Ld Bonnenlijst geldig van 19 Aug. tm. 1 Sept. a.s. Elk der volgende bonnen van de EXTRA Noodkaart geeft recht op het koopen van Voor personen geb. vóór 1927 24 rants, brood No. 13 V rij dag 17 Aug. 1945 id* Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek Ambtenaren. K 2242 vanwege het I. 18 3 INGEZONDEN. i Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 -4 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Predikbeurten te Sneek. Buitenlandsch Overzicht Nedeil. Jeugdgemeenschap. Uit het Politierapport. QliWS ontwerpers C133 C 137 C 138 A 137 A 138 D B 137 B 138 cje er nog niet. ons land. al n ■n d. K Het gasrantsoen. Het gas is er weer. Wat een gemak en wat een verruiming voor de huis vrouwen. Al moet een enkele keer de Rus nog eens gebruikt worden, voor ’t grootste deel kunnen de spullen weer op 't gas gaar komen. Maar wie wordt nu weer ’t slechtst be deeld De éénling, die in zooveel dingen al aan 't kortste eind trekt. Is deze gasverdeeling wel rechtvaar dig Een éénling krijgt 17 M3 in 60 dagen. 2 personen krijgen dadelijk 34 M3 dus 2 X zooveel, ’t Is allicht waar, dat één persoon wel iets minder gas noodig A 132 A 134 A 145 A 146 A 147 B 132 B 133 B 134 B 145 B 146 B 147 C 145 C 146 C 147 D D D D D D D D D D 114 115 116 117 118 132 134 133 136 137 140 142 144 146 147 d G le >r te E- ir ie Buiten verantwoordelijkheid der redactie. n t. i- an »P n. •n of en- t: n, n, *r *n Je id 1, 3» n, o- d) ur ÏB ur ‘0 al a. le d »r n ev. kh. 2 rantsoenen 150 gr. kinder- biscuits 500 gram rijst of kindermeel 100 gram suiker 1 rants. 2 tabl. 112 gr. chocolade 100 gr. zout 2 rantsoenen 112 gr. Eng. huishoudzeep 100 gram kaas 375 gram boter 200 gr. versch vleesch of 224 gr. vleesch of visch in blik of 2 rants, vleeschwaren 12 liter melk 2 kg. aardappelen. ZONDAG 19 AUG. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Ds. R. Bijl, van Haren (Coll. A.C.D.) 5 uur Ds. J. Vink. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. J. N. de Ruiter. GEREF. KERK Noorderkerk (Noorderwijk) 8.30 u. Ds. F. Guillaume, 3 u. Ds. H. Steenhuis; Zondag 50 (Oosterwijk) 10 u. Ds. P. v.d. Sluis, Zondag 60, 5 uur Ds. F. Guillaume. Zuiderkerk 9.30 u. Ds. H. Steenhuis, 5 u. Ds. P. v.d. Sluis. Zondag 50 DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. ChR. GER. KERK. 9.30 u. voorber.H.A. en 5 u. Ds.W. Ruiter BAPT. GEMEENTE. Geen opgave ontvangen. Vrijdagav. 8 u. Bijbellezing en Bidstond LEGER DE3 HEILS. 9.30 u. Heüigingsdienst3.30 u. Openl. samenkomst b. h. Park8 u. Verl. samenkomst. Dinsdagav. 7.30 Solda- tensamenk. Donderdagav. 7.30 Open bare samenk. Leider Kapt. Souverein. NED. HERV. KERK. Abbega, 2.30 u. Ds. Jansen van Ijlst Heeg, 10 u. Ds. E. Postma en 2.30 u. Ds Fr. Postma van Heerlen Oppenhuizen, 2.30 u. Dr. H. de Vos van Sneek Uitwellingerga, 10 u. Ds. Hettinga van Barendrecht Oudega (W.) 10 u. en 2.30 Ds.E.Postma Oosthem, 10 u. Dr. H. de Vos v. Sneek Woudsend 10 u. dhr. W. Nauta v. Sneek 2.30 u. Ds. A. Keuzekamp v. Lemmer Westhem, 10 u. Ds. H. Gordeau Wolsum, 2.30 u. Ds. H. Gordeau Ijlst, 9.30 en 5 u. Ds. Jansen IJsbrechtum, ’s av. 8 u. Ds. J.E.Wagenaar Dienst voor ouderen en jongeren. GEREF. KERK. Oudega (W.10 u cand. Zelle van Leeu warden 2.30 u. Leesdienst DOOPSGEZ. GEMEENTE. Ijlst, geen dienst. Voor pers, geboren in de jaren 1941 of later 131 Wvmbritseradeel, van 31 Juli6 Aug. GeborenDeliaantje, dv Jacobus Greij- danus en Tetje Polstra te Hommerts Jelle, zv Migchiel de Jong en Nanke van der Schaaf te OudegaJan Epke, zv Bonte Minnema en Petronella Maria Zonderland te WesthemDirk Harm Jacob, zv Klaas Blom en Wilmina Adriana Joostina Aten te Gauw IJme, zv Jan Waterlander en Antonia Johanna van Reen te Uitwellingerga (w.pl. Oudehaske) Margaretha Wietsche, dv Rein Brandsma en Susanna Catharina Ydema te West hem Jan, zv Jan Guichelaar en Geesje de Jong te Woudsend (w.pl. Amsterdam). Tette, zv Jacob Duiker en Grietje Groen veld te HommertsWudmur Johannes, zv