Perth Regiment. No. 12 Vrij dag 10 Aug. 1945 I Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 n V ten ma meer ben OL rricht. ;uwe teek K ten THE HET Predikbeurten te Sneek. V Promotie Gymnasium. INGEZONDEN. f - Buitenlandsch Overzicht Bekendmaking. ide burgerlijke ambtenaren, géén oma dijk BRI- i Het Sneeker Nieuws ngs- n in samenkomst b. h. Park f. 8 u. Veil, samenkomst. Dinsdagav. 7.30 Solda- tensamenk. Donderdagav. 7.30 Open en der ;us B. voor- lursus rzoek. remie. lels- line- nds- 9 en ende 1945 ande taald van tot teens daan ne in iiend chik- I iZries, I lat 5. ver- ituut t 12, draagt adres: .26174 ustus. raar O. ide 3 :che dia. in □te lan- :lijk. gus- jten E”, c iting her- eren uur >ver- aofd- s e.a. nil! (mits eren ;tuur later I in uw. 3ND 69 - Majoor H. A. SNELGROVE. Intercommunale Waterleiding. Storingsagenten. bovengenoemd bedrijf 1 am very glad of this opportunity of* spêaking to the people of Sneek. Although there are some 30.000 Cana dians returning home to Canada from Europe each month, there will still be a few of us left here in Holland perhaps until early in 1946’. It is well, then, that we should get to know you better: The ’Perth Regiment has been fortunate to be allowed to be billetted in Sneek. I hope we have not interfered too much with your daily routine of living. I know it is difficult to cope with 700 soldiers regardless of their'*nationality, when they have nothing to do but wait to return home. However, with your coop eration I know we can smooth over the difficulties and live together as citi zens of Sneek. Now I would like to give you a very brief history of The Perth Regiment which I hope will be of interest io you. The Regiment was formed in 1852 as a volunteer militia unit of Canada’s re serve army. The name comes from Perth county in the province of Ontario. The headquarters of the Regiment is in Strat ford, a town of 18.000 people on the Avon River. Men of the Regiment fought in the South African War and the war 1914-1918. Prior- to this war we trained ZONDAG 12 AUG. NED. HERV. KERK. 10 uur Ds. P. A. Stapert, van Ruinen (Coll. A.C.D.) 5 uur Ds. A. Kenlie. H. Doop. Doop-zitting Vrijdagsav. 8 uur. GEB. VOOR’ CHR. BELANGEN. Met ingang van 1 Augustus j.l. is benoemd tot Inspecteur van Politie alhier de heer A. Kierrte Steenwijk, De directie van meldt Zooals het publiek in de plattelands gemeenten van ons voorzieningsgebied bekend zal zijn, beschikte ons bedrijf ge durende den oorlogstijd over z.g. lucht- beschermingsagenten, die in staat waren om bij storingen in de watervoorziening in het hen aangewezen rayon eerste-hulp- maatregelen te treffen. Vóór en na zijn deze Ib.agenten ook ten behoeve van on zen normalen storingsdienst iogeschakeld en herhaaldelijk hebben zij zoowel het publiek als ons, door snel en juist op treden goede diensten bewezen. - Op grond dezer gunstige ervaringen hebben wij kortgeleden het instituut der „storingsagenten" in het leven geroepen en een groot aantal vakkundigen uitge- noodigd verdef als storingsagent te willen optreden. Alleen in die plaatsen waar vrij wel geregeld personeel der I.W.G.L. be schikbaar is, zijn geen storingsagenten aangesteld. Wij hopen i hierdoor te bereiken, dat het voor onze aangeslotenen uit storingen onvermijdelijk voortvloeiende ongerief tot het uiterste/ wordt beperkt, waardoor tevens de bedrijfseconomie wordt gediend. 9-30 uur Ds. J. N. de Ruiter. GEREF. KERK Noorderkeik, Noorder wijk 8 ‘/2 u- Ds. J. v. d. Staal van Gorredijk en 3 u. Ds. H. Veldkamp, Zond. 49 Ooster- wijk10 u. Ds. H. Veldkamp, Zond. 49 en 5 uur Ds. J. v. d. Staal. Zuiderkerk9.30 u. Ds. F. Guillaume, Zond. 49 en 5 u. Ds. H. Veldkamp. Men gelieve aandacht te schenken aan de vervroegde uren van de morgen diensten in de Noorderkerk. CHR. GER. