nngs- n. s Vrijdag 26 Oct. 1945 Wo. 23 Militair Gezag, dfstrict Sneek Weekblad vanwege het [LAS, GEEN SCHULD K 2242 1 D Redact! Administratie-adres Grootzand 55 intoor ipper 5, op Geestelijke vernieuwing. Buitenlandsch Overzicht er a Ad: J. BEUTE, Mr. P. FT. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Gedrukt i. o. v7 M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Predikbeurten te Sneek. BONNENLIJ ST voor de eerste helft van de 12e periode (28 Oct. t.m. -10 Nov. 1945) voor het Noorden des lands. meel f 03 :n '341 4 1 1 eve rste ian- 200, 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 DOI, D02 E01 iren AG der warden jtzand :nde met ver- eten i de 3ang ten :den :rs- lijk een an- s s e 1. *t t. e k stratie tundig 5 >P 3- n 5 s. fan syn wapenbruorren, sjocht hoe't de graef fait yn in gefjucht fan man tsjin man. Hij sil him noch biskermje, mar it is to let. Ek Antoing wurdt deade. In ienris greatsk ridderleger geeft* spelen waren uitgevoerd en eenige volksdansen ten beste waren gege ven zongen de oudere leerlingen en kele frissche, waaronder Friesche lie deren en sloot de presidente deze druk bezochte en uitnemend geslaag de bijeenkomst. 100 t/m 10G 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116, 117 B 01, B02 B 03, 003 B04 ,A 05 B05, C05 9' de en Ier of la- iet at en en ng p: 23 an te er- >ct. 'an .30 te en DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. Scho- neveld, echtgenoote van C. Goes, wo nende te Den Helder, om haar een verlof A, ingevolge de Drankwet 1931, S 476, te yerleenen voor de be neden voor- en <(e benedep-achter- lokaliteit resp. ter oppervlakte van 108 en 25 M2 van het parceel Korte Veemarktstraat np. 7. Tegen het ver lenen van dit verlof kunnen binnen twee weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. Sneek, 26 October 1945. Indien wij ons bezinnen op de gees telijke waarden die vóór 1940 in ons volk aanwezig waren en wij zien de toestand zooals die zich thans, na vijf jaren van ontwrichting aan ons voordoet, kunnen wij enkel consta- teeren dat het heden er slecht voor staat. Het verleden mag hier en daar fouten laten wij aannemer} zelfs grove fouten te zien hebben gege ven thans is het een en al ontred dering. Een geestelijk sterk volk is echter in staat deze ontreddering te boven te komen. In dat geval is ver nieuwing en verbetering gebiedende eisch* Is deze verbetering mogelijk voor zoover het het Nederlandsche volk betreft? Wij meenen deze vraag bevestigend te mogen beantwoorden. Vernieuwing en verbetering zijn ech ter niet mogelijk als wij ons weer in allerlei hokjes gaan opsluiten Niet mogelijk als wij ons weer gaan ver- deelen in tientallen rangen en stan den Niet mogelijk als wij ons weer gaan splitsen in vele en velerlei par tijen en partijtjes, wier fundamen teel verschil vaak alleen gelegen is in kleinigheden die de gemeenschap altijd schade en geen enkel voordeel bezorgen. Over deze, in wezen een voudige waarheden, zijn de meesten van ons volk het volkomen eens. Waarom zien en doen wij de dingen dan niet veel eenvoudiger? Waarom de zaken zoo gecompliceerd te ma ken als het ook eenvoudig kan Eenvoud is het kenmerk van het ware. Laten, wij de eenvoud dus wat méér betrachten, opdat wij het ware mogen vinden. De kans om dit ware, dit eenvoudige thans ook op geeste lijk gebied te doen zegevieren, wordt ons n u geboden, nu opbouw aller- wege moet beginnen. In de gelederen van de Ned. Volksbeweging vooral is plaats voor allen die vernieuwing en verbetering op geestelijk terrein wen- schen. Vernieuwing op geestelijk ter rein, zonder welke alle andere ver nieuwingen weinig waarde bézitten Maar dan moeten wij ons niet ver liezen in diepzüinige beschouwingen, maar de dingen eenvoudiger zien. Bij de N.V.B. is de geestelijke