Rindert Foekema en Zwaantje Mina Koopmans te Westhem. Gehuwd Sjerp Andela, 32 jr te Wol sum en Grietje Walinga, 29 jr te Heeg Pieter Lolkema, 31 jr en Geiske de Jager, 26 jr, beiden te Oppenhuizen. Overleden Willem Toren, 33 jr, on- geh., te Scharnegoutum (overl. te Sneek) De Militaire Commissaris in het District Sneek maakt bekend, dat zijn commis sariaat per 15 Augustus a.s. wordt op geheven. Het bureau Kruizebroederstraat 2 Sneek, zal van deze datum af voor het publiek gesloten zijn, met uitzonde ring van de afd. Rechtsherstel en Beheer. Correspondentie betreffende vijandelijke vermogens, rechtsherstel en beheer dient gericht te worden aan het Secretariaat van de Commissie voor Rechtsherstel en Beheer te Sneek, p.a. Kruizebroederstraat 2. Stukken inzake vervolging van N.S.B.ers en andere politiek verdachte personen, moeten gericht worden aan het Hoofd van de Politieke Opsporingsdienst, Sta tionsstraat 28. Verzoeken om de beschikking te ver krijgen over oorlogsbuit te richten aan het Militair Commissariaat voor het Rechtsherstel, afdeling Oorlogsbuit, Span- jaardslaan 145, Leeuwarden. De gemeen telijke bureaux voor Roerende Goederen van vijanden en landverraders blijven hun werkzaamheden voortzetten. Alle overige aangelegenheden met betrekking tot het Militair Gezag, worden van 15 Augustus a.s. af, behandeld door den Militairen Commissaris in de provincie Friesland, Spanjaardsl. 168, Leeuwarden. Sneek, 13 Augustus 1945. De Militaire Commissaris voornoemd, Majoor Mr. D. H. OKMA. 45. Het is weer stil geworden aan en in de Zuidzee. Het kanon zwijgt. Op 14 Augustus heeft Japan gecapituleerd. De keizer heefi de voor waarden van Po's- dam aangenomen, hij zal de regeering t en het hoofdkwartier gelasten deze voorwaarden uit te voeren en zijn strijdkrachten bevelen overal den strijd te staken en de wapens over te geven terwijl de keizer zich voorts bereid verklaart alle verdere bevelen van den geallieerden opperbevelhebber uit te voeren. De geallieerden hebben de Japansche voorwaarde dat de keizer in zijn souvereine rechten zou worden gèhandhaatd aanvaard doch weer on der de voorwaarde hunnerzijds dat de mikado zich had te onderwerpen aan alle bevelen van den geallieerden opperbevelhebber. Dat de Japanneezen hun keizer wilden behouden is begrij pelijk, hij is het symbool van de god delijke macht en wordt als zoodanig aanbeden, in het uur van nationale beproeving ziet het Japansche volk hem waarschijnlijk als symbool van nationale wederopstanding. Dat de geallieerden den mikado die stellig door geen zuiveringscommissie zou worden ge accepteerd handhaven, hoezeer vooral Rusland, China en Australië daartegen bezwaren schijnen te heb ben gehad omdat het keizerschap op den duur kern van nieuwe Japansche agressie zou kunnen worden, is ook al weer begrijpelijk. Terwijl in Duttsch- land geen centraal gezag noodig was om de capitulatievoorwaarden te doen uitvoeren, omdat het practisch reeds geheel bezet was door de geallieerde legers, sirijden in het Verre Oosten sommige Japansche legers op duizen den kilometers van het moederland verwijderd. Alleen het gezag van den keizer is misschien in staat alle Japan sche veldheeren ook bijv, in ons Indië tot nakoming der capitulatie voorwaarden te brengen. Terwijl wij allen vervuld van dank baarheid den snellen ondergang van den Japanschen vijand aanschouwen, in het bijzonder ook China dat sedert 1937 slachtoffer van Japansche agressie was, rijzen allerlei vragen. Voor ons is het belangrijk hoe het met onze vele land- en rijksgenooten, die in de gru welijke Japansche krijgsgevangenschap of interneering verkeeren, zal blijken te zijn en hoe ons Indië er uit zal zien na de Japansche bezetting zooals bekend behelzen de Potsdammer voor waarden o.m. dat de Japansche troe pen alle veroverde gebied moeten ontruimen en het Japansche rijk zal worden ingekrompen tot de 4 moeder- eilanden. Menigeen vraagt zich ook af of er nu meer