I Vrijdag 30 Nov. 1945 No. 28 Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek De posysje fan de boerearbeider K 2242 Buitenlandsch Overzicht Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Adnrïnistratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i.o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sne<ek Het Sneeker Nieuw 1 S r j zitten? Dat is, naast de veje onaan gename oorlogsgevolgen, welke ge zien worden’ in de levensuitingen van velen, weer een lichtzijde,- die niet onderschat mag worden en hoop geeft voor een gezamenlijk aanvatten en doorzetten van het werk van de we deropbouw. De V. Benoeming Wethouders. In de vacature G. F. Atsma werd met 14 stemmen tegen 1 op den heer Hofstra, gekozen de heer Atsma te Oppenhuizen, die de benoeming aan-' nam. In de andere vacature werd met 9 stemmen gekozen de heer C. H. Hof stra te Nijland, die zijn benoeming eveneens accepteerde. Op den heer Nijdam werden 3 stemmen, op den heer van Gooi 2 en op den heer Jouw- sma 1 stem uitgebracht. De V o o r z. feliciteerde beide hee- ren met hun benoeming en twijfelde er niet aan dat de harmonische sfèer in het college van B. en W. ook in deze moeilijke tijden bewaard zal blij ven. Voorts wenschte hij hen kracht van boven in de vervulling van hun moeilijke taak. Benoeming raadscommissies. In de commissie van voorben v. d. strafverordeningen werden gekozen de heeren G. Gerbrandij, L. Nijdam en A. Brandsma in de commissie v. bijstand v. d. reinigingsdienst de heeren A. van Gooi, B. K. Okma en P. Dijkstra in de comm. v. bijstand V. armenzaken de heeren R. Huite- ma, H. Bootsma en G. Jouwsma. *De internationale pers wijdt ko lommen aan het proces te Neuren berg tegen de groote Duitsche oor logsmisdadigers. Pas zijn ér weer do cumenten gepubliceerd, dateerend uit de periode 19331939, waarin Hitlers agressieplannen in vollen omvang worden onthuld. Dat Hitler ook wel eens een scherpen blik had blijkt uit het feit, dat hij er steeds op aan drong snel te handelen omdat hij in de periode 1943’45 een ongunstige wending voor Duitschland verwacht te. Het vóór 1939 in het gèheim ver vaardigde oorlogsmateriaal zou dan verouderd zijn„de legerreserves zou den onvoldoende worden en Duitsch- lands macht zou betrekknlijk vermin deren, door de herbewapenipg der andere landen. Volkomen er naast was de Führer echter wat Engeland betreft, waarvan hij verwachtte dat het zou afzien van een oorlog tegen Duitschland wegens moeilijkheden in het eigen imperium. De meeste in- - druk in de laatste zittingen te Neu renberg maakte wel de voorlezing van het protocol eener geheime bij eenkomst in de RijKskanselarij in November 1937, waarin Hitler be toogd had, dat Oostenrijk enTsjecho- Slowakije met geweld moesten wor- den veroverd om „Lebensraum” te verkrijgen. Hij zeide dat Duitschlands positie alleen met de kracht der wa penen kon worden geregeld. Het plan ten aanzieh van Tsjecho Slowakije zou precies een maand na de annexa tie van Oostenrijk worden uitge- .voerd. „Men besprak ook het voor nemen den Duitschen ambassadeur te Praag, dr. Eisenlohr, te doen ver moorden om een incident uit te lok ken”. Demonstreert dit laatste tot welke weerzinwekkende middelen het nazisme en extreem nationalisme hun toevlucht künnen nemen om Hun doel te bereiken, uit andere documen ten jbleek duidelijk dat het nationaal socialistische Duitsche egoïsme geen grenzen voor zijn begeerten kende. De geheele wereld moest eigenlijk aan Duitschland onderworpen wor den. Het is wel heel tragisch echter dat de groote mogendheden, welker vertegenwoordigers te Neurenberg het proces tegen de Duitsche oor logsmisdadigers voeren,» er zelf zoo weinig leering uit trekken en door on derling wantrouwen een toestand in de wereld bestendigen, welke naar een bewapeningswedstrijd, het stre ven naar