Vrijdag 5 Oct. 1345 No. 20 het Militair Gezag, d i s t r iet S n e e k Weekblad vanwege RECHT. K 2242 2L s. u. D. L” :HJk J oor den nog den iten en een de oor jen ndel Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Predikbeurten te JSneek. ZONDAG 7 OCTOBER 1945. Béiitenlaxidsch Ove.zlcht g ir ir ir Dinsdag ir ir ir nr ur ur ur ur ur ur lur lur lur V. eau nten neck /ries ts le em- tten. issen -* weer im- 45 leze ioet ang oor- erk- as. uur Bon 736 voor schoen reparatie. Het Centraal Distributiekantoor te Zwolle deelt mede, dat bon 736 van de bonkaart voor voedingsmiddelen 511 met ingang van 1 October 1945 is geldig verklaard voor het doen re- pareeren van schoenen met een hoe- veelheid leder van 25 gram. De gel digheidsduur van dezen bon is onbe perkt. WAT WIL SECTIE IX DER N.B.S. „O, nog weer eens iets over de N.B.S. Nu we 'kunnen het artikeltje wel eens even lezen, maaraf- -keuren doen we het toch”, Zie, zoo zullen misschien velen onder U er over denken. Want heeft de N.B.S. niet kort na de bevrijding getoond, hoe het niet moest? Zeer zeker, ook wij zijn het volkomen met U eens, dat er veel gebeurde, wat wij allen ten zeerstè moeten betreuren, doch waren het wel de echte B.S.ers, wien de schuld hiervan trof? Natuurlijk, er zit altijd kaf tusschen het koren.. Ook onder de B.S.ers zaten (en zijn er vooral na de bevrijding nog wel bijgekomen) elementen die er niet «e- an- nd- rk- uld um liet tuis iici, nen ;en- aan lar- an- dat vak oop Ind isch niet ge- ■deq ’oor te t and, (list. willende werkgevers,’ om Sectie IX in dezen hun 'medewerking te ver- leenen. Oud-N.B.S.ers, lees vooral de ad vertentie van Seétie IX in dit blad. Pieter'Spaander, Oosterdijk 65; poe- le Staal, Parallelweg 47; Lo5e Tig- chelaar, Kapelstraat 38; Lenardus J. Tuil, Oppenhuizerweg 51; Salomon Velleman, Emmastr. 18; Sake Voer man, Napjusstraat 42; Petrus J. de Vries, Stationsstraat 34; Lijkle v. d. Wal, Dr. Kuyperlaan 5; Piet Walstra, N. Noorderhorne 25; Bernard H. Wempe, Badhuisgracht 15; Jan H. Wilmink, Grootzand 32; Thomas W. Zandstra, Suupmarkt 1; Tjeerd v. d. Zee, Singel 7; L. P. Tilma, Zwette- hiem; Jan W. v. d. Zijpp, Stations straat 2. OORLOGSPLEEGKINDEREN. Bij Koninkl. Besluit van 13 Aug. 1945 zijn enige maatregelen getrof fen betreffende oorlogspleegkinderen. Hieronder worden verslaan min derjarigen, over wie in verband met de oorlogsomstandigheden de ouder lijke macht of de voogdij gedurende een termijn van ten minste drie maanden in feite niet is uitgeoefend, alsmede minderjarigen, wier identiteit niet vaststaat. Ter behartiging van de belangen van deze kinderen is ingesteld een Commissie voor oorlogspleegkinde ren, gevestigd te Amsterdam, .Hee- rengracht 410412, postbus 401. Een ieder, die het toezicht heeft op, of bij wien inwoont een rhinder- welke- als oorlogspleegkind moet worden beschouwd, is verplicht hiervan zo spoedig mogelijk bij de voornoemde commissie aangifte te doen. De aangifte kan ook geschieden ter secretarie dezer gemeente, afdeling II des voorm. van 8.3012.30 u. Het opzettelijk niet nakomen van vorenomschreven verplichting wórdt als misdrijf beschouwd. De dader wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren. Hij, aan wiens schuld is te wijten, dat de aan meldingsplicht niet wordt nageko men, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste 1000.—. De waam. Burgemeester van Sneek, L.Rast er hof f. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar R’dam-Vreewijk, J. de Vos te Beesd (Gld.), die bedankte voor Maassluis. Kiescollege Gemeente "Sneek. Lijst van leden van het kiescollege, bedoeld in art. 3 van het Besluit tij delijke voorziening gemeenteraden Hijlke*Bakker, Jan v. Nassaustraat 7 r Pieter Been, Napjusstraat 40; Jan •P. Winsemius, Marktstraat 16; Mar tha Bergstra, Kleinzand 42; Johan nes Beu te, Grootzand 36; Jan Blók Fzn., Anjelierstraat 1; Johan de Boer, W. Noorderhorne 19; Pieter de Boer. Boeierstraat 4; Sijtske de Boer, Was- jsenberghstraat 44; Tjeerd de Boer, KI. Kerkstraat 21; Fredericus Brink man, le Woudstraat 13; Michiel Deth- mers, Tjofcterstraat 1; Ruurd Feit- sma, Schaepmanstraat 3; Agè Fen- nema, Parkbuurt 38; Johannes, Hal- bertsma, Stationsstraat 16; Hendrik S. Hamersma, Ged. Pol 4; Marten Hiemstra, Amaliastraat 56; Gmer v. d. Horst Jansen, W. de Zwijgerstr. 86; Jurjen Keuning, Singel 52; Mar- tinus Knol, Jachthavenstr. 17; Ruth Koolmoes, 2e Zomerrakbuurt 40; Srje Kogpmans, Parallelweg 23; Kier Kracht, Franekervaart 21; Jan Mar tens, Leeuwarderweg 7; Sijbren K. v. d. Molen, IJlsterkade 24; Pietei Mollema, Hopperstraat 17Paulus Nauta, Oosterdijk 83; Wiebe Nauta, Franekerkade 4 Wille Posthuma Mantje, O.Koemarkt 13; herben Ree- hoorn, Priorstraat 20; Fedde Rien- stra, Ubbo Emmiusstraat 30; Eelke Schurer, W. de Zwijgerstr. 64; Albert Seinen, Kloosterdwarsstraat 29; Jelle Sixma, Fred. Hendrikstr. 34; .Ruurt A. van der Sluis, Stationsstraat 44; Thomas Smeding, N. Noorderhorne 3; NED. HERV, KERK. 9.30 uur Ds. J. N. DE RUITER (Coll. A.C.D.) 5 uur Dr. H. DE VOS. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. A. KENTIE. Catechisatieuren van Ds. A. Kentie Maandag 89 u. meisjes vanaf 17 jr. Dinsdag 78 u. M.O. leerlingen 89 u. meisjes vanaf 17 jr. 910 u. jóngens vanaf 17 jr. Woensdag 3—4 u. meisjes van aller lei leeftijd. Alle lessen vinden plaats in dè consistorie. De uren voor de a.s. lidïnaten worden nog nader be kend gemaakt. Catechisaties Ds. J. N. de Ruiter Maandag 5»6 u. Jongens 12—13 jr. 7*8 1415 jr. .8—9 16—17 jr. 56 u. Meisjes 1213 jr. 6.30— 7.30 14—15 jr. 7.30— 8.30 16—17 jr. Lokaal Singel 66a. Catechisaties Dr. II. de Vos ’en Mejuffrouw J. van der Veen. Dinsdag 7%—8% u. jongens t..m 15 jaar 8%-9% u. jongens en meis jes 16 jaar en ouder. Woensdag 7’4--814 u. meisjes t/m 15 jaar. Alles in de Catechisatie- kamer boven. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag (H.A.). Kinderdiensten leeft. 510 jr. van 23 u.; van 1112 jr. van 121 u. Catechisaties Doopsgee. Gemeente Jongens beneden 16 jr. Dinsdag a.s. 5 uur; jongens boven 16 jr. Dinsdag a.s. 7 uur; Meisjes beneden 16 jr. Donderdag a.s. 5 uur; meisjes boven 16 jr. Donderdag a.S. 7 uur. Alle in de kerkeraadskamer, waar d,e defini tieve uren worden vastgesteld. GEREF. KERK. Noorderkerk 9 uur Ds.F. Guil laume; 5 u. Ds. H. Steenhuis (Z. 3). Zuiderkerk 9% u. Ds.. P. v. d. Sluis; 5 uur Ds. F. Guillaume (Z. 3). Oosterkerk 9% uur Ds. H. Steenhuis (Z. 3)5 uur Ds. P. v. d. Sluis. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. LEGER DES HE1LS. 10 u4 Heiligingsdienst 3.30 u. Openl. samenk. Park; 8 u. Verloss.samenk. Majoor W. Doek van Groningen. NED. HERV. KERK. Abbega, 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Folsgare, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree (Voorb. H.A.) Gauw, 9 uur Ds. Kempenaar. Hommerts, 9 uur Ds. Sj. Postma. van Schoonebeek. Jutrijp, 1.30 uur Ds. Sj. Postma. Offingawier, 1.30 u. Ds.E. Kempenaar Oudega (W.) 2 uur Ds. J. M.’ Wedde- pbhl (Voorb. H.A.) Rauwerd, '7 uur Ds. Mr. G. D. boer lage (Afscheid). Sandfirden, 9.30 uur de heer W. Nau ta van Sneek. Sijbrandaburen, 9.30 uur Ds. Mr. G. D. Boerlage (Afscheid). Tirns, 9.30 uur Ds. J. E. Hagenaar. Westhem, 9 uur Ds. H. Gordeau. Wolsum, 1.30 uur Ds. H. Gordeau. Woudsend, 9.30 uur Ds. Weddepohl van Oudega (W.); ’s avonds 7 uur Ds. xPostma van Heeg. IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. GEREF. KERK. Oudega (W.9 en 1.30 u. Ds. C. Bos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. C. F. Brüse witz. IJlst, geen dienst. De besprekingen der vijf ministers van buitenlandsche zaken te Londen zijn afgeloopen. Het officieele slot communiqué meldt slechts ,,dat de ministers besloten hebben de huidige., zitting