ien •lion Vrijdag 21 Sept. 1945 No. 18 vanwege rvoer lühS I Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 Bl ON t L el ingon Tzn. beln ON LN’S andel leugd- imp ineek men JEEK Lasts a.s. I Redactieraad; J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek De Kerkparade. Gedenkteeken. Buitenlandsch Overzicht De geldzuivering. Actie tegen zwarte handel Predikbeurten te Sneek. 1 ^dsp. cent Lt. Col. M. C. Andrew D.S.O. De commandant* van het Perth regi ment Lt. Col M C. Andrew is met de „DistinguishedService Order” onderschei- .denjvan nu af schrijven we dus Lt. Col. M. C. Andrew D.S.O. LDEN IG en 'JGEN heek ag- s 1. De lind ijna .der art tie, ing d G. i tijd sant. :sen I 35 irt.173 1 hoed, deze nen. Sneek uke .Vij ker Het ed aest aan tet- >lijf an- ge- :nt, ig rot zoekt icho -and- igend >vcn- ellijk nten. t 27. leren uur al uw! reren lome. ikje id eh rd rga en- anten erbaar urop 15. 2467. 18. CUS- I ruime 1 oem- uin. :mist, .ug. ■ten rda zv. eg elly >er- 3p eas nd ikje han Jit- i en tn aar r. leren tellen en snel Ont- DS en ijzen inning and Einde Militair Commissariaat in de Provincie Friesland. De Militaire Commissaris deelt mede, dat op zijn afwikkelingsbureau, Span- jaardslaan 168, vanaf heden geen be zoeken meer worden ontvangen en geen, nieuwe .correspondentie meer in behandeling wordt genomen. et Sneeker Nieuws UIT HET POLITIERAPPORT. - Fietsen op 5lot. In verband met het veelvuldig voor-, komen van vermissing van rijwielen zal de politie in het vervolg streng optreden tegen het onbeheerd laten staan van fietsen, tenzij deze voorzien zijn van een deugdelijk slot. Helpt elkander De minister deed een beroep op alle betrokkenen om door onderlinge samen werking de moeilijkheden, die zich zullen voordoen gedurende de inleveringsweek, tot het kleinst mogelijke minimum terug te brengen. Hoeveel geld hebt ge noodig tot 26 September Het is heel eenvoudig om te bereke nen hoeveel geld een gezin tot 26 Sept, noodig heeft. Dat is n.l. f 10, per per soon om in te wisselen tegen nieuw geld, plus de normale uitgaven van vandaag tot 26 Sept., eventueel ver meerderd met de kosten van artikelen, die men in de blokkeeringsweek noodig heeft en die men voOTaf kan inslaan. Leg dit bedrag vandaag al op zij en breng het restant naar bank, spaarbank, comipissionnair of gir’ó. Op die manier behoeft ge op den officieelen inleve- ringsdag op zijn hoogst enkele guldens in te leveren. Nóg beter is het indieh ge in de in- leveringsweek in het geheel niets behoeft in te leveren. Dit vergemakkelijkt de zaak enorm. Iedere minuut, ja zelfs iedere seconde, welke de ambtenaar achter het loket minder voor u noodig hóeft, is winst voor de wachtenden. Het ministerie van financiën wijst er echter nadrukkelijk op, dat men, ook wanneer men in de week van 26 Sep tember tot en met 2 October niets meer inlevert, toch in ieder geval zijn geld- kaart moet bewaren. Er schijnen velen te zijn, die meenen dat ze met hun geldkaart tot driehonderd gulden toe nieuw gefd kunnen krijgen. Dit is, zooals uit de mededeelirigen blijkt, onjuist. In de inleveringsweek wordt slechts tien gulden per persoon aan nieuw geld verstrekt. Ook wordt er over geklaagd, dat leveranciers e.d. geen rekeningen willen aanbieden op het oogenblik, met de be doeling daarmede voor den dag te komen als het nieuwe geld in omloop is. Of schoon hierover geen duidelijke instruc ties gegeven zijn, lijkt het ons toe, dat men op betaling van zijn rekeningen kan staan. Het is niet fair de moeilijkheden op een ander af te schuiven. Girosfortingen mogelijk tot 25 Sept. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat, hoewel de postchèque- en girodienst voor opdracht tot over schrijving en uitbetaling gesloten is, stortingen op postrekeningen tot en met 25 September mogelijk blijven. Verder zullen postchèques, waarvan de adviezen reeds op de uitbetalingskan- toren berusten, tot en met 25 Sept, door die kantoren worden uitbetaald. Leeuwarder Koerier Het is een sensatie geworden in onze goede stad, de kerkparade met hei vrouwelijke doeoelzakeorps De stad liep uit om dat te zien en te hooren. Hei was een teleurstelling, dat de terug weg zoo kort was Dit was alles heel goed en mooi. Maar wat minder fraai was, dat was de wijze waarop een groot deel van het publiek gereageerd heeft op ons verzoek van de vorige week, dat men den kerkdienst niet als een publieke vermakelijkheid zou beschouwen en kin deren en op sensatie belusten builen zouden blijven Men heeft zich van dit verzoek niets aangetrokkén en is dermate opgetreden, dat alie ordemaatregelen illusoir werden en zelfs t|e politie de bende, want dat was het, niet meer aankon. Het gèvolg was een gedrang ëh gevlieg, dat meer dan walgelijk was. Allerl^ lieden drongen met geweld bin nen, die niets aan den dienst-hadden en er niets om gaven, waardoor degenen, die uit werkelijke belangstelling kwa men, in de verdrukking kwamen, zich ergerden en soms zelfs niet eens oinnen konden komen, net groote Sneeker publiek heeit zich weer eens ouder wets gedragen. Natuurlijk zullen er een volgende keer dergeiijse ordemaatrege len genbmen worden, dat een herhaling van dit schandaal onmogelijk is, des noods op harde wijze. Men heeft het aan zichzelf te danken. De Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem heb ien het voornemen opgevat in de Herv. Kerk een gedenkteeken aan .te brengen ter herinnering aan de ver drukking en onze bevrijding en wel in den vorm van een groot gebrandschil derd raam. Afgezien van de centrale plaats, die het bedoeldfTterkgebouw in onze stad inneemt, pleit voor een der-' gelijk gebouw ais plaats van een ge denkteeken het feit, dat de Kerk als zoodanig haar- roeping en taak in de argeloopen oorlogsjaren met grooie toewijding en trouw vervuld heeft en daardoor velen direct en indirect tot grooten zegen en geestelijken steun in den strijd voor ons Nederland geweest is. De Keikvoogden vragen daartoe per' circulaire van alle burgers een bijdrage, te bezorgen voor of op 25 Sept, per gesloten couvert bij een der kerkvoog den ot een der predikanten der Herv. Kerk. Wij twijfelen er niet aan, of zeer velen zulten dit initiatief ,met groote instemming begroeten en veel groote en kleine giften zullen voor het doel binnenkomen. Ned. Heiv. Kerk. Beroepen te Rotter- dam-Vreewijk, J. de Vos te Beesd. Bevorderd tot doctor op een proef schrift „Een beschouwing over het vraagstuk der verdrinking”, onze vroe gere stadgenoot de heer H Veen, thans chirurg en vrouwenarts te Haarlem. Benoemd tot hoofd van de Openb. school voor ll.L.O. te Sneek, de heer 'iV. Meindersma te Deventer. Ijlst. De opbrengst van de collecte voor hét spoor- en trampersoneel was alhier f 842. Gemeentelijke aangelegenheden Burgemeester en Wethouders van Sneek hebben uitoefenende de bevoegd heden van de gemeenteraad I. eervol ontslag verleend aan 1. H J Haytink aLs boekhouder van hft Old Burger Weeshuis alhier, met ingang vair 1 Januari 1946. 2. E. Key- zer, als onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs a'hier, met ingang van 13 Novem ber 1945 II Benoemd tot lid van het college van curatoren van het gymnasium Mr. H. H. J. van Bottenburg. NOGMAALS DE U.V.V. IN ARNHEM Verleden week heb ik iets van 'mijn bezoek aan onze U.V.V.-stersin Arn hem verteld, doch nu at ik een van de deelneemsters zelf aan het woord. Voor de dames die zich willen beschik baar stellen voor de vliegende colonne, is het aangifte-uur op de volgende data Dinsdag 25, Woensdag 26 en Don derdag 27 Sept, van 3 tot 5 uur op het bureau van Volksherstel, Grootzand 43 (in het pand van de firma J. L. Bakker) en hier is een der U.V.V.