ver nieuwing gebaseerd op de normen Naastenliefde, Barmhartigheid,Waar heid en Gerechtigheid. Als vijfde norm zou daar aan toe te voegen zijn: Eenvoud. Dit is, -wat de meesten van ’ons ontbreekt: de din gen simpel, eenvoudig te zien. Laten wij, in de groote taken die wij in de komende jareg als volk op ens heb ben te nemen, niet weer vervallen in ingewikkelde uiterlijkheden. Uiter lijkheden die maar af te vaak aanlei ding zijn voor het scheppen van moeilijkheden. Moeilijkheden zijn er al genoeg. Laten wij er geen meer bij maken. Noodzaak is dus vernieu wing, verbetering en vooral eenvoud. Deze wil tot vernieuwing, verbete ring en eenvoud zijn te vinden in de beginselen van dp»,N.V.B. Ook het plaatselijk winterprogramma, waar op wij nog terug komen, draagt het stempel van eenvoudige, geestelijke verdieping voor Nederlanders van alle richtingen die vernieuwing op dit terrein als een der hoofdvoorwaarden voor de herrijzenis van ons volk be schouwen. B. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. E. Wage- naar te IJsbrechtum liwïft toezeg ging van beroep ontvangen naar Beetsterzwaag. Bedankt voor Katwijk aan Zee, ds. J. N. de Ruiter te Sneek. Gemeentelijke aangelegenheden. Burgemeester en Wethouders van- Sneek hebben, uitoefenende de be voegdheden van den gemeenteraad I: eervol ontslag verleend aan Mej. M. Stuur als onderwijzeres aan de O. L. school 2 II. benoemd tot 1. onderwijzeres aan de O. L. school voor voorbereidend lager onderwijs Mej. D. van Minnen te Assen; 2. on derwijzers aan de O. L. scholen I en III resp. J. Verbeek te Wijnaldum en J. Sixma te’ Sneek 3. secretaris boekhouder van het Old Burgerwees huis E. Kanon alhier. Ledqribon Cl aangewezen. Bon „01 Leder” der ledetkaart is aangewezen voor schoenreparatie met een hoeveelheid leder van 25 gr. Glasactie^Roode Kruis. Een inzender vestigt de aandacht van degenen, die dubbele ramen be zitten of glazen tochtschermen voor hun huitenzitje, op de gelegenheid de glasactie te steunen door de bedoelde ramen en schermen daarvoor af te staan. Vereen. „Huishoudschool Sneek”. Vrijdagmiddag 19 October v/erd in het Gebouw voor Chr. Belangen al hier een namenkomst gehouden van leerlingen der Huishoudschool, Sun ouders, de leerkrachten, leden van de Vereen. „Huishoudschool Sneek”, het Bestuur en genoodigden. De vice- presidente, mevr. Sikkes—Hartelust, liet in haar openingswoord uitkomen dat het noodzakeljjk is om na. de ach ter ons liggende vijf jaren het onder wijs aan de school weer met kracht te hervatten en dat daarvoor samen werking tusschen leerlingen, leer krachten en ouders onontbeerlijk is en dat deze middag mede bedoeld was om te demonstreeren dat het huishoudonderwijs meer omvat dan alleen koken, wasschen, strijkergenz. Nadat door een honderdtal leerlingen van de eerste klasse eenige liederen ten gehoore waren gebracht, hield Dr. H. G. W. van der Wielen uit Bak- keveen een lezing met als onderwerp „Herstel en Vernieuwing”. Herstel. Spr,. liet, uitkomen, dat ons'land door den oorlog in vele opzichten, vooral ook op technisch gebied, achterop is geraakt. Om deze achterstand in te halen is naast hard werken het ver werven van kundigheid geboden. Ou ders en leerlingen moeten daarom begrijpen, van hoeveel waarde het is, dat kermis en vaardigheid aan. de jeugd wordt bijgebiacht, zooals dit ook in de huishoud- en landbouw- huishoudscholen wordt gedaan. Een jongeman, die boer wil worden in de N.O. polder, moet reeds nü een di ploma kunnen toonen van een land bouwschool die hij gevolgd heeft zoo zal in de toekomst van velen, ook van meisjes, het bewijs gorden gevraagd, dat zij een bepaalde ken nis en vakbekwaamheid bezitten, dus een opleiding tot het einde gevolgd hebben. Herstel van ons Tand zal al leen mogelijk zijn, wanneer