strategische posities en uiteindelijk naar een nieuwe uit- Suiker voor zeer zwaren arbeid. Het C.D.'K. deelt mede, dat zij, die zeer zwaren arbeid verrichten, in het Noorden des lands (boven Waal en Haringvliet), nog gedurende een aantal weken 250 gr. suiker per 14 dagen zullen ontvangen en niet 500 gr., zooals dezer dagen was gemeld. Aanbieding begrootmgen Burg. Armbestuur c.a. en Gemeénte- begrooting v. h. dienstjaar 1946. In de ie sectie kwamen de heeren Bootsman Brandsma, Gerbrandij, van Gooi, Huitema, Jouwsma en Okma; in de 2e sectie de heeren Asma, Bou- ma, Dijkstra, Nijdam, Schaap en Westra. Voorz. van de lé sectie weth. Atsma, van de 2e sectie weth. Hof stra. Na afhandeling der agenda voerde de Secretaris nog het woord om mede namens het secretariepersoneel hartelijk dank te zeggen voor de woorden die de Voorzitter wijdde aan de prestaties van dit personeel tij dens de bezetting. Ongetwijfeld heb ben zjj moeilijke tijden gehad, maar wat zij gedaan hebben in vaderland- sche zin had spr. groote instemming. Spr. dankte den heer v. d. Goot voor de woorden tot hem gesproken, en gaf de verzekering met groote ambi-K tie zijn functie te hebben hervat. Spr. wenschte den voorzitter Gods zegen toe op zijn verdere levensweg en dankte hem tevens voor de behar tiging van de materieele belangen van het gemeentepersoneel geduren de zijn korte ambtsperiode. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten. Boeijenga (a.r.) Op den heer L. Stoel- winder werd 1 stem uitgebracht en verder waren er 2 blanco en 1 van onwaarde. In de vacature*de Groot werd met 12 stemmen gekozen de heer J. de Groot (s.d.) Op dgn heer G. F. Disse werd 1 stem uitgebracht en twee wa ren blanco. De heer de Groot verklaarde, in verband met de vraag of samenwer king met den heer Poppinga als bur gemeester wenschelijk is, zijn benoe ming gaarne in beraad te willen hou den, wat ook met den heer Boeijenga het geval was. Aan de orde was vervolgens de be noeming4 van de leden in diverse raadscommissies. Benoemd worden in de commissie voor de strafveror deningen de h.h. Dokkum, Vis en Tigchelaar; voor de gemeentereini- ging de h.h-. Dokkum, Stellingsma en Bosma; voor de openbare werken de h.h. Stoelwinder, Bosma en Tigche laar; voor de gemeente-eigendarpmen de h.hr Posthuma Mantje, Disse en Koolmees; voor de gemeentelijke wo ningbouw de h.h. Groeneveld, Disse en Fijlstra; voor de gemeen tebejirij- ven de h.h. Vis, v. d .Veen en Linde man; voor de reclame-verordening de h.h. Posthuma Mantje, Koolmoes en Stoejwinder. Tot voorzitter en leden van de com missie voor rekeningen en begroetin gen werden resp. benoemd de h.h. Groeneveld, v. d. Veen en Lindeman. Na afhandeling der agenda kreeg de heer Koolmoes (comm.) gele genheid zijn motie in te dienen, waar in er bij de regeering op wordt aan gedrongen, zulks overeenkomstig het advies van de Nat. Adviescommissie, de gemeenteraadsverkiezingen in Ja nuari te houden. De wnd. Secretaris las deze motief voor .waarna de voorsteller haar ver dedigde. Spr. wees er op dat het ook. voor Sneek belangrijk is zoo spoedig mogelijk verkiezingen te houden, wat eveneens een democratisch recht is. De motie werd ondersteund door dén heer Lindeman. De Voorzittet "bestreed haar. Voor wie de gemeente-administratie van nabij kent, is het practisch on mogelijk de verkiezingen in Januari te houden. Dat moge mogelijk zijn geweest vóór het advies van de com missie aan de regeering werd uitge bracht, ieder ingewijde weet dat het nu onmogelijk is. De heer Groeneveld was het met de woorden van den heer Kool moes eens, maar wees er op dat de regeering toezegging heeft gedaan spoedig verkiezingen te zullen hou den. „Denkt U dat er spoedig ver kiezingen gehouden kunnen worden? Anders is het een slag in de lucht en daar houd ik niet van. De motie is daarom onder