te beëindigen”. Men is het duj zelfs niet eens kunnen worden* over een protocol, dat een overzicht der besprekingen zou hebben gege ven. Over dit protocol had men dan ook reeds zooveel dagen gebroed, dat met reden verwacht kon worden, dat er een luchtje zou zitten aan het ei, als het onder de hen vancBtan kwam. Maar ziet er is zelfs geen ei Er is reeds zooveel over de gerezen moeilijkheden geschreven, dat het nu geen zin heeft er nog diep op in te gaan. Bovendien zullen alle kwesties, waarover men het niet eens was, nu wel naar deskundigen worden ver wezen, wier rapporten dan op een tweede conferentie ter tafel komen; Inzake* Hongarije schijnen de stand punten elkaar wat genaderd te zijn. Na Rusland, willen nu ook .de Ver. Staten en Engeland weer diplomatie ke betrekkingen met dat land aan- knoopen. Blijkbaar beschouwen de Ver. Staten en Engeland- dus Hon garije nog niet zoodanig ingeschoven in het oostelijk blok, dat zij het moe ten afschrijven. Adders is het metRoe- menië. en Bulgarije. Ook daarover is reeds veel gezégd; hoezeer Roemenië afhankelijk wordt van Rusland blijkt o.m. uit het feit dat laatstgenoemd land daar zooveel mogelijk weghaalt om zijn eigen oorlogsschade te her stellen, o.a. 50.000 ton aan uitrustin gen voor petroleumbronpen, welke voor 87 Britsch bézit of dat van andere geallieerden zijn. Een bittere pil voor Engeland, welke het echter zal moeten slikken. Blijkbaar om te voorkomen dat de andere geallieer den, op htm beurt hêt Roergebied als economisch wingewest voor zich zul len monopoliseeren, heeft Stalin ver klaard dat dit g ebied onder gealli eerd bewind dient te komen om te verhinderen dat Duitschland ooit weer oorlog kan voeren. De gang van zaken te Londen heeft ihtusschen reeds tot- opmerkingen van de Brit- sche dominions geleid, welke ook wenschten mee te spreken waartoe ze trouwens t. z. t. eed kans zonden krijgen omdat de verklaring van Potsdam nadrukkélijk bepaalt dat de Raad van Ministers verschillende ver dragen zou opstellen om deze aan het oordeel der Ver. Volken te on derwerpen. Echter ook hier schijnt de schoen*te wringen, want volgens den Amerikaanschen minister van Buiténlandsche Zaken is een der voor naamste punten van geschil geweest dat Rusland op dit deel der verkla ring van Potsdam wilde terugko men en zelfs Frankrijk en China niet mee wilde laten spreken in Euro- peesche zaken, behalve wat -Frank rijk,betreft met betrekking tot Italië. Over het gemeenschappelijk toezicht op de Europeesche waterwegen, be langrijk op zichzelf, maar een muis vergeleken bij de olifantenyan vraag stukken, welke onopgelost bleven, is men het wél eens geworden. Voor de menschhëid is het te hopen dat de tweede coiïferentie, waarvoor geen datum ih bepaald, een gelukkiger verloop zal hebben. De groote weste lijke mogendheden Amerika en En geland zulleii. moeten beseffen dat men een enorm rijk als Pmsland, dat ongeveer vijfmaal zoo machtig is als het vroegere Czarenrijk, veel meer natuurlijke rijkdommen heeft dan de Ver. Staten en binnen een menschen-. leeftijd naar een bevolkingscijfer van wellicht 300.000.000 zal loopen, niet blijvend van de Middellandsche Zee kan weghouden; de Russen zullen hun wantrouwen ten opzichte van het Westen moeten opgeven. Ongetwijfeld wordt dit wederzijdsch wantrouwen in de hand gewerkt door het verschil in ideologie en het feit dat de Rus sische door een deel der bevolking van hét Westen wordt gedeeld. Opmer kelijk is echter dat in een land als Frankrijk bij de verkiezingen is ge bleken dat de invloed' der socialisten die der communisten daar verre over treft. Dat het gekrakeel def Eu ropeesche mogendheden haar positie iir Azië schade doet spreekt wel van zelf. Deze positie verkeert niet meer of minder dan in een crisis. De si tuatie in Ned. Indië is daar om het te bewijzen. Het was bitter voor onze