jong en oud doordrongen is van het feit, dat het zich tot het uiterste moet be kwamen in' het vak, dat men geko zen heeft. Vernieuwing. Naast deze vakbekwaamheid is er iets anders dat de aandacht vraagt en dat meer betrekking heeft op het cultureele leven. Zoo zal het aanleeren van goede liederen in het gezin, de.school en in clubs lijn en kleur geven in ons leven. Als voorbeeld haalde Dr. van der Wielen Denemarken aan, waar bij ieder klein of groot feest, maar ook bij allerlei plechtige gebeurte nissen zooals een vergadering van eenige tienduizenden boeren in Ko- penhagën, waarbij ook de koning en de ministers aanwezig waren, door allen het liederenbeek te voorschijn wordt gehaald om eerst gemeen schappelijk te zingen, zoadat eer geest van saamheorigheid en eenheid wordt geschapen. Het maken van goede opstellen in de scholen, het voorlezen hiervan door de leerlingen, waarpij gelet wordt op toon en uit sprak verruimt de geest en g oefening bij het spreken in het open baar. Zoo gaf Dr. v. d. Wielen meer dere punten man, die met elkaar de vernieuwingsgedachte, pok bij het on derwijs, demonstreerden. Tenslotte 'wees de spr. op de waarde van ifet Frankrijk heeft Zondag gestemd voor de wetgevende vergadering en een referendum gehouden over twéé vragen nl. of het land een nieuwe grondwet moest hebben en zoo ja, of dan de bevoegdheid der wetgevende vergadering moest worden beperkt. Deze laatste vraag hield in de wensch van de Gaulle om de uitvoerende macht wat grooter vrijheid tegenover de wetgevende te geven, opdat het uit zou zijn met het wegknikkeren van^kabinetten, zooals dat voor den oorlog het geval was. De Gaulle heeft de overwinning behaald, Vóór de eerste vraag stemden 96 der kiezers voor het eerst deden ook de vrouwen mee -de tweede vraag beantwoordden 66 bevestigend. In de wetgevende vergadering van 522 zetels hebben de communisten het grootste aantal nl. 142, de republi- keinsche volksbeweging gematigd linksche r. k. groep 2- 140, de socia listen 133 zetels. De radicaal socia listen, de partij van Daladier en Her- riot, zijn met 19 zetels .vrijwel uitge- schakeld. Deze partij is de zondebok geworden voor al de ellende van den. oorlog. Zij was voor de oude grond wet, die de senaat als behoudend element kende; de communisten, so cialisten "en republ.. volksbeweging wenschten die niet terug, doch eer-st- genoemden hebben de tweede vraag ontkennend beantwoord, de beide laatste bevestigend. De derde repu bliek is hiermede ten einde, de vier de begint in Frankrijk. Alle 3 groote partijen'zullen stellig in'de regeering vertegenwoordigd zijn, doch de sa menwerking van rep. beweging en socialisten zal wel inniger zijn dan van deze groepen met de commu nisten. Hervorming en stabiliteit zullen de regeering-de Gaulle thans in staat moeten stellen Frankrijk zijn plaats in de rij der belangrijke mo gendheden terug te geven. Vóór haar stabiliteit is noodig dat de regeering- de Gaulle er in slaagt de economische toestand te verbeteren, door een betere aanpassing der prijzen der levensbehoeften aan het loonpeil. Een vraagstuk dat zich trouwens oVeral opdringt en waarvoor slechts één oplossing is produceeren Ge lukt dat dan is frankrijk op weg naar een herstel zonder schokken of ongedisciplineerde bewegingen zoo als bijv, de staking der Engelsctfc bootwerkers, welke nog altijd voort duurt, ondanks het feit dat de vak- vereenigingen ze afkeuren. Het Fnansche, volk krijgt in ieder geva’l weer een regeering, gekozen door het volk zelf, dus eene welke het ver dient. Wat men niet van alle volken kan zeggen, want sommig^ schijnen een regeering te zullen krijgen welke de groote buurman toelaat. Men den- ke aan de Russische invloed in Hon- garije, Roemenië en Bulgarije. En DE FJILDSLACH BIJ WARNS. (26 Sept. 