-sters zelf aan het woord. Als vliegende colonne vertrokken we 30 Juli des morgens half zeven in een kleine, vrachtauto uit Sneek. Bij onze aankomst in Arnhem werden we door de presidente der U.V.V. aldaar ontvan gen. De volgende dag na het ontbijt van acht uur, kregen we van de leid ster een briefje met het adres waar we die dag zouden helpen..We bleven twee dagen in dezelfde huishouding. In vele gevallen namen we ons eigen werkma teriaal mee daar vele huisvrouwen niets meer hadden. De Amhemsche dames waren erg blij met deze twee-daagschc hulp. Vele zolders hebben we opge ruimd. Zoo hebben we huizen helpen in orde Mengen van de vliering tot de kelder, we hebben gewerkt in het Nood ziekenhuis, bij de luchtbescherming, bij de kinderuitzending naar Engeland. Eenigen van ons kregen administratief werk bij de H.A.R.K. Goederen dieper schip uit Amsterdam kwamen hebben we gesorteerd ven uitgedeeld aan de burgerbevolking. Voor onze ontspan ning werd ook gezorgd. In ons eigen huis was een goede muziek en zang avond, in Velp een bonte avond, een goed tooneelstuk gingen Ave zien enz. .Zoo hebben we zes weken hard ge werkt en dat we soms doodmoe wa ren behoef ik U niet te vertellen. We hebben de Arnhemmers dikwijls bewon derd hoe ze zelf resoluut meewerkten maar ook 31 Augustus op spontane wijze vierden al was het tusschen de puinhoopen. Voor we naar Friesland terugkeerden- hebben we een afscheids feestje gehad. Het bestuur der U.V.V. met eenige leden kwam ook en de avond werd heel gezellig cfciorgebracht. 8 September des morgens 19 uur stap ten wij in de ruime U.V.V.-auto die ons naar „Snits” bracht. Voldaan kwamen we allen terug, we hebben hard ge werkt maar ook genóten. In Arnhem hebben we een mooi stukje levenserva ring gehad en velen van ons, wilden, als de tijd het toeliet nog eens graag terug. Dames die wel over dq vrije tijd kunnen beschikken zou ik dan ook willen aanraden Gaat U nu, want daar is de hulp nog meer noodig dan hier.” Tot zoover onze JJ.V.V.-ster, het is niet noodig hier nog iets aan toe te voegen. Eén Bestuurslid. Aan het eind van iedere groote oorlog wordt de staatkundige kaart van Europa opnieuw geteekend. Na de Napoleontische oorlogen gebeurde dit in Weenen, na de vorige wereldoorlog in de diverse historische stadjes rond om Parijs en momenteel te Potsdam, te Londen en weldra nog op de defini- ieve vredesconferentie. Men is- ihans namelijk doordrongen van de wen- schelijkheid zich niet te overhaasten bij dit moeilijke werk, dat bijv, vol gens Prof. Huizinga in z n onlangs posthuum verschenen boek „Geschon den wereld”, voor de staatslieden van 1918 even onbegrijpelijk moeilijk was als beschrijvende meetkunde zou zijn voor leerlingen uit de hoogste klas van de lagere school. De gang van zaken bij dergelijke conferenties is eigenlijk steeds dezelfde. Men consta teert eerst weike groote „stukken” nog zijn overgebleven op het politieke schaakbord en groepeert daar dan de „pionnen” zoodanig omheen, dat de wederzijdsche stellingen ongeveer even sterk worden. De vrede toch is afhan kelijk van 't politieke machtsevenwicht. Speciaal de dictatoriale staten die zich niet om de vredeswil van hun onmon dige onderdanen behoeven te bekom meren, zijn geneigd toe te slaan, zoo- draze de kans denken te zien om met een paar gelukkige slagen het spel te winnen. De jongste geschiedenis heeft dif overduidelijk bewezen. Zoo zijn we dan nu weer aangeland bij het ge krakeel om de kleine stukken en de posities die hun moeten worden toe gewezen. Italië en Joego-Slavië met Triëst als voornaamste twistappel, wor den daarbij op dit moment onder de loupe genomen. Tezeifder tijd, zijn er echter nog andere belangwekkende kwesties aan dg orde. Bijvoorbeeld, gezien de bovenbeschreven positie van de kleine staten als speelbal van de groote, het F/arische plan om tot aan eensluiting van al de West-Europee- sche Staten të komen, Engeland inbe grepen, dat als groote mogendheid och ook een twijfelnummer is gewor den. Aan dit West- Europeesche blok zou dan ook het Duitsche Rijnland en een deel van de Ruhr-kolen moeten worden toegewezen. De Gaulle als póliticus kennende, is in verband met deze laatste bijzonderheid de vraag gewettigd in hoeverre we in dit Fran sche plan weer één van de Gaulle’s pogingen hebben te zien om Ffank- rijk’s positie als wereldmacht te her stellen. Wil Frankrijk zich zoodoende van ’t Rijnland en een deel van ’t Ruhrgebied meester maken, wat iff 1918 door Engelsche tegenstand is