scheepsrutmte beschik baar komt om ons van het noodige te voorzien en „of de Canadeezen nu gauwer weggaan Op al die vragen kan nu nog geen antwoord gegeven worden. Een andere vraag is hoe komt het dat Japan zoo spoedig na de Duitsche capitulatie ineenstort? Op 27 Juli wees de Japansche regeering de Potsdam mer voor waarden nog van de hand. Maar op 6 Augustus viel de eerste uraniumbom op Japan en vaagde Hiro- sjima weg, terwijl op 8 Augustus Rus land Japan den oonog verklaarde, dat voltooide de Japansche débacle. De fungeerend rector van het Sneeker gymnasium had een fijnen neus toen hij eenige weken geleden in zijn oratie spiak over de atoombouw volgens Rutherford. Want het was op Ruther fords ontdekking van de electrisch geladen atoomkern dat geleerden over schier heel de wereld hun verdere onderzoekingen bouwden, welke leid den tot de ontdekking van het neutron, een der uiterst kleine bouwsteenen der stof, waarmee men, omdat het geen drager van electriciteit is en dus niet als een alphadeeltje bij de nadering van een atoomkern daarvan afbuigt, deze kern kan bombardeeren en trach ten te verbrijzelen. In 1938 slaagde een Duitsch professor er in langs de zen weg een atoomkern van het ura nium te splitsen, waarbij bleek, dat nieuwe neutronen gevormd werden welke op hun beurt andere atoom kernen konden aanvallen, men zou dus op deze wijze een uit zich zelf ver- loopend proces krijgen, het principe van een atoomsplitsende bom was daarmee gevonden. Uiteraard werd aan de vordering der onderzoekingen tijdens den oorlog geen publiciteit ge geven, de Duitschers schijnen in den wedloop om dezen prijs toen achterop geraakt te zijn, misschien door gebrek aan uranium dat in Canada gevonden wordt dat dus meer heeft te bieden dan sigaretten en chocolade. Engelsche en Amerikaansche geleerden hebben ten slotte de practische oplossing der verdere problemen gevonden, waar van een der voornaamste was het ver krijgen van het zuivere soort uranium voor scheikundig aangelegden: het isotoop met het atoomgewicht 235. We kunnen ons voorstellen dat de geleer den even hun hoofd hebben gekrabd toen midden Juli in het woestijngebied van Nieuw Mexico een eerste proef- bom tot ontploffing werd gebracht. We herinneren ons dat tijdens dezen oorlog een professor in het Sneeker Natuurkundig Genootschap over de atoomsplitsing sprak en van oordeel was dat iets dergelijks als deze urani umbom „in de lucht hing" gezien de siand der onderzoekingen in 38. „Maar" zeide hij „het zou kunnen gaan als met een kous, als er één steek loslaat gaat de heele kous." Zoover is het niet gekomen. Maar als men hoort dat bij deze atoomsplitsende bommen temperaturen van millioenen graden en een druk van millioenen atmosfeer te pas komen, dan zijn dat astronomische cijfers die de mensch- heid zich moeten doen gevoelen als een jongen die een witte muis vraagt en een olifant krijgt. We hoorden dezer dagen in reportages uit Londen en New-York het oordeel van den „man in de straat” over deze bom. Al vond men het wel goed dat, nu zij er was, de Jappen er mee te lijf werden gegaan, uitbundig was men toch niet. Twee vrouwen in een dichte rij voor een vischwinkel zeiden„Ze hadden dat ding niet moeten uitvinden”, een heer„ik vind het heelemaal niet Tot hoogleeraar vanwege de Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de vacature van wijlen prof. Korff heeft de Synode benoemd den bekenden Amsterdamschen predikant dr. H. H. Mis- kotte. Met hem stonden op de voordracht dr. G. C. van Niftrik te Rijnsburg en dr. H. de Vos te Sneek. Benoemd tot leeraar a d. Chr. Mulo te Sneek dhr.P.Klazinga te Scharnegoutum Geslaagd voor het doctoraal-examen economie aan de katholieke economische hoogeschool te Tilburg onze stadgenoot de heer J. F. Tromp. Feestelijkheden 31 Augustus. De Ver. „Oranje” deelt ons mede, dat op 31 Aug. a.s. 