L Vrijdag 7 Dec. 1945 No. 29 I 4 Is zwarte handel noodig? Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek I K 2242 I I 1 1 J t I 1.. r - Buitenlar.dsch Overzicht Dap.k van het Perth-Regjment Predikbeurten te Sneek. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 1Gedrukt i.o. y. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek -- BONNENLIJST voor de eerste helft van de 13de periode 1945 (9 tot en met 22 December 1945) voor het Noor den des Lands. 1 iet Sneeker Nieuws T 03 V 03 X 03 l 2 uur I I r I 4 e a a 3 S e e r e Donderdag 22 Nov. j.l. deed het Chr» Muziekcorps E.M.M. een rond gang in Idzega. De collecte hiervoor bedroeg f 122.Namens het bestuur dank voor deze collecte. d. d. en Bidstond. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; wekkingssamenkomst. i s I i r t 200 gram bloem 1 rantsoen gebak 70 gram beschuit 400 gram suiker 50 gram thee 250 gram margarine 2Q0 gram kaas 150 _gram vleesch 2 kg aardappelen 400 gram brood 1 kg aardappelen ll/2 liter melk 3 liter melk MO 441 442 443 444 445 446 447 448 D 31, D 32 E 31 Wat weet U van „de Padvindery”. II. Is de Padvinderij een élite-zaakje Is het militairisme Ziehier vragen die ondanks de kennis van doel en streven zich voordoen. In de jaren voor ’40 (die goede oude tijd, weet u nog) viel er ontegenzeggelijk te con- stateeren dat de padvinders (sters) meestal kinderen van beter 'gesitu eerde ouders waren. Maar herinnert u zich misschien nog dat de voetbal sport,, thans de volkssport bij uitne mendheid, in het begin ook alleen slechts door de z.g. élite beoefend werd En we kunnen met vreugde constateeren dat ,\de Padvinderij” in 'alle lagen der bevolking is doorge drongen. Naar schatting telt ons land momenteel een 10.000 padvinders en minstens 50 zijn jongens uit de gewone arbeidersmasse. -Is die alge- meene bloei en toeloop soms niet te danken aan de invloed Van „de mili tair” op de jeugd? Immers we zijn van uniformschuw, uniformziek ge worden M.a.w. biedt padvinderij be vrediging aan militaire gevoelens, is padvinderij militairistischNeen, de padvinderij is vredesbeweging Ze ker, de padvinders dragen geen ge broken geweertjes, schermen niet met groote leuzen, neen dat niet Maar in hun padvinderswet van 10 eenvoudige, regels n.l. deze: 1. op de eer van een p.v. kan men vertrouwen; 2. een p.v. is trouw; 3. het is de placht van een p.v. zich nuttig te ma ken en anderen te helpen; 4. een p.v. is een vriend voor allen en een broe der voor alle andere p.v.’s; 5. een p.v. is ridderlijk; 6. een p.v. is een dierenvriend; 7. een p.v. weet orders te gehoorzamen zonder tegenspreken 8. een p.v. glimlacht en fluit onder alle moeilijkheden; een p.v. is spaarzaam; 10. een p.v. is rein in ge dachten, woord en daad in die p.v.- wet is de algemeene christelijke deugd verwerkt: Hebt uw naaste~lief als u zelven; geen plaats meer voor af gunst en haat en dus geen plaats voor het gevolg daarvan massa moord Padvinderij wil daadwerke- lijk meewerken om mannen en vrou wen met karakter te kweeken. De wereldbroederschap’ der padvinders is er zich van bewust dat in de eerste plaats ieder individueel vrede in zijn hart moet bezitten wil hij een succes bol strijder voor de wereldvrede zijn. Lord Baden Powell schrijft in zijn „Scouting fdb boys” „De Padvin- dersbeweging heeft geen militaire be doeling. Het vre.desverkennen is een samenvatting der eigenschappen van kolonisten, voortrekkers etc. als aan passingsvermogen, zelfvertrouwen en vele andere hoedanigheden die hen tot kerels maken. 