s Vrijdag 12 Oct. 1945 No. 21 vanwege Weekblad vanwege het Militair Gezag, di str iet Sne ek Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS EK K 2242 teek 1 Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek .A.P. Predikbeurten te Sneek. CHE SME okman IDT, Buitenlandsch Overzicht BONNENLIJST I 01 E. Kempenaar 4. )RTE voor i de iiend uders wordt toe te passen óf wel een disciplinaire straf (inhouding van salaris, terug zetting in rang, geen promotie of i.d.) op te leggen. samenkomst is. Ons volk heeft zeer geleden onder den bezetter en het is de eer der Kerk dat zij steeds heeft getuigd tegen allerlei maatregelen en werden goedgekeurd. De agenda was hiermee afgeloopen en de vergade ring werd met gebed gesloten. K. H. heid alen aan vet- itro- isge- zelf.- de ir is en desge- diging tingen )8, )8, )8, is, )8. Is en sen >n- ch .en re ien ide ïh’t de ter. de- .30 rts en en mi- Ju- !.3O ega ;to- ir um >en- lin- 17 ,11e- 18 Ab- Jlst >ber 22 737 738 739 kan- -12 rhoe- :erste geen i een dient ZONDAG 14 OCTOBER 1945. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Dr. H. DE VOS. (Doop). 5 uur Ds. A. KENTIE (Voorb. H.A.) GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 9.30 uur Ds. J. N. DE RUITER. (Coll. Bouwfonds). DOOPSGEZINDE GEMEENTE- 10 uur Ds. W. Mesdag. Van 11.30— 12.30 uur Westhilldienst kinderen 1112 jr.; van 23 uur id. kinde- Tribunaal Arrondissement Leeuwarden. Dit tribunaal zal bestaan uit 8 ka mers. President van het tribunaal, tevens voorzitter van de eerste ka mer is mr. C. Dijstra, kantonrechter te Leeuwarden. Voorzitters van an dere kamers zijn o.a.,mr. K. H. Mul der, notaris te Langweer en mr. H. H. J. v. Bottenburg, adv. en proc., Recht tot het hufren en verhuren van woningen ook in Sneek beperkt. Zooals de lezers van dit blad weten, heerscht er in de gemeente Sneer., evenals in verscheidene andere plaat sen, woningnood. Het gemeentebe stuur heeft onder oogen gezien, hoé de weinige woonruimte, die beschik baar komt door verhuizingen e.d., zoo billijk mogelijk verdeeld/kan worden. Om een redelijke oplossing te krijgen, is een verordening uitgevaardigd, waarin het recht om te huren en. Ie verhuren beperkt w^rdt. Voortaan zul- Akke 19, van mej. G. Hoekstra; 2 Aukje 113 van D. Okma, Dijken; 3 Nette 14 van F. de Boer, Dijken; 3 Grietje 6 van P. de Haan, Dijken. Rubriek X, Hokkelingen, geb. "ha 3jl Jan., tweetallen la Yda en Ruurdje van P. de Haan, Dijken; 2a Bertha 6 en Minke 1 van J. Okma, Dijken; 2b Aukje 116 en Jeltje van D. Okma, Dijken; 3 Reintje 14 en Ruurdje 130 van F. de Boer, Dijken; 3 Sijke 71 en Nettus Lely 7 v. P. Sybrandij, West- hem; 3 Anna 8 en Akke 12 van P. J. v. d. Velde, Abbega; 3 Richtje en Ja coba van W. Wiersma, Wolsum. Ru briek XI, pverloopers en Twenterrie- .ren kalvende voor 1 Januari: la Wil helmina van D. Groenveld, Jutrijp 1b Elsa 23 van A. L. Cnossen, Hom- mert; 1 Akke 18 van mej. G. Hoek- (fries iw v. :ider :pen). 20A bouw van en 9 s van D 18, 19 E 20 716 t./m 722 723 724 725 726 Lezing van Dr. H. G. W. v. d. Wielen voor de Huishoudschool te Sneek. Vrijdag 19 October, ’s middags half drie, zal in het Gebouw voor Chr. Belangen te Sneek een vergadering worden gehouden van de leerlingen der Huishoudschool, hunne ouders, de leerkrachten, het bestuur en de leden van de Vereen. Sneeker Huis houdschool. In deze vergadering zal Dr. H. G. W. van der Wielen, bekend ren 5—10 jr. Donderdag 18 Oct. diaconale rekeningen, welke bei<"' Zusterkring. Aanv. 2.30 uur. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrijdagav. 8 u. Bijbellez. en Bidst. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. GEREF. KERK. Noorderkerk 9% uur Ds. P. v. dz Sluis 5 u. Ds. F. Guillaume. (Z. 4). melk, „omdat je er van je rantsoen op het feit dat dit een zeer bijzondere niet komen kunt”, ten koste van kin- deren elders. Er is nog zwarte han- "del, die er niet zou zijn, als" er geen koopers waren. Over het gedrag van D 762, 763 D 764 D 765 D 766 D 767 l t ZUIVERING. Hoewel enkele zuiveringsadvies- commissies hun werkzaamheden nog niet, beëindigd hebben en over enkele gevallen van zuivering nog beslist moet worden, is de situatie nu toch zoo, dat Sectie I van het Provinciaal Militair Commissariaat de bevoegd heden tot zuivering heeft overgedra gen aan de burgerlijke autoriteiten. Door Sectie I zijn in totaal 536 ge vallen voor de zuivering van over- heids- en semi-overheidspersoneel in Friesland behandeld. De volgende aangenomen. Hierna volgen de' Generaal Eisenhower zegt, dat Hit ler misschien niet dgod is. Men moet een Duitscher zijn om daarvap een mooie sage te maken Hitler ergens in een berg, slapende, om te ontwa ken als het Duitsche rijk tot nieuwen luister komt. Hij heeft alvast een concurrent keizer Frederik I Bar barossa, die naar de geschiedenis meldt in 1190 bij een kruistocht in de Kalykadnus verdronk maar vol gens het Duitsche volksgeloof in de Kyffhausë? bij de Harz zijn kans al slapende afwacht. Wij zouden zeg gen, dat hij in ieder geval de oudste rechten heeft Men moet het geval- Hitler voorloopig maar niet ztoo ern stig nemen. Het Duitsche volk zal nu wel weten, en anders dezen winter in zijn nood wel leeren, “waartoe het nat. socialisme heeft geleid. En dan is er ook de geallieerde opvoeding nog I Al hapert daaraan dan nog wel wat. Want weliswaar wordt het pro ces tegen de beulen van Belsen erg lang gerekt om de Duitschers te overtuigen van de voortreffelijkheid van het Engelsche rechtssysteem maar het voorbeeld der groote geal lieerden is niet erg opvoedend. Hun onderlinge strijd om machtsposities, moet immers toch wee? bij het Duit sche volk de indruk wekken dat ook 'thans nog macht boven recht gaat. En dat nog wel nu het handvest der Ver. Volken van kracht is geworden, ’omdat het vereischte aantal naties het heeft geratificeerd. Maar zoo lang de groote drie het niet eens zijn, kan die organisatie hoogstens re gistratiebureau zijn voor de schrale vruchten van het overleg dezer drie. Eerst als de groote mogendheden zouden afzien van een streven naar machtsevenwicht en zich neerleggen bij de beslissingen van een wereld organisatie waarin de stem van alle naties invloed heeft, zou er een toe stand ontstaan, waarin aan het recht een plaats boven de macht zou zijn toegekend. Dat bij zoo’n toestand een machtsinstrument nog altijd beteeke- ni’s'zou hebben spreekt van zelf. De bedoelde organisatie zou er immers over moeten beschikken om haar be slissingen te doen najtomen, want dat dit niet altijd „zoo maar” zou gaan is wel zeker. Men neme bijv, een der moeilijkste kwesties van het oogenblik, de Palestijnsche, waarin zoowel voor het standpunt der Joden als dat der Arabieren op grond van het recht iets "te zeggen valt. Bij het doorvoeren van een beslissing over een dergelijk vraagstuk, zou er stellig een stok achter de deur moe ten staan. We schrijven echter of er al ’n wereldorganisatie' is, welke in staat wordt gesteld dergelfjke beslis singen te nemen. Het lijkt er nog niet op. Want uit de sobere terugblik op de besprekingen der vijf ministers van buitenlandsche zaken, welke mi nister Bevin in het Engelsche parle- maatregelen werden getroffen 294 personen werden geschorst en 118 gestaakt in de uitoefening van hun functie. In 124 gevallen luidde het advies geen zuiveringsmaatregelen kelijk vorderingen gemaakt inzake verschillende vraagstukken, de con ferentie was gestruikeld over dit principieele geschil' dat de Russen slechts de Ver, Staten, Engeland en Jtusland wilden laten oordeelen over alle kwesties, terwijl