a.s il No. 15 Donderdag 30 Aug. ’45 ND Bonnenlijst geldig van 2 Sept.t.m. 15 Sept. a.s. Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek 1 K 2242 »EEI Buitenlaadsch Overzicht Aankondiging. De Sneek-Week. Verkiezingen in zicht. Predikbeurten te Sneek. Ier, Het Sneeker Nieuws nen ort, 1 >g- 112 gram C665 Ds. u. i >riet” aatsen I TEL. 2341 iederen e 2 uur le for zordei jf elec n aan ap es erove tfhala iren" se rnnen 250 gram rijst of kindermeel of 225 gram kinderbiscuits 100 gram suiker 2.30 U. ga wie 'jalhui udegi d.) var negov I op 0 uur Indijl >t. voo: rsthen II uur am o[ r op f Sept jur ii den b: :AN|E rps- En- i! P. loutum Hengst- wenter- l oudere 9. niet es; 11. ze-kam- 4; 13. van de en der luidelijk ijk niet zeer in- toea een voorsprong van 1.2 punten op Molenaar, die dus ook nog een goede kans had. Donderdag echter viel deze uit wegens averij, en daar Alberda achter Rijkmaas de tweede plaats innam, werd hij met het minste aantal, n.l. 6.8, punten winnaar van de mooiste prijs die in de Sneek-Week verzeild wordt. Van de overige wedstrijden vermelden we alleen dat onze oud-stadgenoot W. Bergsma, thans te Voorburg, Woensdag in de Regenboog- klasse de eerste prijs en de vaa Houten- Beker won. dat Dirk Oppenhuizen Donder dag weer eerste was in deze klasse, dat de Amsterdammer Wieliaga in de 12 v. jollenklasse ook de laatste, en daarmee alle wedstrijden tijdens de Sneek-Week won. en dat de geduchte Zniderbaan, die ook weer fraaie successen boekte in de Valkklasse. Donderdag voor de tweede maal door do jonge Mulder nit Langweer verslagen werd. Voor de overige presta ties verwijzen wij naar de uitslagen. lt” drofl arden' etallei voor n doa Voor pers, geboren in de jauren 1941 of later D 650 en D 651 800 gram brood D 652 Elk der volgende bonnen van de 6e Noodkaart geeft recht op het koopen van Voor allen 600 601 602 100 gram eipoeder 603 en 604. 605 606 607 608* 200 gram bloem 250 gram grutterswaren 200 gram suiker 125 gram jam of stroop 50 gr. vette en 50 gr. mag. kaas 150 gram zout 2 liter melk 609* en 610* 100 gr. versch vleesch of 112 gr. vleesch of visch in blik of 1 rants, vleeschwaren. 611* 1 kg. aardappelen Zaken zijn zaken en geen dag langer dan noodzakelijk werd geacht ja zelfs, terwijl het hier en daar nog tot gevechten kwam heeft Amerika de leen- en pachtwet willen handhaven. Amerika nam zich daarbij niet eer.s de moeite om de betrokken staten vooraf even te raadplegen. „Ce ne sont que des gueux”, zou het met Barlaymont kunnen zeggen en waarom tegenover bedelaars eigenlijk ook eenige beleefdheid in acht te nemen? Speciaal de arme bloedverwant Enge land heeft zich dit nogal aangetrokken. Het heeft blijkbaar bij Truman geen enkel streepje meer voor, vergeleken met de rest van de wereld. Wèl mocht Churchill destijds de dood van Roosevelt als een nationale ramp voor Engeland betreuren. Het over en weer leenen van „tuinslangen” en ander „bluschmateriaal” om de termino logie van Roosevelt te gebruiken zonder daarbij over betaling te spre ken, omdat tenslotte door de bestrij ding van de „brand” in buurman’s huis ook het eigen pand wordt be schermd, een daad van welbegrepen eigenbelang dus, behoort zoodoende weer tot het verleden, nu officieel het laatste vuur is gedoofd. Waarom be schouwen de Engelschen, afgezien dan van de beleefdheidskwestie, dit nu als zoo’n groote tegenslag Ook zij hebben toch niet zooveel nieuw oorlogsmateriaal «neer noodig. Directe vernietigingsmiddelen in de vorm van bommen, kanonnen en dergelijke za ken zeker niet, doch de leen- en pacht- leveranties vanAmerika bestonden voor bijna 50 pCt. uit producten die ook in vredesüjd benut kunnen worden, zoo- als benzine, olie, voedings- en trans portmiddelen, en de behoefte hieraan, ook in Engeland, kunnen wij Neder landers ons maar al te goed voor stellen. Amerika wil deze goederen wel blijven leveren, doch nu weer tegen behoorlijke betaling en indien Engeland daarvoor te slecht bij kas mocht zijn, is Amerika nog wel zoo goed het op gemakkelijke voorwaar den