i L I I I 3®' i I w 1 No. 25 Vrijdag 9 Noy. 1945 Weekblad i I I vanwege het Militair Gezag, district Sneek Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. Tl. DE VOS’ K 2242 het 1 - Bi - 1 De democratie bedreigd. T li ft Buitenlandsch O verzicht c. c. c. s. Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i.o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Prinses [uliana in Friesland. BONNENLIJST voor de tweede helft van de 12e periode 1945 (11 tot en met 24 November ’45) voor het Noorden, des Lands. Predikbeurten te Sneek. E3 der 9.30 uur 5 uur P. v. d. a. v.: 05, 06 I w 240 241 242 243 244 245 246 Oude rantsoenbonnen. Centraal Distributiekantoor bekend, dat detaillisten de 123 135 t. e. m. 141 142, 143 144 145 146 147 148 149 150 151 9.30 uur Ds. J. N. .n Sneek; 2 uur Ds. Er wil mij niet uit den zin de titel van een artikel in een Engelsch week- blad van 1 April, dat mij vlak na de bevrijding in handen _viel en die luidde „Hitler kan nog winnen”. Niet den oorlog, maar wel den vrede en wel zoo, dat het nazisme toch de overwinning zou ’behalen op de de mocratie. Ik vrees, dat de schrijver meer gelijk had, dan wij wel meenen, Dat kan vreemd lijken, want wij zijn allen heftig anti-fascist en trachten het nazivergif krachtdadig uit het I j Wie is er nog niet thuis Op het informatie- en registratie bureau van den dienst der repatrië ring, Groenhovenstraat te ’s-Graven- hage, liggen thans 30.000 aanvragen om inlichtingen over personen, die nog niet uit Duitschland terugkeer den. en over wie de familie in Neder land nog niets heeft vernomen. Dit as een aanzienlijk getal, maar wan neer men .bedenkt, dat dit aantal tot •voor enkele maanden terug nog in de 60.000 beliep, dan kan men niet ontkennen, dat in dezen korten tijd ontegenzeggelijk Veel werd opgelost. Er werken op het oogenblik drie op- aardappelen bedoeld is als winter voorraad, die naderhand weer inge haald moet worden. In verband’met het bovenstaande maakt het Centraal Distributiekan toor bekend, dat bop 127 der bon kaart K 512 is aangewezen voor het koopen van 2 kilogram aardappelen. Deze bon is geldig tot en met 10 Nov. Versnaperingen. De distributie van versnaperingen (chocolade-artikelep en suikerwer ken) begint op 11 Nov. Van 11 t/m 25 No.v. wordt voor alle leeftijds groepen een bon aangewezen voor 100 gr. versnaperingen. Voor de pe riode 25 Nov.- t/m 7 Dec. wordt van van de ge combineerde tabaks-versnaperingen- kaart een bon aangewezen voor 200 resp. 100 gr. versnaperingen. Boven dien wordt Voor de week van 17 Dec. nogmaals een algemeene bon aangewezen voor een ons versnape ringen. Daarna zal per 14 dagen re gelmatig een bon voor versnaperin gen worden bekencf gemaakt, zooals dat in de periode 25 Nov,7 Dec. geschiedde. Lucifers uitgesteld. De voor éën doosje lucifers aange wezen bon 123 wordt niet op 4 Nov., zooals hier en daar bekend is ge maakt, doch op 11 Nov. a.s. geldig. De Haagsche redacteur van het Alg. Handelsblad verneemt, dat de distributie van lucifers groote moei lijkheden ondervindt omdat niet vol doende lucifers aanwezig zijn. Er is hier te lande niet genoeg populieren hout, waaruit ook klompen worden vervaardigd, voor lucifersfabricage. Vandaar dat getracht wordt lucifers uit Zweden te betrekken, maar ook daar schijnt een tekort aan popu lierenhout te zijn. meer is onvoldoende. Willen wij wer kelijk als volk begrip kunnen toonen voor de problemen, die ginds om op lossing vragen, dan is het noodig, dat wij daarover de noodige voorlichting ontvangen. De gelegenheid daarvoor wordt ook hier in Sneek geboden, dank zi) de