deze omstandighe den vrij overbodig”. De heer Lindeman had de mo tie alleeirondersteund om behandeling ervan mogelijk te maken. Het is ge loof ik mogelijk, aldus spr., dat de Kieswet veranderd wordt, waarop de regeering vermoedelijk wacht. Daar om zal deze motie bij de regeering niet veel uitrichten en is spr. er op tegen. In stemming gebracht werd de motie verworpen mèt 113 stem men’. Vóór de heer Koolmoes, tegen de heeren Groeneveld, Boeijenga, de Groot, Disse, Tigchelaar, Bosma, Posthuma Mantje, Lindeman, Stel lingsma, Dokkum, v. XI. Veen, Stoel winder en Fijlstra. (De heer Vis had de vergadering verlaten). De openbare vergadering werd hierna gesloten. GEMEENTERAAD SNEEK. De Woensdagavond 21 Nov. j.l. ge schorste vergadering vaii den tijdelij- ken gemeenteraad van Sneek werd Zaterdagavond heropend. Het nieuw benoemde lid, de heer F. K. Groene veld, die in de vorige vergadering niet aanwezig kon zijn, werd beëe- digd, waarna de Voorzitter, wn. bur gemeester L. Rasterhoff, hem met zijn benoeming gelukwenschte. Daarna werd overgegaan tot de benöemjpg van twee wethouders. In de vacature-Boéijenga werd met 11 ’stemmen gekozen de heer F. Gemeenteraad Wymbritseradeel. Vergadering op Zaterdag 24 N^v., des voorna. 10 uur in hêt gemeente huis. Voorzitterde heer D. v. d. Goot, waarn. burgemeester. Na opening op gebruikelijke wijze kwam aan de orde een schrijven van den heer H. Wind, die, wegens ver trek naar Sneek, zijn mandaat als wethouder ter beschikking stelde. Verder was er een schrijven van den wn. Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mededeelende dat de staking van burgemeester Tjaberings met ingang van 28 Nov. a.s. ongedaan wórdt gemaakt, waar mee niet beslist wordt over eventu eel door de Zuiveringscommissie te nemen maatregelen. Beide stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Beëediging en installatie van de nieuwbenoemde raadsleden. Nadat alle leden de vereischte eeden hadden afgelegd, hield de Voorz. een installatierede, waarin hij de nieuwbenoemden welkom heet te en gelukwenschte met hun benoe ming. Spr. verwijlde hierna enkele ©ogenblikken met' den raad in het verleden, hetwelk ook in onze ge meente, aldus spr., zulke diepe in kervingen van leed en droefheid heeft nagelaten. Want ook hier zijn velen het slachtoffer geworden van de Duitsche terreur. Om velerlei oorza ken gegrepen en weggevoerd, waren deze ingezetenen, die gevangenschap, opsluiting in een concentratiekamp, of zelfs hun leven moesten offeren, toch bezield door één drijfveer ver zet tegen den onderdrukker. Als vanzelf gaan onze gêdachten in dezen kring uit naar burgemeester van Haersma Buma, den beminden magistraat van groot formaat, die op 11 December 1942 in het concen tratiekamp te Neuengamme als een der eerste slachtoffers van de Duit- ten strekken tot den opbouw en den bloei van deze gemeente. Vertrouwende namens allen te spre ken, dankte de heer Atsma den voorzitter voor diens treffende en waardeerende woorden en de herden king van de ingezetenen die gevallen zijn door oorlogshandelingen of den marteldood vonden in concentratie kampen. De vjjand was onmenschelijk wreed en meerderen, hier aanwezig, kijn ternauwernood aan zijn klauwen ontkomen. Groot was de ontsteltenis in de gemeente toen onze beminde burgemeester van Haersma Buma gevangen werd genomen. Hij heeft als een ridder zonder blaam en zon der vrees het leven in Duitschland moeten afleggen. Hoe gaarne hadden wij hem den burgemeesterszetel we derom zien innemen. Wij meenden dt hij niet gemist kon worden en hadden hem tot hoogere functies be kwaam geacht. Maar Gods gedach ten zijn hooger dan onze gedachten. Wat zijn echtgënoote, kinderen en familie in hem verloren is niet on der woorden te brengen. Zij, die het voorrecht hadden met hem de ge meente te mogen besturen, gedenken