1345). II (blot) Tsjin dit lan riste Willem IV him üt. It soe in komplete oarloch wurde. It jiers toïoaren hie de gftief al bi slach lein op kinnen en pleatsen yn Hollan dy’t eigendom wienen fan Fryske kleasters. Syn ünderhannelin- gen mei dat folk yn Maeije eii Juny wienen op neat ütrün. Mar nou scoe «de büter jild jilde De 21e Septimber waerd de Hollan- ske en Henegouske ridderskip mei hjar hearrigen to Amsterdam gear- roppen. Det it in foar dy tiid ünbi- dich greate legerkloft wie stiet wol fêst. De rekken is sa’n 28000 man. Dat dit ridderleger net lyts wie, kin- ne wij ek witte oan de heapen pro viand dy’t meigyngen de Sudersé oer, en dêr’t listen fan biwarre binne. In koarte opneaming jowt it üs to sjen: 600 kij, 100 bargen, 3 brüntisKen, 73242 kabeljauwen, 55 lést bokkingfe, 45 tune iel, 345 mudde koarn en foar de toarst om al dy salte fisk foar t to spielen 36 fet rynwyn en 5Ó0 fet bier. Dat alles waerd mei de manskip- pen yn in greate float laden, dy’t koerts sette op Fryslan oan. Dat it’ de graef net allinne om in koarte fjildtocht to dwaen wie, dêr’t er hwat eare en hwat kriichsbüt mei bihelje koe, is ek wol -düdlik. Hwant ek wurkfolk, ridskip en mitselkalk waerd meifierd. It doel wier dus hjir mili taire steunpunten to bouwen en dér- ütwei-in bliuwend biwald yn Fryslan to festigjen. Gaesterlan mei syn hege sangrünen lei tige gaedlik om as brêgehaed foar dizze ynvasy to tsjin- jen. Moai wis binne der gjln hynders meinommen. Dér hie men op ’e jjin- ne Fryske modderwegen ek al net folie mei kinnen. Dat wier foar de ridders mei har swiere wapenris wol in tobekset. Dy har krêft lei yn hynder. To fjilde en to foet wienen har harnassen fo swier. En op ’e flecht of bij in Vlugge oanfal koene hja net gauwernóch üt ’e wei komme. De 22e Septimber, in Freed, wie graef Willem yn Amsterdam oan board gien. Dyselde deis noch kaem de float to Inkhuzen oan, dêr’t er de Sneons en ek de Sneins lizzen bleau, omdat earst de mis opdroegen wurde moast.. It leit* yn 'e reden dat men1 yn Fryslan wol wist fan it gefaer dat wankte. ^Fryske fiskerlju hiene dy greate oarlöchsfloat grif-wol obstre- wearre. It lan koe .troch kloklieden en seinfjurren yn alarmtastan brocht wurde. Alle striidbere man teach nei de Sfadwesthoeke om de anneksators party to bieden.’Tsjin Willems moog- like kriichstaktyk setten de Friezen harres. It histoaryske barren forrint hou fierder yn dramatysk tempo. As de 26e de skippen foar de Starumer kust forsklne forrint fan Willems kant yn it earstoan alles „neffens de plan nen”. Jan van Beaumont, de graef syn omke, giet mei in part fan it leger yn Starum oan wAl, biset de stêd en ek it Sint-Odulphuskleaster. Willem seis past in ein fierderop in BEKE N(DMAKI N G. Het Amateurstooneel. De Eereraad voor het Tooneel is met de zuivering van het beroeps- fooneel zoover gevorderd, dat hij nu tot een beoordeeling kan komen van de handelingen van dé amateurgezel- schappen. Indien voor het beroeps- tooneel de verontschuldiging kan gel den, dat niet-aansluiting bij de Kultuurkamer werkloosheid met de economische gevolgen van dien zou beteekenen (wat niet -steeds en zeker niet steeds in dezelfde mate het ge val was) dan kan het amateurtooneel dit excuus niet hariteeren. Voor het amateurtooneel ging het slechts om het afstand doen van een liefhebberij. Het qffer dat van hej; amateurtooneel werd gevraagd om met ingeschakelc te worden in een Nationaal-Socialis- tische organisatie (van propaganda en volksbeïnvloeding) was gering te genover de verplichtingen, die de Eereraad voor het Tooneel meent te mogen stellen aan de amateurs. Zij hebben, een taak ter bescherming van Nederlandsche cultuurwaarden als Nederlandsche staatsburgers, meer in het bijzonder ook als ynstige kunstbeoefenaars, aan wie het Neder