I te I No. 27 K 2242 Predikbeurten te Sneek.- I Buitenlandsch Overzicht BONNENLIJST voor de eerste helft van dé 13e periode 1945 (25 November tot en met 8 December 1945) voor het Noorden des lands. Gemeenteraads vergadering Sneek. no?wliresLngTn\|^^ én Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN; Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i.o. v. M. G. bij „Drukkerij „De Motor”, Sneek I euws l i 5 l T 01 V 01 X 01 uur GEREF. KERK. T o e k ij k e r. hier ZONDAG 25 NOVEMBER 1945. Ineek „ervaring is de beste leermeWteres”. Kerknieuws. Aangenomen naar Epe (Gid.) ds. P. A. Stapert, Ned. Herv. predikant te Ruinen, die gedankte voor Zaltbommel. Onze vroegere stadgenoot dhr. J. Winseljtar, is geslaagd voor het examen Fransche Handelscorrespon- dentie van de Ned. Ass. v. Praktijk* examens. - Benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. school te Heeg mej. E. van Bosheide te Ruurlo. boden. Voorts wétden diverse propa- gandamogelijkheden besproken. feil i De Wnd. Burgemeester, D-van der Goot. WOUDSEND. Alhier is benoemd als besteller bij de P.T.T. onze plaats genoot de heer K. Pruiksma. De Voorzitter hield, nu voor het eerst na 4 jaar een vertegenwoordi ging der burgerij "weer gaat deelne men aan de behartiging der gemeen tezaken een rede waarin hij nog eens -in de gedachten terugriep het on metelijk leed dat de bezetter over ge-, meente en land bracht en hoe' de geest van verzet, welke ook in deze zaal tot uiting kwam, ten slotte ze gevierde. Ook uit onze kring vielen echter slachtoffers. Staande hoorden nu dé raadsleden de bewogen’ woor den aan welke de Voorz. wijdde aan de nagedachtenis van Willem San- tema, een der jóngste raadsleden, die zijn leven gaf in den strijd voor vrij heid en recht, van den leider van den distributiedienst Koelstra, die door moordenaarshand wiel, van den ambtenaar ter secretarie Schreuder, de politieagenten v. d. Duim en Wie- linga die slachtoffers van oorlogs handelingen werden.- Met hen ge denkt spr. allen die het hoogste offer brachten. God zij hun zielen genadig. Nadat op verzoek van den Voorzitter een .wijle stilte in acht was genomen bracht spr. hulde aan allen ook in onze gemeente die onverzoenlijk den strijd tegen den vijand hadden ge voerd en daarbij vaak goed en plcxad in de waagschaal stelden. Spr. ge- OUDEGA (W.) Als gemachtigde in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier zijnherkozen de heeren B. Haanstra en I. Hiemstra. Gekozen is de heer A. v. d. Schoot en in de vac.,-J. Piebenga de heer -J. F. Bakker. GEB. VOOfl CBR. BELANGEN. 9.30 uur Ds. J. N. DE RUITER. Oudega (W.) 9.30 uur Dr. Attema van Workum; 2 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. C. F. Brüse witz. 405 406 407 408 409 410 411 412 D 21, D.22 E 21 9.30 uuï- Dr. H. DE VOS. Liturg, dienst. Doodenherdenking.' Herden king van allen die gedurende het afgeloopen jaar gestorven zijn. Zakjescollecte Diaconie. uur Dr. M. H. BOLKESTEIN van Hommerts. 300 t m 306 307, 308 309 310 311 312 313 314 315 316, 317 B 21, B 22 A 23 B 23, C 23 B 24 GAUW, 14 Nov. 1945. Gisteren was het 25 jaar gëleden dat otize plaatsgenoot de heer Minne Jellema als „self made man” begon met het repareeren van rijwielen en soortge lijk herstelwerk. Zijn kleine werk plaats groeide uit tot een dorpszaak waarin men in normale tijden rijwie len, naaimachines, touwwerk en mo toren kan koopen. De muziekvereen. „Concordia” alhier bracht gister avond een serenade. De belangstel ling was groot. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. GEREF. KERK. Noorderkerk 9V> uur Ds. P. v. d. Sluis; 5 uur Ds. C. Boon, van Duurswoude (Z. 8). Zuiderkerk 9% uur Ds. F. Guillau me (Z. 8)5 uiy Ds. P. v. d. Suis. Oosterkerk 9% uur Ds. C. Boon v 2y2 uur Ds.sF. Guillaume (Z. 8.) CHR.-GER^F. KpRK.^ 9.30 uur (H. A.) en 5 üur (Dank< 'Ds. W. Ruiter. De Burgemeester van Sneek ver zoekt verzorgers van kinderen wier beide ouders geïnterneerd zijn, -in verband met mogelijke vergoeding van Verpleeggelden, deze kinderen op te geven bij-het Bpreau Steunver lening, Martkstraat 9, alhier en wel vóór 1 December 1945. OUDEGA (W.) Na een diensttijd van circa 13 jaajr nam Ds. C. Bos Zdndag 11 Nov. j.l. afscheid van zijne gemeente. De tekst vdoj deze predi katie koos Z.Eerw. uit Deut. 32 4^ „Hij is de rotssteen wiens werk vol komen is”. Na de dienst sprak Ds. Langhou# van Gaastmeer namens de classis Workum en dénkte Z.Eerw.' voor al het werk dat hij in de classis en voor zijn gemeente verricht had. Ouderling de' Groot sprak nameift den kerkeraad, terwijl staande de gemeente den Scheidenden leeraar toezong de bekende zegenbede van Ps. 121 4. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van H.-Prijs, wonende te Sneek om hem een ver lof A, ingevolge de Drankwet 1931, S. 476, te verlenen voor de beneden- voorlokaliteit ter oppervlakte van 64 M2 van het perceel Oosterdijk no. 20. Tegen het verlenen van dit verlof kunnen binnen twee Weken sehrifte- lijk bezwaren worden ingebracht. Sneek, 23 November 1945. Voetbal. Sneek I—Friesch elftal 52. Ten bate van het steunfonds voor nood lijdende clubs speelde Sneek I Zon dag j.l. tegen ’n zeer sterke Friesche combinatie, samengesteld uit 2e en 3e kl. NVB-clubs. Er werd zeer vlot gespeeld. In het Friesche elftal was spil Stoffels uitblinker. Midvoor Scheepstra kon zijn spel niét ont plooien. De Sneek-verdediging gaf hem daarvoor geen kans. In de ach terhoede van de combinatie trad voor al in de eekste speelhelft De Wilde (BI. Boys) op de voorgrond. De 1.- buiten Smeding deed knap werk. De voelt behoefte aan deze vertegen woordiging der burgerij verantwoor ding af te leggen van de wijze waar op zijn afdeeling haar taak vervulde tijdens de bezetting, al zal hij niet ingaan op de suggestie uit de bur gerij om èen overzicht te geven van al wat in die jaren binnen deze muren is gedaan. Na een en ander daarvan te hebben vermeld zegt spr. dat wij slechts gebracht hebben onder uiterst moeilijke omstandigheden on2e plicht te doen, doch wij zeggen dit niet met opgeheVen hoofd, doch in deemoed, erkennend <jat ook wij hebben gefaald en ook wij ons deel hebben in de col lectieve schuld van ons Nederland- sche volk. Spr. dankt in het openbaar het secretariepersoneel voor zijn hou ding van verzet, uiteraard de een fel ler dan de ander. Constateerend dat de financieele positie der gemeente zorg baart,zegt spr. dat daartegenover het feit dat de gemeente voor oorlogs handelingen gespaard bleef reden tot dankbaarheid, geeft. Dank brengt spr. aan de raadsleden die niet te- rugkeerdeh, in het bijzonder den wet- De conferentie te Washington "is al sedert een week afgeloopen en het resultaat er van is tot uiting geko men in een communiqué, waarin ge zegd wordt dat het geheim van de vervaardiging van dé atoombom zal worden overgedragen aan de organi satie der Ver. Naties, zoodra deze in staat zal zijn den wereldvrede te verzekeren. De drie landen, Enge land, Canada en de Ver. Staten zijn bereid tot uitwisseling van funda- menteele wetenschappelijke inlichtin gen over de atoomenergie op basis van wederkeerigheid, doch zij zullen het geheim van de industrieele toe passing