I nd No. 22 Vrijdag 19 Oct 1945 t Weekblad vanwege het Militair Gezag, dis.trict Sneek Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H.~THEMMEN, Dr.-H. DE VOS K 2242 Aanvullende BONNENLIJST voor de week van D I Buitenlandsch Overzicht illmg PROBLEMEN DER ILLEGALITEIT K Predikbeurten te Sneek. TER. vragen j- 727 02 i md, thans Yn on :nd, uur, den 744 745 746 747 748 749 voor-.I .alen jen e n S‘- vel en, en, Ike &j. ien het an te tale ge- an, den le)d Ien. md, ecr. Kerknieuws. Bij de Geref. kerk te Oudega (W.) is beroepen Ds. Moes- ker van Rhenen. Geref. Kerk. Beroepen alhier (vac. ds. H. ^Veldkamp) ds. K. Ha/t teVelp. Bapt. Gem. Bedankt voor Munten dam, ds. G. W. Tijman alhier. A 774 B 774 C 774 D 774 Alle bonkaarten 511 250 gram gort, havermout, enz. 100 gram vermicelli, pudding poeder, enz. 200 gram zout 100 gram cacaopoeder 125 gram jam 100 gram gedr. zuidvruchten Bonkaarten 511 A, B, C 250 gram peulvruchten blad I uur •ker: atieI de I arten >ijpe- J van 21 tot en met 27 October 1945. cent ct. !0 uur Waaröm zijn onze geallieerden zoo traag in het verleenen van hulp bij het nerstel van de orde op Java, waardoor duizenden Nederlandschele- vens in gevaar blijven verkeeren, nu de Soekarno-beweging de guerilla tegen ons geproclameerd heelt De Engelschen zijn waarschijnlijk huive rig geweld te gebruiken in verband met de weerslag, welke dit in Br.- Indië zou hebben. Soekamo’s uitnoo- diging aan een der leiders van de Britsch-Indische Congrespartij om Java te bezoeken, welke is aangeno men, -is ook al een poging om Britsch Indië in deze zaak te mengen. Blij kens haar verklaring in \de 'Tweede Kamer blijft onze regeering elke ge dachtenwisseling met Soekarno af wijzen, doch is zij bereid die te aan vaarden met „daarvoor in aanmer king komende Indische leiders”. Onze gouverneur-generaal schijnt nadruk kelijker dan de regeering te hebben willen eischén dat eerst het wettig gezag moest worden hersteld, wat, tot het heengaan van deze hoogst verdienstelijke figuur heeft geleid. Ifttusschen schijnt de Engelscne re geering nu bereid wat beslister tot herstel van het wettig gezag op te treden. Op Amerikaanschen steun be- :ijn als karles Zietor :etting I e fl'tn, t ima de >egang;[ Electriciteitsrantsoenen. Het electriciteitsrantsoen ifrordt voor Sept.Oct. van 18 op 26 kwh gebracht,voor Nov.Dec. van 26 op 38, voor Jan.Feb. van 22 op 34 en I voor MaartApril van 16 op 24 kwh. mony I relde, V 3901) krekt 600 jier forlyn slein is, hat soks -dübeld syn reden. Ek hat dy- selde Warnser slach op it lést foar Fryslan histoarysk in kearpunt bi- tsjutten. Alderearst hwet oer de greate fjür- oansetter yn 'dit drama Willem IV, graef fan Henegouwen, Sélan en Hol lan, dêr’t ek West-Fryslan doe- al bij hearde. Hij wie in machtich ridder dy’t libbe bij it wylde. aventür fan krüsfeart en toernoaifeest, fan fjild- tocht en bierkrük. De heechste adel fan West-Europa wie famylje fan him. De kening fan Ingelan wie troud oan syn suster, dy fan Frankryk moast er omk'e tsjin sizze, Iykas ek tsjin Jan van Henegouwen, hear fen Beaumont. In earsten woelwetter, dizze 28 jierrige, dy’t yn 1345 al foch- ten hie yn fierre iannen mei P-rüs en Litthauer, mei Saraceen en Slavyske boer. Gjin niget dat syn Franske om- ke, kening Filips VI, him ,,un fou furieux”, in domdryste dwaes neamde. Hwet biweegde 'sa’n Willem IV nou, yn ’e neisimmer fan 1345 dizze nuodlike „reyse up die Vriesen” to ündernimmen? In ünbikend bleaune Benoemd tot hoofdeommies ter secretarie der gemeente Apeldoorn, de' heer T. Algera, commies ter se cretarie van Sneek. gedicht La Mort du Conte de Henau fan biwarre is, seitmoed en bigear- te nei rom yn ’e striid makken dat de graef nei Fryslan teach. Ek jowe Henegouske