Washington en Londen in ieder geval China en Frankrijk niet wilden uitsluiten. Hoe ver is men dus nog van ’n wereld organisatie, waarin alle naties zullen meespreken, waardoor het recht in de verhoudingen der staten zoozeer zou worden bevorderd. Een uiterst moeilijke kwestie vanuit het oogpunt van recht en macht gezien is ook de verhouding tusschen de Europeesche landen en hun koloniën in Azië. Af gezien van ethische motieven, welke Europa hier bij het grijpen naar machtsmiddelen zeer voorzichtig moe ten doen zijn, lijkt het ook practisch onmogelijk het vrijheidsstreven der Aziatische millioenenmassa’s daar door te breidelen, al houdt dit niet in dat men excessen niet zou mogen tegengaan. Eén Engélsch correspon dent, die te Batavia is geweest, zegt, dat al wordt de toestand meer en meer gespannen en al dreigt anarchie, de tijd voor Nederland werkt, om dat als het straks voldoende troepen heeft, de beweging van Soekarno als een kaartenhuis ineen zal. storten. Met bezonnenheid en wederzijdsch begrip voor eikaars rechten zullen Nederland en Indonesië dan moeten onderhandelen (wat tusschen Franschen en Annamieten voorloopig mislukt is) en daarbij niet vergeten dat heel Azië toekijkt. Ook Japan, dat intusschen al weer een nieuw ka binet heeft omdat de Amerikanen ontdekten dat in het afgetreden eeni- ge ministers zatei^ die ,al weer bezig waren een politieke en geestelijke dictatuur over het volk te oefenen. Meteen is er nu maar het Shintoïsme' als staatsgodsdienst afgeschaft. Dat maakt, op papier tenminste, een eind aan de goddelijke vereering van den keizer, die volgens Japansche bron nen dat laconiek opnam, omdat hij een goed christen was De vermel ding van het feit dat in Argentinië de totalitaire regeering op haar laat ste beenen loopt en dat Engeland, hangende de onderhandelinggn, voor loopig een leening van 5 milliard dol lar van de Ver. Staten krijgt, vol- tooie het overzicht van deze week. T o e k ij k e r. Classicale Vergadering. Woensdag 3 Oct. kwam de classis Sneek der Sled. Herv. Kerk bijeen in het Gebouw v. Chr. Bel. Ds. G. Post van Nijland presideerde, die bij den aanvang liet zingen Ps. 138 1, de 12 artt. des geloofs voorlas, welke staande werden aangehoord en dan las Ps. 46, waarna hij voorging in ge bed. In zijn openingswoord wees spr. kantonrechter plaatsverv. te Sneek. Leden der kamers zijn o.a. de h.h. M. Knol, boekhouder, en P. van der Veen, typograaf te Sneek. Ge’slaagd voor het examen vak „Recht” van het Ned. Inst. v. Ac countants onze vroegere stadgenoot de heer J. Winselaar. Uit het Politierapport. Tegen een groot aantal ouders van leerplichtige kinderen is proces-ver- baal opgemaakt wegens ongeoorloofd schoolverzuim. Door het indrukken van een glas in lood ruitje in de portiek, is van Zondag- op Maandagnacht Jngebro- ken in de kleermakerij van den heer A. v. d. Heide, Kruizebroederstraat, waarbij eenige coupons stoffen zijn ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. In samenwerking met de mare chaussee te Burgwerd is een zekere J. v. d. W. te J. aangehouden, die bekend heeft zich aan de volgende diefstallen te hébben schuldig ge-- maakt een rijwiel te Heerenveen ten nadeele van W. van D. aldaar, een rijwiel te Sneek ten nadeele van P. S., een rijwiel ten nadeele van S. L. te Wirdum, en een rijwiel te Leeu warden, 2 heeren-overjassen, ont vreemd in café Hanenburg te Sneelt, een blauwe damesmantel, ontvreemd te Leeuwarden. De rijwielen zijn in beslag genomen resp. bij S. S. te S., G. H. te L., S. B. te S. en A. 07 te I. Voorts werden processen-verbaal opgemaakt terzake prijsopdrijving tegen J. J. te S., F. A. te II. en A. O. te I., die drie dezer rijwielen had den verkocht voor resp. 700, 750 en 750. J. J. te S. zal tevens ver volgd worden wegens