Vrijdag 28 Sept. 1945 No. 19 I :en Guur Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 hrik K Buitenlandsch Overzicht 1^36, hun meel nijd BER sopr.) i geelt schil- f 0.75 1 1.- ging ingen SUS. diana- jinnen :r a.s. rijving lingen ivonds Inlich- i Hoofd l MAN,! De Rapporten van de Friesche Beweging. BONNENLIJST Predikbeurten te Sneek. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek k Het Sneeker Nieuws in Bon 4- 750 en van I a met vrije' rkoop men lend ften, Heen hun 1 af roep Het Bestuur v. d. afd. Sneek van de N. V. B. 730 731 732 733 734 735 706, 707 708 709 710 711, 712 713 A 750 B 750 D750, 751 D 752 Benoemd tot assistent aan de Zuivelfabriek te Giessen-Nieuwkerk (Z.H.) de heer F. Bouwstra te Lang weer. over ont- Het eden :rste i des iandel n te :.t Ie k Ie D 753 'D 754, 755 D756 Inlegvellen. D 17 E 19 dbest. zooral al i! gelijks :nd te wij. de - Ons deren igheid H. je- Pr>— na 61 er. 59. J- n. [n jd< -0 ïd ie st. Ie -5 is a, en id, en ia, en ia, >0. d. m. ht, tutie- zrou- ettijd icita- jma’s urge- ineek o. 45 i van gheb- au te van au. t de hun i de Duitsche grens, toen hij de Rijn bruggenhoofden niet kreeg. Wat niet verhinderde, dat hij eenige dagen later, in Londen gefêteerd, zeer pret tig gestemd was, zoo zelfs, dat een garde-grenadier, die hem een brief bracht, bijna achterover sloeg van verbazing toen hij Foch in maar- schalksuniform in zijn kamer aan trof, maar gedeLcT'met het burger- bolhoedje, dat hem over de ooren zat, van den chef van den Britschen staf Wilson, die in civiel was, echter ge- sigaretten. Grossiers moeten coupu res 222 inleveren voor eenzelfde aan tal rantsoenen als indertijd toewijzin gen G 01 zijn verstrekt en eventueel het tekort aanvullen met toewijzin gen No. 340. Aan grossiers zullen geen toewij zingen worden uitgereikt. Zij kunnen op de toewijzingen 340, voor zoover zij deze niet moeten inleveren bij den Distributiedienst ter aanzuivering van het voorschot, rechtstreeks bij het depót import-sigaretten betrek ken. In verband 'met het bovenstaan de zijn de coupures G 08 geldig voor lucifers. Coupures G 09 worden nog* niet uitgegeven. DE DEBLOKKEEKING VAN HET GELD. Minister Lieftinck heeft Woensdag avond over de deblokkeering van het geld gesproken. De hoofdgedachte daarbij is dat wij zullen moeten leven uit de loopende inkomsten uit arbeid of als vrucht van eerlijk verworven vermogen. Een algemeene deblok keering zal daarom plaats hebben van gelden noodig voor salaris- en loonbetaling, wachtgelden en pensi oenen, renten en andere periodieke uitkeeringen. Daardoor zal een zoo danige hoeveelheid geld in omloop komen dat gaandeweg' de bedrijven zich «uit hun inkomsten weer kunnen redden, zoodat geleidelijk de deblok keering van geld voor loonbetaling enz. zal worden ingekrompen, In de week van 3 tot 8 October zal men op de geldkaart maximaal ƒ100 kunnbn opnemen wanneer het saldo daarvoor voldoende is. Voorts Zal men 1000.plus 25 van het. eind- saldo dat men op 12 Sept, bij banken of giro had in giraal verkeer mogen gebruiken, de rest blijft voorlBopig geblokkeerd, doch een aantal correc ties zijn mogelijk, waarbij o.a. de be doeling voorzit spaarders, die geld noodig hebben'tegemoet te kómen. Bezitters van zwart geld behoeven zich geen illusies te maken. Omtrent eerlijk verworven geld behoeft anen echter geen vrees te koesteren, al Zullen natuurlijk in ons berooide va derland allen offers moeten brengen. Voor nadere bijzonderheden moeten wij, wegens plaatsgebrek, verwijzen naar de dagbladen. Inlevering bonnen en toewijzingen voor tabak en uitreiking toewijzingen voor tabak en lucifer^. Inzake de inlevering van bonnen en de uitreiking van toewijzingen van 30 September t.e.m. 6 October a.s. wordt bekendgemaakt dat winkeliers ook den bon 51 voor Engelsche en Amerikaansche