landsche woord en daarmee een stuk Nederlandsche cultuur is toe ver trouwd. Toen in 1942 het lidmaatschap va* de Kultuurkamer verplicht werd ge steld vopr tooneelvereenigingen, die wilden blijven spelen, hadden alle vereenigingen zich moeten ontbinden of van verder spelen moeten afzien. De Nederlandsche Amateur Tooneel Unie (N.A.T.U.) de landelijke orga nisatie van het Amateurtooneel is in April 1942 ontbonden. In de N.A.T.U. waren verschillende koepelorganisa ties van het Amateurtooneel veree- nigd. Van een georganiseerde invloed door de Nazi’s op het amateurtooneel is na de oritbinding van de N.A.T.U. geen sprake geweest. Van de 7000 amateurgezelschapperi, die Nederlano telde, zijn echter verschillende indi vidueel blijven doorspelen. De Eere raad voor het Tooneel veroordeelt hun houding en meent dat aan het Amateur-Tooneel strengere maatsta ven moeten worden aangelegd dan aan het beroepstooneel en oordeelt a. dat de amateurgezelschappen, die na de instelling van de Kultuar- kamer zijn blijven doorspelen, thans gedurende 2 jaren tot 1 September^ 1947 zullen mogen spelen noch in be sloten kring, noch ‘tn het openbaar b. dat alle andere amateurgezel schappen, die in besloten kring of in het openbaar tot 1 September 1947 een voorstelling willen geven, hiertoe een vergunning noodig hebben, welke door he N.A.T.U. onder-nader te stel len voorwaarden zal worden ver strekt. Dit oordeel heeft alleen betrekking öfliedingsmanoeuvre ta. Hij lannet bij- op gezelschappen aan wie niets an ders kan worden ten-laste gelegd, dan dat zij zich bij de Kultuurkamer heb ben aangemeld. De Raad behoudt zich uitdrukkelijk voor met andere uitspraken te komen, na onderzoek van gevallen, waarin amateursgezel- schappen zich hebben geleend voor Nat.-Socialistische .propaganda of op andere wijze zich met het Natio- naal-Socialismé hebben ingelaten. Dit oordeel geldt niet voor de provincie Friesland waar de Militaire Commis saris eigen richtlijnen voor het Too neel heeft vastgesteld. Afd. Militaire Commissaris voor de Provincies Groningen, Fries land en Drenthe, De Luitenant-Kolonel, (Th. J. A. Doove). goede gezin in de samenleving. Nadat onder leiding van een paar leerlingen “der opleiding „Kinderverzorgster" door de jóngere meisjes verschillende het spel van concurreerende gene raals als in diverse staten van Zuid- Amerika. Terwijl in Argentinië de"* toestand nog zwevende is, is in Vene zuela nu de oude-«regeering door een staatsgreep vervangen door een nieu we welke verkiezingen heeft beloofd. Over de toestand in Oost-Europa nog dit, dat de Ver. Staten zoowel als Engeland nu Rusland schijnen té heb ben medegedeeld als hun „^vatting” dat het ontoelaatbaar is dat Moskou als één van de Groote Drie met Hon garije en Roemenië ’n economisch verdrag afsloot buiten Washington en Londen om en terwijl er zelfs nog geen vredesverdrag mee is afgeslo- ten. Geruchten dat Stalin ziek is en dat dit feit invloed zou hebben ge had op <fe verhouding der groote mo gendheden, wórden weliswaar tegen gesproken doch verhoogen de span ning en geheimzinnigheid in het in ternationaal gebeuren, dat nog belast wordt met verschil van meening tus schen Engeland en Amerika over hun onderlinge economische overeen komst. Mislukt die dan, zeggen de- Engelsche bladen, is alle hoop op in ternationale samenwerking verlore.n en komen politieke geschillen en eco nomische groepsvorming op den voor grond. Er treedp' ook een duidelijk verschil op tusschen Londen en Was hington inzake de behandeling van het koloniale vraagstuk. De Ver. Sta ten hebben nu definitief doen .weten dat zij niet bereid zijn met de wape nen mee te werken tot herstel van het gezag van Nederland in Indië .en Frankrijk in Indo-China dhch wel willen bemiddelen. Zoowel de Br.