'Het is niet de be doeling om van de jongens soldaten te maken. Doch wel wordt hen als vaderlandsliefde geleerd, dat een bur ger bereid moet zijn om met zijn me deburgers zijn aandeel te hébben in de verdediging van het vaderland tegen overval, als tegenprestatie voor de vrijheid en veiligheid, welke hij geniet”. En aan het slot zegt hij „Een ieder man, die een hart heeft, is anti-oorlog. De padvinderstraiping is positief gericht op vrede Salu- eeren is slechts een uiting van zelf tucht. Marcheeren, een troep pittige jongens en meisjes wil niet langs de straat sjokken. Zingen, een uiting van levensvreugd, van de genietende jeugd. Levensvreugd, genot, eerbied, ernst. Dat is de Padvinderij,dat heeft de hedendaagsche geestelijk en moreel gezonken jeugd noodig. Geen gepreek, geen gezw'am, maar de red dende hand, de daad.! J. D. B. architect B.N.A. alhier. Het kan na tuurlijk nog wel geruimen tijd duren vóór het plan kan worden uitgevoerd, maar het vooruitzicht dat er binnen afzienbaren tijd verbetering zal ko men in de dringende behoefte aan geschikte vergaderlokaliteiten, stemt "reeds tot vreugde, en aan.de Ver. v. Vrijz. Hervormden komt, een woord van dank toe voor haar initiatief, dat hopelijk met succes bekroond zal worden. Drankbestrijding. De afdeeling Sneek van de Ned. Ver. tot Afsch. v. Alcoholh. Dranken hield Donderdagavond 29 'Nov. een goed bezochte huish. verg, boven de leeszaal. Het hoofdbestuur heeft ver schillende nieuwe brochures uitgege ven waarmee ook hier gecolporteerd zal worden. Verschillende leden ga ven zich hiervoor op. Voor de getrof fen leden in Arnhem en omgeving zal een hulpactie worden georganiseerd waarvoor het bestuur door de ‘J.V.O. wordt geholpen. In de tusschentijd- sche vacature van voorzitter, wegens aftreden van dhr. B. Brinksma, werd gekozen de heer C. Kuipers; tot af gevaardigde in het Centr. Drankweer Comité werd aangewezen de heer J. Vonk Jr. Dr. P. Spaander hield een zeer interessante en met veel aan dacht gevolgde inleiding over het tooneelstuk „Vrij Volk”, waarin de 'strijd voor Neerlands vrijheid in een vijftal périoden door vijf verschillen de auteurs wordt uitgebeeld en dat na de bevrijding met veel succes in verschillende plaatsen van ons land werd opgevoerd. Aan het einde van de verg, bracht de heer Braaksma namens het bestüpr en de leden dank aan den afgetreden voorzitter voor hetgeen hij voor de N.V. heeft ge daan. Buurtvereen. Noord-Oosthoek. De 1 Oct. j.l. opgerichte buurtver. De Noord-Oosthoek begrensd door Kloosterstraat, Parallelweg van no. 23’ af tot 50, Dr. Kuyperlaan, Dr. Bosstraat, Troelstrakade en Kloos- terdwarsstraat hield Woensdag 27 Nov. haar eerste feestelijke bijeen komst in het gebouw voor Cl», be langen. Na een kprt openingswoord door haar voorz., dhr. S. F. Bok, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, dat geheel doof eigen krachten werd ver zorgd. Voordrachten, muziek, zang van een koor, samenzang, een één- acter wisselden elkander in vlot tem po af en het een zoowel als het an der, viel bij de „Noordoosthoekers” die de geheele zaal vulden, ten zeer ste in de smaak, ’t Zou te veel plaats ruimte vragen alles afzonderlijk te memoreeren, maar de dankwoorden door een der buurtgenooten aan het sloj. der vergadering gesproken en die met een daverend applaus wer den onderstreept, waren wel het beste bewijs dat het gebodene op zeer hoogen prijs werd gesteld. Het laat ste nummer van het programma was een verloting van prijzen, gratis door buurtbewoners en zakenlieden be schikbaar gesteld. De fa. Minkema zorgde belangloos voor een verster ker etc. Om 2 uur ging ieder hoogst een - -i I. I. de minister, men bedenke voor één enkelen bon is bijna een volle week productie van de mijnen noodig; méér kan niet worden toegewezen zonder