8T No. 24 V rij dag 2 Nov. 1945. Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 Predikbeurten te Sneek. 4 n. Y. iet Lis 11 Samengaan. Aanvullende BON NE NL IJ ST voor de eerste helft van de 12e periode 1945 (28 October tot en met 10 November 1945) voor het Noorden des lands, der volgende bonnen geeft van waarde. Dergelijke besprekingen zou- :n 30), tere >en. dat eel, Cï dag oor van nns, lijke Buitenlandsch Overzicht De Canadeezen en wij. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek ZONDAG 4 NOVEMBER 1945. Zending). F. 04 Ds. F. Ie uur •er Vï 4 Het Sneeker Nieuws Ling ^oor ren- r. 24 ior en lie en Scheermesjes. Aan de daarvoor aangewezen win keliers is toegestaan om per ingeno men tabaksbon R 16 vijf scheermes jes af te leveren. ARMENWET. Burgemeester en Wethouders van Sneek brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 19 October 1945, no. 15 op de lijst der aldaar ge vestigde instellingen van weldadig heid, bedoeld in artikel 3 der Armen wet, is geplaatst de afdeling Sneek van het Leger des Heils te Sneek. Sneek, -26 October 1945. 213 214 215 216 217 ■218 219 Be- het een over et. 5_ TIE fEG 12 ere jr Be ar van RGE ieten t's in laats- leling i wij 2 ingen I cassa i en m a. ir in rein. 2341 leren uur jaren nog rn ‘g n, g. 45 en IS n in ie ht X id ie n. »g re zt. ?n. ng jen its- ist- tot 46. Waar het groote gemeenschapsbe langen betreft is samengaan van al len noodig en als wij de wil daartoe toonen, ook mogelijk. Op deze terrei- nen kunnen Nederlanders van alle rang, stand of richting samenwerken. Meer samenwerken dan in het ver leden vaak gebeurde. In wezen is het oplossen van groote, gemeenschap pelijke problemen vaak heel eenvou- Er komt weer Zeeppoeder. Er is goed nieuws voor de huis vrouw. Over enkele weken za^ de distributie van zeeppoeder begijnen. De zeeppoeder zal slechts in zeer ge ringe mate verschillen van de voor- oorlogsche kwaliteit. Cacaopoeder. Bij de fabricatie van de cacaopoe der zijn moeilijkheden gerezen, waar door de productie aanzienlijk ver traagd is. Cacaopoeder is daarom nog niet overal verkrijgbaar. De aange wezen bon ,,747” blijft tot en met 10 November a.s. geldig. tevens een ver- kennis over dit verder de adver-. Ook de reepen komen. Ook de verstrekking van verwerk te cacao en suiker kan spoedig ver wacht worden. Het ligt in de bedoe ling op 11 November een keuzebon bekend te maken voor 100 gram cho- colade-artikelen of suikerwerk. De prijzen zijn wat de chocolade betreft vastgesteld op 35 ct. per 100 gram of 8 ct. per reep, waarvan er drie in een ons gaan. Men hoopt hierna te komen tot een regelmatige verstrek king van 200 gram per distributie- periode. Men ‘verzoekt ons het publiek ei op te wijzen, dat de bevoorrading van winkeliers dikwijls eerst in de loop der bonperiode kan geschieden. Gezinsuitgaven-onderzoek. De Burgemeester brengt op ver zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek te ’s-Gravenhage ter kennis van belanghebbenden, dat door dit Bureau binnenkort een nieuw gezinsuitgavenonderzoelc zal worden ingesteld. Gezinshoofden, die wonen in de ge meente Sneek en bereid zijn aan bo vengenoemd onderzoek mede te wer ken, worden uitgenoodigd hun naam en volledig adres spoedig op te geven aan het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. Aan het onderzoek kunnen slechts en jen) int en arte aan leek dig. Mits wij menSchen ons voorne men om in hecht verband ,samen te werken. Wij zijn echter geneigd de dingen meestal onnoodig ingewikkeld te zien en te maken. Door de vele geestelijke en politieke tegenstellin gen die er in ons volk leefden en helaas nog vaak leven, was en is het echter