-In- dische Congrespartij als de Mohamme- daangche Liga hebben zich nu achter de Indische nationalisten gesteld. Tot meerdere geruststelling van het menschdom zij gemeld dat de Ver. Staten nu over een V-bom beschik ken die 3000 mijl ver schiet, dat een Engelse^ jachtvliegtuig een snelheid van bijngt 1000 K.M. per uur bereikte en dat Amerikqansche geleerden ont kend hebben dat er een wapen tegen de atoombom zou kunnen worden ge vonden. -Zjj dringen op directe over dracht van het geheim aan een inter nationale commissie aan om een noodlottige wedstrijd in dezen te voorkomen. Al heeft het beteekenis dat vorige week, door het uitbrengen van de acte van beschuldiging tégen de Duitsche oorlogsmisdadigers, ei genlijk voor het eerst een aanvals oorlog op Zichzelf tot een misdaad is verklaard, ook deze zinsnede uit de Engelsche Observer heeft stellig voor ons allen beteekenis „Wij schijnen- bereid te zijn om voor dé vrijheid te sterven, maar wij’ aarzelen om de moeite te nemen er voor te lev^n”. T o e k ij k e r. ZONDAG 28 OCTOBER 1945. NED. HERV.^ERK. 9.30 uur Ds. J. N. DE RUITER (Coll. Bijbelgenootschap) 5 uur Dr. H. DE VOS (H.AJ GEB. VOOR CHR.. BELANGEN. 5 uur Ds. A. kENTIE. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur Ds. W, Mesdag. GERÈF. KERK. Noorderkerk 9y2 uur Ds. F. Guil laume; 5 uur Ds. H. Steenhuis. Zuiderkerk 9% uur Ds. P. v.d. Sluis (Z. 5); 5 uur Ds. F. Guillaume. Oosterkerk 9% uur Ds. H. Steen huis; 5 uur Ds. P. v.d. Sluis (Z. 5). CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK. Gauw, 9 uur Ds. A. Kentie van Sneek ,u Adffingawier, 1.30 uur Ds. E. Kempe naar (Bed. H. Doop). Hommerts, 1.30 uur Ds. E. Postma. Jutrijp, 9 uur Dr. M. H. Bolkestein; Oppenhuizep, 9 uur Ds. Knottnérus. Uitwellingerga, 1.30 u. Ds. Knottnérus Oudega (W.), 9.30 uur dhr. Nauta van Sneek; 2 uur Ds. Spijkerboer van Woudsend. Rauwerd, 9.30 uur Ds.'Ph. Becht van Oosterwierum. Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. J. Jel- lema (Voorb. H.A.); 2 uur Ds. W. A. Dekker. Woudsend, 9.30 en 7 uur Ds. Spijker boer. Bidstond voor de Gen. Synode. Wolsum, 9 uur Ds. H. Gordeau; np.m. geen dienst. IJsbrechtum, 7.30 uur Ds. J. E. Wa- genaar (H.A.); Woensdag 31 Oct. 7.30 uur Ds. J. E. Wagenaar. IJlst, 9.30 uur Ds. Jansen (H.A.); 2 u. Ds. Jansen (Dankz. en Doop).. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 u. Ds. C. Bos. (H.A. en Dankz.) DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. F. C.’ Brüse- witz. IJlst, 9.30 u. Da. J. H. v. d. Slooten. it Reade Klif tusken Laeksum en Mirns. 4Oer it doarp Laeksum kraeit al gau de reade hoanne. Dan giet it fierder it lan yn dat op nei Warns. Ek dit doarp wurdt platbaernd. Nu- ver genóch ünderfynt Willems leger gjin wjerstan. Biwapene Friezen bin ne net to sjen. In forbining mei Jan van Beaumont yn Starum ta stan to bringén liket mar in hantaest. Mar dan düke bij Warns en Laeksum om kloften Friezen op üt reiden en strewellen. Hjar t.aktyk is dy fan omsingeling. De weromwei nei syn skippen wurdt Willem ófsnien. Yn de sompige lünnen tusken Warns en gkarl wurdt er yn it nau dreaun. Tsiéntallen ridders om him hinne sneuvelje. Hear Henri d’Antoing, ien Tabakskaarten Q 413 2 rantsoenen tabaks artikelen (geen imp.