voorloopig bewaren. De drie onderhandelaars stellen verder voor een commissie van de Vereenigde Naties te benoemen om toezicht 'te oefenen op het gevaar, dat de wereld bedreigt door toèpassin^ van de atoomenergie. Van de twee opvattin gen: „neem eerst het wantrouwen Weg door uitwisseling van het tech- z nisch geheim van dé atoombom” en „leg eerst nieuwe grondslagen van internationaal vertroüweij voor dit geheim wordt prijsgegeven” heeft dus te Washington de laatste geze gevierd. Deze conferentie zou wel heel weinig vrucht hebben opgeleverd als ze alleen deze opvatting als de hare hjtd geregistreerd. Kennelijk hoort hierbij een stap te $4oskou om van Rusland te vernemen wat het noodig acht om dat rijk «.veer tot een volledige samenwerking met de an dere groote naties te brengen, zooals dan‘ook eerst bericht werd, dat Att- lee’s plan was. Immers eerst door volledige medewerking- van Rusland kan de organisatie der Ver. Naties zoo sterk worden dat zij den wereld vrede kan verzekeren. Zou een der gelijke stap niej worden ondernomen, dan h^ft het er veel van dat het besluit van Washington niets anders beoogt dan een weinig vriendelijke druk op Rusland om maar gauw weer met de andere meee te werken, om dat het anders buiten de wapenge- heimen der andere groote landen zal worden gehouden. Voorloópig zijn we dus nog niet veel opgeschoten, maar het kan zijn dat als nu van het Wes ten uit zooals boven gezegd, pogin gen worden gedaan het contact met Rusland te herstellen, er nog goeds achter weg komt. Misschien geeft een rede heden door Attlee in het Lagerhuis te houden, hierover in lichtingen.'Het is eigenlijk maar de vraag, waaraan lijdt Rusland, aan veroveringglust of vervolgingswaan. Dat de opvattingen daarover in de internationale pers zeer uiteenloopen spreekt w'el van zelf. Zelfs achter de beweerde invloed van Rusland in een opstandige beweging in Noord- Iran (Perzië) kan men beide zien. Men zou zich kunnen voorstellen dat Rusland zich door Perzië onder zijn invloed te brengen, tracht te’ dekken tegen een naar het ons lijkt denk beeldige mogelijkheid van Britsche agressie, maar evenzeer dat Rusland door uitbreiding van deze invloed tracht Engeland te bedreigen op de levensaderen van zijn imperium. Hoe zeer het wantrouwen jegens Rusland de huidige politiek beheerscht blijkt ook uit de plotseling ontstane groote moeilijkheden in Frankrijk waar de Gaulle heeft geweigerd den commu nisten, de grootste partij, een dér drie ministeries van buitenlandsche zaken, oorlog of binnenlandsche za ken toe te wijzen; hoewel hij ze wel „ruimschoots Wilde laten deelnemen aan het economische en sociale werk der regeering”. De Gaulle betoogt daf hij deze drie ministeries, die dë buitenlandsche politiek beheerschen, nl. de diplomatie die haar vorm geeft, het leger dat haar ondersteunt en de politie (binnenlandsché zaken) die haar dekt, niet aan de commu nisten kan geven omdat deze in de buitenlandsche politiek reeds geko zen hebben, en dat niet beantwoordt aan de Fransche politiek van evenwicht tusschen de twee zeer groote mogendheden, met name in dit moeilijke oogenblik in de betrek kingen tusschen deze zeer groote mogendheden. De Gaulle drukt zich, hier zeer voorzichtig uit, het is ech ter duidèlijk dat hij bedeelt dat het af staan van deze ministeries aan de communisten z.i. zou beteekenen dat de geheele Fransche politiek over stag zou gaan. Hijzelf wenscht een verbond met Engeland, een of andere vorm van een westelijk blok en een verbrokkeld Duitschland en de Fransche communisten wenschen evenals Moskou niets