnen 112, A 130 en B 130 bij de centrale keuken inlevei’Sn. - Vootinleveringsbonnen, moeten vóór o1 op Maandag 6 Augustus bij den winkelier worden ingeleverd. dat alleen een organisatie hun belangen kan behartigen. Tal van malen is hulp verleend bij het uitbetalen van voor schotten op de pensioenen, of bij het aanvragen om toekenning van pensioen, of inlichtingen verscha't bij pensioen-aan- gelegenheden. Het 'toekennen van een extra kwartaal-pensioen is voor een zeer groot gedeelte te danken aan het werk van de Bond. Bij dé Regeering is aan gedrongen op spoedige uitbetaling, en voor de gepensionneerden opheffing van de blokkade der honderdjes. D^ Secr. be handelde het onderwerp „De taak van de Bond in de naaste toekomst.’ Hij be paalde zich tot een tweetal punten. In de eerste plaats verhooging van de lage pensioenen, vooral die van de weduwen en weezen, welke laatste wisselen van f 208.tot het maximum van t 1400.^ per jaar. In de tweede plaats behandelde hij uitvoerig de lijdensgeschiedenis van het reeds in 1923 door de Regeering aan hangig gemaakte beginsel van opneming in de pensioenwet van het zusterpensioen. Door de bond is het vorig jaar een adres ingediend.waarin verzocht werd om toeken ning moeder-, zuster- en dochterpensioen. Een zeer levendige bespreking volgde. Bij de rondvraag werden aan het bestuur tal van inlichtingen gevraagd. N1JLAND, 27 Juli. Hedenavond had alhier in de N.H.Kerk een afscheidsavond plaats. Er zijn hier een 9-tal jongemannen dj£ zich opgegeven hebben als oorlogsvrij willigers, allen leden van de-N.B.S.-groep die uit 13 man bestond. De Oranja-yer. meende dat dit feit niet ongemerkt korr voorbijgaan, zoodat zij deze avond wilde geven als afscheid met medewerking van de Chr. Muziek- en Zangvereen. alhier. Het geheel stond onder leiding van den heer J. ten Have.. Verschillende sprekers en spreeksters hebben het woord ge voerd en wjj zijn dan ook nog vrij wat meer te weten gekomen van het werk dat de N.B.S. verricht heeft. Meestal bij nacht moest pr gewerkt worden, doch ook bij dag zijn er op een boerenwagen wapens vervoerd. Ook werd niet ver geten hoe velen hier ondergedóken zijn geweest, waarbij nog al wat joden.Voorts werd nog herdacht dat er twee onzer dorpsgenöoten gesneuveld zijn, al is hier ter plaatse ook niet gevochten. Het kerk gebouw was geheel gevuld en het was al donker toen een ied.gr wel voldaan huiswaarts keerde. Ook wij roepen deze stoere knapen een hartelijk vaarwel toe met God en een gelukkig Tot wederziens. IJLST. De gehouden blindencollecte bracht alhier op f 330.- dv Fokke Althuisius Sijtsma te Goënga* Hendrikus, zv Meinte Oppedijk en Ida Hendrika Haanstra te Abbega. Albert, zv Albert Veninga en Eibertje van der Meer te Oppenh-uizen Yke, dv Anne-de Jong en Sijtske Sghraa Je Uitwellingerga. Antje, dv Marten Hoek stra en Geertje Siersma te Jutrijp. Cecilia Rumolda, dv Cyprjanus Augustinus Moster- man en Jantje Huite'ma te Indijk. Siemon- tje Maaike, dv Pier Reijenga en Hinke Postma te Oudega. Gehuwd Uilke Eppinga, 25 jr te Folsgare en Marie Cnossen, 24 jr te Oóstheii. Age Jongsma, 43 jr. te Wymbritseradeel en Antje Finnema, 37 jr te Woudsend. Piet Bouwhuis, 27 jr te Westhem en Catharina Cecilia Witteveen, 24 jr te Oudega. OverledenJacoba Viersm^, 78 jr, wed. v. Wiggele van der Velde, te Loënga. Froukje Hogeterp, 2 mnd., dv Pieter Hogeterp en Lutske Visser, te Heeg. IJLST, Juni 1945. Geboren en Ondertrouwd geen. Gehuwd.