activiteit van het Indisch Insti tuut in Amsterdam tot nu toe on- jler ons bekend als Koloniaal Insti tuut dat het initiatief nam tot het geven van een Indische cursus evenals dit in^le winter 1939-1946 het geval was. Aanvankelijk was het de bedoeling deze cursus, evenals de vorige, uitsluitend te geven voor personeel, van de onderwijsinrichtin gen van Sneek en naaste omgeving. Op verzoek is de deelname nu ook opengesteld, voor verdere belangstel lenden. De 10 lezingen, nader toegtf- licht met lichtbeelden, worden gehou den elke acht in de groote bovenzaal van Aere Perennius aan het Kleinzand. De kosten van de geheele cursus bedragen twee gulden. Deelnemers gelieven zich op te geven aan 'het Bureau van de Rijksinspectie Lager Onderwijs, Marktstraat 22. -Zeer 'Waarschijnlijk wordt er ver der door het Indisch Instituut deze winter nog'een tentoonstelling geor ganiseerd. In de eerste plaats is deze bedoeld voor onderwijsinrichtingen, uk voor de hoogere klassen van de lagere scholen en verder voor Ulo scholen, nijverheidsscholen, landbouw scholen, -H.B.S. en Gymnasium, maar indi^i mogelijk zal ze ook in beperk te mate voor het publiek toegankelijk worden gesteld. S. D. A. P. Men schrijft ons De belangstelling voor de cm sus blijft groot. Er zijn nog steeds meer aanvragen voor de volgende reeks. De derde avond werden behandeld de ‘volgende hoofdstukken „Wie geeft de richting aan” en „Verovering van he politieke macht”, waarbij o.a, de Verhouding van S.D.A.P. en N.V’.B. besproken werd. Bij de nabespreking werd hier nog verder op ingegaan, terwijl ook een diepgaande gedach tenwisseling plaats vond over de vraag in hoeverre de democratie „grenzen” mag trekken ter bescher ming van zichzelf. Naar' aanleiding van de vraag»hoe de S.D.A.P. zich de werkloosheidsbestrijding dacht, wees de inleider op het preventieve karak ter dat.die bestrijding moet dragen: verkorte werktijd, verlenging van de leerplicht en vervroegd pensioen. OUDEG^? (W.) 31 October 1945. Hedenavond hield de Chr. Muziekver. E.E.M.M. haar jaarverg. in de Herv. school. De voorz., J. Valkema, opende op gebruikelijke wijze waarna penn. en secr. de jaarverslagen uitbrachten. B. Kramer constateerde dat boeken eri bescheiden van den penn. in orde waren bevonden. Het aftr. bestuurs lid J. Valkema werd als voorz. her kozen‘en liet zich dit welgevallen, Verschillende punten werden naar voren gebracm en behandeld. Beslo ten werd om zoo mogelijk een uit voering te geven op 2e Kerstdag. Deze gezellige bijeenkomst werd ge sloten met dankgebed. Tot kerkvoogd werd herkozen de heer P- Hiemstra en gekozen de Glas- en Boekenactie Ned. Roode Kruis. De afdeeling Sneek van het Ned. Roode Kruis maakt met dank a^n alle medewerkenden bekend, dat de glas- en boekenactie te Sneek. heeft opgebracht 2175 goede boeken en 2 a 300 M- glas. Alles is reeds naar de bestemde plaats getransporteerd, en daar Sneek de eerste afdeeling was, die met zulk een groote hoe veelheid glas de getroffen gebieden blij kon maken, werd onze afgevaar digde, die de gaven kwam brengen, uiterst hartelijk ontvangen. Men dankte onze afdeeling ten zeerste daar het glas tegen den winter meer dan noodig was. Ook onze Qanadee- zen dank, die boeken en glas voor ons naar Arnhem (het centraal bu reau) transporteerden. Kerknieuws. Bedankt voor het be roep bij de Geref. kerk alhier (vac.