- Sigaretten) Personen van 4 jaar en ouder Ont vangen nu 1 kg. meer aardappelen per week, deze extra hoeveelheid is bestemd om een voorraad te vormen, daar het niet mogelijk zal zijn het aard.rantsoen den geheelen winter op 3 kg. te handhaven. De Holland- sche kaas wordt voer de helft in volvette of 40-|- en voor_ de helft in magere of 204- geleverd.' Voorzoover voorradig zijn op de broodbonnen En gelsche biscuits te verkrijgen, voor 400 gr; broo'd 400 gr. biscuits. Vol gende week worden nog bonnen'aan gewezen voor vleesch, melk, aard appelen, bloem,'zout, jam, peulvruch ten en huishoudzeep. soms jiangt een regeering ook af van skippen ta. Guodden birikke dy ek, mar yn it ündjippe 'wetter wurdt seis noch trochfochten. Ek Jan van Beau mont, doe’t er hearde fan dizze ramp- moast him üt Starum tobeklüke. De greate fjildtocht tsjin de Friezen is mislearre, en it hat gans bloed koste. It is in sütrich oerskot oan slippen en folk) dat dy joups fan de 26e Sep timber de tjjyste werom’reis oangietr „Sonder minen here den grave”, seit in skriuwer. Hoefolle mannen to Warns oan Hollanske kant fallen binne, is net krekt to sizzen. Party skriuwers neame 4000, oaren fiere dit op ta 18000. Fêst stiet wol dat der sa’n 240 foaroans|eande ridders forslein binne. Gjin adellike famylje yn Hollan en Henegouwen wie sündëi deaden. Dizze slach bij Warns is oan de Reformaesje ta yn Fryslan as in feestlike tinkdei fierd. Hij waerd neamd „üs Fryske Ljeaf Frouwe- dei”. As in min ofto mear lugubere bysünderheit kin hjiy noch meidield wurde dat de bonken fan de fallehen noch oan de 16e ieu ta to Starum op it tsjerkhóf ütstald stiene. Karel V hat dêr doe in ein oan makke. Net om üs to formeitsjen yn bluo- drige tafrielen is dit Stikje skreaun. Likemin om hjoed-de-dei yn Fryslün ahti-hollan-sentiminten los to meits- jen. Mar wol om sjen to litten hbe’n bilangrike foroaring dfer komd hie yn de skiednis fan dizze lege lannen, as dizze ynvasy ris slagge wie. En ek om Dilangstelling to freegjen foar de skiednis fan eigen lan en gea, dy’t bij guodden fan uzen sa faken yn it forjitboek rekket en bidobbe ünder de teisterjende en flechtige feiten fan eigen tiid. T- igiften ,.Bel.c. Sneek choren Wendt De menschen zijn in het algemeen vrij hebzuchtig, maar er is een ding, dat zij zeker niet willen hebben en dat is schuld. Zich- te verontschuldi gen is een algemeen menschelijke neiging. Dat begint al bij de eerste menschen. Niet zoodra worden Adam en Eva betrapt en ter verantwoor ding geroepen, of zij gaan de scpuld van zich af en op een ander werpen, Adam op Eva en eigenlijk op God, Eva op de slang. Deze kunst, zich de schuld van de hals te schuif ven, hebben hun nakomelingen geërfd tot op dezen dag. Ik heb- ambtshalve met heel wat N’.S.B.fi-s en dergelijke menschen gesproken, maar zoo goed als niémand had schuld. Een dagblad correspondent, die genpmen tijd in Duitschland gereisd had, schrééf spottend, dat hij geen enkele nazi ontmoet had; ook daar had niemand schuld. Wie een misstand signaleert en schuldigen aanwijst, kan zeker zijn van een protest. Toen ik voor enkele weken mijn verontwaardiging gelucht had over het gedrag van het publiek ter gelegenheid van de Church-parade met de vrouwelijke doedelzakspeelsters, volgde prompt een ingezonden stuk, dat de redactie maar niet opnam en waarin de schuld geworpen werd op de Canadeezen waarom gingen zij ook xmet muziek naar de kerk, ja, waarom verdwenen zij niet.'De schrijver vroeg nog niet, wat zij hier eigenlijk kwamen doen, maar die vraag komt nog wel eens. De verontschuldiging pleegt ver schillende vormen aan te nemen. Men begint met te doen, alsof er niets gebeurd is. Lukt dit niet, dan pro beert men de schuld op een ander te werpen, hetzij op' de omstandigheden Of andere menschen. Graag brengt men geheimzinnige, onpersoonlijke maar eenigszins als bovenpersoonlij ke, duivelsche machten vóorgestelde grootheden in het geding, als de de mocratie, de regeering, de kerk, het kapitalisme, het liberalisme, de ar- beidsschuwheid en dergelijke. Lukt ook deze poging niet, dan beweert men, dat men het heel anders en o zoo goed bedoeld heeft, maar dat het helaas heel anders geloopen is dan men gedacht had. Nu behoeft niemand zich schuldig te laten verklaren, wanneer hij niet schuldig is, maar zich te verontschul digen, wanneer men wel