I No. 26 Vrijdag 16 Nov. 194S Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 Predikbeurten te Sneek. Bezoek Prinses Juliana. BONNENLIJST Burgerlijke Stand. De menschelijkheid bedreigd. Buitenlandsch Oveizicht £3 •-X» 100 ft 16 van 2Ó van ’n to I Het Sneeker Nieuws 155 156 157 158 159 160 161 254 255 210 100 256 257 258 &oor het machinisten-examen. mevr. Een ons suiker extra. In verband met de viering van het St. Nicolaasfeest zal „voor groot en klein” een ons suiker extra beschik baar worden gesteld. Bijbelgenootschap hawwe hiel hwet. wirk forsetten en ek de neisjuggers hawwe der gans tiid oan bisteld. De hiele Bibel hat ünder bannen west fen 1915 oant 1943, dos 28 jier lang. De Fryske Bibeldei (29 Sept. 1943) wier in hichtepunt Literair is de Bibel fen bitsjutting, mar der giet it net allerearst om. God, de 'wierheit rard Tromp 27 jr. en Bouwina Maria Anna de Vries 22 jr. Gerrit Visser 24 jr. en Alexandra Tschernobrowen- ko 21 jr. Johan Groenewoud 24 jr. en Antje Jorna 24 jr. Jolle Cnossen 32 jr. en Helena Johanna van der Haai 26 jr. Sjoerd Jaasma 19 jr. en Geertje Akke Ligthart 25 jr. Tjeerd Nijdam 22 jr. en Vroukje Wielinga 21 jr. Overleden Theunis van der Meer 73 jr., echtg. van Pietertje Jetten (wnpl. Lemmer). Martha Tilstra-51 jr., echtg. van Abraham Visser (wnpl. WotfBsend). Reintje van der Wonde 71 jr., wed. v. Auke Hoekstra (wnpl. Bolsward.Johanna Benjamina Schou ten 52 jr., echtg. van Wietze Gorter. 250 251 252 253 Aanvullende voor de tweede helft van de 12e periode 1945 (11 tot en met 24 Nov. 1945) 'voor het Noorden des Lands. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen va® Bonkaarten KA, KB, KC 512 250 gram grutterswaren 200 gram zout* 250 gram jam 250 gram peulvruchten gr. vermicelli, pud- dingpoedenenz. gram ontbijtkoek gr. gedroogde zuid vruchten 150 gram vleèsch 2 kg aardappelen 1 kg aardappelen 2 liter melk „By de Fryske Bibel”. Utjefte fen it Kristlik Frysk Sel- skip by it rékommen fen de Bibel yn Fryske oersetting. (Printe by seis, sprekt üs deryn oan en wiist üs A. Jongbloed C.V., Ljouwert, - priis ƒ1.10). Kreas, handich boekje. It jowt folie yn in lyts bistek. E. B. Folkert- sma skriuwt oer de bitsjutting fen 'e Bibel yn eigen tael en S. E. Wen- delaar Bonga jowt ’n histoarysk oer- sjuch fen Bibeloersettingen yn it Frysk. It hat in great en swier stik «wirk west om de Bibel yn de Fryske tael oer' to setten. Binammen Dr. Wumkes, yn Snits noch wol bikend as dümny yn ’e Herfoarmde tsjerke, hat der jierren oer arbeide. De haed- bistjüren fen Kristlik Selskip en Ned. Tabaksbon 11 voor scheerzeep. In December wordt wederom scheer zeep beschikbaar gesteld en wel op bon 11 der tabakskaart. Men moét dezen bon bij zijn leverancier inleve ren in de week van 11 t/m 17 Nov. tegen ontvangstbewijs. Aflevering na 8 Dec. Per bon ontvangt men 50 gr. scheerzeep of 100 gr. scheercrême of 400 gr. snelscheercrême. Rantsoenhouten zeep. Met ingang van 11 Nov. is voor huishoudzeep een nieuwe rantsoen- bon ingevoerd met opdruk „A 41 een rantsoen huishoudzeep”. Hierop is pl.m. 225 gr. verkrijgbaar. De rant- soenbonnen met opdruk „een rant soen artikel A” voor rantsoen (pl.m. 56 gr.) huishoudzeep blijven geldig. Groentebon aangewezen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, da’t met ingang van 25 November a.s. voor het geheele noor den des lands ook voor groente klan tenbinding wordt ingevoerd. Ten ein de van 25 November t/m 22 Decem ber a.s. groente te kunnen betrekken moet men bon g 01 der groentekaart uiterlijk op 17 November a.s. bij een handelaar in groente inleveren. Ten einde