onze electrische centrales, gasfabrie ken en vooral onze industriëele be drijven in gevaar te brengen. Het herstel van ons Nederlandi&h volks leven, althans van den materiëelen kant ervan, wordt beheerscht door de kolen. We zullen ons dus nog een kouden winter moeten getroosten. Laten we bedenken, dat we met het weliswaar schamele rantsoen, maar boyendien met onzen electrischen stroom en met het gas, er zoovéél beter aan toe zijn dan den vorigen winter, dat we eigenlijk niet’ klagen mogen. Sjahrir, de leider van het Indone sische „kabinet”, heeft in een inter view verklaard dat tusschen Neder land en Indonesië misschien een ver houding mogelijk zou zijn ais tusschen Engeland en Ierland. Hij zou de Ne- derlandsche economische rechten wil len eerbiedigen, indien de politieke onaf hankelij kheid van Indonesië wordt erkend. Dat wil dus- zeggen dat Sjah rir geen prijs stelt op politjeke mede werking van Nederland in Indonesië. Men zou dan het verband tusschen de beide deelen van het Rijk wel heel los maken. De verhouding Ierland Engeland is een zoodanige dat men nauwelijks nog van ee'nig verband kan spreken. Ierland is een vrije re publiek, het kon in dezen oorlog zijn neutraliteit afkondigen en naar wij meenen geschieden er alleen de diplo matieke benoemingen nog in naam des konings. Het denkbeeld van Sjahrir ligt o.i. dan ook nog héél ver van de minimujp-eischen van Neder- landsche zijde, afgezien van het feit dat Sjahrir nog niet eens de Indo nesische extremisten achter zich heeft terwijl ter andere zijde een groot deel der Indonesische bevolking, getuige Celebes, wel degelijk ook po litiek met Nederland wil samenwer ken, doch op een eiland als Java, door terreur zich niet kan uiten. Kennelijk is de toestand in eew im passe geraakt; naar bericht wordt komt dr. van Mook naar Nederland om onze regeering in te lichten en een weg te zoeken uit deze impasse. De tijd begint te dringen, want men moet ook het oog houden op Britscb Indië, de ontwikkeling van den toe stand daar kan sterke invloed heb ben op die in Indonesië. Daar in Britsch Indië is het nu zoo dat in het voorjaar verkiezingen zullen worden gehouden. De leider van de Congrespartij, Nehru, heeft nog pas verklaard dat zijn partij verwacht dat Engeland reeds nu maatregelen zal nemen om direct na die verkie zingen de macht over te geven aan een nationale Indische, regeering; deed zij dat niet, „dan zouden ande ren dat wel voor haar doen”. Mèt èen uitspraak van een anderen Britsch Indischen leider, die zeide dat de jonge Britsch Indiërs niet de meening van Gandhi deelen, dat men geen ge weld mag gebruiken, is deze uitlating niet mis te verstaan. Als er een na tionale Britsch-Indische regee^pg komt, is het intusschen best moge lijk dat zij te eeniger tijd nog eens gaarne een Britsche haar plaats zag innemen. Want zij zal voor schier on oplosbare problemen komen te staan.. Een bevolking van 400 millioen zie len, waarvan zekér de helft nooit voldoende te eten heeft en aan groeiend met ongeveer 5 millioen per jaar. Bovendien verdeeld over zoovele rassen, geloven en politieke groepen dat een eigen nationale regeering op democratische basis noodzakelijk een coalitie-regeering zal moeten zijn, gebaseerd op een compromis. En een dergelijke regeering zal, om ten minste te zorgen, dat iedere Indiër zijn maag vol krijgt, een groot plan van industrialisatie en agrarische hervorming moeten doorvoeren. Waar voor zooveel kapitaal noodig ,is dat de geheele Westersche wereld-er aan te pas zou moeten komen. En daarop zouden de Britsch Indiërs nauwelijks behoeven te rekenen, terwijl een deel hunner op een dergelijke Westersche hulp