meestal niet dan langis om wegen mogelijk, om, waar dit noodig is, snel tot resultaten te komen. Meer samenwerking van verschillende groepen kan hier betere en vooral ook snellere oplossing van vele pro blemen brengen. De taak om tot deze meerdere en betere samenwerking te komen is op ons aller schouders ge legd. Het is een geluk dat steeds meer van ons inzien dat deze ge meenschappelijke bélangen door sa mengaan meer gediend zijn dan door het vaak onbenullige langs elkaar heen redeneeren. Eenvoudige geeste lijke voorlichting is hier van het grootste belang. Het bevorderen van deze voorlichting en daardo’or van samenwerking is dan ook het eerste doel dat de Nederlandsche Volksbe weging zich gesteld heeft. Zij wil steeds meer landgenooten er van doordringen dat zij in de eerste plaats is Een vernieuwingsbeweging op geestelijk terrein. Een vernieuwings beweging die er op uit is op alle ge meenschappelijke, vooral geestelijke staande volksgroepen te bevorderen. Onder haar aanhangers leeft de hoop dat steeds meer menschen, die nu nog vaak door sleur en gewoonte op een afstand blijven, de oogen open mogen gaan. Opdat zij met anderen zullen samengaan om te komen tot een betere samenleving. Zij hoopt door haar voorlichting deze vernieu- wingsgedachte bij steeds meer land genooten te doen postvatten. Opdat ook zij deze gedachte tot samengaan mee helpen uitdragen. Tot dit doel zal ook in Sneek geprobeerd worden in het kader van het plaatselijk win- térprogramma voorlichting te bren gen over Onderwijsvernieuwing, Op voeding in het gezin, Opvoeding rij pere jeugd, Volksgezondheid, Volks huisvesting, Kinderbescherming, Loon- en prijspolitiek, Soc. Econ. wereldge schiedenis, de Friesche beweging, In donesië, Kunst enz. Waar wij allen, ongeacht of wij ons rekenen tot de godsdienstige of tot de humanistische Nederlanders deze zaken als erg be langrijk aanvoelen, is dus samenwer king hier zeer urgent. Laat ons dus dit samengaan, zooveel als in ons ver mogen is, bevorderen, opdat wij sa men tot die resultaten komen, die wij gescheiden nooit zullen bereiken. B. Geldigheidsduur brandstof bonnen. De geldigheidsduur van de brand stoffenbonnen BV 43 tot ten met 46 is voor onbepaalden tijd verlengo. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de bedoelde publicatie alleen vai toepassing is voor de Noordelijke provincies. Klantenbinding groente, fruit. Met ingang van 11 Nov. a.s. wordt in het geheele Noorden des lands klantenbinding voor fruit ingevoerd. Voor de periode van 11 Nov. t/m 8 Dec. moet men bon F 01 der fruit- kaart uiterïijk op 3 Nov. by een han delaar in groenten of fruit inleveren. Bon 639 (fruit) wordt t/m 10 Nov. verlengd, bon 638 (groente) tot een nader^aan te geven datum. Aardappelen, stad en land. Met ingang van 28 Oct. wordt voor aardappelen de stad- en landregeling weer ingevoerd. Dit wil dus zeggen, dat men op de aardappelbonnen met den opdruk „stad” alleen in stadge- bied aardappelen mag koopen en dat de aardappelbonnen met den opdruk „land” alleen in landgebied geldig zijn. Van Textielkaart 15 punten geldig. Per 29 Oct. zijn van de textiel- lederkaart V.A. 510 de punten 1 t/m 15 geldig verklaard voor een groot aantal kleine artikelen. Het publiek dient uiterst zuinig te zijn, daar hel niet waarschijnlijk is, dat binnenkort meer punten kunnen worden geldig verklaard. De kaarten kunnen per gezin gecombineerd worden gebruiKi Biscuit wellicht vertraagd. Het zal i niet altijd mogelijk zijn, terstond de^hangeboden bonnen voor biscuits gehonoreerd te krijgen. Eenig geduld aan de zyde van het publiek is gewenscht Schoenen voor het Noorden des lands. In het tijdvak van 1 