sigaretten moeten inleveren. Voor het nieuwe voorschot wordt een toewijzing No. 340 uitge reikt, welke.recht geeft op import- op bezoek was heeft een verdiende 0-2 overwinning behaald. Het spel van de gasten stak stukken uit boven dat van de thuisclub. Bij L.S.C. speel de in de voorhoede mee de ex-inter- nationaal en Sneek-speler Charles de Bock die maker was van ’t tweede doelpunt. Het eerste doelpunt voor LSC werd gescoord door KI. Poel man. Voor dezelfde beker speelden te Grouw GVAC aldaar en Black Boys van Sneek. De uitslag was hier 22. We veronderstellen, dat een mi nister van buitenlandsche zaken ook een humeur heeft. Hooge militairen hebben het zeker; bekend is b.v. dat maarschalk Foch een zeer slecht hu meur toonde in de vergadering der kopstukken, die in 1919 beslisten over Kerknieuws. Ds. J. C. M. Jansen, Ned. Herv. pred. te IJlst, hoopt Woensdag 10 October den dag te ge denken dat hjj voor 25 jaar in het predikambt werd bevestigd te Made (N.Br.) Vervolgens diende hij de ge meenten van Terhorne, Zevenhuizen (Gr.) en sinds 15 Nov. 1931 de ge meente van IJlst. Uit het Politierapport. Toen ambtenaren van de verkeers- inspectie een met groote snelheid naderende auto gelastten te stoppen slipte de wagen waardoor deze een wielrijder, J. K„ aanreed. Het ge volg voor dezen en de auto was érn stig. J. K. geraakte te water ouder de fiets terwijl daar boven Op de luxe auto terecht kwam. Spoedig werden pogingen aangewend om zoowel de fietser als de bestuurder v. d. auto uit hun netelige positie te redden, wat inderdaad gelukte. Wonder boven wonder had geen van beiden eënig letsel bekomen. Ingesloten zijn wegens oplichting W. S. te A. en H. A. te A. Door de C. C. D. werd in samen werking met de politie bij S. F. te S. een varken inbeslaggenomen, dat deze onbevoegd voorhanden had. x 3000 turven werden in beslag ge nomen die door dén bezitter clandes tien waren ipgekocht en waarvoor ACTIE TEGEN ZW.<RTE HANDEL De geldsaneering bracht reeds veel verbetering ten opzichte van de zwarte handel en zal ongetwijfeld in de nabije toekomst meer en meer blijken een der radicaalste middelen tegen deze kanker te zijn. Dit neemt niet weg dat verschillende „zwarte pieten” er alles op zullen zetten om alsnog te probeeren door de mazen van het fiet te kruipen. Het is voor de gezondmaking van ons economisch leven ten zeerste noodzakelijk, dat in dit opzicht de regeering de volste steun geniet van alle goedwillende elementem-in ons volk. Laat iedereeif, die inziet dat de zwarte handel een der meest storende factoren is om te komen tot een terugkeer van normale omstandigheden in handel eri verkeer, zich schrap zetten om mede te hel pen aan de bestrijding van dit kwaad. Er zijn nog altijd veel te veel men- schgn die zwart iets koopen. Daar mede belemmeren zij, ook al is hun aankoop nog zoo gering, de terug keer van geordende toestanden. Laat men toch bedenkep, dat, als er door ons samen niet meer zwart gekocht of geruild wordt, de zwarte handel met zijn voorraden blijft zit ten en deze dan vanzelf goedkoopet op de markt moet brengen. Geld saneering van regeeringswege en het niet zwart koopen door het publiek dienen hand in hand te. gaan. Hiertoe .is dus de hulp noodig van allen die inzien dat er nu eindelijk een eind dient te komen aan alle zwarte han del. De kans is er nu. Laten wij, allen met elkaar, de handen ineen slaan om voorgoed een halt toe te roepen aan de ondermijnende invloed die uitgaat van zwart koopen en verkoopen Laten wij, nu door dé geldsaneering daartoe mede de gelegenheid gescha pen is, deze kans voor de volle hon derd procent benutten. Laat elk, ieder op zijn wijze, mede helpen Breng een meestal klein offer Ten bate van een gezonde maatschappij Voor een beter Neder land UIT DE PERTHONIAN. In het laatste nummer