regeering te moeten ervaren dat haar geallieerden haar zelfs wilden dwingen te onderhandelen met Soe- kartio, door haar beschouwd als een marionet van Japan en fascistisch ge oriënteerd. Zij wees dit kloek af, al doet het vreemd aan dat de heer van der Plas wel met hem onderhandelde. Hier is klaarheid gewenscht. Intus- schen schijnt er in dé Engelsche op vattingen een kentering te komen, en zullen de Britsche troepen op Java blijven tot het wettige Nederlandsche gezag er weer gevestigd is e» on- derhandelingen kunnen beginnen op de basis van de zinsnede in de rede van H. M. de Koningin van 7 De cember 1942, waarin .volledig deelge nootschap van Ned. Indië in het koninkrijk en zelfstandigheid in in wendige aangelegenheden in het voor uitzicht werd gesteld. Middelerwijl dreigt op Java hongersnood. Maar ook in Europa blijft de voedselpositie moeilijk. Maarschalk Montgomery heeft, omtrent den toestand in Duitsch land dingen verteld, welke bewijzen dat de geschiedenis obk haai’ wraak kent. Vorige winter leed Holland koude en honger, deze’ zal het waar schijnlijk Duitschland zijn, dat het zelfde zal moeten doormaken. Toekijker. tusschen hadden gemoeten. We zul len nu niet meer uitweiden over dat gene wat er zooal gebeurd is, de feiten zijn immers maar al te zeer bekend. Wie werd niet op de hoogte gehouden, hetzij door buurman, buur vrouw, vriend of kennis, over het geen „Jansen” weer had meegenomen en „Ja mensch, je moet er maar slag van hebben, zulke lui, altijd in de „zwarte handel” gezeten en m.ooi met’ de moffen omgegaan en nu zit ten ze warempel in de N.B.S.” En zoo ging het door, van mond tot mond, door de stad en de .provincie, ja zelfs door het geheele land. ,’,Men” sprak over de B.S. enal gauw durfde je als echte B.S.er niet meer te zeggen dat je ook bij de B.S.-be hoorde. „Men” heeft getracht om de N.B.S. bij ons volk onsympathiek én pet mooie werk, wat gedaan werd „kapot” te maken. Dpch „kapot” ma ken? Neen, dat zal nooit kunnen. Al het-„mooie” te doen vergeten, door het „slechte” naar voren te brengen, zelfs dat zal nooit gelukken. „We zouden niet verder uitweiden?” Ach, neen, gelijk hebt U, want wat-zal het immers geveh, alles is reeds zoo in gekankerd. Maar, dit móést er even „uiu, want hoe zflti U anders tegen over ons werk staan, het werk dat nu voor ons ligt en waardoor we dat gene willen zien té bereiken, wat wij als onze plicht beschouwen en men- schelijk gesproken, bok moeten be reiken voor hen die het mooie werk der B. S. hebben verricht. Reeds eenige maanden werkt in Nederland de Sectie IX van de staf van den Bevelhebber Nederlandsche Strijd krachten afd. Binnenlandsche Strijd krachten. Ook in Friesland heeft déze Sectie IX een bureau en wel Fonteinstraat 18,. Leeuwarden. On danks het feit dat de Binnenlandsche Strijdkrachten zijn geliquideerd blijft deze Sectie dóórwerken-. Waarom Om te helpen al diegenen die door het werk der Binnenlandsche Strijd krachten schade hebben geleden. En die zijn er, op velerlei gebied. De Op perbevelhebber der B.S. Z.K.H. Prins. Bernhard heeft eenige tijd na de be vrijding deze Sectie in het leven ge roepen. Haar opdracht was: „Alle ge vallen van schade registreeren en na gaan op welke wijze de gedupeerden geholpen moeten worden”. Door de Een van de kenmerken -van den bezettingstijd, die wij moeilijk ver- werken konden, tvas de rechteloos heid. Er was geen recht meer, en men kon dus zijn recht ook niet meer zoeken; de beletter deed met ons naar willekeur, niet gebonden door recht en wet. Hjj maakte het nog erger, door de schijn van het recht te handhaven. Deze toestand maakte ons beurtelings opstandig en rade loos. Hij gaf een gevoel van onzeker heid en' onrust, want niemand wist meer, waar hij zich aan te houden had en waar hij aan toe was. Hoe hebben wij toen verlangd naar de be vrijding, mede, omdat dan de rechts