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. WBroer van Warns (Extra Coll. Fr. Doopsgez. Soc BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. Tijman. Vrijdagavond 8 uur Bijbell. en Bidstond. LEGER DES HEILS. corps „Het Steelelijk Muziekcorps Sneek" Dit nieuwe corps bestaat uit 45 leden. Dhr. H. B. te Strake neemt tijdelijk het diri- gentschap waar. Hier hebben wij dus een Voorbeeld van daadwerkelijke samenwer king. De corpsen, die beide ongeveer 25 jaren hebben bestaan, hebben onder deze kwart eeuw een dikke streep gezet, in het belang van de muziek, maar zeker ook in het belang van de stad. Wij hopen spoedig met „Het Stedelijk Muziekcorps Sneek" kennis te maken I Secr. is dhr. P.A.Schurer,2e Steenklipstr.25 Bij de promotie der leerlingen van het gymnasium Vrijdagmiddag 27 Juli in de Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Ergerlijke toestanden bij het Distributiekantoor te Sneek. Bij de uitreiking van levensmiddelen bonnen en brandstofkaarten alhier, heerschen treurige toestanden. Honder den huismoeders moeten uren in de rij staan, voor ze worden geholpen. Som migen staan er van 8 tot 11 uur, zon der .resultaat. Dan moeten ze naar huis, óm voor het middagmaal te zorgen. Na den maaltijd trekken ze weer naar het kantoor, dat om 2 uur weer open gaat en om half vijf gaan de deuren weer dicht. Wie dan boven is wordt geholpen, de rest mag morgen terug komen. Het spreekt vanzelf, dat er groote verontwaardiging heerscht onder de bevolking. De ambtenaren zijn blijk baar niet in staat ieder op tijd te helpen, zoodat er een groote achterstand schijnt te bestaan. Eén groote fout is, dat er op één dag te veel menschen met de zelfde letters komen. In plaats van 9 dagen moeten er minstens 14 dagen voor het afhalen beschikbaar worden gesteld. We hopen dat er een volgende maal maatregelen zullen worden ge troffen, opdat deze ergerlijke dingen zich niet zullen herhalen. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, T. TOORNSTRA. Sneek, Aug. 1945. (Bij informatie ter bevoegder plaatseis ons het volgende gebleken. Zeer onver wacht ontvingen de distributiqdiensten van hoogerhand opdracht op korte ter mijn over te gaan tot de uitreiking van een extra-noodkaart. Het tijdvak, waar binnen de uitreiking moest plaats hebben, (10 dagen) was belangrijk korter dan voor éen normale uitreiking wordt toe gemeten. Bovendien moesten de brand stoffenkaarten worden uitgereikt. Al met al werd de distributiedienst voor een zware taak gesteld. Een plan van-uit reiking werd opgemaakt hetwelk ge toetst werd aan de opgedane ervaringen. Bij een dergelijke uitrei een factor, welke vooraf moeilijk vol doende kan worden vastgesteld. Een goed verloop is immers afhankelijk van het publiekvolgt dit de gegeven voor schriften nauwkeurig op, dan marcheert de zaak goed. In het andere geval ont staan er moeilijkheden. Bij de onder havige uitreiking ontstonden er de .eerste zes dagen uiterlijk geen moeilijkheden zelis Doopsgezinde kerk gehouden werd de oratie uitgesproken door den fd.-rector dr. P. J. Nieuwkamp over „De atoóm- bouw volgens Rutherford." Spr. behandelde in d^e oratie het toetsen langs experimenteelen weg der theorie van de atoom bouw zooals deze in de 20<te eeuw was ontstaan, door den beroemden Nieuw-Zeelandschen geleerde Rutherford (1871-1937) tijdens diens pro fessoraat aan de universiteit van Man chester in 1911. Het atoom bestond zoo wist men reeds uit deeltjes, sommige met positieve, andere met negatieve electrische 10 u. Heiligingsdienst3.30 u. Openl. lading. Rutherford nam aan dat de deeltjes ------ -- - met negatieve lading, de electronen, op grootere afstanden van het middelpunt van de bol, waarbinnen men zich alle, bare sarnenk. Leider Kapt. Souverein. deeltjes van een atoom kan denken,^waren verspreid, terwijl de positieve lading ver eenigd was in deeltjes welke tezamen slechts een zeer klein deel van het totaal atoomvolume innamen en wel zoodanig dat alle positieve lading zich in de on- middellijke nabijheid van het middelpunt bevond Ter experimenteele toetsing van deze onderstelling maakte Rutherford nu gebruik van een radium-praeparaat een smalle bundel der daardoor uitge zonden alphastralen positief electrisch geladen deeltjes viel op de