t/m 15 Nov. a.s. zullen op nader bekend te maken dagen in het geheele Noorden des lands wederom bonnen voor beroeps en werkschoenen worden uitgereikt. De schoenenbonnen moeten vóór 22 November a.s. bij een handelaar wor den ingeleverd. Men kan wederom aanvragen voor orthopaedisch schoei sel of gewoon schoeisel op medisch attest indienen, op dezelfde wijze als voorheen het geval was. We naderen de periode, dat we ons er op gaan instellen, onze familie en vrienden allerlei Sinterklaasverras singen te bereiden en- misschien heb ben minister-president Attlee en pre sident Truman plan de wereld vóór Kerstmis ook eens met een surprise te verblijden nu blijkt^dat Attlee naar Washington gaat. „Voor een openhartige bespreking” heet het, waarbij het in de eerste plaats over de atoomkracht zou gaan, in verband waarmede ook de Canadeesche pre mier ter conferentie komt. Het lijkt wel waarschijnlijk dat het ook de be doeling is de besprekingen met Rus land weer op gang te helpen. Zonder dat er duidelijkheid in de betrekkin gen tot Rusland is gekomen, hebben besprekingen over de atoomkracht door een paar mogendheden weinig den dan het wantrouwen van andere mogendheden slechts doen toenemen. Misschien is de aankondiging dat de besprekingen vooral over de atoom kracht zullen loopen, een poging nog eenige pressie op Rusland uit te oefe nen om ook eert zijner groote figuren naar Washington te zenden. Want het feit dat President Truman kort ge leden een persoonlijke brief aan Sta lin heeft gericht en de Amerikaansche ambassadeur te Moskou een onder houd met Molotoff heeft gehad zou er op-kunnen wijzen dat ook Rusland ter conferentie uitgenoodigd is of zou worden als het neiging toonde het contact te hervatten. Intusschen is het waar dat president Truman eeni ge dagen te voren in een rede bekend gemaakt had dat de Amerikaansch— EngelschCanadeesche besprekingen over de atoom-energie niet konden wachten op de organisatie der Ver. Naties. In dezelfde rede van Truman heeft deze de 12 punten waarop de Amerikaansche buitenlandsche poli tiek steunt nog eens opgesomd. Ge ruststellend was uit punt 12 te ver- dat het behoud van den Vrede e«i organisatie van Vereenigde Naties vereischt, bereid zoo noodig geweld te gebruiken om den vrede te verzekeren. Vrees, dat de Ver. Staten onder Truman weer naar het isola tionisme zullen terugkeeren schijnt er dus niet te behoeven te bestaan. Of Rusland naar een dergelijk isola tionisme Streeft en wat dit eventueel zal beteekenen Misschien dat een rede, welke Stalin dezer dagen zal houden ons iets wijzer zal maken. Het feit dat Rusland vorige week het handvest der Ver. Volken heeft geratificeerd wijst niet op een isola tionistische houding. Maar het was niet vertegenwoordigd in de verga dering van de contróleraad op Japan, welke te Washington is gehouden en nu een week is uitgesteld. Ook heeft het niet de oprichtingsacte van de Internationale Voedsel- en landbouw organisatie geteekend, hoewel het een waarnemer naar de vergaderin gen daarvan zendt. De ernstige voed selsituatie in ons werelddeel, met name in Griekenland en vooral in Oostenrijk eh Duitschland, waar mil- lioenen Duitschers uit andere landen verdreven rondzwerven, is nog eens besproken in het Engelsche Lager huis waarbij Bevin verklaarde dat het misschien beter was geweest wanneer Duitschland niet in zónes was verdeeld. De meening van on zen minister-president Schermerhorn kwam uit in een persconferentie toen hij de vraag steldfe of het wel een Nederlandsch belang was dat Duitsch land economisch werd vernietigd. Zijn betoog wat betreft het vraagstuk der annexatie, dat dit geen Nederlandsch maar een