schuldheling. x De baldadigheid van de jeugd neemt nog steeds toe. De politie zal daarom zeer strenge maatregelen nemen, waarbij geen consideratie zal worden betoond. Nog steeds blijkt dat vrachtrijders de voorschriften t.a.v. de wijze van het vervoer van dieren niet naleven. Daarom zal in het vervolg proces verbaal worden dpgemaakt wanneer dierenkwelling geconstateerd wordt. Tegen verschillende bakkers is proces-verbaal opgemaakt wegens de verkoop van versch brood vóór ’s morgens 10 uur. Verleden week berichtten wij dat proces-verbaal was opgemaakt tegen den landwachter A. L. te IJ. Dat was een vergissing. A. L. was nl. geen landwachter, maar werd voor een andere zaak geverbaliseerd. OOSTHEM. Naar men ons van be voegde zijde mededeelt hoopt-„het revuegezelschap „Heidenschap” on der leiding van den auteur den heer W. Veeninga alhier, behoudens goed keuring van het M. G., in Sneek op te voeren het stuk „Wol bügd mar net britsen”. Zie adv. volg, nummer: len verhuurders alleen maar met dié personen huurcontracten mogen slui ten, die een schriftelijke toestem ming van Burgemeester en Wethou ders hebben tot het huren van een woning. Het is aan hen, die niet een dergelijke toestemming hebben, ver boden een woning in deze gemeente te huren of te betrekken. Zou iemand zich niet aan dit verbod storen, door toch een woning zonder schriftelijke toestemming te betrekken, dan be schikt het gemeentebestuur (onge acht de straf, welke men riskeert) over de middelen, om aan de bewe ning een einde te maken. In verband met een goedé naleving der verorde ning is het noodig, dat het gemeente bestuur tijdig weet, welke woningen beschikbaar komen. Daarom is aan verhuurders de plicht opgelegd, om in verschillende gevallen- aangifte te doen van het opzeggen van een wo ning e.d. Ook woningruil valt onder de werking van deze verordening, omdat het zonder meer betrek ken van een woning daarin verbo den wordt. Elders in dit blad vindt de belangstellende -lezer de volledige tekst der verordening afgedrukt. De verschillende aangiften kunnen schrif telijk plaats vinden bij het bureau van Gemeentewerken van Sneek. RAAD SNEEK. De tijdelijke Gemeenteraad voor Sneek is samengesteld als volgt S.D.A.P. J. de Groot, P. v. d. Veen, L. Stoelwinder. C.H. O. Lindeman, J. Tigchelaar, J. Stellingsmtu A.R. F. Boeijenga, L. Dokkum, F. Groene- veld. R.K. G. F. Disse, W. Posthu- ma Mantje. V.D. P. Bosma, H. Fijl- stra. Vrijheidsb. A. H. Vis. Comm. R. Koolmoes. Nieuw gekozen zijn de heeren P. Bosma, H. t'ijlstra, G. F. Disse, W. Posthuma Mantje, O. Lin deman, J. Tigchelaar, J. Stellingsma en R. Koolmoes. RAAD WYMBRITSERADEEL. De tijdelijke Gemeenteraad van de gemeente Wymbritseradeel is samen gesteld als volgt C.H. G. F. At- sma, Oppenhuizen; C. H. Hofstra, Nijland; R. Huitema, Hommerts; B. K. Okma, Woudsend, allen aftr.; G. Gerbrandij,Nijland; M. Westra, Gaast- meer; H. Bootsma, Loënga en R. Schaap, Heeg. A.R. L. Nijdam, Woudsend; A. Jlouma, Scharnegou- tum, .aftr.; G. Jouwsma, Oppenhui zen; P. Dijkstra, Tirns. R.H: Brandsma, Scharnegoutum, aftr. Asma, IJpecolsga. V.D. A. v. Gooi, Hommerts, aftr. IJLST. Het kiescollege voor de verkiezing van den tijdelijken ge meenteraad bestaat uit de navolgen de 21 personen-: W. Antonides, A. Brens, H. van Dalfsen, K. Frankena, S. Groenveld, L. ter Heide, J.JJan- sma, J. de Jong, U. ten Kate, C. van der Meulen, R. Muizelaar, W. Nauta, W. Renzema, J. Schuurmans, Da. J. H. van der Slooten, E. Stifenstra, M. Troelstra, J. B. de Vries, W. de Vries, J. Wassenaar en G. Wybenga. Het kiescollege is tot een vergelijk geko men, zoodat geen Verkiezing behoeft te worden gehouden. Als leden van den gemeenteraad zijn thans benoemd verklaard S. Groenveld, J. de Jong, U. ten Kate, C. van der Meulen, W. Nauta, J. Wassenaar