te onderzoe ken stof goudblad en Rutherford had berekend dat alleen- wanneer een alpha deeltje in een atoombol van dit goudblad doordrong en het middelpunt naderde op zeer kleine afstand hoogstens 0.0001 van de straal van de bol -dit alphadeeltje merkbaar van richting zou veranderen in dit geval doorloopt zoo'n alphadeeltje een-kromme lijn, hyperbool. De alphastralen nu werden na doorgang door het goudblad, opgevangen op een scherm dat zinksulfide bevatte, waardoor als er alphastralen op vielen vonkjes ont stonden. Deze werden dan met een micro scoop waargenomen. Men gaf nu aan microscoop en scherm verschillende stan den,zoodanig, dat achtereenvolgens stralen werden opgevang'en welke afwijkjngs- hoeken hadden van 5, 10, 15 enz graden. "Men telde telkens het aantal vonkjes, dat voor elk van deze standen was waar genomen, berekende het aantal per minuut en tenslotte de verhoudingen van deze getallen. Tevens berekende Rutherlórd met behulp van kansrekening de verhou dingen, welke tusschen deze getallen moesten bestaan als zijn theorie juist was. Deze bleken nu in overeenstemming te zijn met de uitkomsten der waarneming en zoo gelukte het den genialen Ruther ford in 1911 langs proelondervindelijken weg een theorie van de atoombouw te toetsen, w^lke later steeds aan afle verder onderzoek ten grondslag gelegen heelt. Hierna gaf spreker nog het verslag van de cursus 1944-’45‘ om tenslotte de bevorder inge». mee te deelen, welke wij NED. HERV. KERK. Folsgare, 2.30 u. Ds. Jellema v. Sneek Heeg, 10 u. Ds. E. Poslma en 2.30 u. Ds. Jansen van Ijlst. Oudega (W.), 10 uur dhr. Twijnstra v. Sneek 2.30 u. Leesdienst. Oppenhuizen, 10 u. Ds. A. J. van Rhijn van Vlaardtngen. Uitweilingerga, 2.30 u. Ds. A. J. v. Rhijn. Oosihem, 10 u. dhr, Faber, Bolsward. Wolsum, 10 en 2.30 u. Ds. H. Gordeaü Woudsend, 10 u. Dr. H. de Vos, Sneek en ’sav. 8 uur (off. tijd) Ds. J. N. de Ruiter van Sneek IJsbrechtum, 10 u. Ds. J. E. Wagenaar (Bev. ouderling). Ijlst, 9.30 u. Ds. Jansen Postma van Heeg. GEREF. KERK. Oudega (W.), 10 en 2.30 u. Ds. Dijkstra van Hoorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudsend, ’s av. 7.30 uur Ds. C. F.. Brusewitz. De zaak liep vlot, echter een groot gb»- deelte van het publiek had zich niet aan de.voórschriften welke voor de uitreiking van de brandstoffenkaar.ten golden, ge houden zoodat dit onverrichterzake moest worden teruggezonden. Hierdoor ontstond oponthoud. Deze categorie vervoegde zich.later dus nief op de voor hun naam vastgestelde uitreikings- -tijdstippen opnieuw aan het uitrei- kingslokaal. Nieuwe stagnatie was daar van het gevolg. Uitbreiding van personeel zonder het gevaar te loop’en ook andere afdeelingen van het distributiekantoor in het honderd te laten loopen, was slechts op bescheiden schaal mogetijk. Niemand kan meer het minder goed verloop van de,'’uitreiking betreuren dan de leiding van de distributiedienst zelf. Deze streeft er naar goed werk te leveren en wanneer, tengevolge van niet Voor ziene omstandigheden, een enkele maal de zaak scheef gaat, dan ligt dat de verantwoordelijke personen „zwaar op de maag". In het algemeen kan borden, gezegd dat de uitreikingen van distribu- tieb'escheiden in deze gemeente een vlot verloop hebben. De distributiedienst is vatbaar voor opbouwende critiek. Hij meent echter dat het publiek ook een open oog moet z hebben voor de moei lijkheden waarvoor de ambtenaren won- Bij een dergelijke uitrliking is er steeds den «eP^t. Zou het met be terzijn -■ - geweest indien inzender, voordat hij in de pen klom te bevoegder plaatse deze zaak ter sprake had gebracht? Noode- looze moeite had er door kunnen wor den voorkomen.) en 2 u. Ds. GAS 1! Er is weer gas 1 Al is ’t niet veel Men kan nu fijn weer koken! De huisvrouw zet een blij gezicht Behoeft niet meer te „poken”. De „Rus” heeft spoedig afgedaan, Die mag demob’liseeren, Weg gaat de bron «van veel verdriet, Hoe zal men ’t gasstel eeren 11 En is er straks weer volop gas Dan zult ge eerst goed waardeeren Dat ’t gas-bedrijf met „Kookt op gas” Opnieuw gaat adverteeren. Sneek, Aug. 1945. Aan het politiebureau te Sneek be vindt zich een radiotoestel, dat door de 'recherche werd in beslag genomen en dat vermoedelijk van diefstal afkomstig is. Merk „Philips Licentie" No 10306 bord type Y D 4 A.N.R. 1356 F |5Ö| HZ |4Ö| w 25601170 one night a week-and spent two weeks Ieder die inlichtingen kan verschaffen omtrerft de herkomst van bedoeld radio toestel, wordt verzocht zich te vervoegen aan het politiebureau te Sneek, afd. Recherche, Kamer 4 De wnd. Commissaris van Politie, p: kooistra. at camp in the summer. We were all volunteers and there are no "regular” soldiers in our ranks. On 4 Sep. 1939 the Regiment was mobilized and quickly brought up to strength by volunteers. After a long training period in Canada and England we moved to Italy and joined the famous Eighth Army as part of Canada’s Fifth Armoured Division. In Italy the fighting was difficult and casualties were heavy. During our 18 months fighting there we took part in battles on the east and west coasts, at Mount Cassino, The Hitler. Lfne, the Liri valley and the advance to Rome. We were the first Regiment to c(ack_ the Gothic Line guarding the fertile Lom bardy plain in September -last. The advance during the autumn and winter was slow and difficult. There were many rivers and mountains to overcome and the enemy was determined to hold every one of them. Finally in January of this year we were relieved by an Italian Brigade near Lake Commacchio. We then moved across Italy to Leghorn, on to Marseille by boat, up through France and Belgium and joined battle with'the Germans again near Nijmegen in March of this year. We advanced through Lunteren.to Harderwijk. Then moved quickly across to finish ’the war near Delfzijl. The past six years have been long and difficult, filled with gaiety, sorrow, intense fear and even death. Casualties in the Regiment total just over 1000 of which 257 (including 14 officers) gave their lives. Most of jhe veterans have returned home and today we have a new Perth Regiment but nevertheless we are very proud of the Regiment and the place it has won in the Military Annals of Canada. H. ’A. SNELGROVE, Major. Inlevering bon voor melk. Het Centr. Distributiekantoor deelt mede, dat vóór 12 Aug. 1945 de bonnen A 143, B 143, C 143, en D 143 moeten worden ingeleverd bij den melkhandelaar bij wien men voornemens is van 19 Aug. a.s. af melk te betrekken. Zeifverzorgers voor melk moeten deze bonnen bewaren en te zijner tijd bij den distributiedienst inleveren Zangersfeest. In aansluiting op een vorige publicatie deelt de Militaire Commissaris in de pro vincie Friesland mede, dat de voorberei dende werkzaamheden begonnen zijn voor het hbuden van een Zangersfeest, bestemd voor alle zangkoren in Friesland, die in den strijd tegen de kultuurkamer een prin- cipiëele houding hebben aangenomen. In overleg met verschillende bonden heeft zich een comité van voorbereiding ge- VQimd, bestaande uit de heeren L. Beche- rer, LeeuwardenCorée, Leeuwarden E. I|.-Dikker boom, Heerenveen Dr. K. Dijkstra, Leeuwarden W. K. v. d. Glas, Heerenveen; W. Jager, Drachten; de long, Leeuwarden A. Kalverda, Hijum Plat, Menaldum. Alle koren, die aan het De eeuwige stad Rome is, pleegt men te zeggen, niet op één dag gebouwd en hetzelfde geldt zeker ook voor het eeuwige ideaal van een wereld zonder politieke conflicten. De Potsdammer conferentie, waarvan we nu in eens de volledige oplossing van alle hangende kwesties hadden verwacht, heeft ten slotte alleen een éénstemmige behan deling van de verslagen vijand opge leverd. Tenminste voor zoover we op het öfficiëele communiqué kunnen af gaan. De oorlogsverklaring van Rusland aan Japan bewijst echter genoeg, dat er onder de roos zeker veel meer bespro ken is. Al heet de geschiedenis dan te leeren, dat ze niets leert zoo zien we toch in de bepalingen van Potsdam een duidelijk streven om de fouten van 1918 te vermijden. Men zal in deze tijd van steeds verschrikkelijker