hem met groote eerbied. Wij' zijn dankbaar van Haersma Buma op on zen levensweg te hebben ontmoet. Spr. dankte hierna den wn. burge meester voor wat hij voor de ge meente heeft gedaan en voor diens waardeerende woorden tot hem per- sopnlijk en tot de oud-raadsleden en oud-wethouders gericht, en hoopte dat hij aangename herinneringen mee zal nemen naar Workum, waar hij de functie van secretaris weer zal opnemen. De Voorzit ,t er antwoordde hierop dat hij de meest aangename herinneringen bewaren zal aan den tijd dat hjj hier als wn. burgemeester optrad. i. Faeks is it wol in noedlik ding en skriuw yn in krante foar de stêd eat oer de Fryske lanbou. Lykwols, it is wier net om grouwe ünfetsoenlike boeren üt to spyljen tsjin de bleke biskaefde lju fan de stêd. It soe gjin sin en doel’hawwe. Mar nou’t sa njonkenlytsen safolle skreaun wurdt oer de need fan üs folk, nou ’t rounom it praet giet oer de opbou en fornijing fan üs folks- libben, hat it syn wearde om yn om- tirikén to halden, dat ek it Fryske folk yn in swiere wrakseling ieit om syn bistean en takomst. Dêrom is it driuwend nedich, dat wij allegearre goed witte, dat it bistean fan it Fryske folk tige nau gearhinget mei dé lanbou. It hiele folk hat dêr mei to krijën. Dat hat it ek dien, dat wij, trochstrings de - forroune jierren sa goed trochkaem binne. En party minsken hawwe nea de boer sa goed weardearje kinnen, as yn ’e tiid, dat hja moarns of jouns komme mochten om hwat molke. Dat hat üs der trochskuord. Lykwols, nou 't sa stadichoan de tastannen wer hwat normaler wurde, liket dat -forskate lju al wer in hiel skoft lyn. En in minske is nou ienris mar koart fan memoarje. Dat, nou de sinten jitte krap binne, en de bi- lêstings der net om lige, hajdt men faken mar ien ding yn it sin. len ding, dat de boeren it bést hawn hawwe yn’e oarloch. Dy binne der net minder fan wurden. En folie fier der wurdt der ek net oer prakke- searre. ‘It is seis tige opfallend, ho- fier de minsken al wer fan it boere- libben ófsteanne. Dat der boeren binne, ep har wurk doggè, it is fan- sels sa. De wearde fan dat wurk, bi- nammen ek om tó foldwaen oan de priraityfske easken fan üs libbens- ünderhald, it wurdt net sa tige mear achtslein. In boer is meastentiids tige op ’e sint en in boerearbeider, nou dat is net folie Binammen dy boerearbeider, dêr hat men net folie achting foar. Min der as boerearbeider kin it einliken ek al net, sa is de algemiene opiny. Optheden lykwol, is dy miening der fier by troch. Hwant yn ’t léste jier ren wierne dy arbeiders krekt mins ken, dy’t in wichtich plak yn it pro- duksjeproses ynnamen. Dat hat ek de kommisje wol goed foar eagen hawn, dy’t it Lanbourap- port fan de Fryske biweging opsteld hat. Hja skriuwt, dat it needsaeklik is, dat it birop f an JAnarbeider mear yn eare komt. Hja is der flak foar, dat der in greate forbettering komt yn harren lean, yn harren bistean. En dat is ek perfoarst nedich. Hwant dy lünarbejders moatte swier en lang arbeidzje foar in bidroefd kart lean- tsje. In leantsje, dat bij de leannen fan de oare bifolkingsgroepen net yn 'it skaed stean kin. Lange dagen, net folie frij, suver gjin kans om foarüt to kommen, gjin pinsioen, minne wenten en gean sa mar troch. Sawntich en mear üren wyks wrotte, moarns ier en jouns let dat is yn in ptear wurden it bistean fan in tinarbeider.. Sober, och sa sober. ft is dan ek wier net sa’n great wünder,. dat forskate fan dy arbei ders hwat oars wolle. Hja binne har yn’e léste jierren mear biwust wur den fan it plak "dat hja yn de maet- skippij ynnimme. Fuortdaliks nei de bifrijing koene we dan ek al dat ty- pyske forskynsel merkbita, dat der suver in flecht fan it lan kaem. Mannich jongkeardel sjocht- mear heil yn in polysjebaen, oaren wurde Ijeaver forsekeringsagint, en wer oaren wurde forlokke troch de