's morgens de feestelijk heden zullen beginnen met zang van een groot koor (plm. 350 zangers en zange ressen) op ’t Martiniplein, waarna een historisch-allegorische optocht volgt, ’s Namiddags volksfeesten in ’t sportpark, ’s avonds een vocaal-instrumentaal con cert eveneens in ’t sportpark. Op 1 Sept, een optocht van de school jeugd, gevolgd door een aubade op de Marktstraat, ’s namiddags kinderfeesten in 't sportpark, waterwedstrijden in de stad en ’s avonds herhaling van de op tocht. Men schrijft ons Het spreekt vanzelf, dat er onder de jongeren van ons volk een hartstochte lijk verlangen is gegroeid naar eendracht. Zij willen niet meer weten van de vele schotjes en heiningen van voor 1940, zij zouden het liefst terstond na de be- vrijding demonstreeren, dat zij als jeugd van Nederland één zijn, in de echte vaderlandsche zin van het woord. In de bezettingstijd zijn vele plannen voor een toekomstige Nederlandsche jeugd beweging gemaakt en een kleine groep van hen, die in diverse stroomingen van ons volk vertrouwen genieten en die tevens hun sporen in het jeugdwerk hebben verdiend, heeft deze bestudeerd 1 rants. 2 tabletten 112 gram chocolade C 136 100 gram zout 2 rantsoenen 112 gram Engelsche Huishoudzeep 50 gram koffie C 140 100 gram kaas C141 125 gram boter C 142 375 gram boter C 144 200 gram vleesch zonder been of 224 gram vleesch of visch in blik of 2 rants, vleeschwaren idem 7 liter melk 6 kg aardappelen en contact gezocht met daarvan. Het meest treffende resultaat was wel, dat er in al die’verschillende projecten heel veel werd aangetroffen, waarover men ’t gloeiend eens was. Zoodoende was het niet (moeilijk, een plan op te stellen voor de Nederland sche Jeugdgemeenschap, vaarin direct na de bevrijding de eendracht van de Nederlandsche jeugd tot uitdrukking komt, zonder dat men komt tot een eenheid, die niet levensvatbaar zou blijken, door b.v. te doen, alsof we allemaal hetzelfde denken of gelooven. Grondig werd het plan van de N.J.G. besproken met de leiding van de groote jeugdorganisaties welke voor 1940 dui zenden jongeren bereikten en algemeen vond het instemming zoowel onder de jongeren zelf als onder hun leiders. Hier volgen in het kort een paar hoofdlijnen 1. De N.J.G. stelt zich op het stand punt, dat de arbeid van alle jeugdwerk dat zich bij haar aansluit, zich ten doel moet stellen de bevordering van waarden van hooger ordegerechtigheid, barm hartigheid en naastenliefde, zooals deze in de historie van ons volk gegroeid zijn uit het Christendom en die in de eerbiediging van de medemensch een van haar hoogste uitingen vindt. 2. Elke organisatie, die de geestelijke, cultureele en lichamelijke vorming van de jeugd op die manier beoogt, kan zich als lid bij de N.J.G. aansluiten. 3. De N.J.G., waar van het Bestuur verkozen wordt door alle aangesloten organisaties, is het aan gewezen lichaam om de organisatie ter hand te nemen van nationale gedenk dagen, feesten enz. waaraan de jeugd in haar geheel deelneemt. Tevens sticht zij een Algemeen Secretariaat met een aan tal technische departementen, waarvan alle aangesloten organisaties gebruik kun nen maken. 4. De N.J.G. wijst elke staats- jeugdorganisatie af, en wil het deelnemen aan het jeugdwerk in zijn velerlei scha- keeringen vrijwillig houden. Het jeugd werk zal door eigen goede kwaliteiten de jongeren moeten winnen. De over heid zal dankbaar zijn, een orgaan aan te treffen, waarin zij de vertrouwens personen van het heele Nederlandsche jeugdwerk aantreft (het bestuur van de N.J.G.) en waaraan zij met een gerust hart het toezicht op trekken en kampeeten en op de kwaliteit van het jeugdwerk kan overlaten, waaraan tevens gebouwen, terreinen en materiaal ter beschikking kunnen worden gesteld. De in Sneek bestaande jeugdorgani saties hebben gezamenlijk dit plan, dat aller steun verdient, besproken en bin nenkort hoopt men ook hier tot op richting van een Jeugdgemeenschap over te gaan. Huldeblijk Spoor- en Tramweg personeel. Wij verwijzen even naar een adv. in dit nr. betreffende de collecte