tot 25 November groen te te kunnen betrekken, wordt de geldigheidsduur van den groentebon 638 verlengd tot en met 24 Novem ber a.s. Wat op den gebakbon verkrijgbaar is. De waarde van een rantsoen gebak bedraagt: een hoeveelheid van 75, gram koekjes, speculaas of stroop wafels of een hoeveelheid cake, ge bakjes, taart of gevuld korstgebak, waarin ten minste 55 gram meel, bloem of zetmeel is verwerkt. Poffertjes, Hollandsche en Parij- sche wafels en oliebollen zijn in den vervolge verkrijgbaar op bloembon- hen, met dien verstande, dat per bon een hoeveelheid van deze artikelen verkrijgbaar zal zijn, waarin de hoe veelheid meel of bloem, welke op den bloembon verkrijgbaar is, verwerkt is. Bovendien moeten wisselbonnen voor boter worden afgegeven voor de hoeveelheid boter, welke voor de be reiding der betreffende artikelen ge bruikt wordt. Deze hoeveelheid boter is voor de diverse soorten verschil lend. SNEEK, van 22 t/m 29 October’45. Geboren Andrea Monica, d. v. Bauke Jozef de Vries en Tecla Wit- muts. Riemke Jacobi, d. v. Jacob Gaastra en Beeuwkje van der Leij. Grietje, d. v. Arend Jansen’ en Hinke Greidanus. Ondertrouwd Tijmen Tijmensma 24 jr. en Aaltje Schingenga 23 jr. Albert Hi^itema 28 jr. en Wietske Kroles 30 jr. Jacob IJkema 23 jr. en Luba Sawkunowa 25 jr. Johannes Wijnia 23 jr. en Jantje de" Boer 23 jr. Willem Faber 29 jr. en Catharina Ozinga 27 jr. Jan Sustring 25 jr. en Tietje van der Laan 23 jr. Thomas Hugh Worwood 22 jr. en Hinke de Jong 25 jr. Jacob Zoethout 30 jr. en Johanna Clasina Wilhelmina Borre mans 29 jr. Gehuwd Franciscus Johannes Ge- H. K. H. Prinses Juliana, die als presidente van Volksherstel het werk dezer organisatie met aandacht volgt, bezocht vorige week Vrijdag onze provincie met dit doel. Hier ter stede arriveerde de Prinses per auto te ongeveer half vijf in den namid dag, hartelijk toegejuicht door de vele belangstellenden geschaardlangs de met vlaggen getooide straten. H.K.H. bëgaf zich eerst naar de bu reaux van het district Sneek van Volksherstel aan het Grootzand, waar de voorzitter van de prov. vereèni- ging voor Volksherstel het dage- lijksch bestuur dfer prov. ver. van Volksherstel begeleidde de Prinses de heer Witteveen den voorzitter van het district Sneek, den heer J. H. Wamelink voorstelde, die dit op zijn beurt.de leden der werkcommissie de h.h. R. A. v. d. Sluis, N. de Vries, B. v. d. Heide (Joure), W. Lenstra (Wolvega) en M. Zijlstra (Witmar- sum) deed. Nadat de Prinses eenige inlichtingen had ingewonnen over het werk van Volksherstel hier, bezocht H.K.H. de bureaux, waar de voorzitter aan haar voorstelde de administra teur de heer J. Broersma en mej. E. T. M. Doodkorte. Na een korte be spreking vertrok de Prinses naar het stadhuis, waar zij buiten weer werd ontvangen door den heer Wamelink en luisterde naar de kinderzang on der leiding van den heer J. H. Dood korte, die aan H.K.H. werd voorge steld en door haar bedankt. In de hal van het stadhuis wer den waarn. burgemeester Raster- hoff en de wethouders Boeijenga en de Groot aan de Prinses voorgesteld en in de raadszaal de voorz. der plaatselijke commissies. Er werden .hier ververschingen aangeboden en de Prinses onderhield zich op onge dwongen wijze met talrijke aanwezi gen en toonde zich volkomen op de hoogte van de zaak van Volksherstel. De heer Wamelink heeft hier nog een woord gesproken en de Prinses dank gebracht voor h^ar bezoek aan Friesland en in het bijzonder aan Volksherstel en bood H.K.H. voor de prinsesjes eenige bussen drabbelkoe- ken der fa. Haga en een luxe doos bonbons der fa. Tonnema aan. H.K.H. nam daarna afscheid, den heer Wa melink verzekerend dat het een prachtige dag voor haar was ge weest, in ’t bijzonder was ook het bezoek aan Sneek prettig geweest, waarop de heer W. de wensch uit sprak dat wij de Prinses spoedig hier weer ééns mochten zien. Daarna ver trok de Prinses, toegejuicht door de talrijke menigte, naar Leeuwarden, waar ’s avonds aan een diner mede aanzaten de heer en mevrouw Wa melink, als vertegenwoordigende het district Sneek van Volksherstel. Kerknieuws. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Epe en Zaltbommel, P. A. Stapert te Ruinen. Beroepen bij de Geref. kerk al hier (vac.-ds. H. Veldkamp) ds. E. br van Loo te Wons c.a. Gemeenteraad Sneek. Raadsvergadering op Woensdag 21 November 1945 des avonds 19.15 uur. Punten van behandeling 1. Beëe- diging en installatie van de nieuw be noemde leden van de tijdelijke ge meenteraad; 2. Benoeming van twee wethouders; 3. Benoeming van drie leden in de Comm. vóór de strafveror deningen; 4. Alsvoren van drie leden in de Comm. voor de gemeentereinir ging; 5. Alsvoren van drie leden in de Comm. voor de openbare werken; 6. Alsvoren van drie leden in de Comm. voor de gemeente-eigendom- nren; 7. Alsvoren van drie leden in de Comm. Voor de gemeentelijke wo ningbouw; 8. Alsvoren van drie leden in de Comm. voor de gemeentebedrij- ven; 9. Alsvoren van drie leden in de Comm. voor de uitvoering van de reclame-verordening; 10. Alsvoren van een Voorzitter en twee leden in de Comm. voor rekeningen en be groetingen. Gemeentelijke aangelegenheden. Burgemeester en Wethouders van Sneek hebben, uitoefenende de be voegdheden van den gemeenteraad I. eervol ontslag verleend_aan 1. Mej. Dr. C. E. Baehrens, als'leerares in de Engelsche taal aan het gymna sium alhier, met ingang van 1 Ja nuari 1946 2. A. Molenmaker, als schilder en lantaarnverzorger bij de Gemeentebedrijven alhier, met in gang van 1 Mei 1946 II. benoemd tot concierge van het stadhyis, J. Nauta te Sneek. Geslaagd te Groningen voor de hoofdakte Fröbelonderwijs mej. G. Manak van hier. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie van den Direc teur der Gem.reiniging, zal voortaan weer twee keer per week huisvuil worden ingezameld. Bij de reorganisatie van den Op sporingsdienst van het Directoraat - Generaal van de Prijzen zijn tot af- deelingscommaridanten benoemd te Leeuwarden A. v. d. Meulen uit Zwaagwesteinde; te Heerenveen J. Mulder uit Surhuisterveen; te Sneek J. v. d. Kuur uit Bolsward; te Beets- terzwaag, P. Broeksma uit Leeuwar den. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Sneek. In de afgeloopen maand werd de Leeszaal door 1782 personen bezocht en bedroeg Het aantal uitgeleende banden 6870. Somievanck. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt .wordt a.s. Dinsdag avond te 8 uur een vergadering ge houden in het belang van het Sana torium Sonnevanck bij Harderwijk. De vergadering vindt in de Noordgr- kerk aan het Bolwerk plaats. Afge dacht van orgelmuziek, zang en de clamatie wordt de hoofdschotel van WYMBRITSERADEEL, t/m 22 October 1945. Geboren Bauke, z. v. Sijtse Bou- we Algera en Akke Visser te Nijland. Tiede, z. v. Jetse Beeksma en Sjoerd- tje van der Valk te Goënga. Linze, z. v. Gerri’t Adema en Trijntje Ade- ma te Wolsum. Lolke, z. v. Jacob Wijnia en Hieke Sijtsma te Wolsum. Jan, z. v. Simon Meesters en Japke Zaadstra te Goënga. Stijnrje, d. v; Berend Hof en Wijpkje Damstra te Oosthem. IJmkje, d. v. Jan Speerstra en Huitje de Boer te Heeg. Pietje, d. v. Marten van den Bosch en Fokje Ploegstra te Nijland. Gehuwd Klaas Terpstra 25 