bet- tere brtingsten yn de yndustry, mei syn koarte wurkwike, syn fekansje en syn frije Sneontomiddei. Fansels slagget it net eltsenien om sa mar ynienen hwat,oars to f-inen. Lykwols, sette hja alles op haren en snaren, dan .is it wier gjin 'poepetoer om earne oars oanslach to krijen. Hwa’t dan ek jitte in pear diploma’s yn’e büse’ hat, krijt wis syn kans. Dat, lykwol, rint foar it plattelan üt op m seleksje yn negative sin. Soe dy lanflecht, dêr’t almeast in urbanisearring fen it lan mei mank giet, him yn’e kommende jierren trochéette, dan koe dat foar de Frys ke. lanbou wolris in tige tobeksetter wurde. Hwant sokken urbanisear ring, dat leare üs lannen as Frank- rykjen Ingelan ,kin slimme gefolgen hawwe. Forlet en krapte fan folk op it lan, moat liede ta in minder yn- tensyf brüken fan de groun. En dat kin binammen hjoeddedei.net lije. Bij hwannear ’t dan optheden prikken yn it wurk set wurde om op koarte ter- myn foroaring yn’e rjuchtsposysje en de leanen fan de boerearbeiders to kfijen,-dan kinne wy dêr tonearsten bliid mei wêze. Bitingst foar de üP fier fan dy plannen sil ek wêze, dat troch in goede priissetting fan de lanbouprodukten de boer bij steat is, dy leanen ek oan syn arbeiders üt to Rëaren. Forskate oare problemen yn de lanbou geane hjir mei mank. Wij sille de, net fierder op yngean en freegje inkeld mar hwat bigryp foar dizze saek. De lanarbeider hat rjucht op üs waerdearring, hat rjucht op in goed bistean. Dat sil net oarg wêze as ta heil fan it hiele folk. y P. v a^n der Mark. personeel heeft gehouden en sprak daarna over de houding van het ge meentepersoneel tegenover den bezet ter. Deze was in ’t algemeen goed en in sommige gevallen spr. dacht hier b.v. aan de daad van den secre- tarie-ambtenaar Bekius om door brandstichting waardevolle gegevens voor den vijandte vernietigen en aan nog zooveel ander illegaal werk van het secretariepersoneel zeer goed te noemen. De gemeentesecre taris, de heer Visser, zag zijn vader- landsche houding beloond door»ont- slag en maar nauwelijks wist hij aan den onverzadigbaren klauw van den vijand en opsluiting in een concen tratiekamp te ontkomen, ik spreek ongetwijfeld namens U allen, aldus spr., wanneer ik er mijn vreugde over uitspreek, dat hij direct na onze bevrijding veilig op zijn post is te ruggekeerd. Noode hebben wij hem daar twee lange jaren gemist, hoe wel de heer van Hout op verdienste lijke wijze gedurende dien tijd de functie heeft waargenomen’. Spr. wilde de leden niet vermoeien met een uiteenzetting van de omvang van de ta'ak en bevoegdheden van den tij delij ken raad, maar merkte op dat er ernstige .bezwaren e<^ moei lijkheden van allerlei aard ip het vooruitzicht zijn. De woningnood b.v. blijft een ernstig probleem. B. en W. hebben getracht de oplossing van dit vraagstuk te bevorderen door êen verordening op huur en verhuur van woningen in het leven te roepen. De financiën geven reden tot ongerust heid; het is te hopen dat de toezeg ging van de Regeering ,in de troon rede van een herziening van de fi- nancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten een spoedige oplossing brengt. Vele bevoegdheden van den raad zijn thans overgegaan naar B. en W. doch desondanks blijft voor den raad veel belangrijk werk. De behandeling van de gemeentebe- grooting, het* budgetrecht, en dat is wel het voornaamste punt, - is aan den raad gebleven. Spr. eindigde met een persoonlijk woord. Ik heb de eer mogen genieten, zeide hij, eenige maanden wn. bur gemeester van deze gemeente te zijn. Die waarneming eindigt m. i. v. 28 Nov. a.s. Ik wil eindigen met den wensch uit te spreken, dat U als tij delijke raad werkzaam ,moogt zijn in het waarachtig belang der gemesftite Wymbritseradeel. God schenke U wijsheid en verstandig beleid en Hij goed dat er ruimschoots aandacht aan het