van „The Perthonian” -+ u weet wel, het aar dige krantje van het Perth Regiment hier komt een geestig artikel voor met raadgevingen, hoe de militairen zich te gedragen hebben in allerlei omstandigheden na hun terugkeer in het burgerleven. B.v. als je een avond op bezoek bent bij een vriend, wil het wel eens gebeuren, dat je hoed op een verkeei*le plaats terecht ge-, komen is. Dan ga je naar je gast heer toe en zegt vriendelijk „Het schijnt, dat ik mijn hoed niet kan vinden”. Storm niet naar binnen met de woorden: kamer; iemand.heeft mijn hoed ge stolen”. U moet het artikel zeker lezen of yoor u laten vertalen. Er komt ook een raad in voor, dje wij onzen lezers en lezeressen niet willen onthouden, omdat er een oorl deel over de Hollandsche meisjes in opgesloten is. Er wordt dan gezegd, dat men na zijn terugkeer in Canada een gróót aantal aardige meisjes zien zal. Deze jonge meisjes zijn niet bevrijd (spatieering'van-de red.) en verschillende van haar heb ben goedbetaalde betrekkingen. In tegenstelling met de handelwijze, die men gewend was, is de_,juiste groet „Vandaag mooi weer, vindt u niet?” of „Hoe vindt u Canada?” M.'a.w. tegenover de meisjes in de bevrijde landen kon men zich heel wat anders veroorloven Is het alleen de schuld van de Canadeezen dat zij tot die conclusie' gekomen zijn de vereischte papieren ontbraken. In het vervolg zal tegen zulke personen zeer streng worden opgetreden. Op de Bolswarderweg had een ern stig ongeluk plaats. Eeu 3-jr. jonge tje had kans gezien op een treeplank van een vrachtauto te klimmen. On derweg werd de kleine er af geslin gerd en kwam vermoedelijk ondter het achterwiel terecht. Met een been- fractuur werd het jongetje naar het ziekenhuis vervoerd. Overgebracht naar het politiebu reau werd S. F. te M„ verdacht van diefstal van 7 knot schapenwol. Van politiezijde verzoekt men ons „Niemand verlaat de 'onder de aandacht van het publiek Ineek. ;rs en voor MAX BLOKZIJL TER DOOD VEROORDEIÏLD. Max Blokzijl is ter dood veroor deeld, jhr. de Block van Scheltinga tot levenslange gevangenisstraf. Vriend helpt Vriend. pe padvindersvereenigingen Sneek willen deze actie gezamenlijk op touw zetten. In andere plaatsen is het een groot succes geworden, en we hópen dat Sneek niet achter zal blijven. De padvinders zijn buitenge woon enthousiast dat hun medewer king nu ook eens wordt ingeroepen voor dit moojp werk. Ze kunnen nu daadwerkelijk toonen dat ze padvin ders zijn, in de ware zin des woords. De bedoeling van deze actie is, dat inwohers van Sneek en omstreken in de gelegenheid gesteld worden om meubelen, kleerén enz. rechtstreeks te sturen naar familie, vrienden en bekenden in plaatsen, die nog nader bekend gemaakt zullen worden. Dit- wordt dan verzorgd door de geza menlijke padvinders te Sneek, die het zelf brengen naar de personen waar voor het bestemd is. Door raambil jetten wordt de-tijd en plaats bekend gemaakt, wanneer en waar verdere inlichtingen verstrekt worden. IKER, i aan- I 3 7 7. Voorz. I. Seer. I een Gost- gaan internationale verzoening en veiligheid, waar is de geest van Roosevelt Roosevelt, die 5 milliard gulden Amerikaansch staatsgeld, zonder er ook maar ie mand in te kennen, durfde besteden aan de ontwikkeling van ,de atoom bom, maar ook zijn hart had ver- pahd aan een internationaal veilig heidssysteem en waarschijnlijk de durf zou hebben gehad er alles op te zetten om het door te voeren ook Men krijgt niet de indruk dat Tru man een figuur van hetzelfde for- ïnaat is, bovendien heeft hij binnen- landsche zorgen, met al die stakin gen. Het is maar goed dkt hij niet nog in New York woont ook, in een dier geweldige torenhuizen, waar hij meer dan anderhalf uur trappen zou moetgn klimmen om op zijn bovenste verdieping te komen, nu er de lif tboys staken. Dan zou zijn humeur totaal zijn bedorven Ja, wat moet er van een internationaal veiligheidssysteem terecht komen, als de* grooten, die dit systeem moeten s^ragem het er niet over eens kunnen worden wat eigen lijk beveiligd moet wofden. Moeten de kleinen dan, vereenigd, toch niet eens hun stem laten hooren? Want hét gaat ons allemaal aan.’ We kun nen maar niet luchthartig het terrein der buitenlandsche politiek terzijde laten liggen, ih de verwachting dat „er zich wel wat zal opdoen”. Dat zei mijnheer Micawber wordt Dickens nog gelezen’ of is hij te „suf” Ook als hij er maar weer eens een baantje aan gaf. Het gaat ons alle maal aan als de eindtelling in Naga saki „40.000 dooden en 80.000 ge wonden door één atoombom”, luidt. Ook mijnheer Micawber, anders zul len op een kwaden dag zijn botten met die van vrouw en kinderen ook in de richting van een anderen pla neet geslingerd worden. Hetgeen ons zou spijten voor de .botten van me vrouw Micawber en kinderen en...... de onze. A. I. Het zal den gemiddelden buiten staander stellig verwonderen, indien hij verneemt, dat in Friesland gedu rende de bezettingstijd behalve het Nederlandsch* saamhoorigheidsbesef, ook de belangstelling voor de Frie sche Beweging sterk is toegenomen. Want volgehs de nog altijd gangbare populaire opvatting, zijn deze twee dingen met elkaar in strijd. De Frie sche Beweging immers is een stroo- ming, die Friesland wil losmaken uit het Nederlandsche Staatsverband, om een eigen Friesch miniatuurrepubliek- je te kunnen stichten. Onze gemid delde Buitenstaander, die is opge voed bij de tradities van het sedert 1813. steeds meer centraal geregeer de één en ondeelbare Nederland, •fronst derhalve de wenkbrauwen. Hij krijgt een zeker gevoel van onbeha» gen en staat geërgerd! afwijzend zelfs tegenover de bescheiden eisch van de Friesche Beweging, om de kindpren wat "meer onderwijs in de eigen taal te geven. Dan kunnen im mers de Groningers en de Limburgers en wie weet nog allemaal meer, ook wel met soortgelijke verlangens ko men aandragen. Nee maar, dat is tóch bepaald al te mal l.Onze boven genoemde vriend, die keurig Neder- landsch spreekt, zóózelfs, dat je niet kunt hopren, waar hij vandaan komt, raakt er zijnonbehagelijke stemming bij kwijt. Hg debiteert zelfs een paar zinnetjes in een of ander Saksisch dialect,-„Knauw- knauw” noemt hij dat hetgeen al- tijd een symptoom van vroolijkheid is. Het is werkelijk niet de moeite waard, om je daar druk over te ma ken, laat staan, ftr aan te ergeren.- Die lieden van de Friesche Bewe* ging zijn utopisten, bleeke idealisten, of wel inboorlingen uit de rimboe, die geen besef hebben van het groote wereldgebeuren, dat drijft naar de ontwikkeling van steeds grooter een heden en waarin Voor deze belache lijke „Kleinstaaterei” geen plaats meer is. Laat ons thans f echter de in den aanhef vermelde feiten eens wat na der onder oogen zien. Dat Friesland in trouw aan Nederland niet bij de overige gewesten is achtergebleven, dat onder de druk van den bezetter het Nederlandsch saamhoorigheids besef hier nog is toegenomen,- is nipt voor discussie vatbaar. De feiten spreken in dit opzicht een al te dui delijke taal. Friesland, dat in ver houding tot de omliggende gewesten slechts weinig collaborateurs kende, heeft zijn aandeel in het verzet ruim schoots geleverd. Hoe is het nu mo gelijk dat, ondanks deze versterkte gerichtheid op Nederland, de Frie sche Beweging tezelfder tijd zoozeer aan invloed kón winnen. Ook dit is n.l. een feit, dat niet te loochenen valt. >Ien lette slechts, op de inten sieve belangstelling voor de Friesche literatuur, op het groote succes van het ontzaggelijke werk der FrieSche Bijbelvertaling, op de steeds luider klinkende roep naar onderwijs in de eigen taal. Men lette ook bovenal hierop, dat de lieden van de