- ds. H. Veldkamp) ds. K. Hart te Velp. BeVorderd tot reserve kapitein der infanterie de reserve le luitenant mr. J. P. Winsemius, hoofd van het aanmeldingsbureau voor oorlogsvrij- iwilligers te Sneek. Bevorderd tot adjudant-onder- officier voor speciale diensten de S.M.A. U. de Boer, thans als chef verbonden aan het aanmeldingsbureau voor oorlogsvrijwilligers te Sneek. Indische cursus.. Het is een verheugend verschijn sel, dat in steeds breedere lagen van ons volk belangstelling aan de dag treedt voor land en volk van Indo nesië en de andere overzeesche ge- biedsdeelen en voor de problemen, die daarmee in onzen JW samenhangen. De zorg over duiz’enden verwanten, vrienden en kennissen, die ginds in concentratiekampen werden gemar teld, het vertrek van honderden' van onze jonge militairen daarheen en vooral ook de moeilijkheden, die zich momenteel bij het herstel van ons gezag voordoen, zijn daaraan niet vreemd. Maar welke de oorzaken dezer op levende belangstelling mogeh zijn, in verband met de groote taak, die ons land ten aanzien van Indië op zich genomen heeft, is ze zeer te waar- deeren. lichaam vdn ons volk uit te zuiveren. Hetzelfde doet men ook in het bui tenland. Niemand wil meer van fas cisme in eenigerlei vorm weten en elk volk wil democratisch zijn. Er mag dan ook al verschil van meening zijn over den inhoud van het bégrip democratie, 'b.v. tusschen Rusland en de Westersche democratieën, de de mocratie heeft men toch algemeen trouw gezworen. Dat is alles waar en het is ook heel mooi, maar het is niet voldoen de. De vijand van buiten is wel on schadelijk gemaakt voorloopig, maar de gevaarlijkste vijanden zijn vaak niet, die van buiten komen, maar degenen, die ons van binnen uit be dreigen. De gevaarlijkste vijand nu van de democratie komt van binnen uit en deze is nog bij lange na niet overwonnen, ja, hij is zelfs sterker dan hij ooit geweest is. Het is de vraag, of wij voor hem wel voldoen de op de hoede zijn en hem krachtig genoeg bestrijden. Onder democratie toch verstaan wij een. bepaalde vorm van staatsbe stuur, n.l. een, waarbij alle burgers, die dat kunnen, voor hun deel de ver antwoordelijkheid voor de regeering mede dragen. Ik spreek hier met pp- zet van vëfantwoordelijkheid voor en niet van recht op deelname aan de regeering, opdat dadelijk ^duidelijk wordt, waar het mij om gaat. Demo cratie is nl. ook een zaak van, ge zindheid of beter gezegd, zij berust op en onderstelt een bepaalde ge zindheid en deze gezindheid is van overwegend belang. On' dan zijn de prachtigste democratische vormen, b.v. het meest, perfecte par lementaire stelsel, dat zich denken laat, van geen belang en gedoemd te mislukken. Wij zijn hard bezig de democratische instellingen te herstel len en het is goed, dat dit gebeurt. De geest echter, die de instellingen -levend en dus vruchtbaar moét ma ken, is nog lang niet krachtig ge noeg. Te verwonderen valt dat niet. Niet ongestraft wordt men vijf lange jaren behandeld met het fascistische gif. Zelfs als men zich verzet, neemt men er nog van tot zich. Haast zon der'dat men het weet, neemt men van de methoden van de tegenstan ders over en met hun methoden dringt ook hun geest binnen. Ik noem, om mijn betoog te onder steunen, slechts enkele voorbeelden. Democratie onderstelt, dat men ver trouwt op overreding en overtuiging van den tegenstander; zij gedijt niet, waar men met geweld zijn eigen zin doorzet. Daarom lijkt de democratie vaak zwak, al ontdekt een goed op merker gewoonlijk achter het drei gen met geweld meer zwakheid dan achter het geduldige, vertrouwende redeneeren van den democraat. Zie Duitschland De’weg der democratie is evenw.el langer en lijkt minder heldhaftig. Wat zien wij nu Dat er een groot vertrouwen in en een sterk verlangen is naar geweld. Men wil, dat met geweld een eind gemaakt