ook niet gesteld is omdat hef uitbuiting vreest. Inderdaad lijkt het economisch probleem in Indonesië dan wel heel wat gemakkelijker op te lossen, dank zij de grondslagen welke de Nederlanders daarvoor leg den en dat voplt men in Indonesië blijkbaar zelf ook-. Intusschen blijkt uit de laatste debatten in het En- gelsche parlement, dat de Engelsche regeering de politieke toestand in Britsch Indië kritiek acht, er gaat een parlementaire commissie heen en de regeering verzekerde dat zij voor intimidatie niet zal wijken. Veel Ruimte om bij andere kwesties stil te staan het>ben we niet meer tot onze beschikking. Laat ons vermelden dat de Russen het Amerikaansche voor stel om alle geallieerde troepen voor 1 Januari uit Iran terug te trekken van de hand hebben gewezèn. Dat de constitueerende vergadering van Zuid-Slavië de republiek heeft afge- kondigd en het koningshuis van alle rechten vervallen verklaard; natuur lijk is koning Peter het hier niet mee. eens, maar diens raadgevers hebben een te streng Servische politiek ge voerd, hetgeen hevig verzet in de andere deelen van Zuid-Slavië heeft gewekt. Nu zal men het probeeren met een republikeinsche federatie van Zuid-Slavische volken; slaagt die dan heeft JTito een vraagstuk opge lost dat reeds voor den oorlog daar om vroeg. In Neurenberg is nu de Britsche aanklager aan het woord om de Duitsche aanval op Polen en de overval op Noorwegen, Denemarken, Nederland, België enz. te behandelen. T o e k ij k e r. avond die naar een volgende doet uitzien. Te Groningen slaagde voor het candidaatsexamen letteren en wijs begeerte (oude talen) de heer R. ten Kate te IJlst. WOUDSEND, December-1945. l5e IJsvereen. alhier hield haar algem. ledenverg. Uit de verschillende ver slagen bleek dat het batig saldo ruim f 109.was en dat de schuld op de ijsbaan geheel ip af gelost. Het leden tal der ijsclub is 234 en dat van ijs baan 64. De contributie voor de ijs club is vastgesteld op f 1.01 en voor de Ijsbaan op f 1.Eventueel te houden rijdérijen worden aan de re geling van het bestuur overgelaten. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren A. Bergsma, H.. Draaijer en R. C. Nagelhout. Afgetreden de hee ren C. Nagelhout, die zich niet weer herkiesbaar stelde, A. C. Visser be dankte wegen huiselijke omstandig heden en Jochum Th. de Vries is ver trokken. Voordrachtavond van Oorlogsverzen. Het Bureau voor Cultureele Zaken, gevestigd te Leeuwarden, mqende zijn werk niet beter te kunnen aanvan gen dan met een initiatief, dat voort kwam uit het verantwoordelijkheids besef tegenover hen die leden onder en streden tegen de Duitsche onder drukking. Voor de vereeniging „Spit ser Frysk Forban” zullen de Hoi- landsche actrice en dealamatrice .An nie Schuitema en de Friesche dich ter en déclamator D. A. Tamminga in de bovenzaal van Aere Perennius op 8 December, avonds 8 uur resp. Hollandsche en Friesche oorlogspoëzie voordragen. Mej. Schuitema, mede werkster aan Herrijzend Nederland heeft o.a. op haar repertoire „Wat doe jij van den gefusilleerden beeld houwer en verzetsman Jan Gerrit van der Veen, een fragment vafi Albert Helman, „Het lied van den verrader Fergonet” van Fedde Schurer, „De drie Joden” van Aart van der Leeuw. D. A. Tamminga draagt o.a. voor „Nachtjager” van Fedde Schurer, „Nacht yn Sankt Margarethen” van Freark Dam, „Danse Macabre” van Gerben Brouwer eh verzets- en oor logsgedichten van hemzéïf. Een nieuw vereenigingsgebouw - te Sneek. Naar wij vernemen is de Ver. van Vrijzinnig Hervormden alhier door aankoop eigenaresse geworden' van het pand Kleinzand 18. Het ligt in de bedoeling dit royale pand, zoodra dit aan de bewoning onttrokken kan worden, als vereenigingsgebouw in te richten teneinde op die wijze-'tege moet te komen aan de groote be hoefte dié op dit gebied in onze stad bestaat. Naast verschillende kleinere lokaliteiten zal in de tuin een nieuwe' zaal voor plm. 400 personen worden gebouwd. De yoorloopige plannen voor de bouw en verbouw zijn ont worpen door den heer A. Goodijk, voldaan huiswaarts. In 'X kort 8 uur Op- Kapt. M. Souverein. Dinsdag Zanguitvoering door het zangkoor van Harlingen in de Doopsgez. kerk. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. GEREF. KERK. Noorderkerk 9'/2 uur Ds. P. v. Sluis *(H.A.)5 uur Ds. P. v. Sluis (Dankz. H.^,) Zuiderkerk 9t/2 uur Ds. J. F. H. v. d. Bom van Ijlst (H.A.); 2 uur Ds. F. Guillaume (H.A.); 5 uur Ds. J. F.H. v. d. Bom (Dankz. H.A.) Oosterkerk 9y2 uur Ds. F. Guillau me (H.A.); 5 uur Ds. F* Guillaume (Dankz. H.A.) NED. HERV. KERK. Gauw, 9 uur'Ds. E. Kempenaar. Offingawier, 1.30 uur Ds. Kempenaar. Oppenhuizen, 9.30 uur dhr. R. v. d. Kooij van Gauw. Uitwellingerga, 1.30 u. Dr. H. de Vos. Oudega (W.), 2 uur Ds. J. Loos van Workum. Oosthem, 9.30 en 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree (Verwarmde kerk). Rauwerd, 2 uur Ds. A. Kentie, Sneek. Scharnegoutum, 9.30 en 2 uur Ds. W. A. Dekker. Sandfirden, 9.30 uur Ds. J. M. Wed- depohl. Westhem, 9 yur Ds. H. Gordeau. Wolsum, 1.30 uur Ds. H. Gordeau. Woudsend, 9% uur Ds. G. de Vries van Heerde (H. Doop); ’s Svonds 7 uur Ds. Spijkerboer. Onderwerp: „God heeft een plan met ons volk”. IJsbrechtum,*9.30 u. Mej. H. Gunster van Brftswerd. IJlst, 9.30 uur Ds. Jansen; kerkdienst voor iedereen. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 uur Leesdienst 2 uur Ds. Langhout, v. Gaastmeer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. IJlst, K30 uur Ca. J. H. v. d. Slooten. Woudsend, Geen dienst. 800 gram brood 200 gram bloem 250 gram rijst of kindermeel 1 rantsoen gebak 70 grajn beschuit 500 gram suiker 250 gram boter 125' gram margarine 200 gram kaas 5 liter melk 150 gram vleesch 1 kg aardappelen 400 gram brood 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten) 100 gram chocolade of suikerwerken 2 rants, tabaksartikelen (geen import-sigaretten; G 02 (groentekaart) periode 25 Dec. 1945 t/m 19 Januari 1946. De kaas wordt voor de helft in bui- tenlandsche, volvette of 40 -f- en voor de helft in magere of 20-f- kaas ge leverd. Voor de week 1622 Dec. worden nog bonnen aangewezen voor vleesch, melk, aardappelen, grutters waren, ontbijtkoek, zout, jam, peul vruchten, vermicelli, zuidvruchten, waschpoeder, versnaperingen en ta bak. Bon G 02 der groentekaart ui terlijk. Zaterdag 15 Dec. bij groente handelaar inleveren. Majoor H. A. Snelgrove schrijft in de laatste Perthonian „Namens alle rangen van het Perth- regiment wensch ik de bevolking van Sneek hartelijk te danken voor haar gastvrijheid en vriendelijkheid ons be toond tijdens ons gedwongen verblijf van meer dan 5 maanden in deze stad. De meesten onzer'waren bang voor de periode welke toen de oorlog in Mei eindigde, nog moest verloopen voor we naar Canada konden terug- keeren. Echter viel ons het geluk ten deel in Speek ingekwartierd te wor den en daardoor viel deze periode ons piet alleen kort, maar we hebben ook een zeer prettige tijd gehad. Ik dank den burgemeester van Sneek, den heer L. Rasterhoff, dr. H. de Vos, voorzitter C.C.C.S.' en de andere leden van C.C.C.S. voor hun onvermoeide pogingen ons hier thuis te doen ge voelen en van allerlei te organiseeren om ons te helpen de tijd door té komen. Er waren heel weinig moei lijkheden en die er waren werden al tijd in volkomen harmonie tusschen .de burgers en ons opgelost. In de stad Stratford, Ontario, Ca nada zullen onze goede vrienden uit Stratford (Friesland) altijd welkom zijn, en we zien er verlangend haar uit elkaar weer te ontmoeten. In middels roepen wij- U een „tot weer ziens” toe? De mannen van het Perth- regiment nemen prettige herinnerin gen aan de dagen in Sneek doorge bracht, mee naar huis; mogen de vriendschapsbanden welke hier in Sneek tusschen beide landen gelegd zijn, i6 komende jaren steeds ster ker aangehaald worden”. ZONDAG 9 DECEMBER 1945. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. W. G. v. d. REE, Oosthem (Coll. Zondagsscholen). 5 uur Dr. H. DE VOS (Coll. A.C.D.) GEB. VQOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. A. KENTIE. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Stud. J. Broertjes van Groningen. Vrijdagav. ,8 u. Bijbel!. 335 t.in 341 342, 343 344 345 34g 347 348, 349 350 351 352, 353 B 31, B 32 B 33 A 34 B 34, C 34 Bonkaarten hl). KE 513 435, 436 437, 438 439 Klompen. - Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1' December de mógelijkheid geopend wordt op plaatselijk nader te bepalen dagen bij de distributiediensten aan vragen om klompen in te dienen. De uitreiking der bonnen op deze aan vragen zal, Voor zoover betrokkenen in verband met den beperkten voor raad reeds direct voor klompen in aanmerking komen, van 1 Januari. -a.s. af plaats hebben. gr zullen afzonderlijke bonnen in gebruik genomen worden voor hooge en lage mans- en vrouwenklompen, hooge en lage halven, hooge en lage drielingen en hooge en lage dopjes. Wanneer niet onmiddellijk bij de eer ste uitreiking een bon is verstrekt, zal deze bij een der volgende -uitrei kingen worden uitgereikt. Het is derhalve niet noodig telkens een nieuwe aanvraag in te dienen. Petroleum voor koken en verlichting. Zij, die benoorden Haringvliet en Waal in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoeleinden of verlichting, kunnen op de bonnen 13 t/m 16 van de kaarten U A 510, 13 en 15 van de kaarten U B 510, 64 van de kaarten U C 510 en 115, 116 van de kaarten U D 510, gedu rende de maand December 4 liter pe troleum per bon koopen. - Babypakketteri. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat thans ook ten behoe ve van babies, geboren tusschen 1 Januari en 8 October 1945 een bij- z^ndere vergunning bechikbaar kan worden gesteld voor het koopen van een babypakket, voor zoover althans gedurende dit tijdvak nog geen baby pakket werd ontvangen. Een gevaar voor onze toekomst. L Nederland is een arm land ge worden in dezen oorlog. Berooid, leeggeplunderd en gewond is het land' uit den strijd gekomen. Legendarisch is voor het thans opgroeiend geslacht de vroegere welvaart geworden en het is dpn ouderen, als zij denken aan die welvaart" van vroeger, of zij mij- - meren over een heel oud verhaal. Arbeid kan ons land redden.' Hardg arbeid en een sober leven. En dat is juist de groote moei lijkheid van deze dagen, dat ie der lid van ens volk overtuigd moet worden van dezen nood-«_ zaak en daar pok naar handelt. Moeilijk is dat, omdat velpn, die in den ’oorlog uit zeer loffelijke overwegingen niet of zeer lang zaam werkten, zich thans nog niet kunnen omschakelen op den nieuwen eisch werken, werken en nog eens werken. Moeilijk is het ook, omdat wij allen, in de laatste jaren van armoede en nooddruft, zijn gaan hunkeren naar den overvloed van weleer sigaretten en chocolade, nieuwe schoenen en een nieuwe winterjas. Moeilijk is het, omdat wij allen, jarenlang opgejaagd en bestolen, geknot in onze diepste wenschen en gedwarsboomd in onze kleinste verlangens, thans hunkeren naar rust, naar een onbekommerd