oorlogswapens niet wederom de Duitsche generaals laten blijven en de Duitsche democratie maar haar gang laten gaan. Eerst zal het Duitsche volk tot de ware demo cratie (de Westersche of de Russische moeten worden opgevoed. Nog niet zulk een eenvoudige taak als we hooren, dat de wiskunde-boeken voor het Duitsche M.C. onbruikbaar zijn, wegens de Nazi-propaganda die er in verwerkt is. Een centraal bestuur zullen de Duit- schers dan ook niet mogen vormen, waardoor hun tevens de allerlaatste kans wordt ontnomen, om tusschen de bondgenooten te stoken. Verder zal bij alles niet zoo overijld te werk worden gegaan, als veelal na 1918 gebeurde. „Eile mit Weile” zeggen de Duitschers zelf. Potsdam regelt dan ook alleen nog maar voorl. de hoofd zaken .De Poolsche grens langs Oder en Neisse is bijv, nog niet definitief. Een min.-raad van de „groote vijf” zal alles straks te Londen nog nader uitwerken en tenslotte komt dan de definitieve vredesconferentie met ondertusschen misschien nog weer een conferentie van de „groote drie te Washington. Alleen de Duitsche herstelbetalingen worden niet als de laatste keer over een lange termijn in geld vastgesteld, maar onmiddellijk in de vorm van goe deren. Momenteel hebbeh vele landen die immers broodnoodig en wie weet hoe spoedig de wereld weer te kam pen heeft met „de vloek van de over vloed,”. Voorzoover er Duitsche industrie blijft, zal die alleen mogen dienen om de Duitschers zelf een eenvoudige le vensstandaard te verschaffen en niet voor export. Geldt dit laaiste ook voor - die fabrieken, welke in het bezit van geallieerde fabrikanten zijn overge gaan? Zoo is bijv, het enorme chemi sche concern „I. G. Farbenindustrie”, wellicht de meest grootsche prestatie van de Duitschers op technisch gebied, in handen van particuliere Engelsch- Amerikaansche ondernemers gekomen. Deze fabrieken zouden, merkwaardig genoeg, heel weinig van de bombar dementen hebben geleden. De bondgenooten hebben zonder twijfel getoond genoeg gezond ver stand te bezitten om het Duitsche ge vaar voor altijd te bezweren en zich niet door onderlinge ruzie de winst van den ooijog voorzoover we dan bij een oorlog van winst mogen spre ken te laten ontglippen. Ei* rijst echter de vraagvergeten ze hierbij ook te veel hun kleine strijdmakkers, die naar verhouding evenveel hebben geleden en gestreden en daaraan het goed recht ontleenen op hun deel van de schadevergoeding. Aan welke con ferentie zullen zij ook weer eens mogen deelnemen Of is alleen San Francisco voor hun goed genoeg Het wordt tijd dat de kleine overwinnaars, wier zelfgevoel door de vernederende Nazi-bezetting wellicht te veel heeft geleden, zich nog eens bezinnen op onderlinge samenwerking, nu in deze wereld blijkbaar alleen „grooter” en „grootst” een rol spelen. Waarom hoo ren we bijv, niets meer van de Belgisch- Nederlandsche tol-unie, die volgens de radio-rede van -Prof. Kaag ®p 4 Dec. 1944 in werking zou treden, zoodra de regeeringen van beide landen op eigen grondgebied waren gevestigd België heeft de vorige week op eigen houtje een handelsverdrag met Zwit serland gesloten en ook dergelijke overeenkomsten had men volgens de Belgisch-Nederlandsche ^plannen ge meenschappelijk moeten aangaan. Of is een zoodanige samenwerking weer riet naar de zin van de groote broers De vóóroorlogsche toenadering tus schen België en Nederland te Ouchy kon toch ook niet Engelands goedkeu ring wegdragen. Z. Redactieraad; J. BEUTE. Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Admirifstratie-adres Grootzand 55 - Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Het Hoofd van Plaatselijke Politie, als bedoeld in art. 1 v.d. Vreemdelingenver- ordening, in de gemeente Sneek, gezien art. 4 van voornoemde verordening, vor dert en zulks onverminderd de bijzondere verordening, die, ingevolge dat artikel, door de daartoe bevoegde ambtenaren kunnen worden gesteld dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Sneek. zich op Zaterdag elf Aug. '45 in persoon voorzien van hun identiteitspapieren bij hem aanmelden op het bureau van politie. Personen van Belgische-, Bntsche- en Italiaansche nationaliteit tusschen 14-15 uur, de overige personen tusschen 15-17 uur. t Onverminderd de andere maatregelen, •welke kunnen worden getroffen ten aan - zien van den vreemdeling, die vpornoem- den aanmeldingsplicht niet nakomt, wordt deze, als schuldig aan overtredingringe- volge artikel 26, le lid van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg, ge straft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar óf geldboete van ten hoogste f 12.000. Deze verordening is niet van toepas sing op: 1vreemide burgerlijke ambtenaren, gèeri vijandelijke' onderdanen zijnde, die in het in bijzonderen staat van beleg verkeerende gebied moeten verblijven of dit moeten verlaten, mits voorzien van een diploma tiek visum, verleend door een daartoe bevoegden Nederlandschen diplomatie- ken ambtenaar. 2. de personen, die behooren tot de geallieerde strijdkrachten of met toestem ming van de militaire overheid onder- deelen van die strijdkrachten vergezellen of volgen. Sneek, 6 Aug 1945. De wnd. Commissaris van Politie, Hoofd van de Plaatselijke Politie voornoemd. P. KOOISTRA. Radio toespraak Prinses Juliana. H.K.H. Prinses Juliana heeft Zaterdag avond een radiotoespraak gehouden, waar in zij enkele persoonlijke dingen wilde zeggen. In de eerste plaats deelde zij mede, dat de longontsteking van haar moeder heel goed verloopf. Zij heelt al weer eenige malen kunnen opstaan en eenige bespre kingen kunnen hebben. De Prinses sprak de hoop uit, dat na de jaren van onit- gebroken hard werken, druk'en spanning) nu een periode lang genoeg voor genezing en voor rust verwezenlijk» zal kunnen 1 worden. De Prinses dankte voor het 1 grootsche welkom bij den terugkeer in i het vaderland, van alle kanten ondervon den. Zij zeide, de kinderen niet overal te kunnen meenemen, omdat kleine kinderen 1 een rustig en geregeld leven moeten heb- ben, maar wel degelijk zullen zij enkele. groote gebeurtenissen in ons nationale leven bijwonen, en zij zullen een enkele 1 maal een reisje maken om eeh indruk te I krijgen van ons vaderland en 'zijn ver woestingen. „Wij zullen ze allerminst ver- stoppen", aldus de Prinses.'„Zij zijn dol op omgang met menschen en met andere 1 kinderen". De Prinses verzocht met na- druk, de kinderen niet te verwennen, ze j vrij te laten in hun dagelijksch leventje en ze niet te overweldigen met belang stelling en liefde. De kinderen voelen zich al heelemaal thuis en zijn verrukt van het vaderland. Bij de diepe vreugde van de terugkomst ih het vaderland- denkt men onophoudelijk aan de velen, naar wier te rugkomst tevergeefs werd uitgezien en men beseft te dieper zijn verantwoorde lijkheid tegenover dit alles en den plicht, zijn uitetste krachten te geven voor den ophouw* van ons vaderland, zoo besloot de Prinses. Zaterdag zijn de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet op geestdriftige wijze door de bevolking van Baarn en Soest verwelkomd. Na haar aankomst qp het vliegveld Teuge op 2 Augustus hadden zij een bezoek aan H. M. de Koningin op Het Loo gebracht en waren nog den- zelfden dag naar Soestdijk vertrokken. Geen zout voor de inmaak. Meegedeeld wordt, dat op zout voor de inmaak deze zomer niet behoeft te worden gerekend. De invoer van zout uit andere lande» staat stop onze eigen productie is juist groot genoeg om iec^ren Neder lander een wekelijksch rantsoen van 50 gram te garandeeren, buiten hetgeen sla gers, bakkers, zuivelfabrieken en andere bedrijven moet worden verstrekt. Verbetering is’ pas te verwachten, wan neer de fabriek te Boekelo haar productie kan vergróoten, hetgeen afhangt van de kolenpositie, die nog niet gunstig is. Textiel. Zooals reeds op verschillende plaatsen is bekend gemaakt, zal er binnenkort een nieuwe regeling voor de distributie van ,textiel worden ingevoerd. Hoewel nog geen bijzonderheden om trent deze regeling aan het publiek kunnen worden medegedeeld, is het thans nood- feest wenschen