- J. van der Schouw en B. van der Horst. den oorlóg zich zoo langzamerhand als een sóórt paradijs was gaan voorstellen. U glimlacht om dit kleine prul, wat vei;teederd, ep terecht. Als U maar be denkt, dat u meteen om u zelf glim lacht, wat weemoedig. Wij zijn immers, niet zoo veel anders geweest dan. het kleine meisje. Zij praatte op haar wijze de ouderen na. Wij hebben toch eigen lijk ook gemeend, datalles weer in korten tijd in orde zou zijn, als de oor log maar eenmaal afgeloopen was. Wij zeiden wel, dat dit niet het geval zou zijn-en dat het ergste misschien nog zou komen en dat.wij er nog lang niet waren en al dergelijke verstandige redeneérin- gen meer en dat meenden wij ook wel, maar diep in ons hart meenden wij het toch eigenlijk niet. Als maar eenmaal het einde van den oorlog er was, dan zou alles weer goed worden, zoo goed als, neen veel beter dan het van te voren was, terwijl wij den vooroorlogsche'n toestand ook nog vrij sterk idealiseerden. Wij waren m.'a.w. niet veel anders dan groote kinderen, die hun kijk op de toe komst en hun verwachtingen mee laten bepalen door hun wenschen. Wij hebben het niet alleen gedaan tijdens den oorlog, •wij doen het doorloopend.Wat wij hopen verwachten wij. „Wfi zijn ijdele men- schen, Verward in ijdelen strijd Wij rekenen met wenschen, En nooit met de werkelijkheid,” zingt Adama van Scheltema terecht. Geen worker, dat telkens een ont nuchtering volgt en dat deze nu hevig is. „Hoed u.voor den kater,” waarschuwt het M. G. in een kort geschriftje van ’dien titel. Het heeft gelijk, maar wij hebbenden kater of beter gezegd, de kater heeft ons al te pakken. De teleur stelling, de onvermijdelijke teleurstelling is gekomen, nu de werkelijkheid eens te meer niet aan onze droomen beant woordt. Nu klagen wij. Het valt^ons zoo tegen. Voedsel, rookerij, kleedmg, brandstof en andere goederen blijven nog schaarsch of ontbreken geheel. Vet’sclrillende men- schen kunnen niet aan den slag komen' en anderzijds is^er arbeidsschuwheid. Het gedrag van de'meisjes laat veel te wenschen ovet* en de Canadeezen val len op den duur ook niet mee. De bond- genooten behandelen ons niet, zooals wif mochten verwachten en de-bureau cratie is groot. Aan de behandeling der politieke gevangenen ontbreekt veel en velen loopen nog, vrij rond, die allang opgepakt hadden moeten worden. De berechting der landverraders laat op zich wachten en met de zuivering'is het bij tijden een rare- boel. Enz. Enz. Zoo klaagt men en tot op zekerehoogte terecht. Er is grond en vaak maar al te veel grond voor al deze klachten. Mèar had men dan anders verwacht Beter gezegd had men redelijkerwijze anders kunnen verwachten. Men kon toch begrijpen, dat in een wereld, die gedurende vijf jaren een keuken van Jan -Steen geweest was, niet na korten tijd al weer overvloed kon zijn. Dat de geestelijke ontreddering met al de ge volgen van dien groot zou zijn. Dat de Canadeezen geep engelen waren en de bondgenooten niet alleen om onze be langen te redden in den oorlog gegaan zijn. Dat er niet dadelijk een politie corps, getraind in de edelste christelijke en humanistische tradities van ons volk, klaar zou staan en evenmin een uitge breide rechterlijke macht in een derge- lijken geest gedrenkt. Enz. Enz. Wil ik dan alles goed praten, wat er gebeurt Geenszins. Ik pleit alleen maar voor een realistische kijk op de ge beurtenissen. ft.w.z. dat men de wérke lijkheid ziet, zooals zij is. Dus ook met haar verkeerdheden. Men mag gerust^ kritiseeren, men moet het zelfs doen," als deze kritiek tot iets goeds leidt. Men moet evenwel niet doen, alsof het tegen alle, verwachtingen in gegaan is, zooals het gaat en men moet zeker niet ver ongelijkt doen. Een 'wereld, die zich nu al jarenlang, laten wij zeggen van 1914 af, gedragen heeft beurtelings als een dwaas, een dronkaard,/.