mislukt Ook nu denken de Engelschen, precies als in 1918, al weer veel meer „Duitsch”, dan de Franschen, bij wie bijvoorbeeld voor Duitschland geen plaats is in het West-Europeesche blok. Doch hoe dan ook, an ieder geval is met de bespreking van het Fransche plan tusschen Frankrijk en Engeland weer ’n verheugende toenadering be gonnen, die na de Syrische kwestie nog steeds op zich liet wach'en. Is dit soms ook ’n reactie op de Amerikaansche reis van de Gaulle, die hem behalve de traditioneele toezegging van mate- rieele steun, verder niets heeft opge leverd Bij de vraag in hoeverre het Fransche plan kans van slagen heeft, is het van belang te letten op deze zin snede uit het artikel waarin de Fransche socialist Leon Blum de aaneensluiting van West-Europa propageert: „Het West-Europeesche blok zal politiek niet tegen Rusland en economisch niet tegen de Vereenigde Staten zijn ge richt”'. Dit brengt ons terug tot de nuchtere waarheid, dat groote staten in de geschiedenis altijd vijandig tegen over aaneensluiting van kleine hebben gestaan, eenvoudig op grond van de oude Romeirsche stelregel: „divide et impera” (verdeel en heersch). Rusland schijnt daarbij behalve natuurlijk als het betreft regeeringen met een com munistische meerderheid wel heel gauw spoken te zien. Zelts bij de plan nen om de toch zoo vredelievende Scandinavische landen samen te voegen tot een Noorsch blok, waarbij gespro ken is over ’n tolunie en munteenheid, heeft Rusland zijn tanden al laten zien en dit een „bedreiging" voor het mach tige Sovjet-Rijk genoemd. Parallel hier mee veroordeelen natuurlijk ook de pro Russische onderdanen van de West- Europeesche landen dergelijke aaneen sluitingen. Het blad „Spectator merkte bijv, eenige tijd geleden op, dat een vervreemding tusschen Frankrijk en Engeland de Fransche communisten „geenszins onwelgevallig” zou zijn. Doch nu de Vereenigde Staten. Anders dan hun groote tegenspeler Rusland bullen zij, wanneer de be rokken lan den niet communistisch zijn, politiek geen bezwaar hebben tegen blok vorming. Integendeel. Maar bij 't land van de dollar is het natuurlijk weer op economisch gebied, dat de schoen wringt. Amerika heeft namelijk nu het tot volle ontwikkeling is gekomen een ate liefde opgevat voor de vrijhandel. Het wenscht vrij baan over de geheele wereld voor de producien van zijn overmachtige industrie. Blok-vorming brengt nu het gevaar mee, dat in een groot gebied de invoer zou kunnen worden belemmerd. Alleen al bijv, door dat een groot binnenlandsch afzetge bied en vele voordeelen inzake kracht- levering (electriciteit) die uit een West- Europeesche samenwerking zouden voortvloeien, het ontstaan van industrie van massa-goederen in de hand moet werken. Doch juist waat de voordeelen zoo tastbaar zijn, mogen de kleine staten hun plannen tot samenwerking niet laten varen. Verheugend is dan ook de recente mededeeling van minister Vos, dat Ne derland zeer nauwe economische relaties met België en Frankrijk zal aanknoopen. Z. Sedert j.l. Woensdag t.e.m. Dinsdag 25 Sept. a.s. 2. gesteld thans nog in omloop zijnde bank biljetten bij de plaatselijke distributie- diensten om te wisselen in nieuwe munt biljetten van een gulden en 2'/2 gulden tot een bedrag van tién gulden per per soon. Voor vei'dere bijzonderheden om trent deze omwisseling verwijzen wij naar de opgehangen biljetten van den distri- butiedienst. Hier zij echter nog op het volgende gewezen Gezinshoofden of alleenwonende per sonen aan wie geen brandstoffenkaart is uitgereikt en die in verband daarmede bon 51 van die taart niet kunnen inle veren ter verkrijging van een „Geld- kaatt A” kunnen een „Geldkaart B” aanvragen. Zij dienen zich hiervoor ech-_ ter niet tot den distributiedienst te wen den, doch moeten bij het postkantoor een aanvragg'oimulier voor een geldkaart B afhalen. Dit aanvraagformulier moeten zij vervolgens uiterlijk op Zaterdag 22 Sept. a.s. ingevuld en onderteekend en onder overlegging van hun stamkaart indienen bij de bank, waar zij hun geld wenschen te