van dat alles omdat het Ruslands positie zou scha den. Intusschen schijnen de moeilijk heden in Frankrijk voorloopig, opge lost, er komt toch een kabinet uit de drie grdote partijen en de com munisten krijgen een half ministerie vaö oorlog, want dat wordt gesplitst eir het deel dat de bewapening zal verzorgen koiflt onder een commu nist. Van hét verdere nieuws vermel den wij groote 'plannen van de En- gelsche regeering tot nationalisatie van een aantal Engelsche takken van industrieVnz., welke plannen hevige bestrijding bij de conservatieven gul len ontmoeten. De onderhandelingen tusschen Nederlanders en Indonesiërs vlotten niet en nu het nieuwe In donesische „kabinet” in eigen kring moeilijkheden heeft, lijkt een oplos sing niet nabij. 800 gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel 500 gram suiker 100 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 200 gram kaas 6 liter ipelk 150 gram vleesch 1 kg aardappelen 400 gram broocT 250 gram rijst of kinderméel Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-siga’retten) 100 gr. chocolade of suiker werken 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) Voor de week van 2 tot en met 8 December a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, bloem, biscuits, zout, peulvruchten, tabak en versna peringen. De extra vleeschbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor de periode van 18 November tot en met 1 December a.s. een extra hoeveelheitl van 100 gram vleesch zonder been vefkrijg- baar is op de bonnen 165 en 259 der bonkaarten 512. Petroleum. Van 21 Nov. t.e.m.- 24 Dec. is'op bonnen 169 en. 269 der bonkaarten 512, 2% liter petroleum verkrijgbaar. Schoen reparatie. Bon „02 Leder” is gèldig voor 25 gram leder enz. voor reparatie. nog wel eenigen tijd zullen blijven én don naar Canada, naar huis. Hoe hebben zij verlangd en hoe blij zullen zij zijn, dat eindelijk hun verlangen vervuld wordt. Al beseffen de mets ten heel goed, dat de overgang niet gemakkelijk zijn zal, toch is het voor allen, een opluchting, dat aan het lange, doellooze wachten een eind komt. Wij, hun gastheeren, zijn blij met hen. Wij zijn blij om hen. Ook om ons zelf Fedde Schurer dichtte inder tijd Daar komen de Canadeezen en daarop rijmde: God zij geprezen.- Ds. Buskes maakte er van Daar komen de Canadeéfcjes en liet het „God zij geprezen” weg. Zullen wij nu zeggen: Daar gaan de Canadeezen, God zij geprezen Natuurlijk heeft het ver blijf van een reginjent en nog wel een van buitenlandsche militairen problemen gegeven. Laten wij even wel erkennen, dat dit niet alleen de schuld van de.Canadeezen is, maar vooral ook, dat wij het buitengewoon - goed getroffen hebben. Wij hadden bijna algemeen met kalme, vriénde lijke en tegemoetkomende mannen te doen en met een leiding, die krachtig een goed gedrag bevorderde. Laten wij echter ook dankbaar er kennen, 'dat wij veel van de gasten Ontvangen hebben. Ijaarbij denk ik niet alleen aan al de goede gaven, die «I met royale hand uitdeelden, al hebben wij die ook zeer gewaardeerd. Ik denk vooral aan de vriendschaps banden, die gelegd zijn en waarvan zeker een en ander zal blijven. Wij hebben vrienden gemaakt in een an der land en dat is van groot belang. De kennismaking met de Canadeezen heeft ons leven verrijkt en ons land nauwpr verbonden met onn land. Daar moet iets goeds uit voortkomen. De Canadeezen gaan. De rust keert weer, ook in menig meisjeshart en misschien ook wel hier en daar in een ouderhart. Wij zullen onze pret tige gasten missen. Wij wenschen hun van ganscher harte het aller