jr. er. Maria Brandsen 23 jr., beiden te Gaastmeer. Gerrit Hogeterp 28 jr. en Zuster Wijnja 25 jr., beiden te Heeg. Rients de Jong 34 jr. te Sneek en Geertje van der Werf 28 jr? te Oudega (W.). Jacobus Lubpo Dide- rich 31 jr. te Groningen en Grietje Visser 37 jr. te Woudsend. Sape van der Veen 28 jr. en Klara de Jong 23 jr., beiden te Oppenhuizen. Klaas de Vries 27 jr. te Hommerts en Luwina Paulina Hendrika Cnossen 25 jr: te Exmorra. Rinze de Groot 26 jr. te Marssum en Emke Kooistra 26 jr. te Nijhuizum. Overleden Aukje van der Burg 84 jr., echtgen. van Ynte Spleringa te Scharnegoutum. 162 163, 164 B 15 A 16 B 16, C 16 31/2 liter melk Bonkaarten KD, KE 512 250 gram grutterswaren 200 gram zout 250 gram jam 100 gr. vermicelli, pud dingpoeder enz. 210 .gram ontbijtkoek 100 gram gedr. zuid vruchten 150 gram vleesch 1 kg aardappelen 6 liter melk het programma gevormd door de rede van den heer Theunissen over „T.b.c.bestrijding in een concentratie kamp en in vrij Nederland”. Een on derwerp, dat zekér belangstelling bij velen zal hebben. Bovendien, denkt de tegenwoordige geestelijk verzor ger, ds. H. Veldkamp, het slotwoord te spreken. Entree wordt niet ge heven, maar wel wordt gerekend op een rijke opbrengst van een collecte, waaruit de onkosten moeten worden bestreden, maar die overigens geheel ten goede komt Van de verzorging van tbc-lijders. Te hopen, dat zij, die deze vergadering organiseerden,' in hun streven, om haar volledig te doen slagen niet worden teleurgesteld. Aardappelschillen enz. In verband met de veevoedervoor- ziening gedurende het a.s. wintersei zoen wordt het publiek gewezen op de verplichting tot het meegeven van aardappelschillen, etensresten en af valstoffen aan de schillenophalers. Met het oog op de melk- en vleesch- voorziening wordt ieder dringend aangeraden zoo intensief mogelijk hieraan mee te werken. HEEG. Onze plaatsgenoot, de heer Fr. Hiemstra, slaagde te Den Haag Bonnen verlengd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van bon 110 voor koffie en van de bonnen 108 en 204 voor biscuits wordt verlengd tot en met 24 No vember a.s. WYMBRITSBKADEEL, t/m 29 October’1945. Geboren Jan Hendrik, z. v. Ber nardus Hendrikus Kroon en Hinke Zijlstra te Westhem. Giltsje Mine Jeltsje, d. v. Abraham Roukema ei. Antje Hielkje Ida Koelstra te Oude ga. Bendiks Walter, z. v. Berenc Klaas Okma en Jetske de Vries te Woudsend. Otto, z. v. Sijmen Ei»ma en Jacobje Ploegstra te Scharnegou tum. Roelof, z.-v. Harm,en Schraa en Hiske Wijnia te Oppenhuizen. Anke, d.v. Sijmen Haringa en Geertje Bart- sma te Oosthein. Piebe Trinus, z. v. Taede Visserman en Antje de Jong te Heeg. Murk Jelle, z. v. Hein Dam stra en Siebrigje Kolk te Folsgare. Jetske, d. v. Rintje Boschmaen Hen- derina Terpstra te Folsgare. Gehuwd Rein Dijkstra 30 jr. te Nijega (H.O.N.) en Marijke de Jong 30 jr. te Woudsend. Evert van de Kamp 27 jr. te ’s-Gravenhage en Angenietje Hulzenga 29 jr. te Heeg Cornells Visser 36 jr. en Antje Scho tanus 29 jr., beiden te Woudsend. Arend de Jong 25 jr. te Franeker er. Elizabeth IJpma 22 jr. te Heeg. Overleden Uiltje de Jong 68 jr., echtg. van Geertje Stilma te Schar negoutum. Een der diepste oorzaken, ja misschien wel de eigenlijke oorzaak van de moeite, die de democratie heeft om weer echt wortel te schie ten, is bet gebrek aan eerbied voor den mensch, dat onzen tijd kenmerkt. De menschelijkheid is bedreigd en deze dreiging tast de democratie in haar wortel aan. Democratie toch is niet denkbaar zonder eerbied voor den mensch. Men kan dezen eerbied verschillend fun- deéren. Men kan heip echter in hoofdzaak