zal worden aan allerlei misstanden emmet geweld tegenstanders, hetzij hier of in Indonesië, onschadelijk ge maakt zullen worden. Een andere onderstelling der de mocratie is vertrouwen van het volk in de regeering en in het algemeen de overheid, die het zelf gekozen en dus .zijn vertrouwen beloofd heeft. Weliswaar hapert in dit opzicht het een en ander aan de wettigheid van ons wettig gezag, maar het staat toch vast, 'dat de overheid en speci aal de regeering de wil van het ovei;- groote deel van het volk weerspie gelt. Dan moet men echter ook die regeering.vertrouwen. Ook de oppo sitie moet binnen grenzen blijven. Men krijgt niet den indruk, dat aan deze eisch der democratie steeds vol daan wordt. Een laatste punt, dat ik noemen wil er zouden meer te noemen zijn t is dit, dat er rechtszekerheid heerscht. Hierover behoeven wij niet veel woorden te verspillen; Deze is er niet; hoezeer, men ook zijn best doet, haar te herstellen en hoeveel beter het nu ook met haar gesteld is dan onder de Duitsche bezetting. Een kwaad ding daarbij is, dat nog al te vaak het volk het recht in eigen handen neemt, inplaats van dit over te laten aan de bevoegde organen en deze dan ook volkomen te vertrou wen. Vertrouwen is een belangrijk ding binnen de democratie eri dat ontbreekt maar al te vaak, Geen wonder weer -na vijf jaren van be zetting, en toch een bedenkëlijk ver schijnsel. Een verschijnsel, dat op diepere stoornissen wijst, waar ik nu niet op in kan gaan. Het is echter noodig, dat de democraten op hun hoede zijn. Opdat Hitler niet inder daad nog den vrede wint. V. Het maakt oude rantsoenbonnen met den opdruk 20-l-’45, zonder datumopdruk of met de letters „B.N.G.” in den onder grond, welke zij op 10 November a.s. nog in hun bezit hebben, bij de eerst volgende inlevering van nummerbon- nen voor de betreffende artikelen te zamen met deze nummerbonnen moe ten inleveren. De oude rantsoenbon nen 'voor de artikelen, welke thans niet regelmatig gedistribueerd wor den, moeten zij zorgvuldig bewaren. Dit laatste geldt niet voor de oude rantsoenbonnen voor eieren ën spijs olie; deze bonnen moeten in de week van 11 t/m 17 November a.s. inge leverd worden. Ruiling van oude wisselbonnen tegen nieuwe wisselbonnen of nieuwe rantsoenbonnen is, uitsluitend voor instellingen, in bovengenoemde week mogelijk. Petroleum voor kookdoeleinden eA verlichting. J de versnaperingen- en Het centraal distributiekantoor maakt bekend, dat zij, die in het be zit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden, gedurende de maand November 1945 op bon 09 t/m 12 van de kaarten UA 510, op bon 09 en bon 11 van de kaarten UB 510 en op bon 63 van de kaarten UC 510 vier liter petroleum kunnen koöpen. Voorts zijn gedurende bovenge noemde maand de hennen 112, 113 en 114 van de petroleumkaart UD 510 voor veflichting geldig voor het koopen van 2 liter petroleum per bon. Meer aardappelen voor winter voorraad. Bon 127 aangewezen voor 2 kg. Om een behoorlijk kwantum aard appelen aan te voeren is besloten, naast het eene kilogram, dat.gedu rende een nog nader te bepalen pe riode wekelijks wordt verstrekt tot vorming van een wintervoorraad door h^t publiek, voor deze week nog een extra bon voor winteropslag aan te wijzen voor 2 kilogram, zoödat men dus boven het normale rantsóen van 3 kilogram een extra hoeveelheid van 3 kilogram pfer persoon»' ontvangt. Tezamen met het eene kilogram, dat men in de week van 29 Oct. t.e.m. 3 Nov. ontvangen heeft, maakt dit dus een wintervoorraad van 4 ki logram per persoon. Er wordt nogmaals met nadruk op De verkiezingen in