welke hier op 21 en 22 Augustus a.s. zal worden gehouden voor een vacantie-oord voor bovengenoemd personeel als hulde aan dat personeel voor zijn kranige houding in de periode Sept. ’44Mei '45de staking. Op 21 Augs. is er een huis-aan-huis collecte, op 22 Augs. een straatcollecte en een collecte op het water. Een onder- atdeeling van de padvinders, de z g. zee verkenners zal dan op het Sneeker meer per boot collecteeren. Het parool zij gul geven I Onze bij drage zij de kranige houding van het spoor- en tramwegpersoneel waardig 1 Tegen N. N. d. V. werd procesverbaal opgemaakt wegens clandestiene aanslui ting aan het electrisch net. Aangehouden werd F. H. verdacht van overtreding art. 250 bis en 432 3e lid van het Wetb. v. Strafr. F. H. is gevankelijk overge bracht naar Leeuwarden. Door de Snee ker politie werd alhier opgespoord de politieauto van de gemeente Apeldoorn. Deze auto was indertijd door de Duit schers geroofd en verkocht. Procesver baal werd opgemaakt tegen een groot aantal personen wegens het niet bij zich dragen van het persoonsbewijs alsmede wegens het fietsen in verboden straten. Het heeft voorts de aandacht van de politie getrokken dat niet overal stipt de hand wordt gehouden aan het verbod om ’s morgens voor 10 uur versch of opgewarmd brood te verkoopen. In het vervolg zal tegen de overtreders streng worden opgetreden. Men zij daarom gewaarschuwd. Tegen O. N., B. J. en D. v. d. W., allen nog jeugdig, werd procesverbaal opgemaakt wegens het visschen in verboden water. De hengels werden in beslag genomen. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd in de woning van H. de B. onder leiding van een inspecteur van politie een inval ge daan. Men verdacht de B. dat deze ge legenheid tot hazardspel gaf. Het bleek juist te zijn. Niet minder dan 12 perso nen werden op heeterdaad betrapt bij het hazardspel (Mijn en Dijn). Met de politieauto werden A. R. te Hartwerd, S. de V., P. H., IJ. Z„ A. v. d. M., K. B., J. D., A. K„ P. H. Z., F. S., H. de B. en J. C., allen te Sneek, naar het politie bureau vervoerd. 2 rants. 200 gram bloem A 135 250 gram peulvruchten A 136 100 gram zout 2 rants. 112 gram Engel sche huishoudzeep 50 gram koffie A 140 100 gram kaas A 141 125 gram boter A 142 375 gram margarine A 144 200 gram vleesch zonder been of 224 gram vleesch of visch in blikof 2 rants, vleeschwaren idem 4 liter melk 6 kg aardappelen Voor allen 24 rantsoenen brood a 100 gram 250 gram grutterswaren 100 gram aardappelmeel of aard- appelmeelproducten 400 gram suiker 125 gram jam, stroop, enz. door zeker schijnende overwinningen uit bleven en vaak hopeloos lijkende posities uiteindelijk toch nog op een gunstig re sultaat uitliepen. De talrijke toeschouwers hebben dan ook van een mooie zeildag genoten. Op het starlterrein heerschte de geheele dag een gezellige drukte, die nog verhoogd werd door de medewerking van ons nieuwe Stedelijk muziekcorps, dat ’s middags arriveerde en zich onvermoeid toonde. De uitslagen waren als volgt Morgenwedstrijden. Groep A. 12 deelne mers. le pr. f30.Dirk Blom, „Vier Gebroeders” Hindeloopen. 2e f25. C. Salverda, „Twee Gebroeders” Stavoren, 3e f20.L. Foekema, „Twee Gebroe ders” Bolsward. 4e f 17.50, Jan S. Sietema. „Jonge Jan” Oostermeer. 5e f 15. A. Pietersma, „Nijverheid’ Drachten. Groep B 9 deelnemers, le f30. B. de Vries, „Hoop op Welvaart" Grouw. 2e f25.G. v. d. Veen, „Hoop op Zegen" Oppenhuizen. 3e f20.A. Jongstra, „Hoop op Zegen” Stavoren. 4e f 17.50, S. Meter, „Twee Gezusters” Leeuwarden. 5e f 15.Gebr. Landmeter, „Antje” Veenhoop. Middagwedstrijden. Groep A. 12 deelnemers, le f 100.en medailles V. V.V. en 4 kg. verf, Jan S. Sietema, Oostermeer. 2e f 80.C. Salverda, Sta voren. 3e f60.—, Tj. v. d. Veen, „Twee Gebroeders” Drachten. 4e f40.Dirk Blom, Hindeloopen. 5e f 20.—, L. Foekema, Bolsward. Groep B. 9 deelnemers, le f 100.en medailles V.V.V. en 4 kg. verf, S. Meter, Leeuwarden 2e f 80. W. Bouma, „Onderneming" Grouw. 