kronykskriuwers fan dy dagen as reden op dat de stêd Utrecht Willems help frege hie, omdet dy stêd mei de Friezen yn tsjük waer siet. Dochs litte de politike eftergrünen fan dy tiid ek noch wol oare motive» sjen. It graefskip Hollan, opkommen üt it smëlle Kennemerlan, hie syn machtssfear en syn grüngebiet aloan ütwreide. Floris V hie yn syn tiid al West-Fryslan, ünderwurpen, dat fan- ,gefolgen rjuchtstreeks under it per- soanlik regear fan de graef stie. Om det dy graven oan hjar hoven gairs in steat fierden, dat in heap jiLd for- slynde, waerd it wingewest West- Fryslan under swiere skatting set. In tiidgenoat skriuwt der fen „De kracht van dat land gaat te gronde door de afpersingen van de velen die het afknagen en villen, tot ternau wernood' de beenderen overblijven”. lenselde lot hong nou ek it Fryslan oan ’e oare kant de Sudersé oer de holle. Hoe wie de sitewaesje yn dat Fryslan? Hjir hearske alfolle noch de aldgermaenske frijdom. De graef- like regearingsfoarm, dy’t him yn Hollan troch it lienstelsel stadichoan üntjoech nei in soarte fen kening- skip mei sintrael machtsapparaet, hie hjir gjin foet krije kinnen. Hjir wen- ne de frije, stimhawwende boer op syn frij hoarnleger. De frijdom fan de Fries woartele yn it bistjür fan de himrik mei #yn doarpsrjochters, yn it regear fan de grytmannen en yn it rjocht fan it doel. Greatsk seine de 01de Friezen Wij witte fan gjin lien to sizzen. En de aldfryske wet ten bigjinne gauris mei de wirden Ta alre fria fresena fridom. R.K. toon- van irgens cent. Classicale vergadering. In het verslag van de classicale ver gadering van Sneek in het vorig nummer komt een onjuistheid voor, die wij ons haasten te herstellen. -Ei staat, dat de-Wergadering een motie van den kerkeraad van Epe om den doodstraf niet in te voeren zonder discussie aannam. Dit is onjuist. De vergadering verwierp in meerderheid na bespreking bedoelde motie, maai nam met meerderheid van stemmen een motie aan, waarin de Kerken verzocht werd, het vraagstuk van leven en dood nader in studie te nemen, IJLST. Temidden van zijn gemeen te, vertegenwoordigers uit de vorige gemeente Zevenhuizen (Gr.) colle ga’s, vrienden en belangstellenden, herdacht Ds. J. C. M. Jansen Woens dagavond 10 October j.L in de Ned. Herv. Kerk met een gedachtenisrede naar aanleiding van 2 Samuel 7 :-18, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Toe spraken werden tot den jubilaris ge richt door ds. van der Ree te Oost- hem, ouderling Wiersma namens ker keraad en gemeente, ds. Post te Nij- land namens de classis. Sneek en ds. Spijkerboer te Woudsend namens de ring Ijlst. Op verzoek van ouderling Wiersma werd ds. Jansen toegezon gen' Gezang 269 1 (iets gewijzigd) Na afloop van den ^liënst werd van de gelegenheid om in dé consistorie kamer ds. en mevr. Jansen geluk te wenschen, door ve^ji gebruik ge maakt. Boeken- en glas-actie. U heeft toeh allen wel de circu laire gelezen, waarin om uw bijdrage werd gevraagd in den vorm van boe ken en glas, resp. voor gewonde 01 zieke Ned. militairen in binnen- er. buitenland en- het glas voor de ge troffen gebieden? Legt tijdig uw bij drage gereed, want 20 Octobe? ko men ze... onze Sneeker Padvinders Land en Zee Verkenners en de R. K. Padvinders," Ze zullen met elkaar moeite noch tijd sparen deze actie tot een succes te doen worden-. Drie Za- terdagmiddagep zullen de karren dooi de verschillende wijken trekken, t.w. 20 Oct., 27 Oct. en 3 Nov. Helpt allen mede en kijkt uw boekenkast er even op na of u daaruit niet iets kunt missen. En het glasu vergeet het toch niet Het bestuur v. h. Ned. Roode Kruis, Afdeeling Sneek. Het Sneeker Nieuws Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”,’ Sneek Wij leven snel en vergeten