Hongarije heb ben de partij der kleine bezitters 60 de soc. dem. 20 en de’com munisten 15 der Stemmen opgele verd. Deze partijen en de nationale boerenpartij hebben een coalitie ge vórmd. Engelsche waarnemers zeg gen, dat de stemming fair, werd ge houden. Het kabinet, dat op deze coalitie zal steunen krijgt geen ge makkelijke taak. Het land is uitge mergeld, brandstof zal er dezen win ter slechts ‘in geringe mate zijn, de oogst is in dit landbouwland zoo tegengevallen dat als er dezen winter geen voedsel wordt ingevoerd, velen zullen sterven. De_prijzen stijgen elke dag, kort geleden waren er in een week zes prijsverhöogingen, en de waarde van de Hongaarsche munt eenheid, de pengö, daalt bliksemsnel, in een maand tijd met 75 Als we ditmaal iets uitvoeriger bij de toe stand in Hongarije stilstonden, is dit omdat de Russische en andere gealli eerde invloedssferen hier elkaar ra ken en in dit land wellicht een toetssteen ligt voor de mogelijkheid van een daadwerkelijke Engelsch AmerikaanschRussische samenwer king. Hongarije heeft Rusland noo dig zoowel om economische steun,als voor afzetgebied, nu het de Duitsche markt verloren heeft maar evenzeer behoeft het Engelsch-Amerikaansche steun om er Weer befven op te komen. Kon men hier een basis van samen werking vinden dan was er al heel wat gewonnen. De nood kan in die richting dringen, zooals dat ook ge beurt ten opzichte van Duitschland. Ook daar heeft zich de noodzakelijk heid voorgedaan te Berfijn enkele centrale Duitsche departementen te vormen, welke bepaalde zaken op economisch gebied voor geheel Duitschland zullen regelen. Rusland, Engeland en de Ver. Staten waren het hierover eens, Frankrijk; verzet zich omdat het vreest dat hieruit tenslotte weer een centrale Duitsche regeering zal voortkomen en een Duitschland, dat weer een bedreiging voor Frankrijk vormt, Het was voor Engeland, ^iat in zijn Europeesché politiek de medewerking van Frank rijk behoeft, niet gemakkelijk tegen de Fransche wenschen in te gaan, maar een chaos in Duitschland moet voorkomen worden. Het instellen van1 enkele centrale instanties beteekent trouwens niets wanneer de bezetters daarnaast hun eigen weg gaan. Zoo waren er geruchten .dat de Russen millioenen Dultschers uit het door hen bezette gebied gingen verdrijven naar het Westen. Dit is later tegen gesproken, maar er hapert nog alles aan een hartelijke samenwerking der Groote7 Drie. Volgens buitenlandsche overziohtschrijvers is de kloof ver oorzaakt door het feit dat de. Ver. Staten werkelijk het geheim van de atoombom voor zich wilden houden, een politiek kennelijk tegen Rusland gericht, nu Amerika geen groote tegenstander Èeeft te De sportcommissie van C. C. C. S. organiseert in’ samenwerking met de Canadeesch'e sportcommissie een sportweek in de week van 19 tot 25 November voor Sneekers en Cana- deezen. Het programma luidt Maandag 19 Nov. 6 uur Avon Theatre, Sportfilm uit Canada, uit sluitend voor burgers. (Om 9 uür draait de film voor de Canadeezen). Dinsdag 20 Nov. Cantine. 19.30 Ping-pong, gemengd Bridge, ge mengd; Sjoelen, Canadeezen alleen 21.00 Gemeenschappelijk zingen van Canadeeschê, Amerikaansche en En gelsche liedjes. Woensdag 21 Nov. Foyer Amici- tia. Gymnastiekuitvoering door ver schillende Sneeker vereenigingen, t.w. T.G.P., S.G.V., Advendo 9 uur Dansen. Donderdag 22 Nov.: Cantine. 19.30 Bokswedstrijd CanadaLeeuwarden. Vrijdag 23 Nov. Leeuwarden. Zwemmen. Om 18.30 vertrekken twee trucks Haar Leeuwarden, die 40 burgers kunnen vervoeren. Zaterdag 24 Nov. Sportpark. 