deel te nemen, kunnen zich zakelijk geworden, de geldigheid van'de puntender textielkaarten V 115, V 215, V 31 V 415, V 515. V 615, V 715en V 815 vervallen te verklaren. Op de punten van genoemde kaarten kan 'men dus niet meer koopen. Tabaksdetaillisten. Tabaksdetaillisten, wier bedrijf destijds is gesloten, dienen zich met hun aan vraag om- heropening te wenden tot de Vakgroep Detailhandel in Tabak en Tabaksfabrikaten, Groot Hoefijzerlaan 36 te Wassenaar. Verlenging Vleeschbonnen ,535 A 587, B 587, C 587, D 586 en E 586. Aan het publiek en de handelaren wordt medegedeeld, dat de geldigheidsduur van -de bonnen535, A 587, B 587, C 587, D 586 en E 586 voor vleesch is verlengd tot -19 Aug. a.s. melden bij den secretaris, den heer j. de Jong, Sontiïwarsstraat 25 te Leeuwarden ep wel vóór 15 Augustus a s. De deel nemende koren dienen in het bezit te zijn van een voorloopige vergunning B (zon der beperkingen). Reeds kan worden be kend gemaakt, dat ieder koor twee vrije nummers krijgt te zingen en na afloop een critische beoordeeling ontvangt, op gemaakt door twee deskundige juryleden, terwijl door den Mil, Commissaris voor elk der deelnemende koren een blijvende herinnering aan dit eerste Friesche zangers feest na de bevrijding zal worden beschik baar gesteld. De mogelijkheid bestaat nog, dat in verband met de beperkte reisgelegenheid in plaats van één feest voor geheel Fries land meerdere feesten gehouden zullen worden’ in verschillende plaatsen in de provincie. Het verheugt mij zeer van deze gele genheid gebruik te kunnen' maken om mij tot de Sneeker bevolking te wenden. Hoewel er elke maand ongeveer 30.000 Canadeezen van Europa huiswaarts kee- ren, zal er hier in Nederland toch altijd nog wel een zeker aantal blijven tot in de eerste maanden van 1946. Daarom is het goed dat wij U beter leeren ken nen. Het Perth Regiment heeft het geluk gehad in Sneek inkwartiering te mogen verkrijgen. Ik hoop dat wij daardoor niet al te veel den gang van uw dagelijksche leven hebben verstoord. Ik weet dat het moeilijk is 700 soldaten, welke hun nati onaliteit dan ook is, op te nemen, wan neer deze militairen eigenlijk niets anders om handen Lebben dan maar te wachten op hun vertrek naar huis. Met uw mede werking echter ben ik er van overtuigd, dat wij de moeilijkheden kunnen over winnen en samen ais burgers van Sneek leven. Nu wil ik u gaarne zeer in het kort de geschiedenis van het Perth-regiment vertellen, in de hoop dat u daarin be- beiang zult stellen. Het regiment werd in 1852 gevormd als een der vrijwillige nrili- tie-eenheden van hetCanadee’sche*reserve- leger. De naam is ontleend aan het .graaf schap Perth in de prov.Ontario. Het hoofd kwartier van ons regiment is gevestigd in Stratford, een stad met 18000 inwoners aan de rivier de Avon. Soldaten van dit regiment vochten zoowel in de Zuid- Alrikaansche oorlog als in de eerste wereldoorlog 1914 T 8. Vóór deze tweede wereldoorlog uitbarstte oefenden wij elke week één avond en brachten we dés zomers twee weken in een kamp door. We waren allen vrijwilligers en in onze gelederen komen geen beroepssoldaten voor. Op 4 Sept 1939 werd het regiment gemobiliseerd, en snel door het aantrek ken van vrijwilligers op oorlogssterkte gebracht. Na een lange oefenperiode in 'Canada en Engeland gingen wij naar Italië en werden als deel van Canada's 5e pant serdivisie aan het beroemde 8ste leger toegevoegd. Daar in Italië was de strijd zwaar en-waren de verliezen het ook. In onze veldtocht van 18 maanden daar naj men wij deel aan slagen zoowel aan de oost- als aan de westkust, bij Monte Cassino, aan de Hitler-linie, in het Liri- dal en bij de opmarsch naar Rome. Ons regiment was het eerste dat de Gothen- linie, 'welke de vruchtbare Lombardijsche vlakte dekte, in September 1944 doorbrak Gedurende de herfst en winter waren onze vorderingen langzaam en moeilijk. Tal rijke rivier- en bergstellingen versperden ons de weg en de vijand was vastbesloten ze te houden. Tenslotte werden wij in Januari van dit jaar