deponeeren. Zij ontvangen dan van deze bank een „geldkaart B”, waarbij de bank in het vakje 401a van de stamkaart de aanteekening B plaatst. Zooals reeds gemeld verliest dan op 26 Sept, alle oude papiergeld zijn geldig heid. De inlevering daarvan geschiedt al phabetisch volgens een regeling, welke per aanplakbiljet bekend gemaakt is, in de week van 26 Sept.2 October. De „Beschikking Geldzuivering 1945 bevat niets over de deblokkeering. Dit is .met opzet geschied. De deblokkeerings voorschriften' zullen worden gepubliceerd op 26 September, derhalve zoodra de blok- keering een feit zal zijn. De minister herhaalde in een perscon ferentie dat men zich in dit opzicht niet ongerust behoeft te maken. Men doet het beste zijn oude geld zooveel mogelijk in te leveren bij de instelling, waar men reeds een rekening bezit. In het algemeen zal men hiervan bij de deblokkeering profijt trekken. Duizendjes en vijf honderdjes mogen nog worden ingeleverd Ook de bankbiljetten van dé Neder- landsche Bank, die reeds eerder aan den omloop waren onttrokken, zullen in de inleveringsweek nog kunnen worden in geleverd, met uitzondering slechts van alle biljetten van f 100. Zeer binnenkort zal een nadere be schikking worden gepubliceerd, welke de mogelijkheid opent om biljetten van 500 en lOuO gulden alsnog in te leveren onder bepaalde zeer strenge voorwaarden. De minister is niet van plan de menschen, die gerechtvaardigd dit bezit hebben verkre gen, de dupe te laten worden van hun indertijd genomen besluit om deze biljet ten niet in te leveren. goede muziek en de drang tot zelf mu- siceeren gaande gemaakt. Onder de tegenwoordige omstandigheden was het helaas te Sneek niet mogelijk concerten in de scholen te geven. De doelstelling sluit al de eisch in zich, dat op deze concerten ^uitsluitend kunstenaars van hoog peil optreden, wat trouwens strookt met de oude stelregel, dat voor het kind het beste juist goed genoeg is. Aan hef, eind van ons vorig artikel hebben wij gezegd de middelen aan te zullen geven die aangewend kunnen en zullen worden om de kanker van de zwarte handel te bestrijden. Deze mid delen uit den aard der zaak niet volledig, daar meerdere, niet genoemde, nog in de praktijk naar voren zullen kómen zijn o.a. de volgende 1. De bevolking zal in woord en ge schrift, met alle beschikbare publiciteits- middelen, zooals pers, aanplakbiljetten enz. wordeh opgewekt niet meer zwart te Jzoopen of te verkoopen. Ook niet het overtollig huisraad, waarom in de verwoeste gebieden vele gezinnen zitten te springen. Protesten zullen gelanceerd wordeh inzake tweedehands-verkoopin- gen tegen opgedreven prijzen enz. 2. Winkeliers, handelaren, makelaars enz. die zich tegen de zwarte handel wenschen te verzetten, wordt aangera den daadwerkelijk aan deze actie deel te nemen door b.v. op hun winkelruit, in hun winkel, zaak of kantoor een plakkaat aan te plakken, resp. op te hangen waarop b.v. het volgende te -lezen staat: „Hier wordt niet met de belangen van het Nede'rlandsche volk gespot. Hier wordt zwarte handel niet gedreven en niet geduld.” Variaties op deze slagzin wordt aan het initiatief van bedoelde strijders tegen het kwaad zelf overgelaten. 3. Onder de Canadeezen zullen vlug schriften verspreid worden met het ver zoek de orde in ons land niet te ver storen door aan zwarte handel mee te doen. 4. De bevolking zal opgewekt worden alle gevallen van zwarte handel, onge oorloofde' voorraden enz< onmiddellijk bij de bevoegde instanties (Politie, C.C.D.) aan te geven. Deze instanties zal ver zocht worden in dat gevat“GTrect in te grijpen. Zooals gezegd kunnen én zullen meer dere middelen toegepast worden om deze strijd tot een fbed einde te brengen. De thans plaats vindende geldsanee- ring heeft al veel op dit terrein veran derd en verbeterd, maar toch zal er ter dege op gelet worden dat, juist nu, geen enkele zwarthandelaar de kans krijgt zijn verderflijke praktijken nog verder uit te voeren. Het Bestuur van de afd. Sneek van de N.V.B. ZOND.AG 23 SEPT. 1945. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Dr. H. de Vos. Liturgische dienst. Coll. Herv. Wijkverpleging. 5 uur Ds. A. Kentie. (Doop). Doopzitting Vrijdagav. 8 uur in de consistorie. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 9.30 uur de heer W. Meerholz v. Sneek DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 9.30 uur Ds. L. Bonga (Fryske preek). Extra collecte voor de geteisterde Doopsgez. Gemeenten. GEREF. KERK Noorderkerk 9.30 u. Ds. P. v. d. Sluis (Zondag 1); 5 u. Ds. I. M. de Graaf van Rinsumageest. Zuiderkerk 9.30 u. Ds. IJ. v. d. Zee v. A'dam West5 u. Ds. P. v?8?Sluis (Zondag 1). Oosterkerk 9.30 u. Ds. I. M de Graaf (Zondag 1); 5 u. Ds. IJ. v. d. Zee BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 u. Ev. J. H. Scholte v. R'dam. Vrijdagav. .8 u. Bijbell. en Bidstond. CHR. GEREF. KERK. Vqorm. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst3.30 u. Openl. samenkomst b. h. Park8 u. Verl. samenk. Donderdagav. 7.30 u. Open bare samenk. Leider Kapt. Souvetein NED. HERV. KERK. Abbega, 9 u. Ds. W. G. v. d. Ree. Goënga, 9 u. de heer W. Nauta v. Sneek Folsgare, 1.30 u. Jeugddienst. Gauw, 1.30 u. Ds. E. Kempenaar. Hommens, 9 u. Dr. M. H. Bolkestein. Jutrijp, 1.3(Tu. Jeugddienst. Oppenhuizen, 9 u.Ds. A. M. Knottnerus; 1.30 u. Jeugdappèl over: „Hoe leef ik veramwoord tegenover de kerk”. Oudega (W.), 2 u. Ds. Rauwerd,9.30 u. Ds. Mr. G. D. Boerlage. Sandfirden, 9.30 u. Ds. J. M. Weddepohl Sijbrandaburen, 7 u. Ds. Mr. Boerlage Wolsum, 9 u. Ds. H. Gordeau (Doop); 1.30 u. Jeugddienst. Woudsend, 9.30 u. Ds. - Spijkerboer 'sav. 7 uur Jeugddienst. Onderwerp f „Hoe leef ik verantwoord tegenover mijn lichaam". IJsbrechtum, 10 u. Ds. J. E. Wagenaar. Ijlst, 9.30 u. Ds. Jansen2 u. Jeugddienst GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 u. Ds. C. Bos. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Ijlst, 9.30 u. Ds. J.H. v. d. Slooten (H.A.) j Woudsend, ’s avonds 7.30 u. Ds C. F. Brüsewitz. De inlevering. Van bijzonder belang is het, dat de houders van geldkaarten ten hoogste drie honderd gulden mogen inleveren. De mi nister adviseerde daarom dringend er zorg voor te dragen, dat men het bedrag, dat men boven driehonderd gulden contant geld bezit, uiterlijk 25 Sept a.s. stort bij een commissionnair, bank, spaarbank of giroinstelling. Voor een vlotten gang van zaken is het gewenscht dit zoo spoedig mogelijk te doen. „Hoe eerder, hoe beter adviseerde de minister. Daarbij is het zeer raadzaam dit in te leveren geld ter bespoediging van de be handeling bij de banken te sorteeren in verschillende coupures, met hetzelfde beeld naar boven. De inleveringsmogelijkheid ten behoeve van alwezigen is van belang voor die genen, die nog gelden onder zich hebben van ondergedokenen en gedeporteerden, waarvan nog niet bekend is of zij terug zullen komen. De minister heeft een speciaal verzoek gericht tot de geallieerde betaalmeesters voorat"niet mede te werken wanneer door bemiddeling van buitemandsche militairen pogingen worden ondernomen, de inleve- de noodkaart .V, welke tot en met 30 Sept. 1945 werd geldig verklaard voor den aankoop van 3 liter petroleunj, wederom is verlengd tot en met 13 Oct. 1945. Met ingang van 17 Sept. 1945 tot en met 20 Oct. 1945 is de bon 637 van de noodkaart VI geldig verklaard voor het koopen van 3 liter petroleum. Het koopen op dezen bon dient uitsluitend te geschieden bij petroleum-wederver- koopers, die onmiddellijk op den aan geboden bon uit voorraad kunnen leveren. Stad- en landbonnen. Het Centraal Distributiekantoor te Zwolle deelt medeOp de bonnen van de zes^e noodkaart komt de aanduiding „stad” en „land” voor. Aangezien er thans geen onderscheid tusschen stad- en landgebied bestaat, zijn deze bonnen geldig ongeacht de daarop voorkomende aanduiding. Inlevering van punten „Keukengerei- Extra” zonder bereidverklaring door den handel. Het Centraal Distributiekantoor te Zwolle deelt mede, dat de handelaren, die nog over punten „Keukengerei-Extra” zonder bereidverklaring beschikken, deze punten alsnog bij den distributie