13 uur. Handbalwedstrijd dames T.G.F. S.G.V.; 15 u. Voetbalwedstrijd tus schen Perth Regiment en Sneeker elftal. Wijziging is nog mogelijk. Prijzen en ververschingerf wordeji beschik baar gesteld. De opperleiding is in de beproefde handen van den heer C. Kan. Wij vertrouwen, dat het een geslaagd sportfeest zal worden. Variété programma. Woensdag 14 Nov. ’s av. 7.30 uur biedt het Entertainment Committee of the Netherlands den Canadeezen een internationaal variété program ma aan in het Gebouw v. Chr. Be langen alhier.Een beperkt aantal plaatsen is beschikbaar voor burgers a f 1.50. Deze kaarten zijn alleen te verkrijgen Dinsdag 13 Nov. van 10 12 en 24 aan het bovengenoemd gebouw. Onze vroegere stadgenoot, de heer A. P. v. d. Weij, promoveerde Vrijdag 2 Nov. ’45 tot doctbr in de geneeskunde aan de universiteit te Amsterdam op het proefschrift „De Poliomyelitis epidemie te Amsterdam Ontbreekt zij, zal eveneens een extra rantsoen wor den verstrekt en wel 1 eenheid voor eenmaal. Voedsel, kolen en schoenen. De nïinister van Handel en Nijver heid ir. Vos heeft te Haarlem een redevoering gehouden, waarin hij sprak over <^e 'voedselpositie in den komenden winter, welken wij tege moet kunnen gaan met de zekerheid, dat deze positie dragelijk zal zijn. Hoewel St. Nicolaas nog niet op ouderwetsche royale manier zal kun nen worden gevierd, zal er toch sui kergoed en marsepein zijn. Wat de brandstoffen betreft kon de ^minister verklarenZdat half Novem ber de hoeveelheid kolen voor de tot nu bekend gemaakte vier bonnen bij de mijnen gereed liggen. Voorts ,kon spreker voor dezen, winter de leve ring van de 7 H.L. brandstoffen ga- randeeren. De schoenproductie stijgt en dit heeft tot resultaat dat leder Neder lander aan het eind van 1946 in. het bezit van een paar schoenen kan zijn. Ten aanzien van de door de regee ring op het levensmiddelenpakket verleende subsidie zeide ir. Vos, dat hiervoor in 1946 ongeveer 800 mil- lioen noodig zal zijn. Men hoopt tegen het einde van het .volgend jaar zoo ver te zijn, dat ook voor deze kwestie een oplossing is bereikt, zoodat deze regeeringssubsidie niet meer noodig is. 800 gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 500 gram suiker 250 grgm boter 125 gr margarine 200 gram kaas 100 gr. chocolade of suikerwerken 6 liter melk 150 gram vleesch 1 kg aardappelen 400 gram brood 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaart Q 413 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) De bonnen voor lucifers, vleesch, melk en aardappelen zijn geldig t.m. 11 Nov. Van 18 t.e.m. 24 Nov. worden nog bonnen aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, grutterswaren, ontbijtkoek, zout, jam, peulvruchten, vermicelli en zuidvruchten. 152 153, 154 B 11, B 12 B 13 A 14 B 14, C 14 Bonkaarten KD, KE 512 235, 236 237, 238 239 andere vreezen. De reis van Attlee iaat Washington zou dan beoogen president Truman te bewegen, door het geheim toe te vertrouwen aan de veiligheidsorgani satie der Ver.» Volken, het verbond der Groote Drie te redden. De pu blieke opinie in de Ver. Staten is ech ter tegen prijsgeving van het geheim, al denken de geleerden, die er bij be- trokken zijn, er andys over omdat zij inzien dat anders een noodlottige bewapeningswedstrijd zal ontstaan. De zinsnede uit een rede door Molo- 'toff Dinsdag gehouden :<„Wij zullen ook onze atoomenergie hebben en nog veel meer”, klonk ten deze on- Donderdagavond om Jial. heilspellend, al verklaarde de minis ter dat Rusland gaarne met de ande ren den vrede wilde ophouwen. Tru man en Attlee zullen natuurlijk nog heel wat meer vraagstukken heb ben te bespreken, het