crediet te willen verleenen. Halifax en Keynes gaan deze week naar Washington om die kwestie te bespre ken. De Britten geven het spel echter niet bij voorbaat gewonnen en dreigen, wanneer ze toch gedwongen zijn om te koopen, naar goedkoopere adressen te zullen omzien dan Amerika. Ze wij zen er op, dat zoodoende in Amerika wel eens groote werkloosheid zou kunnen ontstaan. Men maakt de Amerikanen hiermee nu echter nog niet bang. Amerika re kent er toch op, dat de moeilijke over schakeling van oorlogs-op vredespro- ductie tijdelijk ’n groote werkloosheid zal veroorzaken. In verband hiermee worden zelfs niet minder dan 8 millioen werkloozen verwacht tegen het eind van de komen de winter. De Amerikanen vertrouwen er echter op, dat in him land, waar momenteel de liberale ideeën weer groote aanhang schijnen te hebben, het particuliere initiatief, belichaamd in de particuliere onderneming, wel spoedtg een uitweg zal vinden. Een uitdaging aan Engeland, waar de Labour-regee- xing juist een bescheiden begin wil maken met staatsexploitatie en aan het geheel gesocialiseerde Rusland. Ook om deze reden moest de leen- en pacht wet, waarin n belangrijke staatsbemoei ing lag opgesloten de staat toch plaatste de orders voor het oorlogs materiaal zoo spoedig mogelijk wor den opgeheven. Bovendien beteekent het intrekken van de leen- en pacht- steun aan 't buitenland toch nog 'n be langrijke indirecte hulp van de over heid aan 't Amerikaansch particuliere bedrijf, omdat nu een toekomstige con current als bijvoorbeeld Engeland, niet zoo vlug weer op de been wordt ge holpen. De Amerikaansche onderne mers, met ongehavende fabrieken en overvloed van grondstoffen, beseffen, dat zij momenteel een voorsprong be zitten in de strijd om de wereldmarkt, die zoo dadelijk in alle hevigheid zal ontbranden en deze kans willen zij zonder scrupules uitbuiten. Ja, Engeland heeft nog steeds reden te over om zich op de machtsverschui vingen in de geschiedenis te bezinnen. Een geweldige Amerikaansche vloot, waartusschen ook nog een enkel En- gelsch schip is verdwaald, brengt het geallieerde landingsleger naar Japan. Amerika veroorlooft zich opmerkingen over de teruggave van Hongkong en over de behoefte aan Amerikaansche steunpunten in de Pacific, ook op ei landen tot het Britsch» Imperium be- hoorend. Halifax en Keynes lossen te Washington de Gaulle af, die reeds bij Truman op ’t matje is geweest. Deze ex-vriend van Engeland, die blijkbaar ook al weet waar Abraham de mosterd haalt, heeft in Amerika o.a. de Fransche overname van het door de Engelschen bezette Ruhr gebied ter sprake gebracht. Het uitstellen van de Bulgaarsche verkiezingen en het toelaten van jour nalisten in Bulgarije hetgeen ondanks de Potsdammer afspraken nog niet was geschied, zou er op kunnen wijzen, dat zelfs Rusland meer onder de indruk is gekomen van de macht van ’t met atoom-bommen gewapende Amerika, dan in Potsdam zelf nog het geval was. Z. Wij ontvingen enkele geschriften, die wij hier vanwege de plaatsruimte slechts willen aankondigen. Het zijn trouwens geschriften, die ieder behoort te hebben en te bestudeeren. Het zijn de volgende Rapporten Fryske Biweging 1940-1945. Gedurende de oorlogsjaren hebben een tiing1 tot het :n wor loket 6 :en de 1945 sen 8*/j onder e groej igs tus icht of treïkinj in aan men de ëerdeö dige d t eerder het in- afhalet dienen, i T.D.’ lug. ’45 SR ’45 e Snee! b. typt eenten jaaster- loopen, eel (de ■d), van .ten van Het gasgebruik. Een inzender pleit er voor dat de rege ling, welke voor het gasgebruik in dt Sneekweek bestond, ook verder zal worden gehandhaafd dus ook in den vooravond gas. Wij hebben ons maar weer tot de „bevoegde zijde" gewend, welke ons mede deelde dat als eerste eisch door het Rijks- kolenbureau wordt gesteld, dat het bedrijf met het toegewezen kwantum kolen rond komt, Daarmede moet de directie rekening houden bij het beoordeelen der vele ver zoeken waarvan een aantal ongetwijfeld gerechtvaardigd, zooals bijv, gas voor huis- en straatverlichting welke binnen