dienst tegen ontvangstbewijzen, voorzien van keukengereizegels, kunnen omwis selen. Zoowel de punten met bereidver klaring als de punten zonder bereid verklaring kunnen dus worden omger ruild. De fhlevering moet geschieden in een veelvoud van 100 punten met een minimum van 100 punten. De handelaren dienen de van den distributiedienst ont vangen ontvangstbewijzen aan het Rijks- bureau voor de Metaal Verwerkende Industrie, Bezuidenhoutscheweg 15 te 's Gravenhage, te zenden, ter verkrijging van aankoopvergunningen, welke op een later te bepalen datum voor her- bevoorrading kunnen dienen. Klantenbinding groente en fzuit. Het Centr. Distributiekantoor te Zwolle deelt mede Met ingang van 30 Sept. a.s. wordt voor alle plaatsen in de Provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en Gelderland klantenbinding voor groente en fruit ingevoerd Het publiek moet in verband daarmede bon 638 voor groente en 639 voor fruit in de week van 17 tot en met 22 Sept, a s. inleveren bij een groente- en/of fruithandelaar De bonnen zijn bestemd om gedurende het tijdvak van 30 Sept, tot en met 27 Oct. bij dien handelaar, waar men de bonnen heeft ingeleverd, groente ent“fruit te kunnen koopen. Inlevering bonnen en uitreiking toe wijzingen in de week van 23 tot en met 29 September a s. In de week van 23 tot en met 29 September a s. tullen voorschotten voor Engelsche biscuits en lucifers worden uitgereikt. Het voorschot Engelsche bis cuits is gelijk aan»6 maal het aantal in de week van 16 tot en met 22 Septem ber 1945 ingeleverde rantsoenen A. B en C 658 voor peulvruchten. Het voor schot voor lucifers bedraagt de helft van het aantal in die week ingeleverde rantsoenen van bon 607 voor zout. Voor Engelsche biscuits worden toewij zingen „üebak” (oud model) uitgereikt. De tabaksgrossiers kunnen in de week van 23 tot en met z9 September as. de van detaillisten ingenomen coupures 215 inleveren, waarvoor de distributie diensten coupures 06” u.treiken op basts van het aantal ingeleveide rant soenen 10%. Voorts ontvangen de detaillisten deze week de volgende num- IhercoupuresBrood Amerikaansehe bloem 232, Inlandsche bloem 233, geld- toewijzing 234, zout 224/225, melk 306B/307B, aardappelen 308B/309B, vleeschwaren 310B, lucifers 311B, tabak G 06. De nummercoupures zijn geldig van 29 September a.s. af Ue detaillis ten kunnen zich hierop bevoorraden tot en met 13 October a.s. De grossiers hebben hiertoe gelegenheid tot en met 27 October a.s. ringsbepalingen te ontduiken. Volledige medewerking van die zijde is toegezegd. Moratozium. Art. 16 van de beschikking opent de mogelijkheid voor een moratorium. Mis bruik van deze bepaling is aan strenge straffen onderhevig gesteld. Geen trucs. Geadresseerden van een aangeteekende zending, die blijkens het poststempel van het kantoor van ontvangst op of na 22 September te bestemder plaatse is aange komen, zijn gerechtigd deze zending te weigeren. Deze bepaling werd opengesteld om te vermijden, dat een schuldenaar zijn schuldeischer met oud papier op het laatste oogenblik opscheept. Het zafc ook niet mogelijk zijn om door middel van postwissels, die thans worden verzonden en waarvan de geldigheidsduur tot een later tijdstip begrensd is, na het tijdstip van de inlevering in nieuw geld te incasseeren. De Duitschors kregen slechts 2 pct. van het zilvergeld. Het oude zilvergeld is thans ook wettig betaalmiddel. De minister voelde er niet veel voor, om dit geld, dat zich nog in groote Hoeveelheden bij het publiek be vindt, in te laten leveren. De Duitschets hebben indertijd slechts 2 pct. van het zilvergeld binnengekregen. Aankoopen bij winkeliers. Het verdient aanbeveling dat winke- lier/ ten behoeve van hun cliënten tijde lijk een rekening openen, waarop aan koopen kunnelj, worden gedaan, terwijl het Rubliek bovendien wordt aangeraden om zoo mogelijk voldoenden voorraad in te slaan. Staatsleeningen uit geblokkeerd geld. Wat de eventueele moeilijkheden voor den staat betreft om na de saneering geld te lêenen (hetgeen na de saneering in