proces te Neurenberg wordt geschonken opdat de publieke opinie steeds meer doordrongen worde van de gevaren van overdreven national lisme. Bevin, -de Engelsche minister van buitenlandsche zaken heeft dezer - dagen terecht gezegd dat er nog nooit een oorlog gevoerd is, die niet had kunnen worden voorkomen, wanneer de kwestie aan het volk was yoorge- legd en in dit verband pleitte hij voor de instelling van een direct gekozen wereidparlement. Helaas zal dit ide- aai wel niet spoedig worden verwe zenlijkt. En het blijtt de vraag, of er in zoo’n wereidparlement bij de hui dige mentaliteit wel voldoende sa menwerking zou heerschen, wanneer men in aanmerking neemt hoe wei nig die nog bestaat in de individueele parlementen der naties. Wel is waar zijn de politieke moeilijkheden in Frankrijk 'voorloopig opgeiost, maar voor hoelang is een andere vraag; er is groote kans dat als er groote principieele kwesties aan de orde ko men, toch weer -een sterke verdeeld heid zal blijken en Frankrijk tot die machteloosheid doemen, die wij ook in de internationale politiek ontmoe ten en zoo moeten betreuren. Het zelfde zien wij in Italië, waar de premier Parri is afgetreden omdat wegens politieke tegenstellingen en met een moeilijke winter voor den - boeg het evenwicht tusschen de par tijen, die hem steunden, verbroken is. Er is daar in Italië, door de alge- meene ontevredenheid zelfs al een neo-fascistische beweging ontstaan. Nu wij het toch over partijverhoudin gen hebben zij vermeld dat het ver- Kiezingsresultaat in Oostenrijk in zooverre opmerkelijk is da-t, de com munisten slechts 4 zetels kregen, de socialisten 76 en de Volkspartij (kath.) met 85 de absolute meerderheid^ Uit Indonesië is te vermelden dat de z.g. nationale conventie het „kabinet”- Sjahir een motie van vertrouwen gaf, waardoor de mogelijkheid zou be staan dat de besprekingen met de vertegenwoordigers der Ned. regee ring zouden worden hervat. De Ame- rikaansche generaal, die thans de Ver. Staten in China vertegenwoor digt heeft ontslag genomen 'en ver- klaard dat de huidige politiek der V. S. zal leiden tot een derde wereld oorlog, .waarin Amerika aan de zijde van het koloniale imperialisme ge mengd zal worden tegen het commu nistisch imperialisme. Met te vermel den dat zoowel de Ver. Staten als En geland nota’s aan Moskou hebben ge richt over de opstandige, naar veron dersteld wordt door de Rassen ge steunde, beweging in Noord-Perzië en dat in Polen iedere maand 10.000 menschen aan t.b.c. sterven en de ge slachtsziekten in dezelfde periode tel kens met 450.000 stijgen, eindigt Toe kij k e-r. Volksherstel. De inzamelingsactie voor de Be- tuwsche slachtoffers is ten einde ge bracht. De dames, die zich voor het huisbezoek beschikbaar hadden ge steld, hebben hun taak op grondige wijze uitgevoerd. Het enthousiasme,- neen liever de liefde tot de naaste heeft zich te Sneek op prachtige wij ze gedemonstreerd. De samenwer king tusschen personen uit alle le venskringen en maatschappelijke groepen der bevolking heeft hier een resultaat gebracht dat de meest op timistische verwachtingen heeft over troffen. Er is veel bijeengebracht, maar dat vele is niet ten koste van’de kwali-' barsting moet voeren. Daarom is het teit gegaan. We hebben ons soms verbaasd over de werkelijk mooie stukken welke beschikbaar zijn ge steld, zooals bijv, een zoo goed als nieuw slaapkamerameublement, haar den, kachels, klokken, bedden, de kens, lakens, slopen; geen rommel, maar vaak zoo goed als nieuw, ta fels en stoelen die een salon geen oneer aandoen. Kortom, bijna alles zeer bruikbaar. Slechts enkele stuk ken behoefden als niet bruikbaar aan kant te worden gezet. Natuurlijk heeft niet ieder iets gegeven. De burgerij van Sneek heeft ook zijn oorlogsslachtoffers, denk o.a. maar aan onze .spoor- ,en tram- wegmenschen