en G. Wijbenga. De nieuwe gemeenteraad ziet er ge heel anders uit dan de oude. In dezen nieuwen raad keeren niet terug de heeren M. Fijlstra, G. Hokwerda en C. Nauta. Voorts keeren hierin niet terug J. Cuperus, die thans „zit” in het kamp te Sondel en U. Reitsma, die huisarrest heeft. De tijdelijke ge meenteraad zal waarschijnlijk op Maandag 15 October a.s. des avonds om half acht voor het eerst bijeen komen. Dan worden de leden beëedigd en geïnstalleerd en zullen er twee nieuwe wethouders moeten worden benoemd. Tabakskaart 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) Voor de week van 14 tot en met 20 October 1945 2 liter melk 3y2 liter melk 3% liter melk 6 liter melk 100 gram vleesch 1 kg aardappelen 2 kg aardappelen 1 kg aardappelen Op bon 739 zal 100 gram volvette of 404- kaas en 100 gram magere of 20 4- kaas worden geleverd. Voor de week van 21 t/m 27 Oct. zullen nog bonnen worden aangewezen voor gort, vermicelli, zout, cacaopoeder, jam, gedroogde zuidvruchten en peul vruchten. ponkaarten 511 D. 800 gram brood 250 gram rijst of kindermeel 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine Inlegvellen 400 gram brood 250 gram rijst of kindermeel Voor het tijdvak van 14 tot en met 27 October 1945. Alle bonkaarten 511 200 gram bloem 210 gram ontbijtkoek 200 gram kaas Bonkaarten 511 A, B. C. 800 gram brood 400 gram suiker 125' gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine B 755, 756 400 gram brood A 770 B 770 C 770 D 770 A, B, C, D pi A, B, C, D 772 A,\B, C 773 B 75 7 Sneeker Nieuws niet en wee ons, wanneer wij het toch deden. Het was wel eens een plezierig spel, die gehate bepalingen te ontduiken, maar het was ook een gevaarlijk spel. Toen is de bevrijding gekomen een zware druk werd van ons afgenomen en wij mochten weer allerlei dgen en laten, wat óns van te voren verboden was. Dat was een heerlijkheid en wij hebben er ons uit bundig in verheugd. Nog kunnen wij ons verkneukelen, wanneer wij be denken, dat wij, hoe moeilijk het leven dan ook nog is, toch vrij zijn en weer kunnen doen, wat wij willen. Zoo toch vatten wij-de Vrijheid ge woonlijk' en in zekeren zin terecht op. Vrij te zijn, dat is kunnen doen, wat men wil, zonder dat iets of iemand buiten ons dwang op ons uitoefent. Nu blijken echter al spoedig drie dingen. In de eerste plaats, dat aan de vrijheid grenzen gesteld zijn en ge steld moeten worden. Niet alleen dat de omstandigheden haar beperken, maar het welzijn van anderen en ook dat van den betrokkene zelf, eischt beperking. Wanneer iemand doet, wat hij wil, zal hij anderer^ in hun vrijheid belemmeren en schade toebrengen en ten slotte ook nog zichzelf leed be rokkenen. De vrijheid van den enke ling moet ingeperkt worden ter wille van anderen en van den betrokkene zelf. Nu zou het heel mooi zijn, als de menschen zichzelf de noodzake lijke beperking zouden opleggen. Helaas, en dat is het tweede, wat blijkt, doen zij dat niet. Vrijwillig oné beperkingen opleggen doen wij menschen niet gemakkelijk; dwang is-- noodzakelijk. Het derde, dat blijkt, is evenwel dit, dat men met dwang alleen niet klaar komt, maar dat een zekere vrijwillige medewerking van den betrokkene noodig is. Wanneer deze laatste niet meewerkt, worden ook de strengste bepalingen overtre den, zooals wij tijdens de bezetting gemerkt hebben. Geen samenleven en zelfs geen leven is mogelijk, wanneer de men- ^Èhen zich niet vrijwillig zekere be perkingen willen opleggen, zekere bindingen willen aanvaarden. Zij zul len zich totop zekere hoogte vrijwil lig moeten onderwerpen aan de re gels, die hun gesteld zijn. Nu gaat dit tegen den draad in. De mensch wil zichzelf handhaven, zijn macht vergrooten en zich uitleven. Daartoe verbreekt hij telkens de regels, die hem gesteld