schuldig is, moet laf, dwaas, onvruchtbaar en' verkeerd heeten. Het beteekeflt een vlucht uit de werkelijkheid en dat is steeds een bewijs van lafheid. Een moedig mensch ziet de werkelijkheid onder de oogen, zooals zij is, ook al is zy onaangenaam en ook al is zij de werkelijkheid van zijn eigen schuld. Bovendien baat het hem niet, want de Schuld blijft toöh op hem rusten. In den grond is de verontschuldiging een uitwijken voor de verantwoorde lijkheid. ^ienschen dragen nu een maal moeilijk verantwoordelijkheid, maar zij behoort nu eenmaal wezenlijk tot ons menschzijn. Voor werpen en dieren zijn niet verant woordelijk voor hun daden. Mensch zijn en verantwoordelijk zijn behop- rën samen en wie verontschuldigt, hetzij zichzelf of een ander, ontkent daarmee het menschzijn van den be1 trokkene en verladgt hem dan ten zeerste. Men eert iemand door hem zijn schuld na té houden. Verder belet de verontschuldiging de verbetering. Alleen wie schuld er kent, kan zijn leven beteren. Schuld belijdenis is steeds zeer vruchtbaar. Bovendien, en dat is misschien nog wel het belangrijkste, kan alleen ie mand, die zijn schuld belijdt, ver geving ontvangen en ervaren, van God en menschen en'vergeving deel achtig te worden behoort tot de rijkste ervaringen. Laten wij niet altijd dadelijk klaar staan mét het kinderachtige ik heb geen schuld. Schuldbelijdenis siert den mensch, het verheft hem, terwijl verontschuldiging hem verlaagt. Wij begaan allen telkens weei; daden, die óns schuldig maken, als enkeling, ook in gemeenschap, ook als volk. Inder daad staan wij ook als volk van Ne derland in zijn geheel aan veel schul dig. Laten wij niet alle schuld op- anderen en op enkelen leggen. Alleen door schuld te erkennen kunnen wij tot vruchtbaar werken voor de toe komst komen. V. Militair Gezag. Bij beschikking van den Chef Staf Militair Gezag d.'d. 26 September 1945 werd met ingarm van 1 October 1945 eervol’ uit zijn’functie als Militair siket heil yn in wylde flecht nei de Commissaris ontheven: 1. Groningen, den Reserve Luitenant-Kolonel voor Algemeenen Dienst Hein Holtkamp; 2. Friesland, den Reserve Luitenant- Kolonel voor Algemeenen Dienst Sytse Aninga; 3. Drenthé, den Reser ve Luitenant-Kolonel voor Algemee nen Dienst Theodorus Johannes An- tonius Doove. Benoemd werd met in gang van 1 October 1945 tot Mili taire Commissaris als-bedoeld in ar tikel 3, eerste lid van het Aanwij zingsbesluit Militair Gezag voor de 5e Militaire Afdeeling, omvattende het gebied van de provinciën Gronin gen, Frieslanden Drenthé, met als standplaats Assen, den Reserve Lui- tenant-Kolonel voor Algem. Dienst Theodorus Johannef’Antonius Doove. r- De Commissaris Militair Gezag voor de Vijfde Militaire Afdeeling verzoekt éen ieder, die vertoefd heeft in een concentratiekamp uit de groep Emsland-coneentratiekampen, hier van aan hem onverwijld mededeeling te doen met nauwkeurige opgave van naam en adres. Te zijner tijd zullen nadere inlichtingen aan hen worden gevraagd in verband met het berech ten van oorlogsmisdadigers; De Commissaris Militair Gezag voor de Vijfde Militaire Afdeeling te Assen, de Luit.-Kolonel, (Th. J.A.Doove). Elk dér volgende bonnen geeft recht op het kooperi van Bonkaarten KA, KB, KC 512 800 gr. brood 200 gr. bloem 125 gr. biscuits 400 gr. suiker 200 gr. koffie 125 gr. boter 250 gr. margarine 100 gr. vet 200 gr. kaas 150 gr. vleesch 2 kg. aardappelen 400 gr. brood 1 ei 1 kg. aardappelen 2 liter melk 7 3% liter melk Bonkaarten K D, K E 512 800 gr. brood 208»gr. bloem 250 gr. rijst of kinder meel 125 gr. biscuits 500 gr. suiker 250 gr. boter* 125 gr. margarine 200 gr. kaas 1 ei 6 liter melk 150 gr., vleesch T kg. aardappelen 400 gr. brood 250 gr. rijst of kinder meel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1