staat hersteld zou warden. Nu zijn wij bevrijd en wij hebben weer een rechtsstaat. Het is een zaak om eiken dag weer opnieuw dank baar voor te zijn. Hebben wij even wel weer gehéél en al een rechts staat, zoo volkomen althans als in deze gebrekkige wereld mogelijk is Voor wij deze vraag beantwoorden, dienen wij eerst te weten, wat een rechtsstaat is. Het woord geeft het antwoord aan de hand. Een rechts staat *is een staat, welks gedragingen jegens de burgers en jegens andere staten, uitsluitend door hét recht be paald worden. Het is dus een staat, waarin het recht heerscht. De vraag rijst dan evenwel, wat-recht is. Wij beseffen allen, dat recht iets met gerechtigheid te maken heeft, wat telkens een der maatstaven, w’aa.r wij het samenleven aan meten, genoemd wordt. Gerechtigheid nu is, volgens het opschrift op ons wat vervallen gerechtsgebouw „jus suum cuique” ofwel dat ieder zijn recht krijgt. In een rechtsstaat krijgt derhalve ieder wat hem toekomt. Dit is al een be langrijk beginsel, dat wij hebben vast te houden. Het is van groot belang, dat ieder krijgt, wat hem toekomt, niet meer en niet minder, ten goede en ten kwade. Hiermee zijn wij echter nog niet, waar wij zijn moeten. Dë vraag is nu, wat ieder toekomt. In een rechts staat zal dat door het recht worden bepaald. Het recht is in dat geval dat recht, dat openlijk en. ieder be kend als zoodanig gey t, dus in hoofd zaak de geschreven wetten en anderë rechtsregels. Daardoor weet ook ie der, waar hij zich aan te houden heeft. Maar nu zijn wij er nog niet. Het recht moet gehandhaafd worden en dit vraagt êen overheid, die de wil, de naacht en het inzicht heeft om het recht te handhaven. En ten slotte nioet er in het volk een zuiver besef van recht en onrecht zijn. Wanneer dit ontbreekt, gaat het geldende recht in de lucht hangen, zondigt men er telkens en meteen goed geweten tegen en zal de handhaving van het recht gevaar loopen. .officieele erkenning der’ B. S. ais Wanneer wij in het licht van het bovenstaande den toestand in ons land in oogenschouw nemen, kunnen wij niet juichen. Wij leven bij lange na niet in de rechtsstaat die wij moesten en konden hebben. Ik laat nu allerlei verschijnselen buiten be schouwing, om slechts op een paar te wijzen. Krijgt ieder, wat hem toe komt Wie wel eens met leden der illegaliteit spreekt, hoort allerlei klachten over onrecht, dat er ge pleegd wordt en het z;jn niet alleen voormalige illegalen, die klagen. Men klaagt, dat verdienstelijke burgers aan den kant geschoven en dün be handeld worden en lieden, die niets hebben gepresteerd of zelfs ons land schade hebben gedaan, naar voren komen. Men klaagt over vriendjes- bevoorrechting én erger. Wij hooren ook klachten over de behandeling der politieke gevangenen. Er zijn klach ten, dat zij te slap behandeld worden, maar veel meer nóort men de klacht, dat zij niet worden behandeld, als wij van de Staat der Nederlanden moch ten verwachten. Er schijnt zeer zwaar teged het beginsel van de rechtsstaat gezondigd te worden. Het, ergste is evenwel, dat het rechtsbesef van ons volk, dus van ons allen, aanmerkelijk gedaald is. Ik noem weer slechts twee verschijn selen. Dit de invoering van de dood straf vanzelfsprekend aanvaard is, zonder protest en o^r het algemeen met voldoening, i^bedenkelijk. Ik zeg niet,* dat de doodstraf niet moet worden ingevoerd; mogelijk ik zeg niet zeker moet de overheid het recht hebben in het uiterste geval een harer onderdanen hq,t leven te benemen. Men moet evenwel weten, wat men doet, als men die mogelijk heid schept èn men zal het doen met huivering, wetend hoe gevaarlijk de positie van den mensch is, die eën ander het recht op leven ontzegt. Een ander bedenkelijk verschijnsel is de reactie vgn velen op de vrijlating van politieke gevangenen. Uit deze reactie spreekt maar al te duidelijk haat, wraakzucht, lafheid