zijn. Hij wil de bindingen niet erkennen, waarin hij zich te voegen heeft en neigt tot bandeloos heid. Het is een zaak van opvoeding en zelfopvoeding, van tucht en zelf tucht, tegen deze neigingen in te gaan en tot een vrijwillige zelfbeper king te komen. Gezin en school, jeugdbeweging en Kerk, staat en maatschappij, alles zal daartoe moe ten meewerken. Nu zien wij evenwel eën groote bandeloosheid onder ops volk. Te ver- j, wonderen is dit niet. Men heeft zoo veel vrijheidsbeknotting ervaren en men heeft zich ook zooveel moeten ontzeggen, dat men nu zijn schade wil inhalen en zich wat uitleven. Daarbij worden regels van fatsoen en wellevendheid, maatstaven van goed en kwaad en ook nog de wetten, als het moet, met voeten getreden. De ‘voorbeelden zijn voor het grijpen. Menig eerzaam burger haalt nog vele meisjes en vrouwen is al genoeg, daadwerkelijk heeft meegewerkt a. gezegd of helaas nog niet, maar dat kennen wij wel. Een paar ken merkende staaltjes hoorde ik toeval lig. Bij de gemengd Canadeesch Sneeker dancings worden versnape ringen gepresenteerd, o.a. koekjes. Die er voor de eerste keer komt, neemt een of twee, maar leert al gauw van de meer geroutineerden, dat men pandenvol tegelijk neemt. Diezelfde dancings hebben geen band meer. De eerste band, die men had, uit Sneek, wilde alleen spelen voor sigaretten, wat de Canadeezen niet meer wilden met het oog op de -zwarte handel. De andere band, uit Leeuwarden? wilde niet spelen voor minder dan 20 per man per g,vond, wat de Canadeezen op den duur niet meer wilden betalen. Hoe de Cana deezen over ons oordeelen, laat zich denken. Het laatste staaltje, waar ik op doelde, is het feit, dat mën queue maakte voor de zaken in gedistil leerd, toen daar weer iets te halen was. Men schijnt eenvoudig te smach ten naar zijn borrel. Er zouden heel wat meer en ook wel heel wat erger voorbeelden van bandeloosheid aan te voeren zijn. Het is onnoodig; de enkele, die ik noem de duiden het gevaar voldoende aan. Wij zijn als volk schrikbarend gezakt en het zal een harden arbeid van volksopvoeding vragen, ons weer eenigszins op peil te brengen. Daar toe zullen wij dan evenwel de handen ook ineen moeten slaan. Opdat wij niet de vrijheid, die wij pas zoo moei zaam verworven hebben, verliezen in een chaos, die onvermijdelijk tot een of andere tyrannie leidt. V. het verzet. Talrijke leden en ambts dragers hebben hun leven gegeven in den strijd voor^de vrijheid. Wij heb ben die vrijheid nu gekregen om God te dienen en ons volk het evangelie van Jezus Christus te brengen. Een tweede feit van beteekenis is, dat wi„ nu niet meer als kerk leven onder de bepalingen van 1816, maar dat er m. een kerkorde gaat komen, gebaseerd l op de H. Schrift en de belijdenis der kerk. De geest en het werken van de cl^ggis zal worden veranderdhet partijwezen in de, kerk moet worden doorbroken. Niet* onze partij, maar het evangelie van Jezus Christus is van het hoogste belang. Moge de Herv. Kerk door God worden ge bruikt haar grootsche taak te ver vullen tot heil van ons volk. Het le couplet van het Lutherlied werd daar na gezongen. De praeses roept Ds. Kempenaer van Goënga c.a. een har telijk welkom toe in de classis, ter wijl hg mededeelt dat Ds. Vrielink van Tjerkwerd naar Raalte vertrok en Ds. van Straten van Irnsum met emeritaat ging. Hij complimenteert Ds. Jansen van IJlst met zijn 25- jarig huwelijksfeest en zijn a.s. 25- jarig ambtsjubileum. In verband met ambtswerkzaamheden wordt nu eerst aan Ds. Knottnerus van Oppenhuizen gelegenheid gegeven zijn inleiding op het voorloopig aangenomen reglement op de pensioenen van de predikanten der Ned. Herv. Kerk en van hun we duwen en weezen te houden. Spr.’s conclusie is dat het een knap stuk werk is en aannemelijk geacht mag worden. Het