kwamen. Er is overleg gaande tusschen de bevoegde instanties en het bedrijf over deze aangelegenheden en men hoopt dat te eeniger tijd eenige verruiming mogelijk zal zijn. Dan zal ook het tijdstip komen dat aan inzenders verlangen kan worden voldaan. Veel zal ook afhangen van de mate, waarin het publiek er in slaagt bin nen de gestelde rantsoenen te blijven. Dit kan eerst blijken wanneer de meters zijn opgenomen. Het ingezonden stukje „namens de gas lichtgebruikers" is hiermede tevens be antwoord. Deze zaak heeft zooals boven blijkt de ernstige aandacht der directie Uit het politierapport. Door de Sneeker politie is proces ver baal opgemaakt terzake van dierenmishan deling tegen den verantwoordelijk leider in dit gebied voor de uitlevering van vee aan de Veehouderijcentrale. Onlangs stier ven aan de markt twee kalveren. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat deze dieren vermoedelijk gestorven waren omdat ze in 36 uur geen eten of drinken hadden ge had. Iedere Maandagavond wordt hier voor de Veehouderijcentrale vee aange voerd. Dit vee staat dan van Maandag avond tot Woensdagmorgen aan de markt waarna het wordt gewogen. Dit vee wordt in dien tijd gevoed noch gedrenkt. De Veehouderijcentrale beweert dat dit nood zakelijk is om het juiste gewicht van het vee te bepalen. Aangehouden is zekere L. van de Boschgracht ter zake van het frauduleus slachten van een schaap. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Een vervolging zal worden ingesteld tegen J. W. te Woudsend ter zake van prijsopdrijving van sigaretten. Wij geven hier eerst nog de winnaars van de Hoofdprijzen tijdens de wed strijden van de S. Z. C. op Zaterdag, Zondag en Maandag. 30 M2 klasse. 1 Li, Dr. W. B. v d.Meer, Leeuwarden. 2. Carmen, H. C. Geveke, Leeuwarden. 3. Swealtsje, S. Bijlsma, Grouw, st. A. Vollema. 4. Hjeljoun, G. Posthumus, Leeuwarden, st. H. Westen 12 voets jollen: 1. Tippeltje 11, J. B. Wielinga, Amsterdam. 2. Tramper, J. de Boer, Sneek. 3. Twirre, A. H. Tromp, Sneek, st. W. Wuring. B. M. klasse: Hoofdprijzen niet uitgereikt wegens protest. Valkjachten1. Whippet, Ir. H. F. Zuiderbaan, Leeuwarden. 2 Vivian, J. van der Veen, Leeuwarden, st. J. J. van der Veen. 3. Werdon, A. Baart, Leeuwarden. 4. Bu, H. O. van Slooten, Leeuwarden. 5. Favorita, Jo van der Zee, Kampen. 16 M2 Toerklasse 1. Shun, F. Westers, Groningen. 2. Wido, S. Leen, Grouw. 3. Europa 1, T. Tammes, Gro ningen. 4. Skries, L. A. Singer, Zwolle. Larken: 1. Jokeltje, J. Hiemstra, Sneek. 2. Trim, J Foarüt, S. Zwart, Sneek. Schouwen: 1. van der Veen, Oppenhuizen. 2. Pompeblêd, J. Douma, Oppenhuizen. 3. Meerkol, F. Atsma, Oppenhuizen. 4. üe Jonge Jouke, R. J. van Wieren, Nijhuizum. 22 M2 klasse N.N.W.V Niet uitgereikt wegens protesten. 16 M2 Een- heidsklasse IFavonius, Jaap Helder, Paterswolde. 2. Kemphaan, F Visser Pzn., Paterswolde. 3 Eban, E. Hijlkema, Groningen. 4. Wiheja, J. Smith, Sneek. 5. Anneke, T. Ijntema, Roordahuizum, st. S. van der Wal. Tjotters: 1. Anna, Tj van der Meulen, Langweer, st.J. P. van der Meulen Tjz. 2. Kabeljauw, D. Visser, Langweer. Pampusklasse1. Ruiter, R. Reitsma, Koudum. 2. Dolfijn, J. Kostelijk, Bloemendaal. 3. Smelleken, J. van Foeken, Sneek. 4. Oberon, A. J Elders in dit blad kan men lezen, welk advies de Nationale Adviescommissie aan de regeering uitgebracht heeft inzake het tijdstip der verkiezingen en ook, wat de regeering in dit verband bij monde van kapitein Brugmans er van gezegd heeft. Het zal wel voorjaar worden, voor de eerste verkiezingen gehquden worden, maar veel later zal het tijdstip niet val len. Het is een advies, dat de N. A. C. uit gebracht heeft e» er was een sterke minderheid, maar de regeering zal er ongetwijfeld zooveel mogelijk rekening mee houden. In elk geval, een paar maanden zijn, zelfs een half jaar is gauw omwij mogen gerust zeggen, dat de verkiezingen in zicht zijn. Men weet, dat over de verkiezingen reeds veel te doen geweest is. Eenerzijds wilde men haar zoo spoedig mogelijk houden, opdat wij weer een democra