Friesche Beweging, die bij dit alles de leiding hebben gehad, niet meer een klein ’groepje vormen, dat gedoemd is tot machtelooze protesten, doch dat velen van hen, vooral na de bevrijding, ge roepen zijn op belangrijke posten in het openbare leven. Er is dus toch blijkbaar „something rotten” in de be schouwingswijze van onzen vriend den buitenstaander. Immers de twee keer besproken tendenzen, die volgens zijn stellige overtuiging elkaar zouden moeten uitsluiten, blijken parallel te verloopen. Het is mogelijk, en te hopen zelfs, dat hij door dit voor hem merkwaar dige verschijnsel getroffen zal wor den en dat het voor hem aanleiding zal zijn zich eens in deze zaak te verdiepen. „Wat wil die Friesche Beweging dan toch eigenlijk” zal dan wel de eerste vraag zijn, die hij, nog altijd eenigszins geërgerd, stelt. Welnu, een •antwoord daarop kan hij vinden in de „Rapporten Fryske Biweging 1940 1945”. Want, hoewel haar openbare activiteit door den bezetter ten zeer ste werd bemoeilijkt, heeft de Frie sche Beweging gedurende de oorlogs jaren geenszins stilgezeten. Er is achter de schermen hard gewerkt. Onder meer zijn op initiatief van de „Ried fen 'e Fryske Biweging” tal van deskundige commissies gevormd, welke zich ieder op hun terrein, be raden hebben over de problemen, waar Friesland na de bevrijding voor gesteld zou worden, en die getracht hebben, de wegen uit te stippelen, langs welke deze problemen jot een oplossing gebracht kunnen worden. De rapporten dezer commissies zijn thans als .brochure verschenen. „It doel scil dildlik wêze”, zegt het Mo- deramen van bovengenoemde Ried in zijn voorwoord. „Hjirmei jowt pp een historysk stuit by de nije opbou fen de Nederlanske staat de Fryske Biweging folk en.ryk yn betinken, hwet der nedich is for in bloeyend Frysk folkslibben, in geve f ryske folksnationaliteit en in sterke, rike Nederlanske stëatsienheit en cultuur- mienskip”. De brochure bevat 9 rapporten, respectievelijk over Politiek, Land bouw, «Handel en Nijverheid, Cultuur, Volkspropaganda, Onderwijs, Kunst, Kerk en Jeugd. Het is natuurlijk niet doenlijk, om in het bestek van een krantenartikel deze rapporten, waarin een groote verscheidenheid van onderwerpen wordt aangesneden, waarin evenzeer de "belangen van een goede pachtre- geling als de wenschelijkheid van po-s litieke en functioneele decentralisatie wordt bepleit, waarin wordt gehan deld over het onderwijs in de Frie sche taal aan de Middelbare' schofen, over de wensêhelijkheid van industri alisatie, over bouwkunst enz. enz., aan diepgaande beschouwingen te onderwerpen. A 751 B, C 751 D757, 758 740 741, B752 714 Op bon 733 zal 100 gr. volvette of 40+ kaas en 100 gr. magere of 20+ kaas worden geleverd. Z- 750 voor lucifers mag niet vóóringeleverd worden. tegen Duitschland keerden en „goe de” regeeringen hebben. Maar Enge land en Amerika zien in die goede regeeringen slechts marionetten van Rusland en zijn zeer ontstemd over het feit dat Rusland achter hun rug om «een economische overeenkomst met Hongarije sloot waardoor het practisch mede-exploitant wordt van het geheele Hongaarsche, onder staatscontrole gestelde, economische leven. Zij zien in dit alles een Rus sische poging tot het aaneensmeden van een Oostelijk blok onder Russi sche leiding, terwijl de Russen elke poging tot samenwerking der landen in het Westen scherp afwijzen, om dat deze tegen hen gericht zou zijn. De Russen willen al evenmin iets weten van de Gaulle’s eisch om het Rijnland blijvend onder geallieerd be wind te houden en veroordeelen scherp een nieuw Fransch handelsver- drag met het nog altijd fascistische Spanje. En terwijl het gerucht reeds liep daf de minister-conferentie te Londen maar onverrichterzake uiteen zou gaan, bracht Molotoff tenslotte nog de gemeenschappelijke controle op