beste tóe. C.C.C.S. biedt a.s. Maandagavond de Canadeezen nog een' Nederfandsch Sinterklaasfeest aan. Doordat de ruimte beperkt is, kunnen - slechts een gering aantal Sneeker gasten worden toegelaten en uitsluitend op uitnoodiging. De bedoeling is, dat er a.s. Maandagmorgen te 11 uur een afscheidsparade is op dé Marktstraat. Bet einde nadert voor de gasten „een nieuw begin. Hopen wij van een goede en mooie toekomst. V. Ned. Ver. tot bescherming van dieren afd. Sneek en omstreken. Op 6 Nov. hield deze afd., wegens ziekte van dhr. Lust, onder voorzit terschap van dr.'Otto, haar jaarverg. in restaurant Piso, Parkstraat. Na mens de secr.esse mej. Pos, bracht, dhr. Ferwerda het jaarverslag over '44 uit; de penn.esse mevr. Alta Schurer, gaf rekening en verantw. Uit het jaarvèrslag van het asyl bleek dat dit, niettegenstaande de ongunst der tijden, 92 honden en 60 katten als pensiongasten huisvestte, evenals 18 zwervers. Van de afd. ging een circulaire uit aan houders van pakhuisdieren, speciaal katten, getiteld „Een knecht is zijn loon waardig Men hoopt hierdoor ’n bete re verzorging voor deze, dikwijls ver- wqarlo’ósde dieren te krijgen. Van het gemeentebestuur werd op een desbe treffend verzoek antwoord ontvan gen, waarbij de Waterpoort is geslo ten in beide richtingen voor rij- en trekdieren, evenals voor vee. Op een verzoek om te komen tot afschaffing van oogkleppen voor paarden werd nog geen antwoord ontvangen. In vele steden o.a. Leeuwarden is dit verbod zonder eenig bezwaar in werking. Bij de bestuursverkiezing werd in de vac. Huges gekozen de heer Hammer, in de vac.-Havinga mevr. v. d. Meer Kiezebrink. Dr. Otto hield vervolgens een causerie over dierenbeschermftig. Spr. ziet hét vraagstuk der dieren mishandeling volkomen parallel loo pend met de vergrijpen van-mensch tot mensch zooals we die zagen in de concentratiekampen. De argu menten tot dierenbescherming kan men volgens spr. verdeelen in 4 groe pen, waarin men overwegingen heeft 1. van algemeen rechtsgevoel; 2. re- ligieuse overwegingen; 3. humanitai re overwegingen; 4. economische ar gumenten. Op ieder dezer groepen ging spr. ndder in, om zoo op veler lei gronden de dierenbescherming te bepleiten. Spr. eindigde met te wijzen op hetgeen onze vereen, als het ware materialiseert, n.l. de liefde van mensch tot dier en omgekeerd, daar aan toevoegend de wensch dat de afd. er mee mag voortgaan deze re latie van de zijde van den mensch te verbeteren. De heer Ferwerda ver-, tolkte zeker de gedachte van de aan wezigen toen hij dr. Otto zeer har telijk dankte voor de prachtige rede die met» groote aandacht werd aan gehoord. Tot slot, volgde de rond vraag waarbij verschillende punten naar voren werden gebracht o.a. de wantoestanden bij het laden, lossen en vervoer van-vee per boot, even als de middelen toegepast ter ge- wichtsvermeerdering van het vee. Veel honden werden in den laatsten tijd overreden. Eigenaars werd gead viseerd hun dieren in de bebouwde kom aan de lijn te. houden. Men be treurt het verdwijnen van het eta- lageraam, waarmee de dames Nieu wenhuis zich zoo verdienstelijk heb ben gemaakt. Na nog een woord van hulde aan den heer Abma* voor de keurige wijze waarop hij het asyl in. orde houdt, sluit de voorz. de verg, met dank aan de aanwezigen. Cursus S, D. A. P. Het was Vrijdag 9 Nov.