uit twee bronnen afleiden, n.l. uit het Christendom en uit het Humanisme. Ik laat deze grootheden nu maar naast elkaar staan, zooals tegenwoordig geregeld gebeurt. Niet omdat ik zou meenen dat er geen verband tusschen beide zou bestaan eh evenmin, omdat ik zou meenen, dat zij gelijkwaardige grootheden vormen. Het tegendeel iS'het geval, maar ik wensch uit te gaan van den feitelijken toestand en die is, dat bij den een de democratische gezindheid uit humanistische en bij den ander uit christelijke bronnen gevoed wordt. Op de nadere verhouding van Chris tendom en Humanisme ga ik nu niet in. De christen, die tevens democraat is, zal zijn democratische overtuiging en in het bizonder die aangaande den eerbied voor den mensch afleiden uit het Evangelie. Een Engelsch schrij ver over de democratie vermeldt als eerste uiting van democratisch le vensbesef een uitspraak van een van de officieren van Cromwells leger, van een strengen Calvinist dus„Ieder mensch in Engeland heeft het recht zijn eigen leven te leiden, de armste zoo goed als de rijkste”. Geen mensch mag dus gebruikt, laat staan mis bruikt worden, als ware hij een leven loos voorwerp, waartegenover wij trouwens bok nog een zekeren eer bied in acht hebben te nemen. Achter deze uitspraak staat de overtuiging, dat ieder mensch persoonlijk verant woordelijk is voor zijn leven tegen- over God. Ieder mensch is zondaar voor God, maar ook ieder mensch is schepsel Gods, geschapen naar Gods beeld en gelijkenis en hoewel zondaar geroepen tot .het kindschap Gods, voorwerp Zijner zoekende liefde; zoo moet men zijn medemensch bezien.. Erbarming, zorg, daadwerkelijke naastenliefde behooren dan ook tot de christelijke levenshouding. Niet voor niets staat de barmhartige Samari taan in het Evangelie als illustratie van het gebod „Gij zult uw naaste liefhebben als uzelve” en van het voorbeeld van den Meester. Als uiting van humanistisch besef van eerbied voor den mensch kan nog steeds dienen de bekende uit spraak van den Wijsgeer Kant„De mensch is op zichzelf onheilig ge noeg, maar de menschheid in zijn persoon moet hem heilig zijn”. De mensch moet geëerbiedigd worden en mag nooit als mftldel tot een doel be handeld, maar moet steeds afr doel in zichzelf beschouwd worden. Als redelijk schepsel toch heeft hij deel aan een rijk van goedheid, waarheid en schoonheid, dat hij zooveel moge lijk in deze wereld te verwerkelijken heeft. In beginsel is ieder mensch tot deelname aan dat rijk bestemd en heeft hij er ook de mogelijkheid toe. Ook "de meest ruwe mensch is nog vatbaar voor indrukken uit die hoogere, reinere, geestelijke wereld, laten wij maar zeggen, die wereld van het ideaal. Welnu, de eerbied voor den mensch, iederen mensch, is - zoek geraakt in onze wereld. Geen wonder na vijf, zes jaren van onmenschelijkheid op groote schaal. Millioenen menschen, geheele volken werden beschouwd als mate riaal .men spreekt ih den oorlog immers van menschenmateriaal ol van te vernietigen voorwerpen. Het besef, dat ieder mensch een kostbaar wezen is, moest wel teloor gaan. Wij merken op allerlei wijzen de sympto men van deze geestesgesteldheid, die dieper in ons doorgevreten is dan wij denken. De teekenen zyn voor het grijpen. Ik noem slechts een, dat niet zoo aan de oppervlakte ligt. Vergis ik mij of is het waar, dat de afschuw van den oorlog en dus de zedelijke weerzin er tegen, minder groot is dan na den vorigen oorlog? Zeker zijn wij doordrongen van het gruwe lijke van- den oorlog, maar dat de oorlog onmenschelijk, menschont- eerend, duivélsch en dus in christe lijke termen gesproken