en nog wel ■een en ander ellendigs meer. Het wordt tijd, dat het recht beter gehandhaafd en in het bewustzijn van het vólk verankerd wordt. Dat zal een zware strijd worden. Geëischt is toch dat wij met geheel ons willën ©p de gerechtigheid gericht zijn. Dat vraagt strijd, met de verkeerde strek kingen in het volksleven en ook met allerlei strekkingen in ons zelf. Vertre^; Oorlogsvrijwilligers. Donderdagmorgen zijn van hier 130 vrijwilligers voor de Expeditionnaire Macht vertrokken, afkomstig uit Sneek en omgeving. Vóór hun ver trek werden zij toegesproken door Mr. J. P. Winsemius, Hoofd van het Hendrik Canrinus, Heeg 364;* Aahmeldingsbureau en door den wn. Burgemeester, den heer L. Raster- hoff, waarnahet Nederlandsche en het Friesche Volkslied werden ge speeld. De vrijwilligers gaan eerst naar een kamp bij Tilburg en van daar naar Engeland. Na hun oplei ding zullen zij naar Indië worden uit gezonden. .Jongeren Werkgemeenschap N. V. B. opge richt. Woensdagavond is alhier, na een inleiding van den heer J. Spiekhout te Leeuwarden, een Jongeren Werk gemeenschap van de Ned. Volksbewe ging opgericht. In het bestuur wer den gekozen Mej. M. Bos en de hee- ren, J. Sixma, H. C. Stockmann, S. Aukema en D. Sm^:. Fokveekeuring Sneek (Vervolg). Rubriek IXa. Hokkelingen (bui- ten stamb.)3e pr. 2-tal van J. HuiA tema, Nijland. JX. Stierkalveren le pr. Adema CCCII, P. E. Hulstra, Scharnegoutum; 2e pr.a Jaap, eig. H. P. Sieperda, IJsbrechtum; 2e pr.b Pel Asma, P. E. Hulstra; 3e pr. Jan, van C. Wiersma, Nijland;3e pr. Zondervan, van J. M„ Nauta’ Uitwel- lingerga. XI. Stierkalveren, Jan. en Febr.: le pr. Kollummer Welkom, eig. H. S. Wiarda; 2e pr. Max, eig. H.- M. Gerbrandy; 2e *pr. Minke’s Adema, S. U. Lemstra; 3e pr. Deyne Hielkje van P. Huistra; 3e pr. Ada’s Ceres, "eig. Y. Sybrandy; 3e pr. Ar nold, êig. S. R. Ijjiemstra, Nijland. XII. Stierkalveren na 28 Febr.: le pr.a Bravo, eig. J. H. Bootsma; le pr.b Deyne Lindberg Adema 3, P. E. Huistra; 2e pr. Titus, eig. S. S. Kooi- stra; 2e pr. Nicolaas Kollummer, eig. H. S. Wiarda; 2e pr. Gatske’s Ade ma, eig. S. U. Lemstra; 3e pr. Brechtje’s Adema, eig. J. R. Boot sma; 3e pr. Gerrit, ‘eig. H. Huitema; 3e pr. Nimrod, eig. J. H. Bootsma. XIII. Oudere koekalveren le pr.a Harmke, eig. P. E. Huistra; le pr.b Aaltje 20, eig. H. S. Wi&rda; le pr.c Adema B 1, dezelfde;’ 2e pr. Boail, eig. L. Tilma; 2e pr. Jager 19, eig. 'dezelfde; 3e pr. Thea, C. Wiersma; 3e pr. Catrina 10, H. Huitema; 3e pr. Afke 31, eig. J. Tj. Hoekstra. XIV. Jonge koekalveren: le pr. Neeltje en Tjitske 18, van J. S. Douma; le pr. Minke 66 en Kreaze 16, van S. U. Lemstra; 2e pr. Bertha 10 en Gelfke 34, van P. Huistra; 2e pr. Jantje 30 en Klaske' 77, van H. S. Wiarda, 2e pr. Ada Sikkema en Oda, van D. Cnossen; 3e P. Cnossen; 3e pr. Sibbeltje 86 en Koba 4, van J. Tj. Hoekstra; 3e pr. Jitske 26 en Tietje 27, van J. jH. Bootsma. XV. Familiegroepen le pr.a groep H. J. Bootsma; le pi'.b groep L. P. Tilma; le pr.c groep H*. x’. Sieperda; 2e pr. H. S. Wiarda; 2e pr. S. U. Lemstra; 3e pr. H. S. Wiar da; 3e pr. S. v. d. Wier Alberda; 3e pr. S. U. Lemstra. XVI. Inzending Kalveren le pr. groep H. S. Wiar da; 2e pr. S. U. Lemstra; 3e pr. L. P. Tilma; 3e pr. J. Tj. Hoekstra. XVII. Collectieve Inzendingenle pr.a Inzending H. S. Wiarda; le pr.b inz. H. J. Bootsma; le pr.c inz. S. U. Lemstra; 2e pr. H. P. Sieperda; 3e pr. li. P. Tilma; 3e pr.- JI. M. Ger brandy. XVIII. Kampioen-koe Koza 7, eig. H. S. Wiarda, Nijland. Afd. Geiten. Prijzen zijn aan de volgende geiten toegekend 1-jarige le Lamkje, F. Rienstra, Lutkewlerum. 2e ,Ytje, J.' de Jager, Offingawier. 3e Martha, G. v. d. Plaats, IJlst. 2-jarige le An nie, O. Wiersma, Speers. 2e Irena, P. v. d. Velde, Deersum. 3-jarige en ou der: le Pietje, Gebr. Rijpkema, Sneek. 2e Anna, G. v. d. Plaats, IJlst. 2e Durkje, S. A. Brpeuwsma, Nijland. 