-ble laatste avond van de cursus over het Begin selprogram van 1937. „Nieuwe orga nen”, „Geestelijke vrijheid” en „In ternationale verhoudingen” werden besproken. In een laatste uitvoerige discussie kwamen socialistische orde ning en liberale vrije economie tegen over elkaar te staan. In z’n slotwoord dankte de voorzitter ds. Vink voor z’n uitstekende en heldere uiteenzet tingen en vroeg de cursisten een keus te willen maken, daarbij herin nerend aan wat prof. Schermerhorn gezegd had, dat nl. slechts 10 van ons volk politiek georganiseerd is. Meerdere nieuwe leden konden wor den ingeschreven. IJswegencèntrale rayon Sneek. De IJ^wegencentrale rayon Sneek hield haar algemeene ledenvergade- rin ondqr, leiding van dep heer S. de Wolf, die in zijn openingswoord me dedeelde dat deze vereeniging, in den oorlog door den nood der tijden geboren, ook in normale tijden fn stand gehouden zal worden. Deze or ganisatie is n.l. opgericht om voor goede banen te zorgen en de baan vegers een behoorlijke belooning te geven. Zij verdient daarom de steun van alle schaatsenrijders. Het ver slag van den penningmeester wees een voordeelig saldo aan van f 977.81. Het geheele bestuur stelde zijn man daat ter beschikking van de leden. Vijf leden stelden zich weer herkies baar en deze werden bjj acclamatie herbenoemd, t.w. de heeren S. de Wolf, W. Monsma, F. A. Ringnalda, M. v. d. Werf en Th. Wieringa. In de beide vacatures zal voorloopig niet worden voorzien. Besloten werd het lidmaatschap op f 0.30 vast te stellen hi de kaarten zullen zoo spoedig mo- Tentoonstelling Indisch' Instituut. Zooals reeds eerder werd mee gedeeld, wordt in deze winter in de Ambachtsschool alhier door het Iri- disch Instituut te Amsterdam een tentoonstelling gehouden, waarvan de opening zal plaats hebben Vrijdag 23 November. Geëxposeerd wordt een met zorg gekozen collectie over West- Indiè'. Het belang van dit minst be kende deel van ons rijksgebied is in de laatste jaren al meer aan het licht getreden. Tot voor een dertig jaar waren deze gebjedsdeelen vrijwel al leen bekend door de daar vroeger heerschende slavenarbeid en de ze genrijke arbeid van de Hernhutters. Na de opening van het Panama- kanaal werden evenwel Curagaó en Aruba wereldbekende centra voor olie-raffinaderijen, terwijl de exploi tatie van de bauxiet-mijnen en het vgerk van de R. K. missie de aan dacht van velei^ op Suriname vestig den. Maar ons aller intensieve be langstelling kreeg West-ïndië pas gedurende de oorlogs- en bezettings tijd, toen alleen daar onze driekleur vrijuit bleef waaien. Over deze lan den nu wil de tentoonstelling nader inlichten. Niet alleen is daar aanwe zig een collectie van volkenkundig- en economisch materiaal, maar ook geeft eqn (automatische” projectie- lantaarn een 'serie lichtbeelden, die een indruk geven van land en volk. Voor de noodige mon'delinge toelich ting wordt bovendien gezergd. In de eerste plaats' is deze tentoonstelling bedoeld voor onderwijsinrichtingen van Sneek en naastq„ omgeving en de groote belangstelling ervoor in deza kringen blijkt uit het feit, dat reeds meer dan 70 klassen inge schreven werden voor een bezoek. Het is de bedoeling, dat de tentoon stelling op Maandag-, Dinsdag-, Don derdag- en Vrijdagavond zal worden, opengesteld voor andere belangstel lenden in groepsverband. Vereeni- gingen en clubs, die daarvan gebruik willen maken kunnen zich opgeven aan het Bureau van de Rijksinspectie Lager Onderwijs, Marktstraat 22, Sneek. Elke groep moet minimaal uit 10 en kan "maximaal uit 35 personen gelijk bij de burgerij worden aange-Jr bestaan. De kosten ^ijn ƒ2 per groep. L 2 De duur van bezichtiging en explica tie is 2 uur. Ook aan deze groepen zal èen mondelinge toelichting wor den gegeven. Gemeente Wymbritseradeel. Vergadering van de tijdelijke raad der gemeente