zondig is, dat besef is veel minden levendig. Dat maakt ook, dat het meedoen veel minder tot een gewetensconflict wordt dan wel gewenscht was. Ik wil graag toegeven, dat het geboden-kan zijn, er aan mee te doen, maaj- dat meedoen moet dan toch een ver schrikkelijk iets zijn voor een mensch met een eenigszins behoorlijk ge weten. Het is niet te Verwonderen, dat de eerbied voor den menseH niet groot is, niet alleen door het slechte voor beeld, maar ook doordat deze hou ding tegen den draad ingaat. Van nature wil de mensch levensruimte voor zichzelf, zonder zich om anderen te bekommeren. Zorg voor anderen vraagt zelfverloochening eh die bren gen wij niet zoo gemakkelijk op. En toch kan alleen eerbied voor den mensch ons redden. Wie die niet heeft, ontmenschelijkt zichzelf en de wereld. Hij maakt samenleven ónmogelijk. Gebrek aan eerbied voor den mensch maakt niet alleen de democratie on mogelijk, maar elke samenleving en dus elk leven. Willen wij blijven leven, dan zullen wij den eerbied voor den mensch moeten betrachten en aan- kweeken. V. de wei nei Omheech. De Bibel yn it Frysk is de .taest fen God nei üs folk. Wy binne yn dizze tiid faek it paed bjuster, de hiele biskaving tril- let op founeminten, ek yn Jerope. En wy freegje: scille wy ündergean yn neare nacht God jowt syn Wird, dat inljftcht op üs paed wêze wol. En üs folk mei it Wird yn eigen sprake léze. Sa fier is God üs miette kommen. Dit boekje forhellet dêrfen. ’n Handich boekje, tige lear- sum. Keapje it en gryp nei de Bibel yn eigen tael, dy’t in wird hat for elts, ek yn 1945. W. Nauta. Voetbal. Een zeer verzwakt L.S.C. heeft na een zeer harden strijd aan Heeren veen een kostbaar puntje weten te ontfutselen. Van de aftrap af was het midvoor Molenaar die Heeren veen de leiding gaf 01. LSC kwam nu in ’t offensief en schiep zich een aantal opgelegde kansen. De LSC- defensie was niet te passeeren. Jam mer dat tengevolge de regen ’t veld zeer zwaar te bespelen werd en goed voetbal dientengevolge uitgesloten was. De rust kwam met onveranderde stand. De 2e speelhelft zette in met mat spel. Heerenveen liep zich tel kens te pletter op Ten Wolde c.s. Tot pl.m. een kwartier voor ’t einde bleef de stancKO1, toen wist Mulder een door denVl’veen-doelman onvoldoen de weggewerkte bal in de vijande lijke touwen te plaatsen 11. Hee renveen zette nu alles op den aanval doch LSC wist van geen wijken en ’t einde bracht onze stadgenooten een verdiend gelijk spel. Sneek I trok met een invaller voor Meijer naar Leeuwarden en wist de roodwitten te kloppen met 01. Black Boys I was de gast van De £00i I te Joure. Hier „was de uitslag een 52 overwinning voor De Kooi I. Voor de reserve 2e klas speelden al hier Sneek II en LSC II. De withem- den wonnen met 60. Zaterdag speel den te Joure De Kooi II en Oranje Nassau I. De puntjes werden ge deeld. De uitslag was 33. Competitie F.V.B.-uitslagen De Kooi IIOranje Nassau 3-3; CAB II— Sneek III 3—0; RES IISneek IV 34. Adsp.Sneek IO. Nassau 1—4; Sneek II—LSC III 4—1; Sneek WZS 10—0. FVB-Competitie 17 en 18 Nov. Sneek III—O. Nassau (17-11); LSC III— CAB II; De Kooi II—WZS; LSC IV— WZS H. Adsp.: Bl. Boys—Or. Nassau (17"-11); SneekWZS; Or. Nassau—WZS (17-11); Sneek—LSC. Perth Regiment Divisiekampioen. Het voetbalelftal van The Perth Regt, te Sneek is na het winnen van het Brigadekampioenschap thans Di visiekampioen geworden door achter elkaar The 8th Fd. Regt. R.C.A. met 10 en 41 te kloppen en The Go vernor Generals Horse Guards met 2— 1 en 31. Him sterkste spelers waren R. K,. Birrel (doel), Leslie Wille (spil), L. Jacobs (rechtshalf) en D. R. Tulloch (middenvoor). Het elfjtal, dat getraind wordt door oefen- mëtter Smit uit Sneek, zal nu trachten het ’’Army” kampioenschap op zijn naam te brengen. Steunfonds Noodlijdende Ver. Ten bate van bovengenoemd steun fonds speelt Sneek I Zondag a.s. op haar terrein aan de Lemmerweg te gen een sterke combinatie van 2e en 3e klassers uit Friesland. Men zie de adv. in dit blad. Hockey. Zondag trokken de Sneeker dames en heeren-elftallen naar Leeuwarden. De dames speelden tegen LHC I en verloren met 70. Bij de heeren werd fel tegen RAP I gestreden, maar hef slechte terrein (of moet het modder bad heeten) belemmerde fraai spel. Reeds spoedig nam RAP de leiding en na de rust vergrootte het de voor sprong tot 20. De Sneek-voorhoede zwoegde door en N. Joustra scoorde (21), waarmee het einde kwam. Attlee is, terwijl we dit schrijven, druk aan het onderhandelen in de Ver. Staten met Truman. Officieel is nog niets meegedeeld over de bespre kingen. We hebben alleen gehoord, dat er een banket geweest is, met traditioneele Amerikaansche gerech ten als gebraden kalkoen en roomijs. We gunnen de heeren gaarne een voortreffelijk maal, als zij de wereld intusschen maar uit de impasse ver lossen, waarin deze is geraakt door het onderlinge wantrouwen der Groo te Drie. Voordat Attlee naar de Ver. Staten vertrok is daarover nog klare taal gesproken door den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Bevin, toen hij verklaarde dat Enge land in de oostélijke gebieden niets ondernemen zou, dat schadelijk kon zijn voor de Sovjet-Unie, maar het recht opeischte met Frankrijk, Neder land, België, Scandinavië of andere landen in een westelijk blok in con tact te treden, landen die Engelands cultureele vrienden waren en een zelfde opvatting van democratie had den als Engeland. Churchill, die als leider der oppositie het woord voerde wanhoopte reeds volkomen aan sa menwerking met Rusland. Wel zeide hij dat de gevoelens van vriendschap tusschen het Britsche en Russische volk voortdurend versterkt moesten worden, maar hij waarschuwde de Britsche regeering bij de Amerikaan sche niet aan te dringen óp prijsge- ving van het geheim van de atoom bom. Hij was overtuigd, dat er geen wederkeerigheid zou zijn, indien het geheim zich in handen van Rusland zou bevinden en hij verweet zelfs de menschen van de wetenschap die de atoombom hebben mogelijk gemaakt en tegen de huidige politiek van ge heimhouding in verzet zijn gekomen, dat, zij zich in de politiek mengden. Uit niet-officieele berichten nu blijkt dat Attlee het grootsche plan koes tert een poging te doen het wantrou wen van Rusland weg te nemen en als de hartelijke samenwerking tus schen de groote Drie hersteld is, alle tot nog toe aan de natuur ont rukte geheimen der atoomenergie toe te vertrouwen aan den Veiligheids raad der Ver. Volken, waarin welis waar practisch gesproken de Groote Drie het alleen vóór het zeggen heb ben, maar waarmede toch veel ge wonnen zou zijn. Om met Rusland, tot overeenstemming te komen zou aan dat land gevraagd worden wat het „noodig achtte voor zijn veilig heid aan Europefcschen kant” en nu de Engelsche minister van Staat Noel Baker in het Lagerhuis heeft ver klaard dat als het noodig is, Enge land een politiek van geven en ne men zal volgen, begrijpt men dat Londen er heel wat voor over zal hebben om Moskou tevreden te stel len. Openhartig is- de Engelsche bui tenlandsche politiek wel geworden De kaarten komen op tafel, en dat is geen wonder met het schrikbeeld van de atoombom en stratosfeervliegtui- gen, welke 5000 K.M. per uur zouden