tisch bewind zouden hebben. Tot dit laatste behoort immers, dat het volk zich door zijn eigen gekozen vertegen woordigers kan uitspreken. Anderzijds werd er op gewezen, dat de toestand eerst eenigszins geconsolideerd moet zijn, voor er behoorlijk voorbereide verkie zingen gehouden kunnen worden. Ver kiezingen toch vragen niet alleen een omvangrijke technische, maar ook een uitgebreide geestelijke voorbereiding. Het volk dat zich uitspreekt, moet eerst op de hoogte zijn en gelegenheid hebben gehad, zijn meening te vormen. Daartoe ontbrak totnogtoe en zou nog geruimen tijd ontbreken, meenden velen, de ge legenheid. De kranten zijn nog niet zoo, dat voldoende voorlichting en discussie mogelijk is, het streeksgewijs en landelijk vergaderen levert nog moeite op, maar vooral, de politieke partijvorming heeft zich nog niet voltrokken en kan zich ook niet zoo snel voltrekken. Waartegenover de voorstanders van verkiezingen op korten termijn opmerken, dat verkiezin gen het proces, dat zich in de lengte dreigt te rekken, zullen verhaasten. Hoe dit ook moge zijn, wij hebben ons op verkiezingen binnen afzienbaren tijd voor te bereiden. Het is te hopen, dat deze voorbereiding dan ook met kracht zal worden aangevat. Daartoe behoort, dat ieder burger zich zoo goed mogelijk op de hoogte stelt van de groote vraagstukken, die aan de orde zijn en van de oplossingen, die geboden worden, en dat hij zich dan een eigen De Nationale Adviescommissie over de verkiezingen. De Nationale Adviescommissie heeft in een openbare vergadering een advies aan de regeering behandeld inzake het tijdstip waarop verkiezingen zullen wor den gehouden. Na een uitvoerige discussie hadden verschillende stemmingen plaats, in de eerste plaats over het tijdstip, waarop de gemeenteraden zullen moeten worden gekozen. Deze stemming ging tusschen December 1945 en April 1946. Met 24 tegen 21 stemmen werd December ge kozen. Vervolgens werd gestemd over het tijdstip van verkiezingen der Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Het ging tusschen Januari en April. De maand April won het hier met 29 tegen 16 stemmen. Voorts zal het advies door het bureau der N.A.C. worden gemotiveerd aan de hand van de in deze vergadering gehou den discussies. Naar kapitein Brugmans van denNederb regeeringsvoorlichtingsdienst verklaarde, zijn de verkiezingen hier te lande niet voor het volgend voorjaar te verwachten. De technische moeilijkheden zijn van dien aard, dat men ze niet voor 1946 kan houden. 'Ook heeft de pers nog niet het stadium bereikt, waarin zij het Neder- landsche volk volledig over de politieke situatie kan inlichten. Tabakakaart Q 413 49 2 rantsoenen tabak, sigaren of sigaretten Slechts geldig tot en met 8 September De bonnen voor vleesch, aardappelen en melk worden voortaan per week aangewezen. De hoeveelheid zout is verhoogd tot 150 gr., koffie tot 100 gr. Kingma, Sneek, st. O. Kingma. Olympia- jollen1. Bulle Brega, Bob Markus, Amsterdam. 2. Aeolus, A. O. van Calcar, Haren. 3. Fram, P. Vlaskamp, Sneek. 4. Hyppotes, H. Kahrel, Eelde. 16 M2 Eenheidsklasse II. 1. Rietvink, A Woest, Paterswolde, st. Jopie Helder. 2. Schelm, W Visser Czn, Paterswolde. 3. Tammo, K. H. Lukkien, Zwolle 4 Unrest, A. Post ma, Sneek. 5 Teddy, J Wiersma, Leeu warden. 16 M2 Eenheidsklasse III1 Dirk Tom, B. de Haan, Sneek. 2 Vlerk, Fokke Veen, Drachten. 3 Elza, J. An dringa, Joure. 4 Deli, G. Rosier, Sneek 5 Butterfly, H. van der Veen, Joure Regenboogklasse 1 Eelko, W. Bergsma, Voorburg. 2. Hennie, M. Hendriks, Sneek 3 Waterrat II, S. Kuipers, Sneek. 4. Windekind, T. Reen, Sneek, st. D. Op penhuizen. Draken 1 Ali Baba, J. Heinen Amsterdam. 2 All-Weather, Jac. en F. Stap, Amsterdam, st. Jac. F. Stap. Vorige week Dinsdag beklommen de leden van het wedstrijdcomité der Kon. Zeilver. „Sneek” de starttoren o« de leiding voor de tweede helft van de Sneek- Week van hun cellega’s der S. Z. C. over te nemen. Zooals gebruikelijk wer den dien dag alleen onderlinge wedstrijden en eenmanswedstrijden gehouden, die als altijd veel belangstelling trokken- De uit slagen hiervan waren Onderlinge wed strijden Valkklasse: 1. Whippet, Ir. H.F. Zuiderbaan, Leeuwarden. 