Japan ter sprake, een kwestie welke in' het geheel niet op de agenda stond. Men brengt dit in verband met het feit dat heel wat Amerikanen pleiten voor een gematigde behandeling van Japan, en de Russen zoeken daarach ter natuurlijk een Amerikaansch ver- langen om Japan eventueel als pion te gebruiken in het schaakspel ^tus- schen de Ver. Staten en Ru^jand aan de Pacific. Dat alles is één groep van problemen. Tot een andere groep, welke vooral Engeland plaagt, be hoort bijv, de Egyptische eisch met steun van alle Arabische landen, om de Bfitsche troepen uit dat land te rug te trekken, dus van het Suez- kanaal, en de Sóedan toe te staan zich met Egypte te vereenigen. En de Arabische eisch dat geen Joden meer in Palestina zullen worden toe gelaten, terwijl Engeland er voorloo- pig nog 1500 per maand wilde heen zenden en president Truman de Joodsche eisch onmiddellijk 100.000 Joden in Palestina te doen opnemen steunde, waarop Londen dit geheele vraagstuk prompt overdroeg aan den Raad der Ver. Volken. Dan is er de met overweldigende meerderheid door het Al-Indische congres aange nomen eisch tot onmiddellijke onaf hankelijkheidsverklaring van Britsch- Indië inplaats van het Britsche aan bod tot evolutionaire ontwikkeling der betrekkingen in die richting. Trouwens op Java hebben wijzelf daaromtrent eenige zorgen en de si tuatie daar wordt er niet gemakke lijker op nu de Australische haven arbeiders zich solidair verklaarden met de Indonesische bemanningen van onze schepen, die staakten om de revolutionaire beweging van Soekarno te steunen. En in Indo- China vechten Fransche troepen te gen de Annamietische onafhankelijk heidsbeweging. En als men daar dan nog bijvoegt de zeer moeilijke onder- handelingen tusschen Engeland en de Ver. Staten om eerstgenoemd rijk weer op de been te helpen zonder dat het slaaf van de Amerikaansche kapitaalmacht wordt, dan is genoeg gezegd om te veronderstellen dat dé meeste diplomaten, maar speciaal de Engelsche, zich zoo katterig gevoe len, dat zelfs die ééne haring, welké' we hier kregen, hun niet zou hebben geholpen. Hoezeer Engeland en de Ver. Staten nu reeds uiteendrijven blijkt ook uit kleine dingen die ech ter meetellen als bijv, het feit dat Britsche schepen niet meer door het Panamakanaal varen doch om Kaap Hoorn, om de kanaalgelden in dollars te besparen en uit de zeer felle cri- tiek in Engeland op een Amerikaan sche film, die de eer van de roem ruchte campagne in Burma voor de Amerikanen opeischt terwijl de En- gelschen er voor 90 deel aan had den. Koloniale volken, tot nog toe onmondig, die directe onafhankelijk heid eischen, mogelijke economische uitbuiting van een berooid Euro pa door oom Sam en een diep wantrouwen tusschen Oost- en Wést-Europa waar gaan wij heen, waar blijft de te brengen dat het verboden is palen uit 'de walbeschoeiing te halen en dat tegen overtreders streng zal wor den opgetreden. Collecte Spoorweg TB.C. Vereen De opbrengst van de gollecte, welke 17 .dezer, te Sneek werd gehouden was f 1131.84. Herdenkingsavond Spoorwegstaking. Voor het aanhooren van de radio- uitzending van de redevoeringen, w Ike op 17 September door den Minister van Verkeer en Energie en den Directeur- President der N. S, te Utrecht voor het Spoorwegpersoneel zijn gehouden was het personeel van de stations Sneek, Bo- zum en 1,11st met de vrouwen in de wachtkamer alhier bijeen gekomen. De stationschef herdacht bij de opening van de bijeenkomst de gevallen collega's en bracht dank aan de boeren en burgers die het ondergedoken personeel hadden gehuisvest Na de uitzending bltef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, hetgeen door verschillende zaken mogelijk was gemaakt. Eenheid in de Sneeker spoxt. Woensdag 12 Sept, vond op initiatief van den heer K. van Gorkum een ver gadering plaats waarin alle Sneeker Sportver. vertegenwoordigd waren Het voorstel van den heer.van G, om den •Sneeker die een uitzonderlijke sportpres tatie levert,' namens de geheele stad een beker of iets dergelijks aan te bieden, gaf aanleiding tot een interessante ge dachtenwisseling. Ook werden de voor- deelen van een te vormen Sneeker Sport Central? onder oogen gezien. K.N.V.B.