Wymbritseradeel op Zaterdag 24 November 1945, des .voormiddags '10 uur ten gemeente- huize. houders Zuiderbaan én de Jong, ter wijl hij den heer Tromp genezing toe- wenscht van de ziekte welke hem zoovele moeilijke uren bezorgt. De feden gelukwenschend met het ver trouwen dat de burgerij in hen stel de constateert spr. dat voor dengene die het on-Nederlandsche bestuur tij dens de bezetting van jiabij mee maakte, de voortreffelijkheid van de bestuursinrichting van Thorbecke, waarvan nu een pijler hier hersteld is, vaststaat: Een beroep op de leden doende tot samen- en medewerking in de moeilijke tijden welke voor ons liggen, citeert spr. een spreuk uit een der oude stadsboeken van^neek „ervaring is de teste leerme"teres”. „Houdt de rechtvaardigheid hoog in de wereld,hoort ook de wederpartij” om de leden op te wekken in de geest van deze spreuk hun taak te ver vullen. Spr. grijpt tegelijk deze gelegen heid aan om afscheid uit zijn tegen woordige functie te nemen. De wet houders Boeyenga en de Groot ble ken de juiste mannen op ae juiste plaats. Hij dankt hen voor de pret tige samenwerking. Moge het hun gegeven zijn de gemeente nog lang te dienen. Spr. dankt het gemeente- personeel en dé burgerij voor de wijze waarop zij hem zijn tegemoet ge treden. Catechisaties Ds. de Ruiter; Lokaal Singel 66a Maandagav. 78 jongens 1415 jr. Dinsdag 5—6 meisjes 1213" jr. - 6.30—7.30 14—15 jr. 7.30— 8.30 16—17 jr. 8.309.30 gehuwde a.s. lid maten Woensdag 1.302.20 1.1. Gymnasium Woensd. 5.156.15 jongens 1213 jr. 89 jongens 1617 jr. hadden. A.s. Woensdag .is het ver- BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrijdagav. 8 u. Bijbellez. en «Bidst. NED. HERV. KERK. Bozum (Ev.) 7 uur Ds. J. N. de Rui ter van Sneek. Goënga, 9 uur Ds. E. Kempenaar. Gauw, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Hommerts, 1.30 uUr Dr. Bolkestein. Jutrijp, 9 uur Ds. A. M. Knottnerus van Oppenhuizen. Oppenhuizen, 9 uur Dr. M. H. Bolke stein van Hommerts; 1.30 uur Ds. A. M. Knottnerus. Oudega (W.), 9.30 uur Ds. Wedde» pohl; 2 uur Dr. H. de Vos, Sneek. Rauwerd, 2 uur Ds. W. A. Dekker van Scharnegoutum. Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. W. A. Dekker; 2 uur det heer W. Nauta van Sneek (Fryske preek). Westhem, 9 uur Ds. H. Gordeau. Wolsum, 1.30 uur Ds. H. Gordeau. WoUdsend, voorm. 9.30* en ’s avonds 7 uur Ds. Spijkerboer. IJ^brechtum, 9.3Ö uur Ds. J. E. Wa- gènaar in de-CWtasistorie. Ijlst, 9:30 uur Ds. Jansen.; 2 Samenkomst voor iedereen. De groote verdiensten van wnd. Burgemeester Rasterhoff ge huldigd. De heer Boeyenga tnede namens zij* collega de Groot en wellicht na mens lien geheelen raad sprekend zegt dat -al heeft Sneek moeilijke tijden gehad en heeft het veel ellende ondervonden, het er toch zoo door heen gekomen is, dat we reden to), dankbaarheid hebben, ook voor het gemeentelijk beleid, waarin eigenlijk niet veel veranderde dank zij het ge- meentepersoneel en onze secretarie en vooral onzen gemeentesecretaris den heer Rasterhoff. Bijzonder moei lijk werd het toen onze burgemees ter op zij werd geschoven en in zijn plaats een handlanger van den vijand kwam. Achter den heer Sthut om heeft de heer Rasterhoff echter kans gezien de gemeente koelbloedig en met vaste hand te leiden; dank zij de medewerking ter secretarie wer- den misschien veel *levens gered en veel deportaties voorkomen. Daar naast heeft de heer Rasterhoff goed en nuttig werk verricht in diengt der verzetsbeweging. Als voorbeeld haalt spr. het geval aan van een bezoek van den heer Schut aan den secreta ris ten huize van laatstgenoemde