2. Mayflower, L. F. Hoeksema, Groningen. 3. Vivian, IJ. v, d. Veen, Leeuwarden, st. J. J. v. d. Veen. 4. Sylnecht, P. Hanja, Leeuwarden. Drakenklasse 1. Alibaba, J. Heinen en P. Schiffer, Amsterdam. 2. Ran, H Keeg- stra, Amsterdam, st. Th. Keegstra. 3. Van Speyk, J. Scheffer, Amsterdam. Olympia- jollen 1. Popeye, Mej. N. van Gooi, Hommerts. 2. Aeolus, A. O. van Calcar, Haren. 3. Mars, Leo Gerhards, A'dam, st. T. Kasemier. Pampusklasse: 1. Ruiter, R. Reitsma, Koudum. 2. Dolfijn, J. Kos telijk, Bloemendaal. 3. Smelleken, J. van Foeken, Sneek. 4. Waterlelie, H. Donker, Sneek, st. Jan Boomsma. 22 M2 klasse 1. Lianja, J. R. de Dood. 2. Swalker VI, B. v. d. Werf. 3. Rieta, D. v. d. Werf. 4. Sonja, A. H. Epp inga, st. B. Hottinga allen te Sneek. Eenmanswedstrijd in de Regenboogklasse 1. Hennie, M. Hendriks, st. G. S. Hofstra. 2. De Bruiser, R. A. v. d. Sluis, st. H v. d. Weij. 3. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp. st. Meije Oppenhuizen, allen te Sneek. Eenmans wedstrijd in de 30 M2 klasse 1. Carmen, H. C. Geveke, Leeuwarden. 2. Lous, W. G. Gramser, Roordahuizum. Hardzeild&g. Dinsdagmiddag deden de regenbuien afbreuk aan de wedstrijden, maar aller hoop was toen dat het de volgende dag, op „Hardzeildag” droog en mooi weer zou zijn. Geheel is die hoop wel niet vervuld, want 's middags om een uur of drie kletterden een paar dikke buien uit de grauw-grijze lucht neer, maar overigens hield het weer zich best, en bovendien stond er een mooie bries, zoodat in dat opzicht de wedstrijden volkomen tot hun recht kwamen. Er was veel publiek op het Kolmeersland waar het, ondanks het gemis van de kermis-vermakelijkheden, toch gezellig was, temeer omdat ons nieuwe stedelijk muziekcorps voor prettige en pittige muziek zorgde. Donderdag, de laatste dag van deze 11e Sneek-Week vormde een mooi slot, want toen was het prachtig zeilweor met alleen in de mor genuren een buitje. De belangstelling op het startterrein was natuurlijk lang niet zoo groot als Woensdag, maar toch volg den velen de wedstrijden die mooi en spannend waren en vlot verliepen. Naast de Regenbogen en de Valken ging de belangstelling vooral uit naar de 22 M2 klasse, waarin de hoofdprijs, de kostbare Zilveren Waterpoort verzeild word. Na de wedstrijden van de S. Z. C., waarvan de Zondag niet moe gold voor de punten telling, had onze stadgenoot Joh. Alberda de leiding met 3.8 punten, waarna de heer S. Th. Rijkmans van Meppel met 4.9 punten als tweede en S. Molenaar te Grouw met 6 punten als derde volgde. Woensdag was Alberda eerste en Mo lenaar tweede, maar Rijkmans bezette toen de zevende plaats, waardoor hij vrijwel uitgoschakeld werd. Alberda had Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Voor personnn geboren voor 1927 A 650 t.e.m. 655 800 gr. brood A 656 en 657 400 gr. brood A 658 250 gram peulvruchten A 660 100 gram koffie A 661 125 gram boter A 662 en 663 125 gr. margarine A 664 100 gr. vet. A 667* 2 kg. aardappelen ZONDAG 2 SEPT. 1945. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Dr. H. de Vos (Liturgische dienst. Wederopbouwcollecte). 5 uur Ds. Kempenaar van Goënga. 31 Augustus voorm. 8.30 uur Dr. H. de Vos. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 9.30 uur Ds. J. N. de Ruiter. GEREF. KERK Noorderkerk (Oosterwijk) 8.30 H. Steenhuis, Vooib. H.A.3 u. Ds. P. v. d. Sluis, Zondag 51. Noor derkerk (Noorderwijk) 10 u. Ds. F. Guillaume, Zondag 51 3 u. Ds. H. Steenhuis, Voorb. H.A. Zuiderkerk: 9.30 u. Ds. P. v. d. Sluis, Voorb. H.A.5 u. Ds. F. Guillaume, Zondag 51. Vrijdag 31 Augustusvoorm. 8.30 uur Ds. H. Steenhuis, Oranje-herdenking. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman (H.A.) Vrijdagav. 8 u. Bijbellezing en Bidstond. CHR. GER. KERK. 9.30 en 5 u. Ds. W. Ruiter. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst3.30 u. Openl. samenkomst b. h. Park8 u. VerF samenkomst. Dinsdagav. 