bij het Commacchio- meer afgelost door een Italiaansche bri gade. Dwars door Italië gingen wij nu naar Livorno, vandaar per boot naar Marseille en vervolgens door Frankrijk en België om opnieuw in Maart van dit jaar met de Duitschers slaags te raken bij Nij megen. We rukten door Lunteren op naar Harderwijk, vandaar ging het snel verder en wij aanschouwden het einde van den oorlog bij Delfzijl. De zes jaar welke achter ons liggen zijn lang en zwaar geweest, vreugde zoo wel als leed hebben we gekend, er is ook wel intense vrees in onze gelederen ge weest en de dood waarde er rond. De tptale verliezen van ons regiment hebben iets meer dan 1000 bedragen waaronder 257 dooden, van de laatste 14 officieren. Het grootste deel der veteranen van deze veldtocht is» reeds huiswaarts’ gekeerd, hier is dus feitelijk een nieuw Perth- regiment, maar toch zijn wij zeer trots op, ons regiment en de plaats welke het zich heeft' veroverd in de militaire annalen van Canada. Kerknieuws. Beroepen bij de Ger. Kerk te Murmer- woude Ds. C. Bos te Oudega (W.) HEEG. Benoemd tot onderwijzer aan de Geref. school de heer H. Kamstra alhier. De a. s. verjaardag van H. M. de Koningin. Het bestuur van de Ver. „Oranje” deelt ons mede, dat de plannen voor de viering van de 65e verjaardag van onze Konin gin rbeds vaste vormen aannemen. Deze viering zal gehouden worden op 31 Aug. en 1 Sept. Binnenkort kunnen nadere mededeelingen verwacht worden. Nederl. Volksbeweging Distr. Sneek. In de eerste algemeene ledenvergade ring van bovengenoemde beweging werd een bestuur van elf leden gekozen, be staande uit de dames Lanting—Riethorst en SpaanderKok en de heeren J. H. de long, A. Seinen, P. de Boer, K. Kracht, J. Stellingsma, J, Beute, L. Glitfimerveen, reeds in ons.-vorig no. vermeldden. W. v. d. Meulen en Wind. Op een latere bestuursvergadering werden in het dagel. bestüur benoemdP. de Boer, voor z Stellingsma, vice-voorz.; mevr. Spaander, secretaresse en J Wind, penn. Als admi nistrateur voor de dagel. zaken werd door het bestuur aangesteld de heer Volkers, die geregeld zitting zal houden in een nog nader aan te wijzen pand hier ter stede, waar dan tevens het secretariaat gevestigd wordt. Ten slotte werden als leden van een propagandacommissie be noemd mevr. LantingRiethorst en de heer A. Seinen. Vq;een. van Dem. Socialisten. Dinsdagavond sprak in de foyer van Amicitja voor de Vereen, van Democra tische Socialisten de heer E. Vermeer uit Naarden. In een gloedvol betoog zette spr. uiteen, hoe z.i. het illegale bevrij- dingswerk na den oorlog dient te wor den voortgezet iri een even eensgezinde krachtige strijd voor diep ingrijpende sociale hervormingen langs democrati- schen weg. Naar aanleiding van een paar gestelde vragen aan het slot vond spr. gelegen heid uitvoerig uiteen te zetten,welk stand punt de dem. soc. innemen ten opzichte van dé N.V.B., het militarisme, het ko ningshuis en het koningschap. Een en ander werd met gespannen aandacht aangehoord en vond- een warm applaus. Hynste-fokdei. D’r is hwet nijs finder ’e sinne. De Landl. Rydfor. „de Water-Poorters” to Snits hat doel om op (4 Sept. e.k. in fokdei to halden foar hyrfsders fen it boppelansk skaei t.w. merje- en hynste- foallerfTnters en twinters, 3- en 4-jierigen, ster- en modelmerjes, 5-jr. en aldere, alles yn klassen en hwet oangiet stam- boekbisten. Om it spil folslein to meitsjen ek oanwizing fen ien ef mear kampioenen. De net-stamboekfokkers krije in kans mei merjefoallen, inters en twinters. Nei üs bitinken is it stribjen fen de for. to priizjen, de fqkkerij yn syn gehiel scil d’r.mei tsjinne wirde. \Vy winskje de kommisje slagjen ta, hwa’s skriuwer O. Bayema 'te Skearnegoutum ynskriu- wings forwachtet en ynljochtings jowt. Eenheid. Men schrijft ons In de Sneeker muziekwereld heeft zich een verheugend feit voorgedaan Twee corpsen, de Arbeiders Muz.ver. „S.I.D.S.” en „Het Sneeker Muziekcorps” zijn ont- J. P.( bonden en samengesmolten tot één groot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1