gemak- kelijk. Wij herinneren ons soms maar ternauwernood meer, dat er'eens een illegaliteit was. ineens echter worden wij er weer aan herinnerd en meest, als wij bemerken, dat de illegaliteit - problemen opgeroepen heeft, die' nog niet opgelost zijn. Er zijn inderdaad nog problemen der illegaliteit. - Zij zijn er in de eerste plaats voor de betrokkenen zelf. Vele onder- grondsche werkers hadden moeite, om weer in het gareel te komen. Het gewone leven zonder spanning en verrassjpgen bood weinig aanlokke lijks voor menschen die aan gevaar lijke avonturen en een ongeregeld leven gewend waren en er smaak in gekregen hadden en toch was hun plaats nu weer in dat gewone, saaie leven. Daar kwam bij, dat er in het gewone leven meermalen nog geeft plaats voor hen was. Dat was niet .- steeds de schuld van de omstandig heden, maar ook wel eens van de betrokkenen zelf. Sommigen onder hen verwachtten een positie, op grond van wat zij gepresteerd hadden, die hun niet aangeboden werd. Dat was soms verkeerd van hen gezien. Er werden ook wel eens posities begeerd, die de betrokkene op grond van zijn capaciteiten niet kon bekleeden, lou ter, omdat hij meende, rechten te hebben. Begrijpelijk is deze houding wel, want ieder mensch verlangt naar erkenning van zijn verdiensten, maar zij was toch gevaarlijk. Ten slotte werd het ondergrondsche werk niet gedaan om er voor beloond tel^ünske dichter üt dy tiid, dêr’t in worden, maar omdat het plicht was’ w- en omdat men zijn volk wilde dienen. De besten uit de illegaliteit hebben het zoo steeds ook gezien. Des te harder echter anderzijds voor hen, als zij geen of niet voldoende gele genheid kregen, ook verder ons volk te dienen, zooals zij dat op grond van hun bekwaamheden konden doen. Nog harder was het wanneer zij moesten zien, dat anderen hun voor gingen en hun opofferingen geduren- de de bezetting beloond werden met achteruitzetting na de bevrijding. Dat de problemen, die hierdoor ontston den, reeds opgelost zijn, zal niemaha durven beweren. Een probleem is in de tweede plaats de houding, die de buitenstaanders hebben in te nemen tegenover de voormalige illegaliteit. Op zijn minst zou men toch een zekere mate van dankbaarheid verwachten. De^ewordt ‘wel betoond, maar blijft ook vaak uit. Er wordt nog al eens aanmer king gemaakt op de „ondergrond- -sche”, zoo in den trant „Het zijn ook zulke brave broeders niet”. Der gelijke klanken hoorde men trouwens tijdens de bezetting „ook reeds. Nu moet onmiddellijk worden toege geven, dat de leden van de onder grondsche actie ook menschen waren en nog wel menschen, die zich op een glibberigen weg bevonden. Het was niet te vermijden, dat er wel eens ontsporingen voorkwamen. Daarmee is evenwel niet gezegd, dat allés, wat men zeide en zegt, waar is. Roddelen schijnt vele menschen groot vermaak te geven. En daarmee is in het ge heel niet gezegd, dat de. beweegrede nen, waar de aanmerkingen uit voort komen, eerbiedwaardig zijn. Dat waren en zijij zij heel vaak niet. Tijdens de bezetting dienden zi, al te dikwijls als voorwendsel, om zich ver te houden van alle onder grondsche -actie. -Nu dienen zij meer malen als verontschuldiging, dat mei. er zich gedurende den bezettingstijc niet meer mee ingelaten heeft. Men is volkomen verontschuldigd, als men niet mee deed aan de verzets beweging, als men kan aantoonen, dat men er voor zijn fatsoen nu een maal niet aan mee kon doen. Hét wordt wat bedenkelijk, als blijkt, dat b.v. de tegenwoordige minister-presi dent er dik inzat, maar men han® haaft toch zijn houding. Men moet toch goede en fraaie redenen hebben, om zijn lafheid goed te praten en zelfs in ware vaderlandsliefde om,te praten. Wij zien hetzelfde? ten opzich te van de zuivering en de recht-" spraak over landverraders en colla.