3e f 60.G. v. d. Veen Oppenhuizen. 4e f 40.J. van Akker, „Twee Gebroeders” Leeuwarden. 5e f 20.B. de Vries, Grouw. Alle niet-winnaars ontvingen f 10.—. Maxionetten-spel. Vorige week Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagavond werd in „zEre Perennius’’ een marionetten-vertooning gegeven door de heeren F. Boschma, B. v. d. Meulen en K. Moedt, en wij kunnen al dadelijk zeggen, dat het ons geenszins spijt, deze voorstelling te hebben bijgewoond. Voor een groot deel is dit ongetwijfeld te dan den aan het voortreffelijke piano accom pagnement van den heer H. B. te Strake, die door illustratieve muziek, deels be staande uit fragmenten van bestaande werken en deels geïmproviseerd, een zeer levendig cachet aan de voorstelling wist te geven. Vooral was dit het geval bij de uitbeelding van De la Fontaine’s be kende fabel „De vos en de ooievaar”, en dan speciaal in de vijfde en laatste acte, wanneer de vos tot de wrange ontdek king komt, dat men een ooievaar niet ongestraft kan bedriegen. Voorts alle lof voor de marionetten zelf. Don Quichotte op zijn afgeleefde Rosinante en zijn schild knaap Sancho Panza waren o.m. zeer levendig, evenals de angstaanjagende draak, dien de „chevalier sans peur et sans reprochezooals men den Don misschien zou kunnen noemen, bevocht. Door de opstelling van twee lichtbron nen was een interessant dubbel schaduw effect ontstaan, wat denkelijk wel den meesten indruk maakte, toen Don Qui chotte na zijn windmolen-gevecht in een nabijzijnde herberg genezen moest van de opgeloopen verwondingen en in zijn koortsdroomen heksen en spoken zag. Zeer zeker mag niet vergeten worden, te vermelden als waarschijnlijk wel het meest fijne onderdeel van het programma de „Dansende Marionet", uitgevoerd op een wals van Chopin, en de conferentie te San Francisco van de „big tour" voor de wereldvrede. Wij hebben alle waar deer ing voor de samenstellers en uitvoer ders van dit marionettenspel. Zij zijn amateurs en geven zich voor niet meer uit, doch gaan zij op dezen weg voort, met dezelfde ernst en toewijding welke zij thans betrachten, dan zullen zij waar schijnlijk het gestelde doel kunnen be reiken het bieden van iets niet alle- daagsch, van goed gehalte, staande op een zeker artistiek niveau. Skütsjesilen op het Sneekermeer. De „Skütsjesilery” die Zaterdag 11 Aug. op het Sneekermeer gehouden werd, mocht zich in een zeer groote belangstel ling verheugen en is prachtig geslaagd, hoewel de wind wat krachtiger had kun nen zijn. Voor de morgenwedstrijden hadden zich 24 deelnemers laten inschrij ven. Daar de commissie dit aantal te groot vond om in één groep te starten, werden de schepen, evenals voor de middagwed strijden in twee groepen A en B gesplitst, met resp. 12 en 9 deelnemers. De prijzen werden hierdoor gehalveerd. De wedstrijden hadden allen een vlot en spannend verloop, daar de schepen meer malen van plaatsen verwisselden, waar- kaart moeten worden ingeleverd bij den detaillist of slager, bij wien men voor nemens is van 2 September as. af vet te betrekken. Bon voor Engelsche biscuits en eipoeder. Bij de publicatie van de bonnenlijst voor het tijdvak van 5 tot en met 18 Aug. 1945 is aangekondigd, dat nog een bon zou worden aangewezen voor En gelsche biscuits en eipoeder. Thans zijn de volgende bonnen geldig verklaard A 131, B 131, C 131 600 gram Engelsche biscuits; 113 70 gram eipoeder. Hoewel een bon voor 100 gram ei poeder was aangekondigd, kan thans in verband met de verpakking slechts een bon voor 70 gram worden aangewezen. Het publiek dient er bovendien rekening mede te houden, dat het eipoeder niet op alle plaatsen aanwezig is, zoodat mogelijk nog eenigen tijd geduld moet worden betracht. Bonaanwijzing brandstoffen voor verwarming sdoeleinden. Met ingang van 13 Augustus 1945 tot en met 1 September 1945 is o.a. in de provincie Friesland de bon BV 44 van brandstoffenkaart T 509 geldig verklaard voor 1 eenheid vaste brandstoffen (ook andere dan turf). De mededeelingen, welke reeds ver schenen zijn omtrent de geldigverklaring van den bon BV 43 voor 1 eenheid turf blijven van kracht. Inlevering der bonnen door het publiek bij den handelaar dient vóór 1 September 1945 te geschieden. Voor personen geboren in de jaren 1927. 