bestaan, naar welvaart. Moeilijk is het tenslotte, omdat heel velen in dezen oorlog en vooral in de laatste jaren daarvan, zich al zte zeer een soort egoïsme hebben eigen gemaakt, dat ziph richt op het bevredigen van eigen primaire of primair geachte behoeftenvoedsel, tabak, drank. Het is de bittere erfenis van vijf jaren bezetting en terreur, dat de moraal gedaald is, zoo zeer zelfs, dat het reeds eenige malen is voorgeko men, dat bij razzia’s op zwarte han delaren het publiek zijn parasieten in bescherming nam tegen de politie. Parasieten. Als zoodanig 'moeten de gifhandelaren beschouwd worden. En dat springt pas duidelijk in het oog, wanneer men niet de zwarte handelaren individueel, doch als col lectiviteit beschouwt. Dan ziet men een groote, en vooral in de steden, zeer groote groep jonge mannen en kerels in de kracht van hun leven, die den ganschen dag rondlummelen op de hoeken der stra ten, hun dagen vullend met ge zwets en geklets en onder de hand het publiek tegen grof geld sigaret ten, lucifers, chocolade en wat men maar wil veskoopend. Honderden ferme kerels, die bovendien nog vaak, zooals voor den Amsterdamschen politierechter herhaaldelijk geconsta teerd is, door‘de gemeenschap onder houden worden, -omdat zij steun of wachtgeld ontvangen, onttrekken zich moedwillig aan het arbeidsproces. En dat, terwijl mén in de door den oor log getroffen gebieden des lands zit te springen om arbeidskrachten, aan gezien men slechts met hun hulp vóór den winter de van huis en have be roofde landgenooten onder dak kan brengen Honderden handelaren, die nog steeds de herinnering aan de „gouden oorlogsdagen” niet kunnen vergeten, die dit spel met ongeloof lijke bedragen niet willen staken, gaan door, ons volk te beroovën van het hoognoodige en pogen zich er mede te verontschuldigen, dat het een „in dezen duren tijd onontbeer lijke bijverdienste” betreft. En het publiek koopt. Het jammert en zucht en klaagt, maar... het koopt. Omdat het zich „onontbeerlijke goederen” moet verschaffen. Maar wat is onontbeerlijk Het distributiepakket is thans zoo sa mengesteld, dat daarin het onont beerlijke en meer dan dat, aanwezig is. Er is distributie van tabak. Er is distributie van gedistilleerd. Wij zou den meer wenscherj natuurlijk. Maar na vijf jaren oorlog is het, dat zal ieder eerlijk mensch toegeven, al een wonder, dat er al zooveel is. Zwarte handel in levensmiddelen en genotmiddelen is derhalve in geen enkel opzicht te verdedigen, noch door de vérkoopers, noch door de \oopers. Blokzijl definitief ter dood veroordeeld. De bijzondere raad van cassatie heeft Max Blokzijl Woensdag defini tief ter dood veroordeeld. Hij is ver vallen verklaard van de hem ver leende orde van Oranje Nassau en van liet eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen. Jhr. de Blocq v. Scheltinga zag zijn straf veranderd Van levenslange in 20 jaar gevange nisstraf. Deblokkeering pp de Geldkaart. Voor levensonderhoud, huwelijk, geboorte of overlijden is thans vol ledige deblokkeering op de geldkaart mogelijk, bij Voldoening aan de ge stelde voorwaarden. (In het eerste geval mag men geen vrij, giraal of geblokkeerd <egoed hebben, in de drie andere gevallen geen giraal of geblokkeerd tegoed). Staatsloterij wordt hervormd. Een besluit van den minister van Financiën betreffende het loterij- wezen brengt de Staatsloterij bijna geheel in den vorm van voor den oorlog terug. Het oude trekkingsplan is hersteld, .zoodat er weer evenveel prijzen als nieten zijn. Het is de bedoeling dat de thans ingevoerde regeling alleen geldt voor de loterij, waarvan in de eerste helft van December de loten verkrijgbaar zullen zijij.