- borateurs. Heel wat aanmerkingen hierop komen voort, niet uit een meer dan gewoon zuiver rechtsgevoel en groote barmhartigheid,, maar uit heel ordinaire lafheid. Laten wij ronduit bekennen, dat onze houding tijdens de bezetting vaak meer dan miserabel was. Een mensch die eerlijk zijn schuld belijdt, is steeds respectabel. Laten wij niet achter fraaie -verhalen en zeker niet achter roddelpartijen ons slechte ge weten verbergen De illegaliteit is ook zoo iets als ons geweten. Wij moeten er haar dankbaar voor zijn. v V. Wijziging telefoonnummers. Vanaf heden Regeeringsvoorlich- tingsdienst District Friesland Rui- terskwartier 117 boven, Leeuwarden, tel. 6943 en 6944. Districts Militair Commissariaat, Ruiterskwartier 111, Leeuwarden-: Rechtsherstel en Be heer (van Duyn) 3152; Beheersinsti tuut (Stellingwerf) 4487; Boekhou ding M.G. (Molénmaker) 6535; Maj. Humalda 4332; Comm. Vrijlating (Kap. van Hoof) 3162; Kampen (van der Schaaf) 4282; Secr. en Registr. (van der Wal) 5064; Terveer id.; Transport (Kap. Schaafsma) 63-78 Garage 5892; War Material etc., (Tuinstra) 4052. Nieuwe rantsoenbonnen. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat binnenkort nieu we rantsoenbonnen en wisselbonnen voor voédings- en. genotmiddelen in gebruik zullen worden genomen. De nieuwe rantsoenbonnen zijn rood van kleur, terwijl de tekst in zwarte, roo de of blauwe letters is gedrukt. De nieuwe wisselbonnen zijn in verschillende kleuren uitgevoerd en dragen als tekst de aanduiding van het artikel alsmede de hoeveelheid. In omloop worden gebracht wis selbonnen voor 50 gram brood, 5 gram boter enz., 25 gram vleesch, 25 gram kaas en liter melk. De thans in gebruik zijnde rant soenbonnen voor bovengenoemde ar tikelen met-den opdruk 20-l-’45, zon der opdruk of met de letters B.N.G-. in den ondergrond, blijven nog t/m 10 November'geldig. Na dien datum kan men van deze bonnen geen gebruik meer maken. Rantsoenen voor a.s. en jonge moeders. Het Centraal Distributiekantooi deelt mede, dat de extra rantsoenen voor a.s. en jonge rqoeders in den vervolge de volgende hoeveelheden zullen bedragen per vier weken 'i rantsoenen bloem; 8 rantsoenen grut terswaren; 10 rantsoenen melk; 2 rantsoenen boter of margarine naai keuze; 4 rantsoenen vleesch. Voorts zullen in den vervolge de extra rant soenen verstrekt worden gedurende een periode van 28 weken vóór en 24 weken na de bevalling, inplaats van gedurende 24 weken vóór en 28 weken na de bevalling. Zij, evenwel, die thans reeds extra’ rantsoenen ont vangen, zullen deze nog gedurende 28 weken na de bevalling kunnen verkrijgen. Nieuwe petroleumbonnen. Op de bonken a, b, c en d 781 is tot 20 November 3 liter petroleum beschikbaar gesteld. 100 gram vleesch 1 kg. aardappelen 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen Bon B, C, D 780 voor 1 ei. Van 14 t/m 27 Oct. is bon B, C, D780 geldig voor 1 ei. Deze bon uitsluitend inleverën bij detaillisten, die bij den verkoop van eieren voor ziekeff zijn ingeschakeld. 25 October a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn dat J. Hid- dinga in dienst trad bij de Coöp. Bakkerij 1 „Steunt Elkander”, bakkerij D. Velds alhier. Tabakskaarten 1 rantsoen import-sigaretten Melk, vleesch, aardappelen 2 liter melk 3% liter melk 3Vi liter melk. 6 liter melk A, B, C, D 775 A, B, C, D776 A, B, C 777 B778 meer dan op ’den weg rijden. Dit verbod wordt echtei zoodat de hoeft men in het geheel niet te reke nen. Afgezièn van het feit dat Java, tot het. Britsche operatiegebied be hoort, richten de Ver. Staten hun volle economische activiteit op het Verre Oosten met steun van de poli tieke leuze dat de koloniale volken zoo spoedig mogelijk onafhankelijk