1928, 1929 of 1930 24 rantsoenen brood 8 rantsoenen brood 2 rants. 200 gram bloem B 135 250 gram peulvruchten B 136 ICO gram zout 2 rants. 112 gram Engel sche huishoudzeep 50 gram koffie B 140 100 gram kaas B 141 125 gram boter B 142 375 gram margarine B 144 200 gram vleesch zonder been of 224 gramvleeschofvischinblikof 2 rants, vleeschwaren idem 7 liter melk 8 kg. aardappelen Voor personen geboren in de jaren 1931 tot en met 1940 C 132 24 rantsoenen brood C 134 2 rants. 200 gram bloem C 135 250 gram peulvruchten heeft dan 2 personen, maar iedere huis vrouw weet toch wel, dat het niet de helft scheelt. Zouden de heeren, die deze regeling hebben gemaakt er nog eens even over kunnen en willen nadenken of er ook een mogelijkheid bestaat dit te verande ren Voor een derde persoon wordt er 6 M3 meer gegeven. Zou de éénling dan ook niet 6 M3 minder mogen gebruiken dan 2 personen, dat zou dunkt mij wel zoo rechtvaardig zijn. En alle eenlingen zouden daarvoor zeer dankbaar zijn, want blijft het zoo, dan moeten zij ge regeld de kachel gebruiken en waar krijgen ze de brandstof vandaan, turf is er nog niet. Een gedupeerde éénling, A. S c h u r i n k. (Te bevoegder plaatse deelde men ons mede dat een soortgelijke klacht reeds in legio Nederlandsche bladen is ver schenen. De verstrekte rantsoenen zijn nl. overal gelijk en worden door het Rijkskolenbureau voorgeschreven, de ge meente heeft er geen invloed op en kan de „éénlingen” dus ook niet tegemoet komen. Red.) In Sneek. Het onderschrift bij het ingezonden stuk van de vorige week heeft zeker verhelde rend en kaltneerend gewerkt, maar heeft toch enkele vragen open gelaten en noopt tot eénige opmerkingen. Wat de zaak zelf betreft, de misère met de uitreiking van de brandstoffenkaarten, heeft „de bevoegde zijde" ons toch niet geheel van haar gelijk kunnen overtuigen. Wij twijfelen geen oogenblik aan den ijver en de toewijding van de Sneeker distributieambtenaren het tegendeel is het geval, maar wij vragen toch, of de orga nisatie wel geklopt heeft. Misschien ligt de fout hooger op buitenstaanders kun nen dat moeilijk beoordeelen. In een amb telijk apparaat is het moeilijk, de verant woordelijke persoon te ontdekken. Het moest alles op korten termijn. Waarom? De eerste dagen leverden geen moeilijk heden op. Klaarblijkelijk doordat velen dadelijk teruggestuurd moesten worden, omdat hun formulieren niet in orde waren en dus snel afgehandeld werden. Het is derhalve de vraag, of er al dadelijk geen opstopping ontstaan was, wanneer ieder zijn formulier in orde gehad had. Toen kwamen echter de laatste dagen. De verwarring toen is te wijten aan het feit, dat velen terug kwamen, die onder de eerste letters vielen. Maar waarom werden deze niet geheel achteraan ge plaatst, nadat alle letters afgewerkt waren Men had dit kunnen voorzien, want zoo is het publiek niet, dat ieder een der gelijk formulier tiptop in orde heeft. Men mag dat betreuren, men heeft met het feit reke ning te houden. Het komt ons toch voor, dat, nogmaals niet de ijver en toewijding der betrokkenen, die zeker zure dagen gehad hebben, maar wel de organisatie tekort schoot. Men moet niet vergeten, dat dit ge beurde, nadat dezelfde organisatie vlak na elkaar reeds tweemaal gefaald had. Eerst was verzuimd te publiceeren, dat bij het ophalen van het formulier voor de brand stoffenkaart de stamkaart van het gezins hoofd meegenomen moest worden, en in diezelfde week waren voor het verkrijgen van de centrale keukenbonnen verkeerde distribuliebonnen opgegeven, zoodat beide malen velen twee keer moesten loopen. Men moet verder niet vergeten, dat een gang naar het