voorstel' wordt dan ook aangenomen. De scriba leest vervol gens de notulen en het verslag van de handelingen van het classicaal be stuur. Dr. de Vos vraagt of {iet niet mogelijk is elke kerkeraad een exem plaar van de notulen toe te zenden, dan weet men later er iets van. Hier toe wordt besloten. De notulen en het verslag worden onder dank aan den samensteller vastgesteld. Ingekomen is een motie van den scriba om de Synode te verzoeken stappen te doen tot verbetering' van, het lot der N.S.B.ers en van den kerkeraad van Epe om de doodstraf niet in te voe ren. Beide worden zonder discussie j ver kiezingen. Gekozen wordt tot lid van de. op 31 October a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam samen te komen Generale Synode Ds. G. Post te Nij land; tot sec. Dr. H. de Vos te Sneek door het werk aan de Volkshooge- school te Bakkeveen, een lezing hou den met als onderwerp: „Herstel en' Vernieuwing”. Het bestuur vestigt ook de aandacht van het onderwij zend personeel in de Zuidwesthoek van Friesland op deze lezing. De aanwezigheid van de leeraren en on derwijzers wordt bijzonder op prijs gesteld. Na vijf jaren van afbraak, vernieling en verwording, vraagt de opvoeding van de jeugd, na het ver laten van de lagere school, dringend onze aandacht. Misschien is de vor ming van deze jeugd voor het beeld van de toekomstige samenleving van doorslaggevende beteekenis. Dr. v. d. Wielen zal hierover interessante bij zonderheden kunnen vertellen en ons nieuwe wegen wijzen voor onderwijs en opvoeding, ook in het gezin. Daarom ziet het Bestuur graag groote belangstelling voor deze ver gadering. Deze zal worden opgeluis- terd door zang en volksdansen van de leerlingen der Huishoudschool en spelleiding mèt die leerlingen. Wij hopen, dat door deze vergadering de band tusschen ouders, leerlingen en leerkrachten nauwer zal worden toe gehaald. Dus op Vrijdag 19 October a.s., des middags om half drie, ver wachten wij U allen in het Gebouw voor Chr. Belangen Dirigent Stedelijk Muziekcorps. Naar ons wordt medegedeeld-is be noemd tot dirigent van „Het Stede lijk Muziekcorps Sneek” de heer Dr. Fried Smidt Marlissa te Veendam, di rigent van het Collegium Musicum Groninganum en de Gron. Bachveree- niging en organist van de Ned. Herv. Kerk te Veendam. Dr. Fried Smidt Marlissa was voorheen kapelmeester van de Carl Lindstrom My. te Ber lijn, dé vervaardigers van de Parlo- phon-, Beka- en Odéongramofoonpla- ten en als zoodanig oprichter en diri gent van het wereldvermaarde „Wie ner Bohème-Orchester”. Sedert Fe bruari 1944 is Dr. Smidt Marlissa in verschillende Duitsche concentratie kampen opgesloten geweest. Prov. Friesche- Bond van Markt kooplieden. Op Dinsdag 2 Oct. j.l. hield de Prov. Friesche Bond van Marktkoop lieden en Venters een openbare ver gadering in Aere Perennius. De bondspropagandist, de heer Soldaat van Leeuwarden behandelde zemj ~ent -f bujkt dat al °aren er* wer. uitvoerig het onderwerp „Mogelijke - moeilijkheflen der geldsaneering voo’i de kleine zelfstandigen” en besprak de maatregelen welke de bond in dezen kon nemen. Hij wees op de noodzakelijkheid voor iedere klein handelaar of kleine zelfstandige o. zich te organiseeren. Keuring Fokvee en tuigpaarden Wymbritseradeel-Zuid. Uitslag van de gehouden keuring van fokvee en tujgpaarden op Maan dag 24 Sept, te Hommerts, uitgaan de van de Kritecommissie Wymbrit seradeel-Zuid. Rubriek I. Enterstieren Julius, v. D. S. Kiestra te Dijken le pr.; Ar nold van A. L. Cnossen en de Piet van J. Tj. v. d. Velde te Jutrijp, eervol. Rubriek II. Koekalveren la D. B. Okma, Dijken; 1b F. de Haan, Dijken; 2e F. de Boer, Dijken; 3e D. Groenveld te Jutrijp; 3e Kerst ma te Ijlst. Rubriek III, Stierkalve ren, geb. na 30 Sept, en voor 1 Jan. 1945 1 Hinke’s