-beker. L.S.C. I dat Zon- voor het tijdvak van 30 September tot en met 13 October 1945. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Alle bonkaarten 511 200 gram bloem 250 gram gort 125 gram jam 200 gram kaas 200 gram zout 225 gr. huishoudzeep Bonkaarten 511 A, B en /C. 700 t.e.m. 705 800 gram brood 400 gram brood 500 gram peulvruchten 400 gram suiker 125 gram boter 125 gram margarine 100 gram vet 1 doosje lucifers 800 gram brood Bonkaarten'511 D. 800 gram brood 250 gr. rijst of kinder meel of 225 gr. kinder- biscuits 500 gram suiker 125 gram boter 125 gram margarine Wel wil ik echter een en ander mededeelen uit het Politieke Rap port, omdat de daarin behandelde stof wonderwel aansluit op mijn ge sprek met den U langzamerhand wel bekenden heer Buitenstaander. Dit politieke rapport nu laat ër al direct geen twijfel over bestaan, dat volgens de Friesche Beweging Fries land „op groun fen tradysje, éigen wollen en eigen bilang” onafscheide lijk aan het Nederlandsche Rijk ver bonden is. Zij is echter van meening, dat een gezonde volksgemeenschap en een krachtig landsbestuur alleen mogelijk zijn, wanneer wordt uitge gaan van het eigene, zooals dat in taal en zedeti alsook in de econo mische opbouw der deelen tot uiting komt. Zij eischt derhalve voor Fries land de mogelijkheid en de ruimte om zijn roeping op stoffelijk en geestelijk gebied tegenover de*Friezen en te genover het'Rijk te kunnen nakomen. Oni dit $e bereiken streeft zij niet naar een staatsrechtelijke uitzonderings positie voor Friesland, doch wel naar een zoodanige decentrale inrichting van het Nederlandsche Rijk, dat zonder de eenheid hiervan aan te tasten, zaken van cultureelen, econo-» mischen en maatschappelijken aard, zelfstandig door de provincies en de gemeenten geregeld kunnen worden., Er wordt hierbij dus niet uitge gaan van een absolute eenheid van het Nederlandsche Rijk, die tot een vormigheid leidt, maar van een or ganische eenheid, die de gewestelijke verscheidenheid zooveel als mogelijk is tot haar recht wil laten komen. Bij de laatste opvatting zijn de deelen evenzeer van belacig als het geheel. Ja, het geheel kan zelfs niet tot bloei komen, als de deelen niet ge zond zijn. Dit is voor Friesland alleen mogelijk en het kan dus alleen dan zijn maximale prestatie aan het ge heel leveren, als het vrij is om zijn eigen wezen te ontplooien. Friesland moet zichzelf kunnen zijn, dat is in wezen de boodschap van de Friesche Beweging. Kwade tongen beweren vaak, dat hiermee bedoeld wordt, dat Friesland zich in zichzelf moet opsluiten en alle invloeden vrfn buiten angstvallig moet keeren. Hun, wier meening door deze of soortgelijke domheden is beïnvloed, zij verwezen haar de volgende uitspraak uit .het cultureele rapport „De Fryske folkskultuer kin net op hjarsels bi- stean en scoe sünder geregeld kon- takt mei de bütewrald forkomme”. Een uitspraak, die in al haar so berheid aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Op deze uit spraak volgt evenwel nog een zinne tje, dat ik den lezer niet mag ont houden, n.l. dit „Hja (de Friesche volkscultuur dus1) hat lykwols hjar eigen wearde?’. Friesland zal dit steeds beter weten, daar staat de Friesche Beweging borg voor. Dat Nederland er rekening mee houde. Ir. H. v. d. Molen. 800 gram brood 250 gr. rijst of kinder meel of 225 gr. kinder- biscuits Tabakskaart 52 2 rants, tabaksartikelen (geen imp.