internationaal probleem was, doet de verwachting koesteren dat van annexatie wel niet veel zal komen. Zooals bekend is Rusland tegen annexatie in het Westen en minister Bevin hee/t in het Lager huis gezegd dat internationale con trole van de Duftsche industrie van meer belang was dan aantasting van grondgebied, terwijl Truman als een zijner 12 punten noemde „geen er kenning van territoriale wijzigingen, die niet in overeenstemming zijn met den vrijelijk uitgesproken wil van het betrokken volk”. Ujt een ander punt waarin gezegd wordt dat alle v.olken tot zelfbestuur in staat, hun eigen regeeringsvorm moeten kunnen kie zen, putten de Indonesische nationa listen hoop voor hun doel. Onderhan- delingen tusschen hen en onze regee- ring zijn blijkbaar ingeleyl, maar de toestand is verscherpt -doordat een Engelsche generaal in Soerabaja, toen hij besprekingen hield met Indone sische extremisten is verlhoord, waar voor Soekarno door de Engelschen persoonlijk is verantwoordelijk ge steld. Hoezeer Engeland streeft naar volledig zelfbestuur van de imperiale onderdeelen blijkt uit de benoeming van een Afrikaander tot gouverneur van Zuid-Afrika. In China zijn er toch nog hevige botsingen tusschen communisten en Tsjoenkingtroepen. Een revolutie in Brazilië wijst op de besmettelijkheid van zoo’n gebeuren in Zuid-Amerika. We zouden dit over zicht kunnen eindigen ware het niet dat we er toch nog even de aandacht op willen vestigen dat, hoe moeilijk de toestand in Europa ook is, wij hier dankbaar kunnen gedenken dat ter wijl we ryr bij de intrede van een kritieke periode in voedsel- en brand- stofvoorziening, weten dat er een re- geering is welkè tracht voor ons te zorgen we vorig jaar zuchtten onder een bezetting die ons het laatste trachtte af te nemen wat we nog hadden. T o e k ij k e r. 1 1 nemen, medewerken gezinnen met vaste in komsten van 25.tot 55.pei week of 108 tot 238 per maand. De medewerkende gezinnen, die de door het Centraal Bureau voor de Statistiek beschikbaar te stellen huis houdboekjes elke Week nauwkeurig invullen, zullen voor hun moeite een tegemoetkoming van 25.per jaai ontvangen. Herplaatsingsrecht. Van de zijde van de Sneeker stuurdersbond, aangesloten bij N.V.V., schrijft men ons Met ingang van 15 October 1945 is een nieuwe regeling van de arbeids verhoudingen in werking getreden het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen 1945. Krachtens artikel 4 van dat sluit hebben werknemers, wier beidsverhouding door toedoen den bezetter of in verband met de onder de bezetting heerschende om standigheden, anders dan uit vrije wil, is beëindigd, recht op herplaat sing' Dit geldt dus b.v. voor ontslagen Joden, maar ook voor hen, die door Verwalters e.d. uit hun betrekking zijn verwijderd. Ook zij, die geëvacu eerd werden en daardoor hun dienst betrekking verbroken zagen/komen in aanmerking voor herplaatsing, op de voet van de nieuwe regeling, even als onderduikers. Ten aanzien van de laatsten is uitdrukkelijk bepaald, dat zij in elk geval gerekend moeten wor den, hun arbeidsverhouding anders dan uit'vrije wil te hebben beëindigd. Degene, die van dit herplaatsings recht gebruik wil maken-, moet zich daartoe bij zijn vroegeren werkgever* aanmelden binnen een maand, nadat de gelegenheid daartoe voor hem ontstond. In de meeste gevallen ont staat die gelegenheid door het In werking treden van het Besluit. De aanmelding bij den ouden werkgever dient dus uiterïijk op 14 November 1945 te geschieden. De wederindienstneming moet ge-' schieden binnen twee dagen na de aanmelding en wel op de voorwaar den, zooals die thans in het bedrijl gelden. De werknemer, die in een