Palestijnsche schreeuwt eenvoudig om een oplos sing. En misschien zullen beide groo te mannen het ook wel eens hebben over Ned. Indië. De Amerikaansche houding is ten deze zeker niet dui delijk. Dat de Amerikanen een ken nelijk door de Japanners opgezette demonstratie van Indonesische stu denten te Tokio voor een „vrij Indo nesië” hebben toegelaten vraagt evenzeer om opheldering als de ge ruchten dat zij bereid zouden zijn de kapokoogst op Java van de z.g. re- publikeinsche regeering te koopen. Dr. van Mook heeft intusschen iets van de Nederlandsche voorstellen- in zake Indië bekend geïnaakt. Er zal een ronde tafelconferentie moeten komen, op democratische grondslag zou een parlement'worden gevormd met* een Indonesische meerderheid. Een ander probleem in het Verre Oosten, dat een internationale kant heeft is de weer uitgebroken strijd tusschen de Chineesche Tsjoenking- regeerif^ en de communisten. Deze laatsten beschuldigen de Amerikanen dat zij Tsjoenking helpen, terwijl er ook berichten zijn dat deze commu nisten al lang het loodje tegenover Tsjang Kai sjek zouden hebben ge legd, als zij jjeen Russische steun, ge noten. In zijn al genoemde rede heeft Molotoff ook nog eens gezegd dat Ruslanck groote waarde hechtte aan gemeenschappelijke’ controle op Ja pan, op welk punt de, Amerikanen ook niet erg toeschietelijk zijn. Ook een zaak welke Truman en Attlee eens kunnen bespreken. De proble men der huidige internationale poli tiek moeten den Engelschen premier wel zwaar op de maag liggen. Hij is een figuur van goeden wil. Bij de opening der conferentie voor opvoed kunde, wetenschap, en etiltuur te Londen bleek dat nog eens toen hij* er op weeS dat de oorlog begint in den geest en dat dus geestelijke opdouw allereerst noodig was. Britsch-Indiërs zoowel als Z.*Afrikanen wezen op het gebrek aan geestelijke waarden in deze eeuw, waarin de techniek juist zoo’n geweldige vooruitgang maakte. Is hier, het probleem van alle moeilijkheden welke de wereld thans beleeft, niet in samengevat? 247 248 249 D 11, I) 12 E 11 H. K. H. Prinses Juliana brengt heden een bezoek aan Friesland in haar functie van presidente van Ne derland’s Volksherstel. Het bezoek is geheel onofficieél en behalve een ontvangst op het Provinciehuis te Leeuwarden, aldus de Leeuw. Koerier, zullen er dan ook geen officieele plech tigheden plaats hebben. Het is de be doeling, dat de Prinses zich persoon lijk op de hoogte stelt van het werk van Volksherstel in Friesland. Na Leeuwarden gaat het via Stiens naar Dokkum, waar het Districtsbe- stuur van N.V.H. wordt ontvangen en waar zal worden geluncht. Hierna is Drachten aan de beurt, daarna Hee- renveen, Sneek en weer terug naar Leeuwarden, waar in Hotel De Doe len zal worden gedineerd en waarbij behalve het Prov. dagelljksch be stuur van N.V.H. de wnd. Commis saris van de Koningin, mr. Haan en de burgemeester van Leeuwarden, mr. Algera zullen aanzitten. Des avonds zal de Prinses zich naar Groningen begeveh en daar overnachten. H. K. H. komt hier in Sneek té ongeveer 4.30 uur aan en zal onge veer 6 uur weer terpg in Leeuwarden zijn. bedrijven met eigen schilders met in gang van 1 November 1945 weer voor lijnolie in aanmerking komen. De bedrijven kunnen een aanvraag indientMi bij de plaatselijke distribu- tiediensten op door deze diensten na der te bepalen dagen. Bij het indie nen der aanvraag moeten worden overgelegd de lidmaatschapkaart van de Vakgroep Schildersbedrijf en de loonlijst (voor zoover betreft, schil dersbedrijven) of een schriftelijke verklaring der directie (voor zoover betreft bedrijven met