-sigaretten). Voor de week van 30 September tot en met 6 October 1945. 2 liter melk 3% liter melk 3 liter melk 100 gram vleesch 1 kg aardappelen 2 kg' aardappelen ZONDAG 30 SEPTEMBER.-^ NED. HERV. KERK, 9.30 uur Ds. A. KENTIE. 5 uur Ds. G. POST, van Nijland. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 9.30 uur Ds. W. Mesdag 2 uur Her vatting der Westhjll-Kinderdiensten VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN Amicitia 9.30 uur Mejuffr. J. van der,Veen. Catechisatie s’Dr. 'H. de Vos en Mejuffrouw J. van der Veen. Dinsdag 2 Oct. 7%8% u. jongens t/m 15 jaar; 8%—5% u. jongens 16 jaar en ouder 1 ^ag voor de KNVB-beker bij Sneek Woensdag 3 Oct. 7148% u. meis jes t/m 15 jaar; 8^4-9)4 u. meis jes 16 jaar en ouder. Alles in de Catechisatiekamer boven GEREF. KERK. Noorderkerk 9% uur Ds. H Steen huis 5 u. Ds. P. v. d. Sluis (Zd. 2). Zuiderkerk 9+ u. Ds. F. Guillaume; 5 uur Ds. H. Steenhuis (Zd. 2). Oosterkerk 9^ u. Ds. P. v. d. Sluis (Zd. 2); 5'uur Ds. F. Guillaume. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrij dagavond 8.30 uur Bijbellezing Bidstond. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. LEGER DES HEILS. 10 u. Heiligingsdienst 3.30 u. Openl. samenk. Park; 8 u. Verloss.samenk. Donderdag 7.30 u. Opénb. samenk. Kapt. M. Souverein. NED. HErV. KERK. Abbega, *1130. uur Ds. W. G. v. d. Ree. Goënga, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Hommerts, 1.30 uur Ds.j A. Kentie van Sneek. Jutrijp, 9 uur Dr. H. de Vos, Sneek. Offingawier, 9 u. Ds. E. Kempenaar. Oppenhuizen, 9 uur Ds. A. M. Knott- nerus. Uitwellingerga, 1.30 uur Ds. A. M. Knoftnerus. Oudega (W.) 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Weddepohl. Oosthem, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Rauwerd, geen dienst. Terzool, geen dienst. IJsbrechtum, 9.30 uur Ds. J. E. Wa- -- -- -- D_ genaar. (Dienst voor ouderen en« tooid’met de van goud schitterende jongeren). IJlst, 9.30 uur Ds. Jansen; nam. S u. Ds. W. G. v. d. Ree. GEREF. KERK. Oudega (W.) 9 en 1.30 Moesker van Rhënen. DOOPSGEZINDE -GEMEENTE. Woudsend, geen dienst. IJlst, 7.30 uur Gemeente-avond. képi van Foch 1 We hopen voor hen dat de ministers van buitenl. zaken der gropte geallieerden, nog té Lon den bijeen, ook dergelijke speelsche momenten kennen, want een beetje afleiding mag wel bij het ontwarren van al die knoopen, waartoe zij po gingen doen. Hier zijn er een paar. Inzake den vrede met Italië hebben de Z.Slaven, met steun der Russen, Triest en aangrenzend gebied ge- eischt, terwijl de Ver. Staten en En geland die stad aan Italië wilden la ten, omdat ze een in meerderheid Ita- laansche beyolking heeft, men daar blijkbaar ook liever geen Russische invloed ziet en een bevriend Italië voor de verhoudingen aan de Mid- dellandsche zee in de toekomst be- teekenis kan hebben. Nu zal eerst maar eens een onderzoek ter plaatse worden ingesteld» en wordt gedacht aan een internationaal regime over Triëst. De Russen wenschen een zelf standig mandaat voor het bestuur der Italiaansche koloniën in Afrika, de Engelschen en Amerikanen neigen meer over tot een gemeenschappelijk mandaat. Met name de eersten voe len niets voor een zelfstandig Rus sisch beheer van bijv. Tripolitanië, dus aan de Middellandsche zee 1 De Russen wenschten niet dat Frankrijk en China mee-oordeelden over het vredesverdrag met Finland, omdat die landen niet in oorlog waren ge weest met Finland, maar Engeland en de Ver. Staten stonden er op dat de raad van ministers in zijn geheel over alle onderwerpen een oordeel zou uitspreken. Moskou wil bij de bespre kingen over dé vredesverdragen met Roemenië en Bulgarije deze met als vijanden maar als bondgenooten be schouwd zien omdat ze zich tenslotte van t r Be- I Rtin- toren lagen uur Ds. ■f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1