distributiebureau meestal onplezierig is, omdat men dikwijls moet wachten. Het kan voorkomen, dat een eenvoudige boodschap daar twee uren vraagt. Men moet vooral niet vergeten, dat dit alles den tijd vraagt van de huismoeder, die toch al rennen en draven moet om op tijd klaar te komen. Zij moet haar boodschap pen doen, straks weer op tijd thuis zijn voor den Rus, die ondanks het gas nog niet kan repatrieeren, misschien nog gauw even in een zaak zijn, die maar enkele uren per dag open is en dan nog tijden wachten in verband met distributiebeschei den. Is het wonder, dat zij niet altijd zoo begrijpend en vergevend is als wel moest Ik weet, de meesten zijn engelen, maar dan toch aardsche engelen, gelukkig voor ons aardsche mannen. Ik wil maar zeggen de leidende amb tenaren zullen al hun best moeten doen om de huisvrouwen zoo snel en coulant mogelijk te helpen. Elke ambtenaar en ook elke niet-ambtenaar die een huismoeder een half uur noodeloos doet wachten, diende voor een strenge zuive ringscommissie te komen. Hij toont immers van een zoodanigen geest bezield te zijn, dat hij klaarblijkelijk niet bruikbaar is bij den wederopbouw van In het algemeen. Maar hiermede zijn wij al bezig met onze opmerkingen van meer algemeenen aard. De zaak is, dat men allerwege klach ten hoort over ambtenarij en bureaucratie. Het betreft hier dan meestal nieuw opge richte bureaux en dus nieuwe ambtenaren, alhoewel deze niet uitsluitend. Er zal in deze klachten overdrijving schuilen. Een zwarte handelaar, die door de C.C.D. gepakt is, zal min vriendelijk over amb tenaren spreken. Ook echter een zaken man of een boer, die op zijn vrijheid ge steld is en overal knellende bepalingen, die op zichzelf toch noodzakêlijk zijn, ont moet, zal gemakkelijk over de ambtenaren gaan mopperen. Ook krijgt het ambtelijk apparaat dikwijls de schuld van allerlei, dat aan de omstandigheden te wijten is. Met dat al blijft er genoeg over, dat toch tot ongerustheid aanleiding geeft. De vraag is, of de betrokken ambtenaren wel steeds door den goeden geest bezield zijn. Vooral echter, of zij wel steeds voor hun taak berekend zijn. Velen zijn nieuwelin gen in geheel nieuw werk, wat hun taak zeer bemoeilijkt. Te noodiger is het, dat ter dege gelet wordt op bekwaamheid. Dus ook hierop, dat men de bekwaamsten tot zich trekt. De positie, inbegrepen de salarieering dient van dien aard te zijn, dat ook de besten zich beschikbaar stel len. Er is veel gesproken over het feit, dat wij vooral mannen van karakter noodig hebben. Dat is inderdaad waar en zeker is op karakter vaak al te weinig gelet. Bekwaamheid alleen is niet voldoende een bekwame schavuit is erger dan een onbekwame. Karakter alleen is evenwel ook niet voldoende. Bij het karakter moet de bekwaamheid komen. Daarmee bedoel ik niet alleen, dat iemand veel diploma’s moet hebben, al is kennis onontbeerlijk. Ik bedoel er kortweg mee, dat hij voor zijn taak berekend is. Iemand die dat niet is, deugt er niet voor, ook al heeft hij nog zoo n nobel karakter. Een mensch, die gesteld wordt op een plaats waar hij niet hoort, is zelf onge lukkig en maakt ongelukken. Maar karakter blijft noodig. Al was het alleen maar, omdat een ambtenaar een groote mate van onbaatzuchtigheid moet hebben. Iemand, die alleen om de mooie positie een bepaalde post begeert, deugt er niet voor. Er moet toch ook iets van het verlangen in zoo iemand leven, zijn volk te dienen. Het is al met al moeilijk, een goed ambtenaar te zijn en dus vallen ambte naren gemakkeiijk onder de kiitrek. Zij kunnen echter zoo machtig veel goed doen. Wij kunnen alleen maar vurig hopen, dat onder de vele ambtenaren, die noodig zijn, veel goede voorkomen. Mannen en vrouwen van karakter èn van bekwaamheid. V. Inlevering bestelbon voor vet. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor 19 Aug, a.s. de inwisse- lingsbonnen A en B van de extra nood-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1