3e Tietje, J. Lenos, Speers. Lammeren Ig Tjallie, J. Flameling, Sneek. 2e Marie, E. Westra, Sneek. 2e Sjoukje, J. Lenos, Speers, 3e Klaasje, J. de Jong, Oppenhuizen. Kiescollege gemeente Wymbritseradeel. Lijst van de door den wnd. Com missaris der Koningin in de proving jarige, cie Friesland, hij zijn beschikking van 20 September 1945, ?e afd. no. 204, benoemde leden van het kiescollege als bedoeld in artikel 3 van het* Be sluit Tijdelijke Voorziening Gemeen teraden (Staatsblad no. F 45 van’45). Hendrik B. Spijkerboer, Woudsend 2; Hijlke de Jong, Woudsend 306; Theunis van der Schoot, Heég 100; Berend de Jong, Heeg 95; Pieter van der Velde, Heeg 6a; Willem Atsma, Gaastmeer 78; Matthijs Westra, Gaastmeer 77; Rein Landman, Goën- ga 54Pteter Grunstra, Gauw 15Be rend de Jong, Hommferts 57; Roel Boonstra, Hommerts 93 Jan Wals- weer, Nijland 89; Gerben Gerbrandij, Nijland 146; Wietse Veninga, Oost- hem 82; Sijtzè de Witte, Oosthem 7; Fetze Reitsma, Oppenhuizen 129 Jan Feenstra, Uitwellingerga 71 Gerrit U. de Jong, Oppenhuizen 16; Auke Kroondijk, Oudega 170 Ane Feenstra Oudega 149; Johannes van der Molen, Scharnegoutum 58; Douwe Boorsma, Scharnegoutum 196; Sjoerd Kampen, Abbega 34; Jille W’esterhof, Woudsend 3; Hendrik Poepjes, Heeg 315 Góossen A. Langhout, Gaastmeer 30; Ruurd de Groot Oudega 88; Pieter Dijkstra, Tirns 51; Pièter van der Laan, Scharnegoutum 30; Wiltje Be- kius, Gauw 68; Atze Thomas Bak ker, Gauw 40; Gerben Jouwsma, Op penhuizen 23 Albert Boeijenga, Woudsend 125a; Hendrik Waltje, Oosthem 88; Sjoerd Boersma, Hom merts 132; Nicolaas van der. Werf, Heeg 367; Jan van Asma, Heeg 36; Catharinus Nagelhout,Woudsend 186; Pieter de Jong, Scharnegoutum 119; Oene van der Zee, Westhem 128; Gregorius Ketelaar, Nijhuizum 18; Gerrit Dijkstra, IJsbrechtum 48; Sij- mon Jeltema, IJsbrechtum 35; Evert Posthuma, IJsbrechtum 29. Uit het Politierapport. O.p verzoek van de P.O.D. werd door de politie ingerekend de land wachten A. L. te Y. alsmede G. W. te S en B. T. O. te'S. welke allen naar militair apparaat in Sept. ’44, nam de regeering hiermee tevens voor .haar rekening, alle schade welke in, of door de B. S. zijn geleden. Reeds zijn direkt na de bevrijding door N.V.H. «H.A.R.K. - C.B.V.O. Stich ting 1940—1945 en andere instanties veel spoedgevallen geholpen en woe den nog dagelijks geholpen. Sectie IX heeft tot taak, daar waar niet vol doende of afdoende geholpen is er voor te zorgeri, in ieder geval de ge vallen die .in of door de B. S. ver oorzaakt zijn op afdoende wijze te helpen? Voor alles was Jiet daarom noodzakelijk een juist overzicht te verkrijgen van alles wat er is ge schied. Om dat overzicht zoo volle dig motelijk te verkrijgen is er aan alle B.S.er^, welke waren aangesloten voor de dag dér bevrijding, een vra- genboekje gezonden, waarin zij moes ten opgeven alles wat Sectie IX noo- dig heeft te weten, om alles recht te zettpn en geen mensch te kort te doen. Iedere B.S.er moet dus opgeven de schade welke hijzelf en welke an dere personen hebben geleden door het werk der B>.S. Zoodra alles goed is geregistreerd kan er voor gezorgd worden, dat een ieder die schade ver- ‘goed krijgt waarop hij recht heeft. Het meest belangrijke onderdeel van het werk van Sectie IX is wel de ver zorging van de nagelaten betrekkin gen^ Diegenen die in of door de B. S. zijn omgekomen, worden als militair beschouwd en hebben dus recht op de militaire pensioenen. Dit -Wordt ver zorgd door de Regeering. In verband met een door Sectie IX ingediende -verhoogde pensioenregeling, wordt nog .niet officieel uitbetaald, doch er is wel voor gezorgd, dat alle nage laten betrekkingen voorloopig gehol pen worden, totdat deze betere pen- sioenregeling vast staat. Dan het werk voor- de gewonden en invalie- den, dit is ook voor Friesland zeer belangrijk. Door dat in Friesland ge vochten