andere dienstbetrekking werkzaam is,, doch die weder bij zijn vroegeren werk gever wenscht terug te keeren, kan met het oog daarop ontslag nemen, zonder dat hij daarvoor toestemming behoeft van den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Er is hem echter geen vrijstelling toegekend van de verplichting, de gewone ter mijn van opzegging in acht te nemen of anders schadeloosstelling te be talen. Ook de werknemer, die ziek is, kan zich voor herplaatsing' aanmel den. Hij heeft dan, aanspraak op zie kengeld van de dag der herplaatsing af. De werkgever is niet verplicht tot herplaatsing over te gaan, wanneer de werknemer aangesloten,, is ge weest bij de N.S.B. of een daaraan verwante fascistische organisatie of instelling, daarvoor werkzaam is ge weest, propaganda heeft gemaakt e.d Geschillen over de herplaatsings- regeling kunnen worden voorgelegd aan den Directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau, die een bindende beslissing geeft. Bij eventueele moeilijkheden, kan men zich het beste wenden tot zijn vakbondsafdeeling. Buurtvereeniging „Noorderhoek”. Alhier is opgericht een buurtvereen. „Noorderhoek”, met als grens de spoorlijn SneekLeeuwarden en ver der de Franekervaart. Het bestuur bestaat uit de h.h.: A. Coens, le voorz.; P. Been, 2e voorz.; p. de Jong, le seer.; L. Ringma, 2e secr.; G. Wassens, le penningm.; Y. Auke- ma, 2e penningm.; K. Kracht, J. Sil- vius, J. de Witte. Het allereerste doel der vereen, is elk jaar een groot buurtfeest, zoowel-voor jongeren als ouderen te organiseeren, en er zijn ook vérder groote plannen. In elke straat zyn contactleden benoemd. Indië-film. De Apo-Kajanfilm, welke overal in ons land zooveel belangstelling heeft, komt ook in onze plaats. Deze film, die het leven der Dajaks in Oost- Borneo laat zien met de prachtige Wilde natuur en zijn godsdienstige gewoonten, verschaft niet alleen een waar genot, doch meerdering van schoone land. Zie tentie in dit blad. 118 119 120 121 122 123 124 125, 126 B 06 A 07 B07, C07 Elk recht' op het koopen Bbufcaarten KA, KB, KC 512 250 gram bloem 200 gram zout 250 gram jam 250 gram peulvruchten 225 gram huishoudzeep 1 doosje lucifers 150 gram vleesch 2 kg aardappelen 1 kg aardappelen 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 512 250 gram bloem 200 gram zout 250 gram jam 225 gram huishoudzeep 150 gram vleesch 1 kg aardappelen - 6 liter melk Tabakskaart Q 413 1 rants, imp.-cigaretfen Aardappelbonnen met opdruk „land” uitsluitend voor landgebied, met op druk „stad” alleen voor stadgebied. De jambon is geldig voor 250 gram jam of stroop of kunsthoning, of 150 gram hagelslag. 200.bij huwelijk, geboorte en begrafenis. Van de geblokkeerde rekeningen kan voortaan bij huwelijk een der twee partijen over 200 beschikken; bij geboorte kan een der ouders over 200 beschikken. In beide gevallen kan voorts ten hoogste 200 op de girale rekening worden overgeschre ven. Voor begrafeniskosten kan men eveneens 200 krijgen. Luisterbijdrage. Van officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat met ingang van 1 No vember voor de radio-ontvangtoestel- 'len weer luisterbijdrage moet worden betaald. Het bedrag daarvoor is, zoo wel voor deontvangtoestellen als voor de aansluitingen op de radio- centrales op ƒ1.per maand vast gesteld. De bijdrage voor de aanslui tingen op de radiocentrales is ech ter reeds in de huidige contributie begrepen. Effectenregistratie. De Ver. v. d. Effectenhandel te Amsterdam heeft medegedeeld, dat, teneinde de effectenregistratie te vergemakkelijken, het reeds thans mogelijk is de coupon- en dividend- bladen bij de banken of commission- nairs in effecten