kunnen afleggen, op den achtergrond. Wat zou er van het hart van Óen buffer tusschen Rusland en de Ver. Staten, van Engeland dus, overblij ven als het eens tot een uitbarsting kwam? Men zegt dat Attlee opti mistisch gestemd is, hetgeen men van Churchill niet kon zeggen in zijn reeds aangehaalde Lagerhuisrede. Hij wilde in het kielzog van de Ver. Sta ten varen, „hetgeen de beste kans is het te overleven”. Een kras woord voor een leidende figuur van het trotsche Engelsche imperium. In tusschen heeft Attlee Dinsdag in een rede voor het Amerikaansche Con gres nog eens een beroep gedaan op het wereldgeweten en gezegd dat Engeland, dat 6 jaar oorlog door stond, niet zal wijken voor econo mische moeilijkheden. Bij de zoo be langrijke besprekingen in de Ver. Sta ten zinkt het andere buitenlandsche nieuws bijna in het niet. In Indonesië duurt de strijd met de nationalisten voort, de ontvangst van de Neder- landsche voorstellen was in de Brit sche pers niet onverdeeld 'gunstig. Toch hebben de Britten eenig bélang bij den afloop van dien strijd, want zou Indië Zich geheel los van Holland scheuren, dan zou Britsch-Indië voor Engeland niet meer te houden zijn. Reeds nu heeft de leider der 'Con grespartij daar, Nehroe, aangekon- digd dat de'laatste slag om de onaf hankelijkheid nadert. In Indonesië is door de nationalisten een nieuw „ka binet” gevormd, dat vrij zou zijn van Japajische invloeden, misschien om onderhandelingen beter mogelijk te maken, misschien ook om sympathie in Engeland en de V. S. te winnen. Dat de Gaulle in Frankrijk tot staats hoofd zou worden gekozen stond te voren al even vast als dat het na tionale front in Zuid-Slavië bij de verkiezingen een overweldigende overwinning zou behalen. Een En gelsch- Amerikaansche^ommissie zal het Palestijnsche vraagstuk bezien in het licht van het geheeje Joodsche probleem. T o e k ij k e r. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i.o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek ZONDAG 18 NOVEMBEJR 1945. NED. HERV. KERK. 9.30 uur Ds. J. N. DE RUITER. Zakjescoll. Diaconie. 5 uur Ds. J. VINK van Bolsward. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. A. KENTIE. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. GEREF. KERK. Noorderkerk 9% uur Ds. E. N. van Loo, van Wons 5 uur Ds. P. Rull- mann, van Driesum. Zuiderkerk 9>j> uur Ds. P. Rull- mann; 5 u. Ds. E. N. v. Loo (Z. 7). Oosterkerk 9% u. Ds. P. v. d. Sluis; 2t£ uur Ds. E. N. van Loo. CHR. GEREF.'KERK. 9% uur Ds. W. Ruiter (Voorb. H.A.); 5 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrijdagav. 8 u. Bijbellez. en Bidst. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; ’s av. 8 uur Verlossingssamenk. Donderdag 7.30 u. Openb. samenk. De Zondagssa- menkomsten o.l.v. Brig, en de Jong van Grgpingen. NED. HE*. KERK. Gauw, 9 uur Ds. E. Kempenaar. Hommerts, 9 u. Dr. M. H. Bolkestein Jutrijp, 1.30 uur Ds. H. B. Spijker boer van Woudsend. Offingawier, L30 u. Ds. Kempenaar. Oppenhuizen, 1.30 u. Ds. Knottnerus. Uitwellingerga, 9 u. Ds. Knottnerus. Oudega (W.), 9.30 uur Ds. van Veen van Workum; 2 uur Ds. Jansen van Ijlst (Doop). Scharnegoutum, 9.30 en 2 uur Ds. W. A. Dekker. Woudsend, 9.30 u. Ds, H. B. Spijker boer; 7 uur Dr. M. H. Bolkestein. Wolsum, 9 en 1.30 uur Ds. H. Gor- deau (H.A. en Dankz.) IJsbrechtum, 2 uur Ds. J. Vink, van Bolsward. Ijlst, 9.30 uur Ds. Jansen; nam. 2 uur de heer R. v. d.’ Kooy, van Goënga. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. 'C. F. Brüse witz. IJlst, 9.30 u. Da. J. H. v. d. Slooten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1