moeten worden. Nu Japan als groot industrieland is uitgeschakeld -r waar moeten de millioenen industrie- arbeiders heen nu het leger is ge demobiliseerd zijn de Amerikanen van plan hun kans volledig uit te buiten. Wat hun door de oorlog ge weldig .opgeblazen industrie ook wel noodig heeft, om op den duur werk loosheid te voorkomen en het loon peil aan de gestegen levensstandaard te doen beantwoorden. Dat hun aan dacht daarbij vooral op China, waar door een overeenkomst tusschen Tsjang Kai sjek en den leider d»r „communisten” in Jenan Mao Tse goeiig nu meer kans op een rustige ontwikkeling is dan jarenlang het geval geweest is, valt; is begrijpelijk.' Uncle Sana schijnt er op uit deelge noot te worden in de industrialisatie van dat groote gebied. Natuurlijk is dat maar niet zoo klaar en zal bijv. Rusland ook nog wel eens ’n woordje w willen meespreken. Een vazal daar van, Buiten-Mongolië, heeft juist dezer dagen een deel van Binnen- Mongolië, dat tot China behoort, be zet. Waarschijnlijk een Russisch tas ten naar invloedsferen, zooals we dat ook dichterbij zien. In Iran (Per- zië) bijv, vgn het Noorden uit, wat in Engeland al geleid heeft tot het opwerpen van de vraag of het niet goed zou zijn met Moskou nog eens te spreken over de verdeeling der in vloedsferen daar. Bij alles wat de groote mogendheden verdeelt blijkt- ook de kwestie der Dardanellen ge komen te zijn, waarover Engeland, de Ver. Staten en'Rusland nu elk af zonderlijk met Turkije zullen onder? handëlen. Blijkbaar kon men het niet eens worden over een gemeenschap pelijke stap.- In Hongarije is de staat van beleg, vermoedelijk om „reactio naire stroomingen” tegen te gaan, afgekondigd en in Griekenland vreest men voor een soort rechtsche dicta tuur, van het laatste krijgt Engeland de schuld omdat het niet in de bin- nenlandsche verhoudingen wil ingrij pen. ’n Dergftijke inmenging vermijdt Engeland ook in de Spaansche poli tiek, doch Rusland wekt het Spaan sche volk nu openlijk op tot opstand tegen Franco, die zijn bewind.gelei delijk tracht over te doen aan den troonpretendent' don Juan, wat hem nog niet goed afgaat. Het .Spaansche volk is een referendum-systeem be loofd, het Portugeesche door den dic tator daar, Salazar, verkiezingen, die de oppositie echter wil boycotten om dat er geen voldoende tijd is partijen te vormen; ook de Bulgaarsche op positie doet hetzelfde met de a.s. verkiezingen in dat land. Alles ver deeldheid jins» maar het wereldcon gres van vakvereenigingen heeft het Wereldvakverbond gesticht met 66 millioen leden, afzijdig bleef de Ame rican Federation of Labormet 5 millioen leden omdat zij bezwaren had tegen het meedoen van Rusland; het Int. Chr. Vakverbond sloot zich ook niet aan doch wil samenwerken. Te Quebec is de voedsel- en landbouw- Heeg; 1 (mooiste geh.)_K.Z.M. Ha-, conferentie der Ver. Volken bijeen, die de Europeesche landbouw weer óp de been wil helpen en de honge rende landen -van Europa bij staan. Misschien krijgen die landen dezen winter het M.P.M., het multi purpose meal, waarvan het hoofdbestanddeel de soyaboon is, het zg. vleesch van den armen Chinees. De Amerikanen zijn er in geslaagd den voor den Westerling weerzinwekkend bitteren smaak er uit te verwijderen maar fi guurlijk zal dit voedsel voor Europa, dat landbouwtechnisch zpo hoog stond, toch wel een bittere smaak hebben Er is niet veel opwekkends in dit overzicht, het wijst op een stemming "in de wereld, welke we i niet moeten hebben. Laten we echter niet wanhopen, de dingen hebben soms een merkwaardige neiging op hun pootjes terecht te komen. Ga maar door met de kleine dagelijksche TUngen, laten de moeders er maar op blijven letten, dat Jantje zich ook achter de ooren en in de nek wascht