- Een commissie is bezig een regeling te ontwerpen van meer blijvenden aard. Bij de komende loterijen zullen zoo wel de betalingen der loten als de latere uitbetaling van prijzen en premiën in „vrij geld” geschieden. Dialect- en Volkskunde-onderzoek. Het Dialect- en Volkskunde-bureau van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, Kloveniersburgwal 29 te Amsterdam zoekt vooj een aan tal plaatsen in onze omgeving nog steeds medewerkers, die bereid zijn om de vragenlijsten in te vullen. Deze plaatsen zijn: Abbega, Akkrum, Akmarijp, Gaastmeer, Indijk, Irnsum, Jutrijp, Nijezijl, Offingawier, Ooster- end, Oosthem, Oppenhuizen, Rood huis, Scharnegoutum, Terkaple, Ter- zool, Tirns, Uitwellingerga, IJlst. Gaarne wekken wij onze "lezers uit deze plaatsen, die zich in staat ach ten de lijsten van het bureau in te vullen, op om op deze wijze dit bij uitstek nationale én voor de weten schap zoo belangrijke werk te steu nen. Ministerie van Financiën. Bij'' den Belastingdienst kunnen op korten termijn geplaatst worden een aantal ambtenaren voor den buiten dienst (niet voor den grensdienst) in den rang van tijdelijk hulpkom- mies, met uitzicht op een vaste aan stelling en een goede promotie. De voorkeur wordt gegeven aan onge- huwden van 2528 jaar. Sollicitan ten jonger dan 21 jaar komen niet in aanmerking. Gegadigden kunnen ,?ich voor het verkrijgen van nadere inlichtingen wenden tot de Inspec tors der belastingen. Melkrantsoen wordt verlaagd. Door vele tegenslagen zal het niet mogelijk zijn de melkrantsoenen op het huidige peil te. handhaven. Met ingang van 9 Dec. wordt het week- rantsoen van personen boven de 20 jaar verlaagd van 2 op iy2 liter, dat van kinderen en jeugdige personen van 520 jaar van 3% op 3 liter en het rantsoen van de kleine kinderen van 0l,en van 24 jaar van 6 op 5 liter. Jeugdige personen van 15 20 jaar in het Zuiden, die tot dusver iy2 liter kregen, zullen nu ook 3 litpr ontvangen. De melkrantsoenen 'in Noord- en Zuid-Nederland worden hierdoor gelijk. De minister doet een beroep op de veehouders om zooveel mogelijk melk aan de fabrieken af te leveren en niet meer achter te houden, dan hun toekomt. Het is, naar het zich laat aanzien, de laatste wintfer, waarin de melkvoorziening met groote moei lijkheden gepaard zal gaan. Acht mud kolen. Nog twee eenheden voor eind van het jaar. v Minister van Schaik (Verkeer en Energie) heeft als laatste der minis ters „de brug beklommen” om over de kolenvoorziening, te spreken. Hij deelde het volgende mede Kortgeleden bereikten de Limburg- sche mijnen een dag-productie van 26,000 ton, een mijlpaal in onze kolen productie. Onder het verderfelijke „jaag- en jachtsysteem” werd tijdens den oor log 45.000 ton per dag--geproduceerd, Na de bevrijding verdween een kwart van het personeel; men nam aan dat een redelijke productie 80 van die tijdens het „jaag- 'en jachtsysteem” ■zou bedragen en dit cijfer, 80-% van van 45.000 ton, is thans met 26.000 ton bereikt, een prestatie om trotsch op te zijn. De zeven beloofde eenheden zullen ondanks de transportmoeilijkheden zeker worden gehonoreerd. Hoogst waarschijnlijk ook nog een échtste. Vier bonnen zijn nu aangewezen. Voor het einde van het jaar zullen nog twee bonnen worden aangewe zen, waarmee men dan tot eind Fe bruari moét uitkomen. Voor Maart en April worden dan nog twee /bom nep aangewezen. Dit komt neer óp een derde ’Van het normale verbruik en beteekent zeer zuinig stoken om er eeniger- mate mee uit te komen. Maar, aldus Elk der voegende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 513 800 gram brood

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1