-misdadiger en een blindeman en soms als al dezen tegelijk, Beeft daar het recht niet toe. Wij zullen moeten inzien, dat het zoo moest komen, ais’het geloopen is. Ik pleit voor een realistische kijk op de werkelijkheid, omdat deze de eenige mogelijkheid oplevert voor ecgi goeden aanpak met het oog op de toekomst. De Werkelijkheid wórdt piet veranderd door onze droomen, maar slechts door onze daden. Om haar te kunnen ver anderen moeten wij de werkelijkheid kennen en ook willen zien, zooals zij is. Geen kankeren en mistroostigheid kan ons redden. Dat kunnen alleen nuchter heid, arbeid, geloof. Wij ziin Seen kin- deren meer, maar volwassenen. Voor wie maar één gebod geldtde hand aan den ploeg, het oog op het werk, in hot harNvertrouwen. V. Vooz personen geb. vóór 1927 16 rants, brood a 100 gram 16 rants, brood a 100-gram 2 rants. 140 gram bloem A 123 250 gram peulvruchten 50 gram koffie (voor-inlevering) A 125 100 gram vet/olie A 126 300 gram vleesch zonder been of 3 rants, vleeschwaren 2 kg. aardappelen Voor personen geboren in de jaren 1927, 1928, 1929 of 1930 B 120 16 rantsoenen brood a 100 gram 16 rantsoenen brood a 100 gram 2 rants. 140 gram bloem B 123 250 gram peulvruchten 50 gram koffie (voor-inlevering) B 125 100 gram vet/olie B 126 300 gram vleesch zonder been of 3 rants, vleeschwaren 3 liter gestandaardiseerde melk 2 kg. aardappelen Voor personen geboren in de jaren 1931 tot en met 1940 C 120 16 rantsoenen brood a ICO gram C121 - C 122 We willen nog even terugkeeren tot de Engelsche verkiezingen, waarvan de uitslag ons te laat bereikte om nog in het vorig overzicht te kunnen wor den besprokeni Allereerst dan iets over de bijzonderheden van het Engelsche kiesstelsel, vergeleken met het onze. Een stemme n-verhouding tusschen La bour en de Conservatieven van onge veer 15 millioen tot 10 millioen, dus van 3 2, leverde niettemin een zetel- vedeeling op waarbij Labour ongeveer 400 kreeg tegen de Conservatieven 200, dus in de verhouding 4 2. Labour kreeg met andere woorden naar'ver houding aanzienlijk meer zetels dan stemmen. Verder verloren de Conser vatieven, vergeleken met 1935, rond 11 pct. van het totaal der uitgebrachte stemmen, doch gingen met niet minder dan ten naaste bij 30 pct. van het totaal aantal zetels achteruit. Het Engelsche districts-kiesrecht geeft dus blijkbaar derheid in het Parlement, terwijl tege lijkertijd een betrekkelijk gering ver lies van stemmen een sterke verschui ving in het getal zetels kan teweeg brengen. In Nederland, waarin 1917 het districts- kiesrecht door het sfelsel van even redige vertegenwoordiging is vervan gen, zou zoo iets onmogelijk zijn. Bij ons toch verzamelt men al de stemmen van het geheele land in éën centraal punt en naar evenredigheid daarvan worden de zetels tusschen de partijen verdeeld. Krijgt dus bijv. partij A 51 pct. van de s'emmen, tegen partij B 49 pct., dan wordt de verhouding van het aantal zetels in de Kamer ook als 51 49. Hoe zeer de uitslag bij een dis'rictskiesrecht hiervan kan afwijken, bij eenzelfde stemmenverhouding, leert ons het volgende. Stel eens dat niet alleen over het geheele land, doch