toen <jeze nog kans zag wapens aan iemand der verzetsbeweging af te geven terwijl Schut er geen 1% M. vandaan was. De vqand had echter ook oogen en ooren, zoodat het geen wonder was, dat de heer Rasterhoff in den moordnacht ook slachtoffer van een aanslag werd. Opnieuw dank zij diens tegenwoordigheid van geest en de moed en kordaatheid van me vrouw Rasterhoff overleefde de heer R. -dit en wij verblijden ons dat God henr spaarde. Hier is het de plaats onze groote dank uit te spreken voor wat de héér Rasterhoff voor de ge meente heeft gedaan en voor haar is geweest, hij is in de moeilijkste jaren- een figuur van doorslaande beteeke- nis in de geschiedenis van Sneek ge worden. Later heeft hij met vaste hand de stad bestuurd tot er weer een driemanschap kwam. En toen hebben wij hem leeren kennen als een magistraat van de eerste orde, die een bijzondere plaats waard is in het gemeentelijke leven. Wij danken hem voor allés wat hij voor Sneek gedaan heeft en-hopen dat er nog be langrijke arbeid voor hem zal zijn weggelegd. God geve hem de kracht en gezondheid daartoe. Misschien" nemen wij voorloopig afscheid, welnu dan danken wij U voor alles wat U ook voor ons is geweest. De Voorz. volstaat met te zeg gen dat hij "getracht heeft zijn plicht te doen en ddnkt voor de tot hem ge richte woorden. De heer v. d. Veen stelt nu voor de rest van de agenda te behandelen in een ondér ’s voorzitters leiding later te houden vergadering. Waar geen der leden zich tegen verklaart verdaagt de Voorz. alsnu de vergadering tot Zaterdag 24 Nov., 6 uur ’s avonds. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 513 800 gram brood 200 gram bloem’ 400 gram suiker 100 gram suiker 125 gr,am boter 250 gram margarine 100 gram vet 200 gram kaas 150 gram vleesch 2 kg aardappelen 400 gram brood 2 liter melk’ 3% liter melk 1 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 513 400, 401 402, 403 404 Bevel tot staking van burge meester Poppinga opgeheven. In de Woensdagavond onder voor zitterschap van wnd. burgemeester Rasterhoff gehouden vergadering van den tijdelijken gemeenteraad van Sneek werd op voorstel van dezen aan de agenda' als eerste punt toege voegd een mededeeling van den waarnemend commissaris der Ko ningin in deze provincie, daartoe ge machtigd door«den'minis*ter van bin nenlandsche zaken, dat met ingang van 30 Nov. a.s. ongedaan Wordt ge maakt het aan L. Poppinga gegeven" bevel tot staking van de uitoefening van zijn functie als burgemeester van Sneek. Het door den waarn. secretaris, den heer Overzee, voor gelezen stuk te dezen opzichte be helsde voorts dat' mét deZe ongedaan- making niets wordt beslist ten op zichte van de beslissing ten princi pale op grond van het Zuiveringsbe sluit. De mededeeling werd; voor kennis geving aangenomen. Voorts was in gekomen een mededeeling van den heer Koolmoes dat hij voornemens was aan den raad een motie voor te leggen betreffende het houden van gemeenteraadsverkiezingen- in de maand Januari, welke motie na i)£- handeling der agenda aan de orde komt. De leden legden daarna de ver- eischte eeden en beloften af> nl. de h.h. Boeyenga, Dokkum, Lindemah, IStellingsma, Tigchelaar; Posthuma Mantje, Disse, Stoelwinder-en Bosma de eeden en de h.h. de Groot, v. d. Veen, Vis, Fijlstra.eh Koolmoed de beloften. De heer Groeneveld was afwezig. Rede waarn. burgemeester Rasterhoff. ie±~=ILipf CnoalfQr De Canadeezen vertrekken, nogj pH gq SB ny vroeger dan zij ten slotte gedacht EgsdBs OH Sfi hadden. A.s. Woensdag -is het ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1