in te leveren. De bankkantoren in de provincie Friesland deelen mede, dat zij met elkander te rade zijn gegaan, en zij vragen thans, in tegenstelling met reeds gezonden circulaires, aan al hun cliënten met de inlevering niet eerder een aanvang te maken dan na nadere publicatie. De groote drukte aan de geldzui vering verbonden, maakt deze maat regel voor de meeste kantoren nood zakelijk. Aankoop landbouwwerktuigen. De smeden, die tijdens den oorlog klaar stonden om de landbouwwerk tuigen te herstellen, keken vreemd op, toen na de bevrijding de leveran tie van landbouwwerktuigen buiten hen om ging. Zij lieten het er niet bij zitten en gingen de boeren die de smeden buiten hun aankoop lieten in meer of mindere mate boycotten. De moeilijkheden, die daardoor ontston den, riepen om een oplossing. De Fryske lanboukommisje onaer voor zitterschap van dr. ir. J. B. van der Meulen, die van oordeel '-is, dat boer ensmid een integreerende functie in de landbouwgemeenschap hebben, is in dezen bemiddelend opgetreden en het ziet er naar uit, datWaar be moeiingen succes zullen hebben, daar zij reeds met provinciale organisaties aan beide kanten tot overeenstem ming is geraakt. Weer omroepbladen. Thans officieel de goedkeuring ontvangen om weer programmabla den voor de radio-omroep in druk te doen uitkomen. Behalve de orga nen van de vroegere omroepvereeni- gingen zal ook verschijnen „Radio Nederland”, het officieele orgaan van de stichting „Radio-Omroep in Over gangstijd”. Huisslachtingsselzoen 19451946. In'de periode van 1 November Ï945 1 April 1946 kunnen de door een huisslach tingsvergunning gedekte var kens worden geslacht. Het slachten van een schaap in de plaats van een varken is toegest&an. De machtigin gen tot slachten moeten worden aange vraagd bij den PI. Bureauhouder. Om ruiling van een licht varken tegen een zwaarder varken, _in verband met de gezinssterkte, is toègestaan. Hier toe moet toestemming borden ver leend door den PI. Bureauhouder. Het overschot van een in huisslach- ting geslacht varken kan, eveneens door bemiddeling van den PI. Bureau houder, worden overgedragen aan een anderen huisslachter in hetzelfde district, die reeds geslacht heeft, doch wiens varken, gezien het vleeschbon- nen tegoed, de vleeschbehoefte voor maximaal 52 weken, bij lange niet kan dekken. Voor de huisslachting wordt zout beschikbaar gesteld. De toewijzingen voor zout worden afge- geven door den PI. Bureauhouder. Nadere inlichtingen omtrent huis slachting worden verstrekt door den PI. Bureauhouder. De door den PI. Bureauhouder te geven aanwijzingen dienen stipt te worden nageleefd, op straffe van inbeslagneming van het levende of geslachte varken. De Prov. Voedselcommissaris voor Friesland. Snoep en meer tabak. Binnenkort zullen er tabaks-, ver snaperingen- en gecombineerde kaar ten worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling jnet ingang van 25 Nov. a.s. hierop de volgende rantsoenen ter beschikking te stellen op de tabaks kaarten twee rantsoenen tabaksarti kelen p. week; op de versnaperingen kaarten 100 gram chocolade of sui kerwerken p. week; op de gecombi neerde tabaks- en versnaperingen kaarten één rantsoen tabaksartikelèn en 50 gram chocolade of suikerwer ken per week. Men moet er evenwel rekening mede houden, dat deze hoeveelheden alleen dan verstrekt kunnen worden, wanneer de voorraadpositie van de verschillende artikelen dit toelaat, terwijl ook tijdelijke afwijkingen daar- door noodzakelijk kunnen worden. Mannelijke personen geboren in Ï927 of vroeger kunnen naar keuze een tabakskaart, een versnapering- of een gecombineerde kaart ontvan gen. Vrouwelijke personen, geboren