en de vaders ook maar doorploeteren met hun werk. Daar moeten we het toch van hebben. Weest geen T o e k ij k e r. vanna Holl, driekleur, Th. Zijlstra Osingahuizen; 1 Holl, driekl. Brand zwart, R. v. d. Werf, Heeg; 1 BI Zilvervos Loth. BI., dezelfde; 1 VI Reus Brandn. zwart, dezelfde; 1 5 SI 9 bl.b. van H. Dijkstra, Hommerts, 1 Weener wit Rex opaal van R. vai Netten, Heeg; 1 Gr. Chinchilla vai Gv Portiek. Keuring van Tuigjaarden in 4 ru brieken. Rubriek I, Onbekr. Friesch 1 Alike, stermerrie van Y. v. (Josli ga, Ypecolsga; 2 Ünellie, stermerrie van A. Visser, Gaastmeer; 3 Reka. stermerrie van E. J4 Bouma, Heeg, 4 Truusje, stamb.merrie van J. Jor ritsma, Heeg; 5 Tiet, stermerrie vai. R. Landman, Abbega; 6 Anne, Fr merrie van Y. L. Cnossen, Hommerts 7 Urene, fetamb.merrie v. Anne Osin ga, Jutrijp. Rubriek II, Onbekr. Bo venlandsch 1 Zawina no.'18197 vai F. dè Haan, Dijken; 2 Onrust, ster merrie van A. Blanda, Oudega (ber B. Lycklema a Nyeholt); 3 ^.nna schimmel van A. Osinga, Jutrijp; 4 Edo, van A. Frankeïta, Bird bij Heeg. Rubriek III, bekr. Friesch 1 Wita, pref, merrie van K .Jahsma, Heeg 2 Urmea, stermerrie van J. Jansma, Ijlst; 3 Yfra, stermerrie van B. K Okma, Woudsend; 4 paard van S. Walstra, Zandgaast. Rubriek IV, Bekr. Bovenl. 1 Zira, stermerrie v. U. M. Visser, Ypecolsga 2 Flora Blauwschimmel van Wielinga, Heeg; 3 Zawina van F. de Haan, Dijken; 4 Donulie van A. Frankena, Heeg. Keuring-Fokvee, Tuigpaarden enz. Wymbritseradeel (Zuid). l’ubriek XIII. Melke Twenterrie- ren la Baukje 17 van Wed. J. de Boer, Wolsum; la Aukje 53 van D. B. Okma, Dijken; 1b Akke 9 van P. J. v. d. Velde, Abbega; 1c Jonge Pel 25 van F. de Boer, Dijken; 2 Pukje van Y. Sybrandij, Westhem; 2 Mine I van J. T. v. d. Velde, Jutrijp 2 letje 24 v. P. K. Hoekstra, Wouds end; 3 Bontje van G. Geerlings; 3 Minke 3 van D. Kiestra, Dijken; 3 Bertus Foekje 5 van B. Lycklema a Nyeholt, Oudega. Rubriek XIV, Melke koeien 1 Lily 6 van P. Sy- brandy, Westhem; 1 Ruurdje van P. de Haan, Dijken; 1 Antje 2 van F. de Haan, Dijken;. 1 Aukje 31 van D.*B. Okma, Dijken; 2 Jetze 16 van B. Lyklema a Nyeholt, Oudega; 2 Lena 3 van J. Tj. v. d. Zee, Jutrijp; 2 Qer- rits Betje vap G. Geerlings; 2 Aaltje van D. Kiestra, Dijken; 2 Willemkes Adema 2 van D. Groenveld, Jutrijp; 2 Nette 33 van F. de Boer, Dijken, 3 Akke 7 van P. J. v. d. Velde, Ab bega; 3 Durkje 14 van A. L. Cnossen, Hommerts; 3 Trientje van J. T. v. d. Velde, Jutrijp; 3 Jannie van dezelf de; 3 Jifke 110 van P. de Haan, Dij ken; 3 Akke 17 van mej. G. Hoek stra, Hommerts; 3 Aukje 19 van D B. Okma, Dijken. Rubriek XV, Kalvc koeien voor 1 Jan. 1 Anna van D Groenveld, jutrijp; 2 Julianus Zwart kop van D. Kiestra, Dijken; 3 Ybel- tje van P. v. d. Velde, Heeg. Rubriek 16, Vee ter opluistering 1 Juliana 2, volbl. koekalf van T. Groenveld, Jutrijp; 1 Hansje 2, overlooper var. J. Okma, Dijken; 2 Ruurdje 124, overlooper van F. de Boer, Dijken 2 volbl. kalf van P. Sybrandij, West hem; 3 Uilkje 31 volbl. koekalf vai. L. Cnossen, Hommerts; 3 Elsa, -kalvc overlooper, van D. Kiestra, Dijken Rubriek 17, Familiegroep la Aukje 19 m. 2 dochters en 2 kleindochter! van D. B. Okma, Dijken; 1b Nette 33 met 3 dochters van F. de Boer, Dij ken; 2 Moeder met 3 dochters en 1 kleindochter, P. de Haan, Dijken;.! Moeder met 2 dochters en 1 of 1 kleindochters, D. Groenveld, Jutrijp 3 Moeder met 2 dochters en 2 klein dochters, J. Okma, Dijken. Rubriei 1£ Verzameling boven 32 stuks la van D. Okma, Dijkei*; lb van F. de Boer, Dijken ^2 van D. Groenveld Jutrijp; 2 van F. de^Haan, Dijken; t van P. de Haan, Dijken. Rubriek Ko nijnen la Black and Tan van I de Boer, Gaastmeer; 1 Black ane Tan van G. Hylkema, Bird bi Het annexatie-vraagstuk. Men schrijft ons Voor een klein