toevallig ook in ieder district diezelfde’ verhouding voorkwam van 51 pct. van de kiezers stemmend op partij A^en '49 pet. op partij B, dan zou de volks ver egenwoordiging voor de volle 100 pet. uit leden van partij A komen te bestaan. Zwaaide nu bij een vol gende verkiezing slechts 2 pct. van de kiezers in ieder district om, dan kreeg partij B dus overal SI pct. van de stemmen en op haar beurt de voile 100 pct. van. de Karper-zetels. Dit voor beeld is nu wel een theoretisch uiterste, doch we zien aan de jongste Engelsche verkiezingen, dat de praktijk toch wel degelijk in deze richting wijst. Ook kunnen, indien hun leden tenminste eenigszins gelijkmatig over het gehèele land verspreid zijn,kleine partijen moeilijk aan bod komen, ze moeten dan al toevallig in een bepaald district de meerderheid hebben. De Liberalen krfegen nu bijv, bijna 10 pct. van het totaal aantal stemmen en toch nog geen 2 pct. van de zetels. Zoo is nu door de nederlaag van Churchill en de dood van Roosevelt, tenslotte alleen Stalin overgebleven van de „drie kleine kleutertjes” die op ’t bankje te Yalta hun vriendschap aan de menschheid demonstreerden. Het is nu maar de kwestie of de politiek meer beteekent dan de personen of de per sonen meer dan de politiek. Volgens de Engelschen het eerste, tenminste wat het buitenlandsch beleid betreft en dus zal m^h onafhankelijk van de lei dende pksonen in hoofdzaak dezelfde richtlijnen blijven volgerr. Hiervan uit gaande moet iedere Engelschman het heengaan van Churchill juist tijdens de Potsdammer conferentie betreuren. Het afscheid wejd er nog extra pijnlijk door en dat zal niemand den oud-premier toegewenscht hebben. Achteraf gezien kan Churchill, vriend Roosevelt zijn dood- in het harnas benijden. Engeland mag nu hopen, dat Attlee evenzeer tegen Stalin en Truman is op gewassen als dit van Churchill veron dersteld werd. Karakterverschillen voor spellen in dezen niets, want karakter en bekwaamheid zijn tvyee, vooral in de diplomatie. En dat is tnaar goed ook, want er zijn hier zeer typische karak terverschillen. Natuurlijk zal de een van huis uit meer vertrouwen hebben in hetgeen oud en beproefd is en de ander meer gelooven in een nieuwe tijd en een nieuwe menschheid. Maar boven dien krijgen we nu volgens de „News Review” inplaats van „roaring, bellige rent” (bulderende, strijdlustige) Chur chill, een „shy, sensitive” (verlegen, fijngevoelige) Attlee.-En de uitdagende zware sigaar en de brandy zullen wor den vervangen door de bescheiden pijp en bij uitzondering, het lichte wijntje. Zou de idealistische sfeer van San Fran cisco de naam van den grooten hei lige der dienende liefde waar Attlee debuteerde op het tooneel' van de bui tenlandsche politiek, ook meer naar de Zin geweest zijn van „gentle, pacifistic” (vriendelijke, vredelievende) Attlee dan de grimmige werkelijkheid van Pots dam Evenwelde pacifist AtllSe is in de vorige oorlog eefi dapper soldaat ge weest. Veiligheidshalve werd echter toch aan den Oxford-gentle man Attlee een secondant voor buitenlandsche za ken toegevoegd als de voormalige mijn werker Ernest Bevin, eens door een Engelsch. journalist genoemd de „roughest and toughest” (de meest on gelikte en meest gehaaide) onder al de prominenten van Churchill’s oorlogs- kabinet. Een man- die zich dus zeker de kaas niet van het brood laat eten, al zal ook hij gelooven in een toekomst van algemeene verbroedering. Z.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1