7.30 Solda- tensamenk. Donderdagav. 7.30 Open bare samenk. Leider Kapt. Souverein NED. HERV. KERK. Abbega, 10 u. Ds. W. G. v. d. Ree. Folsgare, 2.30 u. Ds. W. G. v. d. Ree Oppenhuizen, 2.30 u. Ds. A. M. Knott- nerus. Uitwellingerga, 10 u. Dr.M.H.Bolkestein Oudega (W.) 10 u. Ds. J. M. Wedde- pohl2.30 u. Ds. Postma van Heeg. Rauwerd, 10 u. Ds. Mr. G. D. Boerlage. Tirns, 10 u. Ds. J. E. Wagenaar. Wolsum, 2.30 u. Ds. H. Gordeau. Westhem, 10 u. Ds. H. Gordeau. Ijlst, 9.30 en 2 u. Ds. Jansen. GEREF. KERK. Oudega (W.), 10 en 2.30 u. Ds. C. Bos. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 u. Ds. F. C. Brüsewitz, lijst, 9.30 u. Ds. J. H. v. d. Slooten. meening vormt, in welke richting hij meent, dat de oplossing gezocht moet worden. Het spreekt vanzelf, dat hij zich alleen over de groote lijnen een oordeel kan vormen en niet over alle onderdeelen, laat staan finesses van een vraagstuk. Óver de groote lijnen even wel van het staatsbestuur moet hij zich zijn meening vormen. Zijn eigen mee ning, want men is niet verantwoord, wanneer men een ander napraat, hoe zeer men zich ook door anderen zal laten voorlichten. Ieder burger toch is persoonlijk ver antwoordelijk voor de stem, die hij uit brengt en dus voor de-keuze, die hij doet. Wij spreken van kiesrcc/5/, maar dat recht is gegrond in een plicht; er is kiesp//o5f zoo goed als en in beginsel eerder dan kiesrecht. Dat komt, omdat ieder burger mede verantwoordelijk is voor het geheel. Deze verantwoordelijk heid brengt plichten mee, die slechts uitgeoefend kunnen worden, als bepaalde rechten verzekerd zijn. Wij behooren ons dus ieder verantwoordelijk te ge voelen. Daarom moeten wij ons zoo goed mogelijk op de hoogte stellen en het is te hopen, dat wij daartoe ruim schoots de gelegenheid krijgen. Onze keuze is echter niet slechts een zaak van inzicht en van verstand dus, maar ook en zelfs in de eerste plaats van geweten en dus van zedelijken aard. Het begrip verantwoordelijkheid bracht ons reeds in het gebied van goed en kwaad. Niet de vraag: wat is voor mij het voordeeligste mag de keuze beheer- schen, maar de vraag, wat voor het land en het volk het beste is. Dat vraagt zelfverloochening, maar zonder deze kan geen volk bestaan. Als ieder slechts op zijn eigen belang let, is geen gemeen schap mogelijk. Wij hebben gedurende de bezettingsjaren veel brutale zelfzucht, ook van Nederlanders gezien. Wij heb ben ook prachtige blijken van zelfver loochening aanschouwd. Het is te hopen, dat de geest van zelfverloochening en offervaardigheid doorwerkt, ook in onze politieke keuze. Tot de voorbereiding voor de ver kiezingen behoort ook de politieke partij vorming. Daarover spreken wij evenwel liever in een afzonderlijk artikel. V. KERKNIEUWS. Ds. C. Bos, Ger. Pred. te Oudega (W.) heeft het beroep naar Murmerwoude aangenomen. Bij de gehouden examens van Krij- tenburgs-Modevakschool slaagden voor CoupeuseI. Hofstra, R. Volberda van Goënga, L. v/d Velde van Hommerts, G. Ouendag, L. Hoekema, S. de Backker, T. de Jong, R. Metz, F. Hoekstra, B. Feen- stra, D. Gerbrandij van Nijland, A. de Jong van Woudsend, A. de Jong van Tjerkgaast, J. Kooistra van Rauwerd. Onderwijzeres Mevr. Harder-de Haan, Trijntje Hiemstra, Trijntje Feenstra van Sneek, I. Wiersma v.Oosthem, D. de Vries van Bozum en F. Faber v. Oppenhuizen. LingerieMej. Althuisius van Sneek. Afscheid M. G. In verband met de opheffing van het Militaire Commissariaat in Sneek op 15 Augustus, hield de Districts Militaire Com missaris, Majoor Mr. D. Okma, jl. Zater dagmiddag een afscheidsreceptie in het gebouw v.h. M. G. Vele personen, daartoe uitgenoodigd, gaven van hun belangstel ling blijk. Wij merkten o.a. op den wnd. Commissaris d. Koningin mr. A. W. Haan, den Provincialen Militairen Commissaris, Overste Aninga met een aantal officieren van het M. G., Major Snelgrove, den com mandant van het Perth Regiment hier ter stede, verschillende burgemeesters, verte genwoordigers der illegaliteit, de onmid dellijke medewerkers van den M. C., ad viseurs van het M.G., de „gestheeren”, nl. regenten van het O.B.W« en talrijke anderen. Hoewel men gekomen was om afscheid te nemen, was men in opgewekte stemming en in een prettige sfeer bijeen, waartoe niet weinig bijdroeg de groote gastvrijheid, waarmee de gasten ontvangen werden en vooral de groote hartelijkheid, waarmede zij door den Majoor en zijn E.T.O., luitenant Mr. van Veen, werden verwelkomd. Toen al de gasten aanwezig en gezeten waren, hield Majoor Okma een toespraak, waarin hij memoreerde hoe het M.G. tot stand gekomen was, hoe hij M. C. ge worden was en wat hem voor de geest had gestaan, toen hij de benoeming op zich nam en waarin hij dank bracht aan de velen, die hem hadden bijgestaan bij de vervulling van zijn taak. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren Rasterhoff namens de bur gemeesters, de Jong namens de P.O.D., Wiersma namens de illegaliteit, Zandstra namens de economische adviescommissie, Mr. Winsemius namens de Comm. Be heer en Rechtsherstel en O. V. W. en door Overste Aninga, waarna Majoor Okma de bijeenkomst sloot en de aanwezigen de gelegenheid kregen met een warme handdruk afscheid te nemen. Het was toch met eenige weemoed, dat men afscheid nam. Uit alle toespraken toch bleek, hoezeer men den scheidenden M. C. had gewaardeerd. Meer dan eens werd er van gewaagd, hoe men niet zon der angst en beven het M. G. had zien komen en hoezeer de uitkomst de vrees beschaamd had. Algemeen werd geroemd de vlotte, prettige samenwerking met het M. G., waardoor zich geen noemenswaar- dige moeilijkheden voorgedaan hadden. Dit alles was zeker voor een groot deel te danken aan de persoon van den schei denden M.C., die met bekwaamheid, tact, opgewektheid en beminnelijkheid, zijn moeilijke taak vervuld had. Het viel moei lijk afscheid van Majoor Okma te nemen, dan alleen met een telkens herhaaldtot weerziens. aantal voormannen uit de Friesche be weging zich beraden over alle vraag stukken, die op het leven van het Frie sche volk betrekking hebben. Dit met het doel een bijdrage te leveren voor den wederopbouw van ons volk. Het resultaat ligt nu in een keurig uitgegeven brochure voor ons, aangeboden door den raad voor de Friesche beweging. Het bevat, natuurlijk in het Friesch, de na volgende rapporten. Politiek rapport, landbouw rapport, rapport handel en nijverheid, kultureel rapport, rapport volkspropaganda, onderwijsrapport, rap port kunst, kerkelijk rapport, Jongeren rapport. Al deze rapporten zijn zeer de moeite van het lezen en overwegen waard. Zoo mogelijk komen wi) er nog op terug. Kort overzicht van het verzet In Friesland. Uitgegeven door de sectie voorlichting van het provinciaal militair commissariaat in Friesland. Dit geschrift vertelt van den ondergrondschen strijd in Friesland en zal gretig gelezen worden. Program en toelichting van de Neder- landsche Volksbeweging. Het program, waarnaar werd uitgezien, is verschenen en voor- en tegenstanders zullen goed doen, er zich ernstig in te verdiepen. Friesche Landbouw-commissie. Tot secretaris van de Friesche Land bouw-commissie, die de oprichting van de algemeene Friesche landbouworgani satie voorbereidt, (welke, zooals men weet, van publiekrechtelijke aard zal zijn), is benoemd de heer dr. ir. J. B. v. d. Meulen te Delft. Deze zal tevens de redacteur van ’t „Frysk Lanboublêd” worden, als opvolger van ir. A. Vonde ling. De laatste, die tot nu toe voorzitter van de genoemde commissie was, is als zoodanig afgetreden en opgevolgd door den heer S. de Vries te Britsum. Met dr. ir. J. B. v. d. Meulen, die de laatste jaren bij Calvé-Delft een zeer be langrijke positie bekleedde, krijgt Fries land als geheel en het landbouwleven in het bijzonder een kracht van de eerste rang terug. Hij is afkomstig uit Drachten, nam een vooraanstaande plaats in in de Fryske Studinte-biweging en is de initiatiefnemer van de „Fryske Lanboubibleteek”, van welke reeks hij een paar zeer opmerkelijke nummers verzorgde. Hij geldt algemeen als één van de meest-deskundigen op land bouwgebied in Nederland. Nader