in ’27 of vroègër, komen in aanmer king voor naar keuze een versnape- ringenkaart of een gecombineerde kaart. Kinderen geboren in 1928 of later kunnen alleen een versnaperin- genkaart ontvangen. In „Ons Noorden” van 27 October lezen wij onder bovenstaand hoofd het volgende Generaal G. G. Simonds, hoofd van de Canadeesche troepen in ons land, heeft op een persconferentie te Amsterdam een beschouwing gege ven over de betrekkingen van zijn manschappen met ons volk. Na eraan te hebben herinnerd, dat Canada slechts met de meest ideëele bedoeling, voor het vrijheidsprincipe, in 1939 ging deelnemen aan den oor log en te hebben geconstateerd, dat Canada zijn bijdrage aan de overwin ning heeft geleverd, beklemtoonde de generaal nogmaals, dat de Cana deesche soldaten, waaronder velen reeds 6 jaar geleden van huis en haard zijn, niets liever verlangen dan zoo spoedig mogelijk naar hun land terug te keeren. Gebrek aan scheepsruim te belet voorshands de gewenschte vlotte re- patrieering. Noodgedwongen verblij ven de soldaten hier. Anderszijds verlangt het Neder landsche .volk na 5 jaren moreel en physiek bezettingsleed niets liever, aldus spr., dan zoo snel mogelijk naar normale verhoudingen terug te kee ren. Dat gaat ook trager dan men gehoopt had. Generaal Simonds gaf uiting aan evenveel dank voor de gastvrijheid van Bet Nederlandsche volk als begrip voor de moeilijkheden waarmee het kampt. Toch ligt in dit, zij het gedwongen en daardoor niet spanningvrije con tact tusschen de beide volkerrde mo gelijkheid tot betere onderlinge ver standhouding, die vooral voor de toekomst van veel belang moet wor den geacht. Hier ligt een taak voor de pers om deze wederzijdsche sympathie aan te kweeken. gebieden het samengaan van de be- Openhartig wilde de Canadeesche - -- bevelhebber het moeilijkste vraag stuk, het „sex-probleem” behandelen. In Engeland heeft de generaal gedu rende drie jaar de houding in en bui ten dienst van troepen van alle na tionaliteiten gadegeslagen en zeil troepen van diverse nationaliteit ge- leid. Daarop fundeerde generaal Si monds de verklaring, dat de moreele standing en de discipline van de Ca nadeezen gelijk is aan die van de strijdkrachten van welke nationali teit ook. Natuurlijk, als overal, schui len- ook hier verkeerde elementen. Moreele misstanden moeten worden verbeterd, daarin moet ook de pers meewerken. Maar wanneer een deel van de Nederlandsche pers zou door gaan met unfaire en onware publica ties als hij onder het oog kreeg die dit probleem belichtten tegen den achtergrónd van de geringe morali teit van de Canadeesche soldaten - zooiets als „de Duitschers brachten ons materieele ellende, de Canadeezen brengen ons moreele nood” dan zal generaal Simonds voor zijn man nen opkomen en „de kwestie zeer openhartig stellen”. Een feit is, aldus de generaal, dat het aantal van de gevallen sedert het einde der Duitsche bezetting is te- ruggeloopen. Van de relaties, zooals dezezich nu ontwikkelen, zal zeer veel afhan gen hoe de verhoudingen op lange termijn zullen zijn. Waarom zouden dit en andere problemen niet behan deld kunnen worden op een manier, die de Canadeesche soldaten niet grieft Goede vriendschappen zijn aangeknoopt, ook persoonlijke vriend schappen tusschen onze mannen en Nederlanders, die elkaar in de toe komst graag willen terugzien. In die positieve richting dient gewerkt te worden bij de oplossing van de moei lijkheden. Op een vraag, waarom niet ook Nederlandsche mannen toegelaten konden worden in’de ontspanningslo- caliteiten, om zoodoende het contact met de troepen te krijgen, dat nu alleen het vrouwelijk deel van ons volk heeft, antwoordde