België vooral moeilijkheden heeft opge leverd) wees de minister er tenslotte op, dat de kaspositie van het rijk thans nog wordt de bevolking in staat, al gunstig is, terwijl bovendien de staat "'zal kunnen leenen uit het geblokkeerde geld, dat na de saneering voorloopig de hootdbron voor staatsleeningen zal zijn. Bovendien kan men de verdere geldbe hoeften van een staat dekken door de belastinginkomsten ruimer en sneller te laten vloeien. Bloemen, tolk van onze dankbaarheid Het plaatselijk comité „Bloemen, tolk van onze dankbaarheid”, maakt bekend, dat de collecte, gehouden van 3 t/m 8 Sept j.l. een volledig succes heelt opge- leverd. Het batig saldo bedroeg f 4733.57. Een woord van oprechten en. welge- meenden dank voor al degenen, dië ons door hun güten daartoe in staat stelden, zij hier óp zijn plaats. Ook allen, die de affiche s zoo n waardige plaats gaven en daatdoor bijdroegen tot dit resultaat, be nenevens hun die, in welken vorm ook, hun welwillende medewerking verleenden zeggen wij hartelijk dank. Zonder uw aller, door ons zoo zeer gewaardeerde medewerking, was dit succes niet bereikt. Moue in 1946 de blo menpracht .prijkend ,in de diverse wereldsteden een blijvend symbool zijn van onze aanhankelijkheid jegens hen, die mede voor ons de vrij heid bevochten. -Het Bestuur. „Een Uur Muziek” te Sneek. Men schrijft ons In overeenstemming met de hier ter stede bestaande com missie voor jeugdconcerten zal de or ganisatie „Een uur muziek”, die zich over het geheele land bezig houdt met de muzikale vorming der schoolgaande jeugd, doch dit doet door het geven van onderling samenhangende reeksen van concerten in stijgende lijn, ook voor de Sneeker jeugd een zoodanige reeks geven. Deze zal op Maandag 24 Sept, in „Amicitia” aanvangen met een con cert, waarin de bekende zangeres To van der Sluys zich zal doen hooren, begeleid door Henk té Strake, die ook de noodige toelichting geeft. Het concert is spefiaal bedoeld ten behoeve van leerlingen van de Sneeker Middelbare scholen, Kweekschool en ll.L.O. scholen, maar belangstellende öuders en familie leden hebben togfiang» De concerten, door genoemde instelling gegeven, plegen plaats te grijpen fn de schoolgebouwen zelf, waardoor zij als het ware deel vormen van het lesrooster en de waar heid tot _haar recht komt, dat ook de vatbaarheid voor muzikaal genot van zekere oefening afhangt. Op deze wijze wordt de liefde tot het hooren van Tijdel. verlaging aardappelrantsoen. Het Centraal Distributiekantoor te Zwolle deelt mede, dat de omstandig heden het noodzakelijk maken, dat het aardappelrantsoen tijdelijk, wordt ver laagd. In verband hiermede worden de bonnen 625, B 691, A, B en C 690, welke geldig verklaard zijn van ^6 t|m 22 Sept. 1945, verlengd tot en met 29 Sept. Voor de week van 23 tot en met 29 Sept. 1945 zullen dan voor personen, van 4 jaar en ouder 2 bonnen van elk 1 kg. en een toeslagbon van .1 kg. voor personen van 13 tof 21 jr. worden aan gewezen. Ter compensatie zal het brood rantsoen tijdelijk worden verhoogd met 800 gram per veertien dagen. Petroleum. Het Centraal Distributiekantoor te Zwolle deelt mede, dat de bon 543 van Verkoop drank. Aangehouden werden F. A. te S. en G. te A. wegens het verkoopen van sterke drank welke bij onderzoek spiritus bleek te zijn. F. A. te S. is naar het Huis van Bewaring overgebracht, terwijl A. G. té A. na verhoor voorloopig op vrije voeten is gelaten. De cigarettenhandel. Aangehouden werd v. d. W. te Sneek wegens verboden handel in ciga- retten. Een groote partij cigaretten, af komstig van Canadeezen, werd bij hem in beslag genomen. Fietsendieven gearresteerd. Het is de politie gelukt de hand te leggen op een tweetal rijwieldieven n.l. J. M. E. te A. en V. d. M. te S. Bei de personenzijn, na verhoor overge bracht naar Leeuwarden. Diefstal en heling meubels. Opnieuw werd procesverbaal opge maakt tegen V.M. V.R. J. Ch. Sch.S. B. en R. H„ allen gedetineerd terzake van diefstal en heling van meu bilaire goederen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1