Adema van D. Ok ma, Dijken; 2 Planeetje Adelbert V van H. Piersma, Dijken. Rubriek IV. Stierkalveren, geb. na 31 Dec. en voor 1 Maart 1. Verwachting, van M. Koopmans te Abbega 2. Tietze, van dezelfde; 2. Arnold V van J. T. v. d. Velde, Jutrijp; 3. Jonge Adema van A. Steensma, IJlst; eervol Sik- kema CX van F. de Boer, Dijken. Rubriek V. Stierkalveren geb. na 28 Febr.: la Maartebloem vanM. Koop mans te Abbega; lb Bouke V, van D. J. Rijpkema te Wolsum; 1c Dora’s Thomas van J. T. v. d. Velde, Jut rijp; 2 Ate van D. Groenveld te Jut rijp; 2 Bonne’s Sikkema van D. B Okma voorn.; 3 Bonne III van dez.; 3 Pel van F. de Boer te Dijken; 3 Achilles van M. Koopmans voorn. Rubriek VI, Koekalveren geb. na 3i Sept, en voor 15 Jan. (eent.) 1 Jonge Pel 29 van F. de Boer, Dijken 2 Bontje 7 van D. S. Kiestra, Dijken 3 Boukje 9 van Y. L. Cnossen, Hom merts; 3 Roosje van P. de Haan, Dij ken; 3 Anna 8 van H. J. de Vries, Oudega. Rubriek VII. Koekalveren na 14 Jan. en voor 15 Maart (twee tallen) la Maaike 8 en Zwaantje 17 van Kerstma, IJlst; lb Iet je 29 en Uilkje 32 van Y. L. Cnossen, Hom mels; 1c Leentje en Pietje II van F. de Haan, Dijken; 2 Hinke 25 en Aukje 76 van D. B. Okma; 2 Veld- vrouw Adema 2 en Anna’s Athleet 1 van K. F. Semplonius, Ypecolsga; 2 Elske 3 en Margriet v. Mej. G. Hoek stra, Hommerts; 3 Roosje 3 en Luci 2 van J. Okma, Dijken; 3 van A. L. Cnossen, Hommerts; eerv. Akke 21 en Arie v. Mej. G. Hoekstra, voorn.; eerv. Lemstra 4 en Lemstra 3 van Th. Groenveld, Jutrijp; eerv. Tjan- doet 24 en Reentje 8 van K. F. Sem plonius voorn. Rubriek VIII, Koekal veren geb. na 14 Maart (tweetallen) 1 Clara II en Anna 2 van J. Okma, Dijken; 1 Aukje 31 en Tijske van D. Okma, Dijken; 2 Auke 132 en Hiltje 8 van dezelfde; 2 Sjoukje 31enRoos- ke Jantje 26 van F. de Haan, Dijken; 3 Fin 11 en letje 31 van Y. L. Cnos sen, Hommerts. Rubriek IX. Hokke lingen, geb. voor 1 Febr. (eentallen). 1 Fetje 6 van B. A. Lycklema, Oude ga; 2 Witte Emma, van dezelfde; 2 Tine 2 van F. de Haan, Dijken; 2 en tot tertius Dr. H. M. Bolkestein te j Hommerts. Voor het provinciaal kerkbestuur werden herkozen resp. als primus en secundus Ds. Dekker en Ds. Spijkerboer. De aftredenden van het classicaal bestuur werden eveneens herkozen, n.l. Ds. van Veen, primus, Ds. v. d. Heij, sec.; Ds. Lief- ting, primus, Ds. Loos, sec.; Ds. Jan sen, primus, Ds. Knottnerus, sec oudefi. Baarda, primus, ouderl. Tui nier, sec. In de plaats van Ds. Vrie link werd Dr. Bolkestein gekozen Ds. Jansen werd .herkozen als 'pri mus-quaestor, evenals Ds. Spijkerbo' als sec.-quaestor. Ds. -Liefting brach- verslag uit over het werk voor de:. N.O.-polder en van het nazien dc Zuiderkerk 9% u. Dr.-B.‘Visser van Noordwijk-Binnen (Z. 4); 5 Ds. P. v. d. Sluis. Oosterkerk 94i u. Ds. F. Guillaume (Z. 4)5 u. Dr. H. B. Visser. NED. HERV. KER$. Goënga, 9 uur Ds. (H. Avondmaal). Gauw, 1.30 uur Ds. W. A. Dekker van Scharnegoutum (Dankz. H.A.) Hommerts, 1.30 u. Ds. H. J. Langman Jutrijp, 9 uur Ds. H. J. Langman van Groningen. Oppenhuiz®!, 1.30 u. Ds. Knottnerus. Uitwellingerga, 9 u. Ds. Knottnerüs. Oudega (W.) 9.30 u. Ds. Post van Nijland (H.A.); 7.15 u. Ds. Bijl- sma van Gaastmeer (Dankz.) Oosthem, 9 u. Ds. W. G. v. d. Ree (Bed. H.A.); 1.30 u. Ds. W. G. v. d. Ree (Dankz. H.A.) Rauwerd, 9.30 u. Ds. A. Kentie, Sneek Woudsend, 9.30 u. Ds. Spijkerboer (Bevestiging en voorb. H.A.); 7 u. Ds. Spijkerboer. Wolsum, 9 uur Ds. H, Gordeau. IJsbrechtum, 9.30 uur Ds. J. E. Wa- genaar. IJlst, 9.30 u. Ds. Jansen; 2 u. Jeugd dienst'uitgaande v. d. Ring IJlst. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 u. Cand. Uit dam van Workum. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudsend, ’s avonds 7.30 uur 'Ds. C. F. Brusewitz.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1