de generaal dat de beschikbare contingenten bier, wijn en sigaretten dit niet toelieten. Hierin is echter reeds hier en daar en zal in de naaste toekomst nog meer verandering komen. Tot zoover generaal^ Simonds. Wij hebben er slechts weinig aan toe te voegen. In de eerste plaats, dat wij het met" het Perth regiment uitste kend getroffen hebben. De mannen houdety zich kalm en de tucht wordt streng gehandhaafd. Verder, dat wij nooit moeten vergeten,' dat die man nen biet voor hun plezier hier geko men zijn en ,niet voor hun plezier hier blijven. Het belangrijkste is evenwel dit. Natuurlijk geeft het verblijf van de Canadeezen hier problemen; in het bizonder de verhouding tot de meis jes leidt er toe. Het is evenwel on juist, daar alleen de Canadeezen de schuld van te geven; voor een derge- lijke verhouding zijn altijd nog twee personen noodig. Bovendien plegen de meisjes ook ouders te hebben. Ook in dit opzicht treft ons volk schuld. Met dat te constateeren is het pro bleem niet opgelost; ik weet het. Dit is evenwel mijn ernstigste be zwaar wij hebben het Canadeezen- probleem niet kunnen oplossen. Dat ligt toch zeker voor een niet gering deel aan onszelf. Het is een bescha mende conclusie, maar laten wij ons nu niet weer verontschuldigen en lie ver probeeren, van het verblijf der Canadeezen hier iets goeds en voor de toekomst vruchtbaars te maken. V. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Dr. H. DE VOS. Lit.- dienst. 5 uur Ds. A. KENTIE (Coll. Zending) 7 Nov. 7.30 uur Dankstond Ds. A. Kentie. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 9.30 uur Ds. J. N. DE RUITER (Coll. Zending). Catechisatie Jongens 1617 jaar Woensdagavond 8.309.30 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur Ds. J. E. Tuininga, pred. te Arnhem. (Extra coll. Sanatorium Appelscha). GEREF. KERK. Noorderkerk 9% uur Ds. P. v. d. Sluis 5 uur Dr. J. Schelhaas van Tzummarum (Z. 6). Zuiderkerk 9l/2 uur Ds. H. Steenhuis (Z. 6)5 uur Ds. P. v. d. Sluis. Oosterkerk 9% uur Dr. J. Schel haas; 5 uur Ds. H. Steenhuis (Z. 6). Woensdag 7 Nov. Dankuur v. h. gewas Noorderkerk 7.30 uur nam. Ds. v. d. Sluis. Zuiderkerk 7.30 uur nam. Guillaume. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 u. Ds. G. W. Tijman (H.A.f Vrijdagav. 8 u. Bijbellez.' en Bidst. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. Woensdag 7 Nov. nam. 12 Huwelijksbevestiging; ’s avonds 8 uur Dankuur v. h. gewas, Ds. tv. Ruiter. NED. HERV. KERK. Goënga, 9 uur Ds. E. Kempenaar. Gauw, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Hommerts, 9 uur Dr. M. H. Bolke stein. Woensdag 7 Nov. 1.30 uur Dankstond voor het Gewas. Jutrijp, 1.30 uur Jeugddienst. Onder werp: Hoe leef ik verantwoord te genover mijn vijand?” Oppenhuizen, 1.30 uur Jeugddienst. Onderwerp: Hoe leef ik verant woord t.o. de Toekomst”. '7 Nov., 1.30 uur Ds. 44. M. Knott- nerus. Dankstond. Uitwellingerga, 9 uur Ds. A. M. Knottnerus. Oudega (W.), 9.30 uur (Ds. 2 u. Jeugddienst. Scharnegoutum, 9.30 uur (H.A.) Ds. W. A. Dekker; 2 uur Ds. Dekker. Tirns, 9.30 uur Ds. J. E. Wageïraar. Terzool, 2 uur Ds. J. N. de Ruiter van Sneek. Westhem, 9 uur Ds. H. Gordeau. Wolsum, 1.30 uur Jeugddienst. Woudsend, 9.30 uur Ds. Spijkerboer. 7 uur Jeugddienst. Onderw.: Hoe leef ik verantwoord t.o. mijn volk? Ijlst, 9.30 uur Ds. Jansen; 2 uur Jeugddienst. Woensdag 7 Nov., 7.30 u. 's av. Ds. Jansen. Dankstond v. h. gewas. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9% en 2 u. Ds. C. Bos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudsend, 10 u. Ds. F. C. Brüsewitz. IJlst, 9.30 u. Da. J. H. vf d. Slooten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1