vernemen wij nog, dat de bovenbedoelde landbouworganisatie zal heeten„Stichting voor den Landbouw Gewest Friesland.” (Leeuwarder Koerier). Film „Friesland na de Bevrijding”. Vorige week is een begin gemaakt met het maken van de opnamen van de korte documentaire film over Friesland na de bevrijding. De film wil weergeven, hoe het leven in Friesland, in het bijzonder het bedrijlsleven, door de gemeenschap pelijke krachtsinspanning, geleidelijk aan weer op -gang is gekomen. Het is de be doeling, dat van deze film, die als voor film in de normale bioscoop-programma s zal kunnen draaien, ook een Engelsche versie wordt gemaakt. Het Mil. Gezag verleent hierbij de volle medewerking, terwijl het Initiatie! Comité Bedrijfsleven (Icobe) op zich heeft geno men, te zorgen voor een waarborgfonds Het Comité doet een beroep op allen, die het belang inzien van meer bekendheid van het Friesche (bedrijfs)leven in binnen- en buitenland, om een bijdrage te ver leenen voor dit fonds. AdresH. Pols, Hobbemastraat 62, Huizum. Verhooging maximum gewicht poststukken. De P.T.T. deelt mede met ingang van 16 Aug. zal in het binnenlandsch verkeer het maximum toelaatbaar gewicht van brieven en drukwerken worden verhoogd tot 500 gram. Tevens zal het van dien datum af weer mogelijk zijn, om in het interlocaal verkeer monsters te verzenden. Een nieuwe uitbreiding van de moge lijkheden wordt gevormd door het feit, dat ook brieven met aangegeven waarde toegelaten zijn, uiteraard tot een maximum gewicht van 500 gram. Rozijnen op bon 648. In de Provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelderland zal per persoon 100 gram rozijnen worden be schikbaar gesteld. Om voor deze rozijnen in aanmerking te kunnen komen moet het publiek bon 648 van de 6de noodkaart uiterlijk 5 September a s. bij een detail list inleveren. De aflevering der rozijnen zal plaats vinden, nadat de winkeliers bevoorraad zijn. Bon voor eipoeder en bon voor brood. In afwijking van het gepubliceerde bij de bonnenlijst voor het tijdvak van 19 Augustus tot en met 1 September 1945, waarin een bon werd aangekondigd voor eipoeder en Engelsche biscuits, wordt thans medegedeeld, dat de bon voor Engelsche biscuits niet aangewezen kan worden, daar de voorraad niet toereikend is. In plaats hiervan zijn de bonnen A 127, B 127 en C 130 geldig verklaard voor 8 rantsoenen brood. Het beloofde eipoeder kan gekocht worden op bon A, B, C en D 148 en wel 140 gram eipoeder per bon. Zelfver- xorgers voor brood mogen de bonnen A 127, B 127 en C 130 niet gebruiken, doch moeten deze te sijner tijd bij den distributiedienst inleveren. Scheermesjes op bon R 16 van de Tabakskaart In de maand September zal er een aantal scheermesjes beschikbaar worden gesteld voor ieder, die in het bezit is van een tabakskaart. Daartoe moet men tusschen 20 Aug. en 6 Sept, bon R 16 van de tabakskaart bij den winkelier inleveren. Om een vlotte distributie te verkrijgen, wordt dringend aangeraden, de bonnen in te leveren bij winkeliers, die geregeld dit artikel verhandelen. De winkelier moet een ontvangstbewijs voor ingeleverde bon geven. Vooz personen geboren in de jaren 1927, 1928, 1929 of 1930 B 650 t/m 655 800 gram brood B 656 tn 657 400 gram brood B 665 800 gram brood B 658 250 gram peulvruchten B 660 100 gram koffie B 661 125 gram boter B 662 en 633 125 gram margarine B 664 100 gram vet B 666* 1 */2 liter melk B 667* 2 kg. aardappelen B 668* 1 kg. aardappelen Voor personen geboren in de jaren 1931 tot en met 1940 C 650 t/m 655 800 gram brood C 656 en 657 400 gram brood C658 250 gram peulvruchten C 660 100 gram koffie C661 125 gram boter C662 en 663 125 gram margarine C664 100 gram vet 2 tabletten chocolade C666* l'/2 liter melk C667* 2 kg aardappelen D 653 D 654 2 tabletten 112 gr. choc. D 655, D 656, 125 gram boter D 657 125 gram margarinè D 658*, D 660* 2 liter melk D 14 van het inlegvel 800 gram brood E 14 van het inlegvel 250 gram rijst of kindermeel of 225 gram kinder biscuits

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1