eigen schil ders). Per werkkracht wordt een rantsoen 1 liter) lijnolie per maand beschikbaar gesteld. Extra vaste brandstoffen voor zieken en bij bevallingen. Op 1 November trad een regfelmg in werking volgens welké ten behoe ve van zieken extra vaste brandstof fen kunnen worden verstrekt, indien de beha#delende geneesheer zulks noodzakelijk acht. Het extra rant soen bedraagt een eenheid per 2 we ken per gezin. Bij bevallingen, welke op of na 1 November plaats hebben, Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonltaarten KA, KB, KC 512 1, doosje lucifers 800 gram brood '200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 125 gram boter 250 gr. margarine 125 gr. margarine 200 gram kaas 100 gram chocolade of suikerwerken 150 gra’m vleesch 2 kg aardappelen 400 gram brood 1 kg aardappelen - 2 liter melk 3% liter melk Volgende maand thee. Naar de Haagsche redacteur van het Alg. Handelsblad verneemt, zal in den loop van de maand December een bon voor thee worden aangewe zen. De beschikbare voorraad en de aanvoer zijn intusschen niet van dien aard, dat op een geregelde distribu tie van thee mag worden gerekend. Lijnolie voor schilders. Het Centraal Distributiekantoor ZONDAG 11 NOVEMBER 1945. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Dr. H. DE VOS en Ds. A.» KENTIE „God heeft een plan met de Kerk”. Collecte Kerkewerk. 5 uur Ds. J. N. DE RUITER. Coll. Kerkéwerk. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. Geen dienst. deelt mede, dat schildersbedrijven en - Catech. ongehuwde a.s. lidmaten Ds. A. Kentie Maandag 78 uur in de Consistorie. Catech. gehuwde lidmaten Ds. J. N. de Ruiter Dinsdag 8.30—9.39 uur Lokaal Singel. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Leesdienst. GEREF. KERK. Noorderkerk Ds. F. Guillaume (Z. 7). Zuiderkerk 9.30 uur Ds. Sluis; 5 uur (Z. 7). Oosterkerk 9.30 uur Ds. F. Guil laume (Z. 7); 2.30 uur Ds. P. v. d. Sluis. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. -10 uur Ds. W. Mesdag. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrijdagav. 8 u. Bijbellez. en Bidst. NED. HERV. KERK. Goënga, 1.30 uur Ds. P. L. Tasseron. Oppenhuizen, 9 uur dhr. Twijnstra van Sneek. Uitwellingerga, 1.30 uuf Ds. A. Ken tie van Sneek. Jutrijp, 9 uur Dr. M. H. Bolkestein. Hommerts, 1.30 uur Dr. Bolkestein. Oudega (W.), 9.30 uur Ds. v. d. Ree van Oosthem; 2 uur Ds. Postma van Heeg. Offingawier, 9 uur Ds. P. L. Tasseron van OudWoude. Rauwerd, 9.30 uur D. E. Kempenaar van Goënga. Sijbrandaburen, 2 uur Dr. H. de Vos van Sneek. Scharnegoutum, de Ruiter vai W. A. Dekker. Woudsend,’ 9.30 en ’s avonds 7 uur Ds. Spijkerboer. Wolsum, 9 u. Ds. H. Gordeau (Voorb. H.A.); 1.30 uur de heer W. Nauta van Sneek ^Friesche Dienst). Ijlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. IJsbrecktum, 9.30 uur Ds. J. E. Wa- genaar. Collecte Noodl. Kerken en personen. GEREF. KERK. Oudega (W.) 9.30 en 2 uur Ds. C. Bos (Afscheid). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudsend, Geen dienst. Ijlst, 9.30, u. Da. J. H. v. d. Slooten. Canadeesche Kerkdienst, A.s. Zondag zal er weer een „com pulsory church parade”, een ver plichte kerkdienst voor de Canadee zen zijn. Het is een bizondere dienst, want de gevallenen uit de beide laat ste oorlogen worden herdacht. Met het oog op het karakter van den dienst willen de gasten liefst onder elkaar zijn en daarom worden er dit keer geen burgers toegelaten. Men houde hier dus rekening mee, eer biedige de wil der Canadeezen en trachte niet, toch, nog binnen te dringen. sporingsploegen. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1