is, zijn hier nog al vrij wat gewonden en invalieden. De directe verzorging van deze groep ,is volko men in orde. De uiteindelijke uitkee- ringen ’in verband met invaliditeit moeten nog nader geregeld worden. De materieele schaden zijn een zeer groote zorg op zichzelf. Ook in Fries land zijn door het werk van de B. S. heel wat menschen gedupeerd. De groote moeilijkheid is hier, het her stellen der schade. Het financieele gedeelte komt onherroepelijk in orde. De registratie is reeds in een verge vorderd stadium. Doch Sectie IX wil de ook liefst direct materieel helpen, doch is in dezen geheel afhankelijk van de materialenpositie en die is over het geheel nog steeds niet gun stig. Ook hieraan wordt echter gedu rig gewerkt, om zooveel mogelijk te helpen. Tenslotte heeft de.Sectie IX ook een taak ten opzichte van allen die zich in bezettingstijd vrijwillig in de rijen der B.S. hebben geschaard en die hierdoor in het burgerleven thans moeilijkheden ondervinden. Er wordt voor alles'getracht oin de goede ele menten, die alles op het spel hebben gezet, bij te staan voor het verkrij gen van een voor hen passende werk kring. Voor alles wordt er gelet.op de capaciteiten der betrokken perso nen. In verband met dit laatste doen wij dan ook een beroep op alle goed- kamp Sondel werden overgebracht. Procesverbaal wegens verduistering van een naaimachine ten nadeele van C. H. werd ojjgemaakt tegen L. de S. te S. alsmede -tegen J. M. M. te S. wegens verduistering van een gas fornuis. Jeugdgemeenschap te Sneek. Op initiatief van een aantal jonge menschen vonden in de loop van den zomer een tweetal besprekingen plaats van jeugdleiders en -leidsters van verschillende jeugdverenigingen van Sngek, waarna men besloten heeft een plaatselijk Jeugdkwartier van de’ Nederl. Jeugd Gemeenschap (N.J.G.) te vormen. Op de derde be spreking, die Woensdag 26 Sept. jJ. werd gehouden, is men er toe over gegaan een bestuur samen te stellen. Dit bestuur bestaat uit één afgevaar digde van elke jeugdvereniging en is als volgt samengesteld Mej. M. Bos, voorzitster; P. Jaasma, Chr. Jongemannenvereen., secretaris J. de Groot Boersma, Geref. Jeugdor ganisatie, penningmeester i J. Boot, Padvindersorganisatie, 2e vo.orz.Mej. T. Witteveen, Kath. Actie Vr. Jeugd, 2e secretaresse; J. Nauta, J.V.O.; J. Warrink, A.J.C. Mej. F. Hamstra, Geref. Meisjesvereen.; Mej. S. Jonk mans, Rechtz. Herv, Meisjesvereen.; Mej. J. v. d. Veen, Vrijz. Chr. Jeugd- Centrale; Mej. A. Keuning’, Pad- vinsters Gilde; Mej. Sj. Jelsma; Mej. W. Toornstra, Fryske Nasjonale Jon- gerein; A. Hamersma, Kath, Actie Mann. Jeugd 2 afgevaardigden v. d. jeugdgroepen der Baptisten en Chr. Gereformeerden. Zooals U misschien weet, is op 25 Juli 1945 te Utrecht de N.J.G. ge sticht. Ter gelegenheid daarvan is, in het groot auditorium een rede uitge- 'sproken door den Voorz. der N.J.G., den heer dr. J. A. de Koning. De N.J.G. is het groote overkoepelings- orgaan van de verschillende jeugd- vereenigingen. Plaatselijk ook wer den reeds vele initiatieven genomen om Jeugdgeftieenschappen op te rich ten, waarbij het in de bedoeling ligt de samenwerking tusschen de ver schillende jeugdorganisaties te be vorderen. Zij wil zooveel mogelijk de geheele jeugd brengen tot aansluiting bij pen of andere jeugdorganisatie. Dit milieu heeft eigenlijk elk op groeiend jongmensch noodig om daarna, wanneer hij de maatschappij betreedt een sterk verantwoordelijk heidsbesef te hebben eri een goed ge- meenschapsmensch te zijn. Dan kan hij zich met al zijn kracht inspannen Ben niehwë en betere maatschappij te maken. Op welke manier kan de J.G. te Sneek haar steentje bijdragen vóór dit groote en mooie doel? Qaar- over een volgende maal iets meer. Moge ook de Jeugd Gemeenschap te Sneek in het middelpunt van uw be langstelling staan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1