en onze Sneeker Joden, wier huizen door moffen en enkele Nederlandsche parasieten zoo goed als leeggehaald zijn. Toch waren er onder hén zelfs nog, die van hetgeen ze nog voldoende hadden, iets af stonden voor de slachtoffers in de Betuwe. Anderen hadden hun plicht reeds eerder verstaan, hebben niet gewqfht tot de Regeering door mid del van „Volksherstel” een beroep op hen deed, maar gaven reeds veel aan gedupeerdefamilieleden en evacüé’s. Een zeer kleine groep, welke ge lukkig percentsgewijze niet meetelt „voelde er niets voor”. Dat was het bescheid, dat de huisbezoeksters ge geven werd. Menschelijk is het, deze lieden eens het lot der Tielenaren toe te wenschen. Een dergelijke opko mende wensch moet echter worden onderdrukt en afgewezen als in strijd met een Christelijke levensopvatting. Hun wordt echter wel toegewenscht dat de Overheid straks krachtig in hun bezit aan goederen zal ingrijpei. om het lot der oorlogsslachtoffers te verzachten. Deze lieden hebben, niets geleerd uit de nood van dezen tij o en zullen niet eerder iets leeren dan dat zij op krachtige wijze door de Regeering tot de orde worden geroe pen. „Volksherstel” heeft de namen der gevers, de namen van hen die wei wilden maar niet konden geven, maai ook van hen die niet wilden geven, nauwkeurig geregistreerd. Een nog kleiner gedeelte heeft „uit principe” niet gegeven. Zij stonden op het standpunt dat de Regeering tot taak had om te bevorderen dat de Duitschers de uit Nederland gesto len goederen op korten termijn terug moesten geven. Juist gezien. De Re geering verstaat ongetwijfeld die taak. Maardaar is de Betuwe thans niet mee geholpen. En de Be tuwe roept om hulp Gelukkig, dat zeker 90 procent van de burgerij die roep gehoord .en ver staan heeft. Om een beeld te geven van hetgeen ingezameld is, zal in een der volgepde nummers een overzicht gepubliceerd worden. Er is 500 ton scheepsruimte aan goederen naar de Betuwe verzonden, dat staat gelijk met 3 Stanfriesbooten vol goederen. Geld mocht niet worden gevraagd, het ging om goederen. Alleen dan, wanneer men aan goederen moeilijk iets kon missen, mocht geld worden aangenomen, als zulks zou worden aangeboden. Zoo werd tijdens de in zameling van goederen de huisbe zoeksters nog ’n bedrag van f 3772,7C aangeboden. De op 31 Augustus en 1 September j.l. gezonden lijst-collecte heeft een bedrag van f6729,56 opgebracht. Bo vendien ontving „Volksherstel” nog diverse giften waaronder een van f 10.000.—. Spreekt uit dit alles niet een sterk verantwoordelijkheidsgevoel dat de burgers van één land voor elkaar be- sche terreur viel. Zijn onverzettelijke geest, zijn principieel zuiver aanvoe len van de eenig juiste houding te genover dén wreeden, meedoogen- loozen overweldiger, zijn wars-zijn van transigeeren met den bruten vijand, zullen voor ons altijd in onze herinnering gegrift blijven. Was het wonder dat de bezetter al spoedig deze voor hem zoo gevaarlijke geest onderkende en onschadelijk trachtte te maken Ik weet mij Uw aller tolk wanneer ik aan de nagedachtenis van dezen bij zijn gemeentenaren zoo geliefden en hooggeschatten burgemeester van af deze plaats dien wij zoo gaarne door hem hadden zien ingenomen eerbiedig hujde en dank breng voor hetgeen hij als groot vaderlander in ’t algemeen en voor zijn gemeente in ’t bijzonder is geweest. Met hem is heengegaan een man met uitzonder lijke beleids- en bestuursgaven; een man met toekomst. Het zal ongetwijfeld Uwe instem ming hebben wanneer ik U het plan mededeel, dat er bij het gemeentebe stuur bestaat en reeds in een gevor derd stadium verkeert, om, door een t.z.t. in de raadszaal te plaatsen borstbeeld, de nagedachtenis aan Burgemeester'Buma zichtbaar te be waren. Een plan, dat ook warme in stemming heeft gevondeh bij de Com missie voor Oorlogsgedenkteekenen 19401945 in