maar belangstel lend gehoor gaf dr. H. Bruch uit Leeuwarden, in hotel Hanenburg een voornamelijk historische en culturee- le kijk op het annexatievraagstuk. Hij stelde o.a. in het licht dat de ge middelde Nederlander van heden zich onze Oostgrens ten onrechte denkt' als een 'onaantastbare, onveranderlij ke lijn van historische noodzakelijk heid, waaraan ten eeuwigen dage niets te tornen zou zijn. Die gtjans ontstond integendeel als het telkens zich wij zigende product onzer vele oorlogen; waarom zou ook de jongste oorlog, niet op zijn beurt een herziening mo-_ gen brengen In vroegere eeuwen reeds bezaten onze staat en ons vorstenhuis aanspraken- of, domeinen aan gene zijde van die Oostgrens. Zoo verrijkte egoïstische kortzichtig heid onzer regenten Pruisen met be zittingen in het Kleefsche om ze aan de Oranjes te onthouden. In diverse Rijnsteden en in Oost-Priesland lagen Neijgrlandsche garnizoenen en het laatste gewest werd toen wel beti teld als onze achtste provincie. Tot diep in de negentiende*!! zelfs tot in de twintigste eeuw bleef het Neder- landsch de kanseltaal, waaraan Duit- sche bevolkingen hier en daar aan onze Oost-flank zich taai bleven vast klampen. Niettemin oordeelde de spreker over de mogelijkheid van het assimileeren van deze Duitschers door onze natie niet optimistisch. Mlteel achtte dr. Brueli onze an nexatie verlangens gerechtvaardigd door de ongehoorde schade ons toe gebracht; cultureel, doordat de con tinentale vrede bevorderd zou wor den door de uitbreiding der bescha ving van het land van Erasmus er, Hugo de Groot op kosten van het Pruisische militairismé. Losmaking van Pruisen uit het Duitsche rijk zou de spreker alleen maar toejuichen er meent hij ook in de daden deur, geal lieerde rijksregeering te zien nastre ven. Na de pauze werden velerlei vra gen door den spreker beantwoord, waarna de voorz. dezer bijeenkomst, ir. A. P. W. Münch de vorming van een werk-comité bepleitte en tot stand wist te brengen. De volgende heeren verklaarden zich bereid hier in zitting te nemen H. J. Langman, dr. van der Meulen, H. W. Verschu ren, dr. J. P. Otto, H. Halbertsma Johszn., ir. A. P. W. Münch, ir. H. van der Molen. ge- aag- mile -den ■mu- n. leen I ner- l gens eeds I jeen DE FJILDSLACH BIJ WARNS. (26 Sept. 1345). I. „Bij Warns In fjildslach 1345? Noait fan heard f” Sa sil lichtwol de wjerslach wêzt fan de tuskenbeitjen lêzer as er de titel boppe dit stikje sjocht. Kwea- óf nimme kin men him soks net. De legere skoalle hat him ommers oer de skiednis fan Fryslan in bittei bytsje bijbrocht. Wol hat dyselde skoalle him bjj it Ijocht fan tüke learboekjes traind op it glêd opsizzen fan de Hollanske, Henegouske, Beijer- ske en Bourgondyske gravehuzen, mar skiednisünderrjocht det ütgyng fan eigen, bikende krite hat er meas- tentiids net hawn. Dat sadwaende Noait fan1 heard Mar dan komt him ynienen üt syn $>nge dagen dat boek De Roos van Dekema yn it sin. En der bigjint him hwet to skimerjen. „It is ek sa. Wie dêr mei dy slach net in Seerp van Adélen anneks En sneuvele der doe net dy Hollanske graef? Willem... éh... IV, nei’t mg foarstiet?” Lit üs oer it Fryske skiednisfeit dat slach bij Warns hjit ris in krom fortelie. Nou’t dizze slach fan ’t jier Uit'het Politierapport. Ook in de afgeloopen week heeft de politie meermalen moeten optre den- tegen jongens die met behulp van een buisje voorbijgangers groene erwten in het gezicht schieten. Hier voor werden bij verschillende winke-- liers ook erwten uit de bakken ge stolen. Tegen deze baldadigheid wordt streng opgetreden. De groenteboer IJ. F. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij Vrrj- ,dag j.l door een Sneeker ingezetene is' mishandeld. Hij had een van de jongens die wortels van zijn kar sta len, een klap gegeven waaruit een voorbijganger voor deze jongen partij koos en den groenteboer een bloeden de wonde, boven het linkeroog toe bracht. Hef is verboden dat twee fietsers naast elkaar Vvvg 11JUCAX. WA MVAA V herhaaldelijk overtreden, politie vele processenverbaal heeft moeten opmaken. Op verzoek van den Officier var Justitie is aangehouden Mej. B. de V. K. die nog een gevangenisstrai moest ondergaan. Zij is naar Leeu warden overgebracht. Voorts werd aangehouden J. C. al hier die in verzekerde bewaring wen. gesteid wegens het plegen van ver schillende kleine diefstallen, o.a. var. konijnen. Alve-stedden tocht. In ófdieling fen njuggen leden, w.u ien froumtnske, fen de Lfthl. Rydfor. „de Water-Poorters” fen Snits hei yn 'e wike fen 13 Okt. j.l. op ’t hynders de. alve stedden Uns west. Dit gyng under tasjuch fen de A.N. W. B. ófd. Rütersport, hwertroch rü terconsuls, consuls ef by brêkme der- fen boargemasters it wirk dienen. Oeral lans de wei jügen de ambt ners folie meiwirking, hwerby yr Hylpen, Starum en Wymbritseiadie de boargemasters troch wird en diec. op ’e foargroun kamen, de consu, fén Boalsert en ruterconsuls Aide mardum en Snits net minder. Fen dt syde foar ynketiêring, sportfrjeonei en taskögers folie blyken fen mei- libjen. Oan it eio feil ’e wike dt ryders op 't skik en de hynders ir swiet hapke. Een succes. In antwoord op een protest, dat het Algemeen Vrpuwencomité Tot Op bouw heeft gericht aan het Rijks- kolenbureau, heeft het Comité var dit bureau bericht ontvangen dat voor alleenwonende personen, die zei- .koken, de gasrantsoenen van 17 M per 2 maanden zullen worden ge bracht op 28 M3 per 2 maanden. ’deren 5 uur ZONDAG 21 OCTOBER 1945. NED. HERV. KERK, SNEEK. 9.30 uur Ds. A. KENTIE (H.a’) 5 uur Ds. A. KENTIE (Nabetr.) VEREEN. VAN VRIJZ. HERV. Amicitia 10 uur Mej. J. v. d. Veen. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 9.30 u. Jeugddienst (dhr. W. Nauta). 9.30 u. Kinderkerk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 .uur Ds. W. Mesdag. GEREF. KERK. Noorderkerk 9% uur Ds. H. Steen huis 5 uur Ds. K. Hart, van Velp. Zuiderkerk 914 uur Ds. K. Hart 5 uur Ds. B. Bouma, van Noord- wijk aan Zee. Oosterkerk 9% uur Ds. B. Bouma; 2y2 uur Ds. K. Hart. CHR. GEREF. KERK. 9.3Q en 5 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrijdagav. 8 u. Bijbellez. en Bidst. Evangelisatie-samenkomsten op 22, 23 en 24 October avonds 8 uur. LEGER DES HEILS. 10 u. Heiligingsdienst 3.30 u. Openl. samenk. Park; 8 u. Verloss.sameiik. Doriderdagav. 8 u. openb.. samenk. Kapt. M. Souverein. NEE). HERV. KERK. Abbega, 9 uur Os. W. G. v. d. Ree. Folsgare, 1.^0 Ds. W. G. v. d» Ree. Goënga, 1.30'^^j Ds., E. Kempenaar. Hommerts, 9M. H. Bolkestein. Jutrijp, 1.30 uüF Dr. Bolkestein. Heeg, 9.30 uur en ’s avonds 7.30 uur Ds. E. Postma. Offingawier, 9 uur Ds. Kempenaar. Oudega (W.) 9.30 uur Dr. H. de Vos van Sneek; 2 u. Ds. Postma, Heeg. Sijbrandaburen, 2. uur Ds. J. E. Wa- genaar van IJsbrechtu’m. Scharnegoutum, 9.30 uur Ds.W. A. Dekker 2 uur Ds. Germans van Wieringermeer. Westhem, 9 uur Ds. H. Gordeau Wolsum, 1.30 uur Ds. H. Gordeau. Woudsend, 9.30 uur Ds. Spijkerboer (H.A.); ’s av. 7 uur Ds. Spijkerboer (Dankz.) Uitwellingerga, 9.30 en 1.30 uur Ds. Knottnerus (H.A. en Dankz.) IJsbrechtum, 9.30 uur Ds. J. E. Wa- genaar. Ijlst, 9.30 uur Ds. Jansen (Voorb. H.A.); 5 uur Ds. Jansen. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 u. Ds. C. Bok. (Voorber. H.A.) DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, geen dienst. IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. :vangst I goad, I rare te zijn in orkeur. ein 54, I i 34. .t 7. I de Lai-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1