deze provincie. Omtrent de oprichting van een ge- denkteeken in de gemeente op nog nader te bepalen plaats ter. nagedachtenis en -eerbiedige hulde aan hen, die in of uit deze gemeente in den strijd en het verzet tegen den onderdrukker vielen, bestaan ook reeds concrete plannen bij\ het ge meentebestuur, eveneens in overleg met de zooeven genoemde Commissie Oorlogègedenkteekenen. Al deze gevallenen, wier lijden en strijden het waard zijn dat hunne namen voor altijd voor het nage slacht bewaard blijven, gedenk ik in deze oogenblikken met eerbiedige hulde. Hun strijd en doodmarteling zijn het zaad geweest, waaruit onze bevrijding ontkiemen kon. Sterke God bij den voortduur de nagelaten betrekkingen in den zwaren weg van rouw en smart over het nooit te her stellen verlies hunner dierbaren en geve Hij ons voor het ideaal, waar voor deze helden zijn gevallen, te blijven strijden, zoolang de kracht daartoe in ons is. Deze woorden werden door de leden. ^°.e Uwe beraadslagingen en beslui- staande aangehoord. Zijn rede vervolgende, wees dé Voorzitter er op, dat de materieele schade in deze gemeente door den bezetter aangericht over ’t geheel genomen, gelukkig niet bijzonder groot is. Dit neemt niet weg, dat herstel van de vernielingen, zij het noodgedwongen voorloopig, voorrang moet hebben bij het ter beschikking komen van materialen. Spr. stond hierna stil bjj het ge wichtige feit dat thans weer een raadsvergadering wordt gehouden, zjj het dan .ook dat deze raad van tijdelijk karakter is. Het brengt ons weer een stap dichter bij den grond- wettelijken toestand, al hoopte spr. dat de levensduur van dezen tijdelij- ken raad zoo kort mogelijk zal zijn en dat hij spoedig plaats maakt voor een echte gemeenteraad, voortgeko men uit een vrije stemming der kies gerechtigde bevolking. Vergeleken bij den ouden» raad zijn velen er niet teruggekeerd, waarvan sommigen met een meer dan 20-jarige staat van diénst. Spr. dankte hen allen voor hetgeen zij in hun functie als raadslid hebben gedaan ter bevor dering van de belangen der gemeen te Wymbritseradeel, en wijdde daar na een woord van bijzondere dank aan de oud-wethquders, in de eerste plaats t.a.v. wijlen wethouder Cnos- sen, wiens veeljarige werkzaamheid, bekwaamheid en ambitie hem tot woorden van diepe erkentelijkheid aan zijn nagedachtenis noopten. Ik twijfel er niet aan, aldus spr., dat de herin nering aan weth. Cnossen. nog vele jaren, zoowel bij den raad als bij-het ‘college van B. en W. zal blijven voort leven. Ook de naam van weth. Feenstra dient hier te worden genoemd. Hij toch heeft in een zeer moeilijken tijd het wethouderschap vervuld en naar zijn beste weten in die functie de be langen der gemeente gediend. Dat hij, tengevolge van een door de Re geering te Londen vastgesteld Be sluit na onze bevrijding ophield wet houder te zijn, heb ik oprecht be treurd. Anderzijds echter bracht dit zelfde Besluit het voordeel, dat weth Atsma, die in 1941 op last van den ’vijand het veld moest ruimen, in Zijn oude functie werd hersteld. De rijke bestuurservaring en de uitgebreide kennis van gemeentelijke verhoudin gen waarover de heer Atsma be schikt, is mij in dezen tijd tot groo- ten steun geweest, waarvoor ik hem van deze plaats welgemeend en har telijk dank zeg. Tenslotte bracht spr. ook weth. Wind, die na de bevrjjding tot tijde lijk wethouder werd benoemd, doch die wegens vertrek naar Sneek als-’ zoodanig bedankte, in ’t bijzonder dank voor hetgeen hij als waarn. bur gemeester van hem, wiens volledige rehabilitatie hem groote voldoening schonk, heeft mogen ondervinden. Spr. citeerde in verband hiermede met instemming enkele passages uit de rede, welke de Minister van Bin- nenlandsche Zaken, Dr. Beel, onlangs over de zuivering van het Overheids-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1